Groningse hoogleraar vermoordt fysisch analyste met beitel Géén debat meer in Tweede Kamer over Vijfde Mei Het proces tegen de 4 wachtmeesters nmEA^.» DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Geert kerstpost voor Amsterdam dealer voor Lelden en omstreken j Rooyakker's Automobielbedrijf Leldschestraatweg 1 Oegstgeest - Telefoon 0.1710-22855 BLUT' (Advertentie) Rake straffen geëist Een aantal Amsterdammers zal zijn Kerst-post en Kerstpakketjes uit zuiden en zelfs uit Duitsland moeten missen tengevolge van een korte felle brand, welke woensdagavond heeft gewoed in een postrijtuig op het Amstelstation te Amsterdam. De brand brak uit in het postrijtuig dat was opgenomen in de sneltrein Maas tricht-Amsterdam, doordat een paar zakken post te dicht bij een fel brandend kolenkacheltje waren ge plaatst. Dit kacheltje moest worden gebruikt omdat het rijtuig in deze trein niet elektrisch kon worden ver warm. Foto: P.T.T.-employees en leden van de postale recherche zien zich door deze brand temidden van een enorme ravage voor een moeilijk op te lossen puzzel geplaatst. Dader neemt gif in Gisteravond omstreeks acht uur is de 23-jarige dochter Anna van de familie H. in de ouderlijke woning aan de Oude Bleekerstraat te Gro ningen doodgestoken door de 43-jari- ge Groningse hoogleraar in de pro- paedeutische en biologische natuur kunde prof. dr. H. de .V. In de vooravond de ouders van het meisje waren uit vervoegde de hoogleraar zich aan de woning van het meisje, waar hij een onderhoud met haar had. Het slachtoffer was fysisch analys te op hetzelfde laboratorium waar ook de hoogleraar werkte. Zij heb ben gedurende enige tijd een relatie onderhouden. Nadat deze relatie ver broken was, verloofde het meisje zich met een jongeman. Het is niet duidelijk met welk doel de dader zich gisteravond naar de Oude Bleekerstraat begaf. Wel is be kend, dat het wapen waarmee de moord gepleegd werd (een beitel), noch het gif, dat de professor na zijn daad innam, uit het huis afkomstig zijn. Naast het meisje lag een tweede beitel, die, naar later bleek, door de moeder van het slachtoffer uit de hartstreek is getrokken. Toen de ouders van het meisje on geveer 20.15 uur thuis kwamen von den zij slechts het stoffelijk overschot van him dochter en de stervende hoogleraar. De heer H. meldde het gebeurde uit een naburig café aan de politie. De dader overleed op weg naar het Academisch Ziekenhuis. In het huis wonen onder meer de 50-jarige chauffeur G. H. met zijn 55-jarige echtgenote en zijn 23-jarige dochter. Het echtpaar heeft om zeven uur de woning verlaten voor het afleg gen van een bezoek aan het zieken huis. De chauffeur heeft even later nog gesproken met de dader, die juist de woning passeerde op weg naar zijn laboratorium aan de Westersingel. Toen het echtpaar thuis kwam, vond het de achterkamer op slot. De chauffeur is de woning via de achter zijde door het raam binnengeklom men, waarna hij de moord ontdekte. De verhouding tussen de professor en het meisje was de avond tevo ren verbroken. Onderscheidingen alléén maar voor veteranen Ongelukje op Schiphol: Convair blies Piper weg Op baan 19 van Schiphol landde gisteren in de late middaguren uit noordelijke richting een Piper Tri- Pacer, de PH-RAC, eigendom van de Nationale Luchtvaartschool te Rot terdam en bestuurd door de 24-jarige J. H. Menten uit Warmond. In het kleine vliegtuigje zaten voorts de 22-jarige student uit Rotter dam K. J. Pieterse en de 21-jarige mej. W. E. Bosch uit Alphen aan den Rijn. Bestuurder Menten taxiede met de Tri-Pacer via de eerste interceptie in de richting van het platvorm van de Amsterdamse luchthaven, toen hij in de nabijheid van de nieuwe moto renwerkplaats van de KLM een Con- vair-240, de PH-CEG „Jan van Goyen" van de KLM, op zijn weg vond, die eveneens pas was geland. De Convair stond er met stationair draaiende motoren. Op het ogenblik dat de heer Menten met zijn Piper achter langs de Convair wilde passe ren, vermeerderde de gezagvoerder van de convair het toerental van zijn beide motoren. De hierdoor ontstane schroefwind drukte de Piper Tri-Pa cer in de hoogte en opzij met gevolg dat bij het weer neer komen op de taxi-baan de schroef van de Piper brak en de linkervleugeltip bescha digd werd. Niemand van de drie in zittenden liep letsel op bij dit zeer merkwaardige ongeval. Het sportvliegtuigje werd voorlopig opgeborgen in een van de hangars van Schiphol. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft een onder zoek ingesteld. We zullen hopen, dat er nu rust zal ontstaan rond het probleem de 5e mei. Aldus gisteren in de Tweede Ka mer de minister-president, prof. De Quay. Hij hoopte dat allen het com promis zullen aanvaarden en er dus van een grootse viering om de vijf jaar sprake zal zijn. De kern van het debat was eigenlijk komen te ver vallen na de uitspraak van de werk gevers, waarin zij hun bezwaren te gen de vijfde mei als feestdag lie ten varen. Om te beginnen zal men proberen van de viering 1960 een suc ces te maken. De regering komt over de brug met ƒ50.000. Prof. De Quay is niet zo pessimis tisch over de vraag of de Nederlan ders wel feest kunnen vieren. Mis- Tractor kantelde, een dode, twee gewonden Woensdagmiddag kantelde te Hei- louw bij het passeren van een tegen ligger een landbouwtrekker boven van de Waaldijk. De drie er op zitten- den kwamen allen onder de gekan telde tractor terecht. Direct gedood werd de 43-jarige Kees Oferheul uit Heilouw. Zwaargewond werden de 22-jarige Arie Blom en de 13-jarige G.Oferheul. De twee zwaargewonden zijn naar het ziekenhuis te Leerdam overgebracht. LEIDSE STUDENT MET AUTO VERONGELUKT Op de rijksweg AlkmaarDen Hel der, ter hoogte van Blauwe Keten, is gistermiddag de 23-jarige heer P. Al- dersma, medisch student te Leiden, bij een autobotsing om het leven ge komen. Twee vrachtauto's, bestuurd door de 53-jarige J. W. uit Texel en de 20-jarige M. B. uit Vlaardingen, re den in de richting Alkmaar, waarbij de laatste de voor hem rijdende wa gen trachtte in te halen. De uit tegen overgestelde richting komende heer Aldersma werd hierdoor vermoede lijk in de war gebracht. Hij week te ver uit, kwam in de berm terecht en raakte een paaltje. Zijn auto zwaai de daarop dwars over de weg en raakte de vrachtauto van J. W. aan de voorzijde. Het slachtoffer werd op het wegdek geslingerd en was op slag dood. Op het kruispunt Oude Telgter- weg 't Abdij te Ermelo, verleende gistermorgen de bestuurder van een Volksbestelwagen J. K. uit Harder wijk geen voorrang aan een van rechts komende personenauto, be stuurd door Van de B. uit Ermelo. Bij de botsing die hierdoor ontstond sloeg de bestelwagen over de kop. De 55-jarige schilder J. Bouman uit Harderwijk was juist op het punt waar de botsing gebeurde aanwezig. Hij kreeg een klap van de bestelwa gen en overleed onmiddellijk. De in zittenden van de auto's kregen geen letseL schieii maakt het wel uit in wélk deel zei de (Brabantse) minister president. Hij was van mening, dat de vijfde mei wel degelijk iets voor de bevol king betekent. Ook de lintjesregen kwam weer eens aanbod. Mét enige Kamerleden vindt de minister-president het géén elegante oplossing. Hij weet echter geen betere. Hij vindt het inderdaad niet juist, dat bijna alleen maar onderscheidingen vallen omdat mensen bij één baas oud genoeg geworden zijn om een lintje te krijgen. Voor moedige da den (maar ook veertig jaar bij één baas blijven kan een moedige daad zijn) kan men bijna geen onderschei dingen los krijgen. Lauwerszee. „Is er een beslissing genomen over de inpoldering van de Lauwerszee" vroegen gisteren weer verschillende Kamerleden. Een dergelijke uitla ting van de minister-president is n.l. door dagbladcorrespondenten opgete kend. Prof. De Quay zou dit gezegd hebben op een persconferentie te Parijs, waar de vergrote uitgaven voor defensie werden besproken. Prof. De Quay ontkende gisteren, dat zy zich in deze geest had uitgela ten. Het was in elk geval niet zijn bedoeling geweest. Nadrukkelijk stel de hij nog eens vast, dat er geen be slissing over dit inpolderingsplan is genomen. DIEPVRIES-KIP OOK BIJ BAKKER EN KRUIDENIER Diepvriespluimvee (kip, eend en kalkoen), diepvries-konijn en diep- vrieswild zullen voortaan zonder speciale vergunning