„Eindhovense sterfgevallen" houden velen bezig DOOR EIGEN GEWEER GEDOOD Watervoorziening in Z-H vraagt aandacht Uit do brandei- Köpp, gekleed in halve ton in de brand Anderhalve ton verduisterd om stand op te houden visie op televisie Tijdens zandstrooien geslipt Baby viel van tafel en overleed DONDERDAG 14 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Toch vergif in maagwand gevonden? Nog steeds komen er meer reacties op het mysterieuze overlijden van de drie broers uit het Eindhovense ge zin Van Heusden. Ook een dokter heeft nu de officier van justitie te Den Bosch mededeling gedaan van zijn ervaring in dit opzicht. Het meest opmerkelijk is momen teel wel een brief van een moeder uit Amsterdam, die in twintig jaar tijd vier van haar acht kinderen ver loor op een wijze, die sterk doet denken aan de raadselachtige dood van de Eindhovense kinderen. Nog gedetailleerder dan de brief uit Montfoort (Utrecht) geeft haar schrijven een indruk van bet ziekte beeld. Drie dagen na de geboorte, overleed op 23 mei 1939 har eerstgeborene. Er was geen doodsoorzaak aan te wij zen. Een kind, dat in 1942 was ge boren, overleed twee jaar later. Het stierf na hevige braakneigingen en bewusteloosheid. Opnieuw meenden de artsen vergiftiging te constateren maar opnieuw wees een sectie niets uit. Van een tweeling, die in oktober 1947 werd geboren, overleed een kind, een meisje, kort daarna. Al weer was de oorzaak onbekend. Een baby, tenslotte, die op 8 november 1952 het levenslicht zag, vertoonde op 30 november de gevreesde ver schijnselen: braken, kramp en koorts en ten slotte een coma. De vier andere kinderen groeiden volkomen normaal cp. Eén ervan stierf een natuurlijke dood: hij kreeg een longontsteking. Behalve deze zeer uitvoerige brief bereiken er dagelijks veie, minder duidelijke, de officier van jusitie. Ze doen het dossier van de raadsel achtige dood steeds dikker worden. De recherche heeft inmiddels zestig personen gehoord, waaronder vriend jes van de overleden jongens. Het onderzoek dat op last van de Inspecteur voor de Volksgezondheid in een laboratorium te Utrecht is ingesteld heeft uitgewezen, dat zich in de maagwand van de laatsl-ge- storven jongen een soort vergif be vindt, waarmee wel eens planten- Noodlottige jachtpartij Tijdens een jachtpartij is dinsdag avond de 45-jarige heer Paul J. M. Deiters door een schot uit zijn eigen geweer om het leven gekomen. Hij is een van de directeuren van de N.V. Eerste Nederlandse dames- en kindermantelfabriek H. Berghaus. Met zijn chauffeur was de heer Deiters op het landgoed „Deeler- woud" van douairière M. Repelaer van Spijkenisse op de hertenjacht gegaan. Toen hij een hert had aan geschoten, wilde hij op het dier toe lopen om het een genadeschot te geven. Het dier liep echter in zijn doodangst de heer Deiters omver, die achterover viel. Het wapen ging af en de heer Deiters werd dodelijk door een kogel getroffen. De toege schoten chauffeur en jachtopziener konden slechts de dood constateren. De heer Deiters was o.a. lid van het hoofdbestuur van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond; hij was voorzitter van de Hogere Technische School voor de confectie-industrie „Mr. Koetsier", te Amsterdam, voor zitter van de stichting „Amsterdam - Fashionweek" en lid van verschei dene commissies. Zijn plotselinge dood beeft in de wereld van de Ne derlandse textielindustrie grote ver slagenheid gewekt. ziekten bestreden worden. Er zou dus toch sprake runnen zijn van vergiftiging maar oe vraag is clan- hoe de jongens het vergif hebben binnengekregen. Een definitieve uitslag van de ge neeskundige- en gerechtelijke labora toriumproeven is echter rog niet vastgesteld. Den Haag kan veel meer water leveren „De toekomstige drinkwatervoor ziening in Zuid-Holland vraagt spe ciale aandacht in verband met de te verwachten toeneming van de be volking, de toenemende waterbe schaving en de stijgende behoefte van de industrie". Dit deelde het lid van de Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer T. A. van Dijken, gistermiddag mede tijdens de behandeling van de provinciale begroting voor 1960. „Enige waterwinplaatsen zullen als gevolg van de voortschrijdende be bouwing in moeilijkheden