Maquette van Stationsplein Leiden in stedebouwkundig tijdschrift Toch rijbewijs nodig voor auto met maximum snelheid 20 km In één jaar omzet verdubbeld! Hoogeveen kocht carmelietenklooster VIER GEZINNEN DAKLOOS DOOR FELLE BRAND ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Eerbiedige hulde van 'n oud-slrijder Koning Boudewijn der Belgen is gisteren in Stanleystad aangekomen. Foto: Een Kongolese oud-strijder kust de hand van zijn koning. Als gevolg van de gunstige ver- keersgeografische ligging en verbete ring van de wegverbindingen, bij voorbeeld de aanleg van Rijksweg 4a, vestigden zich, vooral ook in de gemeenten Voorschoten en Oegstgeest vele woonforensen. Afname van de vestigingsmogelijkheid speelt hierbij een belangrijke rol. In 1956 waren reeds meer dan 2200 gezinshoofden Tikje tegen bankbiljet De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft gistermid dag vijf maanden gevangenisstraf ge- eist tegen de 38-jarige A. C. van S. employe van de PTT, werkzaam op het postkantoor te Gorinchem. Van S. moest terecht staan omdat hij er van verdacht werd een bankbiljet van 25 te hebben willen stelen en bo vendien omdat hij op een zogenaam de emolumentenstaat meer overuren zou hebben ingevuld dan hij in wer kelijkheid had gemaakt. Verdachte ontkende beide feiten. Hij zeide, dat hij een bankbitjet van 25, dat niet goed in een bundel tje lag „even een zetje had willen ge ven". De man onder wiens beheer het bundeltje bankbiljetten was geweest, had echter met eigen ogen gezien, dat Van S. een biljet had willen ont vreemden en op grond daarvan was Aldus de kantonrechter Een verrasend duidelijk beeld van de toekomstige bebouwing van het Stationsplein biedt deze maquette die in het blad „Stede, bouw en Volkshuisvesting" werd gepubliceerd. Men ziet het sta tion op de voorgrond, de brede, 26 meter hoge gevelwand van het Stationsplein daarachter, met geheel rechts een gebouw van ongeveer 40 meter hoog. Daar achter ligt de in de toekomst zeer belangrijke verbindingsweg met het Plesman-viaduct (Pest huislaan). Men ziet achter de nieuwbouw de oude huizen van de Stationsweg en Steenstraat. Zoals men zich zal herinneren heeft de wethouder in de ge meenteraad gezegd, dat de onder handelingen over deze bebou wing in een vergevorderd sta dium zijn. (Foto Gemeentewerken, Leiden) en alleenstaanden woonachtig in Lei den en werkzaam in de Haagse agglo meratie. Ir. Drost gaat vervolgens in op de toekomstige mogelijkheden van de agglomeratie, waarvan de opname capaciteit inclusief Katwijk opge voerd zou kunnen worden tot 290.000 inwoners. Sprekend over het wegenschema zegt ir. Drost onder meer over het winkelcentrum, dat het zich zal kun nen uitstrekken tot aan het station en het Schuttersveld. Wederopbouwplan Stationsplein en omgeving Over het Stationsplein lezen we: Oorlogsschade en de bouw van een nieuw station met bijkomende spoor- wegwerken deed de mogelijkheid ontstaan een nieuwe bebouwing nabij het station te ontwerpen. De zuid- wand van het 70 m brede en 350 m lange Stationsplein wordt gevormd door een bouwblok ter hoogte van circa 26 m, geflankeerd door twee hoge gebouwen ter hoogte van circa 40 m (zie foto). De bestemming van deze bebou wing is beganegronds: winkels, café- restaurants, kantoren en dergelijke met daarboven woningen of kanto ren. In verband met de grote behoef te aan parkeerruimte is het ene bin nenterrein in zijn geheel bestemd voor openbaar parkeerterrein 120 auto's) en expeditie en het andere binnenterrein voor overdekte rijwiel stalling en parkeergelegenheid. Het Stationsplein wordt naar het zuiden afgesloten door een nieuw belasting kantoor met een hoogte van circa 30 m. Aan de noordzijde van het plan is de nieuwe schouwburg gesitueerd. De