op andere plaat sen dan in poeliersbedrijven verkocht mogen worden. Dit is bepaald in een Koninklijk Besluit tot wijziging van het Vestigingsbesluit Poeliersbedrij ven. De bedrijven, waar de verkoop van deze diepvriesprodukten zonder vergunning en zonder ontheffing van het Poeliersbesluit toegestaan is, wor den met name genoemd: Het kruide- niersbedrijf, het slagersbedrijf, een der brood-, brood-banket-, of banket- bedrijven, de kleinhandels in vlees waren, in melk, in zuivelprodukten, in 'groenten en fruit of in vis. VERHOGING DIRECTE BELASTINGEN NIET MOGELIJK. In de Eerste Kamer is gisteren een fel debat gevoerd over de belastin gen. Kamerleden verschilden van mening over verlichting van de be lastingdruk. Minister Zijlstra be toogde, dat het gebied der directe belastingen thans volkomen is afge graasd. Verdere middelen voor be langrijke overheidstaken kunnen al leen nog in de indirecte belastingen worden gezocht. Hogere inkomens verder belasten zou betekenen, aldus de minister, dat men uitwijkingen naar het buitenland, bijvoorbeeld Zwitserland in de hand werkt. In een proces, dat met enkele korte onderbrekingen van half elf 's och tends tot kwart over zeven 's avonds duurde, hebben gisteren vier wacht meesters van de verkeersgroep Am sterdam der rijkspolitie voor de rechtbank te Amsterdam terecht ge staan. Zij werden ervan beschuldigd, in strijd met hun plicht steekpennin gen van het publiek te hebben aange nomen, die hun gegeven werden, na dat ze hadden laten merken, dat dan geen proces-verbaal zou worden op gemaakt. Er waren in totaal vijf van die gevallen ten laste gelegd. Hoewel over detailpunten af en toe enig verschil van mening heerste tussen de getuigen en de verdachten, gaven de laatsten de hoofdzaken toe op de laatste wachtmeester na, die tenslotte door de rechtbank op vrije voeten werd gesteld, omdat de be handeling van zijn zaak om techni sche redenen voor onbepaalde tijd moest worden aangehouden en hij reeds 3V2 maand in voorarrest heeft doorgebracht. Tegen twee wachtmeesters eiste de officier van justitie ieder 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek en tegen een derde 10 maanden met aftrek. In de zaak tegen de vierde wachtmeester kwam met niet tot een requistoir, deels wegens tijdgebrek, deels om dat deze verdachte de tenlastelegging ontkende. Hij werd in vrijheid ge steld. In september j.l. kwam aan het licht, dat de twee wachtmeesters, te gen wie nu 1 jaar geëist is, van de perschef der Firato-tentoonstelling, de 36-jarige J. A. Poortman uit Bla- ricum, 150,hadden aangenomen, nadat zij hem op de rijksweg Amster damAmersfoort vlak voorbij Mui den, hadden aangehouden. Als getui ge gehoord vertelde de automobilist, die enkele dagen later zelf aangifte deed bij de rijksrecherche te Amster dam, dat hij in de nacht van 1 op 2 september na twee zeer drukke dagen dodelijk vermoeid naar huis reed en bijn4 in slaap vieL Enkele uren te voren had hij twee borrels gedron ken, maar hij verkeerde niet onder invloed. Als gevolg van zijn ver moeidheid slingerde zijn wagen af en toe over de weg. De wachtmeesters lieten hem uitstappen en over een streep lopen. Hij liep recht. Daarop bracht de oudste hem in de patrouillewagen thuis, terwijl de jongste getuige's auto bestuurde. „Waarom moet de politie altijd voor Sinterklaas spelen? Wat word ik er beter van als dit niet doorgaat?" zo zou de wachtmeester onderweg hebben gesuggereerd. „Als ik proces verbaal tegen u opmaak, dan kost u dat minstens een half jaar uw rijbe wijs". Thuis gekomen, gingen de wacht meesters met getuige mee naar bo ven en de oudste zei tenslotte: „Als ik zaken doe, dan doe ik dat op de man af. Wat heb ik er aan, als ik korting krijg op een radiotoestel, be taal maar contant". De getuige speelde hem een folder in handen om op die manier vinger afdrukken te krijgen. Toen de wacht meesters later gehoord werden, ont kenden ze in Blaricum te zijn ge weest. Dankzij de vingerafdrukken vielen ze door de mand. „Noodgedwongen heb ik hem ten slotte 150,meegegeven", ver klaarde de getuige. „Ze hadden mij mijn autosleuteltje en papieren af genomen