geraken, doch gedeputeerden", zo zei hij, „zijn diligent". Zij hebben een stu diecommissie ingesteld, waarbij zij zich de medewerking hebben verze kerd van het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening. Den Haag kan intussen veel meer water leve ren dan nodig is om in de behoefte te voorzien zodat van over-capa- citeit kan worden gesproken en Rotterdam is voornemens, binnen afzienbare tijd 'n 2e waterwinplaats te stichten. Voorts wordt in de Lo- pikerwaard een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van water winning en verwacht wordt, dat dit onderzoek een gunstig resultaat zal opleveren. Eenzelfde onderzoek heeft plaats in de Hoeksewaard. NIEUWE KAPEL IN DEN HELDER Dinsdagavond heeft de directeur van Nationaal Katholiek Thuisfront, mr. J. F. M. Homulle, aan de vloot- aalmoezeniers van Den Helder de kapel overgedragen, die het Katholiek Thuisfront heeft laten inrichten in het aalmoezeniershuis van Den Hel der. Vlootaalmoezenier kapt. l.t.z. B- J. Wilmink verwelkomde o.a. de hoofd- vlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain, alsmede vele hooggeplaatste of ficieren uit Den Helder. Hij bracht dank aan Thuisfront voor de kapel, die voor een bedrag ad 6.000,door de architect H. Mooy uit Den Helder tot een uitzon derlijk intiem geheel is uitgevoerd. Deze kapel maakt het nu mogelijk dat de Jannen voortaan de H. Mis kunnen bijwonen in een goede om geving. Voordien kerkten zij ergens aan boord van een der schepen in een geïmproviseerde ruimte. RUKSWEG 15 TOT TIEL OPEN Het deel Meteren-Tiel van de Rijksweg 15 wordt maandag 8 febuari door de directeur-generaal van de rijkswaterstaat ir. A. G. Maris open- De opening zal een feestelijk tintje krijgen; onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. A. A. H. Stolk van Tiel is daartoe een comité ge vormd. Het deel Tiel-Kesteren van de rijks weg is nog in uitvoering. Het zal in 1961 in gebruik worden genomen. Een winter zonder wintertenen lUkt een onbereikbaar Ideaal. Voor sommi gen behoeft het niet eens echt winter te zUn of de kwelling van ..winterhanden" of ..wintervoeten" begint al. De kwaal bestrij den met Kloosterbalsem (Akker-Balsem) betekent onmiddellijke verzachting van Jeuk en pijn. Kloosterbalsem ontsmet en heelt wonden van allerlei aard en ls boven dien een uitstekend wrUfmlddel bU reuma tiek. spit en spierpijn. (Advertentie) Nadat de familie Bos uit Zeist, be staande uit man, vrouw en drie jonge kinderen, voorlopig woonruimte had gevonden bij de familie C. Meijers aan de Middelweg te Leer sum, kwam het gezin tegelijk met de verhuiswa gen gistermiddag aan. Terwijl men even koffie dronk, is in de laadruim te van de auto door nog onbekende oorzaak brand ontstaan, die ontdekt werd toen men het huisraad wilde gaan uitladen. Om het woonhuis, dat een rieten dak heeft te beveiligen, werd de brandende auto naar een nabij gelegen weiland gereden. Het gelukte de vrijwillige brandweer met de nevelspuit de brand, die het grootste deel van de inboedel had verwoest, te blussen. De verhuiswa gen bleef gedeeltelijk gespaard. In boedel en auto waren verzekerd. Goed geheugen van agent werd dief noodlottig Het verwonderlijke herinnerings vermogen van een Haarlemse agent van politie is een dief noodlottig ge worden. Gisteravond reed nl. door de gladheid aan de Oostvest een auto te water. Onder de belangstel lenden voor dit ongeluk dat goed af liep was een man, die de agent die met de afzetting was belast meende te herkennen. Hij had hem eens een kort moment gezien even voor er een bandrecorder uit een vrachtauto van een groentehandelaar gestolen was. Hij had de man horen zeggen: „Heb je nog komkommers". Even later werd aangifte van de diefstal gedaan. De agent twijfelde er niet aan of de man die onder de toeschou wers stond was de gezochte. Hij nam hem mee naar het bureau en huis zoeking had het gewenste resultaat. De bandrecorder werd gevonden. De Nederlandse vereniging van fokkers van edelpelsdieren, heeft zaterdag in Den Bosch een show gehouden van door haar leden gefokte nertsen. Op de foto zien we de heer P. J. Peters (lid van het organisatiecomité) die een geïmproviseerde stola van silverblue nertsen om de schouders van mej. Will Köpp