bebouwing rondom de rijzige mo len „de Valk" is ten opzichte van de huidige bebouwing belangrijk terug gelegd. De Groningse kantonrechter mr. J. W. Benes, meent dat voor het bestu ren van een auto, die door bepaalde inbegrepen niet harder kan rijden dan 20 km per uur, een rijbewijs no dig is. De heer E. Jansen, verkoop leider van de N.V. Gremi te Gronin gen, die de „getemde" auto's in de handel brengt, en een proefproces had uitgelokt, veroordeelde hij tot een boete van 11,subs, twee da gen. Constructeurs van de N.V. Gremi hebben een mechanisme aangebracht, waardoor de snelheid van de auto wordt beperkt tot 20 km. Volgens art. 101 van de wt genverkeerswet is voor het besturen van een motorvoertuig, waarmee niet harder kan worden ge reden dan 20 km, géén rijbewijs no dig. De officier zei, dat, hoewel een spe ciale constructie is aangebracht, het motorvermogen van de auto in feite gelijk is gebleven. Hij eiste 15,of drie dagen. De kantonrechter zei, dat het voor hem vaststaat, dat door eenvoudige ingrepen de werking van het mecha nisme te voorkomen is, zodat met de auto wél harder kan worden gereden. Men kan bijv. een naald door een gaatje in het glas van de snelheids meter steken en de snelheidsmeter tegenhouden, zodat de reactie, die nodig is om de gas toe voer af te slui ten, niet opgewekt wordt. Ook kan men met een magneet de snelheidsmeter tegenhouden en met een blokje het direct verband tussen het mechanisme en het motorisch ge deelte verstoren. Ook kan de meter nog defect raken, tengevolge waar van de snelheidsbeperkende construc tie ook niet in werking treedt. De kantonrechter meende daarom dat het mechanisme geen absolute ver hindering biedt en dat daarom niet voldaan is aan de eis, die in art. 101 van de wegenverkeerswet wordt ge steld. De N.V. Bremi overweegt hoger beroep tegen dit vonnis. Het bedrijf is inmiddels bezig met de constructie van een nieuw mechanisme, dat wèl aan de gestelde eisen zou voldoen. ELAM verkocht dit jaar 400e auto Op het moment dat u deze regels onder ogen krijgt, is bij Elam stellig al de vierhonderd- en-zoveelste wagen „uitgere den", Het is alweer enige tijd geleden, dat door dit snelgroei ende bedrijf de 400e auto van 1959 verkocht werd. Het was een Ford Taunus 17M en de gelukkige eigenaar van deze prachtige wagen werd de Heer G. A. van Zeggelaar uit Leiden. Dat de overhandiging van de sleutels van deze 400e auto wel een „plaatje met een praatje" waard is, valt te begrijpen, als men weet dat hiermee nog vóór het einde van dit jaar het ver koopcijfer van 1958 verdubbeld werd. Waaraan deze Amerikaanse groei te danken is? Deze vraag stelden wij aan de Directeur van Elam, de Heer L. Timmer man. Uit een rondleiding door zijn bedrijf bleek, dat 't woord „Amerikaans" in verband met Elam wel zeer goed gekozen was. Dit uitgebreide autobe- ^Alstublieft, uw autosleutels. En prettig rijden in uw Ford Taunus 17M." drijf is werkelijk Amerikaans- modern van opzet. Zo kan dank zij bijzonder efficiënte re paratie-planning een auto in recordtijd weer tip-top in orde gemaakt worden. Recordtijd ja want de eigenaar kan er op wachten en krijgt intussen een geurig kopje koffie geser veerd! Met trots liet de heer Timmerman ook de plaat- en spuitwerkerij zien de groot ste van Leiden. Wij kregen ook een tip, die wij wel nooit nodig hopen te hebben, maar die toch van pas kan komen: bij „pech op de weg" even Elam bellen! De kraanwagen en de op kritieke momenten meestal ver te zoeken deskundigen zijn dan sinel ter plaatse. Kortom, wij weten nu dat de slagzin „Voor beter rijden, zorgt Elam - Leiden" niets te veel zegt. Het zou ons niet ver bazen als 1960 dit actieve auto bedrijf wéér een verdubbelde omzet brengt! Ingezonden mededeling