Nieuwe ruimte nodig in Leiden vuur studentenhuisvesting „De zomer van de zeventiende pop' MAANDAG 25 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA Terreinen aan Haagweg, Morschkwartier en Wassenaarseweg Ook in de binnenstad REÜNISTEN IN DE PIETERSKERK De reünisten verzamelden zich vanmiddag om kwart over twee in de Pieterskerk voor de opening van het lustrum-feest. Terwijl orgel- en bazuinspel weerklonken namen de 2100 oud-WSL-leden en ruim 1100 WSL-Ieden haar plaatsen in. De praeses, mej. M. de Vos tot Neder- veen Cappel hield een herdenkings rede, waarin zij een overzicht gaf van 60 jaar WSL. Zij belichtte voorts moderne studenten-problemen, die ook in sterke mate gelden voor vrou- welijke academie-burgers zoals huis- tijd geleden is in overleg met het vesting, en snelle groei van het ge- _V_aP_i!?<istuderenden, die vele nieuwe voorzieningen eisen. Wacht niet af bestel nu Uw DAF de helft van de tweede Haagweg- plan voor 75 meisjes te bestem- men* De koningin heeft Leiden in het middaguur verlaten om zich naar SS^LSSSfS. Schiphol ,e begeven voor de be- ■Toals bekend, heeft de stichting Leidse studentenhuisvesting in oktober 1959 een rapport gepubli ceerd. Conclusie was o.m.: de Leidse vtltll universiteit zal uitgroeien tot onge- de opvattingen bij tenminste een ge- „roe{jnir van haar «™maai veer 8000 studenten in 1980. deelte der leden dezer vereniging ^roelm? van naar ffemaai. |~\E TITEL VAN het toneelstuk, dat de Toneelgroep Theater za terdagavond voor K. en O. opvoerde, klinkt wat eigenaardig, maar wordt duidelijker als men weet, dat de Australische suikerrietsnijder Roo ieder jaar na afloop van de campagne met zijn kameraad Barney terugkeert naar hetzelfde vriendinnetje in de stad en dan telkens een pop mee brengt. Zestien jaren achtereen heeft hij dat gedaan maar de zeven tiende keer kwam er een klink in de kabel. Roo, die wegens zijn kracht de voorman was van de ploeg, was onttroond door een jongere kerel en was nu niet meer dezelfde als vroe ger. Hij had aan den lijve ondervon den, dat hij te oud was geworden ERELIDMAATSCHAP VOOR DR T. P. SEVENSMA In een tweede rapport wordt er nu "ch hpbben «ewijzigd: het samenwo- op gewezen, dat het tijdschema voor "hên zü ^ët t^Haa^voOTkeur iaat de verwezenlijking der bouwplannen „aar een^zond^U ap voor ongeveer 200 meisjes. Tijdens een vanmorgen te Utrecht Daarom zyn met curatoren en het Aandacht wordt ook besteed aan de gehouden jaarvergadering van biblio- gemeentebestuur besprekingen ge- moeilijkheden waarbij een mensa bij thecarissen is het ere-lidmaatschap voerd om op zo kort mogelijke ter- de grote woonwijken als vanzelfspre- van de vereniging aangeboden aan mijn te geraken tot de aanwijzing kend aanvaard door 't collegium. dr. T. P. Sevensma, oud-bibliotheca- van gronden in de omgeving Mors- De grote toeloop van studenten ris van de universiteitsbibliotheek te kwartier en Wassenaarseweg. Gewe- heeft het in 1952 opgestelde axioma Leiden. zen is daarbij op de practische onuit- vooral niet eten in eigen huis maar Dr. Sevensma was de eerste voor- voerbaarheid van de bouw van stu- in het hart van Leiden in sociëteit, zitter van de Nederlandse vereniging dentenhuizen op ver van de stad ge- club of mensa, teneinde de bewoners van bibliothecarissen, en vervulde legen terwille