REKORO 1200 Zuiging van schepen of het heien oorzaak van dijkbreuk? Uitkeringen Soc. Verzekeringsbank en Raden van Arbeid in 1958 sterk gestegen N.G.R.V.-televisie gaf pakkende reportage uit watersnoodgehied Vrouwenemancipatie voor VEL0X noodzaak „Geen sulfiet? Sta dan vervanging toe" VRIJDAG 15 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 INSTANTIES SPELEN KAT EN MUIS Het hoofd van het arrondissementsparket van Amsterdam, mr. W. P. Bak hoven, aan wie de procureur-generaal heeft opgedragen een justitieel onderzoek naar de oorzaak van de dijkdoorbraak in te stellen heeft van ochtend met prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft als deskundige, een bezoek aan het rampgebied gebracht. Blijkens mededelingen van verschillende zijden is thans het verschuiven van de verantwoordelijkheid voor het onderhoud van de doorgebroken dijk door de instanties begonnen. Het gemeentebestuur van Amsterdam wijst enthousiast naar hef polderbestuur en de waterstaat en de provinciale waterstaat beweert energiek, dat het polderbestuur voor het onderhoud verantwoordelijk is. Onderzoek in volle gang „De dijk is in beheer bij de ge meente Amsterdam", zo vertelde men bij de Rijkswaterstaat, „en wij hebben slechts de supervisie. Wel de dijk langs het Noordzeekanaal valt onder onze controle, maar niet de doorgebroken dijk langs 't zij kanaal, waar het hier om gaat." Het bestuur van de Noorder IJpol- der eindelijk gaf toe, dat het de ver antwoording heeft voor het onder houd van de dijken, maar, zo zei men, bij de regelmatig uitgevoerde controles zijn nooit aanwijzingen verkregen duidend op een komende ramp. Gaf polderbestuur toestemming? Zoals bekend, werd er bij de plaats van de doorbraak geheid en gebag gerd. Dit gebeurde in verband met de aanleg van ligplaatsen voor woonboten. Indien het juist is, dat het ontstaan van de breuk mede aan dit heien en baggeren te danken is, zal een nadere verklaring van de gemeente Amsterdam wel gewenst zijn. Overigens is het zo, dat in eerste instantie het polderbestuur het be heer voert, maar er bestaat een nau we relatie met het gemeentebestuur van Amsterdam, waarin de wethou der van Publieke Werken toevallig ook voorzitter van het polderbestuur is. Het aanleggen van gemelde bo- ten-ligplaats nu geschiedt door deze Publieke Werken. Het schijnt, dat het polderbestuur géén toestemming heeft gegeven tot het heien en bag geren, maar intussen heeft Publieke Werken doorgezet. Boven dit alles staat de figuur van wethouder Van 't Huil. Volgens een-bericht in "het Han delsblad van gisteren zou de oorzaak van de dijkbreuk weer liggen bij de hevige zuiging uit het Noordzee kanaal welke optreedt als er grote zeeschepen passeren. Om deze zui ging enigszins op te vangen was een waterkering gebouwd vlak voor de dam, waarin thans het gat is gesla gen. Deze waterkering ontstond ech ter bij de vernauwing van de toe gang van het zij kanaal H. een sterke zuiging en kolking. Het deel van de dam, dat direct achter de kering lag, werd evenwel zwaar belast. Dit deel zou kennelijk op de duur on dergraven zijn. Arkbewoner zag gevaar. De heer L. J. Gras, die op een ark hogerop in het zij kanaal woont en ter plaatse al 25 jaar bekend is met de situatie, vertelde, dat hij enkele dagen geleden nog zag, hoe de zware zuiging van de zeeschepen het water tegen de waterkering opjoeg. De dijken werden zelfs aan beide kan ten geheel overspoeld. De heer Gras zou ook Rijkswaterstaat herhaalde malen al gewezen hebben op het eventuele gevaar daar. Alwéér 'n nieuw model OPEL Thans de Volmaakter dan ooit: onbelemmerd uitzicht ruime zitaccomodatie veilig maximaal comfort kolossale kofferruimte En als altijd economisch: goedkoop in aanschaf zuinig in gebruik hoge inruilwaarde Laat U door ons voor lichten en maak gratis proefrit. U