MAN MAN Franciscanessen gaan Zoeterwoudse Zuidbuurt verlaten Jeugdwerk in St. Jans parochie herleeft KORTE golf Troepenconcentraties aan India's grens? visie op televisie MAANUAU 28 DECEMBER 1H5» UB LBIUSH COURANT PAGINA 9 Wie zal haar werk voortzeUen Wat niemand ooit verwacht had is gekomen. Het bestuur van de con gregatie van de zusters Franciscanes sen te Bennebroek heeft besloten, dat het klooster in de Zuidbuurt zal wor den opgeheven. Dit bericht zal, vooral bij vele moeders in Zoeterwoude, met veel spijt en weemoed, vernomen worden, want de zusters Franciscanessen heb ben sinds 1882, dus 78 jaar lang, on derwijs gegeven aan de meisjes van de lagere school, de kleuters onder hun hoede gehad en de grotere meis jes ook huishoudonderwijs gegeven. Tot 1869 was het onderwijs in Zoe terwoude openhaar en vanaf dat jaar gingen de katholieke meisjes en jon gens op één school, de katholieke pa rochiële school nabij de Schenkel- weg. Wat de belangrijkste beweegrede nen geweest zijn een afzonderlijke meisjesschool te stichten is niet be kend. Toevallig hebben wij de7er da gen een statistiek kunnen aanleggen van het leerlingaantal gedurende de laatste honderd jaren. W. G, Streef kerk in 1869 begin met 108 welk aan tal in 1880 tot 201 was opgelopen. De twee lokalen waren dus te klein ge- Warden om deze leerlingen plaats te geven. Er moest dus gebouwd worden en zo zal aan een nieuwe meisjes^ school gedacht zijn. Het was in die ti.jd vanzelfspre kend, dat in een meisjessqhpol reli gieuze onderwijzeressen waren. Daar toe te besluiten bracht echter mee, dat de school en het zusterklooster bij de kerk gebouwd moest worden. De zusters mochten niet ver over straat om ter kerk te gaan. In 1903 werd ook de nieuwe kerk bij school en gesticht! gebouwd. In 1949 werd door Elsje de Boer bij haar overlijden testamentair haar huis beschikbaar gesteld aan de Fran ciscanessen-congregatie op voorwaar de, dat dit pand zou bestemd worden tot bejaardenhuis. Aanvaardde de congregatie .dit niet dan zou het Wit Gele JCruis het huis in bezit krijgen, zo was beschreven, om er een wijk- gebouw in onder te brengen. De congregatie aanvaardde de schenking en zo werd „Huizo Em- maus" gesticht onder eigen beheer. Met het verlaten van het H. Hart? klooster gaan ook de twee zusters, die in Emmaus hun zegenrijk werk doen weg omdat zij tot het convent beho ren. De meisjesschopl telt in lagere schop] en voortgezet lager onderwijs thans 294 leerlingen. Door een tekort van zusters-onder- wijzeressen werken er thans maar twee zusters in deze school. In de huishoudschool geeft één zuster het onderwijs. In de kleuterschool is al leen één zuster als hulpleidster werk zaam. De andere onderwijzeressen en leidsters zijn leken. Maar in „Emmaus'' zijn de religieu zen nog altijd alleen werkzaam en daar zal de moeilijkheid wel het zwaarst worden. Hoewel het besluit van het vertrek nog niet officieel is bekend gemaakt, is de mare al tot elke parochiaan doorgedrongen. Het spreekt vanzelf, dat men zich afvraagt hoe alles en vooral het beheer van „Emmaus" zich zal ontwikkelen en oplossen. Naar wij vernerpen mag echter ver wacht worden, dat de zusters gullen blijven totdat voqr alles een oplos sing gevonden is. Het was wel een bijzonder gelijk treffen, dat dit deze spijtige tijding juist kwam op de dag, ZOETERWOUDE Nieuwe clublokalen geopend Op het feest van de geboorte van het Goddelijk Kind kon het scho ner is, geheel in de., stemining van Kerstmis, de wedergeboorte gevierd van het werk voor de