Zeventigjarige scootmobiel-rijdster door de Leidse Kantonrechter beboet Bedrijfschap detailhandel alcohol wenst wijziging van drank wet Helft Haagse misdrijven opgelost Aan protesten kwam bijna geen einde 0ud-S.D.-er uit Deventer gezet Lonen van miljoen werknemers gingen reeds omhoog Steekpartij uit minnenijd FORD Het ongeluk aan de Belgische grens Ruzie met mes beslecht DINSDAG 5 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Ter bescherming van de branche In het gebouw van de S.E.R. te 's-Gravenhage is gisteren de eerste openbare vergadering van het be stuur van het bedrijfsschap detail handel alcoholhoudende dranken ge houden. Daar heeft de voorzitter van dit bedrijfschap, de heer L. J. Pla- tenburg medegedeeld, dat het dage lijks bestuur van het bedrijfschap thans in studie heeft de vraag, of ten aanzien van het aanbieden en ver strekken van geschenken in de vorm van goederen en diensten een rege ling of een nadere regeling gewenst is. Het dagelijks bestuur overweegt het geven van kortingen welke niet uitsluitend verband houden met de jegens de afnemer verschuldigde prestatie, te bestuderen. Met be trekking tot de registratie van de ondernemingen in deze bedriifstak is 'n ontwerp-verordening in voorbe reiding. Het dageliiks bestuur streeft er naar nog voor de toekomstige be grotingsperiode de heffingen vast te stellen met inachtneming van diffe rentiatie. Het dagelijks bestuur is voorne mens een bedriifs-economische com missie in te stellen, welke tot taak zal hebben, adviezen uit te brengen over het op de meest efficiënte wijze drijven der ondernemingen, voor lichting te geven op grond van voort durend marktonderzoek en na te gaan of en in welke mate, of op wel ke gebieden economische samenwer king noodzakelijk of gewenst is. Deze commissie zal ook tot taak hebben contact te houden met de overheid, opdat bereikt worde dat een juiste prijsvorming in de hand wordt gewerkt en dat redelijke winstmarges worden gehandhaafd. Wijziging noodzaak. Het bestuur van het bedrijfschap zal zich behalve met de genoemde zaken in het bijzonder moeten bezig houden met aangelegenheden betref fende de wijziging van de drankwet. In het afgelopen jaar werden in Den Haag 15.000 misdrijven bij de politie aangegeven. Daarvan werd 53,6 tot een oplossing gebracht. In totaal werden 841 inbraken gepleegd. Voor 515 daarvan werd geen dader gevonden. Het aantal inbraken liep met 25 terug, hetgeen niet zeggen wil, dat inbrekers er soms met een stevige buit vandoor gingen. Zo was er de opzienbarende in braak bij de Nederlandse Reis-Ver- eniging, waar in tegenstelling tot de aanvankelijke berichten niet één maar drie ton verd /een; dit kraak je bleef onopgelost. Voorts werden historie een inbraak in een warenhuis (40.000); in een ho telkamer 11.000); in een woning aan de Alex. Gogelweg 12.500) en een in een lompenhandel (ƒ50.000). De zedenmisdrijven namen met 15 af Het aantal diefstallen van auto's, motoren en bromfietsen is daarentegen gestegen met 20 Het gunstig effect van de maxi mum-snelheid doet zich, naar de hoofdcommissaris, mr. J. H. A. K. Gualtherie van Weezel meent nog voortdurend voelen. Het aantal onge lukken met dodelijke afloop, dat in Den Haeg plaats vond, daalde van 58 in 1958 tot 41 in het afgelopen jaar. „Wij kunnen toejuichen dat in het huidige wetsontwerp tot wijziging van de drankwet het uitstervings systeem wordt prijsgegeven", aldus de voorzitter. Het stelsel der vergunningen heeft ertoe geleid, dat zich velen op de lijst van vergunninghouders hebben doen plaatsen, die geenszins de be doeling hadden een bedrijf uit te oefenen. Daarnaast komt de situatie voor dat personen op de lijst van vergun ninghouders voorkomen, die wel het voornemen