AUGURKJES Paters Montfortanen verrichtten pionierswerk op „Beeresteyn" te Voorschoten RECTOR SONDAAL STELDE VRAGEN Lizzy Ansingh f AAN ST. ADELBERTVERENIGING Plechtige H. Mis bij zilveren leest van dokter Wybo Kortmann Wereldpremière „Free and easy" DINSDAG 15 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Over openbaarheid en geslotenheid van het katholicisme ZOETERWOUDE Dank van honderden patiënten Uit dankbaarheid voor de gedu rende vijf en twintig jaren ontvan gen bekwaamheid en de kracht om de schone en zware taak van genees heer te kunnen vervullen werd tot intentie van de jubilaris, dokter Wybo Kortmann, in de kerk van de H. Kruisverheffing te Zoeterwoude, des morgens halftien, met de luister van een hoogtijdag, een plechtige H. Mis opgedragen door pastoor Emmen met assistentie van prior dr. Y. Sna- bel, als diaken en pater Reuchers als sub-diaken. Bij dit heilig dankoffer fungeerden zeven van de acht zonen van de jubi laris als acolythen en misdienaars en jongste, Vincent, mocht naast vader zitten en keek zijn oogjes uit wat zijn broers allemaal mochten doen. Het was ook zo mooi; de fraaie paramenten en de vele, goed gear rangeerde bloemen. Het fraterskoor had onder leiding van pater Th. Huybers, het was te horen, een ernstige studie gemaakt tot het zingen van de driestemmige Missa in honorem Angelorum van Jan Nieland. Het fraterskoor heeft maar een zwakke bezetting in de partijen, maar het evenwicht was zodanig, dat de verklanking zeer schoon was. Veel patiënten, zowel uit Stomp- wijk als Zoeterwoude waren ter kerke gekomen "om deel te nemen aan de kerkelijke inzet van het feest van hun dokter. Op „Oud Raadwijk" stroomden tij dens de koffietafel de telegrammen en schriftelijke felicitaties binnen tot grote stapels en de gehele dag wer den er zovele en prachtige bloem stukken binnengedragen, dat er bijna geen plaats meer voor te vinden was. Eén bloemstuk riep een herinne ring op aan het gedurende de gehele oorlog volhardend werk van de jubi laris, zijn werken in de meest geraf fineerde vormen voor de onderdui kers en om de jongens uit de ar beidsdienst in Duitsland te houden; 'n bloemenhulde gezonden door de L.O., Landelijke organisatie voor Onderduikers. De receptie. Om de jubilaris persoonlijk geluk te wensen ging een stroom van re- ceptiegangers, twee uur lang, „De Vriendschap" in en uit. De Zoeterwouders en misschien ook de Stompwijkers, staan er voor bekend niet zo gemakkelijk zeker niet op een werkdag naar een receptie te gaan. Nu het echter ging om de dokter met zijn jubileum ge luk te wensen waren bijna 500 pa tiënten uit alle rangen uit hun werk getreden om de dokter geluk te wen sen en zich dankbaar te tonen voor zijn goede medische hulp en mede leven, nu al vijf en twintig jaar lang. Op de twee huldigingsavonden in Zoeterwoude en Stompwijk, die na Nieuwjaar zullen plaats hebben zul len woordvoerders van patiënten en bestuursorganen openlijk dank spre ken tot de jubilaris. Gezien de heden getoonde grote belangstelling heeft het uitvoerend comité grote zorg, plaats te bieden aan de zovelen, die de huldiging wil len bijwonen; er is geen zaal groot genoeg, al die dankbare patiënten te bevatten. OPRICHTING SPEELTUINVERENIGING. Nadat twee jaar geleden door de gemeente Zoeterwoude een voorlo pig speelterrein beschikbaar was ge steld, is het nu zover, dat er een definitief terrein is gekomen voor de kinderen. Het is een ingesloten hoek tussen de J. v. Banningstr. en de huizen van de