KAMEROEN Hei gai gaai weer dichi MWfe Komt dijkgat vanavond nog dicht? Haarlems brood opnieuw goedkoper Eerste slachtoffer van de overstroming gevonden VRIJDAG 15 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 een ha»dige flasfcc HWI^POTHEï •ogist. MEENKrS POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^ifci hoofdpijn, kies pijn. hoest, grii!p,.Marrhee. influenza, rheumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 feeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. (Advertentie) Nog honderden mensen in noodgebied Grote grijpers storten het zand In het gat van de dijkbreuk bij Tuin dorp Oostzaan: De dichting is begon nen. Zonder tegenslag kan het gat in de dijk van het zijkanaal H. vanavond dicht zijn. Om 12 uur vanmiddag had de grote drijvende kraan van de Steenkolen Handelsvereniging uit de 14 lichters zoveel zand in het 4 a 5 meter diepe gat geworpen, dat het nu nog smalle, provisorische hulp dijkje van zand bijna de helft van het gat bereikt had. Men kan het net boven water uit zien steken. Wanneer het eerste werk vanavond inderdaad gereed komt en men dus (kan beginnen aan de consolidatie van de dijk (het verstevigen van het ingelaste stuk met klei en steen), zullen morgenoohtend 5 machtige zuigers beginnen met het leegzuigen van het ondergelopen gebied. Niet alleen de 5 zuigers zullen het water in het Noordzeekanaal spuien, ook het bij het gat staande gemaal zal zijn bijdrage geven en mogelijk zullen nog andere extra pompen in werking worden gesteld. Intussen varen vandaag de 14 lich ters van de Amsterdamse Ballast Mij. tussen de Spiegelpolder by Weesp, waar het zand gewonnen wordt, en het zijkanaal M. bij Zaandam heen en weer. De boten hebben een capa citeit van 150 tot 200 ton zand. In totaal denkt men 6000 kubieke me ter zand nodig te hebben maar voor alle zekerheid wordt in totaal 10.000 Nieuwe gevolgen van de broodoor log: Drie middelgrote bakkerijen in Haarlem en Overveen hebben hun pry zen opnieuw een eind laten zak ken, nadat maandag de prijzenslag in nieuwe hevigheid oplaaide. Vanaf heden is in Haarlem wittebrood ver krijgbaar voor 32 cent en bruin- brood voor 28 cent. Deze prijzen lig gen dus ongeveer veertien cent lager dan het gemiddelde elders in het land. Maandag j.L verhoogden de bak kers van Haarlem de broodprijzen opnieuw met vyf cent, nadat zij op 19 december met uitzondering van de bakkers, die de broodoorlog be gonnen zijn de prijzen op normaal niveau gebracht hadden. De drie bakkers, die opnieuw hun prijzen verlaagden hopen hierdoor de minister van économische Zaken tot een onmiddellijk imgry'pen -te be wegen omdat in verschillende Haar lemse bakkeryen een noodtoestand is ontstaan. kubieke meter aangevoerd. Behalve de drijvende kraan, die het zand aan de zuidzijde van het gat in het water stort en zo langzaam het tussenstuk opbouwt, zijn vandaag arbeiders van de afdeling bestratin gen der gemeente Amsterdam bezig aan de noordzijde met het storten van zakken zand. Terrasdorp niet ontruimd. Terrasdorp, het hoger gelegen en droog gebleven gedeelte van Tuin- dorp-Oostzaan, in de volksmond be kend als „Tutti-Fruttidorp" zal ver moedelijk niet worden ontruimd. Van ochtend is de elektriciteit voor terras- dorp weer aangesloten. Aan een her stel van de gastoevoer wordt ge werktDe waterleiding heeft ononder broken gefunctioneerd. Naar een schatting van hedenoch tend bevinden zich nog tussen de 200 en 800 personen in de huizen van het ondergelopen gebied. Met man en macht wordt gewerkt aan het weghalen van deze mensen. Het grootste deel van de geëvacueerden is bij particulieren in de stad en bij familieleden ondergebracht. De waterschade. Volgens opgave van Publieke