Uitgave Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Vragen in Kamer over Martin Mariner Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester (WD) heeft aan de minister van defensie gevraagd: Wil de minister mededelen, welke de oorzaken zijn, waaraan thans we der het verongelukken van een Mar tin Mariner is te wijten? Is de minister bereid deze vlieg tuigen thans geheel buiten gebruik te stellen, in ieder geval het vliegen daarmede te verbieden, totdat de re sultaten van het onderzoek ook ten aanzien van dit ongeluk bekend zijn? Alleen pastoor woonde er nog Tijdes de donderdag gehouden raadsvergadering heeft de gemeen teraad van Hoogeveen een voorstel van B. en W. over te gaan tot aan koop van het carmelietenklooster aan de Stationsstraat aangenomen. Het klooster is eigendom van het R.K. kerkbestuur van de parochie O.L.V. Visitatie. Het heeft een oppervlakte van 7430 vierkante meter en werd nog slechts door de pastoor van de parochie bewoond. De gemeente Hoogeveen heeft tot deze aankoop besloten omdat er ge brek is aan openbare gebouwen. Het is nog niet bekend, welke bestem ming er aan gegeven zal worden. WITTE KRUIS DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! hij terstond naar de directeur van het postkantoor gelopen. Er waren ver schillende getuigen gehoord, onder anderen de heer F. J. Mik, die ver klaarde, dat er wel eens meer tekor ten op het postkantoor waren ge constateerd. De officier van justitie aahtte de feiten wettig en overtui gend bewezen. De raadsman, mr. D. Huurman uit Gorinchem, niet. Vooral het bewijs ten aanzien van het valse lijk invullen van de emolumenten staat achtte hij zeer zwak. De recht bank zal op donderdag 31 december uitsprraak doen. TREIN GRIJPT AUTO De 46-jarige aannemer E. Honde link uit Deventer is gistermiddag op de door knipperlichten beveiligde overweg in het Nieuwe Plantsoen met zijn auto door de uit Zwolle ko mende personentrein gegrepen. De heer Hondelink werd uit zijn auto geslingerd en was op slag dood. De auto werd vernield. RAPPORT CENSUURCOMMISSIE NIEUW GUINEA In het rapport van de eommissie- Witsen-Elias over het censureren van post in Nieuw Guinea wordt gezegd, dat „zich op ruime schaal onregel matigheden hebben voorgedaan bij de toepassing van de op zichzelf wet tige censuur". In het rapport wordt deze briefs- censuur-affaire „een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het openbaar ministerie" van Nederlands Nieuw Guinea genoemd. Onder te passieve leiding van de beide procureurs-generaal hebben de advocaat-generaal en een tweetal bij het parket dienende ambtenaren stelselmatig de wet overtreden en het grondrecht van het briefgeheim geschonden. De commissie beveelt aan het In lichtingenwerk van het parket los te maken en op te dragen aan een geheel onafhankelijke instantie. Dit zal naar mening van de commis sie op den duur in niet geringe mate bijdragen tot herstel van het thans ernstig geschokte gezag van het Openbaar Ministerie in Nederlands Nieuw Guinea. Een korte, felle brand, die gister avond om tien minuten voor zes was uitgebroken in Rotterdam op de hoek van de Lombardkade en de Goudse- singel, heeft vier gezinnen dakloos gemaakt en in een halfuur een groot handel in linoleum in de as gelegd. Een niet geheel gedoofde sigaret tenpeuk in een papiermand is hier- van waarschijnlijk de oorzaak. Vier flatwoningen en een showroom met magazijn zijn geheel uitgebrand. 