MAN MAN Moeilijkheden in Hockeybond thans tot 'n einde gekomen? DINSDAG 15 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COUTtANT PAGINA 5 Een feestsigaar kan wel opgestoken. AUTOMOBILISME Urenlang hebben ze de organisatoren in de kou laten staan, de dertig deelne mers aan de 12 uurswedstrijd van Elsene, een voorstadje van Brussel. Toen die dertig équipes, die zaterdagavond vol goede moed aan de weliswaar zware tocht waren begonnen maar niet kwa men opdagen, werden de officials aan de finish-controles zichtbar nerveus. Nog maals werden de kaarten bestudeerd en nogmaals werd vastgesteld, dat de route- uitzetters beslist geen fouten hadden ge maakt. Slechts de omstandigheid dat angstige telefoontjes van echtgenoten en familie leden van de deelnemers uitbleven kon de organisatoren nog enigszins gerust stellen. De oplossing van het raadsel bleek overigens heel eenvoudig: de dichte mist had de rit gewoon te moeilijk ge maakt voor de dertig „coureurs". Na uren van dwalen, of liever gezegd van verdwalen reden de meeste deelnemers over grote wegen rechtstreeks te rug naar huis. En de overigen waren zo onfortuinlijk, dat zij in die dichte mist met hun wagens van de verlaten weg getjes raakten Lofwaardig initiatief Foreholte Redt het kind ging „Foreholte" een lofwaardig initia tief genomen. Na 'n korte interne be spreking is men besloten deel te nemen aan de radio-actie „Redt een kind". Ds. Nieuwenhuizen, met wie trainer Jac. Sloos zich in verbinding stelde, reide ten zeerste verrast te zijn door dit Forehpjte-plan, hierin bestaande, dat éénmaal de helft van de netto-opbrengst van de toto van de vereniging voor dit doel wordt afgestaan. Foreholte heeft wekelijks een opbrengst van rond hon derd gulden, zodat op deze manier vijf tig gulden voor het goede doel zou ge geven worden. Het bestuur van Foreholte en ds. Nieuwenhuizen zouden gaarne zien, dat dit Foreholte-plan door alle verenigin gen wordt overgenomen. Men zou de actie „Redt het kind" wel 'n bijzonder sterke stoot in de goede richting geven. Daarom bevelen we het iedere vereni ging aan! Behalve deze actie voor het kind, heeft Foreholte ook besloten de recette van de zondag te spelen wedstrijd Fo reholteASC ter beschikking te stel len. VOETBAL WV-TRAINER WORDT BONDSCOACH VAN NOORWEGEN Willy Kment, de 45-jarige Oosten rijkse trainer van de ere-divisieclub WV, zal in 1960 oefenmeester worden van de Noorse voetbalbond. De Oosten rijker is reeds eerder in Noorwegen werkzaam geweest. Het bestuur van de Franse Voetbal bond heeft besloten voorlopig niet in te gaan op het voorstel van de KNVB om ten bate van de slachtoffers van Fréjus een wedstrijd NederlandFrankrijk te spelen. De Franse bond, zo verklaarde de voorzitter, is zeer onder de indruk ge komen van dit snelle en sympathieke gebaar van de KNVB, doch het bonds- bestuur is van mening, dat de inzame lingen voor Fréjus reeds zo'n succes zijn geworden, dat vrijwel aan alle behoeften kan worden voldaan. Bovendien maakt het drukke wed- strijdprogramma zondag j.l. speelde WIELRENNEN ARMANDO COCGNET OVERLEDEN Armando Cougnet, wielerpionier en oprichter van het bekende Italiaanse sportblad „La Gazetto dello Sports" is dinsdag in een ziekenhuis te Milaan overleden na een langdurige ziekte. Cougnet, die 79 jaar is geworden, heeft belangrijke wielerwedstrijden als de Ronde van Italië, MilaanSan Remo en de Ronde van Lombardije in het leven geroepen. NATIONALE WIELERKALENDER In de 12 dec. J.l. gehouden kalender- vergadering heeft de sportcommissie der KNWU de volgende data definitief vast gelegd: Klassiekers: 10 april Ronde van Noord-Holland; 5 mei