schoolgaande jeugd in Ijaar vrije tijd. Terwijl de dartele jeugd >0P pri mitieve wijze uitgedost als de veel zijdige figuren yan een kerstgroep, in de gapig van de St. Aloysiusschool, popelend stond te wachten, verenig den zi-clh de genodigden in een der lokglep totdat, allen te samengeko men, Deken Juffermans staande voor de UP'g gesloten deur zijn grote vreug de uitsprak, dat de jeugdbeweging nieuwe leven is gegeven en in het al= gemeen grote dankbaarheid bracht aan allen die hun tijd en arbeid heb ben gegevep om dit alles tot stand te brengen. Hierbij hield de deken een beschou wing over de waarde van het goed be steden yan de vrije tijd. De moderator, kapelaan de Leede, verzocht de deken de deur te ont sluiten. Een der kinderen bood de sleutel aan en toen 4e deken de deur had geopend, mocht de jeugd het eerst naar binnen gaan. Toep ook de genodigden in een dei- nieuwe lokalen boven de grote school- zol-der hadden plaatsgenomen, sprak de moderator een dankwoord. Op de eerste plaats om de deken te danken, hem in alles zijn gang te laten gaan in het njeuwe werk, diaf er naar uit ziet dat het wel slagen zal. Met zeer grote dank en waardering richtte spr. zich tot burgemeester Smeets, die zijn medewerking ver leende tot het eerste werk ml- te zor gen (Jat de houtwormen niet verder de begeerde zolder zouden opvreten en nog verder zijn waardering heeft ge geven door de toezegging van een ge meentelijke subsidie. Verder gingen de dankbare woor- -den tot de voorlopige jeugdraad en vooral tot de leidsters en leiders, die de moeilijke taak zo enthousiast aan vaard hebben, tot de heer Vonk, de hoof4onderwijzer die altijd weer wel willend bleef zelfs toen er menselijke fouten werden gemaakt, tot pater Van Beurden voor de opleiding van de leidsters en leiders, tot het kerkbe stuur Y°QT de belangrijke som gelds en aan de vele werkers die belange loos zo veel en zo lang hebben ge werkt dat de echtgenoten bijna lelijk begonnen te kijken. Met een liturgisch gebed, door de deken uitgesproken, werd dit nieuwe werk vopr de jeugd aangevangen. Burgemeester Smeets heeft ver trouwen in dit begonnen werk. Er kan veel goeds worden verricht in het be lang van het godsdienstig parochiale leven en daardoor tot heil van de ge meente. Drie Koningen met hofdames. Nadat doc"r de jeugd een kerstlied was gezongen, speelde zich een kerst spelletje af» dat uitmuntte door ori ginaliteit en wiaaraan zo moet het de kinderen zelf het meeste ple zier beleefden. In rijke fantasie stelden alle kin deren de beelden in en rond de kerststal voor. Kostelijk waren de ge- improviseerde gesprekken van de twee knapen onder het op hun plaats brengen van al die figuren, want er waren er zoveel, meer dan ooit door flint Ducas genoemd. Hartelijk hebben we gelachen toen er zelfs een groot getal hofdames van de drie koningen ten tonele geyoerd werden. Toen het laatste schaap moest aangedragen yorden ontstond er ruzie tussen de twee misdienaars, zij werden in hun heilige ijver zo wild dat zij de aller laatste beelden. Jozef en Maria, aan gruizels braken. Daarna wat te doen redden zij het geval door zelf de kleren yan het heilig echtpaar aan te trekken en in de stal te gaan staan. Opeens was de kerststal leeg en verlaten; alleen het kindje in het kistje met stro bleef achter.... dat gebeurde doordat de moderator had gezpgd, dat de beelden een snoepje in het andere lokaal mochten gaan halen. De genodigden bleven nog gezel lig een kopje koffie drinken. De kerk meester Q. H- Onderwater was de laatste