GEMEENTERAAD Raad garandeert aanleg landijsbaan De Franse schoolwet toch aangenomen MEDISCHE jj~ DIENSTEN Ij Perzië en Irak DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 SCHUVEL's JsZïr, CITROEN NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN (Advertentie) LEIDERDORP (Vervolg) En nog was de raad niet uitge praat want bij de comptaibiliteitsbe- sluiten vroeg de heer Los inlichting over een post van 750,voor de fotoclub Daguerre, gemaakt bij het bezoek van de commissaris van de Koningin. De voorz. zet uiteen, dat aan genoemde vereniging verzocht is een expositie te houden met foto's van oud-Leiderdorp. Deze expositie viel zeer in de smaak en heeft veel bijgedragen tot het slagen van het bezoek van de commissaris. Daar de vereniging niet over materiaal be schikte om de foto's te plaatsen, was toestemming gevraagd aan B. en W., en verleend, om dit voor rekening van de gemeente te mogen laten ma ken en tevens om dit te mogen be houden. De kosten zouden, hetgeen herhaalde malen verzekerd was, niet meer dan 250,bedragen. In goed vertrouwen hebben B. en W. dit toe gezegd. Evenwel was door B. en W. er op rekenende dat toegezegd be drag niet zou worden overschreden, verzuimd een limiet vast te stellen en uiteindelijk bleken de kosten ƒ750,te bedragen. Daar B. en W. evenwel toezegging hadden gedaan, wilden zij het vertrouwen niet be schamen hoewel zij wel geprotes- terd hébben. Ook met het antwoord, dat er geen goedkoper materiaal was, hebben zij geen genoegen genomen, maar dit nam niet weg, dat de ge meente er voor garant was. Meerdere raadsleden uitten hun mening, de heer Andrik noemt het o.a. een verkapte subsidie en vindt het absurd om het materiaal nog te schenken. Hij hoopt in de toekomst voor dergelijk enthousiasme bewaard te blijven. De heer Boot vindt dat de fotoclub Daguerre grof misbruik heeft gemaakt van het vertrouwen. Tenslotte erkent weth. Kleiss dat er inderdaad een fout is gemaakt, nJ. een fout van te goed van vertrouwen. Zij zullen echter waken voor een her haling. Rondvraag. Op zijn vraag daaromtrent, hoort de heer Nievaart, dat nu eerlang het opgeslagen materiaal van een aanne mer van het terrein langs de Van der Valk Boumanwèg zal verdwijrtën. De heer Boot verneemt, dat deze week de fa. Wernink de opdracht ont vangt voor de reconstructie van de tennisbanen. De heer Andriks, als mede commis saris van de liquidatie-commissie van jOuderzorg", vraagt opening van zaken hierover, die hem binnenkort zullen worden verleend. Tenslotte spreekt de voorzitter op deze laatste vergadering in 1959 zijn gevoelens uit die in deze kersttijd de mens beroert. Hij wenst de leden een gezegend Kerstfeest en een voorspoe dig 19S0 en hoopt, dat de burgemees ter herstel geschonken zal worden en hy in 1960 weer in de raad aan wezig zal zijn. De heer De Graaf beantwoordt de voorzitter en wenst hem en de leden eveneens gezegende kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar. VOLKSKERSTZANGAVOND „Alzo lief heeft God de wereld ge had". Onder deze titel heeft het ker kelijk comité te Leiderdorp gister avond een openlucht kerkstzang- avond gehouden op het grasveld naast de Herv. kerk. Ondanks het minder gunstige weer was er een vrij talrijk publiek om aan deze zang avond deel te nemen. Ds. Honnef be groette de aanwezigen, waarop het programma werd afgewerkt. Hieraan werd medegewerkt door de plaatse lijke koren. De begeleiding van de Harmoniekapel kwam te vervallen doordat deze, ondanks twee defini tieve afspraken met ds Honnef niet