Op Vrouwendag zijn overal de vrouwen de baas Twee doden bij botsing in Eindhoven DODE, 2 GEWONDEN IN EDE (Gld) Roofovervallen in Gouda en Amsterdam Koepel van plastic op het terrein van de Leidse sterrewacht MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 DE LElUSh COURANT PAGINA 6 LICHTMIS DONKER, DE BOER EEN JONKER' 25-JARIG JUBILEUM VOORZITTER KATH. MIDDENSTANDSBOND Op 14 februari zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer J- A. Koops werd gekozen tot voorzitter van de Nederlandse katholieke midden standsbond. Ter gelegenheid daarvan zal op maandag 15 februari een receptie worden gehouden in het Rurhaus te Scheveningen. De heer Koops zal dan ook reeds officieel afscheid nemen als voorzit ter, waarna hij over enkele maanden daadwerkelijk zal aftreden. In de Italiaanse Alpen benoor den Bergamo worden enkele dorpen door sneeuwlawines bedreigd. Het dorp Ludrigno is geheel ontruimd. Ook vele bewoners van Trabuechello hebben hun woningen verlaten. Morgen is het Maria-Lichtmis of Vrouwendag, de dag, waarop de vrouwen het voor het zeggen heb ben. Van oorsprong kan dit een heidens reinigings- en lichtfeest geweest zijn, dat door de Kerk gekerstend werd als herinnering aan de Joodse Wet 40 dagen na een geboorte voorge schreven „reiniging" van de moeder. (Maria-Lichtmis wordt daarom ge vierd 40 dagen na Kerstmis). Niet alleen in het Romeinse rijk had dit gekerstend feest zijn voor loper, ook in het Germaanse noorden kan Maria-Lichtmis een oud-heidens feest hebben vervangen. Er zijn althans in die richting aan wijzingen. Uit het oude IJsland is ons n.L bekend, dat de vrouwen daar op de eerste dag van februari zeer vroeg opstonden en driemaal rondom het erf gingen, waarbij zij de ont wakende zon uitnodigden om binnen te komen. Later op de dag hielden de vrouwen van het dorp dan een gezamenlijke maaltijd. Voor-schoonmaak. Vrouwendag qf Lichtmis is altijd wel een bijzondere dag geweest. Zo als we reeds zeiden: als reinigings dag. Letterlijk was dit ook wel dege lijk het geval en misschien, nog wel. in Zuid-Duitsland, waar op die dag" de dienstboden werden ingehuurd enmeteen het huis van de kel der tot de zolder toe werd opge ruimd. Eigenlijk een soort „voor- schoonmaak" dus. Hoe kan het ook anders, want in die dagen, waarin de zon nu weer langer aan de hemel blijft staan, be ginnen de vrouwen al ongedurig te worden en je kunt er zeker van zijn, dat er dan schoonmaak in de lucht zit. Helemaal dus geen gekke gedach te van die Zuid-Duitsers om ze direct maar alvast wat te laten oefenen. Maar voor de mannen (de boer en zijn knechts) zat er als konsekwen- tie aan vast, dat zij uit dankbaarheid voor het opruimen de vrouwen kaar sen present moesten doen. Kaarsen waren in die tijden kostbaar en hier mede toonden de mannen zich weer van hun beste kant, edelmoedig als altijd, beloonden zij de vrouwen voor iets, dateigenlijk vanzelfspre kend was en door de vrouwen hele- maal niet (en nog niet) als „karwei" wordt opgevat, doch als „sport". Vroeger werden op 1 februari de knechts op de boerderij aangenomen en de meiden op de 2e op vrou wendag dus. Weersvoorspellingen. Afgezien van reinigingsgewoonten en wat dies meer zij, is al eeuwen lang de 2e februari bij de boeren een bijzondere datum in zijn kalender. In de oude boerenstafkalenders staat bij deze dag een bijzonder teken, evenals in vele volksalmanakken. Er bestaan voorts tal van weersvoor spellingen, welke met deze dag sa men hangen als daar zyn: Lichtmis donker, de boer een jonker, Lichtmis helder, de boer naar de kelder. of Lichtmis helder en klaar Geeft een goed bijenjaar. of Lichtmis donker, Asdag klaar Geeft een vruchtbaar jaar. Veel is er van die gebruiken niet meer over, behalve het kerkelijk feest en het vrouwenvoorrecht. Maar wij mannen prijzen ons gelukkig, dat industrie en handel nog geen beslag op „Vrouwendag" hebben weten te leggen. Het zou er donker voor ons uitzien, wanneer we als uitgangspunt bijvoorbeeld „Moederdag" maar nemen. En dan dit idee van dat „voor-schoonmaakje": om te rillen, want een maandje