S)e CölcbeSoti^mit Winterweer bracht veel ellende Hakenkruis-actie aangesticht in Oost-Duitsland? DE EUROPESE HOOFDSTAD Italiaanse villa voor koninklijk gezin De Franse regering Vliegtocht met hindernissen KWAKKELWEER Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 16 JANUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14915 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert: 17 ct p. man. Telefoontjes f 1JW. AARDBEVINGEN MET SNEEUW TOE Westen werden temperaturen van 24 en 26 graden onder nul geregistreerd. Meer dan 40.000 mensen zijn dak loos na overstromingen die in de af gelopen dagen verwoestingen heb ben aangericht in de provincies So- nora en Sinaloa in het noordwesten van Mexico. Men schat de schade op De Polen hadden zowel met mist als acht miljoen dollar, met sneeuw te kampen. Het Britse reuzen-passagiersschip Hitte in Australië. „Queen Elizabeth", dat uit South- ampton naar New York is vertrok- In Oost-Australië heerst een hitte- De tienduizenden leden van boe- ken, poogde vrijdag voor de twee- golf. De havenwerkers van Melbour- r en gezinnen, die maandag j.l. door de achtereenvolgende dag vergeefs ne hebben het werk vanwege do aardschokken uit hun woningen in de Franse haven Cherbourg binnen warmte neergelegd. Er is ook mei vijf dorpen ten noorden van Napels, te lopen, om passagiers voor New- ding gemaakt van bosbranden, in Zuid-VVest-Italië, waren verdre- York aan boord te nemen. De boven Honderden mannen bestrijden in ven, en die sindsdien in legertenten het Kanaal woedende storm maakte de 250 kilometer ten noord-westen in de open lucht verblijven, bevon- dit onmogelijk. van Melbourne gelegen Grampian- den vrijdagochtend dat zij door zwa- Vandaag zou, als de wind is afgeno- bergen bosbranden, die reeds veel re sneeuwval van de buitenwereld men, een derde poging worden ge- schade hebben aangericht, waren afgesneden. daan. In de Verenigde Staten zyn in 225 Kilometer ten noorden van Politie, Rode Kruis en vrijwilligers het gebied van New York tenminste Adelaide, in Zuid-Australië, staat de zijn dag en nacht in de weer om de twee personen door de koude om het begroeiing van gehele dalen in brand, daklozen te bevoorraden. Een aantal leven gekomen. In hetzelfde gebied In dezelfde stad is een zuigeling hunner, wier woningen niet bescha- vonden vele autobotsingen op de door van zes weken tengevolge van de digd werden, is door de politie daar- ijsafzetting glad geworden wegen hitte overleden, terwijl in Melbour- heen teruggeleid. Enkele weigerden plaats. ne twintig personen door de warm- terugkeer, omdat zij er niet zeker Op twee plaatsen in het Midden- te werden bevangen. van waren dat het aardbevingsge- - vaar was geweken. Vrijdag werden in het aardbevings- gebied drie lichte schokken gevoejd, waardoor evenwel geen schade werd aangericht. Het verkeer is in vele delen van Italië door sneeuw, hagel en vorst ontwricht. Genua beleefde de hevig ste sneeuwval van de afgelopen dertig jaar. Deel van rode campagne Ulrich-Rudel een vergadering in Saarbrücken toespreken en zondag zou de voormalige H-jod leider Von Vier personen kwamen om het le- Van de zijde der Westduitse jus- Thadden een toespraak houden in ven bij verkeersongevallen op door titie is vrijdag meegedeelddat min- Saarlouis. bevriezing glad geworden Italiaanse stens één van de neo-nazi's, die op c wegen. 3 januari gearresteerd zijn. omdat zij Saar-ministe- In Frankrijk zijn zes personen in de hadden deelgenomen aan een mid- afgelopen 24 uur door bevriezing om demachtelijke betoging bij fakkel- «enJocratlsche Jeugd en de democra- het leven gekomen. Ook hier onder- licht, werkte in opdracht van de LA"?1™??; vond het verkeer veel last van de Oostduitse veiligheidsdienst. Han- S' j weersomstandigheden. Bende het verdere onderzoek is de huiszoekingen verricht. Een jonge vrouw uit een inge- naam van de verdachte niet be- Vóór het verbod op de bijeenkom- sneeuwd Zuid-Frans dorpje, die op kendgemaakt. sten afkwam, hadden de christen- het punt stond te bevallen, is per