Koorzangers van zich voor op Leiden bereidden het Kerstfeest Bezwaar van spoorwegen tegen uitbreidingsplan Leiden-Groenoord Leidse huisbaas moet sleutelgeid terugbetalen Scherp Leidse Burcht, enig onder zijns gelijken VISITEKAARTJES Efruskische vazen in „Oudheden", Leiden WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Beschouwingen over de Liturgie Ter voorbereiding: op het kerst feest hield gisteravond de districts- Gregoriusvereniging Leiden en Om geving een bijeenkomst, waarop pa ter A. Vermeulen o.f.m. beschouwin gen gaf over de kerstliturgie. Zijn beschouwingen werden met klank en beeld geïllustreerd. In zijn welkomstwoord zeide de voorzitter, pastoor W. E. Blok, dat een bezinning op het kerstgebeuren voor koorzangers van groot belang is: de zang moet van binnen uit ko men. Hoe beter een feest wordt voor bereid, hoe meer kans van slagen het heeft. Pater Vermeulen, het woord krij gend, stelde vast, dat de gelovigen, door het doopsel de plicht hebben ge kregen, apostolaat te beoefenen. Het apostolaat van de koorzanger bestaat o.m. daarin, dat hij door zijn zang de eredienst zo aantrekkelijk mogelijk maakt. Hoe dieper hij zelf gegrepen wordt door de liturgie, hoe beter hij zelf zijn opdracht doorgeeft. Spr. begon zyn voordracht door zijn toehoorders in gedachten te ver plaatsen naar de tijd van Christus' Seboorte. Over de toenmaals beken- e wereld heerste de „Vrede van Rome". Het is in die dagen, dat de engel Gabriël aan de H. Maagd Maria verschijnt. Spr. ging aan de hand van de bijbelteksten terug op ver schillende profetieën, die de komst van Christus voorspelden. De Advent, de verwachting van Christus' komst is waarschijnlijk ont staan in Spanje en Gallië, niet in Rome. Door Gregorius de Grote vast gelegd, werd het later meer een tijd van boete, waarschijnlijk onder in vloed van het brevier. Dit had zijn weerslag op het misformulier, waar in men vanaf de 23ste zondag na Pinksteren steeds hetzelfde verlan gen in het Proprium tot uitdrukking gebracht ziet. De Advent is niet een „stemming" van verwachting: het moet zijn het met „heilig ongeduld" uitzien naar Dat, wat van Gods kant tot ons komt. In dit verband gaf spr. een beknopt overzicht van de betekenis der litur gie van de verschillende advents zondagen. Na een korte koffiepauze vervolg de pater Vermeulen zijn lezing met een beschouwing van de eigenlijke kerstviering, achtereenvolgens theo logisch, historisch en liturgisch. De viering van het geboortefeest was bij de Romeinen bekend, hoewel men zich niet tot de geboortedatum bepaalde. Men vierde soms feest op een symbolische dag. Zo vierde men op „Winterzonnewende", 25 decem ber, sedert keizer Aurelianus het feest van de „Sol invictus". de on overwinnelijke zon. Deze datum werd door de Christenen met graagte aangegrepen om er de dageraad van onze verlossing op te vieren. Liturgisch gezien heeft het kerst feest een merkwaardige ontwikkeling doorgemaakt. Als een uiting van vreugde celebreren de priesters drie H. Missen achtereen.- De derde mis was van oorsprong de oudste; de mid dernachtelijke mis volgde, teneinde het historisch beeld levendig te hou den en tenslotte werd een derde mis toegevoegd- De grondgedachte blijft in alle drie het geheim van het Vlees word en van Gods Woord. De voordracht van pater Vermeu len werd verlucht met projecties van schilderijen uit Middeleeuwen, Re naissance en Romantiek, die betrek king hadden op het Kerstgebeuren en door muziek, die od de geluidsband was opgenomen. Het was Franse koormuziek en ook gezang in de Hartebrugkerk opgenomen van leden van de districts-Gregoriusver- eniging Leiden en Omgeving. Pastoor Blok bedankte de spreker en allen, die spreker medewerking hadden verleend bij het houden van zijn lezing. Hij was van mening, dat deze kerst-meditatie niet zonder vrucht kan blijven. 