Scherpe critiek in Hazerswoude op de benoeming gemeente-secretaris Chefarine 4 Betere beveiliging van „flessehals" in Rijksweg te Oegstgeest Klein voorproefje van bezitsvorming in de Tweede Kamer I p%n WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Katholieke bevolkingsdeel (bijna de helft) opnieuw achtergesteld VRIENDELIJKE WOORDEN TOT NIEUWE FUNCTIONARIS Onder voorzitterschap van burge meester A. Smit vergaderde de raad van Hazerswoude. De heer Rietveld was met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de heer J. M. Verlare, dat hij zijn benoeming als secretaris van deze gemeente aan neemt. Hierna volgde de beëdiging van de heer J. M. Verlare als secretaris van de gemeente. De voorzitter sprak de heer Verlare toe en feliciteerde hem. Spreker re leveerde het belang van het ambt van gemeente-secretaris en ver trouwde op een goede samenwerking. Hierna dankte de heer J. M. Ver lare voor de gesproken woorden en zegde aan de colleges van burgemees ter en wethouders en de raad de vol le inzet van zijn persoon toe. De heer F. J. Kouwenhoven feli citeerde de heer Verlare namens de KVP-fractie. Het is geen eenvoudige taak om secretaris te zijn, maar hij verwachtte, dat ook deze secretaris met grote onpartijdigheid in de za ken de gemeente betreffende zal kunnen optreden. Nadat ik me op deze manier tot onze functionaris gewend heb mijn heel de voorzitter, moet me toch nog even iets van het hart dat naar U wel zult kunnen begrijpen ons geweldig dwars zit. Leefden wij als Kath. Fractie steeds in de veronderstelling dat hier een behoorlijke en zuivere samen werking was tussen de resp. groe peringen van deze raad dan zijn wij daar wel geweldig in teleurgesteld en dan geloof ik wel dat men ver in de omtrek zal moeten zoeken om een dergelijke partijdigheid te kunnen vinden als hier bij de verkiezing van een nieuwe secretaris is tentoonge spreid. Wij van onze kant hebben tenminste begrepen dat we van de Prot. Chr. Fractie's niet veel hebben te verwachten. Dat een en ander ons zeer pijnlijk aandoet zult U, mijnheer de voorzitter, wel kunnen begrijpen. Billijk was o.i. geweest dat daar het dag. bestuur der gemeente bestaat uit een A.R. burgemeester, een CHU loco, en een Kath. wethouder de nieuwe secretaris ook Kath. was ge weest. Immers, wanneer we de verhou ding in de bevolking nagaan dan was bij de laatste Gemeenteraadsverkie zing de KVP bijna met 6 van de 13 zetels uit de bus gekomen terwijl in de schoolgaande jeugd de cijfers nog duidelijker spreken. Gaan er hier in Hazerswoude 1130 kinderen op de lagere school dan zijn daarvan kath. 635 tegen 495 Prot. Chr. en onkerkelijken. Toch hebben de 3 fracties, te weten de AR, CHU en SGP, vrijheid gevon den om deze grote groep eenvoudig te negeren en ook deze functie weer voor zich zelf op te eisen. Waren het voorheen nog maar speldenprikken (ik denk even aan het geen vergun ning verlenen voor de verkoop van sterke drank aan een caféhouder in het Rietveld, aan het pogen om de Ijsbaan aan de Rijndijk op zondag gesloten te houden, aan het sluiten van het sportpark op zondag, aan het sluiten van de café's enz dan is nu de klap op de vuurpijl gegeven en heeft men iemand gepasseerd die al le capaciteiten in zich verenigd had en die hier enige jaren was inge werkt in deze plaats om deze functie naar behoren te kunnen vervullen. Al met al mijnheer de voorzitter voor ons allen wel zeer erg pijnlijk. Nu is er een oud spreekwoord, dat zegt „late haver komt ook op". Men be hoeft geen profeet te zijn, om te meer daar hier nu ook uitbreiding op gro te schaal mogelijk is (wat men in het Prot kamp ook al wilde tegenhou den) dat hier voor en genoemde groe pen niet veel winst meer willen boe ken. En dan