democraten, de sociaal-democraten, hefschroefvliegtuig naar een kraam- De organisatie voor hulp aan vakverenigingen en de democratische kliniek te Broude overgebracht. Hongaarse vluchtelingen te Wenen jeugdorganisatie van de Saar al aan- De bittere koude in Zwitserland heeft in een communiqué verklaard, gekondigd een protestmars te zullen begon vrjjdag plaats te maken voor er zeker van te zijn, dat de anti- houden. De mars zal desondanks wat warmer weer. Het instituut voor Semitische incidenten door de com- doorgang vinden als protest tegen de signalering van sneeuwverschui- munistische landen geïnspireerd zijn. het herlevend nationaal-socialisme vingen gaf een waarschuwing uit De Hongaarse vluchtelingen in Oos- en antisemitisme, voor „middelmatig lawinegevaar". tenryk twijfelen er niet aan, dat de De Westduitse minister van defen- Delen van het Deense kustgebied Jongste anti-semitische excessen in sje, Strauss, die op het ogenblik een liepen onder tengevoge van door de £e communistische landen zijn voor- officieel bezoek aan Portugal brengt krachtige wind ontstane hoge zee. bereid, aldus het communiqué. verklaarde vrijdagavond op Het verkeer ondervond hinder van Het landsbestuur in Saarbrücken conferentie te Lissabon, dat West- nieuwe sneeuwval. verbood vrijdag twee bijeenkomsten Duitsland over bewijzen beschikt, Zelfs in Marokko werden wegen in van de uiterst rechtse Duitse Rijks- dat de huidige anti-Joodse campagne het centraal Atlas-gebied door partij voor het weekeinde. Zaterdag in de Bondsrepubliek deel uitmaakt sneeuwval afgesneden. zou de gevierde Stuka-piloot Hans van het communistische pogen eerst Duitsland en daarna geheel Europa te overheersen. Al een jaar was vol gens de minister bekend, dat de communisten van plan waren in 1960 hun belangrijkste propaganda methode tegen Duitsland te begin nen. Het Europese parlement te Straats burg heeft vrijdag besloten aan de regeringen van de zes landen te vra gen de keuze van een Europese hoofdstad aan het Europese parle ment over te dragen of het parle ment een bindend advies over deze kwestie te laten uitbrengen. Als de zes regeringen hierop niet antwoorden, zal het parlement vóór 30 juni a.s. zelf een besluit over zijn eigen permanente zetel nemen. Dit besluit wijkt enigszins af van een oorspronkelijk voorstel van de poli tieke commissie van de Assemblée, waarin gesteld wordt, dat de rege ringen de keuze aan het parlement moesten overdragen, omdat zij ken nelijk niet de vereiste eenstemmig heid voor de keuze van een hoofd stad konden opbrengen. De regerin gen hebben vorig jaar de keuze tot 1962 uitgesteld, doch volgens het parlement zal de keuze dan even moeilijk zijn als nu. De ontwerpresolutie werd vrijdag ochtend in een wat paniekerige sfeer gewijzigd, nadat de Luxemburgse minister Schaus als voorzitter van de E.E.G.-ministerraad, gewaar schuwd had, dat het parlement de zaak beter niet op de spits kon drij ven. Een conflict tussen het Euro pees parlement en de regeringen zou de zetelkwestie niet nader tot een oplossing brengen, aldus Schaus. Het parlement verklaart in de verzwakte versie tevens, dat by de instelling van een gemeenschappelijke zetel der E.E.G., E.G.K.S. en Euratom de regering van het betrokken land de vorming van een soort Europees dis trict dient toe te staan en dat de drie gemeenschappen voldoende on afhankelijke bevoegdheden moeten krijgen voor een goede functione ring. De vorstin overziet het verdronken land Rampenfonds komi gefroffenen watersnood ie hulp De „moord" in het zoutvaatje Het openbaar ministerie te Mün- schen heeft het onderzoek in de zaak van het vergiftigde zout in de cafa- taria van de anti-communistische ra diozender „Vrij Europa" gestaakt na dat gebleken was dat de hoeveelheid gif in een aantal zoutvaatjes van de cafetaria zo gering was dat men er geen nadelige gevolgen van enig be lang door zou hebben ondervonden. Daarom kon men, zo werd gezegd, er geen poging tot moord of vergif tiging in zien. Hoogstens kon men deze zaak beschouwen als een poging