of 14 mei Ronde van de Haarlemmermeer; 8 mei Ronde van Zuid-Hollandl; 21 mei Ronde van Gelderland; 2631 mei Olympia's Tour; 6 Juni Ronde van Midden- Nederland. Ronde van Nederland: 1018 mei (voorlopig). De sportcommissie heeft besloten om in 1960 als proef niet meer dan één prof-wedstrijd op dezelfde dag te doen plaatsvinden. Karei Warburg overleden Commissie van Drie benoemd De heer J. de Goede, groentehandelaar heer De Goede zich allerminst van zijn te Zeist, is tot nu toe de enige deelnemer stuk laten brengen. aan de KNVB-pool van 13 december, Ongestoord bediende hij de klanten die vijftien punten wist te behalen. in z(jn wijk. Slechts een feestsigaar Zoals alle poolwinnaars heeft ook de sierde zijn lippen. Frankrijk tegen Oostenrijk en voor don derdag 17 december a.s. staat, ten bate van de slachtoffers van Fréjus, een wed strijd FrankrijkSpanje op het pro gramma het zeer moeilijk in dit sei zoen nog een extra wedstrijd voor het Franse nationale team vast te stellen. Mocht echter onverhoopt blijken, dat uit de inzamelingen voor de slachtoffers van de watersnoodramp niet alle behoef ten kunnen worden gedekt, dan zal de Franse bond alsnog overwegen in het voorjaar op de aanbieding van de KNVB in te gaan. WATERPOLO KWALIFICATIE-TOERNOOI IN NEDERLAND Ondanks het feit, dat ons nationale waterpolo-zevental direct in de eind ronden van de Olympische spelen is ge plaatst, zal er in Nederland een kwalifi catie-toernooi worden gehouden. De wedstrijden van poule C van het voor- olympische toernooi, waarvan de win naar zich klasseert voor Rome, zullen namelijk onder leiding van de Neder landse internationale scheidsrechter de heer H. Keetelaar op 24, 25 en 26 juni a.s. in Groningen worden gespeeld. De deelnemende landen zijn België, Groot Brittannië en Zweden. Ook het Nederlands zevental zal dan in actie komen en wel op 27 of 28 juni in Gro ningen tegen Zweden en op 22 juni tegen Groot Brittannië. Waar deze laatste ontmoeting zal worden gespeeld is nog niet bekend. HET NEDERLANDSE ZEVENTAL VOOR SPANJE Voor de toernee, die het Nederlandse waterpolo-zevental nog dit jaar door Spanje zal maken, zyn de volgende spelers uitgenodigd: Kniest (Neptunus, Amersfoort), Ran (Zian, Den Haag), Van der Zwan (DZV), Aalbers (DZV), Muller (Dolfijn), van der Tooren (GZC) Vriend (Het IJ), van Dorp (AZPC), Lamme (de Robben). Het is nog niet zeker, dat Lamme zich voor deze trip vrij kan maken. Hij zal eventueel wor den vervangen door zijn clubgenoot de Boer. De ploeg staat onder leiding van Frans Kuyper. KORFBAL CRESCENDO—ALO 2—2 Deze wedstrijd tegen koploper ALO beloofde zeer spannend te worden, daar Crescendo in het begin der competitie de uitwedstrijd tegen* deze ploeg met 21 had gewonnen. Er werd aan beide zijden direct flink aangepakt. De Cres cendo-aanval draaide aardig en gaf ALO vaak reden tot paniek Jammer, dat zij t bestuur van de Koninklijke Neder- landsche Hockeybond, gebruikmakend van het hem in de algemene ledenver gadering van 19 september 1959 daartoe verleende recht, is, gehoord een door de commissie Reus-van Lierop-van der Doll uitgebracht advies, overgegaan tot be noeming van de heren-elftal commissie voor het hondsjaar 1959-1960. Het bestuur heeft in deze elftal-com missie benoemd: tot lid, tevens voorzit ter: mr. J. M. Elink Schuurman te Laren, tot lid: P. Nefkens, Venlo, tot lid, tevens coach: J. Anjema, Voorburg. De heren Elink Schuurman, Nefkens en Anjema hebben inmiddels hun be noeming aanvaard. Aan bovenstaande benoemingen ver bindt het hoofdbestuur het volgende: 1. De drie leden der elftal-commissie zullen gelijkelijk stemgerechtigd zyn. 2. De voorzitter zal de leiding der eltfal-ommissie hebben en namens haar naar buiten optreden. 