kon het wel eens gebeu ren, dat de KVP b.v. met de PvdA een meerderheid konden gaan vor men. Dan hoop ik allen maar dat de vertegenwoordigers van die 2 groe pen het beter zullen begrijpen en wel men de minderheid rekening zullen houden; de Kath, uit een oogpunt van eerlijkheid en naastenliefde de PvdA mensen ui eerlijkheid en humaniteit. Dan heb ik de indruk mijnheer de voorzitter dat het belang dezer ge meente beter gediend zal worden dan nu met een gedeelte van dit college dat naar onze smaak niet ruim ge noeg kan denken en handelen als voor het welzijn van de gemeente noodzakelijk is. De heer Kaashoek (SGP) vond de verklaring te onjuist om hier verder op in te gaan. De heer C. Matze wenste eveneens de heer Verlare geluk en hoopte op een goede samenwerking. Ook de heer Van Rijn sloot zich hierbij aan. Tenslotte wenste ook de heer J. den Hoed (P. v. d. A.) de nieuw beëdigde geluk. De voorzitter hierna het woord nemende prees de heer Kouwenho ven dat hij in zijn verklaring perso nen van zaken heeft weten te schei den. Z.hst. werd het voorstel tot ver koop van een perceel grond langs de provinciale weg om niet aan de pro vincie aangenomen. De heer Kaas hoek informeerde of een bepaling ge maakt was dat het voetpad, diat op genoemde stook grond is gelegen al tijd gehandhaafd zal blijven. De voor zitter antwoordt, dat alhoewel dit niet met zoveel woorden is bepaald dit uiteraard wel de bedoeling is. Subsidie voor huwelijks-voor lichting. Hierna werd het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het Katholiek burau voor huwelijksaan gelegenheden te Leiden aan de orde gesteld. Het ging hier om het verlenen van een subsidie van 250,voor het jaar 1958 en voor de volgende jaren 50,per uit deze gemeente be handeld geval. De heer Kaashoek (SGP) is bang, dat de raad zich op een verkeerd ter rein gaat begeven. Spreker vindt het een kerkelijke aangelegenheid. Hierna geeft de voorzitter enige voorbeelden wat er alzo door een der gelijk bureau voor goeds gedaan wordt. Ook de heer De Vogel is het met de heer Kaashoek eens. De heer de Wit ziet de noodzake lijkheid van een dergelijk bureau wel in en deed de suggestie voor elk jaar opnieuw te beslissen of subsidie ver leend zal worden. De heer L. M- de Boer (KVP) zegt, dat de gemeente Leiden altijd voor de buitengemeenten heeft betaald en dit nu niet meer doet, hetgeen hij zich kan voorstellen. Uit deze ge- mente zijn in 1958 5 gevallen behan deld waarvoor een bedrag van 250, wordt gevraagd. Spreker is het eens met de heer J. D. de Wit om voor volgende jaren ieder jaar opnieuw te bezien of een subsidie zal worden verleend. Aangezien de suggestie van de heer De Wit niet verder wordt onder steund, wordt het voorstel van bur gemeester en wethouders in stem ming gebracht. Met 8 stemmen voor en 4 tegen wordt het voorstel aangenomen. Vervolgens wordt z.h.st. besloten ten behoeve van de internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade een sulbsidie te verlenen tot een bedrag van 100, Ook aan het gemeentepersoneel zal evenals de bedrijven met ingang van 1 oktober 1959 een verhoging van de kinderbijslag ad ƒ0.02 per dag per kind worden gegeven. Aankoop van grond. Langs de toegangsweg naar het uit breidingsplan Zuid ligt een strook grond met opstallen, dat in eigendom toebehoort aan Gebrs. Kooter alhier. Omtrent deze grond zijn met het ge meente-bestuur onderhandelingen gevoerd over de aankoop daarvan door de gemeente. B- en W. stellen voor deze grond groot 3140 m2 waarop twee woningen met koetshuis een garage-stal en enige varkenshokken aan te kopen voor de totaalprijs van 68.500, De heer Kaashoek stelt als voor waarde bij het passeren van de koop akte te stellen dat in genoemde ga rage