I olivetti l Divisumma 24 Nieuwe subsidie-politiek voor de woningbouw voorgesteld GEEF WAT VAN UW GELUK Ook Warmond heelt nu zijn verkeersbrigadiertjes Bondsraad Dioc. K.A.B. f 1 Meerderheid Utrechtse raad vóór verkeersplan weekelykse CRonycke ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 de schrijvende iel- en rekenmachine Kath. Instituut Volkshuisvesting Het gebruik van twee verschillen de subsidie-methoden bij de de wo ningbouw heeft de ongelijkheid in huuruitkomsten veroorzaakt. Daar door zijn de normale concurrentie verhoudingen verstoord en stagneert grondslag liggende exploitatie-bere- de woningbouw. Dit betoogde drs A. keningen stelt de heer v. Pol voor al- (Advertentie) P. Th. van Pol op de heden gehouden dus te berekenen: gemeenteklasse II 16.50 per week en 9.000. gemeenteklasse III 15.per week en f 8.000 aan de standaardhuren ten vergadering van het Kath. Instituut voor Volkshuisvesting. De heer Van Pol bleef echter niet negatief in zijn beoordeling, maar trok de gTOte lijn voor een nieuw, gezonder en voorde liger finantieel overheidsbeleid. aflossing 1V«%, rente particuliere financ. 4Vs% en overige kosten voor de ge meenteklassen I, II en III resp. 200.—, 190.— en 180.—. De standaairLhuren wil de heer van Hij stelde voor, dat in de toekomst Pol in beginsel baseren op de gemid- de overheid slechts crediet zou ver- delde huren van in 1958 en het eerste strekken, tot bepaalde maxima on- kwartaal 1959 gegunde woningwet- der verband van tweede hypotheek woningen, vermeerderd met 15%. ten behoeve van de financiering van In het voorstel zijn buiten besohou- pader aan te duiden woningbouwpro- wing gelaten bijzondere maatregelen, jecten, waarvoor de overige financie- welke ook zonder wijziging van de ring op normale wijze op de kapitaal- subsidiestelsels nodig zijn om tege- markt of anderszins zou worden ver- moet te komen aan de nood van fi kregen. De credietverstrekking zou nancieel zw: kke groepen, bejaarden dan in gelijke mate voor woning- e.d. bouwcorporaties en particuliere bouw Tot slot merkt drs van Pol op, moeten gelden. dat de verdeling van de woningwet- De credieten zo stelde hij voor woningen zal zijn als in 1958 en het moeten renteloos zijn en worden eprste kwartaal 1959 over de onder- gerelateerd aan maximale huurprij- scheiden gemeenteklassen en wel zen, welke gedifferentieerd worden voor gemeenteklasse I 28%, voor ge- naar 3 gemeenteklassen. Voor nader meenteklasse n 41% en voor gemeen- aan te gevenstandaard huren bedraagt teklasse ni 31% van de woningen, het crediet 50% van de stichtingskos- die gebouwd worden, ten tot een zeker maximum. Genoemd systeem zal voor de over- Bij hogere huurwaarden dan de heid zelfs een aanzienlijke besparing kind standaardhuren wordt het crediet van globaal 100 miljoen per jaar Het lichamelijk gebrekkige dreigt het kind van de rekening te volgens een geleidelijk aflopende kunnen betekenen, worden. Waarom? Omdat de nood- schaal verminderd, zakelijke middelen ontbreken dit Het blijft op hetzelfde maximale kind te helpen. U kunt deze midde- bedrag bij huurwaarden, welke la- len verschaffen. Hoe? Dat kunt u ger liggen dan de standaardhuur. lezen in GEEF GELUK, de krant Daarmede wordt een prikkel tot die zondag na de H. Mis aan de goedkope bouw in het stelsel zelf kerk wordt uitgereikt. Lees en be- gelegd. waar die krant, want het kan een De standaardhuren respectievelijk GEHEIME KRANT zijn. de daaraan gekoppelde maximale cre- Luister daarom in de Nieuwjaars- dieten, overeenkomende met 50% nacht (0.302 uur) naar de K.R.O.