krijgt 't gevoel of de OPEL Rekord 1200 juist voor U is ontworpen. Beperkt uit voorraad leverbaar, evenals: OPEL Rekord 1700 OPEL Kapitan 1960 Showroom: Stationsweg 1 en 2. Kantoor, werkplaats en garage! Morssingel 1 b Hoge Rijndijk 5 Tel. 24741 Minister Klompé spreekt met de daklozen Mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, onderhoudt zich in een van de kantines van de N.D.S.M. in Amsterdam-Noord met een geëvacueerde dame, die haar hondje stevig in de armen houdt. Medeleven van kijkers voelbaar Na de vele radio-berichten, die in de loop van de dag bijzonderheden hadden gegeven over de watersnood in Tuindorp Oostzaan, heeft de NCRV-televisie gisteravond de gru welijke werkelijkheid aan de kijkers getoond. Tevoren waren in het NTS-jour- naal en in een extra journaal-uit zending om halftien een aantal film beelden van het gebeuren getoond. Hek gaat open voor jonge vluchtelingen Gisteren kende niemand hen nog...., maar vandaag leert de gehele Nederlandse jeugd hun namen kennen: Anita en Sigurds, de vergeten vluchtelingen. Want Anita (16) en Sigurds (17), die tot dusver vergeten en onopvallend hebben geleefd in het Letse vluchtelingenkamp Ohmstede in Noord-Duitsland, zijn door de Nederlandse jeugd gekozen als levende sym bolen voor de grote jeugdactie „DOE OPEN" ten bate van de jonge vluch telingen in de kampen Ohmstede (377 Letten) en Friedrichsfeld (390 Polen). De actie wordt gehouden in het kader van het wereldvluchtelingenjaar. Met de sleutel, die een ander symbool is geworden van de actie „DOE OPEN" ontsloten Anita en Sigurds het hek van de verzameling vervallen, en rottende barakken, die „Kamp Ohmstede" heet, en waar zij beiden al veertien jaar wonen. Met het openen van het hek was de actie van de Nederlandse jeugd om Anita en Sigurds en honderden andere jonge vluch telingen te helpen, officieel gestart. Anita studeert op het gymnasium te Oldenburg. Haar huiswerk maakt ze bij het fornuis aan een wrakke tafel, in een barak, die, voordat Anita met haar familie erin ondergebracht werd, heeft gediend als onderdak voor Russische dwangarbeiders. Sigurds zit in de vierde klas van het gymnasium. Zijn vader is ongeneeslijk ziek. Sigurds moet zijn huiswerk maken in een muisklein slaaphokje in de barak. De jongen is nog nooit blijven zitten. Daarna regisseerde Ab van Roon een directe uitzending die een schok kend beeld gaf van de ontreddering, die de dijkdoorbraak veroorzaakte in een stadswijk met vijftienduizend inwoners. Vanaf de kant van het water gaf Dick van Bommel een commentaar bij de aankomst van de bootjes, die tot laat in de avond nog mensen aan voerden, die van de bovenverdiepin gen van hun huizen werden gehaald. In de cantine van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij voerde Kees van Langeraad gesprek ken met mensen, die door het water verdreven, in dat ontvangcentrum verbleven. Een van hen was een vader, die 's morgens terugkomend van zijn nachtdienst in een continu-bedrijf zijn kinderen had gered uit het huis, dat langzaam onderstroomde. Hij liet de twee jongetjes, zes en drie jaar oud, achter op de dijk, onder bescherming van een dame, omdat hij wat kleding uit het huis wilde halen. Zijn echtgenote lag in het ziekenhuis. Toen hij later terugkwam was de dame met de kinderen ver dwenen. Na een hele dag zoeken, was hij onverrichter zake in de can tine teruggekeerd. Kees van Langeraad gaf het adres op, waar inlichtingen over de ver blijfplaats van de kinderen werden ingewacht. De omroepster, Tan ja Koen, zorg de later op de avond voor het blijde slot van dit trieste verhaal: ze kon de t.v.