Zuidbuurt, en omras terd met een hek van twee meter hoog. Rond dit hek is een strook van lVi meter zwarte grond aangebracht, zowel aan de buiten- als aan de bin nenkant. Deze strook is nu beplant met heesters, en ook staan er plm. 20 grote bomen rond het terrein. Het geheel ziet er zeer aantrekkelijk uit, en kan, als er niet te veel vernield wordt, een lust worden voor het oog. Nu is een voorlopig comité ge vormd met als doel, de speeltuin voor de kinderen aantrekkelijk te maken. Het voorlopig comité bestaat uit de heren D. Hulsbos, P. P. Turk, J. G. Turk, H. Ammerlaan en P. v. Velzen. Genoemde personen kwamen 10 dec. ter vergadering bijeen en als adviseurs waren aanwezig de heren D. Vijlbrief 2e secr. van de NUSO en v. d. Broek, architect van de ge meente Zoeterwoude. De heer v. d. Broek vertelde in het kort, wat door de gemeente was ge daan voor de totstandkoming van dit speelterrein. De heer Vijlbrief advi seerde het comité, zo spoedig moge lijk een contactavond te organiseren om eens met de ouders te praten over het nut en de noodzaak van een goede speeltuin. Reeds nu kan bekend gemaakt worden, dat medio januari deze con tactavond zal plaats vinden en dat het niet een saaie, maar een vrolijke avond zal worden. Bij gelegenheid van het zilveren ju bileum van dokter Wybo Kortmann te Zoeterwoude werd in „De Vriend schap" een druk bezochte receptie gehouden. Hier wordt de jubilaris gecomplimenteerd door rector H. J. L. M. Sondaal (rechts, links me vrouw Kortmann. (Foto Van Bemmelen) Verzilvering vakantiebonnen Voor de verzilvering van de vakan tiebonnen voor Land- en Tuinbouw met opdruk geldig 30 april 1960 tot een bedrag van 60 is gelegenheid op donderdag 17 dec. des 's avonds van 7.30 uur tot 8.30 uur bij C. Th. Roessen, Eloutstraat 2. De „Openheid en Geslotenheid" van het Katholicisme heeft gister avond voor de St. Adelbertvereniging stof geleverd voor een interessante en tevens gezellige bespreking. Op verzoek van de inleider, rector H. L. J. M. Sondaal, waren de rol len eens omgekeerd en stelde hij vra gen, waarop hij een antwoord van de vergaderden verwachtte en ook ge kregen heeft. Vooraf gaf rector Sondaal een kor te, gedegen samenvatting van die be roemde „openheid en geslotenheid". Hij benadrukte, dat men deze tweeërlei houding niet alleen moet zien als een probleem, voortspruiten de uit de historische ontwikkeling en emancipatie van het katholicisme in ons land, maar ook als een theolo gisch gegeven, dat in de Bijbel reeds verankerd ligt in de houding van de christen in de wereld en toch niet van de „wereld''. De titel van het rapport, in 1959 door de St. Willibrord-ver- eniging gepubliceerd naar aanleiding van het Mandement der Nederlandse bisschoppen luidt dan ook niet open heid óf geslotenheid, maar openheid én geslotenheid. De grote gedachtengang van het rapport aan d practijk toetsend, stelde rector Sondaal 'n reeks vragen, waar op vele antwoorden werden gegeven. De voorzitter, dr. W. Dijsselbloem, leidde de rector in en met een har telijk dankwoord uit. De aangekondigde bestuursverkie zing kon deze avond niet plaats heb ben, omdat de candidaatstelling voor de twee vacatures nog niet „rond" was. DRAADOMROEP WERKT MEE „APPèL-4" De bekendmaking van hoofdprij zen van de 4e Appèl-aktie georgani seerd voor de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers zal op 27 decem ber niet alleen worden uitgezonden door Radio Luxemburg, doch ook door de Nederlandse Draadomroep. Aan het programma, dat vanuit de Ahoy-hallen te Rotterdam van 12 Maandagochtend is de Nederlandse schilderes Lizzy Ansingh op 84-jarige leeftijd in haar woning aan de Prin sengracht te Amsterdam overleden. 