STERLINO De heer G. P. de Gunst (Boskoop) 40 jaar in dienst van de Raad van Arbeid Leiden 6upeJ> kukifiteit Na dertig jaar tweeling Dit jaar een reclame optocht op het 3 oktober feest Eerste Papoea-student volgt in Leiden studie sociologie Nieuw bijkantoor Coöp. Boerenleenbank ie Hazerswoude-Dorp opengesield DINSDAG 19 JANUARI 1960 DE l.EIUSl Spaar de voetbalclub-emblemen 1 (Advertentie) hij Frankrijk, Zwitserland en Duits land gezien. „Het meest is me in Nederland op gevallen het democratische stelsel, wat zovele meningen toelaat. Zal dit niet de vooruitgang in vele zaken tegenwerken?" vraagt Frits zich af. De tweelingsbroers Jan en Klaas Blom hebben bijna dertig jaar in Den Helder gewoond zonder van eikaars bestaan iets af te weten. Kort nadat zy op 26 maart 1930 in Leiden waren geboren, werden de kinderen gescheiden. Jan werd Chris Bielars, de pleegzoon van mevrouw Bielars in Den Helder en Klaas kwam eveneens in Den Helder terecht, waar hij als Gerrit de Boer, de pleegzoon van de familie G. de Boer door het leven ging. Hij leerde zijn ware naam, Klaas Blom, kennen toen hij in 1949 ging trouwen met Johanna Baars uit Arnhem en vernam toen ook dat hij een tweelingbroer had. Een langdurig speurwerk leidde tot gemelde verrassende ontdekking. V.Ln.r.: Klaas Blom, matroos eerste klasse bij de Koninklijke Marine, zijn vrouw Johanna en Jan Blom, na de gelukkige hereniging. Vanmorgen werd in het gebouw van de Raad van Arbeid aan de Breestraat te Leiden het veertigjarig jubileum gevierd van de heer G. P. de Gunst te Boskoop, adjunct in specteur in de buitendienst van het district. De vlag hing uit, zij het dat dit feestelijk symbool op de eerste plaats prinses Margriet gold. De ju bilaris werd vergezeld van vrouw en kinderen in de kamer van de chef de bureau, de heer A. G. de Kier ontvangen. Op zijn verzoek werd het feest zonder officieel vertoon ge vierd. Daar de voorzitter afwezig was, sprak de heer De Kier de jubilaris namens deze toe. Hij herinnerde aan het feit, dat deze op veertienjarige leeftijd als jongste bediende in dienst trad van de Raad, die toen nog maar nauwelijks bestond. Met hem en de collega's is de heer De Gunst opgegroeid, eerst werkzaam op de afdeling Agenda, later op de afdeling Ongevallenwet en vervol- fns in de buitendienst, ingaand op oktober 1934. Dit werk omschreef spr. als zeer belangrijk. De man in de buitendienst vertegenwoordigt de Raad in het maatschappelijk leven; hij is zijn uitgestrekte arm, die een bepaald gebied bestrijkt. 26 Jaar lang heeft de heer De Gunst tot al- „ST. CHRISTOFFEL", LEIDEN. LEDENVERGADERING lh „De Harmonie" hielden vrijdag avond de rjk. vertegenwoordigers hun eerste vergadering in 1960. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter, de heer L. van Leeuwen tot de nieuwe leden de he ren Busselman en Waals. Tevens was als lid toegetreden de heer T. Schaap uit De Zilk, terwijl wegens verhuizing de heren Verhey en Spaendonk „afgevoerd" waren. Het H.B. liet in een propaganda- circulaire weten dat in 1958 40, en in 1959 57 nieuwe leden méér geboekt waren. Tevens drong zij er op aan, ook in 1960 actief te blijven. In zijn nieuwsjaarsrede dankte de voorzitter op de eerste plaats de g.a. pater F. v. d. Brom o.f.m. voor zijn maandelijkse 5-minuten causerie en zijn verdere geestelijke steun. De heren Werter en Antoni kregen een pluim op hun hoed', omdat zij, hoewel gepensioneerd, nog steeds een zeer actieve rol spelen in „St. Christoffel". Spreker belichtte vervolgens enige belangrijke politieke gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. Economisch is het een vrij goed jaar geweest voor de vertegenwoor diger en in social opzicht is de nieu we weduwen- en wezenwet een be langrijke stap voorwaarts. In het jaarverslag van de secretaris kwam tot uitdrukking dat 1959 een rustig jaar is geweest voor onze vereniging, terwijl het ledental van de Leidse afdeling tot 53 steeg. In financieel opzicht waren er ook geen opzienbare veranderingen en het blijkt wel dat een ikleine afdeling als Leiden heel moeilijk de eindjes aan elkaar kan knopen. De accurate penningmeester, de heer Antoni, is ook hier de juiste man op de juiste plaats. Bij acclamatie werden de heren Van Leeuwen en Van Cleef, resp. Ie