433 Tekeningen van scholieren over 3 okfober Het bestuur vin de 3 October-Ver- eeniging heeft, zoals wij reeds eer der schreven, een tekenwedstrijd ge organiseerd voor kinderen van de Leidse lagere scholen. De belangstel ling hiervooi was zeer verheugend. De iury heeft 433 tekeningen beoor deeld, afkomstig van 22 lagere scho len, waaronder 3 B.L.O.-scholen. Daarnaast nam de school voor Aes- thetische Vorming buiten mededin ging deel. Aan de volgende scholen is een prijs toegekend: school Duivenbodestradt Eerste Leidse Schoolvereniging Noordeinde Montessorischool, Rijnsburger- singel 22. school Ouoenheim straat Prinses Wilhelminaschool, Munnlkenstraat 1 Ds De Wolffschool, Plantsoen. Extra vermelding en honorering met een prijs verdient de inzending van de Sint Lidwinaschool, Zoeter- woudse Singel. Alle deelnemende scholen zullen van de 3 October-Ver- eeniging een aandenken ontvangen. De tijdrovende beoordeling leidde tot de volgende conclusie: de deel nemende scholen hebben duidelijk ge demonstreerd dat het moderne teken onderwijs tot frappante resultaten, zelfs van zeer jonge kinderen, kan leiden. Dit blijkt bijvoorbeeld uit het eigene van de opvatting, de uiteen lopende k^uze van onderwerp en het gevarieerde materiaalgebruik. Daar vele leerkrachten geen vakleraren zijn, acht de jury deze resultaten des te opmerkelijker. Het bestuur hoopt een deel der tekeningen in de laatste helft van september tot na 3 oktober 1960 te kunnen exposeren, wellicht in de Lakenhal. In deze periode zal, naar verwacht wordt, de belangstel ling het grootst zijn. Daar deze expo sitie echter nog wel in een ver ver schiet ligt, zal een kleine greep in zendingen vanaf woensdag 16 decem ber a.s. te bezichtingen zijn in één dei etalages van de firma P. de Wilde en Zn., Breestraat 93. Van het College van Curatoren van het Gymnasium hebben B. en W. van Leiden, in de leeskamer ter inzage gelegd het voorstel ontvangen, strek kende tot benoeming van de tijdelijk rector van het Gymnasium, mej. dr. A. M- M. Smit, tot rector van die school. B. en W. kunnen zich daar mede geheel verenigen. In verband met de bouw van een kerk, een wijkgebouw, alsmede een kosterswoning ter plaatse, heeft de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk gevraagd van de gemeente te mogen kopen een perceel bouwter rein, groot ongeveer 2000 vierkante meter, gelegen tussen de Aerent Bruunstraat_ de Berlagestraat, de Van der Helmlaan en de De Bazelstraat. Het te verkopen terrein is gelegen in het «partiële uitbreidingsplan „Lei- den-zuidwest V". In de zitting van 25 augustus 1958 heeft de Leidse raad bepaald, dat een uitbreidingsplan dan wel een herzie ning van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor een gebied, omvat tende het Schuttersveld en „Groen- oord", beide met de daarbij aanslui tende omgeving Aangezien het voorontwerp van een uitbreidingsplan met betrekking tot het Schuttersveld en omgeving na dere bestudering vereist, hebben B. en W. een afzonderlijk ontwerp van een uitbreidingsplan voor Groenoord en omgeving doen vervaardigen, het welk met ingang van 24 augustus 1959 met de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften gedurende vier weken voor een ieder ter inzage kon worden gelegd. Het ontwerp-plan potlood No. 540. Horizontaal: 1. lokali teit in kazernes, kampen, enz., 7. rund, 8- hoekpijler, 9. bundel, 10. danspartij. 