hangt. Om een kleine indruk te krijgen van de waarde van dit geheel: een mantel van silver-blue nertsen kost vijftigduizend gulden.... HENEGOUWSE TENTOONSTELLING IN DEN HAAG Zoals gemeld, zal van 27 januari tot 10 februari in de grafelijke zalen in Den Haag een expositie worden gehouden onder de titel „Henegou wen in Den Haag". Deze tentoonstel ling zal de bezoekers de producten van edelambacht tonen, waardoor He negouwen zo vermaard is geworden: tapijten, porcelein, edelsmeedkunst, glas en boekbanden. Met deze ten toonstelling wil Henegouwen aanto nen dat vakmanschap ook in deze ge- industrialiseerde tijd op voorgrond staat en dat de industrie zich blijft verjongen. De tentoonstelling zal naast oude museumstukken die uit vroegere tijden gespaard bleven, een keur van de huidige voortbrengselen bieden. De tentoonstelling is georganiseerd door de „Office Provincial du Hai- naut des Artisans et des Industries d'art en Tourisme et Economie". LUCHTPOSTSLUITINGEN De luchtpostsluitingen voor de op varenden van hr ms Limburg en hr ms Groningen zijn vastgesteld op: 16 januari (16.00 uur); 23 januari (16.00 uur); 26 januari (16.00 uur). Daarna gemiddeld driemaal per week, voor de opvarenden van hr ms Walrus op 26 januari ten 13.00 uur, waarna eveneens gemiddeld 3 maal per week. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam-CS-Marine. Negen jaren angst Zoals wij gisteren reeds berichtten heeft de Velsense recherche de 48- jarige H. J. M. te Santpoort gearres teerd, die als adviseur-koopman in bijna negen jaar tijd ongeveer an derhalve ton heeft verduisterd ten nadele van een in Amsterdam ge vestigde schoenenhandel, waar hij met wissels, facturen en boekingen knoeide. Bovendien verhandelde htj achterovergedrukteschoenen door het hele land. Bij zijn arrestatie wer den bij de man thuis 500 paar schoe nen in beslaggenomen. H. J. M. had al die tienduizenden op het ogenblik staat een verduis tering vast wan 130.000 gulden nodig om zijn grote stand op te hou den in een Santpoorts villapark, waar hij een tuin met vijvers en borders achter zijn villa had laten aanleggen. Af en toe werd een nieu we auto gekocht en naast de monu mentale schouw in de huiskamer stond een kostbaar televisietoestel; in de keuken prijkte een exclusieve koelkast. Bij de belastingen begon men het eerst argwaan te koesteren. M. was toen al verhuisd naar een kleinere woning en hij schafte zich een klei nere auto aan, want de „zaken" gin gen toen al niet meer zo goed; zijn huishouding verslond duizenden en het werd steeds moeilijker voor hem, een grootse staat te blijven voeren. Toen de zaak al rolde heeft M. ge probeerd nog te redden wat er te redden viel. Hij verkocht zijn huis op een wonderlijke manier. Hij ver telde de gegadigden, dat hij het geld nodig had omdat hij een waarborg som moest storten om de taak van zijn compagnon over te nemen die uit zijn handelsbevoegdheid zou zijn ontzet. Het bleek, dat de aflossing en de rente van de hypotheek op de villa nog niet waren voldaan, zodat de nieuwe eigenaar met grote voorzich tigheid werkte en een notaris in de arm nam. In de strijd tegen de gladheid is de 54-jarige rijkskantonnier J. Hobus uit Heijthuijsen (L.) het slachtoffer geworden van zijn beroep. Tijdens het zandstrooien is de gemeentelijke vrachtauto, waarop H. werkzaam was, tegen een boom geslipt Door de schok viel hij van de wagen en liep een zware hersenschudding op. Hij is in een Roermonds ziekenhuis opgenomen. Moeder door zoon kaakfractuur geslagen Een ontaarde zoon, de 20-j. J. H. S. uit Hengelo, heeft bij 'n twist zijn 53-jarige moeder 'n kaakfractuur ge slagen. De jongeman staat er be kend om, dat hij het zijn ouders nogal eens lastig maakt De moeder is in het Koningin Juliana Zieken huis opgenomen, terwijl de zoon door de politie is ingesloten. Hij zal voor de officier van Justitie worden ge leid. (Van onze t.v.-medewerker). KRO over anti-semitisme. Vrij dag 22 januari zal de KRO in het t.v.- programma twintig minuten aan dacht besteden aan het actuele vraagstuk van het anti-semitisme. Dan zal namelijk in het Gastenboek Louis Freljuin een gesprek over dit onderwerp hebben met dr. H. Wai- blinger, persattaché van de Duitse ambassade te 's-Gravenhage en mej. Mirjam Gerzon, die als dagbladcor respondente in Israël werkzaam is. De weerkaart. Onderzoekingen hebben Uitgemaakt, dat het NTS- journaal welhaast het drukst beke ken t.v.