aanwezig was. poor een misverstand moest ook het nummer, dat door het parochieel zangkoor van Meerburg zou worden verzorgd, vervallen. Zo als gewoonlijk werden de evangelies gelezen door de vertegenwoordigers van het geestelijk en het wereldlijk gezag n.l. ds. Honnef, dr. Dijk en pas- toof Kouwenhoven. Inplaats van bur gemeester Van Diepening, die ziek is, las wethouder Meerburg in diens plaats het evangelie. Nieuw ditmaal waren een tweetal declamaties. Aan het slot dankte ds Honnef alle aan wezigen voor de opkomst en wenste hen een gezegend Kerstmis en Oude jaar en 'n alleszins gezegend Nieuw jaar. Jaag die ondragelijke Bheumatiek uit Uw leden. Begin vandaag nog 'n Kruschenkuur. Iedere dag die kleine dosis Kruschen en U voelt zich al gauw weer een an der, mens. Dat komt omdat Kru schen Uw bloedzuiverende organen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weggenomen van het lijden en de pijn, die nu Uw leven vergallen. (Advertentie) TER AAR Geen voorwaarden maar één belofte Gisteravond kwam de gemeente raad in voltallige zitting bijeen on der voorzitterschap van burgemeester B. J. Hogenboom. Een aantal inge komen stukken werd voor kennisge ving aangenomen. Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor de demping van de Langeraarsewegsloot vroeg weinig, woorden. Tot de demping was in een der vorige vergaderingen reeds in principe besloten. Er zal gedempt worden vanaf het Witte Huis tot de Gez. Akerboom en vanaf C. Ver sluis tot L. J. Rekelhof. De lengte is 552V» meter. De hoogste is voorlopig 40 cm boven het waterpeil. De geraamde kosten belopen 57.750. Na deze mededelingen door de voorzitter, gaf de raad goedkeuring aan dit voorstel. Vervolgens werd het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor gedeeltelijke aanleg van een ontsluitingsweg in dustrieterrein in behandeling geno men. Deze weg zal voorlopig worden aangelegd met een eenvoudige ver harding. Volgens het voorstel zou de rijbaan 4 meter breed worden en 87 meter lang. De kosten zijn geraamd op 8.250.00. De heer Van Harten vraagt of 4 meter voor deze weg vol doende is. Ook de heer Uijttewaal is van mening, dat de weg te smal zal zijn. Er worden verschillende menin gen gehoord. De voorzitter en wet houder Volgering zijn van mening, dat voorlopig kan worden volstaan met deze breedte, omdat nu nog niet kan worden overzien, wat in de toe komst gevraagd zal worden. Als al gemene opinie overheerst echter de gedachte, dat het beter zal zijn de weg een breedte te geven van 5 me ter. Na stemming wordt het voorstel van b en w verworpen en besluit men tot 5 meter. Later werd besloten, na overweging van moeilijkheden, die deze maat kan opleveren te gaan tot 4J/t meter met een oprit van 5 meter breed. Voorzichtige begroting Bij de aanbieding van de gemeen tebegroting bleek dat de begroting sluitend kon worden gemaakt door aanwending van 56.540,00 uit de saldireserve. De gewone dienst wijst in inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 1.124.617,00. Bij het opstel len van de begroting is geen rekening gehouden me', eventueel op komst zijnde nieuwe maatregelen, die mo gelijk voor deze gemeente gunstig zijn. Wel is rekening gehouden met uitgaven voor plannen, die op stapel staan o.a. verdere uitvoering van het plan straatverlichting het Keetsloot- plan enz. Naar de voorzitter mede deelde is ie begroting aan de voor zichtige kant gehouden. Voor de be handeling zullen de leden van de raad een exemplaar te bestudering krijgen toegezonden. De kapitaal- dienst wijst