Gemeenteraad van Zevenhoven Engelse velden Internationaal basketbaltournooi van „The Blue Stars' MAN MAN DINSDAG 29 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Voor het laatst in 1959 vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Detmers. Een door de voorz. voorgelezen schrijven van de Vereniging voor Christelijke belangen, om het aan de gemeente toebehorende voormalige openbare schoolgebouw als vereni gingsgebouw te kunnen kopen, werd op voorstel van b. en w., daar deze zaak nog niet voldoende rijp is, aan gehouden. In de aanwijzing van de ambtena ren van de burgelijke stand werd wijziging gebracht; dit in verband met de personeelswisseling op de se cretarie. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna de in september 1.1. reeds aan geboden gemeente-rekening 1958 door de raad voorlopig vastgesteld, met voor wat betreft de gewone dienst in inkomst en uitgaaf 247.959,66 en betreffende de kapi- taaldienst in inkomst 1149.644,71 en in uitgaaf 1317.851.18. alzo met een nadelig slot van f 169.206,47 Vragen over begroting Vervolgens werd door de voorz. aan de orde gesteld de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1960. Spr. vroeg de leden af welke wijze van behandeling men wenste en of iemand algemene beschouwingen over dit stuk wenste te houden. Over het algemeen was men van mening, dat voor een vlotte afhan deling beter ieder lid van de raad zijn vragen of opmerkingen ter tafel zou kunnen brengen, waarna hiertoe werd overgegaan. De heer Kool informeerde naar de uitgaafpost betreffende vergoeding van kosten aan de Brandwaarborg Mij „Noorden-Nieuwkoop" voor hulp verlening bij brandbestrijding. Als bestuurslid van deze Mij. was hem gebleken, dat hierover correspon dentie was gevoerd om te komen tot een hogere vaste jaarlijkse vergoe ding. In de begroting voor 1960 werd evenwel het oude bedrag geraamd. De voorz. antwoordde hierop, dat inderdaad om verhoging was ge vraagd, maar daar deze gehele aan gelegenheid diende bekeken te wor den, was hierover nog geen beslissing gevallen. De heer Van der Weijden zou graag inlichtingen hebben over enkele kleinere posten, welke in de begro ting voorkwamen; dit betrof hoofd zakelijk de post controle op werk loze werknemers. De voorz. deelde in deze mede, dat het rijk hierin voor 50% bijdraagt en bij een bespreking met het con sulentschap L» te keftnen gegeven, dat men deze post wenste te behouden, daar in iedere gemeente een derge lijke ambtenaar dient te zijn. Voorts was de heer Van der Weij den opgevallen, dat een raming was gemaakt voor gratificaties bij ambts jubilea In 1960 Sdt. was van mening, dat ook de heer Lemkes in 1958 een jubileum heeft gehad, waarbij toen geen gratificatie is gegeven. De voorz. betwijfelde zulks, daar hij ervan overtuigd was, dat deze ambtenaar zelf b. en w. hieroo dan wel attent zou hebben gemaakt. De herr De Haan zou willen voor stellen om hem, als hij hiervoor in aanmerking zou komen, ook de be treffende gratif'catie te geven. De voorz. vond dit zeer billijk en zal laten onderzoeken of de heer Lemkes hiervoor in aanmerking komt. Niet goed ingelicht De heer De Haan aan het woord komend, las naar hij mededeelde „een schrijven van ziin boekhouder" voor, waarin in tamelijk scherpe be woording werd geageerd tegen de op de begroting voorkomende post be treffende vergoeding van reiskosten voor leerlingen, die een andere school buiten Zevenhoven bezoeken en be sloot met een bedreiging tegen b. en w. indien dit college niet of niet af doende hierop zou antwoorden. Het betrof hoofdzakelijk de vergoeding te geven aan een der wethouders, die voor deze vergoeding in aanmer king zou komen. De voorz. zeidp zeer onaangenaam getroffen te zijn door de geuite be dreiging en de stelling van de heer De Haan. dat b. en w. „laakbaar" zouden hebben gehandeld. Dit college heeft alleen de door de raad op dit gebied in juni 1959 vastgestelde ver ordening toegepast. In dit verband las ook de heer Van der Weijden een schrijven voor, waarin hij eveneens het beleid van b. en w. aanviel. Volgens spr. is een en ander in strijd met de lager-onder- wijswet 1920. De voorz. bestreed dit ten zeerste en betreurde het, dat blijkbaar deze leden van de raad niet meer wisten, dat zij een half jaar gelegen deze verordening hadden vastgestl. B. en w. hebben alleen uitvoering gegeven aan deze verordening. Voor wat be treft het bezoeken van een v.g.l.o.