- van de stichtingskosten moeten zijn: uitzending (402 m.). engemeenteklasse I 18.per geef het lichamelijk week en 10.000. gebrekkige kind een kans op meer levensvreugde! Structuurprobleem nijpend Velser arisen Tot dusverre kwamen in verschil- plaats een woord van dank aan de belangrijke taak weggelegd. Wan- lende gemeenten voor of na school- gemeenteraad, welk college spontaan neer jullie je plicht doet, zulllen jul- a<iuprt^i mp» tijd veel ongevallen met schoolkin- de gelden beschikbaar heeft gesteld, lie later met grote voldoening kunnen mavwienue) deren voor. Speciaal na de school nodig voor de aanschaffing van de terug zien op de taak die je thans op spoedige tijden vierde de jeugd haar ingehou- benodigde uitrusting. Dank bracht je genomen hebt." Spreker sprak de fkroesihief zeflt het met bomen itzrian h/nDr/nrODf betaalden, den levensvreugden op straat uit. Bij hjj aan de postcommandant met zijn wens uit, dat alles goed zou verlopen ^nroeSjlSjei zegi nei mei Domen f Qgeil DIOeOpfOeT onS> het naar huis gaan werd de straat op staf voor het vele voorbereidend en dat er weinig ongelukken zouden willekeurige punten overgestoken en werk dat zij hebben verricht. gebeuren, in het voorkomen waarvan vaak ook nog in de nabijheid van ge- In zijn openingsrede van de bonds vergadering van de K.A.B. in de Bis dommen Haarlem en Rotterdam heeft de voorzitter aangedrongen op een spoedige voorziening voor de laagst- ilden, ook al omdat de huren tot onmogelijke hoogte zijn geste gen. v oHet komende voorjaar zal de tuin y00r de Haarlemse rechtbank heb- uitvoerig ging spr. in op de ont- Zij hebben dit echter met groot de jeugverkeersbrigade een belang- van president Eisenhowers boerderij ben de artsen van Velsen hun stand- wikkelingsgebieden in Noord-Holland. oTior muioo-n ai/W c^r tü riiVp taak hppft Hiprna werd ppti bil Gettysburg verrukt worden met wiKKeungsgeuieucn in «ouiu t parkeerde voertuigen. Met dit voor plezier gedaan, aldus spr. omdat zij, rijke taak heeft. Hierna werd een bij Gettysburg verrijkt worden met punt ten aanzien van de „bloedproef" Ook w~ ~hi4 er 0D dat het stands ogen, is men ook in Warmond over- in deze tijd met het intensieve ver- groepsfoto gemaakt met op de voor- ongeveer veertig bomen en heesters, uiteengezet. Ze deden dat tijdens de organisatorisch werk door velerlei gegaan tot de instelling van een keer, de thans geboden hulp goed grond de reeds in uniform gestoken die afkomstig zijn uit de Sowjet- bebandeling van een zaak tegen een 8 zich nuttige maatschappelijke Jeugdverkeersbrigade, die in ondere kunnen gebruiken. verkeersbrigadiertjes. Het was allen time. chauffeuse, die ervan verdacht wordt instituten in 't gedrang komt. gemeenten reeds zulk een groot sue- Dank bracht hij ook aan de hoof- aan te zien, dat zij met veel enthou- Zij zijn een persoonlijke gift van onder invloed van alcoholica een Na een overzicht te hebben gege- ces boekte. den van de scholen, want zonder hun siasme de hun opgedragen taak zul- premier Chroesjtsjef, als dank voor de aantal aanrijdingen veroorzaakt te ven van het werken van het dioce- Daartoe waren in 't Trefpunt een medewerking was de instelling van len vervullen. gastvrijheid, die hij tijdens zijn be- hebben. saan bestuur, besprak de Credo-Pug- dertigtal kinderen samen gekomen, deze jeugddverkeersbngade niet mo- 70FTFRWOITTH? zoek in september van de Amerikaan- De artsen verklaarden voor de no-club en het gespreksgroepen- behorende tot de R.K. Meisjesschool gelijk geweest Lutitixuuuuu se president mocht ervaren. rechter, dat zij van mening zijn, dat werk- en de School met de Bijbel. Vervolgens gaf spreker een uit- Openstelling bibliotheek. De De planten zullen eerst, zoals het nemen van de bloedproef niet Met waardering getuigde hij van Aanwezig waren o.m. de burge- eenzetting van de taak van de jeugd- Kath. Openbare Bibliotheek is op 23 trouwens alle geïmporteerde gewas- verenigbaar is met de medische de reactie der leden op de missie- meester, de hoofden van de betrok- verkeersbrigade. De instelling hier- en 30 december a.s. geopend van 7 sen, een poosje in quarantaine blij- ethiek. Als bijkomend argument te- activiteiten van de bond Onze za; I Menu Chalet zaak is ür kerstsfeer. 