Sunil wast stralend wit SUNIL Hillegommer heeft kans op toto-prijs van 154.720 gulden Commissie zoekt naar oorzaken van ongeluk Eén dode en vier gewonden bij aanrijding B VI DINSDAG 29 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 NIEUWJAARSRECEPTIE BISSCHOP VAN ROTTERDAM. Ter gelegenheid van Nieuwjaar re- cipieert mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam op Nieuwjaarsdag te zijnen huize, Koningin Emmaplein 3, tussen 11.00 uur en 12.00 uur voor de leken en tussen 12.00 uur en 13.00 uur voor de geestelijken. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, houdt woensdag 30 december a.s. geen audiëntie. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal woensdag 30 de cember a.s. geen audiëntie verlenen. Nog geen beslissing over uitschakelen Mariners 14 uitslagen goed Er heerste gisteravond in het ge zin van de heer Th. W. Warmerdam, wonende Brouwerlaan 24, een op gewekte stemming want het KNVB- toto-formulier van deze week was door het hoofd van het gezin zodanig ingevuld, dat alle 14 uitslagen juist waren (een wedstrijd was afgelast). Zoals hedenochtend werd gemeld, waren er toen 29 personen, die 13 uitslagen goed hadden ingevuld. Nu is voor hun de kans op de 154.720 verkeken en laijgt de heer Th. W. Warmerdam dit bedrag als er voor woensdag 12 u. nog niet meer gega digden zich melden die alle uitslagen juist hebben ingevuld. Zeker is, dat de heer Warmerdam tot de eerste prijswinnaars behoort Nu, het komt in dit gezin goed van pas. De heer Warmerdam heeft nog 13 kinderen thuis. Acht meisjes en vijf jongens zitten alle dagen aan tafel met vader en moeder. De oudste is 25 en de jongste 5 jaar. Er zijn er nog zes op school. Van de jongens werkt er een bij vader in het "bedrijf, van hout bewerking en kistenmakerij. De heer Warmerdam heeft al meerdere ma len getracht een eigen bedrijf te be ginnen, een boerderij, een kippen farm of iets dergelijks, maar hij had steeds met tegenslagen te kampen. Daarop probeerde hij het met een houtbedrijf en kistenmakerij. De kis tenmakerij had in 1958 goede resul taten zodat hij bezig was met uit breiding van het bedrijf, daarbij komt de voetbalpool hem nu te hulp. Vol spanning wacht de heer War merdam af, of er nog meer gegadig den zijn met 14 goede uitslagen. Door deze goede oplossing met 14 punten is de heer Warmerdam op het ogenblik dus de enige winnaar van de eerste prijs en vallen de op lossers met 12 goede uitslagen af en wordt de tweede prijs van 69.580 verdeeld onder de oplossers met 13 goede uitslagen. Dit is de heer Th. Warmerdam te Hillegom, die alle uitslagen van de KNVB-toto goed heeft ingevuld. Hij was reeds van huis om zich naar Aalsmeer te begeven, toen een van zijn zoons hem kwam vragen om het formulier nog in te vullen. Dit heeft hij toen gedaan op de weg in een paar minuten. Twee van zijn zoons spelen in de R.K. voetbalvereniging „Concordia". Vijftienjarig meisje redt bejaarde invalide Een moedig en resoluut 15-jarig meisje, Anneke Elberts uit Oud-Zui len heeft gisteren het leven gered van een invalide man, die met zijn wagentje in de Vecht gereden was. De 68-jarige R. van R. uit Utrecht was van Maarsen onderweg naar huis met zijn wagentje. Hij moest een hoog bruggetje passeren, maar door de sterke tegenwind kon hij het net niet halen. Het wagentje reed achter uit de weg af en het ijskoude Vecht water 'in. Anneke E., die met een vriendin op dat moment passeerde, hoorde hulpgeroep en zag een hoed op het water drijven. Zij bedacht zich niet, schopte haar schoenen uit, trok haar mantel en bovenkleding uit en sprong de Vecht in. Zij slaagde erin, het hoofd van de