B-BWKS jomre\\* tyWm Douwe Egberts Spatlappenindusirie voor moeilijkheden Juwelen-kraak in Amsterdam ZATERDAG 2 JANUARI I960 DE LETDSE COURANT PAGINA II) tabalc sOMtóeAe»* (Advertentie) d Nieuwe bepaling stelt RIJKSPOSTSPAARBANK: GOED JAAR. Onmogelijk, aan vraag te voldoen In het afgelopen jaar hebben de rj spaarders een record-bedrag aan de y Rijkspostspaarbank toevertrouwd. In E totaal is voor 160 miljoen gulden méér ingelegd dan terugbetaald. - Dank zij de renteverhoging tot 3 pet. n kan 66 miljoen gulden rente bij- geschreven worden. Worden deze 66 gaan produceren, waarin zoveel gaat- miljoen gulden meegeteld, dan be- U jes gepost zijn, dat ze vrijwel op elk draagt het inleggerstegoed op 1 ja- chassis te bevestigen zijn. nuari 1960 2368 miljoen gulden. In 0 Uit een en ander is inmiddels wel geen enkel jaar tevoren is in totaal gebleken, dat in het toch altijd nog zóveel bij de R.P.S. ingelegd en kon 0 Nu per ingang van 1 januari voor kleine, gespecialiseerde wereldje van zóveel rente bijgeschreven worden. - de meeste personenauto's spatlappen spatlap-fabrikanten, het nieuwe spat- verplicht gesteld worden, blijkt, dat lappen-voorschrift geleid heeft tot het bedrijfsleven met geen mogelijk- moeilijkheden, waarvoor op zo korte heid aan de plotselinge vraag naar termijn als tot 1 januari 1960 restte, dit soort auto-accessoires heeft kun- geen bevredigende oplossing of zelfs nen voldoen. maar een verlichting, te vinden is. De situatie is zo nijpend geworden, dat ze aanleiding werd tot geruchten, als zou de controle op de naleving van het nieuwe wettelijke voorstel uitgesteld worden. Donderdag is het 17-jarige meisje Dit gerucht mist alle grond: noch E. W. Boom in Gulden Winckelplant- van de zijde van de Justitie, noch van soen in Amsterdam-West beroofd van maar enige actie ondernomen. aan de Wiltzanghlaan, moest De fabrieken van spatlappen lom- fe*d we2 brengen naar het Postkan nen hun produkt slechts mondjes- }®0T f ,?,os1jei1 maat aan de grossiers leveren. De Toen zij in het Gulden Winckelplant- aanmaak ervan is veel te gering om 8°fE',hePj kreeg zyi een stoot van een ook maar aan een volledig „bespat- onbekende man. Zij viel en nadat lapt" wagenpark per 1 januari te vwrbygangers haar overeind hadden kunnen denken. geholpen, merkte zy dat de tas met De reactie van de KNAC was: was- Omstanders „Men heeft ruim de tijd gehad zich he1?'*?n de weg, S "l de op dit alles voor te bereiden; helaas richting van de Admiraal de Ruyter- heeft men het weer op „een minuut wef>- voor twaalf" laten aankomen. De klacht van een Amsterdamse fabri kant luidde: „We kunnen op geen stukken na aan de vraag voldoen. Men bestelt bij ons bijvoorbeeld dui zend paar en we kunnen er maar twintig leveren. Dagelijks zetten we vormen bij maar het zal geruime tijd duren, voor aan de vraag in zoverre Spoorwegen-poes nam een enkele reis (Advertentie) Er Zijl) Veel fe Veel Het nieuwe jaar is voor de recher- is voldaan, dat we terug kunnen che van de Amsterdamse politie be- schakelen op een normale voorzie- ningsproduktie. gonnen met het oplossen van een uit zonderlijke grote „kraak" bij een ju- De uitgesproken keuze van het pu- weiier aan de Heiligeweg, waar on- bliek voor een bepaalde soort spat- bekenden in de nacht van 31 decem- lappen, stelt de verkopers voor bij- ber op 1 januari talloze sieraden heb- zondere moeilijkheden. ben gestolen tot een bedrag van naar De poes van de familie. Van Dijk, die op het station van Sta voren woont, werd onlangs over. gegeven aan een familie in Kou- dum. De hunkering naar de oude standplaats werd het beest ech ter te machtig, zodat bet dezer dagen op het station te Koudum- Molkwerum op de treeplank van de trein sprong, meereed tot aan de halte Stavoren, uitstapte en zich op de bekende wijze kopje gevend bij de familie Van Dijk meldde. In de vacature was hier echter al voorzien. Onder geleide werd daarom het diertje weer naar Koudum teruggebracht. „Merkspatlappen" hebben namelijk schatting een kwart miljoen gulden, geen of weinig aftrek. Sommige dea- De juwelier, de heer H. Schipper, Iers hadden die wel in voorraad, bemerkte tot zijn grote schrik dat er maar het model, waarop veelal re- in zijn zaak ongewenst bezoek was clame voor de firma is afgedrukt, geweest, want hij trof een vrij