14 uur rechtsreeks wordt uitgezon den zullen o.a. medewerken: De Belgische Militaire Gidsen, een or kest van 103 man; de bekende Mas- treechter Staar; de Rietvogels o.l.v. W. Frangois; Christine Spierenburg, Bert Robbe, Guus Jansen met Ham mond orgel, Mies Bouwman en Cees de Lange. kruidig, knappend en.. ZWANENBERG maakt wat smaakt Nu is er een klein Kleinseminarie De geschiedenis van het landgoed ,3eresteyn" aan de Leidseweg te Voorschoten, als seminarie der Pa ters Montfortanen, is het verhaal van een paar échte pioniers, die van enkele oude en weinig bruikbare ge bouwen één (zij het nog niet com pleet) klein klein-seminarie maak ten, dat voldoet aan de eisen van de moderne opvoeding. Het verhaal begon in 1950. De Montfortanen legden de basis voor een seminarie in een klein huisje aan de Zeeweg te Heiloo. Hun ver blijf daar duurde maar tot 1951. Toen moesten ze weg en namen ze voor lopig hun intrek op de pastorie van de Haagse Schouw te Voorschoten. In 1954 kochten de Montfortanen grond aan de Papelaan, maar toen kort daarop de paters Capucijnen van „Beresteyn" vertrokken naar Oosterhout, werd die koop herzien en namen de paters Montfortanen hun intrek in het oude landhuis aan de Leidseweg. De paters Capucijnen hadden van 1946 tot dan (1954) een studiehuis gehad in Beresteyn, dat voorheen het instituut „Wullings" had gehuis vest, waar aan interne leerlingen middelbare schoolopleiding werd ge geven. Het schoolgebouw kon met kleine wijzigingen worden gebruikt in de nieuwe bestemming, die het huis kreeg. Daardoor kon het seminarie al dra beginnen met 21 leerlingen. Primitief begin. Een oude barak in het „neger- dorp" zoals de zeven permanente en semi-permanente gebouwen op 't terrein van „Beresteyn" door de be woners genoem worden werd in gericht tot slaapzaal. Nü nog vraagt de overste, pater Jos. H. Bokeloh, zich met verwon dering af, hoe hier voor zijn komst minstens 130 jongens en 20 paters Drie van de negen broeders, die het nieuwe klein-seminarie de afgelopen vijf jaar zulke grote dienstèn heb ben bewezen, bezig in de timmer- winkeL Alleen met fantasie, aanpas singsvermogen en humor kan men op zulk een efficënte wijze een ge bouw van oud in nieuw omtoveren. Uit een oude slaapzaal, waarin alleen een rij bovenlichten het daglicht toelieten, braken de broeders een wand verder uit en plaatsten er grote ramen in. Nadat goede ver lichting en een nieuw plafond waren aangebracht de vloer komt nog had Beresteyn er een nieuw studie lokaal bij. geleefd kunnen hebben: het neger- dorp miste alle accommodatie. Het begin was reuze-primitief. Wie in een van de gebouwen van 't toilet gebruik wilde maken, moest eerst over een enorme stapel hout heenklimmen. Er was veel hout want er werd nogal wat beplanting weg gehakt en ook van het verbouwen bleven wel wat splinters over. De paters reden 's-morgens een kruiwagen met hout hun kamers binnen om de kachel op te stoken en tegen het eind van de lessen was het vuur gedoofd en kwamen ze in een koude kamer. Dan moesten ze das om en jas aan warmte zoe ken in de eetzaal. Tegelijk met de school was in 1955 ook de kapel voltooid en in de jaren 1956'57 onderging de slaapzaal 'n metamorfose: in de holle ruimte werden o.a. 54 chambrettes getim merd. Daarmede kon een oude ba rak buiten gebruik