van stads- of universi- te stimuleren zich niet op te sluiten van 19281959 de functie van inter- taire uitbreidingsplannen nog niet maar aan het studentenleven daad- nationaal federation of library asso- opengelegde terreinen. De studenten werkelijk deel te nemen zijn ciations. Hij stichtte voorts de biblio- zouden geïsoleerd in de „prairie" grondslag ontnomen. theek van de Volkenbond in Genève. wonen. De behoefte aan gezelligheid en De hoop bestaat, dat de gemeente maaltijden bij de sterflat begint zich m de nabijheid van het Academisch reeds te manifesteren. De sociëteit Ziekenhuis een terrein voor 200 stu- £an?pt vooriopig met een denten beschikbaar zal kunnen stel- ernstig tekort aan ruimte tengevolge ES?van de brand, het bestuur vraagt zich Naar wij vernemen ligt het in de wwndtvito! fdi «i? daarom af of het niet noodzakelijk is bedoeling, dat de V.E.B.O te Leiden voor 375 studenten. Daar tot 1965 on- op zeer k0fte termijn te geraken tot haar 10e Paasveetentoonstelling zal derdak zal moeten worden gevonden de boUW nabij de Haagweg van een houden op vrijdag 1 april a.s. op de voor ongeveer 1020 studenten, zullen grote barak, waarin vorenstaande Veemarkt te Leiden. Nadere inlich- eJders nog 475 een kamer moeten vin- verlangens gedeeltelijk zouden kun- tingen secretariaat V.E.B.O., Waag den- Het is niet te verwachten, dat nen WOrden gerealiseerd. gebouw. Leiden. Telef. 0171022071. het centrum deze aanwaö kan ver- werken. De krap toegemeten bouwterreinen in de periferie maken het noodzake lijk alles in het werk te stellen om zoveel mogelijk huizen in de binnen stad te verwerven. VEBO-PA ASTENTOONSTELLING OP 1 APRIL fin de discussie over het ontwikke lingsplan is gebleken, dat de stel- KAB-afdelingen „St. Bonifacius" en „St. Anlonius van Padua" vierden gezamenlijk feest Ondanks het onsympathieke weer heren H. Heuer en P. G. v. d. Kraan, waren vele leden van de werknemers- Deze heren zijn lid van de Sassen- - - - groepen „St. Bonifacius" (Transport) heimse toneelclub „Elckerlyck" en ling „de studentenhuizen hebben en Antonius" (Houtbewerkers) droegen dus als gasten hun steentje naast studie en studentenvereniging saterdagavond voor een gezamenlijke bij. De advocaat en de vertegen een essentiele taak bij het opvangen feestavond naar het St. Antonius vvoordiger werden door de heren Th. van de toevloed van studenten in de Clubhuis gekomen. De stemming zat Huigsloot en F. Overdijk met een komende tien jaren" algemeen wordt er al spoedig in en tegen acht uur juist aanvoelen van hun rol goed ge- aanvaard. gonsde de zaal dan ook van het ge- stalte gegeven. De heer Overdijk had Minder eenstemmigheid bestaat roezemoes van de tientallen feest- tevens de regie in handen en hij over de figuur van de mentor. Zo vierenden. kweet zich uitstekend van deze dub- aoht een vertegenwoordiger uit de De heer A. Spiering, voorzitter van bele taak. kring der ouderen aan de universi- „St. Bonifacius", opende het feest Mocht de heer „Potasch" dan vele teit de mentor een vanzelfsprekend- met een woord van welkom, in het malen het woord „ongein" hebben heid, één mentor op 60 studenten, zo- bijzonder tot de geestelijk adviseur, gebruikt, dit was zeker niet van toe- als in het ontwikkelingsplan ge- pater J. E. J. M. v. Swelm en de passing op de inhoud van