aan: Inkomsten 4.097.917 gulden. Uitgaven 4.864.396. Het volgende agendapunt was een voorstel tot medewerking voor de aanleg van een landijsbaan door de Ter Aarse IJsclub. Door de IJsclub is aan de Grondmij. opdracht gege ven, een plan op te stellen. In dit plan bestaat de mogelijkheid dat het werk wordt uitgevoerd als RAW met de 100% subsidie op arbeidslonen en sociale lasten. Met inbegrip van het bedrag voor aankoop van 2,3 ha. grond zijn de totale kosten 101.538. Na afrek van het arbeidsloon e.d. blijft er 41 a 43 duizend gulden onge dekt. B. en w. stelden voor om mede te werken. De ijssport in Ter Aar heeft een bijzondere binding gekre gen door de success?* van de Ter Aarse rijders behaald in binnen en buitenland, aldus de voorzitter. B. en w. zijn dan ook de mening toegedaan dat de gemeente zich niet onbetuigd mag laten. Er werd voorgesteld een bedrag van 10.000 ter beschikking te stellen en een lening van 30.000 te garanderen. Voorwaarden zijn ves tiging van een le hypotheek en re gelmatig inzicht in de exploitatie. Batige saldi zullen moeten worden aangewend ter delging van eventuele schulden. De heer A. Heemskerk is wel voor de aanleg van de ijsbaan doch dan moet deze opengesteld zijn voor de gemeentenaren en niet op de eerste plaats voor grote wedstrijden. De voorzitter merkte op dat de ex ploitatie in handen is van de ijsclub en dus kunnen de leden invloed hier op uitoefenen. De heer C. v. Vliet had wat huiverig gestaan tegenover deze zaak. Door de toelichting was de huivering wel verminderd maar het bleef volgens hem toch een ris kant geval. Er zullen jaren komen, dat een ijsbaan niet rendabel is. Daarom wil hij dat de gemeente bij de exploitatie een vinger in de pap zal houden. De heer Sassen is van mening dat grote wedstrijden op de plassen erg gevaarlijk kunnen zijn. Daarom is het van belang dat er een „landijsbaan" komt. De heer H. Eg berts is ook deze mening toegedaan. Zondagsrust. Van prot. christelijke zijde werden bezwaren geopperd tegen wedstrij den op zondag. Wethouder Den Hol lander zou als voorwaarde willen stellen, dat dit niet mag. De heren Koning, Van Harten en Van Vliet sluiten zich hierbij aan in verband met zondagsheiliging en zondagsrust. De voorzitter is van mening, dat men, ter tegemoetkoming aan de princi- zoeken op zondagen geen grote wed strijden te houden. Dit als voorwaarde opleggen gaat wat ver. De heer P. van Rijn gelooft niet, dat er veel gevaar bestaat voor der gelijke wedstrijden op zondag. Het is in 1947 en 1956 geweest, dat Ter Aar grote wedstrijden heeft gehad en dezfe waren niet op zondagen. Naar aanleiding van de besprekin- ALKEMADE RAADSSTUKKEN. Bij de suusiuie-ctanvieLge der R.K. feenieugue zangver. „voix .uaeta" oieuen u. en w. in nun preauvies een suuiiuienng van ae in ue gemeente aanwe^ifie zangverenigingen te wil len sumuieien. znj stencil voor ait in een concept-regenng vast ie leg gen. iviocni ue ïaao. luertoe aisnug mee wensen over te gaan, uan stel len D. en w. voor, ue gemengue zangver. „vox i^eata" te iuküoi- arciiusveen ingaanae 1 jan. Itfou ae geviaagae suoaiaie groot J dw toe te mennen. op ae subsidie-aanvrage van de Mater Amaoiiisacnooi Aixemaae stenen b. en w. voor ten laste van ae oegioting i9oo een oearag van J dZv. te uuen vaststenen. neaeiienae net onueiwerp „op nieuw vaststellen veroraening op ue siraatueiasungmerxen D. en w. op, aat ae kosten van aanieg en onaer- noua van wegen m wei zeer sterke mate gestegen zijn. Jtl. en w. aaviseren aernaive ae tarieven aer straatoeias- ting