Sunil wast dralend wit SUNIL Een verkenningstocht door 't Pompei' van Amsterdam-N. Eindhovense broers niet vergiftigd Huur- en melkprijs verhoging Scheveningse logger bij Wassenaarse Slag gesirand VRIJDAG 22 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Acht maanden lang is Josephine Baker opgetreden in het Olympia-theater in Parijs, waar zij in 250 voorstellingen ruim een half miljoen mensen wist te boeien. De grote ster heeft nu haar optreden besloten en droeg nu de laatste voorstelling de sleutel van haar kleedkamer over aan haar opvolgster, de charmante Danielle Darieux. Pater Cunibertus Sloots, ofm f In de afgelopen nacht is in de ouderdom van 66 jaar in het klooster der Paters Franciscanen te Venray overleden de zeereerw. pater Cuni bertus Sloots o.f.im. Pater Cunibertus Sloots werd op 5 april 1893 te Leiden geboren uit een gezin van acht kinderen, waarvan drie zoons en een dochter in de Fran ciscaanse Orde traden. Op 10 maart 1918 werd hij te Weert door Z.D.H. Mgr. Laurentius Schrijnen, bisschop van Roermond, priester ge wijd. Al dadelijk werd hij opgenomen in de com- munauteit te Weert en zo begon deze eenvou dige, ijverige en nauw gezette jonge priester zijn leven in dienst van de Orde, waaraan hij zich had gewijd. Hij werd archivaris van de Orde der Nederlandse Provincie en daarnaast was hij leraar aan het Pensionaat en de MU- LO-school in Weert vanaf 1919. Tussen zijn drukke werkzaamheden door was hij gedurende dertig jaar biechtvader van het Bisschoppelijk College te Weert. Als archivaris van de Ned. provin cie der paters Franciscanen heeft pa ter Cunibertus Sloots de bibliotheek der Orde belangrijk hervormd, het geen een ingewikkeld werk was, vooral daar 't boekenbezit in de loop der jaren van 18,000 tot 40.000 exem plaren uitgroeide. Wegens zijn grote verdiensten in deze functie werd hij benoemd tot lid van de Nederlandse Maatschap pij voor Letterkunde en tot lid van de Rijkscommissie voor het Biblio theek-wezen. Als schrijver van vele boekwer ken heeft deze priester mede zijn sporen verdiend. Zijn bekendste wer ken zijn wel: „Haga Mariana", waar in het hele Middelbaar Onderwijs van de laatste 300 jaar beschreven wordt en voor welk gedegen werk het Bisschoppelijk College te Weert als uitgangspunt diende. Eenzelfde werk verscheen van zijn hand over het gymnasium Immaculata Concep- tionis te Venray en van de HBS te Heerlen. Ook over Leidens Fransciscaanse geschiedenis strekte deze priester- schrijver zijn litterair werk uit. Zijn: „100 Jaren Hartebrugkerk" en het lijvige boek „500 Jaar Minderbroe ders in Leiden", resp. verschenen in 1936 en 1947, zijn bij velen vol doende bekend. Verder heeft hij de redactie ver zorgd van enkele Franciscaanse tijd schriften, o.a. St. Antonius en Ter tiaris, terwijl hijzelf het maandblad „Neerlandia Serpahica" oprichtte, een maandblad voor de medebroeders Franciscanen in binnen- en buiten land. Tot aan zijn dood toe hoewel zijn ziekte de laatste jaren het werk hem niet gemakkelijk maakte had pater Cunibertus Sloots nog de ver zorging van de „Bijdragen" over de geschiedenis der Minderbroeders, waarvan bijna 30 bundels zijn ver schenen. Toen 'in 1948 de nieuwe catechis mus werd voorgeschreven greep pa ter Cunibertus, die vanaf 1919 te Weert en Venray godsdienst had on derwezen op de MULO-scholen, zijn kans om bij de didactische en paeda- gogische vernieuwing ervan aan te sluiten en er een commentaar in vraag ent antwoord op te schrijven, dat sedertdien algemeen in de Ne derlandse onderwijswereld gebruikt werd en waarvan in 10 jaren 34 drukken werden uitgegeven. Zo heeft pater Cunibertus Sloots gedurende heel zijn priesterleven ge leraard en is hij voor talloos velen, die hem zelf niet