-programma is. Dat geldt ze ker in deze dagen, nu de vorst over Europa is gekomen en de weerman ons op zijn kaart duidelijk laat zien hoe de kou er voorstaat. Die weer kaart lijkt ogenschijnlijk een wit stuk papier; maar wist u dat het pa pier oranje gekleurd is en de afge drukte landkaart donkerrood. Dat is om geen felle lichtvlekken in de doorgaans donker gehouden huiska mers te laten binnendringen. Wist u verder, dat de weerman niet schrijft met een potlood, maar metrood lippenstift? Dat wordt gedaan om krassen in de microfoon te voorko men; want zo'n microfoon versterkt het geluid en gekras is nu niet be paald geschikt voor tere oorvliezen! Rustige woensdag. Het afwisse lend programma dat de AVRO woensdag heeft uitgezonden, was van eenvoudige aard. Er kwam sport aan de beurt (ook al iets waarnaar druk wordt gekeken), film, t.v.-documen- taire en licht amusement. Dat Corry Brokken weer meedoet, stemt verheu gend; in verband met de komst van haar eerste baby moest ze lang ver stek laten gaan. U moet eens oplet ten: zoo'n enkele keer werkt ze op het scherm samen met haar echtge noot: zij als zangeres, haar echtge noot See als drummer. „Andersmans huis". Vanavond, donderdag, komt de NCRV met het t.v.-spel „Andermans huis", van de jonge Amerikaan Tad Mosel. Op nieuw is nu een probleemstuk aan de orde; deze keer zal er spanning worden gebracht in een onheilspel lende sfeer. Conflictstof zal hoog op laaien en er wordt toegespeeld in de richting van een oplossing, die de kijiker wel iets te zeggen zal geven. Vier bekende tonelisten zullen het stuk dragen: IJda Andrea en Shi- reen Strooker, Frits van Dijk en Ab Abspoel. Komende programma's. Vrijdag brengt Bert Garthoff bij de VARA een nieuwe aflevering van „Anders dan anderen", een type uitzending waarnaar doorgaans met ontroering wordt gekeken. Over de klucht van Johan Blaaser (de vader van Jan) welk stuk a.s. zaterdag voor de KRO wordt gespeeld, hebben we in de vo rige aflevering van deze rubriek reeds geschreven. Spelevaren bij het loodswezen Het moeten wel érg zware examens zijn Toen mevrouw Van Otterloo te Apeldoorn dinsdag haar zeven maan den oude dochtertje verzorgde, is 't kind in een onbewaakt ogenblik van de tafel gerold en korte tijd later overleden. Terwijl de moeder zich omdraaide om de fles te pakken, maakte de baby een onverwachte beweging, waardoor aei van de tafel viel. KLEUTER VERONGELUKT Gistermiddag is op het Noordeinde te Zevenhuizen een ongeval gebeurd, dat aan het 4-jarig zoontje van de heer M. van Leeuwen het leven heeft gekost. Het kind stak plotseling de straat over, toen de heer D. de G. in zijn auto kwam aanrijden. De heer De G- kon niet tijdig stoppen. Het kind werd door de aanrijding in de langs de weg staande heg geslingerd. In een der Goudse ziekenhuizen, is het kind aan de verwondingen over leden. Een groep Loeloeakrijgers heeft dinsdag een Baloebakraal noordelijk van Loeloeaburg overvallen, waarbij tien dorpelingen het leven lieten. De De staatssecretaris van defensie, de heer P. S. J. de Jon" heeft trislpr^n aanvallers, die 24 hutten in brand een bezoek gebracht aan het loodswezen te Rotterdam Illi werd bii dit staken, verloren een man. De Baloe- bezoek o.a. vergezeld van de directeur-generaal van het loodswezen schout ba vermelden later by een vergel- bij nacht H. Tichelman. Op de bijgaande foto zien we de heer n* inn» Duizenden studenten hebben in de Perzische hoofdstad gedemonstreerd tegen de strenge examenregelingen, dingsaanval honderd Loeloeahutten. (midden) met de commissaris van het loodswezen te Rotterdam dl t.. die in het land van kracht zijn. Tijdens botsingen met de politie werden drie mensen gedood, terwijl tientallen Het totaal aantal doden is sedert het E. Bakker (links) en de schout bij nacht, staande voor een ImTrt van dl personen verwondingen opliepen. De foto geeft een beeld van de ongeregeldheden. weekeinde tot twintig gestegen. Nieuwe Waterweg in de centrale post van de radardlenst.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11