Lezing voor Kring Bedrijven Bloembollenstreek een sjouwer een loopjongen 'n magazijnbediende VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Dr Horringa sprak over Dynamiek en organisatie Voor een groot aantal leidingge vende en organiserende figuren in de bloembollenstreek heeft dr. D. Horringa, adviseur voor bedrijfsor ganisatie te Den Haag, gesproken op uitnodiging van de „Kring Bedrijven Boelmbollenstreek". Deze bijeen komst vond plaats in de keurige kantinezaal van Sikkens' Lakfabrie ken te Sassenheim. Het onderwerp luidde: „Spannningen tussen onder nemer en organisator". Dr. Horringa begon zijn causerie met de gemoedelijkheid te schetsen, zoals die in vele bedrijven van kleine omvang wordt aangetroffen, waar men elkaar nog kent als „Piet en 'Klaas" en ook alles van elkaar af weet. Maar in deze kleine bedrijven wordt men in de meeste gevallen geleid of geleefd door de onderne mer. Die ondernemer, welke zijn zaak van de grond af heeft opge bouwd, ziet zijn bedrijf groeien. Het wordt al groter en groter en op zekere tijd komt hij zeker aan de grens waar zijn bedrijf onhoudt, een klein bedrijf te zijn en, na eerst nog een periode van „tussen servet en tafellaken" meegemaakt te hebben, tot de grotere bedrijven gaat be horen. Maar bij het passeren van deze grens doen zich de moeilijkheden voor. De eigenaar-oprichter is meest al een dynamische figuur, die al zijn energie in zijn bedrijf tot gelding maakt en het hele bedrijf een eigen stempel geeft. Hij is de man, die de vitale rol speelt, de man met een goed verstand, maar ook van intuï tie. Hij voelt, dat hij met zijn dyna misch gevoel heel zijn omgeving vooruit is. De medewerkers kijken naar hem op, gaan door dik en dun Wilt U iets weten? Geel geworden binnenbekleding kinderwagen M. v. S. vraagt: Hoe kan ik de binnenkant van een kin derwagen weer wit krijgen, nu hij geel geworden is na 21/- jaar buiten gebruik te zijn geweest? Waneer de binnenkleding van een kinderwagen geel geworden is en af- boenen met een sopje van-een.syn thetisch wasmiddel niet helpt, is er weinig anders aan te 'doen, dan deze binnenbekleding te vervangen dóór een andere. Sommige soorten plastic vergelen inderdaad op de duur. Hier aan is niets te doen. Er bestaan wel verfsoorten, waarmede plastic over geschilderd kan worden (voor tasjes b.v.). Mogelijk dat het voor u nog een oplossing biedt. Informeert u eens bij uw drogist. (J.O.) Teddyjas geel geworden J. J. W. vraagt: Hoe krijg ik een wit teddy jasje, dat geel geworden is, weer wit? Vermoederlijk zult u wel resultaat bereiken door dit jasje te wassen in synthetisch wasmiddel. Indien het jasje dan nog niet wit is geworden, kunt u uw toevlucht nemen tot een bad in wolblank. Variatie van namen Wilt u ons variaties opgeven van de namen Griet (Margareta) en Frans (Fran- ciscus)? Aldus R.M. te L. Wat Margareta betreft, zou men kunnen zeggen: Griet, Greta, Marga, Rita, Ita, Iet(je), Gé, Riet. Voor de jongensnaam Frans zouden wij wer kelijk geen variaties weten, of u moet genoegen nemen met vertalingen. met de „baas" mee en slikken alles wat hij te slikken geeft. Deze dynamische ondernemer vindt het echt niet leuk dat hij aan „orga nisatie" toe is en ziet de organisatie als een noodzakelijk kwaad. De on dernemer en de organisator zijn ook meestal twee tegenovergestelde figu ren. Wanneer het bedrijf zo ongeveer 100 man gaat tellen, dan gaat men behoren tot de grotere bedrijven, maar dan is ook organisatie onver mijdelijk en misschien is dat al te laat ingezien. Er vormt zich langza merhand toch een groep leidingge vende personen, omdat de „baas" alles niet meer alleen kan uitvoeren. Het rechtstreekse contact met „Piet en Klaas" raakt er uit. Er gaan zich ook technologische veranderingen voordoen en het bedrijf raakt in de sfeer van de belangrijke mechanische investeringen. Dan volgt nog de derde grens, welke overschreden moet worden, de grens van de com merciële verandering. Naar buiten uit wordt het een bedrijf „dat men in de gaten gaat houden" en het be drijf wordt op de markt van beteke nis. Onherroepelijk komt men aan or ganiseren toe. Er moet evenwicht komen tussen productie en omzet. Bepaalde posten moeten in het leven geroepen worden. En nu is het juist voor de energieke ondernemer met zijn dynamisch talent zo moeilijk om iets aan anderen over te laten. Het woord „delegeren" komt in zijn woordenboekje niet voor. En toch zal hij er niet aan ontkomen als hij het waarachtig belang van zijn bedrijf dienen wil. Hij moet gaan specialise ren. Nu is hij op het moment geko men van de „eiland-organisatie" en de „Archipel-organisatie". De eiland -organisatie kent de één-persoons- leiding op een afdeling, terwijl de „archipel-organisatie" wil uitdruk ken, dat er tussen die verantwoorde lijke afdelingschefs een goed contact is. Als dit contact er niet is, worden er verliezen geleden. De samenhang en samenbinding moet er beslist zijn. Doch ook op hoger niveau kan deze samenwerking niet gemist worden. Als voorbeeld werd genoemd het machtige bedrijf van de KLM. Plesman was de man die alleen de touwtjes (touwen!) in handen had. Van hem alleen ging de opper- leiding uit, maar ook daarvan wer den de gevolgen ondervonden toen hij plotseling wegviel. Ook hem lag het delegeren niet, maar delegatie is onvermijdelijk en: noodzakelijk! Samenhang moet er zijn tussen de drie hoofdpersonen in de drie grote onderdelen: productie, administratie, verkoop en in vele bedrijven zullen personen aangesteld moeten worden, die een grondige opleiding hebben genoten. Een grote moeilijkheid voor de ondernemer is, om tenslotte zich te vreden te moeten stellen met cijfers over zijn bedrijf. Hij kan het geheel niet meer overzien en moet er mede vertrouwd raken dat cijfers hem de gang van het bedrijf weergeven. Dr. Horringa eindigde met wegen te wijzen waardoor de dynamische ondernemer van weerstanden tegen organisatie verlost kan worden. De ondernemer zal de eindzeef van zijn bedrijf in de gaten moeten houden en fouten die bij de eindcontrole ont dekt worden, hetzij in de productie of in de leiding, opsporen en verhel pen. Dit „achteraf" organiseren is de meest effective methode, hoewel het ook wel voor kan komen, dat men productiecontrole moet toepassen. Een drukke gedachtenwisseling volgde. Drs. A. M. Mees, voorzitter van de Kring, dankte dr. Horringa voor zijn leerzame lezing. Leidse Agenda VRIJDAG 18 DECEMBER Ouderavond St. Leonardus-St. An- toniusschool. Zaal speeltuinveren. „Westerkwartier". Ten Katestraat, 8 uur nam. Causerie rector L. P. M. Vester. Zoldertheater Leidse studenten. Voorstelling t.b.v. herbouw .Socië teit Minerva". Eén-acters. Schouw burg, 8 uur nam. Nederlands-Arabische Kring. Le zing door dr Klasens: „Egyptisch verleden in het heden", Rijksmus. v. Oudheden, 8 uur nam. „St. Christoffel". Handelsreizigers etc. Ledenvergadering. De Harmonie 8 uur nam. Opening tentoonstelling. Tekenin gen en aquarellen Sierk Schroder en aspecten hedendaagse Amerikaanse grafiek, door burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot. De Lakenhal, 8 uur nam. ZATERDAG 19 DECEMBER Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden. Jeugd-EHBO, 3 uur R.K. Ly ceum. Litteris Sacrum. Uitvoering door het „Conservatorium-toneel" uit Oostende (België), chouwburg, 8 u. BIOSCOPEN De films in de week van 1825 de