kenden, een leider en vraagbaak geweest op het moei lijke pad des levens. Zijn publicis tisch werk is daardoor van ongeloof lijk veel waarde geworden voor ge heel Katholiek Nederland. Maar bij alles bleef hij de eenvoudige volge ling van St. Franciscus. Dat bleef hij ook toen enkele ja ren geleden zijn zwakker wordende gezondheid oorzaak werd, dat hij om vangrijke onderwijs-arbeid moest staken. Dat was ongetwijfeld een of fer voor hem, maar met Franciscaan se blijmoedigheid heeft hij ook deze gedwongen non-activiteit aanvaard. Maar dat verhinderde hem niet op zijn stille werkkamer van zijn geliefd klooster zijn publicistische arbeid voort te zetten. Zo heeft hij gewerkt zolang het dag was, totdat zijn steeds zwakker wordende gezondheid hem voorgoed aan het bed kluisterde. Maar het voortreffelijk wetenschap pelijk werk van deze geleerde pries ter was niet de enige kant van zijn karakter. Hij was ook de echte pries ter-kindervriend. Voor velen in Weert en Venray was hij de zachtmoedig- vermanende priester-leraar, die velen de richting wees op het goede pad. Zijn eenvoud voerde hem daarbij niet tot trots, maar wat hij voor ve len betekende, bleek o.a. bij de her denking van zijn veertigjarig pries terjubileum, thans bijna twee jaar geleden. Zelfs dat jubileum getuigde van zijn onbaatzuchtigheid in heilige ar moede. Want zijn wens was, dat men bij zijn priesterjubileum de arme kinderen van Venray niet zou ver geten. Wat kunnen we anders hopen dan dat de grote Kindervriend deze een voudige Franciscaan met al de schat ten van fcijn Goddelijk erbarmen mo ge ontvangen. Viering van bevrijdingsdag Op bevrijdingsdag, donderdag 5 mei, zullen drie grote manifestaties worden gehouden. Er zal een natio nale militaire parade komen, die door de Koningin zal worden afgenomen, in de historische plaats Wageningen. In het Concertgebouw in Amster dam zal 's middags een herdenkings bijeenkomst worden gehouden. Onderzoek op dood spoor Bij een minutieus onderzoek van de ingewanden van de twee laatst-over- ledenen van de drie broers uit Eind hoven meende men aanvankelijk in de laboratoria van de Rijksinspectie van de Volksgezondheid te Utrecht de resten ontdekt te hebben van een vergif. Er was al sprake van, dat men dit als gechloreerde koolwaterstof zou hebben geïdentificeerd. Dat blijkt nu niet waar te zijn. Ook de politie heeft geen enkele positieve aanwijzing gekregen, waar uit kan worden afgeleid, dat de jon gens door vergiftiging om het leven zijn gekomen, noch uit de analyses van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, noch uit naspeuringen coor de recherche van Eindhoven. Daarmede is het onderzoek naar de mysterieuze dood van de drie zoons van de weduwe Van Heusden op dood spoor gekomen. Van brandstichting in eigen huis verdacht Echtpaar blijft ontkennen Het Roosendaalse echtpaar M. T., dat verdacht van brandstichting in zijn huis aan de Fortuinstraat te Roo sendaal is ingesloten te Breda, ont kent tot heden hardnekkig, iets te maken te hebben met de brand die enkele weken geleden onder ver dachte omstandigheden in huis uit brak. Inmiddels heeft een uitge breid onderzoek van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag aan het licht gebracht, dat zich in de vuur haard in de kast onder de trap vloei bare brandstof moet hebben bevon den. Een bijzondere gewaarwording op de dag van de brand was, dat het meubilair van de straatverdieping grotendeels uit het nieuwgekocbie huis verdwenen was. De meubels werden by familie aangetroffen en voor dat feit heeft de officier van justitie nog geen aannemelijke ver klaring gekregen. EEN TEKEN AAN DE WAND Precies een week na de ramp is het nieuwgebouwde gedeelte van Tuindorp Oostzaan