MAN MAN Grote stijging van inwonertal, maar geen werkgelegenheid Enquête aanbevolen Bollenkwekers vinden in Lisse deze week mechanisatie-eldorado VERDWENEN GOUWENAAR NU II WEST-DUITSLAND? DINSDAG 5 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bevolkingsmerkwaardigheden van Zoeterwoude Dorp Vlucht naar de stad moet worden tegengegaan Uw zuurbrand in eau paar tallen geblaat met Rannles. Afdoend en zonder weerga zijn Ren nies en eigenlijk óók een wonder. Want hoe hevig dat overtollige maag zuur U 't leven zuur maakt en oplaait tot in de keel met Rennies is 't in een paar tellen grondig geblust. Heus ge doet Uzelf te kort! U kunt niet zonder Rennies. (Advertentie) Aap - noot - mies - stem Het inzicht, dat het ontegenzegge lijk interessant zou zijn nauwkeurig te kunnen vaststellen hoe zich sinds honderd jaren het inwoner tal van het dorpsgedeelte met name het gedeelte van de gemeente Zoeterwoude, dat gelegen is tussen de Lammebrug en de grens van Stomp- wijk met inbegrip van de Weipoort en Gelderswoude heeft ontwik keld, heeft ons gedreven tot het raadplegen van archieven. Het inwonertal van de gehele ge meente hebben wij met zijn grote schommelingen door de twee annex aties reeds eerder gepubliceerd. De getallen van het dorpsgedeelte zijn echter niet te vinden in het ge meentearchief. Ook de kerkelijke archieven bevatten de zielentallen niet ten volle. Wel zijn de doopre gisters steeds volledig maar door de grote kindersterfte in het verleden is een vergelijking niet mogelijk. Wij hebben ons dus tevreden moe ten stellen met de leerling-aantallen van de scholen, die wij in het ge meentearchief ook niet altijd aan troffen. Gelukkig was het schoolar- chief van de r.k. meisjesschool, ge deeltelijk alhier en overigens in het Moederhuis van de zusters Francis canessen in Bennebroek, in staat de ontbrekende cijfers te geven. Tot 1869 gingen alle kinderen op de gemeenteschool op de Dorpstraat. Wij hebben deze oude school, die in 1906 werd vernieuwd nog goed ge kend en het is nu niet meer te be grijpen, dat in die twee lokalen, honderd jaar geleden, 120 leerlingen plaats konden vinden. Dit getal staat in het jaarverslag 1868 van de gemeente vermeld. Deze school was de enige in de gemeente, want de kinderen van de H. Rijndijk gingen in Leiderdorp op school. Toen in 1869 de katholieke paro chiale school voor jongens en meisjes werd geopend bleven er in de dorps school nog slechts 12 leerlingen over. De katholieke school begon dus met 108 leerlingen. Blijkbaar had de stichting van de katholieke school een gunstige in vloed op het schoolbezoek, want in 1872 was dit getal reeds tot 174 ge stegen. De openbare school had toen nog maar 17 leerlingen. In het jaar 1882 werd de r.k. meis jesschool gesticht en in dat jaar was het aantal katholieke leerlingen te zamen 193. De openbare school had toen 34 leerlingen. In 1890 waren de cijfers 18131, in 1900 175—28, in 1910 190—?, in 1920 268—24, in 1930 266—41, in 1940 370—?, in 1950 412—?, in 1958 500— 32. In deze cijfers zijn de leerlingen van de VGLO niet meegerekend. Zeer in het oog springend is de zeer kleine stijging van het aantal leerlingen van de O.L. School; hier bij moet worden opgemerkt, dat in de laatste jaren enige protestantse kinderen een christelijke school in Leiden bezoeken. Leerplichtwet niet van invloed. Ook is het zeer opvallend, dat de invoering van de Leerplichtwet in 1901 geen invloed op het aantal leer lingen uitoefende. De cijfers van 1900 en 1901 bleven gelijk zodat kan worden geconstateerd, dat de kinde ren in Zoeterwoude als regel ter school gingen. Uit