- school te Nieuwkoop, kon hij slechts opmerken, dat deze alleen kon wor den bezocht door meisjes en niet door jongens. Hierna kwam de betreffen de verordening op tafel. Hieruit bleek, dat men uitgaat van de door de belastingen op te geven zgn. „schoolgeldmaatstaf" en de voorz. zegt nogmaals niet in te zien waarom toepassing dezer verordening „laakbaar" zou ziin, daar de belas tingadministratie toch wel het best georiënteerd zal zijn met betrekking tot de inkomsten van de gemeente naren. De heer Van der Weijden meende, dat de uitgaven op dit gebied dan niet meer te overzien zullen zijn voor de gemeente en een en ander grote con sequenties met zich zal brengen. Dit vond de voorz. een gevolg van het gemis aan scholen voor ander dan lager onderwijs, waardoor de inge zetenen gedwongen zijn hun kinderen elders verder onderwijs te doen vol gen. Spr. zeide, dat b. en w. verplicht zijn de door de raad gemaakte ver ordening op dit gebied toe te passen; als het b.v. nijverheidsonderwijs be treft wordt men verwezen naar de directie van de betreffende school, daar voor dit onderwijs een andere regeling geldt; komt men hiervoor niet in aanmerking, dan wordt nog bekeken of de gemeentelijke verorde ning van toepassing zou ziin. De zaak is n.l. zo, aldus de voorz., dat b. en w. slechts een crediet van de raad had den kunnen vragen voor de uitvoe ring van de betreffende verordening en hiermede hadden kunnen volstaan, maar men wenst nu eenmaal open kaart te spelen, daar in deze niets te treffende vergoeding voor 1960 voor zover reeds bekend thans per per soon in de memorie van toelichting zijn geraamd. De heer De Haan en ook de heer Van der Weijden trokken hierna hun scherpe bewoordingen in. De heer Mesman sprak de hoop uit, dat de heren, die thans wel wat erg arrogant uit de hoek zijn gekomen, in het vervolg eens betere inlichtin gen gaan inwinnen alvorens zoiets in een openbare vergadering te lan ceren; dit vertroebelt de sfeer. De voorz. was het hiermede eens; een en ander had ook in een persoon lijk gesprek tot klaarheid kunnen worden gebracht. Naar aanleiding van de uitgaaf post betreffende ondersteuning van behoeftigen" zou de heer de Boer nog wel enige uitleg willen, daar een bedrag van 2000 hem erg hoog voorkomt, aangezien er toch weinig af geen armlastigen in de gemeente meer zijn. De voorz. maakte bezwaar tegen het noemen van namen in het open baar en zeide toe na de vergadering mede te delen, wie voor deze onder stand in aanmerking komen. Nog miste de heer Boer op de begroting 1960 een bedrag voor het maken van „uitbreidingsplannen". De voorz. zei de dat nog niet te voorzien is wat hiervoor in 1960 besteed zal moeten worden; men heeft de begroting zo veel mogelijk naar werkelijkheid op gesteld, Indien nodig zal uit de post „onvoorzien" kunnen worden geput bij begrotingswijzing en eventueel nog over de saldi-reserven. Spr. is verheugd, dat deze begroting sluitend is zonder dat deze saldi-reserve be hoeft te worden aangesproken; in 1959 was dit niet het geval geweest. Hierna werd de begroting voor 1960 zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op betreffende de gewone dienst in inkomst en uitgaaf een be drag van 258.617,55 en de kapi- taaldienst betreffende op in inkom sten een bedrag van f 1.249.340,58 en in uitgaven 1.397.965,69; derhalve met een nadelig slot van 130.625,11. De vergoeding voor