ZWARTE BISSCHOP MOCHT NIET IN „BLANK" HOTEL Ontwakend Topconferentie op 16 mei DE KLADPARTIJ OP DE SYNAGOGE Frans Kameroen vrij op I januari Wervelstorm over de Nieuwe Hebriden Koning Boudewijn in Leopoidstad De ontwikkeling van Cuba Sneeuw en regen in Europa Frankrijks buitenlandse politiek De Gaulle geeft niets toe weer Korreltje DINSDAG 29 DECEMBER 1959 51ste JAARGANG 1 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 AFRIKA Telefoon; Directie. Abonnem» Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl.50. Rassendiscriminatie in Rhodesia In katholieke kringen in Noord- Rhodesia is men zeer verontwaardigd over de behandeling, welke de Afri kaanse bisschop mgr. Joseph Kiwa- noeka, bisschop van Oeganda, heeft ondergaan tijdens zijn verblijf in Salisbury in Zuid-Rhodesia. De niet- blanke bisschop werd n.l. onderdak geweigerd in een hotel, dat alleen voor blanken is bestemd. Hij werd naar een hotel verwezen in een wijk voor Afrikanen in Salisbury. De bisschop was op weg naar Luan- shya in Noord-Rhodesia, waar hij op uitnodiging een nieuwe kerk ging inwijden. Mgr. Kiwanoeka is de eer ste Afrikaan, die de bisschopswijding heeft ontvangen. „Zeer betreurenswaardig"; zo heeft mgr. Adam Gozlowiecki, aartsbis schop van Loesaka in Noord-Rhode sia, deze discriminerende behande ling genoemd. „We weten wel, dat de wet in Zuid-Rhodesia dit rassen onderscheid voorschrijft", zei mgr. Gozlowiecki. „Maar dit kan niet gel den voor mgr. Kiwanoeka, die een gecultiveerd man is". De bisschop van Salisbury, mgr. Francis Markall, had mgr. Kiwanoeka uitgenodigd bij hem te logeren, toen hij hoorde, dat de Afrikaanse prelaat uit „blanke" hotels werd geweerd. Maar mgr. Ki wanoeka had deze uitnodiging afge slagen met het motief, dat hij de Afrikanen voor het hoofd zou kunnen stoten, als hij niet bij hen bleef. Mgr. Gozlowiecki zei, dat de behan deling van de Afrikaanse prelaat Het Westen zal, naar men ver wacht, 16 mei voorstellen als datum voor de voorgenomen topconferentie met Chroesjtsjef te Parijs. President Eisenhower is tot de slotsom gekomen, dat midden-mei een bevredigend tijdstip zou zijn en zijn perschef Hagerty verklaarde maandag, dat 16 mei de waarschijn lijke datum schijnt. Een definitieve beslissing hing echter nog af van het overleg met Londen en Parijs. In de Franse hoofdstad gaf intus sen minister van buitenlandse zaken Couve de Murville in de Nationale Vergadering te verstaan, dat het vin den van een datum, die iedereen schikt, geen moeilijkheden zal op leveren. Hij noemde geen speciale datum. In diplomatieke kringen te Parijs en Londen zei men, dat de westelijke „Grote Drie" het eens wa ren geworden over de zestiende mei. Oorspronkelijk had het westen een week geleden 27 april als begin van de topconferentie voorgesteld, maar premier Chroesjtsjef liet daarop we ten, dat deze datum hem niet schik te. Hij opperde 21 april of 4 mei. Deze data gaven het westen moeilijk heden, omdat president De Gaulle, naar men verwacht op 18 of 19 april naar de V.S. zal gaan en Engeland van plan is op 3 mei een conferen tie van premiers van landen van het Gemenebest te beginnen. verontwaardiging heeft gewekt bij de katholieke leiders. Zuid-Rhodesia is een Britse staat met zelfbestuur. De koningin van Engeland werd er vertegenwoor digd door een gouverneur. Jaren lang heeft Zuid-Rhodesia er naar gestreefd lid te worden van de Unie van Zuid- Afrika maar het vooruitzicht, dat het dan lid zou worden van een fe deratie, waarin de Afrikanen een overgrote meerderheid vormen, heeft uiteindelijk de aansluiting verhin derd. Het rassenonderscheid woedt echter met gelijke heftigheid in Zuid-Afrika en in Zuid-Rhodesia. Het ministerie van binnenlandse zaken van Noordrijn-Westfalen heeft een speciale commissie ingesteld voor de opsporing van hen die „intellec tueel verantwoordelijk" zijn voor het bekladden van de synagoge te Keu len. Het ministerie gaf een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat het vrijwel zeker is, dat de leiders van de afdeling Keulen van de „Deutsche Reichspartei" op