spreke1" om te zeggen, dat het geld goed besteed was, prijzende het jeugdig élan van kapelaan De Leede die het vacuum in het jeugdwerk zo goed heeft opgevangen en de expan sie zeker tot verdere ontwikkeling z;al hrgngen, Vermelden wij nog, dat met 70 kin deren het werk begonnen wordt en dat in de voorlopige jeugdraad zitting hebben: mevr. C. Paardekooper-van Diemen, mevr. E. van Niekerk-West- hof en de heren J. A, v. d. Ploeg en A. H. J. Paardekooper. waarop de zusters voor het eerst in het nieuwe, meer aangepaste, habijt in de kerk kwamen. Wat zal het vreemd zijn als dat oude, vertrouwde beeld van de zusters Franciscanessen uit de St. Janskerk voor altijd weg zal gaan. KERSTFEEST VOOR DE SCHOOLVRIJE JEUGD Vijftig leden van DOS kwamen op Tweede Kerstdag bijeen om 't Kerst feest te vieren. Begonnen werd met het Evangelie van St. Lucas waarna het pas opgerichte knapenkoor onder leiding van de heer H. J. C. Paarde kooper zeer verdienstelijk enige kerstliederen uitvoerde. Moderator de Leede droeg een Drie Koningspel voor, dat zozeer insloeg bij de jongelui, dat zij het waagden groepsgewijze datzelfde spel in de zelfde intenties te gaan voordragen. Het slaagde prachtig. Het Kerstspel. Het kerstspel, dat in navolging van het passiespel door de Raad van Overleg tot stand is gebracht zal .pp Nieuwjaarsdag opgevoerd worden. De kerstliederen worden gezongen door het knapenkoor van de St. Jans- kerk met medewerking van koorzan gers, Voor de costumering hebben de Vrouwen van Nazareth, van de Til- tenberg uit hun kostbare verzame ling draperieën, de nodige kostuums weer beschikbaar gesteld. Zuster Veronica heeft ook nu weer voor de vele figuren de verdere zorg voor de aankleding op zich genomen. Op de speeldag zal 's middags de generale repetitie voqr de schoolkin deren gegeven worden. Raadsagenda De saad van Zoe terwoude vergadert op woensdag 30 december te kwart voor acht. De agenda bevat o.m.: voorstellen van B. en W. tot wijziging van ver ordening PP de heffing ep invorde ring van de straatbelasting; -vast stelling verordening op de bestrij ding van ratten en muizen; crediet voor het maken van plannen tot ver betering van de Besjeslaan, de Uiter dijk en het aanleggen van een nieu we weg van de Ommedijkseweg naar de Noordbuurtseweg; het voeren van rechtsgeding in verband met de le vering van drinkwater; bouw- en grondvoorschotten aan de Woning bouwvereniging voor de bouw van garageboxen; tot verkoop van bouw grond aan de N.V. Bohan te Utrecht; schadeloosstelling in verband met belastingschade aan C. J. van Klink; naamgeving aan een straat in de Kruisbuurt; prae-advies van B. en W. betreffende aankoop grond voor ambtswoning burgemeester; voor stel van B en W. tot verhoging van de kindertoelage en kinderbijslag; wijziging yan de gemeentebegroting 1959 en het verlenen van subsidies. RAADSSTUKKEN Subsidie restauratie N. H. kerk In de vergadering van 8 juli 1955 werd besloten het subsidie in de kosten van de restauratie van de N. H. kerk op het dprp te verhogen tot 10% van de verhoogde raming ad 313.624,98 zodat het subsidie maxi maal werd vastgesteld op 31.262,50. Dit bedrag is inmiddels door de ge meente uitbetaald. Het College van Kerkvoogden deelt bij schrijven van oktober 1959 mede, dat de totale restauratiekos ten hebben bedragen 335.490,80 hetgeen 21.865,82 meer is dan de begroting van 1955. Gevraagd wordt ook in de meer dere kosten van de restauratie een subidie van 10% te mogen ontvan gen. De commissie vopr de financiën adviseert ook in.de