PTT overweegt instelling van een apart tarief voor nachtpost Marine-vliegers willen „Mariner" niet langer Nederlandse medici De koffie is zwart op Horecava-1960 naar Marokko 1000 gulden schade vergoeding voor onschuldig „zitten'' dodelijke Man maakte val uit raam Goud, Wierook, Mirre DINSDAG 5 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Toch „een vliegfout?" KOSTGANGER MET BIJL OP HOOFD GESLAGEN De Amsterdamse politie heeft gis teren de 56-jarige N. J. S., bewoner van een perceel aan de Marco Polo straat, aangehouden nadat hij 's mid- nen, of het bereid is, nog langer met dags, tegen twaalf uur zijn 26-jarige de Mariners te vliegen. kostganger W. G. M. met een bijl op Slechts één vlieger bevestigde dit, het hoofd had geslagen. De kostgan- De marine voorlichtingsdienst deelt doch uitsluitend op voorwaarde, dat ger is met ernstige verwondingen mede, dat op nieuwjaarsdag het ach- er dan sprake moest zijn van een naar een ziekenhuis overgebracht, terste gedeelte van de romp, met de noodgeval. staart, is gevonden van de Martin- Niettemin helt men in officiële ma- Mariner, die op 17 december in de rine-kringen opnieuw over tot de me- Papipi-baai in Nederlands Nieuw ning, dat het ongeval te wijten is aan een vliegfout. Dat menen sommige L Guinea verongelukte. hooggeplaatste officieren te kunnen AQVOCHclt OOK IH nO^CT In de wrakstukken werd het stof- opmaken uit de verklaringen van felijk overschot aangetroffen van een overlevenden en uit ooggetuige ver van de bemanningsleden, de korpo- slagen. Daartegenover stellen colle- raal-vliegtuigmaker-constabel A. T. ga's van de verongelukte vlieger C. van Baaien. Het is inmiddels te Adriaanse, dat een zo ervaren piloot Sorong begraven. nooit, dan met zeer dringende nood- Het wrak ligt op 41 meter diepte, zaak, geland zou zijn op ruwe In verband met deze grote diepte, de niet wind mee, zoals is gebeurd, sterke stroom, de modder en de duis ternis, die op deze diepte heerst, en ook door de beperkte bergingsmidde len, waarover men in Nieuw Guinea kan beschikken, bleek het niet moge lijk, ook het zwaardere deel van de romp te bergen. De commandant zeemacht Neder lands Nieuw Guinea heeft daarom gelast, bergingspogingen te staken. Inmiddels heeft het vliegend perso neel van de koninklijke marine op Biak, een verklaring moeten teke- beroep berispt De verdediger in de zaak Meulen- belt, die destijds de aandacht op fcich 266 SerlfnT'ocWenSblaï1'waarin"h£ verschillende ernstige beschuldigin gen uitte, is deswege onlangs door de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten berispt. Deze mr Ko- kosky is in hoger beroep gegaan, maar het Hof van Discipline heeft in laatste instantie deze uitspraak bevestigd. De berisping luidde, dat „mr R. P. Kokosky op ongeoorloofde wijze de aandacht op zichzelf had gevestigd of had doen vestigen. Als advocaat van de Meulenbelts heeft hij in strijd gehandeld met de eer van de stand der advocaten". „Walletjes' in rep en roer De 30-jarige A. L. Klos is gister- Slachtoffer verkeers ongeval overleden Tengevolge van een verkeerson- De 58-jarige broodbezorger K. uit Nijmegen, die zeven weken onschul dig in de gevangenis heeft gezeten, kreeg voor het gerechtshof te Arn hem zijn schadevergoeding van dui zend gulden toegekend. Reeds eer der had de rechtbank in deze zaak vonnis gewezen en het hem gevraag de toegezegd, doch het openbaar mi nisterie bestreed, dat de door K. op- oo_ gegeven ziekenkosten, die hij had geluk op 17°december op de Briljant- moeten betalen, terugbetaald kon- laan in Utrecht is de heer C. H. den worden. K. was indertijd door Semmerink, steenfabrikant in Zuid avond uit het raam gevallen van zijn zijn zoon valselijk van een aantal Afrika, gisteren in het Academisch woning op de 2e etage op de O.Z. misdrijven beschuldigd. Hij