reeds uitgeputte invalide boven water te houden en de man naar de kant te brengen. Toe geschoten voorbijgangers haalden de bejaarde heer van R. en zijn redster op het droge. el Gisteravond heeft op de Deventer- straat te Apeldoorn een gecompli ceerde aanrijding plaats gehad, waar bij een dode viel te betreuren, ter wijl er voorts een persoon zeer zwaar en drie licht gewond werden. De chauffeur van een vrachtauto wilde komende van de St. Josephstichting de Deventerstraat oprijden, maar zet te zijn wagen op de rechterweghelft stil, omdat er uit de richting Apel doorn een autobus naderde en hij niet het risico wilde lopen op dat moment op de linkerweghelft terecht te ko men. Doordat zijn wagen enigszins scheef op de weg stond was de ver lichting voor het uit de richting De venter komende verkeer praktisch niet meer te zien. Het gevolg was, dat een personenauto bestuurd door de heer A. T. de Jong uit Den Haag in volle vaart tegen het obstakel aan vloog en vervolgens naar het linker weggedeelte werd gedrukt en daar in frontale botsing kwam met een uit de richting Apaldoorn naderende per sonenauto. De heer De Jong liep zo ernstige verwondingen op dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Zijn echtgenote werd in zorgwekkende toestand in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn opgenomen, eveneens een dochter en haar verloofde, die beiden een hersenschudding opliepen. De be stuurder van een andere personen auto, de heer B. uit Deventer liep slechts enkele schrammen op maar een van de twee bij hem inzittende lifsters kreeg een hersenschudding en moest eveneens naar het Juliana ziekenhuis worden overgebracht De oorzaken van het verongeluk ken van de Mariner 102 in de Patipi- baai in Nederlands Nieuw-Guinea op 17 december j.l. zijn nog niet bekend. Het wrak is 20 december vermoede lijk gelokaliseerd. Een duikploeg zal alles in het werk stellen het wTak te bergen. De inmiddels ingestelde commissie van deskundigen zal, afhankelijk van het lichten van het vliegtuig en de verklaringen van getuigen, naar alle waarschijnlijkheid de oorzaken van het verongelukken van de Mariner 102 kunnen vaststellen. In afwachting van de resultaten van het onderzoek is het vliegen met Mariners verboden. Ten aanzien van het geheel buiten gebruik stellen van de Marinervlieg- tuigen zal nader worden beslist, al dus heeft de minister van defensie, de heer Visser, geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Ritmeester. CULTURELE DAG L.T.J. EN L.T.M. Op 3 januari a.s. houden de Land en Tuinbouw Jongeren (LTJ en LTM) van de bisdommen Haarlem en Rot terdam hun jaarlijkse Culturele dag in het gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 te Haarlem. Voor dit programma hebben alle dis tricten van L.T.J.-L.T.M. tien minu ten -toegewezen gekregen, waarin zij het beste wat op cultureel terrein in hun district leeft, naar voren bren gen. De beoordeling geschiedt door een jury, welke een individuele be oordeling geeft, terwijl ook de pres taties van de verschillende distric ten zullen worden vergeleken. Aan- van 13.30 uur; zaalopening 13.00 uur. Toegang uitsluitend met speciale toegangsbewijzen, welke verkrijgbaar zijn bij de districtsleiders en even tueel aan de zaal. Acht ministers naar Gijsbreght De voorstelling van Vondels „Gijs breght van Aemstel", die op Nieuw jaarsdag gegeven wordt in de Am sterdamse Stadsschouwburg, zal be zocht worden door acht ministers en een staatssecretaris. De hoge toe schouwers zijn: Minister-president De Quay en de ministers Korthals, Beer man, Toxopeus, Visser, Van Aartsen, De Paus en Marijnen en staatssecre