meerdere kosten een subsdie van 10% te verlenen. B. en W. stellen dan ook voor een subsidie te verlenen van ƒ2.186,58. Straatbelasting verdubbeld. In de begroting voor fret dienstjaar '60 is als opbrengst van de heffing van de straatbelasting het dubbele van de opbrengst van 1959 geraamd, Om deze inkomsten te bereiken is het nodig de percentages van de heffing op te voeren. De totale belastbare huurwaarde van de gebouwde eigen^ dommen is 196.906,en die van de ongebouwde eigendommen be^ draagt 187.973,Door 't heffings? percentage wegens gebouwde eigen dommen te stellen op 13 wordt een inkomst verkregen van 25.597,78 ep het heffingspercentage wegeps ongebouwde egendommen te bepa len op 4y2% wordt een inkomst ver kregen van 8.458,78. Dit houdt in, dat het heffingspercentage wegens gebouwde eigendommen moet wor den verhoogd met 7% en hef hef= fingspercentage van de ongebouwde eigendommen met V/i% B. en W. stellen voor dienover eenkomstig te wijzigen. Een Duitse personenauto, be stuurd door de heer H. J. Böhmer uit Herne (Westfalen) is kerstochtend onder Utrecht op rijksweg lg geslipt en van de weg geraakt. De wagen stortte ongeveer 10 meter naar be neden. Van de drie inzittenden werden de Chauffeur en zijn moeder, mevrouw E. A- Böhmer-Kessler, ern stig gewond naar het ziekephuis over* gebracht. De vader van de chauffeur, de heer W. H. Böhmer, liep lichte verwondingen op. In de kerstnacht is op de Hel- voirtseweg te Vught een verkeerson geluk gebeurd, dat aan de 72-j'arige heer J. Ledel het leven heeft gekost. De heer Ledel was omstreeks half twaalf op weg naar de nachtmis, toen hij bij het oversteken van de weg werd gegrepen door een in de richting Tilburg rijdende auto. Met ernstige hoofdwonden werd hij naar het zie kenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij kort na aankomst is over- le4en. De bejaarde heer J. Schele uit Soest is donderdagavond, toen hij on voorzichtig de Burgemeester Grothe- straat in deze plaats overstak door een kleine personenauto aangereden. Met ernstige verwondingen werd hij overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij kort na aankomst is overleden. De 38-jarige N.S.-beambte J. Biermans uit Vlodrop die tien dagen geleden in de Kapellerlaan in Roer mond met zijn scooter kwam te val len door een overstekende hond is tweede Kerstdag in het ziekenhuis te Roermond aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin deren. De Duitse fysicus Th. Gehatia Plötzk uit Frankfort aan de Main trapte tijdens het parkeren van zijn wagen op het Singel te Amsterdam op het gaspedaal in plaats van op de voetrem. Het resultaat was dat de wagen in het donkere water van de Singelgracht dook. Er kwam echter onmiddellijk hulp voor inzittenden en wagen. Bij een autobotsing in Utrecht zijn zaterdagavond drie personen zwaar en drie personen licht gewond. Het ongeluk gebeurde nabij de ro tonde „De berenkuil" op de weg naar De Bilt. Een personenauto slipte, toen de chauffeur de rotondebocht wilde nemen om in de richting Pe Bilt te rijden. De wagen kwam dwars over de drukke autoweg te staan en werd door een uit de richting De Bilt ko mende personenauto in de flank aan gereden en vap de weg geduwd. PASTOOR H. H. BROUWER f De zeereerw. heer H. H. Brouwer, pastoor van Schagen, is op Tweede Kerstdag overleden in het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Alkmaar. Pastoor Brouwer werd geboren te Rotterdam 7 januari 1889 en priester gewijd op 15 augustus 1915. Na ach tereenvolgens kapelaan te zijn ge weest te