de klucht, noemd, zou nog te weinig zijn. An- voorzitter van „St. Antonius van Ongetwijfeld heeft men zich hiermee derzijds schrijft de praeses collégii Padua", de heer J. J. Klein. uitstekend vermaakt, in de Virtus van 24 november j.l. in Het leeuwedeel van het program- Na de toneeluitvoering konden de de mentor een ernstige bedreiging ma kwam voor rekening van het aanwezigen wat aktiever aan het van de vrijheid van studie te zien. toneelgezelschap „De Leidse Come- feest deel gaan nemen, door onder die" met de klucht „Potasch en Per- leiding van de heer Boes en op mu- De bezwaren door sommige studen- lemoer op vakantie". Over de inhoud ziek van de dansband „The Rythm ten tegen de mentor ingebracht, hoeven we niet veel te vertellen. Zij Club" een paar uurtjes gezellig te maken de indruk meer eeïsoireerd te *s gezien de vele opvoeringen in de dansen. Als extra attractie, die zeer Sn door' geTrond8 ópP de ïelit patste jaren wel bekend. Potasch en op prijs werd gesteld, toonde het vin het ontwikkelingsplan. De vrees P«lemoer, de twee Joodse kooplie- echtpaar Boes nog enige demonstra- De collecte voor het Nationaal Rampenfonds, gehouden naar aanlei ding van de watersnood in Tuindorp- Oostzaan, heeft in Leiden een bedrag bijeengebracht van 8929. Enkele Docos-leden en -donateurs kunnen vanavond nog terecht in de nieuwe «.antine in de Kikkerpolder om te klaverjassen tegen de KAB. Aanvang kwart voor acht. voor het leven, zoals hij dat tot nu toe geleid had. Zij vriend Barney had dezelfde ervaring opgedaan en daarom liep het allemaal anders dan het barmeisje Olive en haar collega Pearl zich deze zeventiende keer hadden voorgesteld. Het werd een trieste tijd met verveling en tenslotte met ruzie. Een episode uit het leven van de rietsnijders, zoals de Australische auteur Ray Lawler ons dat beschrijft, wat rauw en realistisch en zonder veel pretenties. Het voordeel van dit stuk is, dat het gelegenheid geeft tot krachtig spel, al is het soms aan de ruwe kant. T"\E SPELERS van de Toneelgroep hebben zich de gelegenheid tot fors spel niet laten ontgaan. Robert de Vries (Rob) stond breed en zwaar op het toneel als een echte kerel uit de rietvelden en de erkenning van zijn aftakeling was beklemmend, al kon men dat aan zijn voorkomen niet zozeer zien. Hetzelfde kan gezegd worden van Bernhard Droog als zijn vriend Barney, maar bij hem lag het accent weer even anders; hij was de kameraad, die zich graag bij ande ren aansluit en het leven van de lollige kant bekijken wil. Voor hen beiden waren het rolletjes om eens flink van leer te trekken, tot en met een fris robbertje vechten. Onder de vrijheid lief heeft en haar illusies in vriendinnen was Anny de Lange het type van 't volksmeisje, dat haar rook ziet vervliegen. Tine de Vries was de meer gereserveerde vriendin, die zich toch niet thuis voelde in dit rauwe leven. Heel goed was het frisse optreden van het buurmeisje Bubba (Ingeborg Elzevier). De moe der scherp, maar wat kan men anders zijn van Enny Mols-de Leeuwe was in zo'n milieu? De décors deden het goed en gaven de juiste lokale kleur. Het publiek toonde zich dankbaar en gaf door applaus zijn waardering voor het spel te kennen. Leidse Agenda Burgerlijke Stand VÖU JICt uil l. W miVtlUlgOfJIQll. - bestaat, dat naderhand anderen (de A.en' z«n 20 