taris Scholten. Voorts zullen aanwezig zijn de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. Prinsen, en leden van de Eerste- en Tweede Ka mer der Staten-GeneraaL Voorwaardelijke gevangenissfral voor dienstweigeraar Een volgeling van Lou de paling boer, is voor zijn herhaalde weige ring om zich voor de militaire dienst plicht te laten keuren, door de Utrecht se politierechter veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar. De verdachte, de 18-jarige kantoor bediende H. J. C. uit Bussum, voerde als verdediging voor zijn handelwijze aan, dat hij persoonlijke bezwaren had tegen de militaire dienstplicht. Wanneer hij naar de militaire keu ring was gegaan, was dit de eerste stap in de „verkeerde richting" ge weest en de rest was dan vanzelf wel gevolgd, aldus verdachte. De officier van justitie vond de ver klaringen van C. niet steekhoudend het was n.l. niet duidelijk of hij uit een religieus standpunt handelde of niet en eiste daarom twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf tegen C., met als voorwaarde, dat hij zich binnen vier maanden voor de militaire keuring zou aanmelden. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minderU - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was I en spaart uw linnenkast KW Neem meteen het voordelige reuzenpak SUM 56. 2 k 300 b Parlementsleden wensen rol bij staatsiebezoeken Mei ministers gasten ontvangen Zowel de Tweede Kamer als de Eerste Kamer voelt zich blijkbaar achtergesteld door het niet betrokken worden bij vanwege de regering ge organiseerde plechtigheden, o.a. ter gelegenheid van staatsiebezoeken. Talrijke Kamerleden zijn het er niet mee eens, dat behalve de Kamer voorzitters niet ook de leden der Sta- ten-Generaal voor een uitnodiging bij plechtige ontvangsten en maaltijden bij een staatsbezoek in aanmerking komen. Deze leden willen bij staatsiebezoe ken de voorrang van de leden van de ministerraad boven de Kamervoorzit ters beperken tot de minister-presi dent, de vice-minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken. Deze bewindslieden zouden dan in overleg met de Kamervoorzitters kunnen overwegen welke andere mi nisters, staatssecretarissen en leden van de Staten-Generaal gezien de beschikbare ruimte verder voor een uitnodiging in aanmerking zou den komen. Ten slotte is men in de Eerste Ka mer van oordeel, dat, daar bij alle plechtigheden aan de gevolmachtigde ministers van Suriname en van de Ned. Antillen de hun volgens het Sta tuut voor het Koninkrijk toekomende plaats te verzekeren, tot uiting zal moeten komen dat een staatsbezoek een aangelegenheid van het konink rijk is. TENTOONSTELLING COLLECTIE THYSSEN—BORNEMISZA In verband met de grote belang stelling voor de tentoonstelling van 110 meesterwerken uit de collectie ThyssenBornemisza in museum BoymansVan Beuningen zal deze tentoonstelling met één week worden verlengd, tot en met zondag 10 janu ari 1960. In totaal trok de tentoon stelling reeds ver over de 23.000 be zoekers. W JM Y W IJ Een Japanse fabriek van electronische apparatuur heeft een draagbare T.V. ontvanger ontworpen, welke eenmaal in massaproductie ongeveer 600 gulden moet gaan kosten. Het apparaat wordt gevoed door een batterij; alle buizen zijn vervangen door transistors en dioden op de beeldbuis na uiteraard. De afmetingen van het kastje zijn 16 x 20.6 24.4 centimeter. De gevoeligheid van de ontvanger zou vijf maal sterker zijn dan die van een normaal T.V.