grote stond de klanten niet aan. Daarom ravage aan, met name in de etalage, met een ladder over een hek is ge wilde men „neutrale" spatlappen, die Hij alarmeerde terstond de politie, klommen. Door het indrukken van echter niet te krijgen waren of niet die een uitgebreid onderzoek in- een ruit kreeg men toegang tot het op htm auto pasten. stelde. Gebleken is, dat de dader of gebouw en vrij gemakkelijk ook tot In deze moeilijkheid is inmiddels de daders zich toegang hebben ver- de winkel. Uit de etalage worden tal- al voorzien door een Amsterdams be- schaft via een steegje aan de achter- rijke kostbare kleinoden vermist, drijf, dat „universele spatlappen" is zijde van het winkelpand, waar men versierd met edelstenen. ie dikke mensen In aanwezigheid van twee dochters van wijlen de heer Groote en oud-minister-president dr. W. Drees is woensdagochtend op het graf van de stenografie-ontwerper op Zorgvlied ter gelegenheid van het feit, dat de heer Groote 100 jaar geleden geboren werd, een krans geplaatst. Deze sobere plechtigheid vormde het begin van een herdenkingsdag ter ere van de steno-ontwerper. Op de foto zien we het moment, waarop de heer E. Roelof sen, secretaris van het huldigingscomité, de krans op het graf legt. Reeds voor de oorlog heeft het in vele landen de aandacht van de geneeskundigen getrokken, dat dik ke mensen over het algemeen niet oud worden. Ook bij de levensver zekeringsmaatschappijen is dit feit toen al opgevallen. Uit een mededeling van de be kende Metropolitan Life Insurance Company blijkt, dat er in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika waarschijnlijk meer dan vijfentwin tig miljoen mensen rondlopen die aan vetzucht lijden. In verband daarmee is volgens de directie van de maatschappij een campagne voor verstandig verma geren onder medisch toezicht een project voor de volksgezondheid van de eerste orde. Ook hier te lande kunnen de dok toren de schadelijke gevolgen van de vetzucht geregeld constateren. Kortademigheid, traagheid, afwij kingen van hart en bloedvaten, com plicaties bij eventuele operaties zijn aan de orde van de dag. i Medikamenten. Lichaamsbeweging is een goed voorbehoedmiddel tegen vetzucht. Bij mensen die reeds veel te dik zijn komt dit echter nauwelijks meer ter sprake. Werkelijke sportbeoefe ning zou de zwaarlijvigen zelfs noodlottig kunnen worden Over medikamenten waardoor men zou kunnen vermageren be hoeft men zich ook al geen illusies te maken. De middelen die men vrij kan betrekken hebben óf een zeer geringe uitwerking, óf ze zijn schadelijk voor de gezondheid. Wel kan een dokter die een ver mageringskuur leidt, aan een pa tiënt bepaalde geneesmiddelen voor schrijven die de invloed van het diëethouden ondersteunen. mageringsdiëet wordt ingenomen door groenten, zowel in gekookte als in rauwe toestand. Daarnaast is het nuttigen van driekwart liter karnemelk op z'n plaats. Wie geen vegetariër is, mag een behoorlijk stuk mager vlees of vis gebruiken, benevens schaaldieren en één ei per dag; (niet méér, want de dooier bevat veel vet). Geen alcohol. Alcohol maakt dik, het is in het vermageringsdieët in iedere vorm verboden. Niet-zoete en niet-vette dranken kunnen naar behoefte wor den genuttigd. Mensen, die het één of ander mankeren, vooral zij die verhoogde bloeddruk, darm- hart- of nieraf wijkingen hebben, dienen zich voor een vermageringskuur tot hun dok ter te wenden. Wie op eigen houtje wil gaan vermageren, vrage zich terdege af, of er geen ziekten in het spel zijn, want ander zou het middel wel eens erger kunnen worden dan de kwaal. dr. ALFREDA BRIEDé JASJE VAN CRAYSON Van het Engelse modehuis Cray- son is dit Jasje van grove grfjs/ witte tweed met z(jn enorme kraag, dat erg jeugdig aandoet Het wordt gedragen op een rok van grijze Kashmir-wol. Voor een leuk effect zorgen de dubbele rij stofknopen en de brede grijze band. De bijpassende toque wordt diep over de oren gedragen. Llit de keuken geklapi Na de feestdagen, die zowel aan onze maag als aan onze portemon- naie bijzonder hoge eisen stellen, is het gewenst weer eens wat kal mer aan te doen en uit onze goed kopere wintergerechten een keus te maken. Koolsoorten, bietjes en knolraap zijn dikwijls niet zo erg geliefd, maar dat ligt dan toch heel dikwijls aan de bereidingswijze. Wanneer