hebben gehad een bedrijf te gaan uitoefenen toen zij zich vroe- ter op de lijst lieten plaatsen, maar ie op het ogenblik te oud zijn ge worden, of ander emplooi hebben gevonden, waardoor zij iedere inte resse hebben verloren om een bedrijf te gaan exploiteren. Aantrekkelijkheden. De heer Platenburg herinnerde er aan, dat het verkrijgen van vergun ningen door niet-bedrijfsgenoten aan trekkelijk is, omdat dit het z.g. „drankwetpensioen" oplevert. De vergunning kan in vervanging worden gegeven en zij levert dan baten op. Op de markt der vergunningen spe len bovendien ongewenste kapitaal invloeden; een vergunning wordt be handeld als een waarde-object en prij zen van vijfentwintigduizend gulden en meer daarvoor, zijn in grote steden niet ongewoon. Het bedrijfschap acht het zijn plicht, er nadrukkelijk naar te streven, dat inmenging door buiten de détailhan- del liggende sectoren wordt voorko men. Het tot stand komen van de wets wijziging zal hieraan medewerken. De heer Platenburg zeide van me ning te zijn dat het maximumstelsel dient te worden gehandhaafd, mits het „uitstervingssyteem" der vergun ningen wordt afgeschaft. De controle op de naleving der be palingen van de drankwet zou uiter mate moeilijk worden, wanneer het maximumstelsel zou worden afge schaft. Het bedrijfschap heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid verzocht zijn deputatie in de com missie welke de vraagstukken, ver band houdende met de drankwet, zal bestuderen, uitsluitend te doen be staan uit vertegenwoordigers van ondernemingen, die de bevoegdheid tot verkoop van dranken in het klein aan de drankwet ontlenen. Het aantal verdachten, dat zowel tijdens de ochtendzitting van de kan tonrechter mr. R. de Bruyn met als officier mr. E. v d. Schans, als tijdens de middagzitting van de plv. kanton rechter mr. W de Koning met als officier mr. H. J. F. Zandhuis, terecht moest staan was dermate groot, dat de gebruikelijke middagpauze slechts enige minuten duurde »n de magi straten elkaar als bet ware aflosten. Het aantal pechzaken was weer zeer groot, en slechts in enkele gevallen kon worden gesproken van een zeer ernstig feit. Zo stond een 70-jarige scootmobiel- bestuurstcr terecht, omdat zij op de Zijlsingel te veel naar link was uit geweken en daarna een wielrijdster Ondanks het uitdrukkelyk verbod van de minister van Justitie om zich op te houden in Overijssel en Gel derland ging de SD-cr Antonie Be rends toch naar zijn gezin in De venter. Berends, die door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot levens lang was veroordeeld, kreeg later wijziging van zijn straf tot 22 jaar. Nu Berends tweederde van zijn straf heeft uitgezeten, is hij voorwaarde lijk op vrije voeten gesteld. Hieraan was als voorwaarde gesteld, dat hij zich niet in die gebieden zou ophou den, waar hij zijn terreurdaden heeft bedreven. Door zijn toedoen hebben n.L zeker honderd Nederlanders het leven verloren. De commissaris van politie te De venter, de heer J. Oosting, die tijdens de oorlog als inspecteur van politie in Almelo diende onder de toen door de bezetters als corpschef aangestel de Berends, was niet gerechtigd hem uit Deventer te zetten. Er ontbrak n.L iedere instructie van het minis terie. Door de kranteberichten gealar meerd en op aandringen van Voor malig Verzet Nederland, heeft het ministerie van Justitie maatregelen genomen en commissaris Oosting op dracht gegeven Berends het verblijf te Deventer te verbieden. Berends is toen direkt vertrokken en heeft zich bij zijn toezichthouder in Amster dam gemeld. Minister blijft bedacht op prijsverlagingen Reeds een miljoen werknemers hebben in de eerste aanloop van het nieuwe loonbeleid een loonsverho ging ontvangen. Hierbij zijn de 300.000 ambtenaren inbegrepen, die met ingang van 1 januari een voor schot van drie procent met een mi nimum van 12.48 hebber.