-kijkers vertellen, dat de beide kinderen terecht waren. Een ander pakkend relaas was dat van de soldaat, die het gat in de dijk ontdekt had. Hij was met enkele van zijn kameraden in een auto op patrouille toen de chauffeur plotse ling moest stoppen voor een gat, waardoor het water de stadswijk binnenliep. De wagen stond nauwe lijks twee decimeter van de rand. „Ik kon mijn ogen niet geloven", zei de jongen en het was hem nog aan te zien, dat hij hevig geschrok ken was. Een lid van de Unie voor Vrouwe lijke Vrijwilligers vertelde, hoe zij op eigen initiatief het werk in het ontvangst-centrum bij de NDSM had georganiseerd toen ze te horen kreeg, dat ze op nadere orders moest wachten. Ze vertelde ook, dat de mensen, die in him huizen waren achtergebleven, tegen het vallen van de nacht met brandende kranten zwaaiend, de aandacht probeerden te trekken. Helpers van het Leger des Heils vertelden, hoe ze direct bij het vernemen van de overstro ming, met de cantinewagen naar de dijk getrokken waren om de ver kleumde vluchtelingen van warm drinken te voorzien. Tijdens het eerste NTS-journaal verzocht de verslaggever Coen van Hoewjjk, iedereen, die daklozen kon herbergen, dit telefonisch op te ge ven. Later op de avond moest de mededeling worden gedaan, dat het overstelpende aantal telefoontjes 't opgegeven nummer blokkeerden. Men werd toen verzocht, de opgave schriftelijk in te zenden. Dat vormde wel het beste bewijs, dat de televisie-uitzending over deze watersnood, door velen met mede leven was gevolgd. Blijkens het gecombineerde jaar verslag van de sociale verzekerings bank en de raden van arbeid over 1958, is het totaalbedrag aan uitke ringen ingevolge de door deze or ganen uitgevoerde sociale verzeke ringswetten in dat jaar ten opzichte van 1957 belangrijk toegenomen. Uitgekeerd werd in totaal 1.146,6 miljoen tegen 1.070,1 miljoen in 1957, gespecificeerd als volgt (in miljoenen guldens: ongevalenwetten 76,4 (74,5), invaliditeitswet 72,9 (69,2), ouderdomswet 1919: 12,3 (12,0), algemene ouderdomswet 900,1 (833,6) en toeslagwetten en kinder bijslagwetten waarvan de uitkerin gen ten laste van het rijk komen 84,9 (80,8). De toeneming van het be drag der uitbetaalde AOW-pensioe- nen was de belangrijkste oorzaak van de vermeerdering. Aan premie ingevolge de diverse wetten werd in totaal 1.222,5 mil joen ontvangen, hetgeen ruim 25 pet meer was dan in 1957. De oorzaak van de stijging was in hoofdzaak 'n vermeerdering van de premie-ont vangst voor de Algemene Ouder domswet. Het in 1958 ontvangen premiebedrag had voor een belang rijk deel betrekking op nog verschul digde bijdragen over 1957. De beleggingen der door de bank beheerde fondsen vertegenwoordig den per ultimo 1958 een waarde (aankoopwaarde) van ƒ1.606,0 mil joen tegen 1.417,1 miljoen eind '57. De aanwas had voor 156,4 miljoen betrekking op de gelden voor het eerst in 1958 uit de Algemene Ouderdomsverzekering ter belegging Slagerscentrum in Utrecht De voorzitter van het bedrijfschap voor het Slagersbedrijf, de heer C. Burger, heeft in de gisteren in het Parkhotel in Den Haag gehouden openbare vergadering van het be stuur van het schap medegedeeld, dat thans de mogelijkheden worden na gegaan van het stichten van een sla gerscentrum te Utrecht, waar het in Den Haag gevestigde boekhoudbu- reau en het te Utrecht gevestigde slagersproefstation en de slagersvak school in zouden kunnen worden on dergebracht. Nu de veemarkt te Utrecht eerlang zal moeten worden verplaatst, de be huizing van het slagersproefstation tc Utrecht en van het boekhoud- bureau in Den Haag voor vervanging in aanmerking komt, is men op de ge dachte gekomen te onderzoeken of het mogelijk is deze instellingen cen traal, in Utrecht, onder te brengen in een nieuw groot pand dat zou kun nen worden opgericht in de nabijheid van het terrein waar de nieuwe vee markt zal komen. De gehele zaak is nog in een zeer pril stadium, maar de heer Burger meende er goed aan te doen. reeds thans enige voorlopige mededelingen er over