de cijfers van de schoolgaande kinderen kan worden vastgesteld, dat het aantal inwoners in de periode 18721910 in het dorpsge deelte bijna niet is vooruitgegaan, (leerlingental kath. school 174190). Dat is in een periode van bijna 40 jaar 16 leerlingen meer. Het dorpsgedeelte is altijd leeggelopen door vertrek. Met stellige zekerheid kan worden vastgesteld, dat het grote geboorte overschot niet bewaard is gebleven. Vestigingen kwamen in die tijd niet voor, want er was ook in die tijd in Zoeterwoude niets te „halen" en de huwelijken werden veelal met dorps genoten gesloten. Er moet dus in die jaren een groot vertrekcijfer zijn geweest. Alles wijst er op, dat het inwoner tal hetzelfde bleef, want huizen zijn er in die jaren bijna niet gebouwd. Industrievestiging is er in het dorp nooit geweest en het aanal boerde rijen waar arbeidskrachten geplaatst konden worden bleef vrijwel het zelfde. Het is uit die jaren bekend, dat jongemannen, tot ambachten opge leid, en ook boerenzoons en boeren knechts naar de bollenstreek gingen. Daar treft men tot heden nog vele Zoeterwoudse namen aan. Aangenomen kan worden, dat een boer gemiddeld langer dan een gene ratie op een boerderij blijft. Het staat dus vast, dat uit elk boerengezin ge middeld slechts één zoon of dochter is gebleven. De andere zonen vonden ofwel op een andere plaats een boer derij of een ander bedrijf; zij werden veelal melkboer in de grote steden. Waar al die boerendochters zijn ge bleven? Ir> ieder geval vertrokken naar andere plaatsen. Toen kwam er vestiging. Rond 1910 vestigden zich een aan tal tuinders afkomstig uit Roelof- arendsveen en in die tijd werden enige huizen bijgebouwd, zowel op het dorp als in de We'ipoort. Het katholieke leerlingen tal steeg van 1910 tot 1920 van 190 tot 268. Van 1920 tot 1930 bleef het constant. In de deriger jaren werden de hui zen aan de Vrouweweg en de Schen- kelweg gebouwd en steeg het leer lingental in 1930—1940 van 260 tot 370. Van 1940 tot 1950 was de stijging gering, de woningnood weerhield de vooruitgang van de bevolking, maar van 1950 tot heden ging het leer lingental, dank zij de zegenrijke werking van de woningbouw door de "•R.K. Woningbouwverenining snel omhoog tot 532 waaraan toegevoegd kan worden een belangrijk aantal leerlingen dat naar de Leidse scho len ging (meest van de Vlietweg en de Vrouwenweg). De werkgelegenheid in Zoeterwoude-Dorp. Terwijl het inwonerstal in het Dorp is toegenomen is de werkge legenheid teruggelopen. Zij ligt pro centueel zeer laag. Door mechanisa tie in de landbouw is het aantal landarbeiders steeds kleiner gewor den; het kleine getal van in de tuin bouw werkzame arbeiders kan dit niet opheffen. Verreweg het grootste aantal werk nemers, zowel vrouwelijk als man nelijke, werkt dan ook buiten de ge meente. Het zou een interessant en vrucht baar werk zijn, door een nauwkeurig uitgevoerde enquêtte, na te gaan hoeveel mannen en vrouwen in Zoe- terwoude-Dorp wonen met aanteke ning, waar hun werkkring ligt. Als deze cijfers dan bekend zou den zijn, kon het arbeidsoverschot vastgesteld worden en in wijdere kring bekend worden gemaakt; een publicatie die de vestiging van klein- industrie zeker zou bevorderen. Als Zoeterwoude-Dorp de raad van de Commissaris der Koningin, goede vèrliezers te zijn, wil opvol gen, moet het spel goed voortgezet worden. Met de beslissing tot de zozeer in grijpende annexatie zal de regering moeten zorgen, dat de mogelijkheid tot voortbestaan van het kleine over blijvende deel niets in de weg zal komen te staan. Wij mogen dus verwachten, dat elk goed plan van