- gekregen in afwachting van nadere beslissin gen. In de laatste week van het oude jaar heeft het College van Rijksbe middelaars nog een groot aantal on- dernemings-cao's goedgekeurd, als mede enige bedrijfs-cao's Verschei dene overeenkomsten wachten nog op afdoening. Met ministerie van Economische Zaken blijft er nauwlettend op toe zien dat de gestegen loonkosten niet in de prijzen worden doorberekend. Daarnaast voert het ministerie een campagne om verscheidene prijzen te verlagen, waarvan de eerste re- Kind stak eigen bed in brand Door spelen met lucifers is het bed van het 2-jarige dochtertje van de familie Soeters te Bergen op Zoom is brand geraakt. Door het kordate optreden van de moeder kon het "kind nog uit de vlammen worden gered. Het is ech ter overdekt niet brandwonden en in levensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Bij een on derzoek is gebleken, dat het kind de lucifers mee naar haar bedje had genomen en toen de moeder de ka mer verliet daarmee had gespeeld. „Eenzaam maar niei alleen" koninklijke bestseller Van de autobiografie van prinses Wilhelmina, haar boek „Eenzaam maar niet alleen", wordt in het Lon- dense blad „Evening News" gezegd, dat dit boek „een koninklijke best seller in vele Europese landen" is. De „Evening News" wees er op, dat het boek vertaald is in het Noors, Fins, Deens, Zweeds, Duits, Engels, Frans en Hebreeuws. Verder zei het, dat het een publiek geheim is, dat prinses Wilhelmina niet alleen enkele van de vertalingen zelf gecontroleerd heeft, maar ook veranderingen heeft aangebracht, waardoor, naar de prin ses meende, duidelijker werd weer gegeven wat ze had bedoeld. sultaten dezer dagen zullen worden bekend gemaakt. Minister De Pous is er namelijk in geslaagd aldus „Trouw" in enige ondernemingen, waar het per soneel door een loonsverhoging al van de betere bedrijfsresultaten heeft geprofiteerd, begrip te wek ken voor zijn standpunt, dat ook de consument waar mogelijk door prijsverlaging moet kunnen delen in de hogere winsten. Zo zal een bepaald soort gloei lampen zes procent in prijs worden verlaagd. Ook een fabrikant in rei- nigings- en wasmiddelen zal enkele prijsverlagingen doorvoeren. De mi nister voert nog meer besprekingen om te voorkomen dat de gestegen welvaart niet ongedaan wordt ge maakt door prijsverhogingen. Twee Hagenaars van middelbare leeftijd zijn elkaar in de Kemper straat om het bezit van een vrouw te lijf gegaan. Tijdens deze worste ling werd de 54-jarige monteur H. B. met een aardappelschilmesje in de rug gestoken. B. is in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. De vechtpartij ontstond, toen H. B. zich aan een woning in de Kemper straat, waar de 51-jarige classifi ceerder J. V. met een 48-jarige vrouw woont, vervoegde. V., die niet gesteld was op het bezoek van zijn rivaal, ging de indringer met een aardappelschilmesje te lijf, met ge noemd gevolg. Hij is door de politie ingesloten. „Het leven begint bij 40" geldt niet voor secretaris Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij 40" eist tegen een dwangsom van 1000 per dag, dat de secretaris van de stichting, de heer C. J. M. van Eysden, afstand doet van de administratieve bescheiden, welke hij in zijn beheer heeft in zijn woon huis, dat tot voor kort ook het kan toor van de stichting was. Er is nu een kort geding bij de Amsterdamse rechtbank tegen hem aanhangig ge maakt. De moeilijkheden zijn veroorzaakt door de kwestie, of het ontslag, dat aan de heer Van E. enige tijd gele den op eigen verzoek werd verleend, al dan niet geldig zou zijn geweest. De secretaris