11. bekende afkorting, 12. bedektbloeiende plant. 13. telwoord (Eng.), 14. maanstand (afk.), 15. be dorven. 16. aarden of metalen vaat werk, 18. jubelkreet bij de Bacchus- feesten, 20. pers. voornaamw., 21. vol gens de regel. Verticaal: 1. heks, 2. spil van een wiel, 3. wat gesproken wordt, 4. ope ning ener fuik, 5. deel van de bijbel (afk.), 6. gem. in Drente. 9. stap, 10. hijswerktuig, 11. boomloot, 12. volk uit de oudheid, 13. wilde haver, 15. faam, 16. duw, 17. hakwerktuig. 19. van onderen (afk.). 20. uitroep. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 539. Horizontaal: I. dar, 3. mom. 5. abt, 7. alk. 9. estrik, 11 gl. 12. Ta, 13. eerste. 16. sta, 17. arm, 19. eer, 20. las. Verticaal: 1. dra. 2. rots, 3. maar. 4 mokka, 6. belet, 8. liter. 10. tas, II. geste, 14. raar, 15. taal, 18. mis. De Arrondissements Rechtbank te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis van het kantongerecht te Leiden, waarbij een verhuurder was veroor deeld om aan zijn ex-huurder 1000, verhoogd met rente en proceskosten, terug te betalen. Het betrof hier een exploitant van woningen, die vooral veel oude ar beiders- en krotwoningen verhuurt. Hij had voor zijn medewerking aan een driehoeksruil van een oud huis in de Hoefstraat 1000 geëist en ver kregen van de bewoner, die zich door de ruil in Amsterdam kon vestigen. Laatstgenoemde vorderde later de be taalde 1000.terug. De ex-huur der, die zich intussen in Amsterdam vestigde, beschouwde die som als Leidse Agenda WOENSDAG 16 DECEMBER Jongerenkontakt. Groep C. (Jan Lagerberg), Rijnsburgerweg 56; 8 u. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7 uur nam. N.R.K.M. Kerstbijeenkomst. Spr. pastoor C. Tijnagel Scola Cantorum v. h. St. Willibrordcollege. In den Vergulden Turk, 8.15 uur nam. De Natuurvriend. Ledenvergade ring, Jacobazaal De Burcht, 8 u. n.m. K. 0.-L.J.A. Toneel voor Mid delbare scholen. De Schouwburg, 14.30 uur n.m. „De Stem des Volks". Concert. „Das Lied von der Glocke", Max Bruch. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. Bezoek aan Alphen aan den Rijn, Raadhuis, 14.15 uur nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Lezing over Geologie. Museum Garenmarkt, 8 uur nam. Huisli. en Gezinsvoorlichting. Kerstversieringen en Kersttafels, voor kinderen en voor moeders. „De Hoeksteen", Levendaal, 2.15 u. nam. Ver. voor Slechthorenden. „Pop penspel voor de Advent", Gebouw Rehobot, Rapenburg 10, 8 uur nam. DONDERDAG 17 DECEMBER Jongerenkontakt. Groep F (Joop van Hoorn). Jeugdlokaal Hazewind- steeg; 8 uur nam. Mij. v. Nijverheid en Handel. Lunchbij eenkomst. „Tijdsbesparing door beter en sneller lezen". Spr. mr Luij'k. Tearoom Van der Heyden, 12.30 uur nam. Ned. Roode Kruis. Uitreiking Landsteiner-onderscheidingen aan bloed-donors. Aula Acad. Zieken huis, 8 uur nam. VOLA. Filmavond. Zomerzorg, 8 uur nam. Theater Studio. Opening van zesde Leidse bioscoop. Lido-theater 45.30 uur nam. VRIJDAG 18 DECEMBER Zoldertheater Leidse studenten. Voorstelling t.b.v. herbouw .Socië teit Minerva". Eén-acters. Schouw burg, 8 uur nam. Lezing door J.G.N. Renaud had