het gemeente-be stuur tot oplossing van het arbeids probleem niet alleen goedgekeurd, maar ook gesteund zal worden door alle instanties die daarbij betrokken zijn. Een eigen structuurplan. Zoeterwoude moet dan een eigen structuurplan maken, een inwendige bouw waarop een samengesteld ge heel wordt opgericht, een mogelijk heid tot de vestiging van kleine in dustrie zoals reeds zoveel gemeenten van gelijke aard tot stand gebracht hebben. De intensivering van de landbouw het is verheugend, ontwikkelt zich sterk, hoewel er nog meer te berei ken is. Het is echter een uitgemaakte zaak, dat daarmede het arbeidsproces voor de snel groeiende bevolking niet opgelost wordt. Er zijn al zo vele lansen gebroken voor de oplossing van dit probleem, maar er moet nu beslist iets gedaan worden om de vlucht van de platte landsbevolking naar de grote steden tegen te gaan. Het kan waar zijn, dat de grote steden behoefte hebben steeds weer vers bloed van de dor pen af te tappen, maar onze jongens en meisjes zijn nog altijd te goed om donors te zijn voor de fabriekscentra, om onder te gaan en het hoge goed te verliezen, wat zij van geslacht tot geslacht hebben meegekregen. Er is al veel bereikt, door de woningbouw, dat zovelen hier kunnen blijven wo nen. Als er op den duur geen werk gelegenheid ter plaatse zal komen zal het nieuwe geslacht, ook al zijn er woningen, niet op het dorp blijven wonen. In de komende jaren zal aan de bijna 600 kinderen, die nu de Zoe terwoudse scholen bezoeken, werk gelegenheid geboden moeten wor den. Dit is een wel zeer ernstige zaak die aanklopt bij het verantwoorde lijkheidsgevoel, niet alleen van het gemeentebestuur, maar ook van de bestuurderen van stands- en vakor ganisaties. De R.K. Propagandaclub, die het waarlijk buiten de verkiezingstijden zo druk niet heeft, zou kunnen be ginnen met het maken van een prachtige statistiek. Veel oudere en bekwame mensen zullen bereid zijn hieraan hulp en leiding te geven. Schrijver dezes wil gaarne helpen. Wie nog meer? C. P. J. PAARDEKOOPER Tot 10 januari worden in geheel Pakistan gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De stembussen zijn van bepaalde tekeningen voorzien, opdat de analfabeet de verschillende kandidaten kan onderscheiden Lintzaag-op-wielen in dienst van bollenvak In de HBG-hallen in Lisse 5000 m2 vol ijverige mensen, die bezig waren 'n stand op te bouwen ver telde men gisteravond sterke verha lenEr is, zo heette het met veel nadruk, een firma uit Noord wij ker- hout, die met iets geheel nieuws naar voren zou komen. Een ma chine waaraan het bollenvak veel pleizier zou beleven, maar niemand wist het juiste. Het apparaat stond onder een zwaar dekzel weggebor gen in een hoek en er heerste een geheimzinnigheid rond deze stand alsof men er de Britse kroonjuwe len had verborgen. En toen spraken we dan de eigenaar en constructeur van de wondermachine: de heer Cre- mer uit Noordwijkerhout, die een tiental jaren geleden het vak ver raste met een electri^che telmachine en die inmiddels zoveel werk in de bollenstreek kreeg dat men enkele maanden geleden met hebben, hou den en machines van Groningen naar Noordwijkerhout verhuisde. De heer Cremer had onder dat dekzeil inderdaad iets nieuws: een lintzaag-op-wielen, die een belang rijk deel van het werk dat tot nu toe met de schoffel moest gebeuren, gaat overnemen. Deze machine wordt gebruikt om vlak voor het rooien de stengels en het blad van de narcis- cen, de tulpen, de hyacinten of de gladiolen af te zagen. Een werk, dat tot nu toe met de schoffel en in som mige gevallen met de zeis moest ge