wilde de ontslag-aan vrage later weer intrekken. Het se cretariaat van de stichting, die zich ten doel heeft gesteld, mensen zon der werk, die de 40 zijn gepasseerd, aan een passende werkkring te hel pen is inmiddels naar een ander adres verplaatst. Oerwouden, bergpassen en woestijnen TAUNUS 17 M kongl Deze zware proef heeft de Taunus 17 M glansrijk door staan. De Taunus 17 M heeft bewézen een superieure wagen te zijn. FORD rijden: ELAM-Leiden! Zó'n zware proefrit hoeft u echter niet te maken, om onder de indruk te komen van i karakter en capaci teiten van de Taunus 17 M. Een „gewone" proefrit heeft u al heel veel te zeggen. Daartoe bent u van harte welkom bij Official Ford-dealer voor Leiden e.o. «n de Bollenstreek Haarlemmerweg 2-4, Leiden, Tel. 017(0-33141 (Advertentie) Bij de gerechtelijke lijkschouwing van Belgische artsen op het stoffelijk overschot van de 39-jarige Maas trichtse monteur J. Weerts uit Maas tricht, die in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in het kanaal Luik-Maastricht is gereden onder de Belgische grensgemeente Ternaaien, is komen vast te staan dat 't lichaam van de dode geen verwondingen had. De man is verdronken. Dit in tegenstelling tot het aanvan kelijke vermoeden dat de man zo danig gewond was dat hij reeds over leden was voordat hij in het water terecht kwam De in verband met dit ongeval aangehouden 27-jarige monteur L. R., wonende in Lixhe bij Maastricht, heeft erkrnd in de star tende auto van Weerts naast de be stuurder te zijn gesprongen. In de auto heeft een worsteling plaatsge vonden maar R. heeft ontkend gesla gen te hebben. De justitie houdt rekening met de mogelijkheid dat het slachtoffer per ongeluk tijdens deze worsteling te hard op het gaspedaal heeft gedrukt en zodoende de auto met een vaart in het water heeft doen belanden. R. is niettemin door de justitie in hechtenis gehouden omdat men reke ning houdt met de mogelijkheid, dat hij schuldig is aan dood door schuld. had „geschept". Deze was op het trot toir tegen een lantaarnpaal terecht gekomen en moest enige tijd op non- actief gesteld worden. Het onderzoek ter zitting werd uitermate bemoeilijkt, doordat ver dachte nogal hardhorend bleek te zijn en weinig of niets verstond. „Ik ben wat verkouden en moet mijn oren laten doorspuiten". „Normaal ben ik niet doof en kan zelfs een hor loge op grote afstand horen tikken", aldus verdachte's antwoord op de vraag van de officier oi zij al lang hardhorend is. „U reed voordien met een pony-wagen en dat was toch veiliger voor U en anderen dan een motorrijtuig" merkte de plv. kanton rechter mr. de Koning op. Verdachte ontkende alle schuld on danks 'iet feit, dat alle getuigen haar manoeuvre destijds ten zeerste veroor deelden. Toen verdachte te kennen gaf, dat zij de officier niet kon ver staan, verliet mr. Zandhuis zijn zetel en herhaalde zijn requisitoir vlak voor de balie staande. „U hoort niet op de weg thuis met een motorvoer tuig gezien Uw leeftijd", aldus de officier. Naast een boete van f 20. subs. 5 dagen eiste hij dan ook de onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. „Hoe kan ik dan mijn boodschap pen doen, als ik niet meer i .ag rij den" protesteerde verdachte heftig. Toen het uiteindelijke vonnis van 50 boete subs 10 dagen tot verdach te doordrong, kwam aan haar protest uitingen schier geen einde, ondanks he* feit, dat de intrekking van haar rijbewü's ditmaal nog voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar was ge steld. De toewijzing van 35 schade vergoeding deed de deur dicht en luid protesterend verliet verdachte de rechtzaal. Spijkers Een 16-jarige knaap uit Katwijk had in gezelschap van een vriend op de rijweg te Katwijk een groot aan tal