langzamerhand vertrouw- uJj u*a« de en grappige figuren op het Ne- Nieuwe uitbreiding Haagweg. Tonee'uiivoering „Tot Ieders Genoegen" De Stadsgehoorzaal te gebruiken voor het testen van nieuwe toneel- het bijzonder in de toekomstige woonwijken zal innemen. Enige overheid b.v.) verder, zullen gaan dan grappige iiguren oj nodig is en zo de vrijheid werkel.vk e ineeJ.g®wiordeii. ,,7° ,onfl ,OT, J In „op vakantie" draait het om de zullen b p „sof" van een partij gekochte schoen smeer, waarmee ze als textielfabri kanten geen raad weten. Dat er voor Vandaar dat voorgesteld wordt om bu" Probleem, na de nodige verwik- in de woonwijk, voorlopig dus alleen ke''n?e,n' toch. een oplossing komt, nog bij een sterflat Haagweg en de .«.en daarbij behorende nog te bouwen Dit geestig geschreven stuk heeft krachten lijkt ons niet de juiste weg, tweede en derde Haagwegplannen, van'iP.e Leidse Comedie een goede de siechte accoustiek vooral geeft de een mensa, met daarbij enige kleine vertolking gekregen. Een klucht met toeschouwer niet het volle pond, zaaltjes voor vergaderingen, muziek- zulke rake woordspelingen en onver- zeifs strategisch opgestelde micro avonden e.d. in te richten. Daarnaast wachte situaties vereist een snel rea- f00ns zjjn njet bij machte het euvel zijn een of twee kleine oefensport- eerend en goed ingeleefd spelers- te verhelpen de spelers komen steeds veldjes noodzakelijk en het bestuur team. Daarmee valt of staat een der- jjet vacuum tussen deze appara- heeft in het ontwikkelingsplan reeds gelijk toneelstuk. En we mogen ge- ten waardoor aan de meest gespitste geschreven, dat een zaal voor gymna- rust zeggen, dat de dames en heren 0ren veel ontgaat, stiek en sport onmisbaar zal blijken van „De Leidse Comedie er een ge- Deze handicap heeft de Leidse te zijn als aanvulling op een centraal slaagde opvoering van hebben ge- amateurs van „Tot Ieders Genoegen" sportcomplex. maakt. De reacties van het mi-bliek zaterdagavond, in Koos Beswino's logen er niet om. Er mogen dan nog blijspel „Butler bij mijn vrouw", ook Een afzonderlijke bespreking wel wat foutjes zijn gemaak*, de al- behoorlijk parten gespeeld, boven- krijgt de plaats, die de vrouwe- gehele indruk w»s pvenwel 'n goede, dien was ook het trage tempo lijke studenten en de VVSL in boemelend langs vijf tafereel-halten naar een zwakke onbevredigende cli- De hoofdrolsoelers. de heren J. max mede oorzaak van 'n slechts Mank Sr. en Joh. Verolancke. die matig succes. met hun spel het toneelstuk moesten De rijke vrijgezel Kees Wilgen- dragen, vertoonden vaak een verruk- burg is het middelpunt van het ver- keliik stukje toneel. Ze acteerden on- haal. Op geld en aanzien azende aUavm gedwongen en brachten een alleszins vrouwtjes schudt hij van zich af JjCnerD aanvaardbare „Potasch en Perle- door een contractueel schljn-huwe- WVIIW> ^0 potlOOll moer". lijk aan te gaan met een veel oudere De dames Kaak-Giezen en Lange- dame, wiens jonge en lieftallige zaal-Kaak speelden soms nog wel dochter onder nogal ingewikkelde wat „stroef", waarmee we zeker niet omstandigheden in zijn leven komt. willen zeggen, dat haar spel onder Zijn wantrouwen t.a.v. alles wat rok- de maat was. Integendeel, maar wat ken draagt brengt hem er toe als „losser" bewegen kan heus geen butler in eigen huis op te treden