beuren. Een werk, dat nu niet be paald tot de meest aangename klus jes behoorde. Vooral tulpenstengels hadden en dan speciaal met voch tig weer! de onaangename eigen schap bijzonder taai te zijn! Deze nieuwe machine, die nog geen zestig kilo weegt en door twee man gemak kelijk wordt voortgetrokken, doet pakweg twee hectaren per dag en snijdt loof en stengels vlak boven de grond af. Deze machine is het grote nieuws van de mechanisatietentoonstelling, die vanmorgen in Lisse is geopend en ongetwijfeld zullen vele bollen kwekers hier een kijkje komen ne men. Want behalve het genoemde apparaat is hier van alles te vinden wa tis uitgedacht om het de kwekers gemakkelijk te maken. variometic, waardoor de snelheid re gelbaar wordt van een tot twaalf me ter per minuut. En dan heeft ook een nieuw mid del zijn intrede gedaan in de bollen- export. Bepaalde bolgewassen wor den nu „gedoopt" in verhitte was voor ze de kisten ingaan. De was heeft de eigenschap onmiddellijk te stollen zodra ze beneden een be paalde temperatuur komt. Ze wordt verhit in speciale ketels, de bollen en knollen worden in een bak van gaas gelegd, even in de ko kende was gedompeld en er na en kele seconden weer uitgehaald. Een maal uit de tank stolt de was on middellijk en de bollen en knollen hebben dus een jasje aangekregen: een heel dun laagje was blijft n.l. achter. Waarom men dit doet? Gebleken is, dat bijv. de dahliaknol len, die in het voorjaar sterk ple gen in te schrompelen en geen aan trekkelijk uiterlijk meer hebben (wat de verkoopkansen benadeelt) in het pakje van was niet gaan krimpen. Bovendien blijven de knollen schoon wat vooral de verkoopsters in Ame rika bijzonder op prijs stellen. Het heet dat dahlia's, lelies, óiontbretia's en tigridia's de doop in hete was goed kunnen doorstaan. Voor de rest kunnen de kwekers en exporteurs in dit Lisser mecha nisatie-eldorado zo ongeveer alles vinden wat er tussen 'n vlet en 'n plant machine aan varianten is te beden ken: van een mestvork tot een bol- lenkist en van bestrijdingsmiddelen tot hefwagentjes en schrijfmachines. De expositie is iedere dag geopend van 's morgens tien tot 's avonds tien uur. De tentoonsteling wordt zater dagavond om zes uur gesloten. De Goudse huisschilder, die op 13 december j.l. met vrouw, vier kin deren, een gehuurde auto en ge leend geld naar Oost-Duitsland ver dween, is nog steeds zoek. Naar alle waarschijnlijkheid verblijft hij niet meer in Oost-Duitsland. Het enige teken van leven, dat zijn broer rond Kerstmis bereikte, kwam uit de „grensplaats" Helmstedt. Een en ander heeft het vermoeden doen rijzen, dat de schilder zich nu bij familie van zijn vrouw in West- Duitsland bevindt Zijn vrouw is van geboorte een Poolse; haar broer schijnt bij de machthebbers in Oost-Duitsland wel een potje te kunnen breken. Het staat zo goed als vast, dat de Goudse schilder zich daarom in Oost-Duits land wilde vestigen. Wat de motieven geweest zijn, waarop de Gouwenaar besloot toch maar terug te keren, is nog niets be kend maar de Goudse politie heeft inmiddels ontdekt, dat hij in Oost- Duitsland in contact is geweest met een Hagenaar. Deze heeft hem ver teld, dat hij eerst naar een kamp zou moeten om er gekeurd en ge test te worden. Dit schrok de schil der nogal af. Aan de grens wordt ijverig naar de schilder uitgekeken want eerst als hij zelf het verhaal van zijn es capade kan doen, zal men kunnen bekijken, in hoeverre de opdracht om de garagehouder uit de op brengst van meubilair etc. schadeloos te stellen, het verduisteren van de auto goed maakt. INTERNATIONALE PRIJSVRAAG