geen varkens meer mogen wor den gehouden. De heer C. Matze vraagt of de ga rage wel past daar ter plaatse en vraagt tevens of deze grond ligt in het uitbreidingsplan. De heer den Hollander zegt, dat hij ter plaatse is wezen zien hoe de situatie ligt en komt volgens een door hem gemaakte berekening eveneens op een totaalprijs van 68.500, Hierna antwoordt de voorzitter aan de hand van een uitvoerig rapport hoe het college van b. en w. aan de totaalpijs van 68.500,gekomen zijn. De heer J. D. de Wit vindt dat er een moeilijkheid aanwezig is. In de garage zal de nieuwe brandweer spuit benevens een sneeuwschuiver en andere materialen behorende tot bet aan te kopen werktuigenset zul len worden ondergebracht. Spreker ziet hierin een decentralisatie van de dienst openbare werken en meent dat dit voor een goed functioneren van een bedrijf niet juist te noemen is. De voorzitter antwoordt, dat na een verbouwing van de garage deze als voornaamste doel heeft een on derdak te vormen voor de brand weerauto en de daarbij behorende materialen en eveneens voor de door spreker genoemde werktuigen. Dit is volgens de voorzitter geen bezwaar. De brandweer moet U gescheiden zien van de dienst openbare werken. Op het terrein van openbare werken aan de Dorpsstraat is eventueel geen ruimte voor onderdak. Bovendien kan de thans bestaande garage van de brandweerauto dienst gaan doen voor het onderbrengen van de materialen benorende bij de blokploeg van de Bescherming Be volking op het Dorp. Dit Materiaal is thans opgeslagen in een oud schuur tje achter op de gemeentewerf. Hier van heeft uiteraard het materiaal veel te lijden. Hierna wordt z.h.st. het voorstel van b. en w. aangenomen. Een aanvrage art. 72 der L.O. wet 1920 van het bestuur van de school beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I 20 tabl. 1.0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 (Advertentie) met de Bijbel op het Dorp voor de aanschaffing van leermiddelen wordt ingewilligd. Ook een dankgebed. De heer Kaashoek vraagt naar aanleiding van het voorstel van b. en w. tot het vaststellen van een nieuw reglement van orde voor de vergade ringen van de raad om een dankge bed op te nemen. In artikel 4 staat, dat de opening van de raad geschiedt met gebed, waarom dan niet sluiten met gebed? De heren de Vogel en C. Matze zijn het hiermede eens. De voorzitter geeft aan de hand van een voorbeeld aan, dat het wel eens bezwaarlijk kan zijn een raads vergadering, waaraan nogal op scher pe toon is gesproken, met gebed te sluiten. Spreker is er echter niet te gen een dergelijk artikel op te ne men. Tenslotte wordt besloten het re glement aan te vullen met een dank gebed. Bij de rondvraag wijst de heer Menken op de slechte toestand van de eerste straat van Rhynenburch. De voorzitter antwoordt dat deze weg in middels is hersteld. De heer S. G. den Hollander vraagt een voorziening te treffen zodat op het voetpad langs de Rijndijk niet meer wordt gefietst. De heer Groen vraagt verlichting van een straat in Groenenstein nabij de melkwinkel van Groen, alsmede hoe het thans staat met de beplanting langs de rijks weg in de Groenendijk tussen de gro te weg en het pad bestemd voor de voetgangers. De voorzitter antwoordt dat deze zaken zullen worden opge nomen. Hierna sluiting. Tijdelijk karakter Nachtegaal Alberti terug op 't nest De befaamde „zanger van het Napolitaanse lied", Willy Alberti, is dinsdag van zijn bezoek aan Amerika teruggekeerd in Nederland. Bij zijn aankomst op Schiphol verrasten zijn vrienden uit de befaamde visvereniging, de club van honderd, hem met het inmiddels geprepareerde omhulsel van de enorme snoek, welke Willy kort voor zijn Amerikaanse reis zelf had gevangen. De foto