leerlingen van de bijzondere lagere scholen in de gemeente werd op voorstel van b. en w. voor I960 bepaald op 35. Overeenkomstig het verzoek van het rijk werd de rijksregeling be treffende verhoging van kindertoe lage aan daarvoor in aanmerking ko mend gemeentepersoneel voor Zeven hoven van toepassing verklaard. Rondvraag De heer De Haan zou nog gaarne willen vernemen of het plaatsen van de wegwijzer op de Zevenhovenseweg door de afdeling van „Veilig Ver keer" te Zevenhoven is geschied met toestemming van de gemeente. Inderdaad, aldus de voorz., is dit in overleg met spr. Eerst werden door het gemeentebestuur dienaan gaande informaties ingewonnen bij de ANWB, doch deze wilde een en ander wel verzorgen, als de gemeen te hiervoor een bedrag van f 398. betaalde, hetgeen toen teveel werd geacht. Toen dit werd medegedeeld aan de plaatselijke afdeling van „Vei lig Verkeer", heeft deze aangeboden zelf voor bewegwijzering ter plaatse te zorgen. De raad sprak zijn waardering hier over uit. De heer Mesman vroeg of er in Zevenhoven wel eens vraag is ge weest naar vestiging van industrie, hetgeen door de voorz. ontkennend werd beantwoord, d.w.z. voor wat betreft grote industrie. Wel is naar vestiging van kleine bedrijfjes ge vraagd en hiermede is in het uitbrei dingsplan „Noordeinde" reeds reke ning gehouden. Ter plaatse is dan ook timmerbedrijf gekomen. Zevenhoven behoort tot het z.g.n. „groene hart" van Holland en het zal bij G S. tot moeilijkheden leiden als men hier erote industrie zou willen aantrek ken. Nog merkte de heer Mecman op, dat de wefen in het uithreidmgsolan ..Noordeinde'' te smal ziin, hetgeen door de voorz. volmondig werd toe gegeven. In het vervolg zal hiermede rekening moeten worden gehouden, vooral omdat daar trottoirs ziin ge maakt. Voordat tot definitieve ver harding wordt overgegaan, zal in het genoemde uithreidingsolan tot ver breding worden overgegaan door de trottoirs te verleggen. De voorz. deelde mede. dat in 1Q60 nog wel enkele andere werkzaamhe den rullen moeten worden uitge voerd. waarbij in de eerste plaats wiist od de noodzakelijkheid tot het aanbrengen van gooties aan de schuurjee hii de 8 ni°uwe woningen in het Zuideinde (JerusalemDe kosten hiervan ziin door de ODzieh- ter geraamd op rond f 850. De raad besloot hiertoe. Ook de schoeiing langs de ring- sloot vóór de7e Imizpn zal ongehaald moeten worden De kosten ad f 300 werden hiervoor uitgetrokken. Men drong er on aan om dit werk zo spoedig mogeliik uit te voeren. In dit verband merkte wethouder De Groot nog On. dat ook achter de ze woningen een nieuwe onhoging moest komen, waartoe eveneens werd besloten. De voorz. informeerde naar het gevoelpn van de raad om over te gaan tot verlichting van de twpe torenuurwerken in de gemeente. Vol gens nriisOngave zal dit kosten 250 per wiizerolaat. De verlichting zou dan aangebracht moeten worden op 6 wiizerolaten. Algemeen is men van oordeel, dat dit een soort luxe is, waarmede de voorz. het niets eens is. Besloten werd hiertoe niet over te gaan. Van zekere ziide is er, aldus de voorz. opgewezen, dat de ambtske ten van de burgemeester niet veel moois is en vernieuwing hiervan wel verantwoord zou ziin. De raad kon in principe hiprmede aeenord gaan. Aan het slot van deze laatste ver gadering van de raad in 1959 gaf de voorz. een jaar-overzicht. Van de Gisteren zijn ln Delft de tweedaagse internationale sportwedstrijden begon nen. waaraan wordt deelgenomen door in Nederland studerenden van zes natio naliteiten: Nederland, Hongarije, Indo nesië. de Antillen, Suriname en de Ver enigde Staten. Deze wedstrijden zijn zeven maal in Amsterdam gehouden, maar hebben dit jaar voor het eerst plaats in het nieuwe sportcentrum van de technische hogeschool te Delft. Het progamma omvat negen takken van sport: volleybal, basketball, tafel tennis, schaken, dammen, bridge, bil jarten en zwemmen. De zwemwedstrij den worden in het sportfondsenbad ge houden. De eindstand bij het volleybal was: 1. Nederland, 5 pnt.; 2. Hongarije, 4 pnt.; 3. Indonesië, 3 pnt.; 4. Antillen, 2 pnt.; 5. Suriname. 