De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft een prijsvraag uitgeschreven in Nederland, Engeland, Singapore, Australië, Nieuw-Zeeland en de Ver enigde Staten van Amerika, voor het ontwerpen van menukaarten voor de „Willem Ruys". Deelname staat open voor studenten van academies van beeldende kunsten, kunstnijverheids scholen e.d., tot 25 jaar gevestigd in of bij de aanloophavens van de „Wil lem Ruys". Ten aanzien van de ontwerpen, wordt gedacht aan een typerende il lustratie van stad of land. Uit de in zendingen van elk land zal tenminste één ontwerp worden bekroond. De prijzen variëren van 500 tot 1000. Rooi- en plantmachines vindt men ei te kust en te keur. Vele typen, o.a. de Van Nobelen-machines zijn belangrijk verbeterd en één type van deze fabriek kan zelfs uitgerust worden met een complete sproei- installatie. Het is nu mogelijk met deze nieuwe machines hyacinten te planten en gelijk in iedere regel de onmisbare formaline te spuiten Bovendien bijn de plantmachines van deze fabriek uitgerust met een Het aantekenen waard! Een meisje uit Hilversum stuurde met de jaarwisseling een briefje aan mevrouw Van Beek in Nijkerk. Ze liet haar beste wensen voor 1960 vergezeld gaan van twee centen, met de opdracht daarvoor iets lekkers te kopen voor het hondje van mevrouw Van Beek, waarmee het meisje vaak had gespeeld. Het meisje wist wel hoe je een brief kan sturen naar iemand in een andere plaats maar van „aanteke nen" had ze nog nooit gehoord. Daar mee hield de PTT geen rekening. Het staatsbedrijf maakte geen uit zondering voor het meisje en teken de alsnog ambtshalve 't briefje aan. Mevrouw Van Beek moest dien tengevolge vijftig cent strafport be talen. Aetherklanken WOENSDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00—17.40 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Film en toneelnws. 21.00 Zangrecital. 21.20 Amahl en de nach telijke bezoekers, TV-opera. Daarna: Epiloog. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). 10.00 De veranderende Kerk in de veran derende wereld, toespr. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar.progr. 12.00 Ham mondorgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded, 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstellings agenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Lekenmuz. 14.45 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 Gram. 17.10 Orgelspel. 17.25 Roemeense muz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Jeugduitzending. De brie venbus gaat open, corresp.club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws., comm. en act. 18.30 Politiekapel. 19.00 V. d. kind. 19.10 Zijn we nog één volk?, toespr. 19 25 Vara-Varia. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.35 's Nachts tussen twaal* en zes, hoorsp. 21.50 Jazzmuz. 22.10 Gram. 22.20 Keuren en kiezen, praatje. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Mu- zik.lezing. 23.5524.00 Nws. 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Ge wijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Zaken zijn zaken, hoorsp. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Gevar.muz. 13.50 Gram. 15.30 Strijkkwint. 16.00 V. d. jeugd 17.20 Pianospel met comm. 17.40 Beursber. 17.45 Gewijde muz. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, le zingen. 18.30 Leger des Heilskwart. 18.45 Boekbespr 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianospel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Kamerork. en so liste. 21.10 Het Evangelie van Tho mas, lezing. 