te vernogen en wel voor de on- geoouwde eigenaommen van 3 tot 5 pet. en voor de bebouwde eigen dommen van 6 tot 10 pet. Teneinde het verontreinigen en verontreinigd blijven van wegen zo veel mogelijk tegen te gaan, stellen b. en w. een wijziging van de politie verordening voor, opdat de politie, welke tot heden moest volstaan met het geven van waarschuwingen, dan indien nodig meer handelen kan op treden. Het steeds toenemende toeristen verkeer, de stijging ven het inwo nertal, de recreatiemoglijkheden in onze watersportgebieden welke een uitbreiding van jachthavens, hotel- en restaurant-accomodatie vereisen, worden door b. en w. o.m. aange wend om door de raad een verzoek te doen richten bij de Kroon om het Kroonmaximum drankwetver gunningen van 24 op 30 te verkrij gen. Daar het te verwachten is, dat in het voorjaar 1960 het nieuwe poli tiebureau zal zijn voltooid, en de door de politie in het gemeentehuis in gebruik zijnde lokalen dan zullen vrijkomen,, brengen b. en w. nu reeds een voorstel in de raad om te ver bouwing van het gemeentehuis over te gaan. De bedoeling is, aldus b. en w., dat deze leegkomende ruimten ge schikt gemaakt worden voor het on derbrengen van de Dienst Gemeente werken. Door deze interne verhui zing komen dan op de bovenverdie ping 2 lokalen vrij. Als bestemming hiervoor wordt gedacht de huidige tekenkamer te bestemmen voor ver gaderkamer, terwijl thans door de gemeente-architect in gebruik zijnde kamer benut zal worden tot spreek kamer voor de beide wethouders, waarbij dan buiten de spreekuren dit vertrek kan worden benut voor de bode-concierge. De totale kosten voor verbouwing, meubilering etc. zijn begroot op f 26.405. Betreffende het voorstel verbe tering en reconstructie van het Westeinde te Roelofarendsveen, stel len b. en w. de raad voor de huidige klinkerbestrating te benutten als fundament en hierop een 7 cm. dikke asphaltlaag te doen aanbrengen. De kosten worden begroot op 30.000. BODEGRAVEN OP STILSTAANDE WAGEN GEREDEN De 44-jarige majoor bij de Land macht, H. v. R., die werkzaam is bij het voormalig depot retourgoederen van het leger in Woerden, kwam met zijn auto uit de richting Woerden. Op de Noordzijde reed hij in volle vaart tegen een juist tot stilstand gekomen vrachtauto. De majoor werd ernstig gewond aan hoofd en rechter been en moest op advies van dr Samson naar een Woerdens zieken huis worden vervoerd. De wagen van het slachtoffer werd aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. AUTO-ONGELUK OP GLADDE WEG Gistermorgen om 5 uur reed de heer N. Domburg in de richting van Woerden. Blijkbaar had hij niet op gemerkt, dat de wegen nog al glad waren. In de bocht even voorbij de Witte Wimpel reed hij met flinke snelheid tegen 'n boom. De bestuur der liep een aantal snijwonden op aan het voorhoofd. De eerste hulp werd verleend door dr E. Bol en de heer Van Waveren van het Rode gen wilde wethouder Volgering op merken, dat hij niet zou graag zou zien dat de indruk gewekt werd dat de katholieken de zondag niet heili gen. De opvatting over ontspanning op zondag verschilt van de opvat ting der protestant-christelijken. Verder vindt hij het niet juist, dat de gemeente omdat zij medewerking verleent, deze verplichtingen zou op leggen. Te meer nog omdat het be stuur van de ijsclub geen plannen heeft om wedstrijden op zondag te or ganiseren. De heer Uytewaal sluit zich aan bij de mening van de wethouder en zou niet verder willen gaan dan het nu voorgesteld als dit nodig zou blijken. De vergadering