de hoogte waren van het plan om de synagoge te ont wijden. Het onderzoek zou wel eens kun nen leiden tot het verbod van de „Deutsche Reichspartei". Een persbulletin van de sociaal democratische partij in Bonn eiste maandag het ontslag van alle voor malige Nazi's uit overheidsdienst. Het bulletin stelde de vraag of het werkelijk nodig is, dat de mannen, die indertijd aan het nationaal-socia- lisme een ideologische dekmantel schonken, nu belangrijke posten in een democratische staat bekleden. Duitsland moet bewijzen dat het ge beurde in Keulen slechts een „op zich zelf staand, betreurenswaardig inci dent" is geweest. Op 1 januari zal Frans Kameroen, dat circa drie miljoen inwoners heeft, onafhankelijk worden. De desbetreffende overeenkomst is op Kerstmis ondertekend door pre mier Debré van Frankrijk en pre mier Amadoe Ahidjo van Frans Ka meroen. De overeenkomst bevat ook voor lopige bepalingen voor de diploma tieke, militaire, economische en tech nische samenwerking tussen Frank rijk en Kameroen.' Frankrijk heeft het gebied, dat ruim 430.000 vierkante km. groot is, na de eerste wereldoorlog beheerd, aanvan kelijk namens de Volkenbond en later namens de Verenigde Naties. In juli zullen er verkiezingen in Kameroen worden gehouden. De 61-jarige landbouwer J. de Zeeuw uit Gellicum is bij zijn wo ning uit een hooiberg gevallen. Hy werd zeer ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. De Nederlandse Onderwijzers Vereniging heeft gisteravond in haar algemene vergadering met een over weldigende meerderheid (233 tegen 92) het bestuursvoorstel tot aanslui ting bij het NW verworpen. Weesjes uil Fréjus bij keizerin Farah Koning Boudewijn is maandag in de hoofdstad van de Belgische Kon go, Leopoidstad, aangekomen. Er deden zich geen ongeregeldheden voor, maar wel werd naast de kreet „Leve de Koning" overwegend de leuze gehoord: „Onmiddelijke onaf hankelijkheid". De Belgische vorst zal tot donder dag in de Kongolese hoofdstad blij ven. Het is nog niet bekend, of de ko ning tijdens zijn verblijf de belang rijke verklaring zal afleggen, die al gemeen wordt verwacht. In Brussel zijn inmiddels stemmen opgegaan, die tegen een nieuwe ko ninklijke boodschap onder de huidige omstandigheden zijn. Daarbij wordt aangevoerd, dat een nieuwe verkla ring de Kongolezen duidelijk zou moeten inlichten over de komende ontwikkelingen en dat dit slechts mogelijk is nadat parlement en rege ring in Brussel daarin zijn gekend. Koning Boudewijn zal donderdag naar Coquilhatstad op de evenaar vertrekken. Op 2 januari wordt hü in België terugverwacht. Met grote bezorgdheid hebben d© Katholieken van Cuba dc jongste vernieuwing van het kabinet van de regering Fidel Castro gevolgd; waar bij bijna alle gematigde regerings leiders uit hun functies werden ont slagen. De linksextremisten verkre gen niet alleen de overhand in het kabinet, maar ook in de eenheidsvak vereniging, waarin de oud-commu nist David Salvador, tot secretaris generaal gekozen werd. In het studentenblad „Trinchera" noemde de vertegenwoordiger van het Russische persbureau „Tass" in Havanna de tegenwoordige ontwik keling van de Cubaanse revolutie de normale overgang naar het commu nisme. Om deze dreigende ontwikkeling tegen te gaan, werd kort vóór Kerst mis in Havanna de christelijk-demo- cratische beweging de „Movimiento Democrata Cristiano" opgericht. Zij wijst elke samenwerking met pro- communistische elementen af, omdat zoals in de oprichtingsproclamatie wordt gezegd, tussen het marxisti sche materialisme en het christelyk spiritualisme geen overeenstemming en geen concessies mogelijk zijn. Ook al zou deze christelijke de mocratische beweging voorlopig niet officieel als partij erkend worden, dan vormt zij toch een voor de an dere partijen niet te onderschatten politieke macht. Port Villa, het administratieve cen trum van de Nieuwe Hebriden (een eilandengroep in de Stille Oceaan), is volgens de eerste in Noumea ont vangen berichten door een wervel storm bijna geheel verwoest. Van slachtofers is evenwel geen melding