te doen. Het nieuwe jaar zal geen gemak kelijk jaar worden voor het slagers- bedrijf, aldus de voorzitter van het bedrijfschap slagersbedrijf, de heer C. Burger, in zijn nieuwjaarsrede. De vleespositie blijft onduidelijk. De varkensprijzen zijn sterk gedaald en door sterk verminderde detailprij zen is de omzet van varkensvlees ge stegen. De heer Burger vreesde dat de lagere prijs van dit vlees reper cussies op het gebied van het rund vlees zal hebben. Hij merkte op, dat het publiek vooral bij zijn uitgaven voor levens middelen zeer kritisch is. Bepaalde groepen zijn, ondanks de welvaart, op zoek naar goedkope artikelen. Het laat zich dus aanzien dat 1960 een scherpe concurrentie te zien zal ge ven* beschikbaar kwamen. Het belegde vermogen van het krachtens de al gemene ouderdomswet gevormde, op omslagstelsel gebaseerde, ouder- domsfonds bedroeg dus per eind '58 156,4 miljoen. De beleggingen der z.g. „kapitaaldekkingsfondsen" ste gen met 32,5 miljoen tot f 1.449,6 miljoen per ultimo 1958. Bij de bank werden in '58 369.000 ongevalsaangiften ingevolge de in dustriële ongevallenwet ontvangen, hetgeen 8 pet minder was dan in '57. Deze achteruitgang wordt voorname lijk toegeschreven aan de verminder de werkgelegenheid als gevolg van de bestedingsbeperking. Het aantal renten krachtens de invaliditeiswet nam wederom toe. De specificatie was als volgt: invali- diteitsrenten 120.000 (115.000), we- duwenrenten 106.000 (101.000), we zenrenten 33.000 (onveranderd) en ouderdomsrenten 237.000 (222.000). Per eind 1958 bedroeg het totale aan tal AOW-pensioenen rond 765.000 (739.000 per 31 december 1957), be staande uit 441.000 ongehuwden- pensioenen (150.000 manneji en 291.000 vrouwen) en 324.000 gehuw denpensioenen. Tekort aan bus chaul'eurs De „Velox", de autobusdienst, die de verbindingen in de Betuwe onder houdt, heeft te kampen met een groot tekort aan (mannelijke) bus chauffeurs. De maatschappij heeft nu adverten ties geplaatst voor vrouwelijke bus chauffeurs. De directie van de N.B.M., met welke de maatschappij de Velox nauw geliëerd is, heeft de overwe gingen bij deze stap uiteengezet. De directie is van mening, dat vrouwen per sé niet minder goed rij den dan mannen. Zij zoekt voorlo pig bij wijze van proef vier a vijf chauffeuses, die in het bezit zijn van een rijbewijs D.E., het rijbewijs dat vereist is voor het besturen van bus sen. De dames-gegadigden zullen on danks dat nog een speciale opleiding krijgen voor het rijden met de Ve- lox-bussen. Kan men geen candida- ten met de juiste bevoegdheid vinden, dan zal men dames aannemen, die een rijbewijs B.E. hebben, dat geldt voor het besturen van gewone per sonenauto's. Deze dames zullen dan door de maatschappij zelf voor het vereiste riibewiis worden opgeleid. Als het de Velox lukt. vrouwelijke chauffeurs aan te trekken, zal ze de primeur hebben in Nederland. OPENING VAN HET LANTïFT.l.TK BUR. ..VOOR HET ZORGENKIND" Gistermiddag heeft de Katholieke Landelijke Vereniging „Voor het Zor genkind" haar bureau in de Moreel- sestraat 10, Amsterdam officieel ge opend. De deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, verrichtte de plechtige inzegening. Hij zei daar na onder meer het op hoge prijs te stellen, dat de vereniging die reeds meer dan 6000 leden telt toch op dit moment niet verder wenst te springen dan haar polsstok lang is. In zijn dankwoord vergeleek de voorzitter der vereniging, de heer H. Vermeulen-Witzand, het landelijk bureau met een injectiespuit die vita- minenstoten geeft aan de gehele zwakzinnigenzorg in Nederland. „Zonder de bestaande instituten op zij te willen streven zal de vereni ging via haar bureau *de wensen, de noden en de behoeften van alle ouders van zorgenkinderen onder de filfomene aandacht blijven brengen" Als waarnemer van b^t Ministerie van