Wetsontwerp voor twee kinderen Priesterjubilea in Bisdom Haarlem Boerenleenbank (Eindhoven) gaat 31/4 pet. rente geven Maatschappelijk werk VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nederlandse bloemen voor de keizerlijke bruid "eth'zoSmRtrfÏdt'afEN °P Burg. De RanHz: ,,Doe (het) wèl en zie niet Om Tijdens de tweede begrotingsver gadering van de gemeenteraad van Bergen op Zoom, die gisteravond werd gehouden, heeft mr. H. P. M. Gerritse, wethouder van financiën, onderwijs, kunsten en wetenschap pen, meegedeeld na de behandeling van de begroting zijn ontslag te zul len nemen als wethouder en als lid van de gemeenteraad. Mr. Gerritse werd op 2 september 1958 tot wet houder gekozen, door minderheids groepen, die de medewering hadden verkregen van vier leden van de KVP-fractie. Deze vier leden werden door het plaatselijk bestuur van de KVP als lid van de partij geroyeerd, welk royement door het landelijk bestuur van de KVP werd bekrachtigd. Het voorstel om ook de heer Gerritse te royeren, werd door het landelijk be stuur niet overgenomen omdat deze niet met andere partijen zou hebben onderhandeld. Het plaatselijk be stuur van de KVP bleef echter van mr. Gerritse eisen, dat hij zijn raads- zetel ter beschikking zou stellen. Commissie vraagt ook oplossing andere zaken Een bloemenzaak in Haarlem verzorgt de prachtige, uit Aalsmeer af komstige, bloemen voor het huwelijk tussen de Sjah van Perzië en Farah Diba, dat maandag 21 december a.s. in Teheran zal worden voltrokken. De Haarlemse bloemenmeisjes Corrie (links) en Toto (rechts) tonen hier een mand prachtige gele tulpen, welke de bruiloft luister zal bijzetten. ginald Schuilenberg en zijn elfjarig Op 16 december 1960 is het 25 jaar Kudelstaart, Alenveltpark 1 Vleu- zusje Janine hebben de minister er- geleden, dat Z.H.Exc. Mgr. J. P. Hui- ten; dr. J. M. H. van der Lugt, pas- toe gebracht een afzonderlijk wets- bers benoemd werd tot bissohop van toor te Weesp; J. Mol, rector van de ontwerp in het leven te roepen. De Haarlem. Hartekamp, Herenweg 3 Benne- kinderen wordt hierin de Neder- broek. landse nationaliteit verleend. 60 jaar priester: 15 augustus, J. De vader van de kinderen was Ne- J. Kammers em. pastoor van Leid- 121/» Jaar priester: 20 januari, H. derlander, maar opteerde voor de In- schendam, St. Liduinagesticht Schie- J. Wortmann, kapelaan par. H. donesische nationaliteit, op 21 dec. dam; L. J. J. Smeele, em. pastoor Clemens Maria, Bosdrift 55, Hilver- 1951. Hierdoor kregen de kinderen van 's-Gravenhage (H. Hart van Je- sum; ook deze nationaliteit, ongeacht het zus), St. Jeroengesticht Noordwijk. 22 November: A. Bakkum, kape- feit, dat het huwelijk door echtschei- laan par. H. Maria Magd. Amsterdam, ding drie maanden tevoren was ont- 55 Jaar priester: 15 augustus, N. Spaarndammerstr. 9; A. F. J. Han- bonden. De kinderen wonen met hun H. Aanstoots em. pastoor van Vo- sen, kapelaan par. H. Joannes de moeder sinds 1957 in Nederland, lendam, St. Antoniusgesticht, N. Doper, Warmondstr. 