2 Andere flats werden beschadigd. De totale schade bedraagt honderd duizenden guldens. De eigenaar van de groothandel in linoleum, de heer W. M. J. Standaard, had nog maar net zijn zaak, die op de begane grond van het flatgebouw „De Goudse Hoek" was gevestigd, verla ten, toen een voorbij gangster in de showroom een klein vuurtje ontdek te. Zij waarschuwde de eigenaar van de aangrenzende radiohandel, die op zijn beurt de brandweer alarmeerde. Andere voorbijgangers, die het smeulende vuurtje zagen uitgroeien tot een vuurzee, riepen de niets ver moedende bewoners van boven de showroom gelegen woningen toe, hun huizen te verlaten. EEN DODE BIJ AUTOBOTSING Gisteravond omstreeks vijf uur ii op de rijksweg Amersfoort-Apel doorn, onder de gemeente Stouten- burg, een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 56-jarige landbouwer W. P. uit Gorssel om het leven is ge komen. Het ongeluk gebeurde door een in haalmanoeuvre van P., waardoor hij op het linkerweggedeelte in botsing kwam met een tegenliggende auto van de Rijks-Automobelcentrale. Drie blinde kinderen die bij P. in de auto zaten werden ter observatie in 't St. Elisabethziekenhuis te Amers foort opgenomen. GEEN SIGARETTENAUTOMATEN IN HEEMSTEDE De Heemsteedse gemeenteraad heeft zich verenigd met het voorstel van B. en W. om het plaatsen van sigarettenautomaten in de gemeente definitief te verbieden. De bedoeling is het roken door kinderen beneden de 14 jaar tegen te gaan. Tégen het voorstel stemden leden van de PvdA en de WD. Geheel nummer aan de Sleutelstad gewijd Het blad Stedebouw en Volkshuisvesting heeft een geheel nummer gewijd aan de stad Leiden. De wethouder van Openbare werken te Leiden, de heer A. J. Jongeleen, schryft er een prettig leesbaar artikel over onze stad in, waarin na een smakelijk stukje historie de hedendaagse problemen van de Sleutelstad worden uitgepakt. De structuur van Leiden, zo schrijft hij, is eeuwenlang bepalend geweest voor het verkeer in en door de stad en vormt ook nu nog een belangrijke struikelblok voor de zo dringende reconstructie van de Leidse binnenstad. ARTIKELEN VAN WETHOUDER JONGELEEN EN IR DROST Leiden vormt echter geen eiland, zo lezen wij, doch weet zich omringd door een aantal merendeels bloeien de randgemeenten, welke zich kun nen verheugen in het bezit van een, zowel verhoudingsgewijs als abso luut gezien, groter oppervlak dan Leiden. Deze gemeenten vormen een grote aantrekkingskracht voor de Leidenaars, welke niet op woning wetwoningen zijn aangewezen. Na gewezen te hebben op de vele voorzieningen die in Leiden als uni versiteitsstad en centrum-gemeente moeten worden getroffen komt de wethouder tot de overtuiging, dat het maken van een structuurplan voor de agglomeratie onontbeerlijk was. Leiden heeft hiertoe het initia tief genomen. Met enige pijn is dit plan tot stand gekomen. De wethouder herinnert ook aan het wegenschema, dat met de grootst mogelijke voorzichtigheid wordt ge hanteerd met het oog op de histori sche stadskern. „De stedebouwkundige heeft de tanden gezet in een moeizaam werk, dat moet leiden tot een reconstruc tieplan van de Leidse binnenstad, een plan. dat tezamen met het bin nenkort vast te stellen herziene we deropbouwplan van het Stationsplein en omgeving de Leidse binnenstad de schaal zalmoeten geven die zij nodig heeft, wil dezè kern het klop pend hart gaan vormen van een woongebied van 250.000 mensen". Aldus wethouder Jongeleen in dit tijdschrift- Schema Ir J. C. H. Drost gaat in een vol gend artikel, dat geïllustreerd is met vele tekeningen van plattegronden en foto's, dieper in op de stedebouw kundige problemen en plannen van Leiden en omgeving. In hoofdzaak behandelt hij hierin op zeer overzichtelijke wijze het ste- d ebouwkundig plan en het wegen schema. Hij geeft enkele demografische ge gevens over de agglomeratie, om schrijft haar functie, waarin hij ook als belangrijke factor noemt het fo rensisme. De Leidse agglomeratie vervult een belangrijke woonfunctie in de Randstad Holland.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7