toont het lachende echtpaar Alberti met de opgezette monstervis op de luchthaven. Bondsvergadering van de L.T.B. De algemene bondsjaarvergadering van de L.T.B., de katholieke land- en tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, welke giste ren in Haarlem werd gehouden, werd 's middags bijgewoond door de bis schop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. Dodewaard, vergezeld van de deken van Haarlem, mgr. W. N. Zijlstra. Mgr. van Dodewaard ge tuigde in een bezielend woord tot de vergadering van zijn belangstelling voor de agrarische wereld en de vele problemen, waarmee men daar te kampen heeft. Aan het begin van de vergadering reikte de voorzitter, burgemeester E. J. M. Kolfschoten, van Roelof- arendsveen, de gouden ere-insignes van de L.T.B. uit aan twee verdien stelijke leden, de heren J. A. Berg mans uit Middenmeer, kringvoorzit ter, en H- P. Zwinkels uit Waterin gen, afdelingssecretaris, die beiden hun functies en vele andere op agra risch terrein gedurende een lange reeks van jaren op allerverdienste- lijkste wijze vervullen. Zonder hoofdelijke stemming of opmerkelijke discussie ging de ver gadering akkoord met de verschil lende prae-adviezen, welke door het bestuur waren uitgebracht op de voorstellen van de verschillende kringen. Zo zal het bestuur blijven ijveren voor een betere regeling van de spreiding van de inkomstenbelas ting over een aantal jaren. Indien de straatbelasting onjuist zou zijn voor agrarische bedrijven, werd aan de vergadering voorgesteld desbetref fende voorstellen in de gemeentera den aanhangig te maken. Het bestuur zal bij de betreffende instanties blij ven aandringen op vereenvoudiging van de agrarische loonadministratie. Binnen afzienbare tijd zullen de ren tezegels verdwijnen, wanneer de ar- beids-ongeschiktheidswet van kracht geworden is. Alle aandacht zal het bestuur ook hebben voor de speciale problemen, welke eventueel een kor tere werkweek met zich mee zou brengen voor agrarische bedrijven. De geestelijk adviseur, mgr. J. A. G. van der Hoogte, hield een toe spraak tot de vergadering over de ideële aspecten van de L.T.B. als ka tholieke standsorganisatie. De katho lieke achterstand op sociaal en cultu reel gebied is thans, vergeleken bij vroeger, al belangrijk ingelopen. Dat dank zij de eigen organisaties, welke van belang zijn voor het standsbe wustzijn, voor het zich bewust zijn van de eigen waarde en voor de so lidariteit. 's Middags hield het Tweede Ka merlid de heer W. J. Andriessen een inleiding over enkele aspecten van de ruimtelijke ontwikkeling in de Randstad Holland. Hij schetste de verschillende problemen en progno ses: in 1980 verwacht men dat ons land 14.2 miljoen inwoners zal heb ben. Bij een jaarlijkse emigratie van minstens 32.000 mensen (het is twij felachtig, dat die verwezenlijkt kan worden) zouden er in dat jaar een 13 miljoen Nederlanders in ons land zijn. De gemiddelde bevolkingsdicht heid bedraagt in ons land 329 zielen per vierkante kilometer. In het Wes ten is dat cijfer echter 755, in de Randstad zelfs 2.391. Vele steden kunnen hun „overloop" niet meer bin nen him grenzen opvangen. De cen trale overheid heeft bij deze vraag stukken een algemeen leidende en coördinerende taak. De Randstad Holland moet aldus de heer An driessen haar eigen plaats in het Westen kunnen blijven innemen. Het agrarisch bestanddeel daarvan is al leszins nuttig voor de ekonomie en dient zo volledig mogelijk gehand haafd te blijven. Daarom is bij maat regelen overleg met alle belangheb benden niet in de laatste plaats de agrarische noodzakelijk. Er zul len ongetwijfeld offers moeten wor den gebracht welke in het belang zijn van de welvaart van ons vaderland. KORTE golf Via