- S)e £ekl^(2omci/rit Vijl kinderen in brand te Gemert om het leven gekomen [1 Navo-raad heeft veel te bespreken Geld of geen geld, Verongelukt in het Poolgebied HET RUIMTE ONDERZOEK Financiële aspecten spelen grote rol Is de „Shun Wing" ook vergaan? Arrestaties in West-Duitsland Venezolaanse nota aan Nederland Korreltje ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14888 Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 de Amerikanen blijven felefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25591; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. ANWBhulp gaat verover de grenzen Vijf kinderen, alle meisjes zijn gis teravond in Gemert om het leven gekomen bij een brand, die hun ouderlijke woning in een uur tijds totaal heeft verwoest. Omstreeks half zeven ontdekte een buurman, die op enige honderden meters afstand voont, brand in de houten noodwoning van de heer en mevrouw P. P. KuypersVan Cuyck. Wetende dat het echtpaar Kuypers op de bromfiets naar Helmond was vertrokken om boodschappen te doen rende hij naar het huis, toen hij rook zag opkringelen. Hij vond de deur op slot, trapte deze in, maar trof binnen zo'n rook en hitte aan, dat hij geen reddingspogingen meer kon doen. De brandweer van Gemert was welis- Een vliegtuig van de Amerikaanse marine heeft vrijdag op een ijsveld ten noordwesten van IJsland het wrak van een tweemotorig Russisch vliegtuig waargenomen. Het Russi sche toestel moet kort tevoren ver ongelukt zijn, want het was nog niet door sneeuw bedekt. Het ligt op een 250 km ten noord westen van IJsland. Men acht het moeilijk, zo niet onmogelijk, om het wrak in deze tijd van het jaar met een schip te bereiken. Het Sowjet-toestel is neergeko men in het gebied, dat valt onder de luchtcontroledienst van IJsland. Doch deze dienst wist niets van het toestel af en men vraagt zich af of het <5£ een geheime vlucht was. Van uit het Amerikaanse vliegtuig heeft men duidelijk op het wrak de Russische kentekenen waargenomen. Men weet nog niets over het lot van de inzittenden van het toestel. waar zeer snel ter plaatse, doch kon niets uitrichten, daar tussen alarme ring en verschijnen van de brand weerlieden het huis veranderd was in een laaiende fakkel. Pas toen tegen achten nog slechts smeulende resten overwaren kon men een on derzoek instellen. Men vond in een hoek van een kamer de verkoolde resten van vier: kinderen: de 7-ja- rige Nelly, de 5-jarige Johanna Ma ria, de 4-jarige Josephina en de 2-ja- rige Petronella. In de resten van een wieg lag het overschot van de baby Francisca, die in januari van dit jaar geboren was. Ouders gevonden. De politie was ondertussen in Hel mond op zoek gegaan naar de ouders. Pas omstreeks negen uur werden zij gevonden en konden zij op de hoogte worden gesteld. Zij zijn thans tijde lijk ondergebracht in het noodzieken huis te Handel, de buurtschap waarin de woning van de familie Kuypers stond. De heer Kuypers, 32 jaar is grondwerker, in dienst bij de ge meente Gemert. Zijn vrouw is 29 jaar. Het echtpaar was in 1951 ge- De oorzaak van de brand moet ver moedelijk worden gezocht in over verhitting van een kachelpijp. Na het vertrek van de ouders naar Helmond moet de kachel feller zijn gaan bran den. De pijp van de kachel liep onbe schermd door het hard-board, waar van de zolder gemaakt was, naar buiten. De pijp moet heet geworden zijn, waardoor het board is gaan smeulen en vervolgens gaan bran den. In een minimum van tijd moet de geheel van hout opgetrokken wo ning in brand hebben gestaan. De oudste vier meisjes moeten nog ge probeerd hebben zich te redden, ge tuige het feit, dat hun stoffelijke overschotten tegen elkaar aan ge vonden werden in een hoek van de kamer. Waarschijnlijk waren zij reeds in de rook gestikt, toen de buurman buiten rook zag opkringe len. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het gebouw van dat zij van mening was, dat de wes- het Wit-Gele Kruis te Handel. Zij zullen ook in Handel ter aarde wor- woordigd was. den besteld. De westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie hebben vrijdag, na maandenlange pogingen, overeen stemming bereikt over een gemeen schappelijke resolutie, waarin de Verenigde Naties verzocht wordt, in 1960 of 1961 een conferentie te be leggen over het vreedzaam gebruik van de ruimte en een commissie voor Gistermiddag is wegenwachtinspecteur C. Pikkaart uit Sassenbeim van Schiphol vertrokken om een ingenieur uit Den Haag, uit de door het water de ruimte te vormen. zwaar geteisterde gebieden aan de Franse Riviera, terug te brengen naar T-,o TT»si« unoVt Nederland. Deze toerist, die met zijn caravan op een kampeerterrein te Villeneuve/Loubet in het dal van de rivier de Loup staak meldde de voriglaardoor^e^eemene Verga- toerist€nbond' dat h'i litk in ziJn caravan liggend, ternauwernood gered Iv-h JL was uit het wassende water van de Loup, dat de gehele camping over win l inino iu spoelde. Inspecteur Pikkaart zal trachten van het vliegveld te Nice in de ïïiiH! ,SSJhSrii tA rTïim wrtp^n"- kortst mogelijke tijd het kampeerterrein te bereiken. De wegenwacbt- nordiedruim g inspecteur heeft een viertal reisroutes meegenomen, die het hem mogelijk ooraiga was zullen maken de belangrijke verbindingswegen in de richting van Fréjus, A,,.i.VJLtf d?A1»«,on. .,h.an? niet bruikbaar zijn, te vermijden.; Foto: de grondstewardessen op resolutie wordt de Algemene Verga dering verzocht, een commissie sa men te stellen, waarin 12 westelijke landen, 7 communistische (waaronder Albanië en Hongarije tegen wie de westelijke mogendheden lang be zwaar gemaakt hebben) en vijf neu trale landen zitting hebben. Volgens de ontwerpresolutie moet het onderzoek van de ruimte slechts geschieden ten bate van de mens heid. Er wordt ook in gewaagd van het verlangen om uitbreiding van de Schiphol hadden natuurlijk grote belangstelling voor de route, die de wegenwachtinspecteur zou volgen. Het Dagboek van Farah Diba Wat brengt de toekomst? Houdt de sjah werkelijk van mij Zal ik mij thuis voelen in het paleis in Teheran Op de vooravond van haar vertrek naar Perzië, schreef de bruid van de keizer, Farah Diba, deze vragen in haar dagboek. Het ontroerende afscheid van een jong meisje van haar zorgeloze jeugd. Libelle verwierf het recht, als enig blad in Nederland, dit zeer persoonlijke en open hartige dagboek te mogen publiceren. Volgende week in Libelle: is nu eenmaal beter Amerika blijft De Navo-raad komt op 15, 16 en 17 december op ministerieel niveau te Parijs bijeen om over politieke en militaire vraagstukken te spreken en op 22 december, na de westelijke top conferentie te Parijs, om de resulta ten van de conferentie van ppresi- dent Eisenhower (de Verenigde Sta ten van de conferentie van pcesi- rijk), minister-president Macmillan (Groot-Brittannië) en bondskanselier Adenauer (West-Duitsland) te be spreken. De westelijke top zal spre ken over voorbereiding van een top conferentie tussen Oost en West. Ook voor de Navo-raad is wat de politieke kwesties betreft, de voorbe reiding tussen Oosten West de hoofd schotel. Op de westelijke topconfe rentie zal rekening worden gehouden met wat in de Navo-raad is besloten. Bij de bespreking van de defensie problemen wil de raad vooral aan dacht schenken aan de grote achter stand,'die men bij de verwerkelijking van de plannen voor de bewapening van de schildstrijdkrachten heeft. Volgens A.F.P. wordt verwacht, dat de discussies dit jaar een bijzon der levendig karakter zullen dragen, omdat de opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Norstad, waar schijnlijk felle kritiek zal laten ho ren aangaande het vraagstuk van de kernbewapening en dat van de lucht verdediging van de Navo. Ook zullen financiële vraagstuk- Advertentie) ken ter sprake komen. Het grote pro bleem is, op welke schaal de Ameri