werd la- Ziekenhuis in Utrecht overleden. De Voorburgwal te Amsterdam. Hij ter, toen hij echter reeds zeven we- heer Semmerink is niet meer bij het kwam terecht op de betonnen vloer ken opgesloten was geweest, dank bewustzijn gekomen. Dit is de twee van een binnenplaatsje en was op zij een onaanvechtbaar alibi vrij ge- de dode, die is te betreuren, want slag dood. laten. Het hof heeft dus nu, evenals bij het ongeval werd de zuster van de rechtbank beslist, dat K. de ge- de heer Semmerink zo ernstig ge- De man, die onder invloed van leden schade van 1000,»volledig wond, dat zij tijdens het vervoer naar sterke drank verkeerde, is vermoe- krijgt vergoed. het ziekenhuis is overleden, delijk- uitgegleden over een loper die op de overloop lag, waarna hij te gen een raam viel dat naar buiten open ging. Onmiddellijk na de val van de man was de hele buurt in rep en roer, maar na uitgebreid onderzoek van de politie bleek, dat er geen sprake was van misdadige opzet. Omdat het bedoelde huis tevens de woning is geweest van „Magere Josje", deed de mare, dat er weer een dode in het huis was, veel opschudding ont staan. K. heeft echter in het geheel geen rol gespeeld in het proces tegen de echtgenoot van Magere Josje, Nieuwjaarsrede Joop S. Dit proces had, zoals bekend, enkele nieuwe arrestaties in de buurt direCICUf Q6nerddl ten gevolge. veelal onder zeer primitieve omstan digheden. Professor Reddingius verzekerde, dat het team alles in het werk zal stellen een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. „Er zijn patiënten, die wij binnen enige maanden van hun verlammingsverschijnselen kunnen afhelpen", zo zei. hij, „maar velen zullen wij misschien niet meer kun nen redden, omdat de verlamming hen in te ernstige mate heeft aange tast". Winst en productiviteit stijgen Prof. Bast deed in zijn toespraak een aantal mededelingen over be drijfsresultaten en plannen, waar van wij er hieronder enkele vermel den. „Voor de PTT is 1959 in zakelijk De geldomzet van de potscheque- opzicht een goed jaar geweest, maar en girodienst nam tot 146 miljard in de grote steden slaagden wij er toe met 285 miljoen boekingen voor niet in voldoende arbeidskrachten te meer dan 74.000 rekeninghouders, behouden en aan te trekken. Op vele De automatisering voor boekingen Doordat een band sprong, is een posten werd meer gevergd van min- met ponsstortingskaarten voor groot- auto, bestuurd door de 60-jarige J. der mensen dan in 1958. We zouden gebruikers zal omstreeks juni klaar H. uit Deventer, gisteren op de rijks- kunnen stellen, dat onze produktivi- zijn. Daarna zullen de postkantoren weg tussen Vleuten en Harmeien teit gestegen is." geleidelijk worden voorzien van over de kop geslagen en in de berm ponsstortingskaarten voor alle ge- tegen een boom geslagen. De heer bruikers. H. werd met een schedelbasisfrac- Dit verklaarde de directeur-gene- De vraag naar telefoonaansluitin- tuur in een ziekenhuis te Utrecht raai van de PTT, prof. ir. G. H. Bast, gen nam zo sterk toe, dat de wacht- opgenomen waar hij vanmorgen aan gisteren in zijn nieuwjaarsrede voor lijst in 1959 van 3000 tot 29.500 op- de gevolgen is overleden. Zijn 23- zijn 52.000 man personeel, van wie liep. Er werden 116.000 aansluitin- jarige dochter werd ernstig gewond, er 1200, naar hij zeide, niet over een gen gemaakt, 6000 meer dan in 1958. zijn echtgenote en 26-jarige zoon woning in of nabij hun standplaats De PTT heeft thans 970.000 telefoon- EEN DODE NA BANDBREUK liepen enkele schaafwonden op. beschikken. Nieuwjaarsreceptie in Bern abonnees. Met de automatisering is de 99 procent gepasseerd. Het internationale telefoneren steeg vorig jaar met 20% tot ruim 9 miljoen gesprekken. Lokaal werd 905 miljoen maal gebeld en inter lokaal 400 miljoen keer. Nog meer winst? De PTT-investeringen