3. De elftal-commissie zal haar beleid bepalen met inachtneming van door het bondsbestuur aangegeven grondprin cipes. 4. De coach zal belast zijn met de di recte zorg en leiding van het Nederlands elftal volgens richtlijnen, door de gehele elftal-commissie bepaald. 5. Het bondsbestuur heeft de elftal commissie verzocht: a de training en voorbereiding van het komende interland-seizoen en de olym pische spelen van 1960 zo spoedig moge lijk te hervatten; b op korte termijn een nieuwe kernploeg samen te stellen. 6. De hockey-technlsehe training wordt in handen gelegd van bondstrainer Kallat. De heer Kallat zal zijn werk zaamheden verrichten onder directe su pervisie van de elftal-commissie. 7. Aangezien het tot drie beperken van het ledental der elftal-commissie een grote hoeveelheid werk voor ieder van de leden dezer commissie met zich zal brengen en bij deze geringe numerieke sterkte tevens de mogelijkheid zal ont breken om elk der districten in de com missie te doen vertegenwoordigen, heeft he bondsbestuur besloten op voordracht niet tot doelpunten kon komen. Dit kwam vooral doordat te laag werd geschoten. Doch ook de ALO-aanval zat niet stil. Gelukkig was de verdediging in goede vorm en wist voorlopig het eerste half uur stand te houden, hetgeen wel een prestatie is. Het middenvak voldeed niet erg. Keer op keer werden dezelfde fouten gemaakt en men begreep elkaar soms helemaal niet. Hierdoor kreeg de verdediging het steeds zwaarder en ALO wist tenslotte vlak voor rust een 20 voorsprong te nemen. Na de rust met een ander vak in de aanval liep alles ineens voor Crescendo veel beter. Het middenvak ontpopte zich nu als goed verdedigingsvak en ook de andere vakken voldeden goed. Keer op keer werden schoten op de ALO-mand afgevuurd. Succes bleef niet uit. Met een mooie doorloopbal wist Ton Ouwerkerk de achterstand te verkleinen (12). Hierdoor aangemoedigd zette Crescendo nog feller door. en ongeveer 10 minuten voor het einde kwam de verdiende ge lijkmaker (22). Hoewel daarna, zowel voor ALO als voor Crescendo nog enkele kansen kwamen, werden deze niet benut. En toen de scheidsrechter, die zeer goed leidde, tenslotte voor het einde floot, slaakten de gasten een zucht van ver lichting, want zij waren met dit gelijke spel nog best tevreden. van de elftal-commissie een aantal func tionarissen te benoemen, die de elftal commissie zullen bijstaan in het zoeken naar spelersmateriaal. Gedacht wordt aan twee „adviseurs" in het westen, twee in het zuiden, twee in het oosten en één in het noorden des lands. Het bondsbestuur brengt oprechte Jiulde en dank aan al diegenen in de eerste plaats aan de leden van het oude elftal-commissie en aan de heren Reus, van Lierop en van der Doll die door hun van de grootste sportieve gezindheid getuigende werk en houding hebben mede geholpen aan het tot stand komen van een regeling, waarvan het bonds bestuur hoopt en verwacht, dat zU een definitieve oplossing zal brengen van een aantal problemen, welke gedurende de afgelopen maanden zijn gerezen rond om selectie en training van het Neder lands elftal. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen van de laatste competitie wedstrijden zijn: le klas: RynegoomUVS 62; TOG De Spykerbak 62; De Carambole— TOP 62; De VriendschapDOS 44; De Morschpoort't Centrum 62. 2e klas: N. WeteringDe Heul; TOP 2't Spoortje 62; Poort v. Cleef— DVH 2—6; De Spijkerbak 2—'t Zuid 4—4; DVS—DOS 2. Se klas: UVS 2De Morschpoort 3 44; 't Centrum 2De Spijkerbak 3 4—4; De Heul 2—'t Zuid 2 5—3; De Morschpoort 2DVH 2 44; Rljnegom 2De Carambole 2 53. TOP 3—DVS 2 6—2; Rijnegorrt 3—De Vriendechap 2 26; De Carambole 3 De Heul 3 6—2; N. Wetering 2—UVS 3. 