drooggevallen. Foto: zo trof de fotograaf een woninginterieur aan. De slaapbank was op de fatale 14e januari door de bewoners op een tafeltje geplaatst. Op de muur is duidelijk te zien hoe hoog het water heeft gestaan. Een op de vijf heeft TV De PTT heeft het 500.000 ste tv- toestel geregistreerd. Eén van de vijf Nederlandse gezinnen heeft nu een tv-apparaat. HERWONNEN LEVENSKRACHT De heer De Zwart uit Nijmegen is afgetreden als lid van het dagelijks bestuur van Herwonnen Levens kracht, na ruim 30 jaar daarvan deel te hebben uitgemaakt. Hem werden als afscheidsgeschenk enige lang speelplaten aangeboden. Zijn opvol ger is de heer Willems uit Roermond bestuurder der Limburgse KAB. Schrikbeeld doemt op Na het water uit het Noordzee kanaal zal in Tuindorp Oostzaan ook nog menig traantje vloeien. Dat zal gebeuren wanneer de propere Ne derlandse huisvrouw, die bij de overstroming have en goed in de steek moest laten, terugkeert naar haar woning en daar in het vroeger nette keukentje en in de vroeger knusse huiskamer de ravage aan- aanschouwt, die het meedogenloze water er in minder dan een week tijd heeft aangericht. Gistermiddag is de eerste groep van burgers door de bijzonder stren ge afzetting van militairen en politie tot het hoogste deel van het verdron ken dorp, waar de nieuwbouw staat, toegelaten. Het was een groep jour nalisten, die voor deze barre tocht de benen in laarzen hadden gesto ken. Ze zakten kniediep in de mod der van een plantsoen, toen ze van de Oostzanerdijk af de eerste straat trachtten te bereiken. Daarna maak ten ze een wandeling door juist drooggevallen, stil-vreemde straten en zeiden tegen elkaar: „Het lijkt wel een spookstad, een soort Pom- Straatstenen veerden onder de voeten. De verlaten straten waren bedekt met een dim laagje glibberige, vette, kleiachtige modder en de tegels en straatstenen waarop ze zich een weg baanden, veerden onder hun voeten een beetje als gevolg van het grond water dat nog lang niet weggezogen is. Enkele motoren en auto's, weer uit het water verrezen, waren door hun reeds nu verroeste aanblik stille getuigen van de verwoestende kracht die het water heeft. In een der hulzen lagen de houten stoeltjes, de twee fauteuils, drie ta feltjes en een dressoir niet alleen schots en scheef egen elkaar, maar waren bovendien ernstig beschadigd, nadat ze in het water waren gaan drijven en hun evenwicht waren kwijt geraakt. Onder het dressoir lag een nieuwe fiets die de bewoners blijkbaar op het laatste moment nog in veiligheid hebben willen brengen door deze op het dressoir te leggen. Het heeft niet mogen baten. Schilderijtjes en spiegels waren van de muren losge weekt en lagen in scherven op de grond en een onaangename muffige lucht maakte het geheel tot een com plete nachtmerrie. Aan de Meteorenweg 252 zagen de verslaggevers in een lege woning de eerste kachel branden, die in dit deel na de overstroming weer is aange stoken. Enkele nijvere mannen van de gemeentelijke woningdienst wa ren bezig het perceel van alle mod der en vuil te reinigen. Hier gaat deze dienst een tydelyk hoofdkwar tier inrichten voor het ontzaggelijke werk dat voor de deur staat Verslagen bus. Soms liep men alleen maar over het dunne laagje modder, soms door plassen van tien tot twintig centi- Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was I en spaart uw linnenkast Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN 56.2k300b (Advertentie) meter hoogte. Daar zag men ook die ene markante gemeentebus staan, waarvan de chauffeur tot het laat ste moment gepoogd heeft mensen uit hun natte isolement te verlossen. De bus was echter door het water achterhaald en moest de strijd sta ken. De passagiers zijn later met bootjes bevrijd, toen