de coöperatieve Roermond- se Eiermijn te Roermond werd dins dag het drie-miljardste ei geëxpor teerd. Dit feit werd op enigszins fees telijke wijze gevierd. De heren E. A. Rouwenhorst, hoofd van dienst van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer J. C. Konings, waar nemend voorzitter en directeur van het Nederlands Eiercontrolebureau, ae heer M. Borggeve, benevens de heen J. Breukers, honorair directeur en J. Breukers jr. directeur van de CRE, memoreerden de bloei van de grootste eiermijn in Europa. Miljoenen New orkers hebben zich dinsdag met grote moeite een weg door de straten gebaand, waar de sneeuw op vele plaatsen 25 centi meter hoog lag. Behalve New York heeft ook een groot gebied, van de Canadese grens en de Grote Meren tot aan Mary land en West-Virginia toe, een „witte Kerstmis" in het vooruitzicht. In dit gebied heeft het in lange tijd niet zo hevig gesneeuw. Bovendien is de temperatuur sterk gedaald. De rijksweg Den Haag-Wassenaar- Amsterdam zal binnenkort nabij Oegstgeest, waar de weg van vier in drie rijstroken overgaat, beter wor den beveiligd. Op voorstel van de KNAC, zo deelt deze organisatie mee, zal Rijkswaterstaat hier meer en dui delijker borden plaatsen, om te waar schuwen voor de wegversmalling. Het verkeer uit de richting Am sterdam zal straks op geruime af stand van de flessehals ter linker en rechterzijde van zijn baan derge lijke borden vinden. Deze borden zul len aan de rechterzijde van de weg in steeds groter formaat herhaald worden. Voor goede zichtbaarheid bij avond zal worden gezorgd. Dit is geen afdoende oplossing voor de situatie ter plaatse. Maar eind 1962 zal het hele gevaarlijke wegge deelte tussen Maaldrift en Oegst geest (met de smalle brug bij de Haagsche Schouw) gemeden kunnen worden. Deze beide punten zullen dan verbonden zijn door een geheel nieuw weggedeelte met geschei den rybanen en twee rijstroken in elke richting dat westelijk van de Haagsche Schouw via een brede brug over de Oude Rijn wordt geleid. Allerlei suggesties zijn reeds ge daan om tot eind 1962 beveiligende maatregelen te treffen voor het ge deelte Maaldrift-Oegstgeest, waar tot zolang minsten 17 000 voertuigen per dag moeten passeren. Opvallend weinig weerstand Het valt mee met de houding van de Tweede Kamer ten aanzien van de plannen voor de bezitsvorming. In de gisteren gehouden vergadering heeft staatsecretaris Schmeltzer (KVP) de plannen van de regering na de nota toegelicht. De heer Den Uyl, die sprak namens de socialis tische oppositie, achtte de voorstel len véél beter dan de plannen van de KVP. Hij merkte wél op, dat er een opvallende overeenkomst be staat van de regeringsplannen van thans met die van vlak vóór de ver kiezingen, ingediend door prof. Romme en met het rapport van de ambtelijke commissie. De liberaal de heer Geertsema meende in de regeringsnota een stre ven te zien om de Partij van de Ar beid tevreden te stellen. De rege ring heeft óf de steun van de libe ralen óf van de socialisten nodig! Hij pleitte voor enkele zaken, die niet in de nota voorkomen, maar wel in het plan van de KVP. De heer Den Uyl stelde enkele voorwaarden, waaraan de regering moet voldoen, wil de PvdA haar stem geven aan de komende wetsontwerpen. De staatssecretaris stuurde nog niet al het geschut in de vuurlinie. Hij wacht daarmee kennelijk tot het wetsontwerp bezitsvorming aan de orde komt. Hy zegt toe een en ander te zullen overwegen, beloofde echter niets. Veel steun kreeg de staatssecre taris uiteraard van zijn partijgeno ten en de protestantse partijen. De heer Koersen noemde de bezitsvor ming een stap vooruit in het maat schappelijk leven. De heer Van Mas- trigt (CH) en de heer Hazenbosch (AR) noemden de tijd rijp