Overschie, 's Heerenhoek, Amsterdam, Rotterdam en Heer- hugowaard, werd hij in 1946 benoemd tot pastoor te Schagen. N.V. P. DE GRUYTER EN ZN. De algemene gang van zaken bij P. de Gruyter en Zoon N.V. was in 1959 zeer bevredigend. De „zelfbe diening"' oefent op de huisvrouwen een grote aantrekkingskracht uit en het feit, dat het bedrijf een dezer dagen de 200ste zelfbedieningswin kel kon openen waardoor thans bijna de helft van de 450 winkels uit zelfbedieningswinkels bestaat had een gunstige invloed op de ontwik keling van de omzetten. Bij onver anderd lage winstmarges kqn daar door toch de pettp winst toenemen. De toegenomen prodyktiviteit in de fabrieksbedrijven maakte het moge lijk bij het college van rijksbemidde- laars een vergunning aan te vragen de lonen van de daarin werkzame ar beiders met 5 pet. te verhogen. Over de CAO in het grootwinkelbedrijf zijn thans onderhandelingep gaande. Tep aanzien yan de hoogte van het dividend over het in 1958 verhoog de gewone aandelenkapitaal is op het ogenblik nog niets te zeggen. De houders van preferente winstdelen- de aandelen kunnen echter on voorziene omstandigheden voqrbehou- den er op rekenen, dat hqt maxi mum dividend van 8 pet. qp hun aandelen zal worden uitgekeerd, zo deelt de directie mede. Het nieuwe tarief van de inkom stenbelasting voor ongehuwden is heden in het staatsblad verschenen en wordt morgen van kracht. Voorts wordt bij Koninklijk Besluit de wet van 9 april 1959 tot wijziging van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting tegen heleinde van dit jaar in werking gesteld. Kersimis in de Kongo In het district Hweka, 250 k.m. ten noorden van Loeloeaburg in Belgisch Kongo, zijn de halfverkoolde lijken van tachtig slachtfoffers van toverij opgegraven. Het waren leden van de Bakoebastam. Zij hebben op last van medicijnmannen o.m. vergif moe ten innemen om te bewijzen, dat zij niet van kwade geesten bezeten wa ren. Het aantal slachtoffers is vermoe delijk meer dan tweehonderd. Ver scheidene medicijnmannen zijn gear resteerd. De Kerstdagen zijn voor de dui zenden Belgen in de Kongo dit jaar tegen de verwachting in vreedzaam verlopen, maar velen konden hun ontroering niet bedwingen tijdens de Nachtmis, die in Elisabethstad door koning Boudewijn werd bijge woond. De overheersende gedachte bij het merendeel van hen is volgens de berichten van Belgische corres pondenten: „Is dit onze laatste Kerstmis hier?" Vele Belgen vragen zich dan ook af zo schrijft de cor respondent van de .Standaard" of zij volgend jaar, wanneer de Kon golezen baas in eigen huis zullen zijn, nog Vlaamse liederen van radio-Kon go zullen kunnen horen. Zonder integratie geen raketten? Van een zijde, die gewoonlijk over goede inlichtingen uit de Franse vliegtuigindustrie beschikt, wordt vernomen, dat de Verenigde Staten een verzoek van Frankrijk om tech nische hulp bij het bouwen van ra ketten voor middelbare afstand heb ben afgewezen, Van de zijde van het Franse minis terie van landverdediging weigerde men commentaar op dit bericht te gevep. Volgens genoemde bron is de Ame rikaanse weigering ingegeven door Frankrijks verzet tegen integratie van zijn strijdkrachten met die van andere Nayq-landep en door de wei gering van Frankrijk orp piepwe ver plichtingen ingevolge zijn Navo-lid- maatschap te aanvaarden, Hieraan werd toegevoegd, dat een en ander besproken is in de maandag j.l. geëindigde zitting van de Navo- ministerraad. Volgens een bericht van de „New York Times" uit Kalimpong (India) zouden naar verluidt op vele plaat sen aan de Chinees-Indische grens Chinese troepen in groten getale sa mengetrokken zijn. In het Tsjoembi- dal zouden de laatste maanden zwaar bewapende eenheden aangekomen ?