De heer Lindeman, Voorschoten, bouwt molens in zijn achtertuin Dit bord kreeg 'n plaats in „Minerva" Pater dr Bertram van Winden o.f.m. promoveerde aan Leidse universiteit visie op televisie Bollencorso 1960 is al klaar (op papier) WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Bestelling uit Amerika De vrijetijdsbesteding is voor de heer A. J. Lindeman uit de Nieuw- Voordorpstraat 25 te Voorschoten geen probleem. Sinds hij 56 jaar geleden geboren werd als zoon van een watermolenaar te Pijnacker, heeft hij een diepe lief de gekoesterd voor de Hollandse wa termolen. Die liefde uitte hij, door het maken van molen-modellen. Het is overigens een liefhebberij geble ken, die in het oog springt, want al heel gauw kwamen er bestellingen uit alle delen van het land: Molens van omstreeks twee meter hoogte werden geplaatst in Avifauna, in Friesland, bij Vught en ook bij het restaurant aan de Haagse Schouw. Ze trokken veel bekijks maar meer ook niettotdat in de afgelopen zomer mr. Robert P. Morningstar uit Milford, Pennsylvania (U.S.A.) zijn wagen stopte bij de Haagse Schouw en er, na het gebruik van een kleine verfrissing, informeerde, wie toch dat aardige molentje gemaakt had. De kans gegrepen. De gérant gaf hem het adres van de voorwerker-betontimmerman. De Amerikaan liet er geen gras over groeien en reed bij „Janus" zoals zijn vrienden hem noemen aan. De heer Lindeman begreep wel zo'n beetje, wat zijn nieuwe op drachtgever wilde: er moest een mo lentje komen voor het grote buiten goed van de Amerikaan. De voor waarde was, dat het wat groter was dan dat aan de Haagse Schouw en dat het echt kon malen. De bank-instelling in Amsterdam, waarmee de heer Morningstar relaties onderhoudt, zou de zakelijke kant van de bestelling behartigen en ook eventuele nadere gegevens doorge ven. Met die afspraak ging de heer Lindeman acoord en toen tegen het eind van augustus het eerste bericht van de bank kwam, is hij gaan bou wen. „Wat ga je nou doen, Janus?", vroegen de buren toen ze een toren achtig geraamte in de tuin zagen ver rijzen van 4.90 hoogte. Gevoel voor schoonheid. Hoe het precies moest worden, wist de heer Lindeman zelf nog niet: hij had het plan in zijn hoofd en werk te verder op het gevoel, zonder werktekening. Daardoor kon hij, om een mooiere vorm te krijgen, de ba sis (2V> meter) wat breder maken, dan een molen van overeenkomstig model in werkelijkheid zou hebben. Binnen drie weken was de romp klaar en was het wachten op de riet dekker,. ene De Bruin pit Stomp- wijk. Daarop volgden de wieken: roe den met een lengte van 8.50 meter, waaraan „hekken" met een totale - windvang van 12 m2. Een schoonzoon, de heer P. A. Aerts- sen, maakte het drijfwerk met het scheprad, dat in een betonnen goot verzonken moet worden. Sinds enige tijd is de molen klaar: de wieken draaien precies tussen de dakgoot, het wasgoed en het dui venhok op het schuurtje door. Op de spiegel, onder het hart van de roeden prijkt de naam: „Hol lands Glorie" en het jaartal 1959. Binnenkort wordt het bouwwerk weer afgebroken want het moet ge reed gemaakt worden voor verzen ding naar Pennsylvania. De kratten, waarin de wieken moeten worden opgeborgen, liggen al klaar. Erg veel haast is er overigens niet want hoe wel de heer Morningstar aanvanke lijk veel haast had, wil hij met het oog op de winter, die is ingevallen nog tot maart met de verscheping wachten. Stille hoop. In maart gaat de molen, die 32 m2 scheepsruimte zal vergen, met een van de schepen van de United Sta tes Lines naar de overkant van de