bij de opgravingen in dit oude, zo niet oudste stadsgedeelte van Lei den heeft tijdens zijn opgravingen verscheidene ontdekkingen gedaan. Men moest bij het afschaven van de grond bijzonder voorzichtig te werk gaan in verband met de be planting aan de binnenzijde van het bouwwerk. Werd aanvankelijk ver ondersteld dat, aan de hand van reeds eerder gedane opgravingen door de bekende archeoloog Wolver_ da, er binnen de omheining huizen of gebouwen hebben gestaan, dit bleek bij latere onderzoekingen niet het geval. Spreker kwam tot de ontdekking, dat de toendertijd gevonden sleuven waarin zich steengruis bevond, on derling niets met elkaar uitstaande hadden. Wel is men toen tot de ont dekking gekomen dat bij de bouw gebruik is gemaakt van tuf- en bak steen. Bij de laatste onderzoekingen is komen vast te staan dat binnen de muren een kleine toren heeft ge staan. De plaats daarvan moet ge zocht worden vlak achter de ingangs poort. Over de bouwdatum van Den Burcht zijn nogal wat afwijkingen te constateren. Prof. dr H. ter Knile heeft in verband met de economische toestand en afgaande op een docu ment uit die dagen het jaar 1064 ge noemd. Men kwam later echter tot de conclusie dat ten eerste aan de echtheid van het document wel te twijfelen viel en ten tweede, dat de tegenwoordige constructie van de wallen niet uit die tijd kan dateren. In het jaar 1156 werd voor het eerst officeel gesproken over een sterkte binnen de Leidse muren. Een zekere Alewjjn, toenmalig heer van Dén Burcht, geeft zijn bediende op dracht zich daar heen te begeven. Mocht dit jaartal nog niet helemaal juist zijn, dan is dit wel het geval met 1205, wanneer Ada van Loon zich voor de binnenrukkende Friezen te rugtrekt in haar veste. Trouwens ook uit architectonisch oogpunt bezien moet de twaafde eeuw wel als uitgangspunt worden genomen. De weergang, die binnen tegen de muur is gebouwd en waar op de boogschutters zich bij een aan val konden verdedigen, moet gezien worden als een bouwprodukt dat de kruisvaarders in het Heilige Land hadden gezien en hier in meer ge perfectioneerde vorm hebben benut. Ook de zogenaamde spaarbogen, waarop die weergang rust, zijn uit die kruistochten overgebleven. Met deze bewjjzen meende spreker zijn conclusie bevestigd te zien. Na de pauze toonde de heer Renaud enige lichtbeelden van oude verdedigings werken uit binnen- en buitenland. Aan de hand daarvan heeft hij de leden laten zien, dat de Leidse Burcht wel een bijzonderheid is in verband met het niet aanwezig zijn van een grote verdedigingstoren, de zogenoemde donjon. Vermoedelijk gebouwd in de twaalfde eeuw Het is altijd moeilijk uit de dage lijkse sleur in gedachten over te stappen naar honderden jaren gele den. Wanneer men echter een boeiend en geestig causeur als de heer J. G. N. Renaud, conservator bij de Rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek uit Amersfoort, hoort, wordt deze moeilijkheid vlug opgelost. De Vereniging Oud-Leiden had naar aanleiding van het feit, dat tien jaar geleden het voorlopig on derzoek van de Leidse Burcht werd afgesloten, de heer Renaud uitgeno digd een lezing over zijn bevindin gen tijdens de opgravingen te hou den. In de sfeervolle omgeving van „De Lakenhal" hebben de leden van Oud-Leiden gisteren een leerzame avond gehad. De heer Renaud, die de leiding Bestel tijdig uw Snelle aflevering. Fa. J. N. Geijer BOTERMARKT 26 - LEIDEN heeft betrekking op gronden, gelegen ten noorden van de Maresingel en wordt begrensd door de Haarlemmer- trekvaart, de Slaagh- of Stinksloot en de verbindingspoorbaa naar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit. De verkeersontsluiting van het on derhavige gebied geschiedt door een weg door het noordelijke stadsdeel (de Willem de Zwijgerlaan), welke de verbinding zal vormen enerzijds via een brug over de Zijl met de pro vinciale weg 5 en anderzijds via een brug over de Haarlemmertrekvaart met het Stationsplein. Ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan is de veemarkt ontworpen met de daarbij passende bebouwing. Tegen het ontwerp zijn bezwaren ingediend door de p.v. Nederlandsche Spoorwegen, dat zich richt tegen de bestemming openbaar groen, ont worpen op in eigendom der gemeente toebehorende»grond, gelegen langs de westzijde van de spoorlijn naar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit, en tegen de nadere om schrijving in de bebou wings voor schriften van de bestemming spoor weg doeleinden, eveneens in het ont werp aan in eigendom der gemeente toebehorende grond gegeven. Het bezwaarschrift achten B- en W. ongegrond. Stand Geboren: Jannetje, dr van C. H. Hoogstraten en J. Barends; Adrianus Johannes, zn van A. N. de Goede en J. P. M. van Veldhuizen; Joany Ari- ane Benjamina. dr van J. van Muyen en W. Blankenstein; Saskia, dr van W. C. Verhoeven en C. Baart; Fran- ciscus Alexander Henri, zn van A. J. C. Montanus en W. C. A. van He- teren; Bona ven tura Alexandra Ger- truda, dr van A. J. C. Montanus en W. C. A. van Heteren; Robertus An- thonius Theodorus Maria, zn van A. Schlagwein en A. H. H. Beurze. Overleden: M. van Leeuwen, wed. v. J. v. d. Voorn, 60 j.; B. van Don kelaar, m., 78 j.; G. W. Seugling, echtg. van W. J. Smolders, 67 jaar; L. van Dam, dr., 7 j.; N. de Water, m.. 68 jaar. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag. Afscheidscollege van prof. dr K. H. Miskotte In het Grootauditorium van de Leidse academie heeft maandag prof. dr. K. H. Miskotte, vanwege de Ned. Hervormde kerk hoogleraar in de dogmatiek, de theolgische ethiek, het kerkrecht en de zendings wetenschap afscheid genomen van het ambt, dat hij op 26 november 1945 aanvaardde. Hij gaat heen om gezondheidsredenen. Prof. Miskotte heeft zijn afscheids college gewijd aan het onderwerp: de moderne dogmaticus als dilettant en dirigent. In zijn diepzinnig betoog, wees spr. er op, dat de dogmaticus een dirigent moet zijn. Daarin even wel schuilt het gevaar, dat de dog maticus bij de realisering van de par tituur (het ten uitvoer brengen van de totaal-taal van de H. Schrift) gaat denken, dat hij de componist is, doch spr. wilde er op wijzen, dat hij slechts een gebrekkig, doch hopelijk geïnspireerd uitvoerend kunstenaar is, die aan de academie een soort van orkestklasse heeft. Wat hieruit groeien zal, dat moet de kwaliteit van de prediking uitwijzen. Na de rede van prof. Miskotte werd het woord gevoerd door dr. A. A. Koolhaas als voorzitter van de Synode der Ned. Herv. Kerk, door prof. dr. K. A. H. Hidding als decaan van de theologische faculteit, door prof. dr. A. J. Rasker namens de kerkelijke hoogleraren en door de heer P. Maigré namens de theologi sche studentenfaculteit. Prof. Rasker deelde in zijn toe spraak o.a. mede, dat het in de be doeling ligt prof. Miskotte op zijn volgende verjaardag, in september 1960, een bundel aan te bieden van theologische verhandelingen, geschre