Ün. UIT TREIN GEVALLEN. Te Aschaffenburg in Duitsland is donderdagavond op de spoorlijn het stoffelijk overschot aangetroffen van de 66-jarige Nederlandse Louise Vreugdenhil, die op weg voor fa miliebezoek vermoedelijk een portier heeft aangezien voor een toiletdeur. Zij viel uit de personentrein van Frankfort naar Aschaffenburg. (Van onze t. y.-medewerker) Openluchtviering te Leiden. Een van de treffendste momenten die de televisie in verband met Kerstmis binnen de huiskamers heeft gebracht, was de rechtstreekse repor tage van het Stadhuisplein te Leiden. Daar waren duizenden mensen van uiteenlopende kerkelijke gezindheid samen gekomen voor het zingep van kerstliederen. De vooravond van Kerstmis was wel zeer geëigend en geep regenvlagen konden de gods dienstige sfeer bederven. Leen 't Hart bespeelde de beiaard, een kostelijk instrument, dat men nu tot in ae uithoeken van ons land heeft kpp- nen horen en naar heeft kunnen ziep. Pier Tania heeft met zijn camera's de rijen van zingende mensen afge zocht, het oog laten vallen op de fraai verlichte kerstboom, op de contouren van de in floodlight stralende stad huistoren, op de gevel van de Harte- brugkerk, op de luifel van de Koren beurs, zelfs tot op de Breestraat mpt de langs rijdende blauwe tram. Het was alles de moeite van het kijken en luisteren dubbel waard en' het heeft ops getroffen, dat zoveel jonge mepsen zich in de rijen van deelne mers hadden geschaard. Kerstmis hij de K.R.O. We wisten, dat de K.R.O. voor Eerste kerstdag een fraai programma had willen uitzendep, maar dat en kele belemmeringen de aanvanke lijke opzet hebben ontwricht. Ook wat nu werd geboden was in elk op zicht <Je moeite waard. Na een stijl volle acte uit het ballet „Het zwanen- meer", met gracieuze dansen en ver heffende muziek heeft Albert van Dalsum, toneeljubilaris van dit jaar, met ontroering de kerstpreek voor gedragen, die T. S. Eliot in ziin to neelspel „Moord ip de kathedraal" had ingelast. Dat leverde een kwar tier religieuze overweging op, geao- centueerd door de wijze waarop Van Dalspm de tekst interpreteerde. Daarna heeft het Utrechts byzan tijns koor Oekraiepse liederen gezon gen, niet in de gebruikelijke opstel ling, maar eigenlijk acterende ep piet brede gebaren. Men staat er steeds versteld over, dat de dirigent dr Miroslaw Antonowycz zijn koor, dat tocji eigenlijk in hoofdzaak uit Nederlandse zangers uit Utrecht be staat, een stijl heeft weten bij té brengen» die de suggestie van Sla vische muziekrepröductie nabij brengt. Omdat Kerstmis er is voor alle mensen, was het verklaarbaar, dat de K.R.O. zich ook heeft bezig gehouden met de vluchtelingen ip Duitse kampen. De beelden, getuig den van schrijnend leed en het com mentaar van Joop Reinboud ont roerde door in verband met schame le kerstviering zijn menselijke in houd. „Gelukkig Kerstfeest" Ellen Vogel, de bekende drama tische aptrice van ons vaderlands to neel, heeft zondagavond op felerecor- ding een voordracht gegeven van het verhaal „Gelukkig Kerstfeest" van Dauphne Maurier. Dje voor dracht. slechts twintig minuten van het NCRV-programma vullend, bleek voor de t.v. wel geschikt te zijn en Ellen Vogel, die eerder „De groene schaduw" op de beeldbuis gebracht heeft eepvoudig verteld; décor kwam er nauwelijks aan te pas. Het werd een ontmoeting van twee