grote plas. In stilte hoopt de heer Lindeman, dat hij mee zal mogen varen want hij heeft er een hard hoofd in of de Amerikaanse werk mensen wel in staat zullen zijn, zon der werktekeningen en alleen aan de hand van het begeleidend schema de molen weer precies zo in elkaar zullen kunnen zetten, als de maker het bedoeld heeft. Maar voorlopig is het zover nog niet. Een meer dringende vraag, waarop eerst nog antwoord gevonden moet worden is, hoe de molendomp de straat moet bereiken als de expedi teur komt: over het dak of langs de aangrenzende achtertuintjes naar de dichtst-bijzijnde brandgang. DUIZEND MAAL „WAAR VOOR UW GELD". Samen met de NCRV heeft de KRO in de vrouwenrubriek sinds jaren de uitzending „Waar voor uw geld". Woensdag 23 december volgt de dui zendste aflevering. Dat naar de inte ressante raadgevingen in deze ru briek druk wordt geluisterd, is wel een succes voor de schrijfster Betty Kortekaas-Den Haan, een bekende figuur in de Katholieke vrouwenbe weging. WASMACHINES vanaf 1135.- Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie) AARDSCHOK IN FLORENCE In de afgelopen nacht heeft zich in Florence een hevige aardschok voorgedaan waardoor in enkele hui zen scheuren zijn ontstaan. Vier kinderen tussen de 15 maanden en 7 jaar zij-n dinsdagnacht te Tipton in het Engelse Graafschap Staffordshire om het leven gekomen toen de verbouwde bus, waarin zij woonden, in brand vloog. De ouders waren niet thuis. Het Groningse kustvaartuig „Biesbosch", dat zes dagen geleden door de Franse marine op verdenking van munitie-smokkel was aangehou den, is vrijgegeven nadat de lading is geconfisceerd. Het schip heeft Arzew (district Oran) verlaten met bestemming Gibraltar, waar ballast moet worden ingeladen. Oud assistent Hartebrug en leraar R K. Lyceum Terug naar de hoofdplaat? 49s Dit eenvoudige kapsel, dat niette min bijzonder elegant is, is ontwor pen door Steiner van Mayfair in Londen. Met borstel of kam kan het in de kortst mogelijke tijd op orde worden gebracht. Een met steentjes bezette clip in de vorm van een blad skelet kan het kapsel op uitgaans avonden sieren. Gistermiddag vond onder grote belangstelling te Leiden de promotie plaats van pater Dr. Bertram van Winden OJP.M. Pater van Winden werd geboren te Schipluiden (Z.H.) op 10 oktober 1922. Zijn gymnasiale studies maakte hij aan het Gymna sium Sint Antonius te Megen van 19351941. Na zijn intrede in de Orde der paters Franciscanen stu deerde hij achtereenvolgens filosofie en theologie te Venray, Alverna en Weert. In 1949 kreeg hij van zijn Provinciale Overste de opdracht zijn klassieke studies voort te zeiteri aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij woonachtig was van 19401955. In deze tijd van studie heeft hij ge ruime tijd als assistent gewerkt in de parochie van O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis in de Haarlem merstraat en is hij gedurende enige tijd leraar geweest aan het Sint-Bo- naventuralyceum in de Mariënpoel- straat. Na zijn vertrek uit Leiden is hij leraar geweest aan het Gymna sium der Paters Franciscanen in Venray en daarna aan het Sint Fran- ciscuscollege te Rotterdam. De titel van de dissertatie luidde:. „Calcidius on Matter, His doctrine and sources. A chapter in the his tory of Platonism". Promotor was de hoogleraar in het Latijn prof. dr. J. H. Waszink. De promotie werd door vele leden uit de Senaat der Uni versiteit bijgewoond. Behalve de rec tor magnificus, prof. mr. J. E. Jon kers, die als voorzitter van de Se naatscommissie optrad, waren o.a. aanwezig