5e klas: De Vriendschap 3De Spij kerbak 5 44; De Morschpoort 4't Centrum 3 26; DVS 4't Spoortje 3; 't Centrum 4De Heul 4 62; De Spij kerbak 6—UVS 4 2—6. PAARDESPORT NEDERLAND-BELGIë OP 2 OKTOBER De jaarlijkse ontmoeting tussen de dravers van Nederland en België wordt volgend jaar 2 oktober op Duindigt ge houden. Het andere internationale eve nement, dat de Stichting Nederlandse draf- en rensport in I960 organiseert, de Grote Prijs der Lage Landen, vindt 26 juni eveneens op Duindigt plaats. De data en plaatsen van de voornaam ste klassieke draverijen en de kam pioenschappen voor volgend jaar zijn: 3 juli, Mereveld: Sweepstakes Y; 10 juli, Groningen: de Gouden Zweep; 7 augustus, Duindigt: Derby Y; 14 aug., Hilversum: kampioenschap Ned. paar den; 31 augustus, Duindigt: Jonker- en Jofferprijs; 4 september, Groningen: Grote Prijs van Nederland; 11 septem ber. Duindigt: Productendraverij Z; 18 september, Mereveld: H. van Wicke- voort-Crommelin Memoriaal; 25 sep tember, Duindigt: kampioenschap van Nederland. De derby der volbloeds wordt in 1960 zondag 5 juni, eerste Pinksterdag op Duindigt gehouden. Andere belangrijke data zijn: (alle op Duindigt): 8 mei, hengsten en merriënproducten- ren; 20 juni, van Brienens Memoriaal; 10 juli, Dianaprijs; 7 augustus, Clingen- daalren; 11 september, Criterium en St. Leger. BRIDGE LEIDSE BRIDGEBOND DDS Paren-competitie (2de deel) De uitslagen van de eerste 3 ronden luiden als volgt: Groep zwart: 1. Mevr. BeekerBag- gen 62.50%; 2. Hr. en mevr. Verboog 58.33; 3. mevr. den Holderde Nie 54.59 Wat ingewijden reeds lang voorzagen, is gisteren geschied: de Warmondse zeiler Karei Warburg overleed gister middag in het academisch ziekenhuis aan een slepende ziekte, die hem vorig jaar had aangegrepen. Met Karei Warburg, die de leeftijd van 41 jaar bereikte, is een wedstrijd- zeiler van formaat heengegaan, een zei ler van grote theoretische kennis, ge paard aan een 25-jarige praktijk, die hem tenslotte tot internationale hoogte bracht. In de school van Hoolwerff en Doedes maakte de Jonge Warburg al vroeg kennis met de zeilsport. Zijn eerste boot was een 12 Voetsjol, waarin hij vele triomfen vierde. De Kagerplas- sen hadden voor Warburg geen geheimen meer, maar het duurde niet lang, of ook op andere plassen in het binnenland was hij bekend en in het buitenland kende men hem al even goed. Na de 12 Voetsjol kwam de Olympla- jol zi.jn belangstelling opeisen, daarna werd hij bemanning in de Drakenklasse. Eerst bij J. Tims, daarna bij W. Bakker, maar vervolgens gedurende acht jaar bij Gerrit van Wijk. Daar kwam zijn theoretisch en praktisch vakmanschap in de zeilsport eerst goed tot haar recht. De talrijke triomfen, die Gerrit Van Wijk met zijn Puzzle behaalden, mochten voor een groot deel ook op naam van Karei Warburg worden toegeschreven. Zijn grootste triomfen vierde Warburg evenwel als Finnjolenlzeller. Zijn naam had op alle wedstrljdbanen ln blnnen- en buitenland een goede klank. Zijn successen in Kiel en Cascais waren daar van het beste bewijs. In 1958 won hij de Kieler Woche en in de Europese kam pioenschappen te Cascais (Portugal) veroverde hij de tweede plaats. Of dit teveel van zijn krachten ge vergd heeft, weten we niet. maar feit is, dat hij spoedig daarna in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hij een operatie moest ondergaan. Hij keerde terug, verscheen zelfs weer op de plas sen, maar hij moest het kalm aan doen. Hij stuurde toen met de Finnjollenzeilers