voorzitter en 2e secretaris, herkozen. De kascommissie stelde vast, dat de bescheiden perfect in orde waren. Vervolgens werden de afgevaardig den voor de diverse vakgroepen aan gewezen. De kwartjes-actie voor het jubileum fonds is gestart. De voorzitter ver zocht aller medewerking om dit te doen slagen. Ons lid de heer Juffer mans zal binnenkort naar West-In- dië vertrekken. De Stille Omgang zal dit jaar voor de „Christoffel"- leden gehouden worden op 12 maart. De heer v. d. Fluit wenste het be stuur namens de leden alle goeds in 1960 toe. De heer v. Dongen merkte op dat bij gebrek aan sprekers een forumavond bij de leden zeer in trek is. Voorzitter zegde toe, hiermede re kening te houden, maar wat de kaart avonden betreft merkte hij op dat ^St. Christoffel" in de eerste plaats een vakorganisatie is en geen amu sementsvereniging. Na deze geani meerde vergadering sloot hij te ca. 10 uur de bijeenkomst. Ier tevredenheid dit werk gedaan, waarvan tien jaar als adjunct inspec teur. Spr. feliciteerde hem met dit mooie jubileum en dankte namens de Raad voor het belangrijke werk dat hij in veertig jaar heeft gedaan. Ook mevrouw De Gunst, die bloe men ontvangen had, deelde in de hulde. Als stoffelijk blijk van waar dering overhandigde hij een enve loppe met inhoud en het traditionele wandbord met toepasselijk opschrift. De heer De Kier sprak de hoop uit, dat het de jubilaris gegeven zou zijn, ook zijn 50-jarig jubileum in dienst van de Raad van Arbeid Leiden te De heer C. Dusoswa, chef van de buitendienst, sprak de hoop uit, dat Bij de foto: De chef de bureau, de heer De Kier, overhandigd de ju bilaris, de heer De Gunst, de tradi tionele enveloppe. Rechts mevr. De Gunst. de heer De Gunst in de komende ja ren voor het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eenzelfde activiteit zal weten te ontplooien. Hij prees de jubilaris als een kundig all round-ambtenaar, die een goede schakel vormt tussen het bureau personeel en het publiek. Namens de collega's van de buitendienst over handigde hij een mand met fruit. De heer De Gunst sprak tenslotte dankwoorden. De vooruitgang in zijn eigen land na vjjf jaar verblijf in Nederland is hem opgevallen. „Er is veel verbe terd in Nw.-Guinea sinds ik ben weg gegaan". Frits is blij dat hij weer thuis is en zijn ouders, die in Seroei wonen, kan opzoeken. Toch is het niet helemaal een va kantie voor hem, omdat hij 'n studie opdracht uit Leiden heeft meegekre gen. De jonge Papoea-student moet een onderzoek instellen naar de ar beidsverhoudingen en arbeidsverde ling zoals het vroeger was volgens adat en zoals het nu is in meer ont wikkelde streken. In september keert hij weer terug naar Leiden om zijn studie af te maken. k.j 1 LI Leidse universiteit, waar hij nu zijn Met verlor terug eerste kandidaatsexamen neeft he it i. r',,- haald. Toch houdt hij tijd >ver voor 111 lyieUW guinea ontspanning zoals blijkt uil zijn vol trots geuite mededeling dat hij lid ïs De eerste Papoea, die in Neder- van het Leidse Studenten Corps. In Ian a «on nniverdtaire studie volrt is z«n vakanties maakt hij trektochten land een universitaire stuaie voigi w l£mgs jeugdherbergen of kampeert thans met verlof in Ned. Nieuw- bujten de grens. Op deze wijze heeft Guinea. Het is de 25-jarige Frits Man- BIOSCOPEN De films in de week van 1522 januari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Les enfants du Paradis", volwassenen. Lido: „The nun's story", 14 jaar. Luxor: „Vrouwenkamp Borneo", 18 jaar. Studio:„Orfeu Negro", 18 jaar. Trianon: „Een meisje in duizend ge varen", 18 jaar. Rex: „Van het Westelijk front geen nieuws", 14 jaar. (Dond.: „Gebroeders Kara- mazoff", volw.). rits Kirihio, die vijf Jaar geleden naar Nederland vertrok en daar na het behalen van zijn einddiploma 5-jarlge H.B.S. naar de Leidse universiteit ging, waar hij nu reeds twee jaar sociologie van nlet-westerse volke ren studeert. Ter gelegenheid van het eeuwfeest in februari '55 van de zending in Nederlands Nieuw-Guinea is besloten een studiefonds op te richten, waar door het mogelijk zou zijn drie Papoea-jongens naar Holland te zen den met het doel hen een middelbare opleiding te laten volgen. Het goever- nement steunde dit plan financieel waardoor nog twee jongens naar Ne derland gezonden konden worden voor studie. Frits Kirihio was een van de vijf. Dat hij kans heeft gezien om in '58 dus drie jaar na zijn uitzending het 5-jarig H-B.S.