kopspijkers gestrooid teneinde de weggebruikers de nodige lekke ban den te bezorgen. Het SDeet de officier zeer, dat hij tegen deze verdachte, die verstek liet gaan. slechts f 30 boete subs 6 dagen, ziinde de maxi male straf, kon eisen. Deze erge vorm van baldadigheid zou met een veel hogere straf beantwoord moeten kun nen worden. De plv. kantonrechter sloot zich hierbij volkomen aan en vonniste conform. Een 73-jarige woonwagenbewoner was 's avonds met zijn 68-jarige echt genote en 25-jarige zoon op weg naar hun woonwagen. Zij liepen langs de Haarlemmertrekvaart, rechts van de weg naast elkaar en werden gegre pen door een achteropkomende auto, De vader moest naar het ziekenhuis worden vervoerd en was 10 weken op non-actief, terwijl moeder en zoon er nog betrekkelijk goed van af kwa men. Aanvankelijk verklaarden zij alle drie, dat zij achter elkaar hadden gelopen, hetgeen echter door getui gen werd tegengesproken. Ook wis ten zij niet, dat voetgangers 's avonds links van de rijweg moeten lopen. Zij protesteerden heftig tegen de aan- Broodjes kalk in eetgelegenheid Plafond stortte in In een eetsalon in de Schaensteeg te Amsterdam is gistermiddag het plafond naar beneden gekomen. Be halve dat verscheidene klanten broodjes met kalk kregen, vielen en kele brokstukken van het plafond op het hoofdje van een baby van twee maanden die daar blijkbaar ook zat te eten zodat doktersbehan deling noodzakelijk was. Het kindje werd niet ernstig gewond. Im* Tijdens een twist tussen de 30-ja rige Dungense arbeider T van de D en de ex-politieman Van de S. werd de laatste met een mes in de rug ge stoken. Omtrent de toedracht van het gebeurde is nog niet veel bekend. De politie ontvangt van de omwonenden weinig hulp, die trouwens zeiden: „Wij geven het niet aan bij de politie. We zullen dit zaakje zelf wel op knappen." Van de D. zelf kon eerst gisteren gehoord worden, tervnijl hij in de nacht van 2 op 3 januari reeds werd gestoken. Op de avond van de 2de januari zat Van de D in een café in Dungen, waar hij ruzie kreeg met Van de S. Een reeds uit Indonsië stammende vete tussen deze twee, moet nu als de oorzaak van de steekpartij wor den gezien. MET SCOOTER VERONGELUKT De 57-jarige Joh. Malda uit Amers foort, burger-opzichter bij de genie, is gisteravond omstreeks zeven uur om het leven gekomen, toen "hij op de Leusderheide te Leusden met zijn scooter kwam te vallen. Aangezien verfsporen op de scooter zijn gevon den, verkeert de politie te Leusden in twijfel of de scooter op enigerlei wijze met een, vermoedelijk militair, voertuig in aanraking is gekomen. klacht en interrumpeerden herhaal delijk, zodat zij op een gegeven mo ment met een verwijdering werden bedreigd. De raadsman van de auto mobilist, die terecht moest staan, om dat hij het drietal had aangereden, voerde aan, dat zijn cliënt aan de aanrijding weinig of geen schuld had, omdat zij plotseling in het donker voor de auto oudoemden. Terloops merkte de raadsman nog op, dat de zoon zijn cliënt na de aanrijding een bloedneus had gestompt en dien auto met een mes dusdanig had bewerkt, dat een schade van enige honderden guldens was toegebracht. Na de eis van 35 subs 7 dagen luidde het vonnis tegen de automobilist f 20 subs. 4 dagen. Rekening houdende met de gevolgen van de aanrijding eiste de officier tegen het drietal resp. 5 subs. 2 dagen, f 10 subs. 4 dagen en ƒ10 subs. 4 dagen. „Wij nemen hiermede geen genoegen en willen in hoger beroep" kondigde de vader aan. Teneinde hen hiertoe de gelegenheid te geven, vonniste de kantonrechter met driemaal een boe te van 11 subs. 4 dagen. Een 27-jarige matrassenmaker stak met zijn bromfiets aan de hand het rijwielpad op de Rijnsburgerweg over. Een passerende bromfietser