Wim Maarse en Leo Gerhards het Drakenjacht van Cor Groot, omdat dit niet zoveel inspanning van hem vergde als de eenmans zwaardboot. Nauwelijks was het watersportseizoen ten einde of hij moest weer gaan rusten. Zijn maandenlang ziekbed verwisselde hij vorige week nog met het Acad. Zie kenhuis, maar het heeft niet mogen ba ten. Gistermiddag kwam tenslotte het einde van een arbeidzaam en sportief leven. Met Karei Warburg is een bijzonder mens heengegaan. Hij was vriendelijk voor ieder, die met hem in aanraking kwam en op zeilgebied wilde hij gaarne ieder doen delen in zijn theoretische ken nis en rijpe ervaring. Bij de wedstrijden stond sportiviteit voorop en als hij pro testeerde, dan was het wel, omdat zijn tegenstander de wetten der sportiviteit nog niet eens zozeer die van het wed strijdreglement had overtreden. Karei Warburg had vele bewonderaars om zijn grote zeilcapaciteiten, maar hij had ook vele vrienden, die zijn gulle lach node zullen missen en voor wie zijn heengaan een grote leegte zal achter laten. Zijn vader, die hem de jaren door als sportman groter en groter zag wor den, doch hem waar mogelijk op wed strijden bleef volgen, zijn vrouw, die een zeilvriend als weinigen was, de Kaagbestuurderen, die ln hem een ver knocht lid mochten zien, zij allen zullen hem missen en de herinnering bewaren aan een bijzonder mens en een goed vriend. 4. van NoortLautenbach 53.75; 5. Hr. en mevr. van Heusden 51.67; 6. Hr. en mevr. Kuilman 50.83; 7. mevr. Eichhorn —Brouwer 48.75; 8. dames van Zijp van Tuyn 48.33; 9. dames Visservan der Meer 46.25; 10. PlouvierLange- mcyer 45.U. dames Verstraaten Nagel 41.67; 12. van der Meer^—de Meyier 38.33. Groep Groen: 1. Parmentierv. d. Voort 64.58%; 2. dames Seisvan Al phen 57.81: 3. mevr. BrouwerEichhorn 56.77; 4. Hr. en mevr. Krul 54.69; 5. dames v. d. ValkSchneider 52.60; 6. Hr. en mevr. Reekers 50.52; 7. Kooloos v. d. Werf 50— voorl.; 8. van Leeu wenEyndhoven 48.96; 9. dames v. B.H. Landzaat 46.87; 10. Hr. en mevr. de la Court 46.35; 11. mevr. CleveringaDr. Borlefs 42.71; 12. Hr. en mevr. de Pree 28.12. SCHAKEN WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES De vijfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken da mes tussen de Russinnen Bykova (titel- houdster) en Zvorykina, die zondag was afgebroken, is gisteren in tweede zitting door Zvorykina gewonnen. De stand in de tweekamp is nu 2V*2«/t. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Voor de 3e klasse A is gespeeld: Nieuwkoop IILeiderdorp II: A. Plai- sier, res.Chr. Sterk V»; P. v. BlooijsA. M. Kleiss 'ftG. Bosch J. P. Prenen 01; J. G. Vroonhof— C. N. v. Tol 10; K. C. AngenentF. Szitas 01; H. v. d. MareiM. Splinter 01; Th. SnijdersA_ P. Helmus 10; O. ImmerzeelA. Corts, res. 01; H. ImmerzeelC. Boon 01; G. v. d. Laan res.C. Kouwen Vt- Eindstand 3*/s61/». Verder werd gespeeld: Philidor IV—Voorschoten II: E. W. v. d. BurghM. G. Segaar afgebr.; Y, Hor- tensiusG. Spierenburg, res. afgebr.; J. de RooijN. Segaar afgebr.; B. de MikM. Bavelaar, res. 10; D. Bonnet H. v. Weizen »/j; H. MeijersN. v. d. Werf 1—6; H. Kooijstra—C. M. v. Renswou '/tVt; J. SliekerJ. Bouman 01; J. A. v. d. MeijdenL. Kuneken afgebr.; E. J. ErnsbrummerQ. J. Kou- wenhoven lr—0. Voorlopig 42. Philidor IV zal deze wedstrijd wel gaan winnen gezien de stand van de 4 afgebroken partyen. Kantoorgebouw van 20 verdiepingen De plannen voor het nieuwe kan toorgebouw van de assurantiemaat schappij „De Nederlanden van 1845", welk gebouw in het Haagse Bezui- denhoutkwartier aan de Schenkkade, hoék Adelheidstraat zal verrijzen, beginnen vaste vorm te krijgen. De commissie van