12.50 en 17.50. ken scholen, de postcommandant van van, aldus spreker, heeft drie voor- uur tot half negen 's avonds, de Rijkspolitie, de heer J. Vervloet, delen. Het oversteken geschiedt n.L met de wachtmeesters, Van Westerop gedisciplineerd en gecontroleerd, ter en Ven erna, de functionarissen van de wijl de ouders er nu van overtuigd reserveriikspolitie, de heren J. v. d. kunnen zijn dat hun kinderen veilig Berg en Honders. naar school worden gebracht Het is De heer Vervloet sprak een woord in het begin natuurlijk een nieuwtje van welkom tot de aanwezigen, in dat wel leuk aandoet, maar de zaak het bijzonder tot de burgemeester, die is, het dit ook vol te houden, ook als zich gaarne bereid verklaard had, de de weersomstandigheden niet zo aan- jeugdverkeersbrigade in deze ge- lokkelijk zijn. meente te installeren. „Er moet op jullie ten alle tijde De burgemeester zeide, als hoofd gerekend kunnen worden. Jullie van de gemeente en hoofd van de hebt, aldus spr., in deze gemechani- nlaatseliike Dolitie aan deze uitnodi- seerde wereld een belangrijke taak ging gaarne gevolg te hebben gege- te vervullen en in het voorkomen van FEESTAVOND „ONS GENOEGEN", ven. Hij bracht in de allereerste verkeersongelukken is voor jullie 'n - In het patronaatsgebouw hield de buurtvereniging „Ons Genoegen" d'VIJFF VLIEGHEN" TE WARMOND 0EGSTGEEST gen de medewerking van een huis- Tenslotte besprak hij het interne arts aan zulk een bloedproef voeren structuurprobleem, dat het werk zij aan, dat elke huisarts het risico van de diocesane bonden ernstig be- zou lopen, bij een eigen patiënt een lemmert. Met het Verbondsbestuur hopen wij, aldus spr., dat er spoedig uit spraken komen, die wat meer in zicht brengen in wat men van ons als K.A.B. verwacht. Wij herhalen het hier nog eens en wij hebben het dezer dagen op de Verbondsverga dering ook nog eens nadrukkelijk ge steld dat het niet langer te verte ren valt, dat de Nationale K.A.B. in haar bestuurlijk beleid ik geef toe, vaak geheel buiten haar schuld practisch geen moment tijd bloedproef te moeten nemen. Nieuwe afdeling voor Oorlogsmuseum Overloon Aan het oorlogsmuseum van Over- Met 24 stemmen voor en 21 tegen ven'"^~"rdï""aan"'de'stanïïorganfsatö- oon wordt een nieuwe afdeling toe- heeft de Utrechtse gemeenteraad het De donck're daeghen syn er met reeghen en met kou. Van morghen tot den aevend blyft het maer grauw. De feesten syn geweest en weer sta en nieuwe voor de deur, het Kerstfeest en het oud'jaer met licht en keur van bloemen en van spysen die streelen onse tongh en fonckelende wynen die houden jongh. Het syn comcommertyden al die men nu beleeft en nix en isser dat ons bekooringh geeft. O waey, onse conynen en oock, het arme haes, de gansen end' calckoenen maecken geraes voor datse gaen ter panne en keetel op het vier; of aen het draeyspit braeden, dat arme dier Het synder donck're daeghen met nogh maer luttel vreughd, maer de kerstbout op taefel doet ons weer deughd. Laet Kerst end' oud'jaer koomen met 't flonckerende licht. Sluyt, voor het lot der kerstbout maer d'ooghen dicht! WILLEM VAN HORSTENDAEL ê-oegï'S: "waCeWnu een incidenteel Sassen- het streven van ^M er^acht verschijnsel was, dan zou het te ver- de nationaal-socialistische bezetter, srng