kon hem niet ontwijken en kwam ten val. Het liep gelukkig nog goed af en de bromfietser had slechts 8 schade. Verdachte werd na een eis van 25 boete subs. 6 dagen, veroordeeld tot 15 subs. 4 dagen. „De schade aan mijn bromfiets be draagt 130 en wie betaalt die scha de" informeerde verdachte. Hem kon niet duidelijk worden gemaakt, dat niemand anders dan hijzelf die 130 zal moeten betalen. Geldwisselaar bij automaat beroofd Gisteravond om tien uur heeft een onbekende jongeman van omstreeks 22 jaar een geldwisselaar bij een sigarettenautomaat van een winkel op de Bos en Lommerweg te Amster dam, de 39-jarige heer W. A. Wolfs, aangevallen en beroofd van een tas met plm. 100.De man vroeg om sigaretten uit de automaat en toen de heer Wolfs hieraan wilde voldoen, kreeg hij een klap met een hard voorwerp tegen zijn achterhoofd. Hij is naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. Commissaris van Venlo met ziekteverlof Aan de commissaris van politie te Venlo, W. Hermans, is enige dagen geleden op zijir verzoek ziekteverlof verleend. Het ontslag van de com missaris wordt over enkele dagen verwacht. Er is veel kritiek gegroeid tegen het beleid van de heer Her mans. Hij heeft voor de bouw van een huisje op een stukje grond bui ten Venlo gebruikt gemaakt van ar beidskrachten, die hij aan het poli tiekorps ontleende. Het werk aan dit huisje werd door de politiemannen in hun vrije tijd gedaan. De commissaris beschouwde de medewerking van het personeel als een bewijs van de goede corps geest in Venlo. Binnenlandse Zaken echter is waarschijnlijk van mening, dat de handelwijze van de commis saris ontoelaatbaar was. Hij was nog slechts kort in Venlo commissaris. DIRECTIE „N.V. KON. BEGEER" TE VOORSCHOTEN Commissarissen van de N.V. Ko ninklijke Begeer te Voorschoten heb ben meegedeeld dat aan jhr. ir. A. C. von Weiier directeur der vennoot schap met ingang van 1 januari 1960 eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Met ingang van dezelfde datum is mr. S. A- C. Begeer benoemd tot di recteur en de heer L. C. Boogerd tot onderdirecteur. Scheepsberichten ABBEKERK 4 van Shanghai naar Philippines ALMKERK 4 van Port Said naar Genua; AMERSKERK 4 te Aden; BANTAM p. 4 Ouessant naar Rot terdam; CALTEX EINDHOVEN (t) 5 te Singapore verw.; CALTEX ROTTER DAM (t) 4 te Bahrein; CELEBES 5 te Beira verw.; CERONIA (t) 4 van Hong kong naar Yokkaichi; DE EERENS 3 te Basrah; DONGEDIJK 4 van Liverpool naar Londen; GAASTERLAND 4 dw. Ouessant naar Amsterdam; JAGERS FONTEIN 4 van Las Palmas naar Sout hampton; KARSIK 5 te Reunion; KA- SIMBAR 5 te Singapore; MUNTTOREN 4 te Amnaybay; MUSILLOYD 4 van Singapore naar Penang; NAESS COM- MANDER(t p. 4 Gibraltar naar Faw- ley; NAESS TIGRE (t) p. 4 Magdalena eiland naar Cete; NEDER ELBE 4 te Cheribon; NEDER WAAL 5 te Soera- baia; OUWERKERK 4 van Bremen naar Hamburg; PHILIPPIA (t) 4 van Mena raar Gibraltar; REZA SHAH THE GREAT (t) 3 van Suez naar Bahrein; RIDDERKERK 4 van Hamburg naar Lissabon; ROEPAT 3 van Makassar naar Bangkok; ROGGEVEEN 4 van Singa pore naar Mauritius; SAMARINDA 4 van Mombasa naar Djibouti; SCHOUTEN 4 van Auckland naar Napier; SIBEROET 4 van Pnompenh naar Singapore; STAN- VAC ALOR (t) 4 van Sunggeigerong nr. Saigon; STAN VAC TALANGANKAR (t) 5 te Sunggeigerong: STATUE OF LI BERTY (t) 4 van Mena naar Phila; STRAAT BALI 4 van Singapore naar Hongkong; STRAAT TORRES 4 van Singapore naar Onahama; TERO p. 4 Finisterre naar Santos; TOMOCYCLUS (t) 4 van Philadelphia naar Curacao; VAN NECK 4 van Wellington paar Litt leton; VJVIPARA (t) 4 te Genua: WAIN- GAPOE 5 te Dubai; WESTERTOREN 4 te Miri; ZAANKERK 4 te Bremen; ZEE LAND 4 dw. Minikoy naar Belawan.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6