Veertig-jarig jubileum 1. Janssen bij N.V. De Leidsche Courant Ziekenfondshonoraria voor artsen Maatschappelijke zorg ook voor platteland en ontwikkelingsgebied Overeenstemming bereikt „JE RECHTERHAND, JIMMY T DINSDAG 22 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Kon. onderscheiding als bekroning van staat van dienst Het was gisteren weer feest bij de Leidse Courant. Voor de tweede maal in korte tijd waren leiding en personeel van de krant bijeengeko men om een respectabele jubilaris in hun midden te verwelkomen. Het was de heer J. Janssen, die in de cember 1919 in dienst van de N.V. De Leidsche Courant was getreden en dus thans zijn 40-jarig jubileum vier de. De jubilaris werd met zijn echt genote, zijn twee dochters en enkele andere familieleden in de namiddag in de commissarissenkamer van de krant begroet door de president-com missaris van de n.v., de heer M. P. v. d. Weijden, die zeide, dat de gede legeerd-commissarissen gaarne bij deze huldiging aanwezig wilden zijn. Het is een goed teken, aldus de pres.- commissaris, dat een aantal werkne mers kunnen terugzien op een lang durig dienstverband. Het is zowel be langrijk voor de persoon zelf als voor de Leidse Courant, dat al die jaren in goede harmonie zijn doorge bracht met directie en medewerkers. Het is nu eenmaal: als ongelijke paar den trekken, kan het niemand tot voordeel strekken. Een dienstverband van veertig ja ren achtereen is geen 'eenvoudige zaak, zo zei de heer Van der Weij den. De loopbaan van de heer Jans sen nagaand memoreerde spr., dat de jubilaris als handzetter begon. Spoe dig echter kwam hij in opleiding voor machinezetter. Hij heeft hierin een grote kennis vergaard en hij is steeds bereid die kennis te gebrui ken voor zijn krant en medewer kers. „U bent een goed vakman, nog van de oude stempel en van voor oorlogse kwaliteit", zo zei spr. Hij dankte de jubilaris namens commis sarissen voor zijn ijver en toewij ding. Het leven ging bij de jubila ris niet altijd van een leien dakje en daarom is zijn arbeid dubbel te waarderen. Een verrassing voor de jubilaris was de aanwezigheid van wethouder S. Menken, die zei in de geschiedenis van Leiden te zijn gedoken en ver schillende herinneringen uit het jaar 1919 ophaalde. Er was in dat jaar veel gepasseerd. In dit jaar maakte de jubilaris zijn entrée bij de Leidse Courant. In dit bedrijf heeft hij uit stekend werk verricht. Met geven en nemen is hij het model geworden van de werknemer, die 40 jaar met plezier aan het bedrijf verbonden is en die opging in zijn werk en zijn vak. In dit feit ligt de reden, waarom de heer Janssen koninklijke waarde ring heeft ontvangen in de vorm van de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. On der applaus speldde de wethouder hierna dit ere-metaal de jubilaris op de borst. De heer- J. F. J. M. Koens, direc teur van de N.V. De Leidsche Cou rant, richtte vervolgens het woord Geleidelijk omhoog De ziekenfondshonoraria voor huis artsen zullen in 1960 met twaalf pro cent omhoog gaan. Deze verhoging vindt in twee etappes plaats: op 1 ja nuari 6 procent en op 1 oktober 6 procent Op dezelfde data zullen ook de ho noraria van de specialisten verhoogd worden en wel beide keren met 3l/t procent. Tandartsen krijgen op 1 januari een verhoging van 3Vt pro cent en op 1 oktober een verhoging van 1,4 procent. De bijbetalingen die de verzeker den voor tandheelkundige behande lingen moeten doen, gaan eerst op 1 oktober 1960 omhoog en wel met 4,9 procent. Dat het tweede deel van de ver hoging pas in oktober plaats heeft, betekent voor de ziekenfondsen in 1960 een mindere uitgave van 4,6 procent voor de wettelijke verzeke ring (verplichte en bejaarden verze kering te zamen) en 1,3 miljoen voor de vrijwillige verzekering. De verhoging van de honoraria voor apothekers en vroedvrouwen vindt in één keer plaats, en wel op 1 Januari. tot de jubilaris. Hij zeide, dat de vreugde van deze jubileumviering enigszins wordt getemperd door het feit, dat de jubilaris niet al te ver meer van zijn pensioengerechtigde leeftijd verwijderd is. Men weet wel wat men heeft, maar niet wat men krijgt. Het zal moeilijk zijn straks een gelijkwaardige kracht aan te trék ken. Meer dan het constateren van 40 jaar trouw vond spr. het van be lang de wijze waarop de jubilaris zijn werk in plichtsbetrachting heeft verricht. Het was een goede greep, hem uit te kiezen voor de opleiding tot machinezetter. Talloze leerlingen heeft hij geïnstrueerd en steeds zijn beste krachten gegeven. Hij is een man van weinig woorden, maar ook iemand, op wie de Leidse Courant altijd kon en kan rekenen. De heer Koens greep tevens de ge legenheid aan, een inzicht te geven in de plannen, welke bestaan tot uit breiding van de technische uitrus ting en vernieuwing van de gebou wen van de krant. Hij hoopte, dat de jubilaris, als alles naar wens gaat, nog getuige mag zijn van deze verbe teringen. Op zijn krachten blijft men een beroep doen. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde de heer Koens de jubilaris een couvert met inhoud. Namens het technisch personeel sprak de heer H. de Graaf woorden van gelukwens bij de koninklijke onderscheiding. Al die jaren had spr. met de jubilaris samengewerkt en hij had hem leren kennen als een man met een stil karakter, maar ook als een ijverig employé, die nooit dynamisch ontplofte. Namens het technisch personeel van de Leidse Courant bood hij de jubilaris een prachtig klokje aan. De heer L. C. J. Eoozen, hoofdre dacteur, vroeg zich met Shakespeare in Romeo en Julia af „what's in a name?" Vandaag is dit Janssen. Het is een onpersoonlijke naam, aldus de heer Roozen, maar zij dekt een uitgesproken persoonlijkheid. Deze uitgesproken persoonlijkheid spreekt weinig, doet veel en wat hij doet, doet hij goed. De heer Janssen is een man, die eigenlijk iedere dag weer examen aflegt en dan iedere dag weer slaagt magna cum laude, met grote lof. Dat hij thans met het brons is gepantserd, wordt door de redactie ten volle gewaardeerd. De heer L. v. d. Meer sprak na mens het administratief personeel. Hoewel de jubilaris en de admini stratie niet zoveel met elkaar te ma ken hebben, is er toch een verbon denheid gegroeid in het belang van de L.C. Uit naam van de gepensio neerden sprak tenslotte de heer D. Haverkorn. De oud-directeur de heer C. M. van Hamersveld, thans wonende te Beek bij Nijmegen, had een telegram van gelukwens gezonden. De heer Janssen, die zich ook een man van weinig woorden noemde, sprak nog een woord van hartelijke dank tot de wethouder en aan alle sprekers afzonderlijk voor hun ge waardeerde woorden en geschenken. De jeugd drukte hij op het hart „te leren wat er te leren valt. Het gra fisch bedrijf eist veel Graag zou hij zien, dat de uitbrei dingsplannen in onderling overleg besproken zouden kunnen worden. Met een handdruk wensten de aanwe zigen de jubilaris en zijn familie ge luk met deze bijzondere dag. TWEE PAUSEN, TWEE PORTRETTEN In opdracht van de bisschop van Hildesheim heeft de schilderes, Carla Merck, twee pausen geschilderd. De kunstenares heeft haar opdracht pas na uitgebreide studies uitgevoerd. Op de foto ziet men Carla Merck bij de portretten van paus XJI en paus Johannes XXIII. (Advertentie) Voor onder de Kerstboom hebben wij een enorme keuze luxe dozen zeep, parfums, eau de cologne, lavendel, lotions, haarcrème en di verse toiletartikelen. Drogisterij J. Vrijenhoek Haarlemmerstraat 119 (Advertentie) LAGERE WIJDINGEN BISDOM ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft in zijn huiskapel aan C. M. Lemmers de kruinschering en aan K. M. van der Made de vier lagere wijdingen toegediend, beiden seminaristen van het Theologicum Warmond. bleef het bestaansrecht van het de partement betwijfelen. Dit na de wat onvoorzichtige uitlating van de minister, dat hierover haars inziens geen meningsverschil meer bestaat. De minister zei nog, dat de ver vanging van de verouderde Armen wet slechts traag verloopt. Zij deed geen uitspraak over de positie van de maatschappelijk werk(st)er. Op het betoog van de heer Zwa- nikken (KVP) over de slechte toe standen in het woonwagenkamp te Amersfoort, zei mej. Klompé, dat het niet de taak van de regering is hier een kamp te bouwen. Andere ge meenten hebben prachtige kampen geplaatst. Het Rijk heeft steun ver leend voor de bouw van een kamp gebouwtje en een school. In de Kamer zélf ontstond nog een woordenwisseling over de betekenis van het woord verzuiling, dat de so cialist mr Daans had gebruikt. De heer Smallenbroek (AR) vindt het woord klinken als een scheldwoord. De heer Zwanikken (KVP) vond er eveneens iets beledigends in. Verzui ling, aldus ook minister Klompé, heeft voor mij iets destructiefs. In het maatschappelijk werk moet juist diepgaand worden samengewerkt. Zij hecht grote waarde aan de ge- loofsovertiging bij maatschappelijk werk. De maatschappelijk werker moet de taal van zijn milieu spre ken. Zij voelt dan ook niet voor sub sidie, waarmee de samenwerking dwingend zou worden voorgeschre ven. De heer Scheps (P. v. d. A.) zag niets onwelvoegelijks in het woord verzuiling. C.A.O. Bloembollenbedrijf Door partijen bij de c.a.o. voor het bloembollenbedrijf werd in beginsel overeenstemming bereikt over een loonsverhoging voor de arbeiders in die bedrijfstak. Op grond van deze basis-overeenkomst, die van de ver schillende organisaties nog de defini tieve goedkeuring behoeft, zal over enige tijd een nieuwe c.a.o- aan het College van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. De basis-overeenkomst houdt in om het weekloon voor de vakarbei ders met ingang van 1 maart vast te stellen op 80,inclusief de huur- compensatietoeslag. De overige lonen zullen hierop worden afgestemd. Het huidge loon voor de vakarbeiders bedraagt 72,50 per week (exclusief de huurcompensatietoeslag), terwijl tevens bij het thans geldende con tract vrijwel algemeen een toeslag van 2 op het loon wordt betaald. Robert en Lisa voorgoed in de wolken KRITIEK IN TWEEDE KAMER De kritiek tegen de minister van Sociale Zaken, mej. dr M. A. Klompé, bleef gisteren in de Tweede Kamer vrij ernstig. Wederom struikelde een deel van de Kamer over de wijze, waarop het maatschappelijk werk in de ontwikkelingsgebieden gepland wordt en aangepakt. Minister Klom pé voerde aan, dat zij het industria lisatiebeleid in de daarvoor aange wezen kerngebieden moet „begelei den en ondersteunen". Het platteland daaromheen wordt wat minder be dacht met maatschappelijke zorg. De Kamer stelde zich in het algemeen op het standpunt, dat het nu juist om de randgebieden gaat. De woordvoerder van de socialis tische oppositie, mevrouw D. Heroma Meilink, achtte een uitspraak van de Kamer in de vorm van een motie niet nodig. De minister, zo betoogde zij, toont, dat dit probleem niet haar hart heeft als zij beweert, dat deze gebieden niet tussen schip en kade zullen vallen." Men drukte mej. Klompé op het hart, dat haar departement een eigen bestaan heeft. Als zijn taak in het al gemeen beleid in het gedrang komt heeft de minister het recht en de plicht hiertegen te protesteren. Contact met provincie. Minister Klompé gaf een uiteen zetting van het beleid ten aanzien van de buitengebieden. Zij heeft le vendig contact met de provinciale be sturen en de plancommissies. Zij kunnen het best vaststellen waar de knelpunten zitten en de weg naar de verbetering aanwijzen. Zij meent twee tot drie jaar nodig te hebben om tot een nieuw systeem te kunnen komen, waarin de verbetering van het levenspeil in de „achtergebleven" gebieden van ons land wordt betoogd. Zwaar werd wederom gedebatteerd ever de eigen taak van het departe ment van sociale zaken. Socialisten wezen de minister er op dat haar pogingen om de z.g. groepsregelingen over te hevelen, een verzwakking van haar departement betekenen. De heer F. H. v. d. Wetering (CHU) Herdenking slachtoffers vliegramp Nieuw Guinea Ter herdenking van de vijf beman ningsleden van de Martin Mariner die op donderdag 17 december j.l. in Nederlands Nieuw Guinea om het leven kwamen,, zal woensdag 23 de cember 's morgens te 11.15 uur op het marinevliegkamp Valkenburg een gezongen Heilige Mis van Re quiem worden opgedragen door de vloot-aalmoezenier van het vlieg veld, de weleerwaarde heer H. van der Lee. Als schola cantorum zal daarbij het zangkoor van de Onze Lieve Vrouw van Fatima-parochie uit Den Haag fungeren. De dag daarop, donderdag 24 de cember 's middags om drie uur, zal op het marinevliegkamp Valkenburg een protestantse herdenkingsdienst worden gehouden, welke zal worden geleid door de vlootpredfkant van het vliegkamp, ds C. R. H. ter Haar Romeneij. Beide plechtigheden zul len onder meer worden bijgewoond door de vlagofficier van de marine- luchtvaartdienst, schout bij nacht vlieger J. M. van Olm, de vertegen woordiger van de commandant zee macht Nederland, door de comman dant van de marineluchtvaartdienst Nederland, kapitein ter zee vlieger zoon van een Amerikaanse bankier/miljonair, en Lisa Erikson,* dochter van In Kopenhagen is de film „Paw" in premiere gegaan, waarin de Neder- H. G. Holtz, benevens door enige een Deense boer. Het paar heeft elkaar leren kennen in Canada, waar Lisa landse Jimmy Ster man de hoofdrol speelt. Ter gelegenheid van de pre- familieleden van de omgekomen be- stewardess bij de C.PJL was. De huwelijksreis gaat naar het Oostenrijkse mie re werd Jimmy aan koningin Ingrid voorgesteld. manning. winstersport-paradijs In Aarhuus is het huwelijk voltrokken tussen Robert Payne Kellogg,

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7