SAMSON"" Vier jaar geleden kreeg P. H. Goede een kleinbeeldcamera van zijn vrouw VISITEKAARTJES RECLAME TELEVISIE 'zM.. pittig., mvht*. BEGRAFENIS KAREL WARBURG VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT „Ik zoek een plekje en druk maar op de knop" Nu exposeert hij foto's in Leids Prentenkabinet /""•ISTEREN is in het Prentenkabi- net van de Leidse universiteit, voorlopig voor de laatste maal, een foto-tentoonstelling geopend. De bi bliotheek en tentoonstellingszaal, die voor deze exposities gebruikt wer den, zullen nL worden ingericht als college-ruimten. Nijpend gebrek aan zalen heeft de directeur van het Bestel tijdig uw Snelle aflevering. Fa. J. N. Geijer BOTERMARKT 26 - LEIDEN De staatssecretarissen Scholten en Veldkamp hebben in het televi- siebestel een stormpje verwekt, dat een voorbode mag heten voor de storm, die er zal opsteken als hun voorkeur om reclame in de televisie in handen te geven van een onafhan kelijke televisiemaatschappij, vorm zou aannemen. Het felst heeft het socialistische „Vrije Volk" gereageerd op deze ge neigdheid door het een principieel onaanvaardbare zaak te noemen, ook vanuit het gezichtspunt van het de partement. „Maar, zo schrijft het blad, de staatssecretaris Mr. Y. Scholten heeft daar blijkbaar geen besef van. Bij de deur, waarvoor de zakenbelangen staan te dringen, gedraagt hij zich niet als een Cerberus, maar als een vloermat". Ook „Trouw" noemt deze voorkeur een verrassing en zegt aan het eind van een artikel: „Wij zullen er geen doekjes om winden. Als deze plan nen, waarover nog geen. beslissing is gevallen, onverhoopt toch zouden doorgaan, zou het ons niet verbazen, als wij in Nederland voor een poli tieke crisis zouden komen te staan". Dat is duidelijke taal, omdat het geschreven is door de hoofdredacteur van dat blad dr Bruins Slot, die tevens fractievoorzitter is van de anti-revo lutionairen in de Tweede Kamer. Deze noemt het ook het enige licht punt, dat er nog geen beslissing is ge vallen. Zo ligt het ook te meer voor de hand dat de uitlating van de bei de staatssecretarissen, dat de rege ring het verlenen van een zendver gunning aan een onafhankelijke tele visiemaatschappij overweegt, voor lopig nog maar alleen moet worden beschouwd als een proefballon. Maar dan zijn er al meteen al een paar flinke gaten in geprikt en zal de re gering zich nog wel ernstig beraden alvorens te beslissen welke weg zij zal inslaan. r\e regering heeft bij deze beslissing een keuze, ook als haar voorkeur uitgaat naar een onafhankelijke om roep. Er is namelijk een groep dagbla den, die een vergunning voor recla me-televisie hebben aangevraagd en tot deze groep behoren ook „Trouw" en Het Vrije Volk" én er is de OTEM (Onafhankelijke Tele visie Exploitatie Maatschappij) die 'n onafhankelijke reclame-televisie wenst. Dit laatste gaat wel erg in de rich ting van een z.g. „nationale" com merciële televisie, zoals de liberalen aan het hart koesteren. Mevr. van SomerenDowner heeft kort geleden bij haar aanvallen op „de zuilen" daarover geen twijfel laten bestaan. Besluit de regering in deze zin, dan zou de NTS daar geheel buiten ko men te staan, ook buiten de pro gramma's die de OTEM rond de re clame zou willen uitzenden. Het is toch nog altijd van groot cultureel belang allereerst de vraag te beant woorden in welke vorm dez reclame zal moeten worden gebracht. Mag men bijvoorbeeld een opera midden in een aria onderbreken voor een liedjeszanger, die reclame maakt voor Hupsa-sigaretten? Of moet de pauze, van zulk een opera voor de reclame worden gere serveerd. Met zulke vragen in het verschiet is enig toezicht niet onge wenst. Dit toezicht en zelfs méér is er wél, als men het verzorgen van deze reclame in handen zou leggen van de verschillende dagbladen, die hier om hebben gevraagd en die op dit gebied in ieder geval vakmensen