advies, bestaande uit prof. Wieger Bruin, architect J. P Kloos, jrof. Duintjeer en prof. dr ir A. M. Haas, heeft met algemene stemmen haar voorkeur uitgesproken voor het ontwerp, dat het architec tenbureau Oyevaar, Stolle en Van Gooi te Amsterdam van het gebouw heeft gemaakt. Volgens dit ontwerp zal het gebouw ongeveer 20 verdie pingen tellen en plaats bieden aan 4000 personeelsleden. Bij het bekroonde project zijn op een gemeenschappelijke onderbouw van twee verdiepingen door de ont werpers twee afzonderlijke kantoor vleugels opgetrokken, elke, met de onderbouw mede, ruim 80 meter hoog, die naar het oordeel van de commissie op fijnzinnige wijze zijn geplaats en gedimensioneerd. Maquettes op grote schaal en de voornaamste werktekeningen zullen begin 1960 onder auspiciën van de Berlage-stichting, in het gemeente museum te 's-Gravenhage worden ge ëxposeerd. De toneelspeler Jan Miisch, die begin november na een hartaanval in het ziekenhuis te Laren" werd op genomen, zal morgen voor verder herstel naar zijn woning in Blaricuifi terugkeren. De toestand van de heer Musch, die 83 jaar is, is tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis aanmer kelijk verbeterd. 7) „Aangenaam", mompelde Fred, maar stak geen hand uit Jos zei niets, zijn blikken gingen van de een naar de ander. „Nu", vond Fred opgewekt", dat is dan zoveel te beter, dat meneer eh de heer „Heeremans", verbeterde Jos kort af. „Heeremans die taak op zich heeft willen nemen. Dan gaan we alléén maar een kopje thee drinken, niet?" „Ik ben in gezelschap", zei Ans koeltjes, „van meneer Heeremans, en net op weg naar het restaurant. Als u ons beider gezelschap voor lief wilt nemen zal u niet storen in uw tête a tête", sneerde Fred. „U vergist zich als u denkt dat u stoortmaar ook als u denkt dat u geestig bent", zei Ans effen. „Kom Jos, we gaan. Dag meneer Reimers- waal". En ze liet de verb'ufte Fred staan, en de niet minder verblufte Jos volgde haar. „Dat is toch de zoon van je baas?" informeerde hij, met in zijn stem nog iets van het oude ontzag voor „de baas, heer en meester op zijn bedrijf, verpersoonlijking van het Gezag. „Ja, wat zou dat? Hij is mijn baas niet. En al v;as hij mijn baasdan ben ik toch niet verplicht in mijn vrije tijd met hem op te trekken, wel? ik kies mijn gezelschap zelf', voegde ze er aan toe en haar glim lach deed Jos' hart sneller kloppen. „Dan mag ik we wél vereerd voe len". Het klonk schertsent, maar hij meende het. „Laten we elkaar geen complimen ten maken", stelde ze voor. „Ik vond het reuze-gezellig vanmiddag. En la ten we geen woorden meer verspillen aan meneer Fred Reimerswaal. Er zijn belangrijker onderwerpen". Dat was Jos van harte met haar eens. Het voor hem allerbelangrijk ste onderwerp zat op dat ogenblik tegenover hem aan tafel en genoot zichtbaar van een grote slagroomwa fel. Hij wist toen nog niet, welke vér strekkende gevolgen deze eerste bot sing met Fred Reimerswaal voor alle drie de betrokkenen hébben zou HOOFDSTUK UI „EK HOU VAN JOU, ANS". Telkens wanneer de deur van het kantoor openging, gingen de ogen van Ans Veeckens met een zekere beduchtheid daarheen. Ze zag tegen een nieuwe ontmoeting met Fred Reimerswaal op. Tweemaal had ze hem, en op een niet bijster elegante manier (bekende ze zichzelf) laten merken dat ze op zijn gezelschap geen prijs stelde. Haar weigering om met hem te gaan autorijden liet aan duidelijkheid niets te wensen over, ze had er een ruzie met haar vrien din Liesbeth om geriskeerd. En nog erger was het geweest op de tentoonstelling. Toen had Fred onmiskenbaar de indruk gekregen, dat ze het gezelschap van Jos Heere