en de oudste stelde me het volgende ultimatum: „Of ik zorg er voor dat u een proces-verbaal krijgt, dat uw auto in beslag wordt genomen en u een half jaar uw rijbewijs kwijt raakt, of u krijgt alles terug en wij krijgen 150,van u. Toen heb ik hem het geld gegeven". Bij het vertrek zou de oudste wachtmeester gezegd hebben: „Ik hoop dat dit een les voor u is ge weest". De getuige beschouwde de jongste wachtmeester als „een zui vere meeloper". Over een bloedproef was niet gesproken. Er waren nog verschillende getui gen, die allen soortgelijke sterke ver halen deden en die niet mild oor deelden over de handelwijze van de wachtmeesters. Er volgden drie plei dooien, die niet veel tijd vergden. Te gen vijf uur heeft de officier van jus titie bij de rechtbank te Amsterdam zijn requisitoir gehouden in de za ken van drie der vier wachtmeesters, die wegens het aannemen van giften om in strijd met hun plicht geen pro ces verbaal op te maken terecht ston den. Na het requisitoir begonnen de pleidooien. Aan de behandeling van de zaak tegen de vierde verdachte, was men op dat tijdstip nog niet toe gekomen. GEBOUW VOOR K&W SNIP SNAP REVUE Komt u ook vanavond?. Bijzondere Noden. 2 stalles. Twee stalles bestelde de man. Binnen klonk het CredoEen paar uur later zou op de zelfde plaats een film worden vertoond van een revolver- held, die de Bank van Monte Carlo op stelten zette zie pag. 4. (Advertentie) i 27 dec. (Advertentie). Dit beeldje, dat het internationale gebaar voor „blut" maakt, staat zeer toepasselijk voor de gevel van de spaarbank in het Duitse plaatsje Ratzeburg in Sleeswijk- Holstein. Pracht handen Uruw of schraal Het is de Hamamelis die het 'm doe» ZEEPOST. De P.T.T. heeft medegedeeld, dat met de volgende schepen zeepost kan worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Zaanland" 28 dec.; ms. „Albeito Dodero" 29 dec. Austra lië: ss „Overijssel" 27 dec,; ms „Wil lem Ruys" 29 dec. Brazilië: ms „Ruhrstein" 27 dec.; ms „Kennemer- land" 29 dec. Canada: ss .American Reporter" 28 dec.; ss „Black Hawk" 29 dec. Chili: via New York 29 dec. Indonesië: ms „Karimun" 29 dec. Ned. Antillen: ms „Medon" 28 dec. Nieuw Zeeland: ms „Willem Ruys" 29 dec. Suriname: ms „Norinda" 28 dec.; ms „Willemstad" 29 dec. Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika ss „Rempang" 29 dec. TOCH GEEN HALF WERK. Kolenkachel veroorzaakt brand in postrijtuig Kerstposi vernield Gisteravond is brand ontstaan in het postrijtuig van de sneltrein Maas tricht-Amsterdam, die omstreeks kwart over vijf op het Amstel station aankwam. De brand was uitgebroken doordat postzakken te dicht bij de kolenkachel in dit rijtuig waren ge plaatst. Door de grote hitte vatten deze zakken vlam. De brand was kort voor het bin nenrijden van Amsterdam begonnen en werd op het Amstel station bestre den met enkele schuimblussers van de spoorwegen, die door brandweer lieden werden bediend. Een aantal postzakken, waaronder enkele met kerstpost uit Duitsland, werd vrijwel geheel door het vuur vernield, terwijl de inhoud van andere postzakken schade opliep bij het blussen. De postrij tuigen van dit type wor den ook gebruikt in dieseltreinen en zijn daarom niet aangesloten op het verwarmingssysteem van de trein. Het treinverkeer op dit binnenko mende baanvak ondervond vrijwel geen vertraging, omdat op het Amstel station altijd nog een spoor vrij is, om de dienst voort te kunnen zetten. In Amsterdam werd woensdagochtend van de werf van de N.D.S.M. een tussenstuk voor een schip tewater gelaten. Het tussenstuk, dat een lengte heeft van ruim 110 meter, vervangt een stuk van de oorlogstanker „Frixos" die daardoor bijna 19 meter langer wordt. Het draagvermogen wordt van 16.500 ton gebracht op ruim 22.000 ton, terwijl de tanker als nieuwe bestem ming „Bulk Carrier" krijgt (d.w.z. dat het schip ingericht wordt voor het vervoer van lostgestorte lading droge stofffen). In de loop van woensdag wordt het nieuwe stuk ingevaren; de aflevering zal waarschijnlijk eind februari plaatsvinden. Op de foto: boven de tewaterlating, onder het stuk op het IJ.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7