beliepen in 1959 ongeveer 175 miljoen gulden, dat is 32 miljoen meer dan in 1958. De bedrijfsresultaten zullen volgens prof. Bast niet onbelangrijk hoger liggen dan de laatste raming (een winst van 57 miljoen gulden - red.). Het jaar 1960 belooft volgens spr. een onverminderd stijgende activi teit naast een niet onbelangrijke stij ging van de loonpost, die in het bij zonder de uitkomsten van arbeids intensieve onderdelen sterk kan be ïnvloeden. Gissend naar de toekomst meent prof. Bast, dat voor vele bedrijfs onderdelen, voor zover deze nog niet op gang is, administratie-automati sering aan de orde zal komen. Het aantal telefoonaansluitingen zal in 1960 waarschijnlijk het mil joen overschrijden. In de komende tien jaar zal dit aantal nagenoeg verdubbelen. De thans door kabeltechniek be dreigde radiotechniek richt zich op straalverbindingen en zal zich wel licht ook kunnen uitleven in 'n nieu we techniek van „besloten buizen". Daarnaast zijn nieuwe mogelijkhe den voor verkeer via satelieten ont staan. Twee tarieven? Mogelijk zal de PTT in de toe komst tot twee tariefgroepen komen, namelijk een voor nachtpost en een voor minder haastige dagpost. De hoogte van het tarief zal gekoppeld blijven aan de kosten voor levens onderhoud, omdat de postbode nodig blijft, ondanks alle mechanische hulpmiddelen. Door omvang, technische verbete ring en rationalisatie zullen, naar prof. Bast gist, de tarieven van de tele-communicatiediensten relatief kunnen dalen. Van de studies voor de toekomst noemde prof. Bast wat de telefoon- President Max Petitpierre van Zwitserland heeft in Bern het corps tarieven betreft, het opnemen van diplomatique ontvangen voor de nieuwjaarsreceptie. Foto: De Nederlandse een vas* minimum aantal gespreks- ambassadeur Z. Exc. jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje biedt de Zwitserse eenheden in het abonnementsbedrag president zijn gelukwensen aan. en lagere tarieven in verkeerszwak- ke uren. Maandagmiddag vertrokken van de Amsterdamse luchthaven drie Neder landse medici naar Rabat in Marok ko, teneinde aldaar de revalidatie van de slachtoffers van de olievergiftiging ter hand te nemen. Het waren prof. dr T. Reddingius, oud-hoogleraar te Djakarta, en de fysiotherapeuten mej. H. C. van der Meer en de heer J. B. van Seters. Zij zijn tot het maken van deze reis in staat gesteld door de Nederlandse regering. Zij bieden hun diensten aan in het kader van de door het interna tionale Rode Kruis georganiseerde hulpverlening bij deze ramp, die meer dan 10.000 slachtoffers heeft ge- eist. Namens de minister van sociale za ken en volksgezondheid wenste de directeur-generaal van de volksge zondheid, prof. dr P. Muntendam, het team veel succes toe. Mr F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, leg de in zijn afscheidswoord de nadruk op de dienende taak van de medici. Hij zei trots te zijn op landgenoten, die bij een dergelijke ontzagwekken de ramp direct bereid zijn te helpen, zonder hun persoonlijke belangen te laten gelden. In totaal zullen dertig buitenland se therapeuten hun krachten wijden aan het herstel van de slachtoffers. Zij zullen him werk onder voor hen zeer ongewone omstandigheden moe ten uitoefenen. De meeste patiënten zijn Mohammedanen, hetgeen, zoals de heer Van Seters opmerkte, „met zich meebrengt, dat wij de Westerse revalidatiemanieren waarschijnlijk niet op deze mensen zullen kunnen toepassen". Daarbij komt nog dat het grootste deel van de patiënten on dergebracht is in tenten en hangars, DE WIJZEN uit het oosten kwamen de geboren Koning der Joden hulde bewijzen. En zij ont sloten hun kostbaarheden en boden Hem ge schenken aan: goud en wierook en mirre (Matth. 