werd geschorst om de prot. chr./ fractie gelegenheid te geven, deze zaak te bespreken en een standpunt te bepalen. Wethouder Den Hollander verklaarde na herope ning der zitting, dat het motief over gevaar van grote wedstrijden op de plassen door hem wordt gedeeld. Verder is er de toezegging van het verzoek om bedoelde wedstrijden niet op zondag te houden. Hij sloot zich dus aan bij het college. Het voorstel werd aangenomen met de toevoeging, dat verzocht wordt, geen grote wedstrijden te organiseren op zondag. In bijzondere gevallen is de voorzitter bereid om over afwij king hiervan overleg te plegen met de wethouders. Alleen de heer Van* Vliet stemde tegen. (Vervolg van de raadsverslag wordt maandag geplaatst). Kruis. Dr.Bol constateerde tevens 'n hersenschudding. De auto werd zwaar beschadigd. W0UBRUGGE Kerstfeest bejaarden. Voor de bejaarden van alle gezindten werd woensdagmiddag in Het Oude Raedt- huys een kerstsamenkomst gehou den, die mogelijk door de weersom standigheden minder druk bezocht werd dan voorafgaande jaren. Het programma omvatte ondermeer sa menzang, een kerstvertelling van de heer S. Couperus, traktaties, terwijl de bijeenkomst werd geopend en ge sloten door de beide plaatselijke pre dikanten. De zaal was door enkele leden van de Plattelandsvrouwen keurig versierd. De Gaulle onievreden over kleinzielig debat ZOETERWOUDE- LEIDERD0RP EHBO DOET BEROEP OP MEERBURG-PAROCHIANEN De EHBO-vereniging in de Meer burg parochie roept allen op, de col lecte ten bate van het gebrekkige kind te steunen op zondag 27 dec. a.s. Deze kinderen worden verpleegd in de St. Maartenskliniek te Ubber- gen. Ze zijn ondergebracht in hou ten barakken, die in deze tijd van het jaar zeer slecht te verwarmen zijn, zodat zij 's nachts bij particu lieren moeten worden onderge bracht. Het EHBO-bestuur wil meehelpen deze spastische en polio-patiëntjes een verwarmd tehuis te geven. Het is hard nodig! Voor Leiden en Omgeving VOOR DB KERSTDAGEN EN HET WEEKEINDE Leiden. le Kerstdag de artsen Pieterse, Postel, Jansen, Langezaal en Verhoef; 2e Kerstdag de artsen Pleiter, H. C. Jasperse, De Jong, Den Haan en Hartman. Zondag 27 dec. de artsen Stoffers, Wydicks. v. Alphen, Roodenburg Vermaat en Meel. le Kerstdag apotheek Kok, Rapenburg 9, teL 24807, 2e Kerstdag apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel- 20502, 27 dec. Zuider-apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553 Alkemade en Leimuiden. Van 25 t/m 27 dec. de artsen Brinkhorst, Leimuiden, tel. K 1721—269, en Mus- kens, Roelofarendsveen, tel. K 1713- 329. Alphen a. d. Rijn. le Kerstdag dkt. H. van Kooten, tel. 2079, 2e Kerstdag dkt. P. Stehouwer, tel. 2170; zondag 27 dec. dkt. A. J. Zwartendijk, tel. 2472- Bodegraven. le Kerstdag dkt. E. Bol, tel. 2113, 2e Kerstdag dkt. C. van Beek, fel. 2268; zondag 27 dec. dkt. D. Ragay, tel. 2030. Zuster Lan- geveld, alle drie de dagen, tel. 2566. Hazerswoude. Zie Leiderdorp, beide Kerstdagen en 27 dec. zuster v. d. Holst Katwijk/Rijn. Beide Kerstdagen dkt. E. E. van der Laan, tel. 2810; apotheek zie Katwijk/Zee; zondag 27 dec. dkt. C. J. Hagen, tel. 3222, apo theek Kerkstr. 18, teL 4370. Katwijk/Zee. Beide Kerstdagen dkt J. C. J. Lodder, tel. 2424, apo theek Princestraat 3, tel. 2755; 27 dec. dkt. P. A. Visser, tel. 2023, apotheek zie Katwijk/Rijn. Koudekerk a. d. Rijn. Zie Lei derdorp en Hazerswoude. Langeraar. Beide Kerstdagen zie Woubrugge, zondag 27 dec. dkt. Sandkuyl, tel. K 1722—139. Leiderdorp. Beide I^rstdagen dkt. G. A. de Bruvne, tel. K 1710 22208; 27 dec. dkt. P. v. 