Maatschappelijk Werk woonde mr. Blommenstein de plechtigheid bij. DRS. WIJSEN DIRECTEUR- GENERAAL VOOR DE MIDDEN STAND EN HET TOERISME Met ingang van 15 februari a.s. is, onder toekenning van de persoonlijke titel van directeur-generaal, belast met de leiding van het directoraat- generaal voor de middenstand en het toerisme drs. J. F. H. Wijsen, thans directeur voor ordeningsvraagstuk ken van het directoraat-generaal voor handel en nijverheid. De heer Wijsen werd in 1916 te Maastricht geboren, alwaar hij de H.B.S. doorliep. Hij studeerde aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Na korte tijd werkzaam te zijn ge weest in dienst van het Ministerie van Financiën ging drs. Wijsen in 1947 over naar het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen te Am sterdam. In 1950 werd de heer Wij sen benoemd bij de directie Orde ningsvraagstukken. met de leiding waarvan hij in 1958 werd belast. Koninklijke Landgoederen „de Horsten" te Wassenaar Jaar-gezins-wandelkaarten a 10, per gezin zijn weer voor het jaar 1960 te verkrijgen om alle dagen te wan delen, vanaf 9 uur v-m. tot een uur voor sluitingstijd aan het portiershuis bij het ingangshek. Rijksstraatweg, Horstlaan 557 te Wassenaar. Slagers tot rriinister: De voorzitter van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf, de heer C. Burger, heeft gisteren op een open bare bestuursvergadering in het Parkhotel in Den Haag o.a aandacht besteed aan de sulfietkwcstie. Dit is een vraagstuk, dat de sla gerij nog zeer beroert. Nadat van de zijde van de over heid, ondanks de naar de mening van het bestuur gerechtvaardigde bezwaren, het verbod tot het ver werken van sulfiet in gehakt was af gekondigd, heeft men van de kant van het slagersbedrijf contact gezocht met Kamerleden, die op hun beurt een onderhoud hebben gehad met de minister van sociale zaken en volks gezondheid. Hoewel dit onderhoud een vertrouwelijk karakter droeg, is er toch wel van bekend geworden, aldus de heer Burger, dat het depar tement de mogelijkheid heeft geop perd een onderzoek te laten inste1- len naar het vervaardigen van een vervangingsmiddel voor sulfiet. Het ministerie zou dan op zich nemen, de aan dit onderzoek verbonden kosten voor zijn rekening te nemen. Het zou moeten worden uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Voe dingsonderzoek en het slagersproef station. Een delegatie van het slagersbe drijf heeft later een bespreking gehad met de nieuwe min. van sociale za ken en volksgezondheid, waarbij'ook problemen van het sulfiet ter sprake zijn gebracht. De heer Burger acht het begrijpe lijk, dat de nieuwe bewindsman, die tegenover dit soort vraagstukken ge heel vreemd staat, zich eerst zal moe ten inwerken alvorens zijn zienswijze kenbaar te kunnen maken Er is de minister gevraagd het verbod te ver zachten, althans gedurende de zo mermaanden. De heer Burger merkte in de be stuursvergadering nog op, dat men het grote belang van dit vraagstuk niet moet onderschatten. Hij heeft niet geschroomd tijdens het onder houd met de minister de dwaashe den in de stukken over deze zaalc aan te wijzen, dwaaheden die z.i. ge tuigenis afleggen van grote ondes kundigheid. De omzet van gehakt is een zaak van nationaal belang, van gewicht voor het boerenbedrijf, voor de consument en voor het slagersbe drijf. Wat is er in 's hemelsnaam te gen, sulfiet in gehakt te verwerken? Sulfiet in geen vergift. De verwer king ervan in andere levensmidde len wordi wel toegestaan," zo vroeg spr. zich af. De vertegenwaordiger van de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid bij het bestuur van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf deelde mede dat binnenkort het ant woord van de minister door het be stuur kan worden verwacht.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8