2 vs 11). Wat goud is, behoeven wij u niet te zeggen, maar wierook en mirre zijn minder bekend. MIRRE IS EEN GOMHARS OM MET HET LAATSTE te beginnen: de mirre is een boom of heester, die een beetje lijkt op onze mei doorn. Hij kan ongeveer drie meter hoog worden, heeft kleine spitse blaadjes en stijve grijze takken, die vol zitten met venijnige dorens. De plant komt voor in zuid-Arabië en het daartegenover gelegen Ethiopië en Somaliland. De mirre is een gomhars, dat als een dikke olie door door de stam van de boom wordt afgescheiden. Aan de lucht blootgesteld, verandert deze olie in een soort boterachtige stof. Tenslotte wordt ze geheel hard en korrelig en neemt daarbij een roodbruine kleur aan. Wil men het produktieproces verhaasten, dan worden insnijdingen in de stam gemaakt. In het laatste geval gaat de boom rijkelijk „bloeden", terwijl in het eerste „tranen" kunnen worden geoogst. WAT IS WIEROOK? WIEROOK wordt in dezelfde streken gewonnen als mirre. Hier is echter sprake van flinke bomen, on geveer vijf meter hoog. De bladeren worden naar bo ven toe steeds groter en de bloemetjes hebben een gele of witte kleur. Ook hier wordt het hars spontaan druppelsgewijs door de boom afgescheiden, maar weer kan men door inkepingen sneller resultaten bereiken. De kleur van de wierookdruppels is geel, wit of licht rood, de smaak is bitter en de geur heel sterk. De echte wierook dient wel te worden onderscheiden van het bij verbranding aangenaam riekende hout uit Arabië of van de Libanon, dat ook wel eens „wierook" wordt genoemd. Om te demonstreren, hoeveel mogelijkheden ook hier bestaan, zouden wij kunnen verwijzen naar een uit spraak van de Joodse schrijver Flavius Josefus, die handelt over „het reukwerkaltaar met de dertien soor ten wierook daarop". Maar Flavius Josefus geeft wel blijk, over een erg grote duim te beschikken. In het onderhavige geval zullen wij stellig aan verschillende andere geurende stoffen hebben te denken, zoals mirre, balsem, nardus, kassia en dergelijke. IN OUDE TIJDEN HET ZOEKEN naar heerlijke geurende stoffen en de handel in parfumerieën is niet een verschijnsel van de laatste tijd. 3500 jaar geleden leefde er in Egypte een zekere koningin Hatsjepsoet, die zich beijverde een expeditie uit te rusten naar het wierookland Poeni. En daar dienen wij de klassieke landen van deze wel riekende balsemharsen, zuid-Arabië en Somaliland, onder te verstaan. De stoffen werden gebruikt als schoonheidsmiddel, als specerij en voor het balsemen van lijken. Uit de inscripties weten wij, dat koningin Hatsjepsoet zich zeer interesseerde voor de tempel van Der-el-Bahri Daar wilde zij later in begraven worden en dit gebouw moest daarom reeds vóór haar dood beroemd worden als een lusthof van exotische, door hun heerlijke geu ren als het ware bedwelmende planten. Een en dertig in houten vaten geplante mirrebomen werden over gebracht naar het land van de Nijl en de welig be groeide terrassen van de tempel te Der-el-Bahri zou den mogelijkerwijs wel even beroemd zijn geworden als de hangende tuinen van Babylon, ware het niet dat Hatsjepsoets opvolger aan de ijdele dromen van zijn voorgangster een krachtig einde maakte, door het hele met zoveel zorg aangelegde plantarium te verwoesten. DE WIEROOKROUTE INTUSSEN was Hatsjepsoet heus niet de eerste Egyp tische vorst, die over wierook en mirre kreeg te be schikken. Alleen maar, zij liet het door haar eigen mensen halen in het land van oorsprong, terwijl voor- Gistermorgen is in de R.AX de „Horecava 1960" geopend, een vak beurs voor het hotel-, restaurant- en cafébedrijf. Behalve de meest mo derne koffiezetmachines, die er staan te pruttelen en te geuren, zijn er nu plasticbloemen met een „luchtje". Juffrouw Margreta, in Hongaars kos tuum, voelde zich tot de bloemen aangetrokken. dien de specerijen door de vrachtrijders van die tijd, de Arabieren werden aangevoerd. Uiteraard