't Woud. tel. K 171030070. Voor zuster zie Ha zerswoude. Nieuwkoop. le Kerstdag zie Zwammerdam, 2e Kerstdag dkt. G. J. Bremer, tel. K 1725103, óók zondag 27 dec. Nieuwveen. Beide Kerstdagen zie Woubrugge, zondag 27 dec zie Lan geraar. Noordwljk. Beide Kerstdagen en zondag 27 dec. dkt. Goudriaan. tel. 2333. Duinrandapotheek van 121 en van 56 uur. Wit-Gele Kruis zr. Faase,, tel. 2536. Noordwijkerhout. Beide Kerst dagen dkt. K. A. van Praag, tel. 385. Zondag 27 dec. dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest. Beide Kerstdagen dkt J H. Meissner, tel. 24865, 27 dec. dkt. M. A. Reterink, tel. 20394. Apo theek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Riinsburg. Zie Katwijk. Sassenheim Eerste en Tweede Kerstdag alle artsen bereikbaar, zon dag 27 dec. dkt. H. Kwint. tel. K2532 7253. Beide Kerstdagen en 27 dec. de zusters Durieux, tel. K 2532 8327, en Konijn, Warmond, tel. K 1711—250. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout le Kerstdag dkt. A. W. Bots, tel. K 2532—7393. 2e Kerstd. dkt. Bots en dkt. Walen kamp, Warmond; 27 dec. zie War mond. Voor zust. zie Sassenheim. Voorschoten le Kerstdag dkt. H. Olthuis. tel. 2527; 2e Kerstd. dkt. F. H. Swen, tel. 2356; zondag 27 dec. dkt. F. J. Tonino. tel. 2493; Gezond heidscentrum, Wijngaardenlaan, tel. 2177. Warmond le Kerstd. zie Voor hout; 2e Kerstd. en 27 dec. dkt H. Walenkamp, tel. K 1711—220. Voor zust. zie Sassenheim. Wassenaar le Kerstd. dkt. R. S. ten Cate, tel. 3027 en dkt. H. Boo- gaart, tel. 4466; 2e Kerstdag; de art sen H. W Plink, tel. 2075 en J. C. de Neef, tel. 8303; zondag 27 dec. de artsen J, A. Romer, tel. 4641, en H. D. Boer, tel. 9124. Beide Kerstdagen en zondag 27 dec. de Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Daarna tot Nieuwjaarsdag apotheek Siderius. Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge Beide Kerstdagen dkt. J. Nooter, tel. K 1729—104 27 dec. zie Langeraar. Zwammerdam le Kerstdag dkt. K. Gill, tel. K 1726- -2527; 2e Kerstd. zie Nieuwkoop, ook 27 dec. NIEMAND IS VOLDAAN De Franse regering heeft vannacht de goedkeuring van de Nationale Vergadering gekregen voor haar om streden westontwerp tot verhoging van de subsidie aan particuliere scho len. Het wetsontwerp is aangenomen met 427 tegen 71 stemmen. De linkse afgevaardigden, met inbegrip van de socialisten, waren tegen. Woensdag is de socialistische mi nister van onderwijs Boulloche af getreden omdat hij een vermeerde ring van het staatstoezicht op de par ticuliere meest Katholieke scholen, er niet door kon krijgen. Direct na de indiening, nu een week geleden, van het regeringsontwerp, is een felle strijd ontbrand tussen de voorstanders van openbaar staats onderwijs en de voorvechters der R.K. bijzondere scholen. Op het ogenblik ontvangen de par ticuliere scholen een subsidie, die ofifcieel ten goede van de leerlingen en niet van de scholen komt. Voor- en tegenstanders van finan ciële staatssteun voor bijzondere scholen hebben rich fel tegen het huidige regeringsontwerp gekeerd, dat de voorstanders niet ver genoeg en de tegenstanders veel te ver gaat. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met (Advertentie) De gehele linkervleugel van de Nationale Vergadering en met name de socialisten waren tegen het ont werp gekant. Laatstgenoemde willen openbaar onderwijs, dat door de staat bekostigd wordt. Het ontwerp voorziet in kradhtig regeringstoezicht op dat deel van het bijzonder onderwijs, dat staatssub sidie krijgt en hier zijn de voorstan ders van dit onderwijs weer tegen Zij vinden dat het voorgestelde rege ringstoezicht te ver gaat. NOG MEER MACHT VOOR DE GAULLE? De kleingeestige ruzie over de schoolwet heeft president De Gaulle geërgerd, Hij zou langzamerhand tot de overtuiging gekomen zijn, dat er een te sterke stroming onder de Franse parlementariërs bestaat om zo zachtjes aan terug te keren tot de politieke praktUk, die de vijfde repu bliek juist heeft willen afschaffen. Daarom bestaat er kans, dat gene raal De Gaulle het Franse volk zal vragen hem de macht te geven om in belangrijke zaken, die de buiten landse en binnenlandse politiek be treffen, drie jaar zonder het pale- ment te regeren, als de regering nog langer door de Nationale Vergade ring bedwarsboomd mocht worden bij haiar pogingen om wetten snel aan genomen te krijgen. Als De Gaulle hiertoe mocht be sluiten zal er een volksstemming worden gehouden om de tijdelijke machtsconcentratie in handen van De Gaulle en de regering te be krachtigen. LEIOSCHENDAM CONCERT „ARTI ET CHARITAT1". De katholieke gemengde zangver eniging, die binnenkort haar derde lustrum zal vieren, heeft in de grote zaal van het patronaatsgebouw een zeer goed geslaagd concert gegeven. Het koor zette met het a capella gezongen „Sanctus" van Antonio Lotti dat zeer goed werd vertolkt. Wij menen dat het mannen-element wel wat zwak bleef, terwijl de bege leiding op de piano o.i. te veel op de voorgrond kwam. De Leidschendamse sopraan, mevr. Carla van DorpVan Heiningen, thans woonachtig te Oegstgeest, bracht daarna „Hirt auf dem Fel sen" van Frans Schubert. De heer W. van Duyn uit Sassenheim her haalde op de clarinet de echo's en mevr. PoldermanVan Veen bege leidde de zangeres op voorbeeldige op de piano. De directeur van de vereniging, de heer Jac. Woerde man uit Den Haag, bracht vervol gens op de piano ten gehore „Prelude in cis" van Rachmaninoff. Arti's klein koor zong daarna „Zomer, zon en bloemen" van Stinia Zijderlaan en „De vrolijke jager" van Wessel Dekker. Deze liederen werden wel correct uitgevoerd maar werden o.i. te opvallend opgedreund. Gerard van der Velde, bekend door zijn optreden voor radio en te levisie, had buitengewoon succes met „Carmé" van de Curtis en „Re- condita Armoni" van Puccini. Het eerste deel van het concert werd be sloten met „Vollendet ist das grosse werk" uit de „Schöpfung" van Jo seph Haydn. Na de pauze weer optreden van het meisjeskoor gevolgd door „An der schonen Blauen Donau" van Joh. Strauss, dat een enorme bijvalsbe tuiging oogstte. De sopraan-soliste mevr. Van Dorp zong vervolgens „Villanelle" en „II Bacio" resp. van E. Dell'acqua en Arditti. Mevr. Polderman speelde dan nog op de piano de „Turkse mars" uit de sonate in A" van W. A. Mozart. Ook zij mocht met deze moeilijke presta tie een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Nadat de heer v. d. Velde nog met twee liederen was opgetre den, was het applaus zo aanhoudend, dat hij nog als extra-nummer zong „Good bye" van Tosti. Het koor besloot met „lm Weis- sen Rössl" van Benatzky. Arti mag op deze uitvoering met voldoening terugzien. De belang stelling was groot alsook de waar dering voor het gebodene. De voorzitter, de heer C. Groene- wegen, bracht dank aan de voornaam ste medewerkers die bloemen en ge bak werden aangeboden. Spr. hoop te dat deze uitvoering aanleiding moge zijn, dat meerderen zich als zanger bij Arti zullen aansluiten. Vooral mannenzangers zijn zeer wel kom. Kerstboomverbranding. Terwijl de kerstbomen nog niet zijn