Wer ken der gemeente Amsterdam heeft het water in Tuindorp Oostzaan in totaal 80.000 m2 rijweg beschadigd. De afdeling beplanting deelt mede, dat 130.000 m2 openlbaar plansoen Bloemschikken op de „Floriade" Tijdens de gehele duur van de in ternationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" te Rotterdam van 25 maart tot 25 september a.s. zul len bloemschikwedstrijden voor ama teurs worden gehouden. Ze worden georganiseerd door de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Iedereen kan eraan deel nemen, hetzy op eigen gelegenheid, hetzij in een bepaald verband. Wat dit laatste betreft, wordt gedacht aan personeels- en huisvrouwenvereni- gingen, buitenlandse clubs, afdelin gen van het verbond voor volkstuin ders e.d. De wedstrijden voor indivi duele amateurs zullen op iedere dins dag en vrijdag plaats vinden. Tussen 5 en 6 uur in de namiddag worden de inzendingen en werkstukken gekeurd en de vijf prijswinnaars van de dag bekend gemaakt. Op de andere werk dagen kunnen verenigingen e.d. deel nemen. Getracht zal worden aan het eind van de gehele tentoonstelling de winnaars van een eerste prijs op te roepen, om aldus te komen tot een kampioenschap. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 20 januari a.s. geen audiëntie- onder water staat. 30.000 m2 bermen en 1400 straatbomen. Zeventig man personeel van het 462e bataljon pontonniers uit Keizers- veer doorkruisen met tien vletten het ondergelopen Tuindorp om te hel pen de enige honderden mensen, die zich nog in de huizen moeten bevin den, te evacueren. De vletten, die in Keizersveer ge reed lagen, zyn gisteren met militaire vrachtwagens over de weg naar Am sterdam vervoerd, waar zij laat in de avond zyn aangekomen. 84 jarige vrouw verdronken Vanochtend heeft df rijkspolitie te water het eerste slachtoffer van de ramp aangetroffen. Men trof de 84- jarige mevrouw Schagen in haar eigen ondergelopen woning gelegen aan de Orionstraat in Tuindorp Oost zaan dood aan. De politie neemt aai\ dat zy verdronken is. In Garmisch (Duitsland) is deze „Ijsfabriek der natuur" te zien, die 's winters het werk van de mechanische ijsfabrieken overneemt. Over een houten raamwerk wordt langzaam water gegoten, dat bevriest. Op den duur vormen zich ijspegels, die, afgebroken en in stukken gehakt in de ijskastjes verdwijnen. Goedkoper kan het al niet! plaatsing bevolking" (Staatsblad 1952 no. 406) van toepasing verklaard in de door watersnood bedreigde gebieden van de Noorder IJpolder in 'de provincie Noord-Holland. Nader vernemen wij, dat genoemd besluit hierop neerkomt, dat de auto riteiten over de bevoegdheden be schikken, noodzakelijk om evacuaties in overstroomde en eventueel ook nog in bedreigde gebieden te gelas ten. EVACUATIEBEVOEGDHEID OVERSTROOMDE EN BEDREIGDE GEBIEDEN. Van officiële zijde wordt het vol gende meegedeeld: „Op voordracht van de minister president is bij Koninklijk Besluit van 14 januari 1960 no. 10, gelet op artikel 27 tweede lid, de wet „ver- Aannemers voor tuchtraad Binnenkort zullen enige aannemers voor het tuchtcollege van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf verschynen om verantwoording af te leggen over een inschrijving. Er zijn klachten ingediend over aanbestedingen van de Rijkswater staat De in de Raad van Bestuur samenwerkende organisaties hebben aan him leden een verbod opgelegd om in te schrijven naar werken van de Rijkswaterstaat, indien daarop de gewijzigde geschillenregeling zou gelden. Tussen de samenwerkende organisaties en de minister van Wa terstaat is nl. een conflict ontstaan over deze wijziging. Hierna heeft de Rijkswaterstaat enige aanbestedin gen uitgeschreven. De meeste in schrijvers op