pas laat in de nacht verwaent, 2ijn We zullen niet beweren, - in de ruimste zin - en van de maar zij viel reeds kwart over 12. er belangstelling MaaIi geschiedenis der concentratiekam- In een motie stelden de voorstem- als dit nu al jarenlang het geval vereniging „Eikerlij ck' heim. De voorzitter, de heer Medendorp, verwelkomde de talrijke aanwezigen. Het deed spr genoegen dat ge- pen* Aan de verwezenlijking van de- mers zich op het standpunt, dat de binnen het nationale bestuursorgaan, noemde toneelvereniging bereid was ze Plannen zullen de krijgskundige plaats van de Ringweg afhankelijk dan volgt daar op zijn minst de con- gevonden, de avond te verzorgen afdelin8 van de generale staf en het moet zijn van een nader uit te bren- clusie uit, dat het zo niet langer kan. Spr. herinnerde aan de circulaire dié rijksinstituut voor oorlogsdocumen- gen advies van stedebouwkundige Dat de Diocesane Bonden zich was verspreid betreffende de speel- tatie te Amsterdam hun medewer- aard. Het zijn voorstanders van een daarbij zelf op de borst moeten klop- tuinvereniging „Buitenlust" en hoop- king verlenen. De plannen worden „ringweg", al dan niet over de ge- pen, lijkt mij tot een bepaalde hoog te dat allen ter vergadering mogen uitgewerkt onder leiding van de heer dempte stadsgracht. Voor B. en W. is te niet uitgesloten, komen, opdat de a.s. speelgelegen- W. Ch. J. N. van Lanschot, voorzitter het resultaat van de debatten teleur- Waar de zaak echter zo vergroeid - - van de wereld-veteranen-vereniging, stellend geweest, want zij vrezen, dat is aldus spr. daar is het zaak Het ligt in het voornemen, het mu- nadere studie van de „singelweg" dat ernstig en verantwoord naar schadelijk tijdverlies betekent. verbetering gezocht wordt. heid kan worden geopend. Voorts bracht spr. in herinnering de viering van het 15-jarig bestaan seum op 5 mei a.s. te heropenen, van „Ons Genoegen" in 1960. Dit moet iets bijzonders worden. Hierna was het woord aan de to neelclub, die opvoerde de komische drie-acter van Jan Blaaser „Potasch 5 en Perlemoer met vakantie". Beide incognito op vakantie, ontmoeten el kaar in een familie-pension ergens in een goedkoop Hollands badplaats je. De ontsteltenis en de verwarring over deze ongewilde ontmoeting is groot, want ze hadden elkaar ver teld, dat ze dure vakantiereizen zou den gaan maken naar het buitenland. Tenslotte schikken zij zich in het on vermijdelijke en als goede zakenlui verloochenen ze zich niet, als er plotseling een beste marzel valt te halen. Te laat komen ze dan tot de conclusie, dat er een verschrikkelijk misverstand in het spel was. Zo ra ken ze van de regen in de drup, tot dat oom Stein, de veroorzaker van al het onheil, alles weer goed maakt en zich een opmerkelijk „zakenman" toont Dat dit blijspel er in ging als gesneden koek en de zaal twee en een half uur geschald heeft van het lachen behoeft geen betoog. Stuk voor stuk hebben alle spelers en speelsters de verschillende karak ters voor de toeschouwers doen leven. Een langdurig en gul applaus bij 't einde was wel verdiend. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en was er onder lei ding van de heer A. A. v. d. Mark, gelegenheid tot het maken van een dansje. Auio, op beveiligde overweg, door irein gegrepen Mgr M. A. Jansen, bisschop van Te Deventer Is vrijdag een personenauto op een overweg tegen'n trein gereden. De wagen werd door de trein Rotterdam, zal woensdag 23 decern- vermorzeld. De bestuurder werd op slag gedood. Het ongeluk geschiedde op een spoorboomloze, doch met knip- ber a.s geen audiëntie verlenen. perlichten en geluidsignalen beveiligde overweg.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4