kaanse regering hulp wil blijven ver. schaffen aan de andere Navo-landen. Aangenomen kan worden, dat de Amerikanen er op zullen aandrin gen, dat de Navo-landen een rede lijke bijdrage tot de westelijke defen sie zullen leveren. AMERIKANEN BLIJVEN IN ELK GEVAL De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Christian Herter, heeft voor zijn vertrek uit Amerika naar Europa boodschappen gezonden aan de Franse, Britse en Westduitse regering, waarin hij de verzekering geeft, dat er geen sprake is van te rugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Europa, zo is vrijdag uit ge woonlijk goedingelichte bron in Pa rijs vernomen. Herter wordt vandaag in Parijs verwacht, waar hij besprekingen zal voeren en volgende week de bij eenkomst van de Navo-raad en de westelijke topconferentie zal bijwo nen. In zijn boodschappen zou Herter in het bijzonder er op hebben gewe zen, dat de Amerikaanse regering de kwestie van de defensiekosten niet verbindt met het handhaven van de Amer. Navo-troepen in Europa. In Franse kringen is de Ameri kaanse verzekering met instemming begroet. De kwestie van de verdeling der Atlantische defensiekosten staat nu niet onder druk van een dreigen de terugtrekking van Amerikaanse troepen, als niet onmiddellijk over eenstemming over verdeling van de financiële lasten zou worden bereikt, zo meent men in Parijs. met vliegtuigen naar de vermiste Deense vissersschepen is gestaakt. De boten zijn alle ongeveer 50 ton. Eén ervan, de „Lynvig", is door een Deens marinevaartuig bij de Far Oer waargenomen, zo heeft later een woordvoerder van het Britse minis terie van luchtvaart medegedeeld. Het 6.987 ton metende schip Shun Van een tweede der vermiste vissers- huidige naijver tussen de landen in Wing, uit Hongkong, dat 3 december bo'a9 de Noord-Schotse kust dit nieuwe gebied te vermeden. reddingsboten gevonden. De resolutie gaat uit van de V. S., uit Liverpool naar Bremerhaven is de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk, vertrokken, wordt vermist. De be- Regen weekt rotsen los. Tsfecho-lLowaTije, de viA.R.Tn Brï -nanning sou uit ongeveer dertig per- Wegens de aanhoudende regenval zilië sonen bestaan: Europese officieren en heeft de politie de bewoners van het rhi Noorditaliaanse dorp Levrange bij i/iiinez Brescia bevolen onmiddellijk te eva- - j j, j cueren. Het dorp wordt bedreigd door Het schip had 4 december in Bre- overhellende rotsen, die door de re- merhaven moeten aankomen. In Bre- gen losraken men zijn 9 december vier noodseinen van de Shun Wing opgevangen, maar er kon geen radio-contact met het Dit nummer bestaat Uit 12 pagina S schip tot stand worden gebracht. Vrijdagavond verklaarde een woordvoerder van het Britse minis- HOE I De Westduitse politie heeft bij een grootscheepse razzia in zeven West duitse staten 55 mensen gearresteerd, die elke maand op grote schaal klan- terle van luchtvaart, dat het speuren destien communistisch propaganda materiaal in West-Duitsland ver spreidden. donLd<Lgra?^dt Z Bisamrat van 82 cm het naai en vrachtwagens, dfe voor de lang viel arbeider aan verspreiding werden gebruikt, in be slag genomen. Dit is vrijdag bekend- Een bisamrat met een lengte van gemaakt door het federale gerechts- 82 cm en een gewicht van 54 kg viel hof in Karlsruhe. gistermiddag de heer M. Hoogmans De elf voornaamste arrestanten zul- uit Reuver aan. Het dier bevond zich len worden vervolgd door de federale aan de Maasoever onder Beegden. openbare aanklager. De anderen zul- waar de heer Hoogmans tewerk is len voor plaatselijke rechters moeten gesteld op een baggermolen. Hij wist verschijnen. De voornaamste centra het dier te overmeesteren en on- van de klandestiene organisatie be- schadelijk te maken. Het uitzonder- vonden zich in Noordrijn-Westfalen lijk exemplaar wordt naar het plan- en de streek waar de Rijn en de Main tenziektekundig instituut te Wage- tezamen komen. ningen gezonden. wordt weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. PLAATSELIJK MIST Droog weer met plaatselijke opklaringen, maar hier en daar ook mist. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Over het algemeen zwakke wind. Van Hardegarijp begon Thialfs victorie Hardegarijp, ten oosten van Leeuwarden, had dit seizoen de primeur. Gisteren werden op de ijsbaan de eerste schaatswedstrijden gehouden voor jongens van 1316 jaar. Nog altijd de twee piloten Het Venezolaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat de minister van buiten landse zaken, Arcaya, vrijdag een nota aan de Nederlandse ambassadeur te Caracas, dr. H. N. Boon, heeft over handigd over het incident met de twee Cubaanse vliegers, die boven de Nederlandse Antillen pamfletten te gen de Venezolaanse regering hebben uitgeworpen en daar vervolgens zijn geland. De Venezolaanse regering had des tijds verzocht de gelande piloten vast te houden totdat een speciale commissie van de organisatie van Amerikaanse staten hen had kunnen ondervragen, om vast te stellen, dat het hier ging om een buitenlandse inmenging in de binnenlandse poli tiek van Venezuela. Dit verzoek werd door de regering van de Nederlandse Antillen van de hand gewezen. Het Venezolaanse ministerie van verbindingen heeft vrijdag bevestigd, dat de vergunning voor extravluch- ten tussen Venezuela en de Neder landse Antillen is opgeschort. Deze vluchten waren vorige jaren toege staan om Venezolanen in de gelegen heid te stellen op de Nederlandse Antillen Kerstinkopen te doen, waar talrijke artikelen goedkoper zyn dan in Venezuela. Het Venezolaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag een communiqué gepubliceerd, waarin de moeilijkheden tussen de Nederlandse Antillen en Venezuela het gevolg genoemd worden van een abnormale toestand. De Nederlandse Antillen zouden een gemakkelijke basis blij ken te zijn voor operaties tegen Ve nezuela. Niettemin legt de Venezolaanse re gering er de nadruk op, dat zij goede betrekkingen wenst te onderhouden met Nederland en de Nederlandse Antillen. Minder wind Het KNMI deelt mede: De depres sie boven de Golf van Biscaye is al opvullend naar de Middellandse Zee getrokken. Van dit depressie-systeem maakte zich een storing los, die over Tsjecho-Slowakije naar Polen is ge trokken en nu de Oostzee nadert. Een uitloper van het hogedrukgebied bij de Azoren heeft thans verbinding gekregen met de hoge druk boven Scandinavië. De as van deze rug komt langzaam dicht bij ons land. In verband daarmee neemt de wind verder in kracht af. Bij opklaringen in de nacht zal het vooral in het bin nenland weer licht vriezen. Plaatse lijk zal de nachtelijke afkoeling ge paard gaa.i met de vorming van mist. Bij opklaringen overdag lopen de temperaturen weer op tot boven het vriespunt. De invloed van oceaan-de pressies biedt zich langzaam uit in de richting van de Britse eilanden, maar het weer in onze streken wordt tijdens het weekeinde door deze de pressie-activiteit niet beïnvloed. 13 Dec. zon op 08.39; onder 16.28; maan op 15.56; onder 06.32. 14 Dec.: zon op 08.40; onder 16.28; maan op 16.34; onder 07.29. Hoogwaterstanden 13 Dec.: v.m. 2.25; nam. 2,37. 14 Dec.: v.m. 3.03; nam. 3.14. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. —7 C. STOCKHOLM geh. bewolkt —2 OSLO geh. bewolkt 6 KOPENHAGEN geh. bew. 2 ABERDEEN geh. bew. 7 LONDEN motregen 6 AMSTERDAM geh. bew. 0 BRUSSEL geh. bewolkt 2 LUXEMBURG onbewolkt 2 PARIJS geh. bewolkt 4 ,9 BORDEAUX regen 11 GRENOBLE half bew. 12 9 NICE regen BERLIJN motsneeuw —3 FRANKFORT geh. bewolkt 4 MüNCHEN onbewolkt 11 ZüRICH half bewolkt 8 GENèVE mist 8 LOCARNO regen 3 ATHENE zw. bewolkt 18 ROME zw. bewolkt 13 AJACCIO half bewolkt 13 9 MADRID zw. bewolkt MALLORCA weerlicht 16 LISSABON motregen 13 De mens is vaak meer mens voor het dier dan voor zyn medemens.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1