mans verkoos boven het zijne. Maar toch had ze er geen spijt van, dat ze hem zo duidelijk had afgewezen. Ten slotte was de manier waarop hü Jos, in wiens gezelschap ze toch was, had getracht opzij te dringen, en de vol komen vanzelfsprekendheid waar mee hij had aangenomen dat zijn aanwezigheid al het andere op slag onbelangrijk maakte, buitengewoon irriterend geweest, vond ze. Ze had eruit geconcludeerd dat Fred, die in 'n auto reed en wiens vader een rijke bollenman was, alleen al deswege zichzelf mijlen ver verheven achtte boven Jos Heeremans, die tenslotte maar een ondergeschikte betrekking bekleedde. Ze had er ook in gevoeld dat Fred zekere rechten op haar meende te kunnen doen gelden, om dat hij de zoon van haar baas was. Nu, wanneer hij dat meende, besloot Ans, zou hij van een koude kermis thuiskomen. Ze zou de verhouding strikt zakelijk houden, nu meer dan ooit! En Jos Heeremans? Ja, bedacht ze met een halve glimlach, dat was wat anders, dat was héél wat anders. Die drong zich niet op, die beschouwde het niet als vanzelfsprekend dat Ans Veeckers verrukt zou zijn van zijn gezelschap of van zijn auto, want die had de arme jongen niet. Met hem was ze meteen op haar ge mak geweest, en toen ze het tentoon stellingsgebouw was binnengewan deld en hem niet aanstonds ontdekte, dat dat haar een gevoel van teleur stelling gegeven. Ja, Jos Heeremans, dat was inderdaad heel wat anders! Het liep al tegen vijven, toen Fred het kantoor binnenkwam en na een vluchtige groet een gesprek met Cor- nelissen begon over een factuur voor een Engelse klant. Ans tikte door als of hy er niet was. Uit haar ooghoek zag ze zijn lange gestalte weer oprij zen en zich naar de deur wenden, toen hij zich plots omdraaide en op haar toekwam. „En hoe vond u de tentoonstelling, juffrouw Veeckers?" In zijn stem klonk alleen welwil lende belangstelling, maar Ans was op haar hoede. „Buitengewoon mooi", antwoordde ze, en een ondeugend duiveltje deed er haar aan toevoegen: „en meneer Heeremans heeft me er zoveel van verteld over kruising en hybridi- seren, over hollen en snijden ik ben een stuk wijzer geworden!" „Heeremansdat was die jon geman die bij u was. Is hij niet boek houder of zoiets bij Frans van Doo- ren?" „Ik geloof het wel, ja". „Hoe kent u hem zo?" Dit leek veel op een verhoor, dacht ze. Maar ze antwoordde onverschil lig: „O toevallig ontmoet op de beurs". „En nu zag u hem toevallig weer op de tentoonstelling?" Zijn toon was insinuerend. Ze be sloot geen antwoord te geen en draaide aan de rol van haar schrijf machine, als om te beduiden dat ze voort wilde gaan met haar werk. Ze voelde zich niet geroepen, haar per soonlijke aangelegenheden met me neer Fred te bediscussiëren. Fred Reimerswaal voelde de ver killing en constateerde dat hij het weer verkeerd had aangepakt. Dit meisje was niet zo gemakkelijk te veroveren. Ze had niet verzaligd toe gestemd, toen hij haar een ritje aan bood in zijn snelle rode sportwagen. Ze had hem rondweg laten staan op de tentoonstelling en het gezelschap verkozen van dat ventje van Heere mans, doodgewone zoon van een doodgewone baasknecht, in wiens bij zijn ze hem voor pietsnot had laten staan. Fred, met een zilveren lepel in de mond geboren, deelde van ganser harte alle standsbegrippen in de bol lenstreek. Voor hem werd een dub beltje nooit een kwartje, en hij was wél bewust van het voorrecht, als kwartje geboren te zijn. Hy moest hier met omzichtigheid te werk gaaan, begreep hij. Geen rechten laten gelden, geen gunsten uitdelen. Hij zou het over een andere boeg moeten gooien. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5