deze aanbestedingen hebben de voorwaarde gemaakt, dat hun inschijving alleen van kracht is als de clausule inzake de berechting ongewijzigd en onaangemeld blijft ge handhaafd. Enige leden echter heb ben dit niet gedaan. Zij zullen nu volgens het in het bouwbedrijf gel dend tuchtrecht behandeld worden. De boete die hen kan worden opge legd heeft geen maximum. Een kijkje op de stuwdam en het stuwmeer van Edéa, de slagader van de welvaart van Kameroen. ir Oase van rust in woelig Afrika Een land, dat een stormachtige ontwikkeling doormaakt (Van onze verslaggever) YAOUNDE (P P) Kameroen, dat 1 januari 1960 zelfstandig werd, is een land van grote bedrijvigheid,, waar hard gewerkt wordt en dat een stormachtige ontwikkeling doormaakt. Als we zo eens rondkijken, lijkt het een jong land. Wat de ontwik keling betreft, is dat ook waar, maar toch is Kameroen in wezen al zeer oud. Reeds omstreeks 500 jaar voor Christus werd het ont dekt door de suffeet Hamon van Carthago, die met een vloot van niet minder dan zestig schepen, elk bemand met vijftig roeiers, vanuit de Middellandse Zee door de Straat van Gibraltar, toen de Poorten van Hercules geheten, voer en de grote zee optrok, waar bij hij er voor zorgde, het land links te houden. Hij voer langs het eiland Gorea en ontmoette tenslotte een 4.000 meter hoge vulkaan op zijn weg, die hem de verdere doorgang versperde. Het land werd echter weer vergeten. Veel later kwamen de Portu gezen er als de eerste blanke kolonisten. Zij noemden de vulkaan '„Camerones" (gamaal), omdat zij aan de voet van deze berg, bij het vissen in zee zoveel garnalen en schaaldieren vonden. In de Rij voor een Olympisch kaartje Kolonie en mandaat Toch was Kameroen toen nog verre van belangrijk. Het raakte weer ln het vergeetboek. Tot op een goede dag en na veel avonturen, Duitsers zich op dit gebied installeerden en het land koloniseerden. In de loop van de eerste wereldoor log vielen Frankrijk en Engeland ge zamenlijk hun gemeenschappelijke vijand ook hier aan en de Duitsers werden verdreven. De Volkenbond maakte van Kame roen een Frans-Engels mandaatge bied. Het Franse deel heeft de vorm van een driehoek, waarvan de top bijna tot aan het Tsjaad-meer reikt en waarvan de basis op Spaans Gui nea, Gabon en midden-Congo in Frans Equatoriaal Afrika rust. Het klimaat hier Is extreem en on gunstig, want omstreeks vijf maan den kent men hier een zeer grote droogte, waarbij onder de tropenzon alles uitdroogt, barst en scheurt en hunkert naar water; maar dan ko men de ongeveer zeven maanden regen, gestadige regen dag in dag uit, soms afgewisseld door echte tro pische stortbuien. Dan is alles nat en modderig, dan is het land een vochtige broeikas, stinkend heet vieren de schimmels hoogtij. 10.000 Europeanen Door de gebeurtenissen indertijd ln Indo-China, repatrieerden veel kolo nisten naar Frankrijk. Maar deze lieden kunnen in het westen niet meer aarden en velen trokken weer weg en wel naar Kameroen. Maar ook hier viel het ze tegen, want het betrekkelijk comfort dat zij in Indo- China gewend waren, ontbrak hier geheel. Het was hier echt pionieren alles moest hier gedaan worden. Maar ze hebben echt stevig aange pakt. Hier ln Yaoundé, in het zuiden, waar de regering zetelt, waren niet vol doende woningen en scholen; ln Een kijkje op de kaden van Kameroens grote haven Dou- ala. Machtige moderne hijs kranen zorgen voor het snel laden en lossen van de oceaanreuzen. Op 11 januari is in Rome de voorverkoop begonnen van de kaartjes voor de Olympische spelen. Van het begin af was er grote belangstelling bij de verkoop-stands. Een derde van de beschikbare kaartjes wordt in Rome verkocht; de overige gaan naar het