cember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino; ,.De trots en de hartstocht", 14 jaar. Lido: „Rio Bravo", 14 jaar. Luxor: „Gij zult niet begeren", strikt volwassenen. Rex: „Le bossu", 14 jaar. Studio: „Een huis vol herrie", 18 jaar. Trianon: „Some like it hot", volwas senen. ZU ZUN VREEMDEN! IN ONS LAND De oorsprong van bloemenen planten LISSE BLOEMBOLLENVEILING H.B.G. In de veilingszaal van de Coöpe ratieve Bloemibollenveiling HBG werd een algemene ledenvergadering van de HEBG gehouden, welke stond onder voorzitterschap van de heer D. van Egmond. In zijn openingswoord ging de heer Van Egmond in vogelvlucht het ver loop van het afgelopen seizoen na een stond achtereenvolgens stil bij dl? kwekerij en handel van de verschil lende hoofdgewassen. Het is een moeilijk seizoen geweest, voornamelijk door de grote proble men „zuur" en „bolrot". Het feit, dat er nagenoeg geen surplus van de zomergewassen is, wijst er wel op, dat er een tekort was, hetgeen weer de hoge en soms abnormaal-hoge prijzen verklaart. Dat desondanks de valuta novem ber op een bijzonder vlotte wijze is verlopen, is zeker een compliment waard aan de export, die dit jaar tevens voor een overschrijding van de 20O;miljoen-gulden-grens zorgde „Ons mooie bloemibollenvak", ver volgde spr. „wordt kennelijk nog steeds gedreven door de pioniers geest, die ons vak van oudsher heeft gekenmerkt". De jaarstukken over het boekjaar 1058/59, alsmede de voorgestelde winstverdeling werden door de ver gadering met algemene stemmen goedgekeurd. De omzet over ge noemd boekjiaar heeft bijna 24 mil joen gulden bedragen, hetgeen ten opzichte van het vorige boekjaar een vooruitgang van ongeveer 4 miljoen gulden betekent. Een resultaat om dankbaar voor te zijn. Na de zeer ruime afschrijvingen op alle bedrijfsmiddelen inbegrepen een tegoedschrijving voor de leden van 1% van hun verkoopomzet, werd uit de nettowinst nog een bedrag van bijna 100.000,bestemd voor extra afschrijving op de post emballage. Tijdens de algemene discussie kwamen nog enige belangrijke zaken aan de orde o.a. de klacht over de vele tekorten; het op elkaar afstem men van handels- en veiligreglement; het gebruik en misbruik van veiling- fust; het onderzoek naar gebruik van andersoortig en zo mogelijk goed koper fust, allemaal zaken van groot belang. Ai deze vraagstukken vor men reeds punten van ernstig beraad en onderzoek hetzij in de sfeer van de veilingen zelf, hetzij tussen de veilingen en vakorganisaties. Vooral ten aanzien van het mis bruik van de veilingfust hief de voor zitter in algemene zin een waarschu wende vinger op tegen het vak. Het misbruik is in vele gevallen meer dan ergerlijk en nieuwe en strengere maatregelen worden dan ook met spoed voorbereid. De voorzitter sloot deze zeer ge animeerde vergadering met een har telijk dankwoord en wenste alle le den, prettige en gezegende feestda gen toe. Rest ons nog te vermelden, dat de secretaris, de heer B. van den Burg met algemene stemmen tot bestuurs lid werd herkozen. butiebetaling. Zelfstandigen 5,per jaar betalen. De voorzitter, pastoor J. van Bem gaan nadruk op, dat wij er altijd naar moeten streven, kinderen en andere mensen gelukkig te maken. De voor- V00RSCH0TEN CONTRIBUTIE WIT-GELE KRUIS MOET OMHOOG Het Wit-Gele Kruis, afdeling Voor schoten, heeft gisteravond tijdens de jaarvergadering in het Gezondheids centrum besloten, de contributie te verhogen van f 7,tot f 10,per jaar. De laatste jaren zijn de kosten, o.a. door vergroting van de service, steeds in stijgende lijn geweest, zodat de penningmeester thans met een on gedekt tekort zit van ruim elfhon derd gulden. De plaatselijke artsen hebben steeds praktisch belangeloos