later barst de woede eerst goed los. Neen, dan lie ver die gewoonte uit IJsland: héél erg vroeg er uit en maar rondjes om het dorp lopen en wij mannen maar lekker in bed blijven en later vragen: „Hoe was het....?" Foto boven: Maria Lichtmis (Vrouwendag - 2 februari). Lichtmis helder en klaar, Geeft een goed bijenjaar. (oud rijmpje) Foto links: 2 februari, „Vrouwendag", van ouds in sommige streken de dag, waarop ook officieel de vrouw „de baas'' was! Auto slipte: Op de verkeersweg EdeArnhem is zaterdagavond omstreeks half acht ter hoogte van Zuid-Ginkel een ver keersongeluk gebeurd, waarbij één persoon om het leven kwam en twee andere zwaar werden gewond. Tijdens inhalen is een personen auto, komende uit de richting Ede, bestuurd door de heer T. ten Ham uit Lunteren en waarin twee ver loofde paren waren gezeten, geslipt en tegen een uit de richting Arnhem komende personenauto gebotst. De auto, die juist gepasseerd werd, bot ste vervolgens tegen de achterzijde van de slippende auto. De 24-jarige mej. R. van den Berg uit Lunteren werd hierbij op slag ge dood. Haar verloofde, die de auto be stuurde, de ongeveer 20-jarige Ten Ham kreeg een rugwervelfractuur, een schedelbasisfractuur en een bek kenfractuur. Een derde inzittende, mejuffrouw R. Grolleman uit Stroe (gem. Barneveld), werd eveneens zeer zwaar gewond. Haar verloofde kwam er met lich tere verwondingen af. Op het kruispunt Aalsterweg Leostraat te Eindhoven is in de nacht van zaterdag op zondag om drie uur een 22-jarige automobilist, die onder drankinvloed verkeerde, in volle vaart tegen een van rechts komende auto opgevlogen, bestuurd door de 54-jarige H. Kluytmans. De botsing was zo hevig, dat de heer Klytmans en zijn naast hem zittende echtgenote op slag werden gedood. Zijn 22-jarige zoon A. K. en de 45-jarige A. van den Heuvel, die eveneens in dq wagen zaten, zijn zwaar gewond naar het St. Joseph- ziekenhuis overgebracht. De man, die de botsing veroorzaakt had, werd slechts ligt gewond. Hij is voor nader onderzoek opgesloten. Zijn passagier de 21-jarige C. Z. werd eveneens licht gewond en kon, na behandeling in het ziekenhuis, naar zijn woningg worden vervoerd. Beide auto's zijn zwaar beschadigd. De 23-jarige mevrouw R. Pons- Van Vuuren, is zaterdagavond om streeks half zeven te Gouda over vallen door een nog onbekend geble ven man. Zij kreeg ernstig letsel aan de hals en haar beide ogen werden dichtgeslagen. Het slachtoffer verloor het bewustzijn en is toen door de da der over een heg gegooid, waardoor zij onder aan de dijk kwam te lig gen. De huishoudelijke inkopen van me vrouw Pons lagen over een afstand van 70 meter over de weg verspreid. De dader, die kennelijk op roof uit was, kon haar portemonnaire echter niet vinden. Mevrouw Pons is in een ziekenhuis opgenomen. De politie vermoedt dat men hier te doen heeft met de man die de laatste tijd in Gouda meer van dergelijke overval len heeft gepleegd. In Amsterdam. In de afgelopen nacht hebben twee onbekende jonemannen in Amster dam op de Amstel bij de Bakker straat de 49-jarige heer J. J. Dah- men aangevallen en beroofd van 25 a 30. Het slachtoffers, dat doof isen een spraakgebrek heeft, werd vermoedelijk met een hard voorwerp op het achterhoofd geslagen, waar door hij een hoofdwond opliep. Hij verloor het bewustzijn en werd eni ge tijd later op straat gevonden. Na behandeling in het Weesperpleinzie- kenhuis kon hij naar huls terugke ren. VECHTPARTIJ TE TILBURG In de nacht zaterdag op zondag heeft zich in een woning aan de Houtstraat te Tilburg een vechtpartij afgespeeld tussen enkele gezinsleden en inwonende personen. Hierbij is een 35-jarige grondwerker door een 26-jarige koopman met een mes in de rug gestoken. De grondwerker is vrij ernstig gewond naar het zieken huis vervoerd. SNEL OPGEHELDERD In de nacht van zaterdag op zon dag hebben twee jonge mannen een inbraak gepleegd in een winkel aan de Distelstraat te Nijmegen. Hierbij maakten zij ƒ8.000 buit. De politie kwam spoedig op he spoor van de daders en dit leidde tot de arrestatie van twee Nijmeegse