-diploma in Zut- phen te behalen, heeft hij te danken aan privé-lessen, waardoor enige klassen overgeslagen konden wor den. Daar de oorspronkelijke opzet van het studiefonds, een middelbare schoolopleiding, werd losgelaten kon Frits zijn studie voortzetten aan de GEEN OVERBODIGE FUNCTIE Motto: H.M. de Vrouw 3 Oktober brengt dit jaar een be drijfs-optocht onder het motto: „Hare Majesteit de Vrouw". Dit werd gis teravond in een bijzondere ledenver gadering in het Gulden Vlies beslo- ten^ De voorzitter van de Optocht-com missie, de heer N. A. Commandeur, gaf een toelichting op het enige punt van de agenda, die gisteravond werd behandeld. Men had deze vergade ring zo vroeg in het jaar uitgeschre ven om van de leden een uitspraak te vragen. In mei zal de gebruikelijke jaarvergadering worden gehouden. De uitspraak van de leden was nodig, om dat men het bedrijfsleven in verband met deze bedrijfs-optocht vroeg moet benaderen. De 'heer Commandeur verklaarde, In de rondvraag werd bekend ge- dat men veel geld nodig heeft voor maakt, dat de 3 oktobervereniging de luisterrijke optocht, die in het lus- ook dit jaar weer de beschikking zal hebben over het Schuttersveld. trumjaar 1961, waarin de 3 oktober vereniging 75 jaar bestaat, wordt ge houden. Daarom had men gemeend in 1960 een reclame-optocht te moeten orga niseren. Men houdt daar nog geld aan over. Het bestuur heeft als onderwerp „H. M. de Vrouw" uitgekozen, omdat „de vrouw uitgeeft wat de man ver dient". Een deskundige jury van bui ten Leiden zal een oordeel vellen over de wagens die in de verschillen de klassen, zoals middenstand en fa brieken, meerijden. Zij stelt prijzen beschikbaar voor de origineelste wa gen, de doeltreffendste reclame, het fraaiste geheel, etc. Het bestuur stelt strenge voorwaarden aan de mededin gers. De 3 oktobervereniging doet mee met twee praalwagens. De vergadering ging met deze plan nen accoord. Maandagmiddag was het voor het bestuur en leden van de Coöp. Boe renleenbank te Hazerswoude een zeer gewichtige gebeurtenis, namelijk het nieuwe bijkantoor van de bank werd aan het Raadhuisplein door burge meester A. Smit met hijsen van de nationale driekleur en de eerste stor ting door de burgemeester verricht. Tevoren hadden zich talrijke geno digden in het nieuwe gebouw ver enigd om getuige te zijn va_i deze of ficiële opening. Eerst werd een kijkje genomen in het gebouw; dit bevat een ontvanghal, wachtkamer waar zich tevens 3 loketten bevinden voor de bankzaken, daar achter een ruim kantoor voor het bedienend perso neel en een privé kantoor van de kas sier. Nadat het gezelschap naar bui ten was gegaan, werd door de bur gemeester vervolgens de nationale driekleur gehesen, waarna de burge meester zijn wens uitsprak, dat dat gebouw eeuwenlang mag blijven staan, dat dit gebouw tevens de wel vaart zal bevorderen voor de bevol king. De burgemeester verzocht de kassier L. M. de Boer zijn eerste stor ting in ontvangst te willen nemen, en hiermede was het gebouw geopend. In de zaal van J. Timmermans ver welkomde de voorzitter de heer W. Lommerse de genodigden o.a. de hoofdinspecteur van de Centrale Bank, de heer Schroder, de colle ges van B. en W. van Hazerswoude en Koudekerk a. d. Rijn, notaris H. Bakker, architect J. Dekker, aanne mer J. J. Boers de firma Demmenie, de concierge de heer Van Nierop, de leden van het bestuur en de raad van toezicht, de kassier en zijn echtgenote en het verdere personeel van de bank. De kassier, de heer L. M. de Boer, merkte op, dat volgens de statistische gegevens in Zuid-Holland als eerste boerenleenbanken werd gesticht die van Gouda en Omstreken, Moor drecht en die van Hazerswoude-Kou- dekerk, dit was in het jaar 1899. De bank werd op 7 april 1899 opgericht, de eerste kassier was een boer in Ha zerswoude Dorp, toendertijd werden bankzaken aan huis geregeld, eerst later werd de bank naar de Rijndijk verplaatst. In december 1953 mocht het kantoorgebouw aan de Rijndijk gerestaureerd worden en werd dit modern ingericht met een kluisinrich- ting. Op een goede dag ging er een stem