tot het toebrengen van slechts zeer gering letsel en zo iets is niet straf baar, aldus is te München bekendge maakt. Het Nederlands Koninklijke gezin laat een villa bcuwen op Kaap Ar- gentario aan de Italiaanse westkust, bij het plaatsje Piombino, zo meldt het persbureau ANSA. De villa, die een verdieping krijgt en van galerijen en warandes is voorzien, wordt in opdracht van prins Bernhard door een Italiaanse archi tect gebouwd. Zij komt te liggen hal verwege tussen de vissersplaatsjes Porto Santo Stefano en Porto Ercole. Alle Amerikanen van de ijsschots Reddingsvliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben vrijdag de laatste zestien mannen gered van de ijsschots „Charlie", waarop sinds mei van het vorige jaar in totaal 27 geleerden en leden van de luchtmacht waarnemingen verrichtten in de Noordelijke IJszee. De evacuatie was noodzakelijk ge worden doordat de schots afbrokkel de. Het drijvende station bevond zich op 450 mijl ten noorden van Point Barrow, de noordelijkste punt van Alaska. De Amerikaanse luchtmacht heeft in het geheel vijftien vluchten ge maakt om de mannen en het weten schappelijk materiaal in veiligheid te brengen. Max Flechet, Frans onderminister voor buitenlandse handel, heeft vrij dag generaal De Gaulle zijn ontslag aangeboden. Flechet behoorde even als Pinay tot de onafhankelijke partij. De 58-jarige Flechet is een vriend van Pinay. Hy had al duidelijk ge maakt, dat hij zou aftreden als Pinay zou heengaan. Er zijn nu nog drie conservatieve (onafhankelijke) mi- Gistermiddag, slechts anderhalve dag na de overstroming van Tuindorp Oostzaan heeft een grote drijvende nisters in de Franse regering, kraan met zand het gat in de dijk van zijkanaal H. in Amsterdam-noord voorlopig gedicht. Op deze luchtfoto Men verwacht niet, dat er nu di- ziet men de kraan bezig met de laatste fase van de v oorlopige dichting. reet nog meer ministers ontslag zul- Luchtfoto A-N P. len nemen. H. M. koningin Juliana, die vrijdagmiddag het rampgebied van Tuindorp Oostzaan in Amsterdam-noord heeft bezocht, staat hier op de doorgebroken dijk van zijkanaal H. over de troosteloze watervlakte van de Noorder-IJ- polder te turen. Zes miljoen gulden in reserve De ramp, welke de bewoners van Tuindorp Oostzaan trof, wordt door het bestuur van het Rampenfonds beschouwd als een nationale ramp in de zin van de statuten van het fonds. Het bestuur heeft in principe beslo ten aan allen, die door het water werden verrast en hulp nodig hebben die te verlenen in dezelfde geest als is geschied na de watersnoodramp in 1953 en wel voor wat betreft de nood in de zogenaamde persoonlijke sfeer. Tot nood in de persoonlijke sfeer worden dus evenals na 1953 wederom gerekend: verlies van kléding, huis raad, beddegoed, bromfietsen, radio toestellen, piano's, orgels e.d. Dit is gisteravond in een radiotoespraak meegedeeld door staatsraad mr. W. F. Schokking, vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Zeer globaal geschat, aldus mr. Schokking, zal het Nationaal Rampenfonds voor de leniging van de nood in deze zin, een bedrag van ongeveer dertien miljoen gulden nodig hebben. Het Nationaal Rampenfonds heeft thans een reserve van zes miljoen gulden in .kas. Tenminste de helft daarvan, dus drie miljoen gulden, moet zeer beslist onaangesproken blij ven, want de ervaring heeft geleerd, dat bij een zeer omvangrijke ramp voor de onmiddellijke hulpverlening in de eerste dagen reeds miljoenen beschikbaar moeten zijn. Dank zij die aanwezige reserve kunnen dus echter thans reeds, bijvoorbeeld win keliers, wier inkomen tijdelijk ge heel is weggevallen, onmiddellijk op eerste aanvrage geholpen worden. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds doet een dringend be roep op allen om spoedig gaven te gireren of te storten op postgiro rekening 9575 van 't Nationaal Ram penfonds. In Amerika. Kapitein-luitenant-ter-zee Rock well, leider van de Amerikaanse nazipartij, is uit de Amerikaanse marinereserve ontslagen als „van geen verder nut voor de marine", zo is te Washington bekend gemaakt. Zijn partij schijnt slechts zeer wei nig aanhangers te hebben. In New York zijn vrijdag drie jon gelieden een kantoorbediende en twee huisschilders van 21 tot 16 jaar gearresteerd die de „national- socialistische partij voor de Ameri kaanse wedergeboorte" hadden op gericht. Zij zullen terecht staan wegens verraad. Een 26-jarige neger Homer Bunkcley is gisteren te Reidsville in de Amerikaanse staat Georgia te rechtgesteld wegens mishandeling en beroving van een blanke vrouw. Bunkcley had de vtouw 92 dollar ontstolen. Ruim 750 uiterst linkse studenten hebben zich vrijdagavond by het Tokiose vliegveld verzameld ten einde premier Kisji te verhinderen naar Amerika te vertrekken voor het sluiten van een nieuw veilig heidsakkoord op dinsdag aj. De stu denten wilden zo nodig geweld ge bruiken. Premier Kisji zou om 8 u. plaatselijke tijd zaterdagmorgen ver trekken. De studenten raakten al spoedig slaags met de politie nadat zij zich in het restaurant hadden gebarrica deerd. Een politiemacht van 1500 man deed charges op de barricaden. Vele agenten en studenten, onder wie ook talrijke meisjes, raakten ge wond. Er werden 70 arrestaties ver richt. Na een hevig gevecht was de politie op het vliegveld er vóór Kisji's komst in geslaagd de hal van het gebouw te ontruimen, zodat de premier ondanks alles toch ongehin derd naar Amerika is vertrokken. Dit summer bestaat uit 12 pagisa's weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). VERANDERLIJK Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. 1 Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Vannacht S en morgenochtend lichte en in het oosten van het land plaatse- lyk matige vorst en hier en daar 1 mist. Morgenmiddag tempera- l turen om het vriespunt. 17 Januari: zon op 08.41; onder 16.59; maan op 21.10; onder 10.92 18 Januari: zon op 08.40; onder 17.01; maan op 22.19; onder 10.27. De grijper snijdi hei water de pas af De Bilt, zaterdag 10 uur: Gisteravond is bij Noord-Denemar ker. een nieuwe storing ontstaan aan het front van een depr.-ssie boven Noord-Rusland. Onder invloed van deze storing nam de bewolking reeds in de loop van de avond en nacht toe en draaide de wind naar westelijke richtingen. Tengevolge hiervan kwam alleen in het zuidoosten van het land nog strenge vorst voor. Aan de kust steeg de temperatuur tot enkele graden boven het vriespunt. Overigens hield de vorst overal op het Europese contingent aan. In Zuid- en Zuidoost-Duitsland en in Oostenrijk vroor het op vele plaatsen meer dan 15 graden. Ook in Scandinavië, hoewel de luchtdruk daar nu laag is geworden, overwegend strenge verst voor de genoemde storing trekt van Denemar ken snel over Duitsland naar het zuiden. Achter het front ervan, dat vandaag passeert, zal met noordelijke winden koude lucht over ons land sfromen, waarin in de komende nacht tijdens opklaringen lichte en in het zuidoosten van het land hier en daar matige vorst zal voorkomen. Morgen overdag kan de temperatuur aan de kust weer tot boven nul stijgen. Aangezien de koude lucht onstabiel is en over IJsland een volgende sto ring naar de Noordzee trekt, moeten plaatselijk sneeuwbuien worden ver wacht. 17 Januari: v.m. 5.34; nam 5.45. 18 Januari: v.m. 6.05; nam. 6.17. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI onbewolkt -13 -15 STOCKHOLM 1. bewolkt -7 -12 KOPENHAGEN sneeuw -3 -6 OSLO h. bewolkt -10 -9 ABERDEEN regenbui 3 2 LONDEN geh. bewolkt 2 -1 AMSTERDAM geh. bew. -3 -7 BRUSSEL geh. bewolkt -6 -11 LUXEMBURG onbewolkt -7 -12 PARIJS onbewolkt -5 -11 BORDEAUX h. bew. -2 -9 GRENOBLE geh. bewolkt -13 -10 NICE zw. bewolkt 6 5 BERLIJN motsneeuw -8 -7 FRANKFORT onbewolkt -6 -16 MÜNCHEN sneeuw -10 -18 sneeuw -9 -14 geh. bewolkt -6 -10 onbewolkt -0 -8 geh. bew. -7 onbewolkt -5 -17 ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE regen ROME zw. bewolkt AJACCIO regen BELGRADO mist MADRID 1. bewolkt 15 8 3 Korreltje De ware vroomheid vereist geen aanwezigheid by het altaar.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1