hun werk voor de Kruisverenigingen verricht. Maar thans wil men komen tot een betere vergoeding voor de medische hulp, hetgeen een bedrag gaat vergen van ongeveer ƒ2000,dat moet ge dekt worden door de drie Voorscho- tense kruisverenigingen. Vergeleken met de omliggende gemeenten hebben de Voorschotenaren nog steeds een lage contributie. Gezinnen gaan nu in het vervolg ƒ10,— per jaar betalen en alle kin deren beneden de 25 jaar, die inwo nend zijn, zijn vrijgesteld van contri melen, memoreerde de zeer goede zitster dankte de spreekster, waarna samenwerking met het Oranje-Groe- nog een verloting plaats vond. Lot ne en het Groene Kruis en sprak nummer 568 is de winnaar van het woorden van danik tot de wykver- konijn. pleegster en de concierge van het Ge zondheidscentrum. De heer A. Meijer Verkenners-loterij Ook dit jaar gaf in zijn jaarverslag een overzicht hebben de Warmondse verkenners van de belangrijkste werkzaamheden weer een grote kerstloterij georgani- van de afdeling. Het bestuur blijft seerd. Er zijn een enorm aantal attent op de toename van het werk iDten verkocht en, als het nog niet van de wijkverpleegster om wanneer bekend mocht zijn, deze loten bevat- nodig, tot aanstelling van een tweede ten een geheim. Als dank voor de kracht over te gaan. De bureaus van grote verkoop organiseren de ver- de Kleuter- en Zuigelingenzorg wer- kenners zaterdagavond a.s. in De den druk bezocht. Het zuigelingen- Burcht een attractievolle avond en bureau noteerde 338 ingeschrevenen op deze avond zai kapelaan-aalmoe met 1725 consulten; er werden 476 zenier wijnands het geheim, dat aan huisbezoeken gebracht. Het kleuter- de j0ten verbonden is, bekend ma- bureau noteerde 607 ingeschrevenen, ken. Aan de bezoekers van deze met 924 consulten en 380 huisbezoe- aV0nd zullen gratis loten worden ken. Het kraamcentrum kan door verstrekt en hierop zal nog eens een ernstig gebrek aan personeel in een groo, konijn worden uitgeloot, groot aantal gevallen niet voor hulp Er zal die avond kwistig met het zorgen. De moedercursus werd een rad van aVontuur worden gedraaid groot succes, ruim 40 dames volgden en de taarten, worsten, flessen w«n, deze cursus. Evenals vorige jaren en al 20 meer zullen in groten getale g?b0e£'. d°°£ worden uitgedraaid. De verkenners deES "kenen °P «n grote belangstelling, tname van Sen fJln verhoudt Aanvang 830 uur (half tTtfoESÜ Kerst-samenzang - Op 24 decem- eedceltf van dJvprtfadprliw' wAritpn ^er, voorav°nd van Kerstmis, zal gedeelte van de vergadering werden voor de aanwezice dertig leden twee -fff? --f^?l05..? opvoedkundige films vertoond. De imerlferkeltïk .mir S l film ..Preface to a life'' en de film mLi! „Uw kinderen en u" lieten zien hoe f T f; men niet en hoe men wel kinderen ^"femWe van blazers ui? de beide Warmondse muziekkorpsen. Behalve het zingen van acht kerst- moet groot brengen. Gezien de re acties van de zaal worden de Voor- schotense kinderen toch niet zo slecht xmgen TM,acnt Kerst- opgevoed als de film-samenstellers IT,?wwL?52? meenden. voorlezing van het kerstevangelie en een korte toespraak. Bij zeer slecht weer ia er een uit- WARMOND wykmogelijkheid naar *t Trefpunt. De bijeenkomst zal niet langer dan GEEN „VRIJE" TIJD VOOR KATH. 45 minuten duren. Voor verlichting VROUWENGILDE. Het Katholiek Vrouwengilde kan weer terugzien op een goed ge slaagde bijeenkomst. Goed was de opkomst, de sfeer en ook hetgeen de spreekster naar voren bracht. Mevr. Meskers-Hendriks heette allen een hartelijk welkom in het bijzonder aan de spreekster mevr. Boudens- en geluidsoverbrenging zal worden zorg gedragen. Marktberichten LEIDEN, 18 dec. Vee Heden aan- ,nrui,T„„- gevoerd op de veemarkt Leiden. 