1 pnt.; 6. Ver. Staten 0 pnt. Bij het tafeltennis was de eindrang schikking: 1. Nederland, 5 pnt.; 2. Hon garije, 4 pnt.; 3. Indonesië, 3 pnt.; 4. Su riname. 2 pnt.; 5. Antillen, 1 pnt.; 6. Ver. Staten 0 pnt. WATERPOLO NEDERLANDS ZEVENTAL KLOPTE SPANJE 15—6 Het Nederlands waterpolo-zevental heeft gisteravond in Sabadell, bij Barce lona. met 156 gewonnen van de Spaan se ploeg. De ruststand was 74 in het voordeel van onze landgenoten. Ongeveer tien minuten lang hebben de Spanjaarden zich tegen hun veel ster kere tegenstanders kunnen handhaven, daarna werden zij langzaam maar zeker overspeeld. In alle onderdelen van het spel was de Nederlandse ploeg de Spaanse de baas, in techniek, snelheid, combinatievermogen en schotvaardig heid. Het mankeerde bij de gastheren vooral aan samenhang in het team en bovendien maakte doelman Asensio te veel fouten. De topschutters in het Ne derlands zevental waren Cees v. d. Too- ren (GZC) en Fred v. Dorp (AZ en PC), die respectievelijk zes en vier maal raak schoten. Mid-achter Anton de Boer (Robben) scoorde twee maal, rechts achter Haro Ran (Zian), aanvoer-links- achter Fred v. d. Zwan (DZV) en links voor Hans Muller iDolfijn) ieder een maal, zodat alle spelers, uiteraard op doelman Ben Kniest (Neptunus Arn hem) na. een of meer treffers plaatsen. De wedstrijd stond onder leiding van de Italiaan Barbieri. Slechte dag voor leidende clubs Tottenham Hotspur heeft het gisteren weer ervaren: de weg. die leidt tot het kampioenschap is moeilijk begaanbaar. Maar vooral dit seizoen zijn de misstap pen vele De „Spurs" hadden een pracht van een kans om evenals op tweede kerstdag een ruime overwinning te behalen tegen nummer voorlaatst: Leeds United De cijfers waren wel vrijwel gelijk: tweede kerstdag 42. nu 41, maar dit maal vielen zij uit in het nadeel van de Londense miljoenenclub. De 52.000 toeschouwers, het grootste aantal van de dag, zagen een Totten- ham Hotspur opereren, dat nog niet ge heel bekomen scheen van de kerstkal koen. Leeds United daarentegen zette alles op alles. Johnny McCole, die bij de vorige ontmoeting voor twee treffers had gezorgd, herhaalde deze prestatie en bracht daardoor zijn persoonlijke score tegen de Spurs op 4 treffers in twee wedstrijden. Toch behield Tottenham Hotspur de eerste plaats in de algemene rangschik king. Preston North End, dat door een overwinning de achterstand van twee punten ongedaan had kunnen maken, kon ook in de tweede ontmoeting tegen Leicester City niet tot de volle winst komen. Op tweede kerstdag was het 2—2, nu 1—1. Burnley „der dritte in Bunde", kwam niet eens tot de gedeelde winst. Tegen Manchester United werd op eigen ter rein met 41 verloren. De Manchester linksbuiten Albert Scalon zorgde voor twee doelpunten in de laatste twee mi nuten. Voordien had Dennis Viollet tweemaal raak geschoten. Arsenal ,dat langzamerhand in een vrij onaangename positie was geraakt 19 punten uit 23 wedstrijden behaalde weer eens een succesje. De returnwed- strijd tegen hekkesluiter Luton Town leverde de Londenaren een 10 zege Europa's sterkste ploegen nemen deel op. Na de 30 nederlaag tegen dezelfde tegenstander op tweede kerstdag was het elftal op vijf plaatsen gewijzigd. De club. die tegen de Londense eerste divisie-verenigingen zo goed voor de dag pleegt te komen: Sheffield Wednesday, zegevierde met 2—1 over Fulham en heeft nu 12 punten behaald uit de laat ste 7 wedstrijden. Linksbuiten Alan Fin ney scoorde reeds na 40 seconden. Manchester City, nam geducht revan che voor de 21 nederlaag in de uit wedstrijd. Op eigen terrein versloegen de Citizens Everton met 40, en dat on danks het feit, dat zij gedurende een groot gedeelte van de wedstrijd feitelijk met 10 man speelden. Rechtshalf