98, Amsterdam; De commissie uit de Tweede Ka- Binnenweg 33, Rotterdam. J. Th. Hoogervorst, bedrijfsaalmoeze- mer, die de wetsontwerpen over na- nier Beverwijk; W. J. de Jonge, ka- tionalisatie behandelt, is met het 50 Jaar priester: 15 augustus, L. pelaan par. O.L. Vrouw van Lour- voorstel van de minister zeer inge- v. d. Nouland, em. pastoor van des, Noordzijde 42, Amsterdam (Slo- nomen. Zij vraagt de bewindsman Heemskerk, Kerklaan 15 Heems- terpias); H. J. Kaandorp, kapelaan echter, waarom hij deze kinderen wel kerk; mgr. W. J. Pompe, kanunnik par. H. Bonifacius, Oosterparkstr. voor het Nederlanderschap wil voor bisdom Haarlem; em. deken 's-Gra- 220, Amsterdam-2; J. A. Kerstholt, dragen en hij in andere -volgens de venhage en em. pastoor parochie St. kapelaan par. O.L. Vrouw Hemel- oommissie precies gelijkliggende ge- Jacobus aldaar, Diepenbrocklaan 15, vaart, Valkenburgerplein 20, Heem- vallen een tegengestelde houding Bilthoven; J. v. d. Sman, em. rector stede; L. A. E. I. M. Le Jeune, kap. aanneemt. St. Elisabeth-gesticht Amsterdam, parochie Christus Koning, James Dit geval ziet de commissie dan 's-Gravesandeplein 21 hs. Amsterdam; Wattstr. 53, Amsterdam; F. A. Th. M. ook zeker als een precedent. Zij wil S. Willemsen, em. pastoor phr. H. Meijer, kapelaan H. Maria Magdalena, graag van minister Beerman verne- Gerardus Majella, Amsterdam St. Te- Spaarndammerstr. 9, Amsterdam; men of hij inderdaad voor kinderen resia-Rustoord Ouderkerk aan de dr. C. A. Rijk, prof. Philosophicum van Indonesische nationaliteit een Amstel. Warmond; Chr. J. Wüst, leraar Sem. andere gedragslijn gaat volgen. De Hageveld, Heemstede; Th. P. Wijnker, oommissie zo dit ten zeerste toejui- 40 Jaar priester 29 mei, J. Berger, kapelaan te Purmerend. chen. pastoor te Oosterblokker; A. G. de Boer, pastoor te Velsen-Noord; A. Th. L. Hendriks, pastoor te Lutjebroek; r—"117" t J. J. H. van em. pastoor van KaïTier SpTSk CIVCT Donderdag is in de Utrechtse gemeenteraad het verkeersplan van de Duitse verkeersdeskundige, professor Feuchtinger, behandeld. De foto geeft een overzicht weer van de overvolle vergaderzaal. Op de achtergrond te keningen, betrekking hebben op het verkeersplan. ning Boudewijn, die er in hebben toegestemd dat allerlei zeldzaam bloeiend materiaal uit de kassen van Soestdijk en Het Loo, respectievelijk Laeken, naar Rotterdam komt. De samenstelling en het arrange ment van de zending van de Britse vorstin vormen op het ogenblik een Op rentespaarboekjes voor „rustiger" beleggers het hof te Londen en prof. dr. L. van De Coöperatieve Centrale Boeren- Het netto spaaroverschot bij de 600 der Pijl te Den Haag, botanisch ad- leenbank in Eindhoven, waarbij 600 boerenleenbanken der C.C.B. beliep viseur van „Floriade". Laatstgenoem- plaatselijke boerenleenbanken zijn dit jaar rond 165 miljoen gulden te- de bevindt zich op het ogenblik in aangesloten, gaat met ingang van gen 156 miljoen in 1958. Tezamen Londen. Er wordt o.m gestreefd naar 1 januari 1960 „rentespaarboekjes" met de rente-bijschrijving stuwden een replica van een speciaal gedeelte uitgeven, waarop drie-en-een-kwart ze het totaal toevertrouwde bedrag van het park Windsor. De inzending percent rente wordt betaald. op tot ruim anderhalf miljard gulden, zal ook iets uit de persoonlijke sfeer Met de nieuwe boekjes maakt de De krediet- en voorschotverlening van de vorstin bevatten. C.C.B. een zekere scheiding tussen nam met een recordbedrag van netto De „Koningshof", een groot com- het geld, dat dagelijks wordt opge- 120 miljoen gulden (1958: 63 mil- plex van terrassen en kassen voor vraagd en het „rustiger" spaargeld, joen) toe tot 630 miljoen gulden. Van verschillende temperaturen, nadert De rente over de tegoeden op de de nieuwe kredieten ging ruim 100 zijn voltooiing. Binnenkort 'zal men thans bestaande boekjes wordt na- miljoen naar boeren en tuinders. met de inrichting van de kassen be- Koningin Elisabeth („Volkskrant") ginnen. De commissie, die dit bijzon dere