rijst nu de vraag, waarom de vorstin zich zoveel moeite getroostte, de begeerde stoffen in een ver land te gaan halen, terwijl zij ze rustig thuis bezorgd kon krijgen. Beantwoording van deze vraag is niet moeilijk. De Arabieren waren met hun karavanen maanden en maanden lang onderweg, voor zij Egypte hadden bereikt. Zij volgden daarbij dit tussen haakjes een route, die vandaag nog wordt gebruikt, zij het dan niet door kamelen, maar met vrachtauto's. Nu hadden de heren handelaars graag deze moeite voor hun cliënten over, mitó zij maar goed betaalden. En goed betalen wilde in dit geval zeggen: met goud betalen. Welnu, dat kon, want Egypte had de beschikking over goud. Maar, toen in Hatsjepsoets tijd de goudvoorraad zienderogen begon te slinken en allengs opraakte, was het met de negotie spoedig gedaan. En dus moesten de Egyptenaren nu noodgedwongen zelf er op uit, wilden zij tenminste over de kostelijke en kostbare stoffen de beschikking blijven houden en dat wilde zy. GEHEILIGD EN PROFAAN GEBRUIK VAN OUDE TIJDEN af zijn wierook en mirre in ge bruik geweest in de eredienst. Reeds Mozes kreeg van God het bevel, mirre te gebruiken bij de bereiding van de heilige zalfolie. En de opstijgende rook van de brandende wierook is vanouds geweest het sym bool van het gebed, dat opstijgt tot God. Elke morgen en elke avond moest Aaron in het heiligdom op het reukofferaltaar welriekend reukwerk in rook doen opgaan voor het aangezicht des Heren. De dichter van Psalm 141 vraagt God: „Laat mijn gebed als een reukoffer voor uw aangezicht staan." Toch zijn de genoemde specerijen al spoedig ook voor profaan gebruik aangewend. Dat blijkt eveneens uit de Bijbel. In het Hooglied wordt gesproken ovèr de mirreberg met mirrebomen en over de handen der bruid, die dropen van mirre. In de geschiedenis van Esther wordt verteld, dat er in de Perzische burcht Susan heel wat jonge meisjes bijeen werden gebracht, uit wie koning Ahasveros, nadat zij twaalf maanden lang volgens een bepaald dieet hadden geleefd en met de vereiste schoonheids middelen waren behandeld, een nieuwe koningin zou kiezen. Welnu, de dames werden als volgt behandeld: „zes maanden met mirre-olie en zes maanden met balsem en schoonheidsmiddelen der vrouwen". GEPROFANEERD EN HEILIG GEBRUIK HET BRANDEN van wierook als eerbewijs voor de goden werd in de loop der eeuwen door allerlei gods diensten overgenomen. Voor Boeddhisten en Hindoes is het een vaste gewoonte. En de oude Assyriër deed het evengoed als vandaag nog de Chinees of de Ja panner. De Grieken deden het reeds eeuwen voor het begin van onze jaartelling en de Romeinen namen de gewoonte enkele honderden jaren later van hen over. Is het een wonder, dat de eerste Christenen zich van deze in hun ogen heidens? gewoonte distancieerden? Temeer nog ging dit klemmen, toen er ernstige ver volgingen losbraken. Wilde iemand in die benarde tijd afstand doen van het christendom en dus de Christus verloochenen, dan hoefde hij alleen maar in het publiek wierook te branden voor de goden. Van vervolging had hij daarna geen last meer. In later tijd is de kerk echter toch weer tot het ge bruik van wierook en mirre in de eredienst over gegaan. Tijdens Constantijn de Grote vinden we het reeds in het oosten en in de 8ste eeuw ook in het westen. Op het schoonst is de symbolische betekenis van het gebruik van wierook en mirre echter wel tot uitdrukking gekomen, toen wijze mannen uit het oosten hun goud en kostbare specerijen legden aan de voeten van dat kleine kindje, in wie zij zagen de geboren koning der Joden, maar die was en worden zou de Koning der koningen en de Heer der Heren. En ziet, enige Wijzen uit het oosten zijn te Jeruzalem aangekomen... En zij ontsloten hun kostbaarheden

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5