Ray Cheetham, werd bij 'n botsing namelijk zo geraakt, dat hij het verloop van het spel verder als toeschouwer kon volgen. De uitslagen luiden: Eerste divisie: BurnleyManchester United 14; FulhamSheffield Wednes day 1—2; Luton Town—Arsenal 01; Manchester CityEverton 40; Notting ham ForestWest Bromwich Albion 12; Preston NorthendLeicester City 11; Tottenham Hotspur—Leeds United 1—4; Newcastle UnitedChelsea 11; West Ham UnitedBirmingham City 31; Wolverhampton WanderersBol ton Wanderers 01. Tweede divisie: Aston VillaHull City 1—1; LiverpoolCharlton Athletic 20; MiddlesboroughRotherham Uni ted 30; PortsmouthLeyton Orient 1—1; Sheffield United—Cardiff City 21; Brighton and Hove AlbionIps wich Town 14: Bristol City—Plymouth Argyle 21; Derby CountyScunthorpe United 30; Huddersfield TownStoke City 23; Lincoln City—Sunderland 00: Swansee TownBristol Rovers 3—0. Tottenham 24—32 Chelsea 2423 Preston 2431 Manch. C. 2422 Burnley 24—29 Blackpool 24—21 Blackburn 24—29 Arsenal 2421 Wolves 2428 Everton 2420 W. Ham 2427 Leicester 2420 Bolton 24—26 Nottingh. 24—19 Manch. Un. 2425 Leeds U. 2418 W. Br. A. 24—24 Birmingh. 24—17 Newcastle 2423 Luton 2416 DAMMEN SPORT INCIDENT BIJ MVV—ELINKWIJK MET GEVOLGEN Onmiddellijk na de wedstrijd MVV Elinkwijk heeft zich een ernstig incident voorgedaan. De Elinkwijk-speler Frank Mijnals gaf de speler van MVV, André Maas, een slag in het gezicht waardoor laatstgenoemde speler het bewustzijn verloor. Het bestuur van MW heeft gemeend terzake van dit feit een strafvervolging in te stellen tegen de betrokken speler van Elinkwijk, aangezien het bestuur in het optreden van Frank Mijnals een daad van opzettelijke mishandeling ziet. Hoe zeer het bestuur van MW het betreurt tot deze stap te hebben moeten overgaan voelt het zich hiertoe verplicht, aange zien het zich verantwoordelijk stelt voor de veiligheid van zijn spelers en de handhaving van de orde op en rond het terrein. Dit feit is daarom des te ernstiger, omdat de speler van Elinkwijk voor de rust reeds André Maas bedreigd had. Frank Mijnals had tegen hem gezegd: „ik zal je wel krijgen", waarvan André Maas de scheidsrechter, de heer Roden burg tijdens de rust in kennis stelde. Aan zijn voornemen heeft de Elinkwijk- speler na de wedstrijd inderdaad gevolg gegeven. Hij is in volle vaart op André Maas toegelopen en heeft hem de be wuste slag gegeven. De politie van Voor de vijfde achtereenvolgende maal organiseert de Amsterdamse Basketball vereniging „The Blue Stars" haar jaar lijkse Internationaal Kersttournooi. Dit lustrumtournooi belooft in alle opzicht ten zijn voorgangers te overtreffen, ge zien de deelname van enkele van Euro pa's sterkste ploegen. Daar zijn eerst drie damesploegen, t.w. Antwerpse, sinds 1954 ieder jaar kampioen van België. (6 internationale), The Blue Stars, kampioen van Neder land (3 int) en haar grote rivaal Land lost (»4int). By de heren zien we aller eerst België's kampioen Antwerpse, met 7 internationale spelers, waarvan René Aerts <36 X int.) en Jef Eygel (60 X int.) tot de basis opstelling van het Belgisch nationale team behoren. Vervolgens de Italiaanse ploeg Petrarca uit Padua, derde ploeg van Italië achter de be roemde teams van Sinnenthal (Milaan) en Virtus (Bologna), Slavia Praag, het team van de Praagse Universiteit met niet minder dan 11 internationals, waar onder 3 spelers van 2.03 m; Wiesbaden Flyers, de Amerikaanse luchtmachtploeg uit Wiesbaden, met als topspelers B. U. Moore (Oregon University), Leon Reed (St. Louis Betany College), Harry Cole (All Districtteam) en de American All Star-speler Bob W. Uis, die ondanks zijn 1.73 m. lengte de beste speler van deze Amerikaanse ploeg is. Tenslotte twee Nederlandse ploegen: The Blue Stars met o.a. Katee, Alberda en Perrier en versterkt met de pivot van het Belgisch nationale team Loridon (Brabo). The Wolves met o.a. Sleeswijk, de Haan en de jeugdinternationals