om kwaad. Mejuffrouw Havik voelde dit zo de bedoelingen der tijdens zijn al wat beter aan dan haar seksegeno- vakantie binnengedrongen dames te ten. kunnen achterhalen. De huisknecht Piet en oom Stein De verwikkelingen in dit stuk zijn kregen goede vertolkingen van de legio, begrijpelijk en weinig origi neel, hoewel beslist nergens de uit- gesoroken kolder domineert. Ton Arentsen heeft in zijn voor treffelijke creatie van butler-vrij ge zel het zwakke stuk reliëf gegeven, Tiny Beekman bracht Hennie van Geslaagd voor het doctoraal exa- Tuyl, de dochter van de contract- men Geneeskunde II mej. J. M. de echtgenote, wat vlak en met een te- Haan te Den Haag, mej. W. S. Mac kort aan reactie-expressie in de mo- Gillavry te Den Haag. mej. H. J. G. menten die voor haar toch verba van Oosterhout te Leiden, mej. A. M. zingwekkend hadden moeten zijn. De No. 527. Horizontaal: 1. kruipend wildschut te Utrecht en de heren B. doortastende vriend en autocoureur dier, 5. plaats in Duitsland, 7. rund, p pj Arps te Oegstgeest, T. J. Bast Berger hebben wij als zodanig met 8. karakter, 10. harde plof, 11. meis- Amsterdam. W. G. J- Iemhoff te moeite aanvaard, dit doordat Nico jesnaam, 12. zwak, 13. heeft een haan, jngen (Betuwe), W. v. d. Leeden te van Tilburg's spel vrij geforceerd 14. oude naam v. Ierland, 15. kwink- voorschoten, C. R. Vonk te Den Haag was. Anneke Jonk (Hennie's vrien- slag, 16. rivier in Rusland, 17. wan- en jj q waisfisz te Rijswyk. din Jook) heeft de juiste toon te deldreef, 18. boom, 19. boerderij Geslaagd voor het semi-artsexamen pakken, evenals de ondeugende ko- (Eng.), 21. kaasvorm, 22. muzieknoot, de heren L Hyams (USA), T. T. lonel b.d. Jongejans (J. van Eil). 23. nauw, 24. afzonderlijk. Teng te Haarlem en H. Vis te Leeu- Spijtig was het te geringe stemvo- Verticaal: 1. optelling, 2. staat warden. lume van Riek Koreman, waardoor meestal boven drukwerk, 3_ stad in Geslaagd voor het artsexamen de veel parlando van deze bejaarde na- België, 4. genoeg gekookt, 5. beken- heren F. G. Claassen te Leiden, H. maak-bruid verloren is gegaan, de afkorting, 6. vuiststoot, 9. gods- a. M. Janssen te Oegstgeest en J. A. Journaliste Loekie Nijssen, wat jong dienst (afk.), 10. teken, 11 verfstof Schipper te Den Haag. voor dergelijk precair publicatie- uit run, 12. bloeiwijze, 13 metalen Geslaagd voor het doctoraal exa- werk, vond in Els Arentsen een veel- haak, 14. nobele 15. gesponnen men Godgeleerdheid de heer P. B. belovende uitbeelding. 17. bergplaats, 19. muzieknoot, 20 Dirksen te Leiden (cum laude); voor Voor het gezellig samenzijn zorg- dikke boterham, 21. gewicht (afk het candidaatsexamen Niet-Westerse den de Haagse „Woodchoppers". De 22. voornaamw. Sociologie de heer E. A. Polansky te heer J. Alphenaar heeft de weekend- Leidse Universiteit Oplossing morgenavond. Geleen. vreugde in juiste banen geleid. MAANDAG, 25 JANUARI. Oudercomité „Don Bosco-scholen". Gezellige avond, verzorgd door de „Club de Limetz", Tearoom Van der HeyJen. Breestraat, 8 u. nam. Leidse Amateursfotografen. Leden vergadering. De Doelen, 8 u. nam. Lustrum V.V.S.L. Opening lus»- trumfeest Pieterskerk 2.30 u. nam. Receptie Rapenburg 65 47 uur nam. Intocht Reünisten, Stationsplein, 10.30 v m. Abonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel: „Toneel op het kasteel". 