gemaakt. De plaats heeft 2.500 in woners. De Nieuwe Hebriden staan onder gemeenschappelijk Brits-Frans be heer. Ongeveer 80% van Port Villa zou door de wervelstorm met de grond gelyk gemaakt zijn en ongeveer 90% van de oogst zou verloren gegaan zyn. De wervelstorm trof het eiland na maandagavond. Verder is bericht, dat het dorp Mele is weggevaagd en het dorp Erakor door zeewater is overspoeld. Het Franse ziekenhuis te Port Villa is naar gemeld eveneens verwoest en de patiënten zijn geëvacueerd. Uit andere streken of uit naibygelegen eilanden zyn nog geen berichten ont vangen. Het Franse fregat „La Confiance" is op weg naar Port Villa. De auto riteiten te Noumea hebben besloten vrouwen en kinderen naar Nieuw Caledonië te evacueren. Woensdag zal gepoogd worden een luchtverbin- ding met het getroffen gebied tot stand te brengen. Twee weeskinderen uit Fréjus, die bij de ramp hun ouders verloren, zijn door keizerin Farah Pahlevi in Teheran ontvangen. De beide kinderen mo gen nu een veertiendaagse vakantie in Perzië doorbrengen. Bij de ont vangst was ook nog een kleine Perzische jongen, Saoed, die in Frankrijk verpleegd wordt, aanwezig. Flessetrekker in irein gepakt Voor flessetrekkery en oplichting is vorige week in de trein van Frank fort naar Amsterdam een 32-jarige Amerikaan gearresteerd. Hy was op weg naar zijn vriendin in Amster dam, die hem ongewild „de das heeft omgedaan". Zy had voor haar Ame rikaanse vriend nL een briljanten ring met een waarde van 1325, naar de bank van lening gebracht. Deze ring had haar vriend met een ongedekte cheque gekocht. Na een tip van de bank was de recherche van het bureau Singel de Amerikaan snel op het spoor. Hij werd tevens gezocht voor enige onbetaalde hotel rekeningen en een schuld bij een fo- tobureau. Meer dan 100.000 mijnwerkers in Japan houden vandaag protest stakingen tegen de onveiligheid van de kolenmynen. De laatste tijd zyn door gasontploffingen 29 mijnwerkers gedood en 36 gewond. Door lawines in bergstreken in West- Europa zijn maandag vier mensen om het leven gekomen en drie gewond en in lager gelegen gebieden hebben overstromingen als gevolg van zwa re regen in de Kerstperiode schade toegebracht en bouwland onder water gezet. Drie jonge Franse skiërs vonden de dood door een lawine op de berghel ling boven het wintervakantiecen- trum Val d'Isère in de Franse Al pen. Vier Fransen werden gered. Een Westduitse toerist kwam om door een lawine in de bergen ten wes ten van Innsbruck. Zijn metgezel, met wie hij aan het skiën was, wist zich uit de sneeuwmassa te bevrij den. Nabij Sion in Zwitserland werden drie personen gewond, toen een la wine neerkwam op een terrein waar mén aan het werk was. In het bergachtige Slowenië, in het westen van Zuid-Slavië, zyn ver scheidene wegen door lawines ver sperd. In Zuidwest-Frankrijk zijn ver scheidene rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor vele gezinnen hun huizen moesten verlaten, en in Italië brachten nieuwe regens ver der gevaar van overstromingen na die van Kerstmis, toen honderden mensen hun woningen moesten ver laten. De Tiber trad ten noorden van Rome buiten haar oevers. Verschei dene dorpen kwamen hierdoor onder water te staan; een trein ontspoorde en drie hoofdwegen waren gedeel- telyk onbegaanbaar. Ook een overstroming van een aan tal rivieren in de Oostenrijkse pro vincie Stiermarken maakte wegen onbegaanbaar en bracht schade toe aan huizen. Bij Montreux in Zwitserland ont dekte een skiër maandag de lijken van drie Zwitserse vakantiegangers, die een een sneeuwstorm waren om gekomen. In de Afghaanse stad Kandahar is het op 21 december tot onlusten gekomen, waarby volgens berichten uit Pakistan zeker vyftig mensen om het leven zijn gekomen en 159 ge wond. Het verzet gold een maatre gel van de regering, die in strijd was met plaatselijke religieuze gebrui ken. Er zouden duizend aanhoudin gen zyn verricht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De koning werd wel zwaar bewaakt Na zijn reis door Kongo is Koning Boudewijn der Belgen maandag in