v. d. Berg en van Dijk. Zondagavond is het tournooi geopend met een drietal wedstrijden in het Kre- lagehuis te Haarlem. Dames: AntwerpseThe Blue Stars, 5538, ruststand 3323. Doordat Bel gië's sterkste speelster, Jenny v. d. Hey- den reeds voor rust wegens 5 persoon lijke fouten het veld moest verlaten, zijn The Blue Stars van een groter ne derlaag verschoond gebleven. Heren: AntwerpseThe Blue Stars, 6250, russtand 3231. Dat de Belgen de Nederlandse onderschat hadden leed geen twijfel en dat Loridon een grote versterking bleek voor The Blue Stars evenmin. Tot kort voor ust hadden de Nederlanders nog steeds de leiding, tot dat de Antwerpenaren grepen naar hun Maastricht heeft na de wedstrijd ver schillende personen gehoord De speler van MVV, André Maas is gistermorgen een verhoor afgenomen. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. vertrouwde, gevaarlijke wapen, de break-out. Al met al een verrassend re sultaat der Nederlanders. Een klasse hoger stond de wedstrijd WiesbadenFlyers-Slavia, 6171, rust stand 38—37. Het is zeer de vraag of de finale van beter gehalte zal worden dan deze wedstrijd. De Tsjechen speelden elke aanval via hun virtuoze pivot Kon- ecny, die ondanks zijn verdediging door meestal twee Amerikanen, tot 43 pun ten kwam. De Amerikanen, enorm spec taculair, verloren doordat zij Konecny niet voldoende konden verdedigen. Gisteravond vond het tournooi voort gang in de Apollohal Amsterdam. De dameswedstrijd Landlost—Antwerpse werd gewonnen door de Belgen met 46 56. Zij hebben echter de gehele wed strijd tegen een achterstand aangekeken. De jeugdige Landlustploeg speelde ver rassend goed en het spel van de inter- nationales Toos Vesseur en Els de Groot was van bijzonder gehalte. Ruststand 2826. Met nog 6 min. te spelen ston den de Ned. meisjes nog op 88—35. Toen echter Toos Vesseur en even later ook Els de Groot wegens vijf fouten naar de reservebank werden verwezen, was de kracht van Landlust gebroken en kon Antwerpse snel uitlopen tot 4656. Hiermede zijn de Belgische meisjes tour nooi winnares. The Blue Stars speelden daarop tegen Petrarca een voor de toeschouwers wei nig aantrekkelijk set-play spelletje. De zóne van Petrarca was bijzonder hecht en The Blue Stars moesten het vooral van afstandschutter Perrier hebben. Ruststand 21-29 Gastspeler Loridon werd weinig in het spel betrokken, al leen in de verdediging was hij letterlijk en figuurlijk de grote man. De Italianen wonnen met 6052. De derde wedstrijd van de avond gaf een levendige strijd tussen twee bijzon der snelle ploegen, nl The Flyers en The Wolves. Reeds direct bleek, dat de Ame rikanen deze wedstrijd zouden winnen, doch men was benieuwd tot hoever de jeugdige The Wolves-ploeg zou kunnen volgen. Dit hebben zij kunnen doen tot 10 min. vóór het einde (4839). Toen bleken de Amerikanen over het grootste uithoudingsvermogen te beschikken. Van bijzondere klasse is wel de Am. All Star Bob Willis; zyn 6pelpeil zal men in West-Europa tevergeefs zoeken. Eind stand 7047. t Hedenavond worden in de Apollohal te Rotterdam gespeeld: 19.15 uur, Dames: The Blue Stars Landlust: 20.30 uur, Heren: Slavla-Praag The Wolves. 21.45 uur, Heren: Petrarca Antwerpse. Woensdagavond: 19.15 uur, om de 5e en 6e plaats; 20.30 uur, om de 3e en 4e plaats; 21.45 uur, om de le en 2e plaats. In Krasnapolsky te Amsterdam is gis teren een internationaal damtournooi begonnen. De uitslagen van de eerste ronde waren: G. Aubier (Frankrijk)—F. Gordijn (Ned.) 02; R. Delhom (Frankrijk)P. Bergsma (Ned.) 11; J. Metz (Ned.)— J. Bom (Ned.) 11; B. Dukel (Ned.)— A. Guignard (Zwitserland) 20. Gisteravond werd het tournooi offi cieel geopend door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. De uitsla gen van de tweede ronde waren: J. BomB. Dukel 20; P. Bergsma— J. Metz 11, G. AubierR. Delhom 11; F. GordijnA. Guignard 20. De stand na twee roeden luidt: 1. Gordijn 4 pnt.; 2. Bom 3 pnt.; 3. 