8 u. nam. Nederlands Studenten Orkest, o.l.v. Jan Erussen. Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen, Den Haag, 8 uur narp.. R.K. Techn. School „Don Bosco", „Afrika Alarm Actie" door F. Habra- ken en W. Lagerberg, Boerhaavelaan, 8 uui nam. DINSDAG. 26 JANUARI. K.AJ3.- wervingsactie „Zet Door". Instructie-avond, De Harmonie. St. Eloy. Adviesavond, Gebouw v. Chr. Soc. Belangen, Oude Sin gel 236, 7.308 u. nam. IC O.-filmstudiekring. Filmzaal Academie, Rapenburg 78, 8 uur nam. Leidse Assurantieclub. „Assurantie- aspect v. d. Atoomenergie", ,,'t Gul den Vlies", 8 u. nam. Abonnementsvoorstelling. Rotter dams Toneel: „Toneel op het Kas teel". 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO: afd. Leiden, aanvang cursus 20 uur r.-k. Lyceum. WOENSDAG, 27 JANUARI. K.A.B.. Bijeenkomst van wijkbe- sturen. Central, 8 u. nam. Sleutelspelers. „Bakersprookjes". Leidse Schouwburg. 8 u. nam. ,.Oud-Leiden". Gevelstenen door H. W. Alings, Lakenhal, na afloop alg. ledenvergadering, 7.30 uur nam. KABO-jaarvergadering. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236 8 u. nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. ZATERDAG 30 JANUARI Kat. Nat. Bond voor EHBO: afd. Leiden, jeugd-EHBO cursus 15 uur r.-k. Lyceum. BIOSCOPEN De films in de week van 2229 januari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Eiland in de zon", 14 jaar. (gewijzigde aanvangstijden) (honderd.: „Viva Zapata". 14 jaar). Lido: „The nuns story", 14 jaar. Luxor: „Aan de Rivièra", 18 jaar. Studio: „Helden", 14 jaar. Trianon: afgekeurd. Rex: „Ciske de Rat", 14 jaar. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Doe? Doeza- straat 31, tel- 21313: apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Ter verloting aange- gekochte werken van Stichting „Openbaar Kunstbezit". 23 januari 8 februari; dag. 1016 uur en zon dagen 1316 uur. Rooseveltstraat 9: Beroepsten toon stelling 79 nam-, met uitzondering van zaterdag en zondag (t.e.m. 29 januari). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Ook dit is Japan" Werkd 104 uur; zondags 1—4 uur (tot 28 februari). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goe de. Werkd. 25 uur nam (tot en met 30 januari. Geboren: Mariëtte dr van D. Hou wer en G. M. Wassink; Kurt Adolf August zn van J. E. F. Herkströter en E. A. M. van den Nieuwendijk; Jaco bus Cornelis Theodoor zn van J. C. Voorthuis en G- J. Meijerman; Al- phortsius Joseph Maria zn van J. T. van Gent en M. J. C. T. van Vlerken; Hendrikus Johannes Maria zn van J. T. van Gent en M. J.'C. T. van Vler ken; Jeroen zn van D. van der Plas en A. van Duiivenvoorde. Overleden: C. P. Rozier 67 jr, man; A. Smits 77 jr, man; E. van Rooijen 80 jr, man. OEGSTGEEST TIEN JAAR INTERKERKELIJKE GEZINSZORG Nadat op 22 december 1949 in laatste vergadering nog enkele pun ten waren besproken, kon op 1 ja nuari 1950 een zelfstandig werkende I.K.G. starten met 2 verzorgsters, mej. Schuyt en mej. Hoogendoorn, terwijl mej. Hoogstraten van het in ternaat in Leiden de huisbezoeken verzorgde. Bij die start zo staat in de notulen kreeg de secreta resse ƒ10.voor lopende uitgaven!! Het werk moest eerst geïntrodu ceerd worden. Vaak werd hulp in geroepen voor heel andere gevallen, dan waarvoor hulp gegeven wordt, b.v. bij ziekte van werkster. In dat