zijn. Zij staan op het standpunt, dat zij alléén voor de reclame zouden zorgen en niet voor de programma's daarom heen. Dat is al een hele stap gewonnen. Dan worden voor de programma's de omroepverenigingen ingeschakeld en er zou natuurlijk een vorm moeten worden gevonden, dat zij hier dan ook financieel voordeel zouden heb ben. Hier zou voor de NTS dus het be zwaar kunnen vervallen, dat de eigen omroep door een onafhankelijke tele visiestichting zou worden beconcur reerd. En daarom geloven wij, dat het laatste woord hier nog lang niet is gesproken en dat de testcase van de beide staatssecretarissen le regering de inlichtingen heeft verschaft, die zij wenste, alvorens een beslissing in deze zaak te nemen. Prentenkabinet tot dit besluit ge dwongen. De laatste tentoonstelling is onge twijfeld een zeer belangwekkende. Het talent van de 41-jarige Amster dammer P. H. Goede is onmisken baar. Hij heeft niet alleen een zeer heldere kijk op de beelden, die hij fotografeert, hij geeft ook blijk van bijzonder vakmanschap. Het donkere kamerwerk geeft kennelijk nieuwe waarde aan de opnamen die hij maakt. Daarom was het zo verwon derlijk hem bij de opening een zeer simpel, maar humoristisch verhaal tje te horen vertellen over zijn loop_ baan als amateurfotograaf, die, naar zijn zeggen, pas vier jaar oud is. Hij is van huis uit architect, werk zaam op een architectenbureau. Naar hij gistermiddag in hoog-Mokums verklaarde heeft hij de Voigltlander. kleinbeeldcamera, die hij nu nog ge bruikt, vier jaar geleden van zijn vrouw cadeau gekregen naar aan leiding van hun huwelijksfeest. Vorig jaar kocht hij zich, met het oog op een familiefeestje, waarvan veel opnamen gemaakt moesten wor den, een vergrotingsapparaat van 148 gulden. Het goedkoopste dat hij kon krijgen. „Ik bekommer me niet om techniek", verklaarde de heer Goede. „Ik zoek 'n plekje en druk maar op de knop. Ik heb eens een fotoboekje gewonnen. Ik las daarin dat ik veel fout gedaan heb. Maar ik liet het toch maar zo". |>rof. dr H. Van de Waal, directeur van het Prentenkabinet, hoog leraar in de kunstgeschiedenis, ont leende aan dit betoog van de foto graaf de conclusie, dat intuitie een zeer belangrijke factor is bij het ma ken van een kunstwerk. Zelfs de toevallgheid, waarvan de heer Goe de sprak, zag prof. Van de Waal als een geïnspireerde toevalligheid. Het is de kunstenaar, die het resultaat van een toevalligheid weet te onder, kennen en te gebruiken. Een jaar geleden begon de Am sterdamse architect met een foto reeks in „De Groene Amsterdam mer", waarmee hij toevallig in con tact kwam door een foto van een der medewerkers. Zijn eerste hono rarium werd betaald met een jaar abonnement; de rekening voor het tweede jaar dwong hem opnieuw met foto's naar de redactie van dit weekblad te gaan, waarna een serie volgde. Goede kiekt alles wat voor zijn lens komt. Zijn straatbeelden zijn niet alleen grappig of mooi, zij zijn tevens essentieel. Het grootste deel van zijn wenk duidt echter op een meer compositorische aanleg. Goede zoekt gaarne details in bouwwerken, die door typisch lijnenspel of vlak verdeling een absolute indruk ma ken. Bij de in-officiële opening waren zo veel familieleden en vrienden van de fotograaf aanwezig, dat de be scheiden ruimte puilde. De tentoonstelling is tot en met 30 januari a.s. op werkdagen (en za terdagsmiddags) geopend van 25 uur nam. Off. Dealer voor Leiden en omgeving: Stationsweg 1 en 2. Tel. 24741 (Advertentie) LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS De Leidse Filatelisten hielden gis teravond in de „Kleine Burcht" on der grote belangstelling der leden de laatste vergadering in het jaar 1959. De plannen voor de jubileum vergadering op vrijdag 15 januari a.s. werden besproken. Deze verga dering zal een feestelijk tintje krij gen. Bij de installatie van enige nieuwe leden