werelden, zoals ook 1959 jaar gelerien.Van de uitdrukkingskunst van Ellen Vogel heeft men ruimschoots kunnen genie ten. „The Maggie" In het filmprogramma yap dins dag presenteert de KRO de Engelsp filmcomedie „The Maggie" vap Alexander Mackendrick. Deze regis seur, die p.a. de films „Whisky ga lore" en Mapdy" regisseerde, heeft ook Bert Haanstra van advies ge diend bij de verfilming van „Fan- fara". The Maggie is de pgam vap een wat wrakke hopt, die yoor een rijke Amerikaan een kostbare lading moet vervoeren. Als de verzender verneemt wat er aan de boot ont breekt gelast hij de kapitein dirpot terug te keren. Maar de kapitein is een Schot en hij weigert resoluut, hetgeen de strijd doet ontbranden „Dat vind ik niks gek", meende Tom, „dat snap ik best. Maar zo is bet met ons bijna allerpaal. Iedere keer weer moet je door de zure appel heenbijten. En één lceer moet toch de eerste zijn". „Ik zou niet weten wat ik doen mpest". Tom dacht naen opeens her leefde in zijn herinnering het mid daguur in de klas letterkunde de stem van Marijke Reimerswaal, die een gedicht van Marsman voor las nee dat was niet zo maar droogweg voorlezen geweest „Weet je nog dat gedicht van Mars man", vroeg hij opeens, „dat jij toen in de klas hebt gezegd?" „G ja'', haar stem had opeens meer animo, „maar dat vond ik ook prach tig, Tom. Ik vergat opeens alles en achteraf wist ik me geen raad". „Ja", begreep hij, „omdat je dacht dat wij het gek zouden vinden. Maar ik weet wel dat de hele klas doodstil was, en dat we het aljemagl geweldig vonden juist van jou, omdat „Omdat?" Er zweemde oven iets van koketterie in haar stem. „Omdat jij altijd zo stil bent nooit op de voorgrond komt ik geloof dat we allemaal een klein beetje trots op je waren, omdat nu toch bleek dat jij dat toch maar kón zozoals wij misschien geen van allen". „Mart Vlier „Mart Vlier heeft léf die zie ik nog wel eens op de planken maar Mart had er nooit uitgehaald wat wij er toen in hoorden. Zeg, Ma rijke zou jij nou niet op de schoolavond een gedicht durven zeg gen. dat je echt mooi vond?" „fk zou zo bang zijn dat de men sen het niet snapten, het gek vondendat ik ze niet duidelijk kon maken hoe mooi het was „Ja maar", wist Tom opeens, „je moet er niet zo plompverloren voor springen. Dan zou bijvoorbeeld de Kameel je even met een paar woor den moeten inleiden, 'n beetje sfeer scheppen, niet?" „Zou de Kameel dat dopn?" „Natuurlijk die zit er altijd op te hannesspn dat op de schoolavonden De Schoonheid, met hoofdletters, zo weinig aan het woord komt". „Q maar Tom, ik ZOU het hem nooit durven vragen". „Dan gaan we het samen vragert" „Jij en ik?" „Ja zou je dan durven?" Er hing een gespannen stilte tussen hen. Tom begreep opeens, hoeveel voor hem van haar antwqord afhing. Toen glimlachte ze naar hem. „Als jij me helpt dan zou ik het wel willen proberen Tom zat op de derde rij, vlak naast het pad, zijn ogen gespannen naar het podium van de aula, waar De Ka meel, de leraar Nederlands, onder ap plaus van de leerlingenschaar ver schenen was. „Het lijkt u misschien wel eens", had hij gezegd, „als ia zo onze ver richtingen op schoolavonden gade slaat, dat we op zulke ayonden alleen maar ontsnappen aan de schoolsfeer. Want wat wij hier eigenlijk doen, daarvan merkt u rechtstreeks nooit zoveel". Hij had even gesproken over de leerstof, „niet alleen maar naam vallen en ontledingen" maar ook „schoonheid van onze taal, door onze dichters tot uitdrukking gebracht op eep soms onnavolgbare manier". Het leek Tom of feen onzichtbare