le jaar waren toch al 501 verzorgingsdagen. In dringende ge vallen sprong Leiden bij. Al dadelijk baarden de financiën veel zorgen. Rijkssubsidie werd alleen gegeven bij een gebleken tekort en afhanke lijk gesteld van wat de gemeente bij droeg. Pas veel later kwam een bij drage per verzorginsdag. Zo werd in 1951 een wervingsactie gehouden, die 700.opbracht. Hierdoor kon den de salarissen iets worden verbe_ terd, wat ook hard nodig was. In tussen werd steeds gewerkt aan de stichtingsvorm. Op 13 januari 1953 werd de Stichtingsacte gepasseerd. De opleiding werd nu van over heidswege geregeld (Va jaar inter naat, 1 jaar praktijk). Toen na 1 augustus 1953 mogelijk heid om hulp uit Leiden te ontvan gen, werd afgesneden, werd behoef te gevoeld aan meer helpsters, dus on opgeleide krachten. Jaren lang werd met losse krachten gewerkt. In de plaats van mej. Schuyt was per 1 februari 1953 mej. Verbeek aangesteld. Om het werk nog iets uit te breiden kwam op 1 augustus 1955 mej. Dirkx, die voor de helft van de tijd in Warmond, werkte, waarmee intussen contact was ge legd. In 1954 was de Stichting verplicht aangesloten bij een overkoepelend orgaan, dat veel raad en steun gaf Waar mej. Hoogstraten teveel werk in Leiden kreeg werd naar een m.w in Oegstgeest uitgezien en gevonden in persoon van mevr. Oorthuys— Swellengrebel (oktober 1955) Begin 1956 ging mej. Dirkx emigreren en werd in augustus van dat jaar op gevolgd door mej. Den Holder. De salarissen waren intussen van rege ringswegen geregeld en beter ge subsidieerd. Ook werd gewerkt aan afsluiten van pensioenverzekeringen. Voor dit alles was geld nodig: begin 1957 actie: resultaat ruim 2.000. Wegens huwelijk van mej. Verbeek werd uitgezien naar vervangsters; gevolg: aanstelling mej. Bijl per 1 juni 1957. De samenwerkng met Warmond werd opgezegd, zfldat nu 3 verzorgster geheel in Oegstgeest werkten met 731 verz. dagen in 1957. In september 1958 werd by wijze van proef 4e verz. voor 1 jaar aange steld: mej. Marinissen. Per 1 januari* 1959 aanstelling van een gezinshelpster: mej. De Wit. Hoewel er gewoonlijk werk genoeg is, zal 't financieel moeite kosten, riet hoofd boven water te houden. In het bestuur waren weinig mutaties Aanvragen kunnen gericht worden aan mevr. H. W. OorthuysSwel lengrebel, Pr. Bernhardlaan 26. GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 PRINSES IRENE NAAR WENEN Prinses Irene, die een wintersport vakantie heeft doorgebracht in Sankt Anton in Oostènrijk, vertrekt van avond uit dit wintersportoord naar Wenen. De directie van het hotel, waar de prinses in Sankt Anton ver bleef, deelde mee, dat de prinses een week in Wenen zal blijven. Zij zal daar ondermeer de Spaanse rijschool bezoeken. Laatste Berichten Met de DC-7c „Arabische Zee" van de KLM is prins Bernhard na een bezoek van twee weken aan Mexico, Aruba en Curagao, om 14.45 uur op Schiphol teruggekeerd. De prins werd op de Amsterdamse lucht haven verwelkomd door koningin Ju liana, die per auto van de studenten lustrumfeesten te Leiden rechtstreeks naar Schiphol was gereden. NOORDWIJKERHOUT BRAND IN DE ST.