voor be zitsvorming. Zij wenste de staatsse cretaris veel geluk. Niet efficiënt Er is bijvoorbeeld een wegverlich- ting voorgesteld Deze zou echter om trent honderdduizend gulden kosten en op z'n vroegst de volgende win ter kunnen branden, zodat men er niet meer dan twee jaar profijt van zou hebben. Een algeheel verbod tot linkcafslaan, tussen Oegstgeest en de Haaesche Schouw, is ook voorge steld. Rijkswaterstaat is echter nog niet overtuigd van de noodzaak daar toe. Een analyse van de 180 ongeval len, die zich de afgelopen twee jaar op het bedoelde Weggedeelte voor deden, bracht aan het licht, dat links- afmanoeuvres slechts in enkele ge vallen de oorzaak waren Het blijft echter zeer wél mogelijk, dat zulke manoeuvres ongevallen van andere soort hebben ingeleid en de KNAC acht een verbod tot linksaf slaan daarom toch gewenst. Het terugbrengen van de drie rij stroken tot twee, zou naar de mening van de KNAC de capaciteit van de weg op onaanvaardbare wijze beper ken. Tegen een inhaalverbod, zelfs in één richting, bestond hetzelfde be zwaar. De ervaring heeft geleerd, dat een dergelijk verbod slechts effectief werkt over maximaal anderhalve kilometer. In dit geval zou het in haalverbod moeten gelden over on geveer drie kilometer en opstoppin gen (met het risico van kettingbot singen) zouden er het - gevolg van zijn, aldus een communiqué van de KNAC. Burgemeester Wyfema kraakt harde noten voor de raad van Bergen In de gisteravond gehouden raads vergadering van Bergen heeft de waarnemend burgemeester, mr. H. J. Wytema, naar aanleiding van het per 16 december aan de burgemeester, dr. W. Hiuyigens verleende eervol ont slag, enkele opmerkingen gemaakt van persoonlijke en bestuursrechte lijke aard- Hij stelde dat dr. Huygens niet eigener beweging zijn zetel zou hebben verlaten, als het tussen hem en de raad gerezen conflict niet zo'n nasleep had gehad, want dr. Huygens hield van zijn ambt en van Bergen, voor welke gemeente hij nog veel tot stand had hopen te brengen. Mr Wytema sloot zich aan bij de waarderende woorden van de minis ter van binnenlandse zaken aan het adres van dr. Huygens en meende ook in de raad dank te moeten brengen voor zijn onbaatzuchtig ijveren voor de belangen der gemeente zoals hij die zag. „Hij moge daarbij fouten heb ben gemaakt en de belangen der ge meente anders hebben gezien dan de raad, by het opmaken van de balans kan er geen andere onclusie zijn dan dat onder Huygens' soms wat eigen zinnig bewind, in Bergen veel goeds tot stand is gekomen. Hiervoor is Ber gen hem dank verschuldigd". Wat het conflict tussen dr. Huygens en de gemeenteraad betreft, betoogde de heer Wytema, „dat de met algemene stemmen aangenomen motie een wa pen was van grotere scherpte dan de raad voor ogen stond scherper ook dan de naad in meerderheid zelf wenste te hanteren. Door dit niet tijdig te on derkennen, heeft de raad de burge meester en de mens Huygens een leed aangedaan, dat hem diep heeft ge troffen en gekwetst. Bad dr Huygens - in zijn gevoelens van eerbaar mens geraakt niet zelf bij herhaling ont slag gevraagd, dan zou zijn ambts periode niet door een votum van de raad zijn beëindigd". „Dit mogen al die Nederlandse ge meenteraden bedenken, die zelden kunnen menen dat dit einde van de Bergense controverse voor hen de deur zou openen, zich te ontdoen van een hun onwelgevallige burgemees ter, ook al heeft deze beleidsfouten gemaakt. Niet de raad is tot oordelen geroepen, doch alleen H.M. de Ko ningin, voorgelicht door haar minister en haar commissaris in de provincie". Tkmhk trttflinntttmeitop Hf imritfUemtmi Toemk AL LEE Mil twte toeren mepte. j 7 {mm n y£ 'A Ifa w.ümmt!} têi

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8