hand zijn maag samenkneep toen de Ka- meer besloot met: „Marijke Reimers waal die dit gedicht voqr u zal zeggen". En toen Marijke daar tegen de achtergrond van het donkerrode doek, heel blond, heel tenger, in haar witte jurk; zij staarde verschrikt de zaaj in, die haar met donderend ap plaus begroetteeen applaus, be greep Tom, dat de sfeer stuk kon scheuren, „Kijk naar me", smeekte hij fluisterend, },toe Marijke, kijk naar mij!.Hij zag haar ogen zoe ken, toen, opeens kwam er een glim lach op haar gezicht. Ze had hem ge zien. Hij knikte heftig, aanmoedi gend- „Je moet naar mij kijken", had hij gezegd, „wij hebben het samen uit gezocht, ik weet dat je het kunt, ik heb het zelf gehoord. Zeg het voor mij, Marijke". Ze vouwde haar handen gamen, het werd stil, het leek of de aanwezigen begrepen, dat haar woorden slechts weerklank zouden vinden tegen het klankbord ygp hpn stille aandacht. En toen, aarzelend, zacht eerst, klonk he gr sfern: „Dit is een hemels droomgezicht: een blinde neveling van licht heeft zich tot witte zon verdicht en wentelt langs ong heen En hij zag, mét haar, de blinkende pracht yan de witte pauw in het zon nelicht, en het was hem alsof hij nu, in deze taal, dit gezicht, waarvan hij haar de regels zo vaak had hqren zeggen voor het eerst hoorde, be greep en haar begreep, het heimwee van haar jonge meisjeshart naar zuivere schoonheid en eerlijk geluk. Én met verrukking merkte hij, hoe haar stem aan kracht en innigheid won, voelde hij de stille, bijna eer biedige aandacht in de zaal. Haar ogen zagen hem nu niet meer, maar staarden over de hoofden heen toen ze de slotregels uitsprak: Maar beiden is ons toebedeeld dit vreemde, witte sterrenbeeld: die witte pauw, waar God mee speelt langs onze levens heen Een vreemde, bevangen stilte bleef hangen, toen de laatste woorden ver klonken waren. Opeens stond daar weer Marijke, verward, verlegen, ontwaakt uit de betovering waarin haar eigen woorden haar hadden ge bracht. Weer zochten haar ogen de zijne ze zag zijn stralend verrukt gezicht, zijn gebaar, waarmede hij haar beduidde dat het goed was ge weest toen vluchtte ze voor het plots opklaterend applaus achter het gordijn, waar de Kameel haar opving met een „Marijke kind dat heb je denderend goed gedaan". En op eens beving haar een gevoel van schaamte, dat ze dit in haar hart zo gierig besloten schoonheidsverlangen had prijsgegeven aap al die mensen. Midden in de zaal zat Fred Rei merswaal. Hij had zich mopperend vrijgemaakt van epn vergadering, maar wilde er toch bij zijn. pu zijn eigen dochter voor het voetlicht zou komen. Het had hem verwonderd: zo helemaal niets voor Marijke! Ver baasd had hij haar zien staan, alleen op het tpneel, bijna niet langer een meisje maar al reeds een jonge vrouw. En in zyn zakenmanshart, waarin de liefde voor deze dochter zulk een grote plaats innam, was de .verwondering geslopen, toen hij haar hoorde zeggen wat, dat begreep hü instinctief, het verlangen was van haar eigen ziel. Roerloos zat hij. voor overgebogen, vreemd ontroerd door de wetenschap, dat al deze mensen om hem fmen door hup bewogep aan dacht 't zijn dochter mogelijk maak ten haar natuurlijke schroom te over winnen en hen iets mee te delen wat in haar eigen zieleleven zuljc een grote plaats innam. Even wendden zijn blikken zich naar de slanke, blonde vrouw, die bewegingloos naast hem zat, maar hij merkte aan de witte knokkels yan hqar ineenge strengelde handen, hoe gespannen ?e was. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9