-BAVO- STICHTING. Zaterdagavond heeft de vrijwillige brandweer door snel en doortastend optreden kunnen voorkomen, dat door brand grote schade werd ver oorzaakt aan de wasserij en de pompinstallatie van de St. Bavostich- ting. De brand, door een toevallig pas serend personeelslid van de stichting ontdekt, was uitgebroken in het tus sen wasserij en pompinstallatie gele gen ontsmettingslokaal. Door onbe kende oorzaak zijn de in dat vertrek opgeslagen matrassen in brand ge raakt. De enorme rookontwikkeling be moeilijkte aanvankelijk de blussings- werkzaamheden en maakte het moei lijk vast te stellen, hoever de brand zich reeds had uitgebreid. Terwijl de brandweer werd gealarmeerd deed broeder-econoom pogingen om met een schuimblusser de brand te blus sen, doch het vuur was hiervoor reeds te hevig. De brand en ook grotendeels de schade konden beperkt blijven tot het ontamettingslokaal. SASSENHE1M Aanrijding. Doordat de bestuur der van een melkauto van „De Land bouw" zaterdagmiddag omstreeks 14 uur achteruit de Zuiderstraat in reed zonder voldoende te letten op het van Leiden komende verkeer, ontstond er een botsing met een bus van de N.Z.H.V.M., die in de rech terflank gegrepen werd. Beide wa gens werden flink beschadigd. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. LEIDERDORP In de ouderdom van 81 jaar is zaterdag overleden de heer L. v. d. Kwaak, een algemeen bekend en ge zien ingezetene van het dorp en de vader van de gewezen wethouder van Leiden, de heer D. v. d. Kwaak, thans lid van Ged. Staten. De over ledene heeft jarenlang de familie de Bruyne gediend bij wie hij in 1948 zijn 40-jarig jubileum vierde. Hij trad als koetsier in dienst van wijlen dr. de Bruyne Sr. en zette zijn werk zaamheden op dezelfde voet voort bij diens zoon die de praktijk van zijn vader voortzette. In 1916 werd het koetsje vervangen door een auto en ook hiermede werd Leo v. d. Kwaak als chauffeur vertrouwd en wel zo danig dat hij hiervoor een bewijs van waardering kreeg. Daarnaast vervulde hij ook verscheidene bezig heden in de apotheek. Na de fam. de Bruyne 45 jaar ge diend te hebben besloot hij op 75- jarige leeftijd afscheid te nemen. Naast zijn werkkring vervulde de overledene nog vele functies in het openbare leven. Zo was hij vele jaren penningmeester van de Chr. Oranjevereniging en tevens lid van het comité kinderfeest en ontspan ning ouden van dagen. Voorts was hy jarenlang notabel en kerkvoogd van de Herv. Kerk, lid van het schoolbestuur, plaatselijk penning meester van de nieuwbouw diaco- nessenhuis, lid van het Bijbelgenoot schap en penningmeester van de zending. De teraardbestelling zal plaats vinden op donderdag a.s. des middags 3 uur. LOOP DER BEVOLKING IN 1959 Aantal inwoners per 1 jan. 1959: 3090 m., 3147 vr., totaal 6237; aantal geboren kinderen in Leiderdorp 62 m., 68 vr., totaal 130; aantal geboren kinderen elders 22 m., 15 vr. totaal 37; samen 3174 m., 3230 vr., totaal 6404. Aantal overleden personen 17 ra., 11. vr., totaal 28; blijft 3157 m.. 3210 vr.. totaal 6376. Aantal gevestig de personen 333 m-, 345 vr., totaal 678; samen 3490 m., 3564 vr., totaal 7054. Aantal vertrokken personen 164 m., 169 vr., totaal 333. Aantal inwoners per 31 december 1959 (voorl.) 3326 m., 3395 vr., totaal 6721 personen. Het aantal personen, dat naar het buitenland is vertrokken, bedraagt 52. t.w. 28 mannen en 24 vrouwen. Aantal voltrokken huwelijken 56. Aantal ingeschreven echtscheidin gen 1.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2