werd opgemerkt dat het bestuur met spanning wacht op het moment waarop gemeld wordt: wij hebben de 300 leden bereikt! Over de Bondsdagen op 22, 23 en 24 april 1960 deelde de voorz. mede dat binnenkort de aanmeldingsfor mulieren en andere paperassen zul len worden verzonden. Deze worden zo spoedig mogelijk terug verwacht. Bijzonder werd tenslotte de jeugd afdeling in de belangstelling aanbe volen, welke elke tweede donderdag van de maand in huize „Over 't Hof" Gerecht 10 wordt gehouden. LEIDERDORP Gisteravond werd in het Dorpshuis een ouderavond gehouden, georgani seerd door het oudercomité van bo vengenoemde school. De voorzitter van het comité, de heer W. P. Slie- rings, heette alle aanwezigen wel- kom en zeide getracht te hebben 'n gevarieerd programma te brengen. Enige leerlingen der hoogste klassen zouden een kerstspel opvoeren en na de pauze volgde een lezing van de schoolarts, dr B. J. W. M. v. d. Mee- ren. Onder leiding van twee leer krachten der school, mej. A. .Ding jan en de heer P. Rotteveel, werd opgevoerd het kerstspel „Naar Beth lehem". De zang hierbij werd uitge voerd door een meisjeskoortje o.l.v. de heer N. J- J. v. d. Kroft. Niemeijer Super kwaliteit halfzware shag in dubbelwandige shag-beurs, dus altijd vers en lekker, tot de laatste sigaret Spaar de voetbalclub-emblemen! Een foto van P. H. Goede Honderden zeilers uit geheel het land waren vandaag wederom naar Warmond getogen, nu niet voor de beoefening van hun geliefkoosde sport, maar om hun trouwe vriend en sportmakker Karei Warburg naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. Het was buiig weer en af en toe moesten de wachtende belangstellen den zich beschutten tegen de neer vallende regen, maar allen hadden dit weer getrotseerd om getuigen te Kunnen zijn van deze laatste gang van 'n zeiler, die in de laatste vijf en twintig jaar zoveler sympathie ge wonnen had en die immer een spor tief tegenstander is geweest Langs alle toegangswegen naar de begraafplaats van de Hervormde ge meente stonden de auto's en file, die de vrienden van de overleden Karei Warburg hadden aangevoerd. Onder de aanwezigen merkten we O.m. op jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond, de heer Al'b. Oudshoorn, oud-wethouder der gemeente, de heer S- de Wit, 2e voorz. van de Kon. Verbonden Ned. Water sportverenigingen, die de heer J. Dragt (Verbondsvoorzitter), die we gens ziekte verhinderd was, verving, de heer ir. J. C. van Hoolwerff, oud voorzitter van de Kon. Zeil-, Roei en Motorsportver. ,De Kaag", bene vens de voorz. en secretaris dezer vereniging, de heren L. van der Steur en H. W. Nijman en enkele andere bestuursleden, de voorz. en secr. van de W.V. De Braasemermeer, de he ren C. Boekei en P. Verdel, verder tal van notabelen uit de gemeente Warmond en 'n hele schaar van zei- Iers uit nagenoeg alle wedstrijd klassen. Twee auto's met bloemen reden met het stoffelijk overschot van de overledene aan de stoet van auto's vooraf naar de begraafnlaats. Toen de kist in de groeve neerdaalde sprak ds- H. L. Boonstra, Ned. Herv. pre dikant te Warmond, een gebed uit, om daarna namens mevr. Warburg Swart, haar ouders en schoonvader een hartelijk dankwoord te spreken tot allen, die het laatste jaar tiidens zijn ziekte en nu bij het overlijden van Karei Warburg van hun belang stelling en medeleven hadden doen blijken, waarna hij met gebed en het Onze Vader de droeve indrukwek kende plechtigheid besloot In het gebouw ,,'t Trefount" was er vervolgens gelegenheid tot condo leren en gedurende 'n klein uur trok ken de belanp«t<»llende vrienden hier aan de familie van de overledene voorbij. Na de pauze, waarin de kinderen naar huis werden gebracht, volgde de lezing van dr v. d. Meeren, waarin deze o.m. behandelde de opvoeding, de ontwikkeling van het kind, het karakter en de verschillende proble men