de promotor en de hoog leraren prof. dr. B. A. van Gronin gen, prof. dr. W. den Boer, prof. dr. H. G. Beijen, prof. dr. mgr. F. L. R. Sassen en prof. dr. mgr. P. H. van Laer. Tegen dissertatie en stellingen werd geopponeerd door de hoogle raren van Groningen, Sassen, Den Boer en de promotor Waszink. Met luide en duidelijke stem repliceerde de candidaat. Toen om vier uur het „Hora Est" van de pedel door de senaatskamer, weerklonken het en de commissie uit de senaat zich voor beraadslaging teruggetrokken had, deelde, na heropening van de ver gadering, de Rector Magnificus mede, dat de commissie besloten had, gelet op de studieresultaten van de candidaat en de uitstekende verdedi ging van zijn dissertatie, aan deze promotie het praedicaat „Cum Laude" te verbinden. Daarna werd de jonge doctor in zijn nieuwe waar digheid bekleed door zijn promotor, TECHNISCHE AVOND VOOR KATH. KAPPERSPATROONS Leden 'van de afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Ka tholieke Kapperspatroonsbond kwa men gisteravond in het St. Leonar- dushuis aan de Haagweg te Leiden bijeen op een technische avond. De belangstelling was zeer goed, vooral van de nieuwe leden en van de leden uit de omstreken. De heer Langezaal, voorzitter, wees in zijn openings woord nog eens op het belang van onderling contact en gedachtenwisse. ling over de technische vraagstukken van het bedrijf. Daarom had men deze avond ook de leden van de werk groep aan het werk gezet voor een zeer leerzame demonstratie. De re sultaten van hun werk bewezen, dat het zeer nuttig is in het kappersvak bij te blijven. Tenslotte demonstreer den de leraren in het damës- en he renvak een kapsel. De Sjah van Perzië zal 21 dec. te Teheran in het huwelijk treden met mejuffrouw Farah Diba, aldus is door het hof bekendgemaakt die daarbij zeer waarderende woorden van lof tot pater dr. van Winden richtte. Na de promotie vond in de koffie kamer van de universiteit de receptie plaats, en velen maakten gebruik van de gelegenheid pater dr. van Winden geluk te wensen. Onder hen waren: de piater Provinciaal der paters Fran ciscanen, pater C as tullus van den Eijnden, de Custos van de Provincie pater dr. S. Galama, de onlangs be noemde wrnmd. rector van het Sint- Franciscuscollege te Rotterdam, pa. ter drs. E. Geers, tot 1 januari nog conrector van het Sint Boniaventura- lyceum en de secretaris van het Franciscaanse Onderwijs, pater P. Mikx, gardiaan van het' klooster in de Mariënpoelstraat. Veel kennissen ook van de jonge doctor uit Leiden en Rotterdam drukten hem, zijn moe der en zijn familie, de h/and. Groot was ook de belangstelling van de kant der Orde. (Van onze t.v. medewerker) Dinsdag: nu eens geen film De NTS heeft „Statuutdag" ge vierd, eerst met een journaalflits over de nieuwe vlaggen, daarna met een inlichtend maar droog voorge dragen betoog van minister Korthals en daarna met een door Antony van Kempen toegelichte filmverslag over een reis naar de Antillen. Over twee weken komt Suriname aan de beurt. En voor wie na de goldrush in de uitzending „Redt 'n kind" belang stelling mocht hebben voor de baard van Wim lbo, voor het oog van de camera is hij gladgeschoren met daar overheen een scheerzoen van Joka Beretti. Het tweede deel van de dinsdag avond was een rechtstreekse repor tage uit Brussel over de slag van Waterloo. Van die slag heeft men weinig kunnen zien, maar wel uit voerig van het gracieus-romantische bal, als een ouverture op Napoleon's aanval. De Vlaamse tonelisten, die in deze vrij korte uitzending te pas kwamen, hadden