-toestel. In 1961 zal men met de export beginnen. OEFENREIZEN SMALDEEL V EN SMALDEEL L Medio januari 1960 zal een gedeel te van smaldeel V, bestaande uit Hr. Ms. jager „Limburg", Hr. Ms.jager „Groningen" en Hr. Ms. onderzee boot „Walrus" een oefenreis onder nemen naar de Nederlandse Antil len, welke ongeveer drie maanden zal duren. Begin april a.s. wordt het smaldeel weer in Nederland terug verwacht. Ook Smaldeel I, bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Ruijter" (als vlagge- schip), Hr. Ms. „Gelderland", Hr. Ms. jager „Drenthe", Hr. Ms. fregat „De Bitter" en Hr. Ms. onderzeeboot „Zwaardvis", zal gedurende de maan den februari en maart 1960 op oefen- reis zijn. Het smaldeel vertrek daar voor op 2 februari a.s. naar de Mid dellandse Zee. Begin maart zal Hr. Ms. jager „Overijssel", kortelings uit Nederlands Nieuw Guinea in Neder land teruggekeerd, zich bij dit smal deel voegen. Van 25 maart tot 1 april zal smaldeel I deelnemen aan een NAVO-oefeninge welke op de At lantische Oceaan gehouden wordt. Kort daarop zal ook dit smaldeel naar Nederland terugkeren., RAPTEVI BREIDT VERVOERS- ACTTVITErr UIT. Met ingang van 2 januari opent het missiereisbureau Raptim-Nederland een nieuw kantoor te Tilburg. Deze vestiging, welke geschiedt in nauwe samenwerking met het reisbureau Wansink in Tilburg betekent een be langrijke uitbreiding van de vervoers- activiteit van de Raptim. Het nieuwe kantoor te Tilburg zal zich behalve op het vervoer van en naar de missie ook toeleggen op het vervoer van emigranten en het organiseren van verzoekreizen van ouders aan geëmigreerde kinderen. De chartervluchten voor bezoek- reizen naar Canada en de Verenigde Staten heeft Raptim in samenwer king met de katholieke boerenorga- nisaties sedert 1957 reeds tweemaal jaarlijks georganiseerd. Het is de bedoeling deze chartervluchten ook uit te breiden tot Australië. Het Raptim-kantoor te Tilburg ver wacht in 1960 voor minstens 1000 emigranten de reis te zullen kunnen verzorgen. De baten van deze ver- voersactiviteit van Raptim komen allen ten goede van de missie. Wijziging premies A.O.W. en A.W.W. De staatssecretaris voor Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft het be sluit van het bestuur van de sociale verzekeringsbank goedgekeurd, waarbij voor de jaren 1960 en 1961 het premiepercentage van de alge mene weduwen- en wezenwet is vast gesteld op 1.25 Tevens is het pre miepercentage van de AOW (alge mene ouderdomswet) voor die jaren verlaagd tot 5,5 De beide premie percentages bedragen dus tezamen 6,75 hetgeen gelijk is aan het Bij Koninklijk Besluit is voorts be paald, dat de regeling betreffende de niet-invordering en gedeeltelijke in vordering van de premies van kleine zelfstandigen, welke verschuldigd zijn krachtens de AOW, ook van toe passing zal zijn op de premies, ver schuldigd krachtens de AWW. DODELIJK ONGEVAL BIJ JACHT Maandagmiddag kwam tijdens een grote klopjacht op hazen, georgani seerd door de jagersvereniging „Bier vliet" een der jagers de heer E. J. Vervaet, oud 58 jaar te vallen. Tij dens deze val ging zijn dubbelloops jachtgeweer af. Het schot trof de heer Vervaet in de buik. Hij moet op slag dood geweest zijn. Het stoffelijk overschot is 's avonds door de politie vrijgegeven en naar de woning van het slachtoffer gevoerd. Een Informele foto van de Japanse keizerlijke familie, gemaakt in het paleis te Tokio. We zien keizer Hirohito met zijn echtgenote, keizerin Na- gako, terwijl zij foto's bekijken in gezelschap van prinses Suga (links) kroonprins Akihito en prinses Mlchiko (staand) en prins Josji (tweede van' rechts). Het zal de laatste maal zijn, dat prinses Suga oud-en-nieuw in de familiekring zal vieren: fn maart treedt zij namelijk in het huwelijk.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7