welke zich voordoen b(j het schoolgaande kind. Het is zaak zo wel de geestelijke als de lichamelijke ontwikkeling te volgen. Het contact van de ouders met de schoolarts ia daarbij van belang, want geestelijke opbouw is even belangrijk als licha melijke. Het is daarom ook belangrijk, dat het onderwijs aangepast wordt aan het leervermogen. In zijn rede be antwoordde spr. tevens reeds enige schriftelijke vragen van het bestuur die hem waren overhandigd, o.a. wat zijn mening was over schoolmelk. Hij noemde dat zeer belangrijk en vond het vreemd dat op een uitge sproken boerendorp ternauwernood 40% van de kinderen van de school melk gebruik maakte. Hierin ligt een taak voor het oudercomité en de school. Spr. zeide voorts bezig te zijn met het organiseren van het onder zoek van ogen en oren voor de leer lingen van de twee laagste klassen om zo vroeg mogelijk afwijkingen te kunnen constateren. Hierbij heeft hij evenwel nodig het kleuter-con sultatiebureau en de Kruisvereni gingen. Hij hoopte in 1960 met zijn onder zoek te kunnen aanvangen. Wat ia uw mening over televisie, was hem gevraagd. Alleen maar kijken als ze er goed rijp voor zijn en dan is het de taak van de ouders te zorgen, dat de kinderen op tijd naar bed gaan. Met grote aandacht was de rede door de aanwezigen gevolgd, hetgeen wel bleek uit de talrijke vragen welke spr. mocht beantwoorden. De heer Slierings dankte de spr. voor zijn on getwijfeld zeer leerzame uiteenzet ting en overhandigde hem een boe kenbom Hij deelde verder nog mede, dat op 4 januari wederom een ouder avond gehouden zal worden, geza menlijk met de Hoge Rijndijk. Hier voor vroeg hij weer de belangstelling zomede voor een tentoonstelling, ge- organiseèrd door het Gewestelijk Arbeidsbureau. FILMS OVER U.S.S R. VOOR DE VOLA De Vereniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool te Leiden had gisteravond ter afwisseling van de maandelijkse fabrieksavonden eens een greep gedaan naar een voorlich tingsavond van de persafdeling van de Russische ambassade in Den Haag. In de bovenzaal van café Zomer- zorg werd in een goed bezochte bij eenkomst allereerst een film ver toond van het leven en werken der Moscovieten. Afgezien van de pro pagandistische tendens die men ove rigens wel vaker in films over lan den aantreft was deze film een ju weeltje wat betreft de opname- De film na de pauze had als On derwerp de enorme universiteit van Moskou, als groot centraal weten schappelijk centrum van Rusland. Ook hier stoorde een te véél aan pro paganda naast magnifieke samen stelling en regie. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „X-ray diffraction and optival refraction of water and electrolyte solutions", de heer J. Heemskerk, geboren te Den Haag en thans wo nende te Amsterdam. Geslaagd: voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren C. G. Burgersdijk te Amsterdam en H. Franken te Heem stede; voor het Cand. ex. Sociologie: mej. F. M. A. Schokking te Rotterdam en de heer F. P. Janzen te Leiden; voor het Doet ex. Rechten Vrije stu dierichting de heer B. P. Hofstede te Den Haag; voor het Cand. ex. Ned. Recht mej. J. Heerdink te Den Haag, mej. W. J. Niënhuis Mulder te Den Haag, mej. P. D. M van Straelen te Wassenaar, mej. M. Nagel te Lelden, mej. H. B. C. van Tilburg te Noord- wijk en de heren R. Duf'our te Aer- denhout, H. R. Lim Apo te Lelden, R. H A. M. van Hövell tot Wester- flier te Voorhout, J. P. Kleiweg de Zwaan te Leiden, C. J. G Bleichrodt te Leiderdorp, L. H. A. J M. Quant te Den Haag, W. H. de Beaufort te Baarn, K. G. W. van Oven te Den Haag, E. J. Bree te Emmeloord, H. Groeneveld te Dordrecht, F. J. van Kampenhout te Alphen a/d Rijn, R. H. Lauwaars te Rotterdam, U. W. Bentinck te Den Haag, J D. van Ket- wich Verschuur te Haren en P. P. van Vliet te Den Haag.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3