op of de mogelijkheid zou bestaan hier op het dorp een bijkantoor te vestigen. Dit vond dadelijk meer aan hang van de zijde van de dorpelin gen, en ziehier het resultaat. Op een bevolking van 4000 mensen is het toch niet overbodig, dat hier een bij kantoor is gevestigd, dit bevordert de welvaart gezien cijfers die de kas sier verstrekte die als volgt er uit zien: 18 jaar na oprichting 1907, eind cijfer jaarrekening onbekend, balans totaal nog geen 100.000,1937, eindcijfer jaarrekening 2.240.000, balans totaal ruim 1.000.000,thans ruim 2.500.000,balans totaal plm. 6.300.000, Hij bracht de architect J. Dekker dank voor zijn werk, de aannemer de firma J. J. Boers en het personeel voor vele werk de laatste tijd ver richt, en hoopte vervolgens dat dit gebouw mag bijdragen tot de wel vaart van Hazerswoude dorp in het bijzonder en voor de gemeenten Ha zerswoude en Koudekerk in het alge meen. Hierna sprak burgemeester .Smit er zijn waardering over uit dat de Coöp-Boerenleenbank hier dit bank gebouw heeft gesticht. Hij vond es thetisch verantwoord, dat op deze plaats dit gebouw is verrezen, hij hoopte dat dit in de ontwikkeling van het dorp ten goede zal komen. Vervolgens sprak de heer Schroder hoofdinspecteur van de Raiffeisen- bank te Utrecht. Hij sprak over de toekomst, dat er steeds meer met de bank zal worden gewerkt, het perso neel heeft grotere voldoening in een nieuw gebouw. Dit alles werkt mede ten goede, wij moeten steeds meer service verlenen aan onze cliënten. Ook burgemeester C. Waverijn sprak woorden van waardering over de boerenleenbank. Hij hoopte, dat wanneer er woningen moeten ge bouwd worden, ook de bank zich hier voor zal interesseren in het verlenen van gëld, dit getuigd reeds in het bouwen van woningen in het kader eigenwoning bezit, hier blijft.pok de boerenleenbank niet ten achter. Nadat er enkele verversingen wa ren rondgediend, bleef men nog en kele ogenblikken gezellig bijeen. Hoewel men geen beroep 'hoeft te doen op de burgerij aan de optocht deel te nemen, omdat verwacht kan worden, dat de bedrijven zelf voor hun wagenbezetting zorg zullen dra gen, kunnen de deelnemers die ruiters en paarden mee willen laten rijden zich richten tot de voorzitter van de optocht-commissie, de heer Comman deur, Lammenschansweg 5, Leiden. FEESTAVOND PERSONEELSVER. SMIT RÖNTGEN, LEIDEN Voor de gezelligheid en ter bevor dering van het noodzakelijk contact buiten de bedrijfssfeer, organiseerde de personeelsvereniging van Smit Röntgen N.V. zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst in het Anto- nius Clubhuis. Het praktisch voltallig team me dewerkers, met hun introducé's, vulde de gehele zaal om zich te ver maken met Kees Nouens cabaret, welks optreden werd voorafgegaan door een welkomstwoord van de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer J. H. Vink, tot de di rectie, de heer J. W. Smit en de ere leden: de heer W. v. d. Berg, mej. M. Frelde en het echtpaar K. Voorzaat. In cabaretstijl had Harry Touw 't publiek veel te vertellen, vlot en vol humor, soms echter wandelende langs nogal platgetreden paden. In zijn one-man show met drie roluit- beeldingen was hij in zijn kolder element een prestatie welke door de SRO'ers rijkelijk met applaus werd beloond. Een wijziging in het aangekondig de programma bracht Didy Rexon (de zingende huisvrouw) voor de microfoon, een cabaretière met mo gelijkheden, „Geef mij maar een doodgewone man" bewees behalve een gezonde kijk op de dingen een onmiskenbaar talent. Hans en Hermi Cordan presteer den, wat onzeker, staaltjes van even- wichtbeheersing, de jeugdige Grock- sons deden hetzelfde, echter meer in het genre komische acrobatiek. On misbaar in dit soort programma's is de virtuoze accordeon-bespeling, dit maal door het Mikro-duo. Hun mu zikaal peil is van een hoge orde, ech- er ontbreekt nog het élan om het te „brengen". De dwaze clownerie van Les Bollinies verwekte grote hilari teit, ondanks gebrek aan originali teit. De muzikale lijst, waarin het geheel werd vervat, produceerden de handen van de bekwame pianist Jan Boekee. Florida's dansband heeft het ge zelschap nog enige uren het ritme geschonken, nodig voor een vrolijk samenzijn.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6