buitenland. Douala, de grote havenplaats van nu, die op slechts achttien uur vlie gen van Parijs ligt, kampte men met dezelfde moeilijkheden. Thans zijn er echter 10.000 Europeanen gevestigd, die grote handelshulzen hebben op gericht met vertakkingen tot zelfs in de kleine jungledorpjes, waar de inboorlingen mede kunnen profite ren van de vooruitgang van de mo derne techniek. Nu is er alles wat men zich maar wensen kan stoffen, voor kleding, blikwaren, potten en pannen tot zelfs fietsen winkels, iets heel bijzonders voor tropische streken. Er zijn verschillende industrieën ln het leven geroepen, die alle zeer welvarend zijn, zoals zeepfabrieken, spinnerijen, weverijen, bierbrouwe rijen, oliefabrieken, machinefabrie ken en sigarettenfabrieken. Zichtbare vooruitgang Een van de belangrijkste werken die in Kameroen enige jaren geleden werd voltooid, is wel de gigantische stuwdam van Edéa die de grootste is van geheel zwart-Afrika. Door ge bruik te maken van deze waterkracht is men in staat 300.000 kwh stroom te leveren, stroom als energiebron voor de elektrische treinen, voor de trolleybussen en voor de zware in dustrie. De stuwdam van Edéa is de hartslagader van Kameroen gewor den. Ook de landbouw profiteert het elan van de vooruitgang. De zwarte landbouwers, die in coöpe raties zijn verbonden, genieten voor deel van de landbouwdiensten van de overheid. Speciaal voor de cacao cultuur, die zuiver Afrikaans is en de grootste rijkdom van de landbouw van dit land uitmaakt. In de loop van de laatste jaren heeft zich als gevolg van deze prachtige ontwikkeling een zeer rijke Afri kaanse burgerij gevormd. Een sociale dienst, die uitsluitend voor de inlanders werkt, geeft hen bewaarscholen, scholen voor kinder verzorging, speeltuinen, voorlichting op huishoudelijk gebied, evenals op het gebied van hygiëne, koken en wat al niet meer, Ook vindt men in dit land ziekenhuizen en poliklinie ken met een staf van Afrikaanse artsen, die hun opleiding in Dakar kregen, alsook zwarte verpleegsters en vroedvrouwen. De arbeidswetgeving wordt bij de creet geregeerd en waarborgt de be scherming van de zwarte arbeider. Witte mieren als voedsel In het Noorden, ln de richting van Marona of Fort Lamy en zelfs tot Garona, biedt de jungle prachtig jachtterrein; in het zuiden, voorbij Yaoudé, is een enorm groot tropisch oerwoud, een ideaal oord voor woud lopers, waar pygmeeën wonen, die rauwe witte mieren eten. Hier !s ook het domein van olifanten en gro te apen. We zien hier een fantastische flora, waaronder reusachtige varens, bloei end met citroen-gele bloemen, waar in zwart-blauw gestreepte vlinders en lichtkevers wonen. Overal tref fen we hier het uitbundige, over vloedige en vreemde leven van de tropen aan. Ten opzichte van alle voordelen die Frankrijk's protectie hen heeft ge geven, hebben de inwoners van Ka meroen wel begrepen, dat de wet en het gezag zijn ingesteld om hun rech ten te doen eerbiedigen. Zij waren als iedere andere Fransman kiesge rechtigd, dus gelijk aan allen. Hier door gesterkt hebben zij zich geor ganiseerd. Zij hebben hun vertegen woordigers gekozen in vakverenigin gen, federaties en bonden. Voor een groot deel lag het binnen lands bestuur in hun eigen handen. Volgens de nieuwe politiek van Frankrijks president De Gaulle kreeg de bevolking van Kameroen de ge legenheid in vrijheid te mogen kie zen of zij haar snelle ontwikkeling verder wil voortzetten, samen met Frankrijk of dat zij zich los van Frankrijk geheel zelfstandig wil trachten te redden. Het werd voor Kameroen een zeer belangrijk be sluit. Het koos de zelfstandigheid en gaat als jongste land nu «en eigen weg. (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4