21.30 Vocaal ens. 22.05 Gevar.muz. 22.30 Nws. 22.40 Zaal- sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennws. 23.55—24.00 Nws. Grammofoonplaten Draadomroep (Over de 4e lijn) Van 1820 uur: Les Patineurs, Se lectie Der Vetter als Dingsda, Rosen aus dem Süden, Csardas scene, Hon gaars liefdeslied, Winterlied, De leeu werik, Trekvogels, Lied over een streek, waarvan men zegt, dat er mooie meisjes zijn, Dans van de Sops, Ballade van Jovan en Jovanka, Ca- cak, Donkere wenkbrauwen, Kalinka, Langs de Peterkayastraat, Lied van de jeugd, Strolling in the forest, Dri ve en polkr, I am a musician, Ball room polka, Ridin' high, Cielo tlax- calteca, Guadalajara, Las altenitas, Tres consejos, Jarabe tapatio, Gita- nerias Jungle drums, Rapsodia negra, Who built de ark?, In that great git- tin, up mornin', Soon ah will be done. VATIKAANSE RADIO (31.10 m; 41.21 m; 48.21 m; 196 m.) 22.15 uur: Romeinse en Vatikaanse wetenswaardigheden. 22) „Nee", stemde Jos bitter toe, „dat is ook beter. Jij hebt de troeven in handen, en je bent natuurlijk zo'n sportieve vent, dat je prompt van je machtspositie misbruik maaktje laat precies zien wat je bent". „Misschien wil je dat even nader omschrijven?" vroeg Fred grijnzend. Jos hield zich nog bijtijds in Fred zou niets liever willen dan dat hij zijn hart luchtte dan kon hij hem er zó uitgooien, had hij een ge grond motief. „Onderzoek jezelf en je weet het", zei hij beheerst. „Als je meent dat je van je zakelijke positie gebruik kunt maken om een ouwe persoonlijke vete uit te vechten na te trap pen naar iemand die toevallig onder ligtenfin", hij haalde zijn schou ders op, „ik wil er geen woord meer over zeggen, want ik zou me te kwaad maken. En zo ver krijg je me niet". „Ik heb al gezegd", herhaalde Fred tergend, „als het je niet zint neem de benen! Je kunt drie maan- door L. VAN HILLEN den salaris meekrijgen. Ik ben je lie ver kwijt dan rijk". „Ik zal je dat plezier niet doen", antwoordde Jos. „Ik ben door je va der aangesteld en ik zal uit eigen be weging geen ontslag nemen. Ik weet nu precies waar ik aan toe ben. Een gewaarschuwd man telt voor twee" „We zullen zien", zei Fred opstaan de. „Vanmiddag komt Schoon en- berg". Jos antwoordde niet. En die middag kwam de boekhou der van Reimerswaal, met een air, dacht Jos, of hij al belastingaccoun tant was. Jos gaf alle inlichtingen, ge reserveerd, kortaf, liet duidelijk mer ken dat de bezoeker hem niet wel kom was. Schoonenberg dook meteen in het debiteurenboek het leek wel, dacht Jos, of hij iets zocht. Toen Schoonenberg twee dagen op kantoor had gezeten was Jos' indruk zekerheid geworden: Schoonenberg kwam niet om te reorganiseren, maar om te controleren. Zocht naar onre gelmatigheden wellicht zocht naar een motief voor Fred Reimers waal, om Jos eruit te kunnen wer ken „Snap jij nou", vroeg hij Ans, „dat iemand zo klein is om terwille van iets, dat zo'n jaar of twintig geleden gebeurd is, op zo'n laffe manier wraak te nemen? Ik kan me voor stellen dat hij me niet aan zijn hart drukt, maar ik zou het toch beneden me vinden, om me ze te laten ken nen". Ans staarde nadenkend voor zich uit. „Waarschijnlijk", zei ze, „is het een hele harde klap voor z'n zelfbewust zijn geweesthet was niet alleen tussen hem en mij, maar jij was er bij betrokken en hebt hem de voet dwars gezet. Dat was hij niet gewend. Iedere keer dat hij jou ziet, herinnert hem dat aan een vernederende epi sode uit z'n leven. Alleende ma nier waarop hij probeert weer met je gelijk te komen, vind ik beneden peil. En toch „Neemaar denk je nou es in wat is het voor jou niet om iedere dag met die Neelissen samen te werken. Hij mag jou