opge tuigd, deelt de politie al mede, dat op oudejaarsavond de afgetakelde kerstbomen alleen verbrand mogen worden op de door de politie aange geven plaatsen, n.l. Zaagmolenstraat hoek Rijnlandstraat, Ambachtstraat, de speelweide achter het raadhuis en nabij het voetbalveld in park Leeuwenbergh. Benoeming R.K. Armbestuur. In de vacature, ontstaan door het terugtreden van het oudste lid van het armbestuur van de Petrus en Paulusparochie, de heer W. Th. Va der, zal worden voorzien door be noeming van de heer B. C. A. Cocx en niet door die van de heer J. A. Cox, zoals wij dezer dagen vermeld den. Perzische straaljagers zijn naar het grensgebied tussen Perzië en Irak gevlogen om de daar opgestelde tanks en zware artillerie te verster ken, zo is van ofjiciële zijde in Aba- dan meegedeeld. Zoals bekend zijn de tanks en de zware artillerie al eerder naar dit gebied overgebracht. De spanning tussen Perzië en Irak is de laatste tijd toegenomen nadat premier Kassem van Irak aanspraak had gemaakt op een strook grond bij het oliecentrum van Abadan. Uit het gebied van Abadan wordt gemeld, dat Irak daar troepen sa mentrekt. Vijf met zware wapens uitgeruste Iraakse brigades zouden stellingen hebben ingenomen tegen over de Perzische grensposten te Fakeh. De Perzische bevelhebber in dit gebied zou om versterkingen voor de grensposten gevraagd heb ben. Twee kinderen door zand bedolven Gistermiddag tegen vijf uur kreeg de politie te Halsteren het bericht, dat sinds tien uur in de morgen twee kinderen, resp. van de families Van Geel en Van Kraan van de Steen- ovenweg te Halsteren spoorloos ver dwenen waren. Aanvankelijk hadden de ouders gedacht, dat de jongens, 9 en 10 jaar oud, met de wagen van een expeditiebedrijf uit de omgeving mee waren. Dat deden ze wel meer in de vakantie. Met hulp van een arbeider, die op de terreinen van de zandafgravingen goed bekend is, hield de politie een speurtocht door bossen, vennen en zandverstuivingen rond Halsteren. Na een uurtje graven in de zandaf- graving, waar kennelijk nog kort te voren een instorting had plaatsgehad, vond men een van de jongens. Maar toen volgde opnieuw een instorting. Na opnieuw een half uur graven wa ren de beide stoffelijke overschotten geborgen. Gedeeltelijke vergoeding voor onschuldig zitten'' De minister van Justitie, mr. Beer man heeft in antwoord op vragen van het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid Aantjes medegedeeld, dat de Haagse glazenwasser H. B., die tien dagen onschuldig in gevangen schap heeft doorgebracht, geen aan spraak maakt op volledige schadever goeding. Hij wenst slechts een tege moetkoming in de door hem geleden geldelijke schade. De Haagse recht bank heeft de schade destijds vast gesteld op 750.Het Hof vond het bedrag van de tegemoetkoming te hoog en bepaalde het op 500 gulden. De heer Aantjes nu, heeft de mi nister gevraagd of het ook niet mo gelijk is, de glazenwasser niet alleen de materiële schade te vergoeden maar ook de morele, de kosten van rechtskundige bijstand en de schade van de in-verzekeringstelling. Voor het uitkeren van schadever goeding wegens de rechtskundige bij stand zouden zeker in het wetboek gronden aanwijsbaar zijn. De vergoe ding van de morele schade echter zou, zelfs wanneer de wet dit moge lijk maakte, in de praktijk niet veel verschil maken omdat het ontbreken van 'n nauwkeurige maatstaf voor de berekening van deze vergoeding een mogelijkheid zou blijven vormen, al dus de minister.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3