ze met hun be nen reeds in het water zaten. Vele achtertuintjes stonden ook nu nog onder water, maar vandaag zal dat ook wel weggezakt zijn. Bij alle ellende die er te zien was viel één ding mee: slechts weinig ruiten zijn gesneuveld, maar op de totale schade die er aangericht is, zal dit weinig uitmaken. Misschien was er nog iets dat enige troost biedt. Er is opgemerkt, dat in vrij veel woningen de benedenver diepingen toch nog grotendeels ont ruimd zijn. In sommige kamers wa ren op een grote tafel alle andere meubelen gestapeld. Het gewicht daarvan was teveel voor het water. De tafel is blijven staan. Alleen de haarden konden niet meer verplaatst worden. Die zijn allemaal onbruik baar geworden, aldus de deskundi gen. Straks zullen de duizenden weer terugkeren en zij allen zullen den ken: hoe kan men van dit verdronken tuindorp weer een bewoonbaar oord maken? Er ligt ontzaglijk veel werk to wachten. Als de komende huurverhoging met 20% op 1 april a.s. een feit wordt, zal deze gecompenseerd worden door een algemene loonronde van 2V»%. Daarbij zal een minimum gelden van 3.504.00, al naar gelang van de gemeenteklasse. Het ligt in de bedoeling der rege ring, dat het College van Rijksbemid delaars krachtens het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen bij be schikking een compensatie van 2 zal afkondigen. Bovendien zulen de kinderbijslagen worden verhoogd en wel met 2 cent per dag voor het eerste, twee en der de kind en met 3 cent voor elk vol gend kind. Ten slotte zullen ter compensatie van de nieuwe melkprijsverhoging met 2 cent per liter op 1 april a.s. de kinderbijslagen bovendien nog met 2 cent per kind per dag verhoogd wor den. Alles wel aan boord De Scheveningse logger „Holland" Sch. 87 van de rederij Van Leeuwen, die gisteravond om kwart over zes bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg verliet, is op ongeveer lVt mijl ten noorden van de pier Sche- veningen op het strand gelopen, ter hoogte van de Wassenaarse Slag. Het schip was door de mist misleid. De vijfkoppige bemanning was vannacht druk in de weer op het haaks op het strand liggende schip. Men zou bij hoog water vanmor gen pogen op eigen kracht vlot te komen. Aangezien het schip geen radio aan boord heeft, duurde het tot half twee vannacht, voordat de passeren de logger Sch. 68 „Femmetje" ge waarschuwd kon worden, waarna radio-IJmuiden een noodsein uitzond. De „Dorus Rijkers", die was uitgeva ren, is omstreeks half drie onverrich ter zake in de haven van Schevenin- gen teruggekeerd, aangezien alles wel is aan boord. De schipper van de logger ,de heer Knoester, heeft vanmorgen vroeg kans gezien zyn schip vlot te krij gen. Om vijf minuten over zeven ge raakte het vrij van het strand. De „Holland" is inmiddels de haven van Scheveningen binnengelopen. Prof Oud: Over toto geen kabinets kwestie a.u.b. Prof. Oud hoopt dat de regering niet de kabinetskwestie zal stellen als het wetsontwerp betreffende de voet baltoto in de Tweede Kamer zal ko men. Het meest wenselijk acht hij een compromis, waarmee allen zich zou den kunnen verenigen, maar hij acht het de vraag of dat zal kunnen wor den bereikt. Op een in Purmerend gehouden vergadering van de WD, zei prof. Oud, dat er over dit punt duidelijk verschil van visie bestaat tussen de ministens onderling, maar dat het wenselijk is, dat de huidige samen werking in de regering niet verbro ken wordt door deze zaak. Hij meen de dat het kabinet de beslissing over de totowet geheel over dient te laten aan de kamer. Hy wenste zich niet vast te leggen over het standpunt van de VVD-fractie in de kamer, als de regering wel een halszaak van de totowet zou maken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7