naar onze smaak toch iets meer overtuigend kunnen zijn. Nieuw leven achler een deels loze gevel Dit bord speelde vanmiddag om vijf uur, toen de uitgelaten studenten- schare weer bezit nam van Sociëteit Minerva, een belangrijke rol. Het werd n.l. in triomf meegetroond en kreeg een blijvende ereplaats in de conversatiezaal als treffende herin nering aan de brand, die morgen twee weken geleden dit gebouw aan de Breestraat gedeeltelijk vernielde. Mi nerva heeft haar faam: „geen blind paard kan er schade aanrichten", eer aangedaan. Het vuur heeft dit solide 19e eeuwse bouwwerk niet klein ge kregen. En omdat men de exploitatie van de sociëteit weer snel ter hand wil nemen, is men er zonder meer weer ingetrokken. Maar de borden op de Breestraat „Instortingsgevaar" blijven staan. Niet harder dan vijftien kilometer! De praeses-collegii, de heer Jonk heer, verklaarde vanmorgen tijdens een bijeenkomst voor de pers, dat een noodverlichting is aangebracht. Hij benadrukte, dat men niet mag menen, dat de schade meevalt. Er zal zeer veel geld nodig zijn, aldus de heer Jonkheer, voor de noodzakelijke ver anderingen en vernieuwingen. Het bedrijfsleven heeft ruime toezeggin gen gedaan, maar het wil eerst een overzicht van de henbouwplannen en de ramingen voor de hoeveelheden benodigd geld zien. Het corps gaat een bouwcommissie benoemen, die de uitvoering van de herstel- en nieuw- bouwplannen ter hand neemt. Vaste adviseur voor deze commissie wordt de reünist, mr. H. F. van Walsum, bijgestaan door jhr. ir. F. E. Everts, die beiden ook de leiding hadden bij de opbouw van het Nederlands pa viljoen op de EXPO. Het collegium heeft zich voorge nomen vanavond van alle corpsle den, die Minerva bezoeken de luci fersdoosjes op te vragen. Enige an dere grapjes staan nog op het pro gramma. MAK wil nieuwe A.Z.-kliniek bouwen voor f. 1.355.500 63 Aannemers hebben ingeschre ven in de openbare aanbesteding die voor verbouwing en uitbreiding van het gebouw van oor-, neus- en keel- heelkunde van het Academisch Zie kenhuis te Leiden door de Rijksge bouwendienst te Den Haag gehouden werd. De laagste inschrijver was het Aannemersbedrijf J. G. Mak te Rot terdam met 1.335.500. Na deze inschrijver kwamen: het Ingenieursbureau voor Bouwnijver heid N.V. te Oegstgeest met 1.367.800; het Aannemersbedrijf Proper C.V. te Oegstgeest f 1.368.000; bouwbedrijf van Hassel N.V. te Zun- dert 1.376.000 en A. J. Langevelt te Leiden met 1.401.000. Hoogste inschrijver was Joh. ten Haaft te Amsterdam met 1.661.000. De raming werd niet bekend ge maakt. De gunning werd aangehou den. Boeiend geheel met geestige noot Het is al zover.het bollencorso 1960 is gereed. Op papier wel te ver staan. Dinsdagmiddag belegde het Comité Bloemencorso Bollenstreek een contactbijeenkomst, waarop men de ontwerpen voor de karavaan die wind, weder en omstandigheden die nende op 23 april door de streek zal trekken, ten tonele voerde. De ont werpen wijken af van hetgeen waar mee corsoconsul Jos van Driel vorige jaren van de tekenplank is gekomen, zo had het corsocomité het mensdom gemeld. En men heeft geen woord teveel gezegd. Het corso 1960 wordt totaal anders. Het wordt grootser, boeiender en vooral: er zit lijn, er zit een verhaal in. De corsoconsul had voor de karavaan nu trouwens een rijk veld tot zijn beschikking. Hij stapte uit de mythologie en in de historie. Talrijke belangrijke ge beurtenissen worden in het corso '60 in bloemen uitgeljeeld: de eerste bollenreiziger naar de Ver. Staten (de heer J. B. v. d. Schoot, die 110 jaar