onderdeel van de „Floriade" voorbereidt, staat onder ere-voerzit- terschap van jhr. mr. C. Dedel, in tendant van het paleis Soestdijk. Voorzitter van de commissie is jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. OP DE OPLEIDING TOT MAATSCHAPPELIJK WERKER. Met de bedoeling belangstelling te wekken voor de opleiding tot maat schappelijk werker heeft het Ministe rie van Maatschappelijk Werk een folder uitgegeven die tot titel heeft „Mensen helpen, een prachtige taak" en waarin een indruk wordt gegeven van het arbeidsterrein van de maat schappelijk werker. De folder, die wordt verspreid via scholen voor maatschappelijk werk, provinciale stichtingen voor maat schappelijk werk en sociale raden, geeft een overzicht van de proble matiek in dit werk. De opleiding tot maatschappelijk werker aan de dagscholen duurt on geveer vier jaar. De toelatingseis is middelbare school of een gelijkwaar dige opleiding. Er worden in be paalde gevallen beurzen verstrekt. Bijna toe aan haar Kerstreces is de Tweede Kamer gistermiddag begon nen aan de begroting van Maatschap pelijk Werk. Er kwamen verschillen de vraagstukken, zoals maatschappe lijke begeleiding in de ontwikkelings gebieden, de Ambonezenzorg, zorg voor de gerepatrieerden en het sub sidiebeleid aan bod. Vooral de ont wikkelingsgebieden hadden de aan dacht. De kritiek van de Kamerleden richtte zich tegen de onoverzichte lijkheid en onbegrijpelijkheid van de regeling, die hiervoor getroffen is. De heer Zwanikken wees de mi nister erop, dat het maatschappelijk werk in ernstige financiële moeilijk heden verkeert. De kwaliteit gaat achteruit. „Wij weten, dat dit werk de minister te dierbaar is om deze toestand te bestendigen". Hij bepleit te ook, evenals de heer Smallenbroek en Kikkert, subsidie aan de Bond voor Nederlanders in Duitsland. In het algemeen achtte hij het noodza kelijk het maatschappelijk werk meer onder het volk te brengen. Tijdens zijn rede gingen foto's de Kamer rond. Die heer Zwanikken wees daarbij op de mensonwaardige toestanden in een woonwagenkamp te Amersfoort. Het krioelt er van de ratten, men gaat er kniediep door de modder. 600 Mensen moeten het maar doen met twee buitenkranen. Hij wilde weten wie voor deze toestand verantwoordelijk is. De in stanties verschuilen zich achter el kaar. Hij vroeg zich af of de gemeen te Amersfoort er niet beter aan deed met omliggende gemeenten samen Het Prins Bernhardfond en de an jerfondsen hebben door tussenkomst van de directeuren van de Middelbare Kunst (Nijverheid) scholen in Neder land een prijsvraag uitgeschreven voor een affiche ter ondersteuning van jaarlijkse Anjeractie, onder de leerlingen van de twee hoogste stu diejaren (reclame-opleidingen). De ruim honderd inzendingen werden beoordeeld door een jury, bestaande uit J. S. Sjollema (namens het Prins Bernhard fonds), J. A. W. v. d. Huls beek (namens de Anjerfondsen), H. J. M. Basart (namens de ver. van Middelbare Scholen voor Kunst en Nijverheid in Nederland) en de ont werpers K. Suyling en Otto Treu- mann. De eerste prijs, groot 600. werd toegekend aan de heer A. Blok- slag te Bilthoven, de tweede prijs van 350.aan de heer K. Martens te Nijmegen en de derde prijs van 200.aan de heer M. L. Spelbos te Utrecht. Over de uitvoering van het met de eerste prijs bekroonde ont werp (foto) zal binnenkort worden beslist. Portiers congresseren in hotel te Noordwijk Naar schatting 400 tot 500 hotel portiers uit twaalf landen zullen tus sen 10 en 15 april deelnemen aan een