Leopoidstad aangekomen. De foto geeft een overzicht van de intocht van Koning Boudewijn. De Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville heeft gisteren in de Nationale Vergaderirf een rede gehouden over de buiten landse politiek, waaruit bleek dat het Franse standpunt inzake de NAVO, na het westelijk topoverleg in Parijs, niet is gewijzigd. Couve de Murville sprak de hoop uit dat de geschillen tussen de Ver. Staten en Frankryk over de leiding van de NAVO „zo spoedig mogelijk" zullen worden opgelost. Maar hij her haalde 'het Franse standpunt ten aan zien van een aantal belangryke ge schilpunten: 1. De NAVO moet een „globale po litiek" ontwikkelen, een stelling van De Gaulle „die niet langer in twijfel wordt getrokken". 2. De Franse Middellandse Zee- vloot zal in oorlogstyd niet onder NAVO-commando worden geplaatst aangezien de vloot het contact met de Franse strydkrachten in Afrika niet mag verliezen. 3. Frankryk is niet bereid de lucht- De man van het jaar Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft president Eisenhower tot „man van het jaar" voor 1959 uitgeroe pen. Eisenhower, die de vorige week van zyn reis naar Europa, Azië en Afrika in de V.S. is teruggekeerd, is de bekendste en geliefdste wereld burger, aldus het blad. Het vorige jaar riep „Time" pre sident De Gaulle tot man van het jaar uit. Vlak na Eisenhower volgen in popu lariteit: Adenauer, De Gaulle, Mac- millan en de Japanse premier No- busuke. verdediging te integreren. De Franse regering acht het van „essentieel be lang" dat de Franse luchtverdediging onder Frans commando blijft. 4. Frankrijk wenst geen Ameri kaanse atoomwapens op Frans grond gebied zolang de Franse regering geen volledige zeggenschap heeft over het gebruik van deze wapens. Naar nu is bekend geworden, zyn op 16 december in het noorden van West-Pakistan 49 mensen door een lawine gedood. Het waren hande laars en dragers, die de ruim 9.000 meter hoge Liwari-pas doortrokken op weg naar Pesjawar. De Poolse minister van land bouw, dr. Jan Malecki, is zondag by een auto-ongeluk op de hoofdweg van Krakau naar Warschau om het leven gekomen. Aanhoudend zacht De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In het onbestendige en zachte weer komt nog weinig verandering. Een nieuwe Oceaan-depressie, waar van het centrum vanmorgen ten wes ten van Ierland was gelegen, koerst in de richting van de Shetlands- eilanden. Met harde tot stormachti-. ge zuidwestelijke winden voert deze depressie een nieuwe hoeveelheid zachte lucht naar West-Europa. Het binnendringen van deze lucht wordt voorafgegaan door een zóne met re gen, die tegen de avond ons land zal hebben bereikt. Ook morgen zal er nog enige regen vallen. Behalve in West-Europa is ook in Midden-Europa en West-Rusland de temperatuur voor de tijd van het jaar belangrijk boven normaal. Zelfs uit Noord-Rusland tot dicht by de Poolcirkel wordt lichte dooi gemeld. In Noord-Scandinavië weet de strenge tot zeer strenge vorst zich te hand haven. In het overgangsgebied tussen deze koude lucht en de zachtere valt in Midden-Zweden uitgebreid sneeuw. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT WEER Zacht weer met veel bewol king en perioden met regen. Harde wind tot storm uit zuid west. 30 Dec.: zon op 08.48; onder 16.36; maan op 08.52; onder 18.01. Hoogwaterstanden 30 Dec.: v.m. 3.30; nam. 3.47. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI motregen C STOCKHOLM geh. bew. 4 OSLO geh. bew. KOPENHAGEN geh. bew. 5 ABERDEEN onbew. 7 LONDEN onbew. 9 AMSTERDAM 1. bew. 8 BRUSSEL geh. bew. 8 LUXEMBURG zw. bew. 5 PARIJS h. bew. 10 BORDEAUX motregen 7 GRENOBLE regenbui 9 N'ICE onbew. 15 BERLIJN geh. bew. 9 FRANKFORT geh. bew. 6 MüNCHEN regen 7 ZüRICH regen 6 GENèVE regenbui 7 LOCARNO motregen 9 WENEN geh. bew- 8 INNSBRUCK regen 3 BELGRADO h. bew. 11 ATHENE zw. bew. 18 ROME onbew. 14 AJACCIO h. bew. 13 MADRID 1. bew. 13 LISSABON mist 16 De naakte waarheid is vaak het beste middel om de mensen zand in de ogen te strooien.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1