geleden naar de andere kant van de Oceaan zeilde), de postkoets waarmee de eerste bol naar Europa werd vervoerd, enz. Verder ook alle belangrijke uitvindingen van de laat ste 100 jaar of daaromtrent: grammo foon, fotografie, trein, vliegtuig, te legraaf, telefoon en noem-maar-op. Bovendien ontbreken de romanti sche ontwerpen ook niet. Geheel nieuw zijn de loopgroepen, de ama zones, de majorettes, de jachtstoeten, de ridders, de musketiers en andere groepen die de ruimtpn tussen de corsowagens zullen opvullen. Hier door zal het geheel stellig boeiender worden en aan levendigheid winnen. De heer C. de Vroomen opende deze druk bezochte bijeenkomst in Treslong en zwaaide veel lof toe aan de ontwerper, de heer Van Driel. De titel van het corso is „Lente- parade" en de karavaan zal ieder een aanspreken omdat de uitgebeelde gebeurtenissen en uitvindingen bij ieder bekend zijn. Hoewel de ont werpen qua compositie afwijken van de vorige heeft men de eis, dat de bloemsierkuAstenaars voor de ver siering tenminste 80% bolbloemen moeten gebruiken, gehandhaafd. Besloten is Sassenheims eerste burger jhr. dr. R. Sandberg van Boe len te benoemen tot ere-voorzitter. Voorheen bekleedden de burgemees ters deze erepositie bij toerbeurt. Nu zal Sassenheims burgemeester deze post definitief bezetten. De burge meesters van de drie grote bollen- gemeenten hebben nu stuk voor stuk een vooraanstaande positie: jhr. Van Boelens dus voorzitter van het cor- voorzitter van het Keukenhofbe- socomité, mr. De Graaf van Lisse stuur en jhr. van Nispen van Hille- gom voorziter van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur. En be kleedt burgemeester von Fisenne van Warmond niet het voorzitterschap van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde? De heer Van Driel, die niet alleen de ontwerpen voor de wagens op papier had gezet, maar tevens het corso als karavaan op een strook papier van ruim twintig meter lang in beeld had gebracht, vertelde hier na dat de stoet ongeveer dertig wa gens zal tellen plus dan de loop groepen, de ruiters, de luxe wagens, enz. Menzal de uitvindingen der laatste eeuw niet alleen kunnen zien maar soms ook horen. Hij noemde o.m. de morsetekens van de tele graaf, een spelende grammofoon, 'n rinkelende telefoon enz. Van Driel's drieling, waarover we u reeds eerder berichtten, zal na tuurlijk ook van de partij zijn. Die zal zitten op de wagen „Feest in Lenteland". Heel goed vonden we, naast de reeds genoemde, ook de trekschuit, uiteraard getrokken door een echt paard, de Onderwijs wagen Aap-Noot-Bol-Bloemen, de Tijd, een wagen waarop diverse uurwerken in bloemen zijn uitgebeeld en die voor af wordt gegaan door een lopende figuur: vader Tijd. de Sport ont breekt niet, de ontwikkeling van de vliegerij van ballon en luchtschip tot straalvliegtuig en raket even min, kortom: te veel om op te noe men, maar stuk voor stuk aantrek kelijk en boeiend. Als men de ontwerpen als maat staf mag nemen en dat kan men gezien de ervaringen der laatste ja ren met Van Driel zonder enig risico doen kan men concluderen: in 1960 rijdt er een corso door de bol lenstreek dat in zwier en elegance voor de voorgangers niet behoeft on der te doen en op vele punten be slist beter is. Een belangrijk voordeel is ongetwijfeld dat de geestige noot niet ontbreekt en dat de ontwerpen, die in het verleden voor velen on begrijpelijk waren, thans iedereen aanspreken. Geen wolkje aan de corsolucht dus het comité kan zich niet be ter wensen 1

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6