niet en jij mag hem niet. Als je de kans schoon zag werkte je hem er toch ook uit?" „Je gaat het toch niet voor hem op nemen?" „Dat is iets anders". „In de grond van de zaak niet. Sympathie laat zich niet dwingen. Fred Reimerswaal kan jou niet luch ten of zien, en jij hem evenmin. Nu moet hij met jou, als het goed is, iedere dag overleggen, moeten jullie samenwerken „Dat doet hij nogal druk!" „Née, dat kan hij niet doen, omdat het hem tegen de borst stuit. En als goed zakenman, want dat is-ie, weet hij ook wel dat het oog van de mees ter het paard vet maakt, en dat het beter voor de zaak zou zijn als jullie spoortjes gelijk liepen. Hij is er de man niet naar om te zeggen: zand er over. Hij voelt zich de beledigde par tij, en daarenboven is hij baas en jij knecht, en je weet hoe dat in de streek is ie baas heeft altijd ge lijk. Als ik het goed zie, zet hij er al les op om jou zo ver te krijgen, dat je er uit jezelf tussenuit trekt". „Hij bood me drie maanden salaris als ik gingronduit". „Had het gedaan!" „Ans!" Hij zag haar pijnlijk-ver baasd aan. „Hoe kun je dat zeggen? Onder deze omstandigheden? Hij had geen beroerder tijdstip kunnen kie zen. Een jaar geleden had het nog ge- Saan nu waar zou ik heenmoe- ?n? De baantjes liggen niet opge schept, ik heb hier een goed salaris, provisie, tantième, praktisch eigen baas totdat die miserable vent er tussen kwamAns", hij pro beerde te lachen „had jij je die avond maar door Fred met de auto naar huis laten brengen Ze stond moeilijk op, kwam op de bank naast hem zitten. „Ja jongen, dat was veel gemakkelijker geweest. Ik zat nogal hard op dit bagagedra ger van jou, en dat tochtige perron en die trein en dan nog een eind lopen van 't station naar huisik had beter met de auto kunnen gaan" „Ja, dan had je nu „En nu zit ik in zekere zin weer op die harde bagagedrager van jou, en het valt heus niet meemaar ik had er toen geen spijt van en nu ook niet! Jos, kijk er niet zo somber tegenaan. We rooien het wel, wij sa men. Je komt er wel, ook zonder Fred Reimerswaal jij wel. Ga er niet onderdoor, behoudt je zelfrespect maar doe geen domme dingen". „Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan". „Jos", pleitte ze, „kijk nou es op ons leven terug. We hebben eigenlijk nog niets dan geluk gehad. De nor male zorgen om de kinderen, om het dagelyks brood. Maar ziekte, gebrek, verdriet, ze zijn eigenlijk steeds onze deur voorbijgegaan. En nu nu krijgen we er straks misschien weer eentje bij, en daar moeten we blij mee kunnen zijn. Nu je even tegen wind hebt, moet je niet meteen zo somber zijn. Je bent toch geen mooi- weervaarder? En wie weetmis schien zie je opeens er weer een gat in, misschien loopt het allemaal met zo'n vaart. Je kijkt er nu ook zo vlak tegenaan!" HU sloeg zgn arm om haar heen. „Nee, schat, ik heb geen spgt, dat ik je toen voor de neus van Fred Rei merswaal heb weggehaald. Daar heb ik nog geen dag pijt van gehad eigenlgk is het toch wel om te lachen, dat hij daar nóg niet overheen kan dat is wel een compliment voor jou „Dat heeft niets met mij te maken het is alleen zgn eigen gdele ik, dat gekwetst is". „Toch wel zo dat hij er nu nog pgn aan heeft". „Zie het maar zo, Josdan stel je je er boven. En je hoeft niet alles te némen als het moet ga ik weer werken". „JU". hg glimlachte naar haar, zoals ze daar zat met haar zwaar fi guur „jU zult voorlopig je han den vol hebben aan je baby, meisje!" „Is dat objectieve rapport van me neer Schoonenberg zo langzamerhand klaar?" informeerde Jos een paar dagen later. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7