b.v. kool in boter wordt aangebak ken en dan met de deksel op de pan wordt grargesmoord, wanneer knolraap met een lekker kaasra gout je en bieten zorgvuldig aange maakt op tafel worden gebracht, zal men er zeer zeker eer mee in kunnen leggen. ZONDAG: kop erwtensoep, var kenslapjes, spruiten, aardappelen; chocoladefresco. MAANDAG: knolraap met kaasra gout, aardappelpurée; wentel teefjes. DINSDAG: hete bliksem met spek; yoghurt. WOENSDAG: stukjes lever met kool samengebakken, aardappelen; griesmeelpudding. DONDERDAG: hardgekookt ei, bietjes, gebakken aardappelen; fruit. VRIJDAG: visragout, rijst, veldsla; appelkoekjes (capucijners in de week zetten). ZATERDAG: stoofpot capucijners, aardappelen, krabbetjes; citroen- rijst (van rest rijst) met vanille saus. RECEPT: CHOCOLADEFRESCO yK L melk, 45 g. bloem, 2 eidooi ers, 45 g. cacao, 75 g. suiker, 20 g. boter, vanillesuiker, 100 g. hazel noten en sucade, stukjes sinaasap pel, banaan of appel. De bloem, eidooiers en cacaopoe der met wat melk tot een glad pap je roeren en hiermee de kokende melk binden. De puddingmassa door laten koken tot de bloem goed gaar is en dan de suiker en overige be standdelen erdoor roeren. De pud ding in een met water omgespoelde cakevorm doen en goed koud laten worden. Op een langwerpige scho tel storten en bij het opdienen in dikke plakken snijden. RECEPT: KNOLRAAP MET KAASRAGOUT 1 k. knolraap, schillen, in reepjes snijden en deze in iets water gaar koken. Een gladde dikke saus ma ken van 1 L melk, 50 g. bloem en 50 g. boter; deze op smaak afmaken met iets zout en noot en er dan 200 g. in blokjes gesneden belegen kaas doorroeren. De knolraap nu laag om laag met de ragout in een vuurvaste schotel leggen, wat geraspte kaas gemengd met paneermeel er over strooien, een paar kluitjes boter erop doen en het gerecht in de oven bij boven- warmte snel een bruin korstje geven. Het accent HET IS merkwaardig, maar het zijn soms kleinigheden die onze kleding karakter geven. Ook al weten we dit, toch valt het ons elke keer op, hoe waar dit wel is, wanneer we weer een crea tie zien, waarin dit zo duidelijk tot uitdrukking komt. Het succes zit altijd in kleinig heden, dat blijkt duidelijk. Het kan een originele vondst zijn in de coupe, in de rok, een spel met lijnen of met vlakken, een aparte mouw, een bijzondere ceintuur, of.... zoals in dit ge val een opvallende kraag, ter wijl de rest van de japon zeer eenvoudig is. Dat is trouwens iets, dat we steeds in het oog moeten hou den. Wil een kledingstuk karak ter krijgen door een opvallend onderdeel, dan moet de rest wel in stijl, doch overigens zeer eenvoudig blijven, zodat het be. langrijkste deel ook gelegen heid krijgt in het oog te sprin gen. Ons model geeft hiervan een wel zeer duidelijk voorbeeld. Hier wordt een japon van een fijne tweedstof gedragen, een japon die mooi strak van lijn is, doch zeer eenvoudig, een ja pon waarvoor geldteenvoud is het kenmerk van het ware. Op deze eenvoudige japon is echter een afstaande kraag ge zet, die zeer breed is en die op 6impele wijze ls afgezet met 'n zwarte bies en een zwarte knoop als garnering. Geheel in stijl overigens met de correcte zwarte ceintuur en de zwarte schoenen en handschoenen. Zo ontstaat een perfect geheel, schitterend van lijn en krachtig persoonlijk. lOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOllOllOUOllOllO IIOIIO op de kraag Geen honger. Het diëet is namelijk de enige faktor van betekenis voor een doel treffend vermageren. En dit diëet houden nu is voor zwaarlijvigen juist zo bijzonder moeilijk. Juist dikke mensen eten graag en veel. Zo graag en zo veel dat de uitspraak van één onzer voor aanstaande internisten: „vetzucht is vraatzucht" welhaast een gevleu geld woord geworden is. Met wilskracht en verstand is er echter veel te bereiken. Te meer waar er tegenwoordig diëten zijn uitgewerkt, die zeer streng zijn, maar waarbij men toch niet ge plaagd behoeft te worden door een hongergevoeL Vlees of vis. Het gebruik van vet, suiker en meelkost dient aanmerkelijk te wor den beperkt Er dient gezorgd te worden voor een ruime toevoer van vitamines en minerale stoffen. Ei witten kunnen in flinke hoeveel heden worden gebruikt Een voorname plaats in het ver-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10