internationaal congres, dat in Noord wijk aan Zee gehouden zal worden. Het congres is georganiseerd door de (Nederlandse) hotel-portiersver eniging „De Gouden Sleutel", die beoogt vooral haar buitenlandse col lega's kennis te laten maken met Ne derland. De bestuursleden van de verschil lende organisaties zullen via Brus sel naar Nederland reizen. Vanuit de Belgische hoofdstad worden ze naar Noordwijk vervoerd per helikopter. De wentelwieken zullen vlak voor het congres-hotel kunnen landen, waar een landingsterrein voor gro te hefschroefvliegtuigen zal worden aangelegd. te werken, zoals dit op andere plaat sen in het land ook het geval was. De heer De Graaf (KVP) liet nog eens een noodkreet horen over de In dische Oorlogsslachtoffers. Zij wacht ten al zo lang tevergeefs op een af doende regeling. Nederlandse oor logsinvaliden ontvangen tweemaal zo veel als oud-militairen van de KNIL. „Dit is sociaal en juridisch niet te rechtvaardigen", zei de heer De Graaf. De heer Smallenbroek vroeg nog eens de aandacht van de minister voor het vraagstuk van woningen voor gehuwden-in-spe. Er zijn er, dde trouwen voor de wet om een huis te krijgen. De Anti-Revolutionaire af gevaardigde wil, dat de minister er op toeziet, dat de gemeenten wonin gen verstrekken alleen aan hen, die werkelijk getrouwd zijn of gaan trou wen. De meervoudige Economische Ka mer van de Arrondissementsrecht bank te Den Haag heeft overeenkom stig de eis van de officier van justitie een geldboete van 1O0,opgelegd aan een uitgeverij (de N.V. Neder landse Rotogravure) van een dames weekblad („Eva") ter zake van over treding van de wet op het cadeau stelsel. Aangifte hiervan was gedaan door een andere uitgeverij (De Spaarne- stad: „Libelle"). De klacht was, dat het blad abonnees trachtte te winnen door voor de inzender van de beste slagzin en een goede oplossing van een prijsvraag een televisietoestel uit te loven. Het verstrekken van goede ren, die niet tot de branche van de uitgeverij horen, werd in dit geval door de rechtbank strafbaar geacht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld Argentinië ss „Alcor" 20 dec. Australië: ss „Overijn" 22 dec. Bra zilië: ss „Alcor" 20 dec.; ms „Wa terland" 20 dec.; ss „Paraquay Star" 22 dec.. Canada: „American Gunner" 20 dec.; ss „Black Heron" 22 dec. Chili: via New York 22 dec. Ned. Antillen: ss „Triton" 21 dec. Ned. Nw Guinea: ms „Wonosobo" 22 dec. Nieuw Zeeland: ms „Ceramic" 22 dec. Suriname: ms „Norinda" 22 dec. Unie van. Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Edinburgh Castle" 20 dec. Brits Oost-Afrika: ss „Europa" 22 dec. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. melijk gehandhaafd op drie percent. Maar tegoeden van de huidige boek jes kunnen worden overgebracht naar de nieuwe. Die nieuwe rente- spaailboekjes zijn aan enkele beper kingen gebonden. Er moet met ronde bedragen van minstens honderd gul- I. Tl I den op gespaard worden. Per maand 7Pnnt in nn r nriano kan voorts niet meer dan 500 gulden 111 „I lUMdUU er af gehaald worden (van de huidige kan men alles tegelijk opnemen), Koningin Elizabeth van Engeland ECHTPAAR 72 JAAR GETROUWD, maar met een opzegtermijn van nog heeft besloten,, een inzending uit de een maand kan ook de rest van het kassen en kwekerijen van het Britse Het echtpaar Honing—Horst, wo- saldo worden opgevraagd. koninklijke huis naar de „Konings- nende in Huizen, heeft gisteren zijn Met de uitgifte van de nieuwe hof" op de „Floriade" te doen ver- 72-jarig huwelijksfeest gevierd. De