arbeiders van resp 21 en 19 jaar oud. In hun wo ning werd nog 'n bedrag van 7.600 teruggevonden. Voor astro-fotografie Advocaat verduisterde 50.000 gulden De politie te Haarlem heeft de 49- jarige advocaat mr. J. H. J. uit Heem- steae aangehouden, verdacht van ver duistering van 50.000. Daarvan zou 35.000 afkomstig zyn uit faillisse menten en de rest uit alimentatiegel- den. De aangehoudene, die bekend heeft, is ingesloten. Hij heeft zich zaterdagavond zelf bij de Haarlemse politie gemeld. Het ging in de advocatenpraktijk minder goed en daarom nam hij geld weg, dat hij van faillissementen en andere zaken onder zich had. Als curator van een aantal faillissementen, uitgespro ken door de Haarlemse rechtbank, heeft hij in de afgelopen tien jaar ongeveer 35.000 niet afgedragen. Ook trad hij voor een dame in een- echtscheidingsprocedure als advocaat op en moest de alimentatiegelden re gelen. Een bedrag van 15.000 heeft hij voor andere doeleinden gebruikt. De Haarlemse politiie deelde mee, dat mr. J. een zeer sober leven leidde en zij neemt aan dat de aangehou dene het verduisterde bedrag voor zijn praktijk en zijn gezin heeft ge bruikt. Toen er eenmaal een tekort was, stopte hij het ene gat met het andere, waardoor in de loop der jaren een totaal van 50.000 werd bereikt. Ontsnapte gevangenen weer gearresteerd De gemeentepolitie van Heerlen is er zondagmiddag in geslaagd, de bei de uit de strafgevangenis .Nieuw Vosseveld" te Vught ontsnapte Duitse gedetineerden te arresteren. Het wa ren de 21-jarige Wilhelm Peters uit Aken en de eveneens 21-jarige Jo- hann Hansen uit Herzogenrath. Zij werden sinds de ochtend van dinsdag 26 januari vermist. De beide jonge mannen werden aangehouden even buiten Heerlen, terwijl zij te voet op weg waren in de richting van Aken. Ze hadden een traangaspistool en verschillende schroevendraaiers bij zich en waren dus blijkbaar van plan hun misdadige praktijken weer op te vatten. De gevangenisstraf waarvoor zjj in Nieuw Vosseveld gedetineerd waren, was hun ook voor een inbraak opgelegd. Het is nog niet bekend, of zij zich in de tijd tussen hun ont snapping en hun arrestatie reeds aan een of ander misdrijf hebben schul dig gemaakt. In een Mohammedaanse wijk van Algiers zijn volgens de eerste berichten vier mensen omgekomen door een grondverschuiving als ge volg van de langdurige regen. Zestig mensen werden dakloos. Men ver wacht, dat het aantal slachtoffers groter zal zyiu Een koepel van polyester zweefde vanmorgen op het terrein van de sterrenwacht aan de Kaiserstraat te Leiden boven een stenen onderbouw. Het gewicht van dit gevaarte is 5000 kilo, de prijs bedraagt ongeveer 50.000 gulden. Daar de oude koepel van de kijker voor astro-fotografie aan de restau ratie toe was, en de uitzichttoren moest verplaatst worden wegens de lichtuitstraling van het nieuwe zoölo gische laboratorium, besloot men tot vernieuwing over te gaan, daar 't nu te gebruiken plastic een welhaast on beperkte levensduur heeft. „Werkspoor" voerde de order uit en gebruikte als materiaal een zilver kleurig materiaal, dat zeer goed past bij de andere koepels, die reeds op het terrein van de sterrewacht staan. Zeer zorgvuldig werd de koepel op de door het architectenbureau Van Oerle, Schrama en Bos< ontworpen onderbouw geplaatst. Voor de juiste Noord-Zuid plaatsing werden op de Sterrewacht astronomische metingen verricht. Dé astro-fotografie is een zeer be langrijk onderdeel van het weten schappelijk werk, dat in Leiden ver richt wordt. Door de vrij slechte kli matologische omstandigheden is men voor een belangrijk deel op de foto grafie aangewezen. De telescoop, die reeds in de oude koepel stond, wordt, gerestaureerd en aangevuld, in de nieuwe geplaatst. Prof. H. C. v. d. Hulst volgde de werkzaamheden, evenals de president-curator van de Leidse universiteit, dr. J. G. Baron de Vos van Steenwij k. De foto geeft een beeld van het trans port dat met behulp van een ver plaatsbare kraan zeer zorgvuldig en moeizaam verricht moest worden. (Foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6