gesteld worden, die te vochtig was en die daarom nu als timmerwerkplaats dient. Gemoedelijk. De verbouwing, die wat betreft de grote werkzaamheden als de ver bouwing van het hoofdgebouw onder leiding stond van de architec ten Kropholler en Bijl, onder wier tekeningen ook pater Toebosch zijn naam zette, werd uitgevoerd door de firma's Meyer uit Voorschoten en Togni uit Leidschendam. Het vele kleine werk en daar van noemen1 we vooral het timmer werk was in handen van de broe ders en paters zélf. Toen de cham brettes op de slaapzaal getimmerd VERENIGING „DE NARCIS". Op de laatste gehouden vergade ring van de Vereniging „De Narcis" ontspon zich een discussie over het bolrot. De laatste jaren is n.l. een geleidelijke toename van deze ziekte geconstateerd. Wel weet men dat bij deze ziekte verschillende factoren een rol spelen, de moeilijkheid is echter dat men niet met al die facto ren bekend is. Wel kwam uit de discussie als grootste waarschijnlijkheid naar vo ren dat door de snelle groei de bol len niet meer zo „hard" zijn en daar om minder resistent tegen de kwaal. In dat verband meende men van ver schillende zijden te moeten waar schuwen tegen het onverstandig ge bruik van stikstof. De aanleiding van dit gesprek was het keuringsrapport over 1959, zoals dit door de heer F. Limburg op deze vergadering werd uitgebracht. De bestuursverkiezing had tot re sultaat dat in de vacatures A. Kapi- teyn en M. ZandbergenTerwegen, beiden kweker-exporteur, en J. de Groot P.J.z. en I Bruin, als uitsluitend kwekers, resp. gekozen werden de he ren Th. Pennings, Breezand, J Ben schop (Warnaar Co.), Sassenheim, G. B. van Rhijn, Noordwijk en M. Bakker Pz., Den Burg-Texel. Na een week van „previews", die als inleidingen voor de werkelijke première moeten worden beschouwd, heeft een uitgelezen publiek in het Theater Carré te Amsterdam gister avond de wereldpremière gezien van Harold Arlen's „Free and Easy", dat noch als opera, noch als musical, maar als „Blues drama" wordt om schreven. Onder de toeschouwers bevonden zich de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Cals, de staatssecre taris van dit departement, mr. Y. Scholten, divedse wethouders van Amsterdam, Den Haag en enkele an dere gemeenten en voort talloze to neelspelers, cabarettiers, radio- en te levisiesterren. waren, kreeg pater-overste van de broeders minzaam toestemming, om ze in de grondverf te zetten: „Daar is tenminste niets aan te bederven". Het werk ademde een geest van bijzondere gemoedelijkheid en vrij heid. Toch worden er verschillende oude tradities in ere gehouden op Beresteyn". Die eigenschappen ken merken ook het onderwijs aan het seminarie, dat inmiddels 72 leerlin gen telt en 7 leraren. In totaal zijn er 12 paters en 9 broeders. Toekomstdroom. Hun grote toekomstdroom is, nieuwbouw voor een volledig (er kend en dus gesubsidieerd) gymna sium. Dat kan op het terrein, dat in totaal 5% ha. telt. Het is ook hard nodig want de Nederlandse provincie van de Montfortanen is groot (Ne derland, België, Duitsland, Oosten rijk en Portugal) terwijl haar mis siegebied zich daarnaast uitstrekt over IJsland, Denemarken, Borneo, Belgisch Congo, Mozambique en Shiré (Brits Nyassaland). Voor dit hele gebied bestaan maar vijf semi naries. Daarvan is er één in Voor schoten. En dat is nog niet tot volle wasdom gekomen. Zondag a.s. wordt het door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, ingezegend.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6