ven door collega's, vrienden en leer lingen van de scheidende hoogleraar. De afscheidsbijeenkomst werd o.m. bijgewoond door de president-curator der Leidse universiteit, dr. J. E. ba ron de Vos van Steen wijk .en de rec- tor-magnificus, prof. mr. j. E. Jon kers, vrijwel alle kerkelijke hoogle raren en tal van studentencorpora en studenten. (Advertentie) sleutelgeid en dagvaardde de huis baas voor het kantongerecht tot te rugstorting, aanvoerende dat de 1000,— onverschuldigd en in strijd met de huurwet waren betaald. De huiseigenaar erkende de drie hoeksruil en de hiervoor door hem ontvangen 1000,maar betoogde dat de ex-huurder geen recht op te rugbetaling kan doen gelden. Door zijn medewerking aan de woning- ruil was de huisbaas een winst van 7000.— ontgaan, omdat hij het huis met die winst gemakkelijk zou heb ben kunnen verkopen, wanneer het hem vrij van huur zou zijn opgele verd. Bij de Haagse Rechtbank boekte de tot terugbetaling door de kanton rechter veroordeeld verhuurder even min enig succes met zijn verweer. De rechtbank onderschreef de op vatting van het Leidse Kantonge recht door te overwegen, dat de des betreffende wetsbepaling er juist op gericht is te voorkomen, dat huis eigenaren van derden voordelen be dingen, die hun grondslag vinden in of annex zijn met de bestaande hui- zennood. NIET ALLEEN FIETSENDIEF. De recherche te Leiden heeft een 23-jarige Leidenaar aangehouden, op verdenking van diefstal van een fiets. Bij het verhoor gaf de jonge man toe, niet alleen een fiets gesto len te hebben. Hij vertelde, de dader te zijn van een inbraak in het ben zinestation van Walenkamp aan de Caeciliastraat en van een inbraak in een garagebedrijf aan de Middel stegracht. Voorts was hij schuldig aan joyriding en had hij van de Hooglandse Kerkgracht een auto gestolen, die later onbeheerd in Rijs wijk werd teruggevonden. Tegenover het Stadhuis van Lei den, aan de Breestraat 105, zal don derdag 17 december" 1959 om 15.30 uur, de eerste paal worden gevijzeld voor het nieuwe, twee verdiepingen hoge winkelpand van de N.V. Kle dingmagazijn Verhulst, gevestigd in Den Haag en Leiden. De firma is „knap uit haar jasje gegroeid in de twintig jaren, dat het Leidse filiaal aan de Breestraat is gevestigd. Daarom zal op de plaats van het oude pand een ultra-modern perceel verrijzen; architect A. Fokke van Duyn uit Den Haag realiseerde de ideeën. Een opgelost probleem is, dat de straklijnige gevel geheel zal harmoniëren met de belendende ge bouwen, waarvan bijv. rechts het aan Monumentenzorg toevertrouwde en uit 1600 daterende „Penspoortje" staat. De commissaris van de vennoot schap, tevens oprichter, de heer W. L. Verhulst, zal de eerste paal in de grond vijzelen; in verband met de belendende historische panden kan er niet worden geheid. Het vijzelen van de drie-en-twintig betonpalen geschiedt langs de funderingen van de oude kelders. oma-zwemmen voor Dipl Gem. Bedrijfstechn. school Geslaagd voor de zwemdiploma's A en B, afgenomen op maandag 7 december 1959 in de Leidse Over dekte Zweminr. „De Overdekte". Diploma A: Freddy Abspoel; Ton- ny Baart, Hans Beekman, Fred Bin nendijk, John van der Blom, Wim Brouwer, Henny de Fey, Henk Gin. jaar, riet Goor, Cor Hensbroek, Ni co Hermans, Wim Heymans, Daan Hollebeek, Wout van der Hoogen, Henk van der Horst, Bennie Hout- hotff, Leo Huiser, Jan Karstens, Piet van der Kroft, Hans Kuiters Matti van Kuyeren, Henk van Leeuwen, George