spaarboekjes volgt de C.C.B. enkele zorgen. Dit bericht is binnengekomen ma^ is 94 jaar oud en de oudste in- bankinstellingen, die zich onlangs bij de commissie, welke zich bezig woner van het plaatsje. Zijn vrouw hebben opgeworpen als spaarbanken houdt met de voorbereidingen voor is 92. Het gemeentebestuur heeft het met een rente-vergoeding, welke iets de ..Koningshof" op de komende in- echtpaar een bloemstuk gezonden en ligt boven de drie percent van de ternationale tuinbouwtentoonstelling, de burgemeester, mr. P. van Driel, boerenleenbanken in dergelijke ge- De inzending van de Britse vorstin heeft de heer en mevrouw Honing vallen. Met haar renteverhoging wil 25?1 worden verzorgd in samenwer- persoonlijk gelukgewenst. Het echt- de Coöp. Centrale Boerenleenbank, hing met Kew Gardens te Londen, paar is nog redelijk gezond. Men blijkens uitlatingen van haar direc- Zij wordt opgesteld bij de inzendin- meent in Huizen, dat de heer en teur mr. P. van Campen, ook het be- gen van zes andere Westeuropese mevrouw Honing het oudste in Ne- wijs leveren, dat zij zich niet van de vorsten, o.w. koningin Juliana en ko- aerland levende echtpaar vormen. markt der besparingen laat verdrin- gen. De concurrentie in het aantrek ken van spaargelden wordt steeds o 11 1 sterker. Dezer dagen maakte de Nuts- rOlltie Zdl brommend /TiOeten COnstdieren spaarbank in Den Haag bekend, dat zij vanaf 1 januari op alle spaarte goeden de rente verhoogt van 3 tot 3,25 percent- Méér Nieuwjaarswensen voor Landmacht overzee Er zijn dit jaar door de Welzijns zorg van de Koninklijke Landmacht in tegenstelling tot de Dienst O.S. en O. van de Marine 3000 kerst en nieuwjaarsgroeten opgenomen, voor leden van krijgsmachtonderde len overzee. In totaal vullen die groeten 700 grammofoonplaatjes, die alle vroegtijdig verstuurd konden worden. In vergelijking tot het vorig jaar is het aantal groeten thans ongeveer verdubbeld. De Dienst Welzijnszorg heeft, teneinde groeten „op te halen" alle belangrijke plaatsen in Neder land aangedaan. Voorts bezochten de opname-eenheden ook ziekenhuizen of kwamen ze bij bejaarden, als dat nodig bleek. De dienst Welzijnszorg, heeft ook op zich genomen, plaatjes met groeten uit West-Indië naar Nederland te zenden. Het motorschip „Willemstad" van de KNSM met 'n detachement mili tairen aan boord, terugkerende uit Suriname, zal in tegenstelling met voorgaande berichten, vermoedelijk pas maandag 21 december in de loop van de middag te Amsterdam arri veren. De ontscheping vindt diezelf de middag plaats. MILITAIRE ARTS OMGEKOMEN Tijdens een rit van Utrecht naar Den Haag is gistéravond ter hoogte van Waarder om het leven gekomen gekomen de eerste luitenant arts P. H. van der Weduwe van het cen traal militair hospitaal in Utrecht. De 28-jarige arts is met zijn wagen door de scheidingshaag tussen de twee rijstroken geschoten en terecht gekomen in de sloot langs de andere zijde van de weg. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het slacht offer was ongehuwd. De Haagse politie neemt proeven met surveillance op de bromfiets. De twee wieiers zijn uitgerust met geijkte snelheidsmeters. De brommers blH- ken vooral geschikt voor surveillances in de buitenwijken. Vooral het con stateren van overschrijding van de maximum snelheid bij andere brom fietsers Is nu een koud kunstje. Bromfietsershoudt u dus aan de ver keersregels, zodat a niet, als de weggebruiker op de foto, het haasje bent.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9