4. 5. en 6. Bergsma, Delhom, Metz, en Dukel 2pnt.; 7. Aubier 1 pnt.; Guignard 0 pnt. HET WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN 1960 Het bestuur van de Kon. Ned. Dam- bond heeft principiële besluiten geno men ten aanzien van de Nederlandse af gevaardiging in het tournooi om het wereldkampioenschap dammen, dat half oktober 1960 in ons land begint. Indien Nederland slecnt? één plaats in het deelnemersveld toegewezen krijgt dan zal de heer B. Dukel, Nederlands kampioen 1959, met de kampioen 1960 in een tweekamp om die ene plaats in het wereldkampioenschap moeten spe len. Mocht Nederland twee deelnemers kunnen aanwijzen dat: zullen dit zijn de heer B. Dukel. als kampioen 1959. en de kampioen 1960. Nu bestaat natuurlijk de mogelijkheid, dat Dukel zijn Neder landse titel zal prolongeren. In dat geval is er natuurlijk geen twijfel meer mo gelijk indien Nederland slechts één deel nemer zal hebben. Maar voor het geval ons land met twee spelers zou kunnen deelnemen zal het bestuur van de K.N.D.B. zich alsnog beraden over het aanwijzen van deze tweede deelnemer. SCHAKEN De schakers Salo Flohr en Tigran Pe trosjan hebben gisteravond hun simul taan tournee voortgezet met een seance in Den Haag. ditmaal met medewerking van Mtihring en Withuis. Flohr speelde aan 40 borden. Hij won 35 partijen, en speelde, er 5 remise, het geen een score van 94 pet. betekende. Petrosjan speelde eveneens aan 40 bor den. Hij won 36 partijen, speelde er 3 remise en verloor er 1, score 94 pet. Voor Mühring waren de cijfers: 30 gespeeld. 16 gewonnen, 12 remisie, 2 ver loren, 73 pet. En voor Withuis: 30 gespeeld. 23 ge wonnen, 5 remise, 2 verloren, 85 pet. 17) Toen het applaus de spanning ver brak, wendde hij zich met een ver raste glimlach naar haar. „Wist jij Ze schudde het hoofd, maar in haar ogen was een zachte glans. „Ze heeft succes!" constateerde hij, innig vergenoegd schattend het ent housiasme van het applaus. „Succes", dacht Ingrid Reimers- waal, „succesdat is alles in jul lie zakenmensen-maatschappij". En hardop zei ze: „Daarom gaat het niet bij Marijke". Even zag hij haar, niet begrijDend, aan. Ingrids gedachten bewogen zich zo dikwijls op een gans ander niveau dat het zijne. Toen zagen zijn ogen weer het gezicht van Marijke, hoe de innerlijke rust, de bezieling, de glans daarvan week, als bij toverslag, toen het applaus de sfeer stuksloeg. En opeens begreep hij. Hij knikte langzaam nadenkend. „Ze zal het nog moeilijk krijgen". Toen was weer tussen hen beiden het begrip, dat zovele tegenstellingen overspannen kon. „Dan zullen wij haar moeten hel pen", antwoordde Indrid, „Ze heeft alleen óns maar, Fred". Fred schoof op zijn stoel. Hij was daar niet zo zeker van. Had zijn ver legen, teruggetrokken Marijke, zich zelf overwonnen door hier in de openbaarheid te treden of was er iemand, die dit in haar had ge wekt? In de pauze kwam Marijke direct op hem toe, en vóór haar ouders iets konden zeggen, vroeg ze: „Kunnen we nu meteen naar huis?" „Best meisje", vond Fred, „de wa gen staat voor. Vind je het wellet jes?" „Ik heb een beetje hoofdpijn", ant woordde ze. Haar moeder glimlachte. Ze kende haar dochter. Ze begreep niet hoe ze de moed 'had opgebracht, vanavond voor het forum te treden maar ze begreep wel, dat Marijke nu niet meer terug wilde in de drukke, Ia- In de pauze zocht Tom Heeremans Marijke vergeefs. HOOFDSTUK VI „HOU JIJ VAN MARIJKE?" Jos had, met een zwaar hart, zijn bejaarde patroon op diens late huwe lijksreis zien vertrekken. Al had de oude heer zich weinig met de zaak bemoeid en veel aan Jos overgelaten, hij voelde toch, dat hij zijn steun en bezadigd oordeel zou missen. Maar dat was het niet alleen, wat hem be zorgd zijn voorhoofd deed rimpelen. Van nu af aan zou hij in belangrijke zaken moeten overleggen met de jonge baas Fred. Zolang de oude heer in feite aan het hoofd van de zaak