van Luyn, Jan Luyten, Gerard Mark, Piet van der Mey, Hans Mui der, Wim Modder, Wim Overdijk Dick van Reek, Rob van der Riet, Rien van der Sar, Henny Schmidt, Koos Singeling, Cok Sip, Hans Sloos, Her man Stoof, André Straver, Wout Teske, Adri Timmers, Wim Tinbergen Jan de Veer, Ton Verhoeven, Jan Vinkesteyn, Arno Volwater, Simon Weeda, Leo van der Werf, Sjaak Wit- senburg, Harry Wijsman, Rinus van der Zeeuw. Diploma B: Jan Baak, Anton ten Broek, Frank van Gellecum, Nelis Hartevelt, John Heemskerk, Cor van Ingen, Leo van Kampenhout, Sjaak Karreman, Johan Kortekaas, Arie van der Lans, Bram Louwrier, Theo van der Ploeg, André van der Pol, Jean Pont, Ben Randsdorp, Koos Rig- tering, Niels Scheffelaar Klots, Eef Schoneveld, Dick Slingerland, Jan Smit, Herman Stikkelorum, Wil van Velzen, Jan Verhoeven, Jan van Vu ren, Han de Water, Adri Wiggelink- ihuyzen, Nico Wortman. Onder de titel Etruskische vazen te Leiden" hield de con.ierator, dr. J. H. C. Kern, gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing met lichtbeelden. Sedert de maanden augustus en september 1955, toen de succesrijke tentoonstelling „Het geheim der Etrusken" in het Gemeentemuseum te 's Gravenhage werd gehouden, in teresseert men zich in ons land zeer sterk voor de kunst en de bescha ving van de Etruriërs. De Haagse tentoonstelling bracht nagenoeg uitsluitend materiaal uit buitenlandse verzamelingen. Noch tans beschikt het Leidse Museum over een indrukwekkend aantal aan Etruskische oudheden. Het was de bedoeling van de spreker, om zijn gehoor een indruk te geven van de Etruskische vazen van gebakken klei, die men in Leiden kan bewon deren. De Etruriërs waren een volk, dat van ongeveer 750 v. Chr. af in Tos- kane (Italië) heeft gewoond. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de Etru riërs (Grieks: Tyrsenoi, denk aan Tyrrheense Zee) oorspronkelijk uit Lydië (westelijk Klein-Azië) afkom stig. Zij zouden zich dan in de 8e eeuw als landverhuizers in Toskane hebben gevestigd. Zeker is het in ieder geval, dat in de klasse van het „impasto a coper- tura bruna" vaatwerk en inzonder heid bij de „bucchero nero ceramiek" van de 7e eeuw v. Chr. nog tal van Oosterse invloeden vallen te be speuren. Daarnaast, en allengs be slissend, treden inheemse Italische elementen aan het licht: bijzonder duidelijk wordt dit door de canopen (as-urnen met deksel in de vorm van een portretkop) gedemonstreerd. Een soms zeer vrije, doch andere keren getrouwe aansluiting bij Griekse voorbeelden verraden Etrus kische zwart-figurige en rood-figu- rige vazen uit de 6e en 5e eeuw v. Chr. Leiden heeft gedurende de laatste jaren op grote buitenlandse veilin gen enige buitengewoon waardevolle proeven van Etruskische zwartfigu- rige ceramiek verworven. Spreker maakte van de gelegenheid gebruik om twee der allerfraaiste aanwinsten in gekleurde dia's aan de aanwezigen te presenteren. De problemen over wat bij zekere vazen Etruskisch en wat Grieks is, zijn nog geenszins be vredigend opgelost. Het mag waar zijn, dat de grote bloei van Etruskische kunst na 400 v. Chr. als de Romeinse macht gaat opdringen, voorbij is. Dit betekent echter niet dat het latere Etruskische aardewerk zonder belang is. Leiden is rijk aan voorbeelden van Hellenis tische, Etruskische ceramiek, zowel in de zwartglanzende klasse, als in die met geel overtrek. Er zijn daar onmiskenbaar Etruskische vormen bij, zoals het snavelkannetje (zes