6 Van Heel, aan wie zij onmiddellijk stieren, 75 melkkoeien, 330 vette het woord gaf. Het onderwerp was: koeien, 87 vare koeien. 30 graskal- „Hebben we tijd over, of komen we yeren< 52 vette kalveren, 58 nuch tijd tekort?" tere kalveren. - Het is een algemeen verschijnsel, *580 vette lammeren, 30 varkens dat niemand tijd heeft, alles gaat (zeugen>. 168 schrammen. 490 big- haastig. En wie is de dupe? De op- gem 21 geiten. Totaal 3107 stuks, groeiende jeugd. Waarom hoort men Notering: melkkoeien 850—1150; zo vaak van jeugd misdaad? Omdat ve"e koeien (schoon gewicht) 2.30 er niemand was, die tijd voor hen var£aJto«l®n 45°—875! graskal- had, die hen belangstelling voor het yeren 225—350; vette kalveren een en ander bijbracht. Weet u geen (schoon gewicht) 2.00—2.85; nuchter raad met uw vrije tijd, vroeg de kalveren per stuk 4065; vette scha- spreekster. Nee, ik weet het wel. U P611 ^5; vette lammeren 70105; hebt n.l. geen vrije tijd. U niet en ik drachtige zeugen 250325; schram - niet en toch moet u voor dit pro- m^n 6590biggen 404448. bleem belangstelling hebben. Er Handel voor melkkoeien rustig, wordt al gesproken over een vier- vette koeien kalm, vare koeien lui, urige werkdag in de toekomst. Wat duur, graskalveren kalm, vette kal- doen de mensen dan met die vrije veren kalm, nuchtere kalveren vlug, ttfd? vette schapen vlug, zeusen, schram- Uw kind kan het eenzaam krijgen, men en biggen zeer matig. Het zal geen raad weten met de vrije (De Vee- en kaasmarkten vallende tijd. Het kan ziek worden. Opvoe- op 25 dec. en 1 jan. a.s. worden verzet den is helpen. De kinderen helpen, en gehouden op de woensdagen 23 en ook met hun vrije tijd. We moeten in 30 december a.s.). de vrije tijd iets doen, wat we in de gewone tijd niet doen. Spreekster LEIDEN, 18 dec. Kaas Aange- liet enkel vormen van vrije-tijdsbe- voerd op de kaasmarkt Leiden, 15 steding de revue passeren, zoals partijen Goudse kaas, geen aanvoer handenarbeid, handwerken, enz. Leidse kaas. Noem het geen rommel, wat de kin- Natering Goudse extra kwal.: geen deren maken. Het verzamelen b.v. notering: Goudse eerste kwal 2.26— verschaft het kind geluk. Leg daar- 2.32; Goudse tweede kwal. 2.20—2.25. om niet zelf een verzameling aan. De handel was flauw. Kinderen houden van zingen en zelf muziek maken. Zing daarom met de ROELOFARENDSVEEN, 17 dec. kinderen, want een zingend mens is Bloemen Tulpen: Superba een gelukkig mens. White Sail 1.20—1.25; Hillegarda 1.10; Leer de kinderen, de natuur lief Krelage 80—1.10; Lustige Witwe 1.55; te hebben, dat kan hun later van pas Narcissen: Cragford 39—40; Early komen, ook op een flat, waar mis- Glory 63—64; Buxton 44—45; Tros- schien maar plaats is voor een paar chrysanthen: Red Rolinda 6381 per kamerplanten. Uitvoerig sprak zij bos; idem geplozen: Long Island 11— nog over het dansen, de film, de 14; Bramber 8—13; Grimson Cham- radio en alle moderne amusements- pion 1113 per stuk; Am. Anjers 36 vormen. En tot slot legde zij er de —54 per stuk N.V. Leidsche Apparatenlabriek te Leiden vraagt voor spoedige indiensttreding: die tevens magazijnweTk kan verrichten Bij gebleken geschiktheid kan opname volgen in ons premievrije ouderdoms- en weduwe-wezen pensioenfonds. Sollicitaties aan ons adres: Os- en Paardenlaan 43, Leiden, van 917 uur. f* Bont jasjes! Bont jasjes! ontjasjes! Kort en lang. vanai r 2.— p.vv. Vraagt bezoek met collectie aan huis. Strikte geheimhou ding. Bi. onder no. 8495 bur. v. d. blad 5? Metalen strijkplank F15.95. Luxe uitvoering, extra zwaar buismateriaal crème gemoffeld. Afneem baar dek. Deze strijkplank is in 3 standen verstel baar. Poten met zware plastic doppen. I.V.A.. Haarlemmerstr. 