stond, had Fred zich nimmer laten zien. Wat zou er gebeuren, wanneer Reimerswaal senior aan de zonnige stranden van Hawaii zijn tweede jeugd beleefde en Fred feitelijk de scepter ook over het bedrijf Van Doo- ren en Co. zwaaide, waarvan zijn va der eigenaar was? Jos was wel pro curatiehouder en had uitgebreide be voegdheden; maar de baas was hij niet! Om de maat van zijn zorgen vol te maken was Brouwer, de* kundige, door-en-door-vertrouwde maar reeds bejaarde baasknecht, 's avonds bij storm en regen op zijn fiets de grote verkeersweg overgestoken „zonder voldoende acht te slaan op het ver keer", zoals dat in het krantebericht heette dat vijf regels aan het geval wijdde, en was zodanig verkreukeld te voorschijn gekomen uit een botsing met een zware truck-met-aanhanger, dat een moeilijk bestaan als invalide, wanneer hij ten laatste uit het zie kenhuis zou worden ontslagen, zijn enig voorland was. Een week na dit ongeval kwam Fred het kantoor binnenlopen. „Mogge". zei hij tot Jos en Mien, de typiste. „Zeg Heeremans, ik hoor dat Brouwer het goed te pakken heeft, niet?" Hij trok een stoel naar zich toe en ging er schrijlings op zit ten. „Tja", antwoordde Jos, zich moei lijk een houding gevend tegenover de man, die, net zo min als hijzelf, het oud zeer kon vergeten. „Als hij het ziekenhuis uitkomt, zal hij wel voor niet veel meer deugen". „Dat dacht ik ook". Fred stak een sigaret op zonder Jos er een aan te bieden, wat deze niet ontging. „Nou zit ik op het ogenblik met die jongen van Neelissen, die zit bij my zowat aan de top en ik kan de ouwe Hen drik voor hem niet opzij schuiven ik dacht zo, nou heeft die jongen een mooie kans. Hij blijft toch min of meer in het bedrijf en als Hendrik over een paar jaar aan z'n pensioen toe is, heeft ie bij jullie de knepen van het vak geleerd". Jos dacht snel na. De jonge Nee lissen hij kende hem wel. Pien tere jongen, ontegenzeggelijk goeie vakman, die prijzen wegsleepte op broei- en soortenkenniswedstrijden. Maar 'n strebertje. En die met de baas meepraatte, die zelf de lof incas seerde en de blaam altijd wist af te wentelen op anderen. De jonge Nee lissen was zeker niet de man, die Jos uit eigen vrije wil in de plaats van Brouwer zou hebben gesteld! Maar, zo bedacht hij meteen, dat waren geen argumenten. Op het werk vari Theo Neelissen was niets aan te merken. Hij kon moeilijk zeg gen: „Nee want ik mag die jon gen niet". „Net zo min als jou", had hij erachter kunnen voegen. „Ik wil dat natuurlijk niet over jouw hoofd heen doen", ging Fred verder, daarmee duidelijk makend dat hij meende het te kunnen doen als hij dat wilde, „daarom wou ik we ten of je er bezwaren tegen had?" Hij wachtte op het antwoord, trom melde met zijn vingers op de stoel leuning, een man die het druk had en van opschieten hield. „Nou bezwaren", rekte Jos, „hij is nog wel wat erg jong vind ik". „Dat wordt ieder jaar beter". Jos knikte, ontstemd. Hij voelde met z'n klompen aan, dat de zaak al in kannen en kruiken was, het be zoek en de vraag van Fred slechts een formaliteit. Er zat niets anders op dan te accepteren, hij kon geen be zwaren maken. Dat van die leeftijd vond hij zelf een misselijke uitvlucht. „Kan ie niet es komen?" vroeg hij. ,,'k Zal hem vanmiddag bij je aan sturen. Dan kun je zelf beslissen, ik hoor dan wel. De jongen moet er zelf ook zin in hebben, natuurlijk". Hij stond op. „Nou, dat is dan dat. 't Gaat hier zeker verder alles goed?" „Uit stekend", antwoordde Jos effen. „Mooi, nou, dan ga ik maar weer. Mogge". Met een vage handwuif ver liet hij het kantoor. Jos boog zich weer over de corres pondentie, maar de brief die voor hem lagT las hy niet Ergens in hem woedde de onrust. Allereerit had d;t eerste gesprek met Fred, onder de schijn van hem te raadplegen, zijn eigen wil kon doorzetten. Zijn eigen positie was hem duidelijk geworden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9