exemplaren uit Volterra), welks zwartglanzende epidermis een weer schijn in druivenblauw heeft (Mala- cena klasse). Samenvattend kan men zeggen, dat nagenoeg alle hoofdmomenten van de ontwikkeling der Etruskische ceramiek van de 7e3e eeuw v. Chr. in Leiden zijn vertegenwoordigd. Voor sommige klassen van Etrus kisch vaatwerk kan het Leidse mu seum het zelfs tegen massale collec ties in Vaticaanstad, Rome, Floren ce, Parijs, Londen en New York op nemen. Met het overwegen van de moge lijkheid, of in de van ongeveer 25 v. —50 na Chr. in Arezzo vervaardigde Arretijnse ceramiek nog Etruskische technische vaardigheid of andere Etruskische elementen blijven voort leven, besloot spreker zijn betoog. De lezing was bedoeld als een aan moediging om de Etruskische vazen in Leiden door eigen aanschouwing te leren kennen en waarderen. Lange tijd sprak men van Etruskische va zen, en bedoelde dan meestal puur- Griekse vazen, die in Etrurië waren opgegraven. Thans weten wij, dat de Etruriërs wel degelijk eigen vazen hebben ge maakt, die het aan oorspronkelijk heid van creatief vermogen tegen de gelijktijdige Etruskische bronzen figuurtjes afleggen, doch die in hun soort wel degelijk de aandacht van liefhebbers van de antieke kunst verdienen. N.V. METAALBESCHERMINGSBEDRUF RIJNLANDSE—ROTTERDAM Door de N.V. Rijnlandse Metaalbe scherming Maatschappij te Leiden en de heer W. F. Pardoen te Voorscho ten, is opgericht N.V. Metaalbescher- mingsbedrijf RijnlandseRotterdam te Rotterdam die o.a. ten doel heeft het beschermen van metalen en an dere bouwstoffen, waaronder begre pen het reinigen resp. ontdoen van walshuid, roest en andere aanwezige lagen, zowel langs chemische als me chanische weg of op welke andere wijze ook en het daarna beschermen door middel van chemische stoffen, metalen en kunststoffen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 1.000.000, verdeeld in 2000 aandelen van 500 elk, waarvan 400 aandelen zijn geplaatst en in con tanten volgestort. N.V. Rijnlandse Metaalbescherming Maatschappij neemt deel voor 389 en de heer Par doen voor 2 aandelen. De directie zal worden gevoerd door de heer P. van der Poel. OEGSTGEEST KERSTVIERING BIJ HET KATH. VROUWENGILDE In de St. Jozefzaal van het paro chiehuis, feestelijk met kaarsen efl dennengroen versierd, vierde het Kath. Vrouwengilde zijn kerstfeest. De belangstelling was zeer groot. De presidente, mevr. Staal van Sandvliet, verwelkomde bij de ope ning de spreekster van de avond, mevr. M. E. Steijger-Asperslagh. Ver volgens deed zij mededeling dat op 2de Pinksterdag een reis wordt ge maakt naar de Passiespelen in Tegelen. Zij verzocht spoedig opgave tot deelname. Ook de afdeling Wasse naar gaat diezelfde dag. Na het zingen van kerstliederen v/as het woord aan mevr. Steijger- Asperslagh, die sprak over de ad- ventsliturgie. Het kerkelijk jaar en het kerstverhaal e.a. verlucht met lichtbeelden en muziek. Gedurende de pauze (waaronder tractatie) werd een compleet kerst- stalletje verloot, gemaakt op de huis- vlijtcursus van zuster v. d. Abeelen. De opbrengst van deze verloting was ten bate van het „Baby-Mandje", waaruit gelukkige moeders een ge schenkje mogen kiezen. Na de pauze sprak mevr. Steijger over „Rond de Kribbe". Haar betoog werd met grote aandacht gevolgd en aan het einde kon de presidente met volledige instemming van het gehoor de spreekster hartelijk danken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2