48, Nova, Noordeinde 43, Leiden. 3? Hulp i. d. huishouding of werkster gevraagd voor de ochtend. Mevr. Creygh- ton, Hooigracht 46. 3? Kinderrijwielen v.a. 7 49.50; sportrijwielen v.a. 89.Ook Rudge en Simplex voorradig. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 13, tel. 24409. Aaiyceboden: Volkswa gen 1958, 33000 km. Br. onder no. 9349 bur. v.d. bl. Zaterdagmarkt. Gemol- tonneerde lange onder broeken. borstrokken, lange mouw, alle maten ƒ6.98 nu ƒ4.98; zware kwaliteit interlock dames- directoirs, elastiek in de pijp. tot 52, alle maten 2.98. Korenbrugsteeg over muziekhandel Ser- vaas. Japie. S* Damast kerstlopers, extra zwaar 25 ct. Kerst tafelkleden, idem 45 ct. Mos 15 ct. per pak. Plas tic sneeuw 25 ct. Kerst- servetten 25 ct per pak. Feeënhaar 20 ct. per paik. Victorie-bazar, Hogewoerd 31 en 73. <2^ Aangekocht: partij nieuwe ronde en vierkan te uitschuiftafels blank, old-finish en eiken, di verse kasten, ameuble menten, kloostertafels, dressoirs, lederen clubs, eücen ledikanten, divans, divanbedden, kapokma trassen, spiralen, olie- kachels. Pluym, Hooge- woerd, koopt inboedels. TeL 21266. Weer een wagonlading fietsen en brommers aan gekomen, afkomstig van Rijksdiensten. Ook prima transportrijwielen. Keuze uit 200 stuks. v. d. Meii, Hooigracht 66, Leiden. 3? IJslametta 15 ct p. pak. Rode kerstklokken v.a. 15 ct. Lamettaslingers 4 voor 25 ct. Plastic kandelaar 8 ct. Rood lint 4 m. 25 ct. Grote sortering kaarsen en kerstboomversiering. Vic torie-bazar Hogewoerd 31 en 73. 2? Zaterdagmarkt. Gemol- tonneerde directoir tot en met 54, merk Rosita, kl. vlekje, alle maten 5.98 nu ƒ2.98; vlotte dames- en herenpyama's, alle ma ten 6.50. Korenbrugsteeg over muziekhandel Ser- vaas. Japie. 2? Bon. Glazen slingers 19 ct. Zilver en gekleurd, voor de kerstboom en voor decoratie, 1.50 m. lang. Uitsluitend met bon deze prachtige slingers voor 19 ct. Victorie-bazar, Hoge woerd 31 en 73. Wegens vertrek: Erres radio 45.herenfiets 22.50; stofzuiger 125 V. 20.Hoover wasmachi ne met wringer 75. voetbalschoenen maat 42 12.50. Herenstraat 82, Leiden. S* Gratis 1 pak sterren regen en 5 kaarsjes, bij aankoop van 1 gulden kerstboomartikelen. Wij moeten onze gehele voor raad kwijt. Doet uw voor deel in De Bazar, Jan vos- sensteeg 56. 2T Oliebollen, rozijnen- bollen en Berlinerbollen van Melle de Vries wor den door iedereen ge roemd. Iedere woensdag en zaterdagmarkt. Boter markt b. h. Gangetje. Ook met Oudejaar. ST Bon. Pak kerstboom- kaarsen 18 ct., inhoud 20 stuks. De bekende ge draaide kaarsen, diverse kleuren, druipvrij Uitslui tend met inlevering van deze bon 18 ct. Victorie- bazar, Hogewoerd 31 en 73 3T Aangeb. witte bruids japon H model, maat 40— 42, met kapje, sluier en tasje. Tegen e.a.n.b. te be_ vragen by: C. Koelewijn, Vinkeweg 17 Katwijk a. d. Rijn. 'E' Aangeboden: Singer handnaaimachines 85. 65.en 45.Alle machi nes met garantie. Inzink- bare Pfaff traipnaaimach., als nieuw met garantie 150.Herenstraat 23, Leiden,, tel. 32027. ■2P Spotkoopje. Splinter nieuwe dekens, grote ma ten, in alle kleuren, ook geblokte. Moeten weg. Geen opkopers. Te bevra. gen: Herensingel 25, na 6 uur. af Plastic emmer 89 ct. andige huishoudemmer, inhoua 5 liter met maat verdeling, gemaakt van soepel onbreekbaar plas tic, prijs ƒ1.49. Nu met advertentie voor 89 ct. LV.A., Haarlemmerstr. 48, Nova, Noordeinde 43, Lei den. Noordwijkerhout Abonnementen en adver- tentiën worden aangeno men door: JAC. KROON HAVENSTRAAT 16 Zeiefiaantjei worden dagelijks ge plaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters) De prijs bedraagt M.50 tegen contente betaling

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7