ZWANENBERG Zend apparatuur van de VRON door PTT in beslag genomen E maakt wat smaakt Opa Klijzing overleden alles ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 HARINGFILETS EN MAKREEL Reclame-uitzendingen van schip vertraagd In het magazijn van het bedrijf van de technisch directeur van de n.v. „Vrije Radio Omroep Nederland" i.o., de heer H. Oswald, aan de Beursstr. te A'dam heeft gistermiddag de op sporingsambtenaar van de bijzondere radiodienst van de PTT, D. Neute boom, een deel van de radio-appara- tuur van de VRON in beslag geno men. Volgens de technici van de VRON is het voedings- en hulpappa- ratuur voor een zender, doch geen complete zender. Bij de inbeslagne ming werd assistentie verleend door de recherche van het politiebureau Warmoesstraat. De inbeslagneming is geschied op grond van artikel 20 van de telegraaf- en telefoonwet van 1904, n.L het zon der machtiging van het ministerie van verkeer en waterstaat aanwezig zijn van zendapparatuur. Nadat de opsporinggsambtenaar de overtre ding „op heterdaad" had geconsta teerd, stelde hij zich telefonisch in verbinding met het hoofd van het ar rondissementsparket in de hoofdstad, mr. M. P. J. Bakhoven, die zijn ak koordverklaring gaf voor de inbe slagneming. Strafvervolging. Tegen de heer Oswald wordt op grond van genoemd wetsartikel pro ces-verbaal opgemaakt. De inbeslag- genomen apparaten werden per auto naar het politiebureau overgebracht, waar zij ter beschikking van de jus titie worden gesteld. Te zijner tijd zal mr. Bakhoven, als hij het proces verbaal heeft ontvangen, beslissen over het al of niet instellen van een strafvervolging tegen de VRON. In beslag genomen zijn: twee voe dingsapparaten, enkele voortrappen van een zender (volgens de heer Os wald een meetoscillator), een mid- denfrequentversterker, twee niet be drijfsklare walkie-talkies, en een noodzender, compleet met voeding doch zonder buizen in kristal. De heer Oswald deelde mede, dat men uit voorzorg de andere onder delen van de zender in West-Duits- land, Zwitserland en Engeland had besteld. Deze zullen echter niet van uit deze landen in Embden, waar het door de VRON gekochte vroegere Duitse lichtschip ,3orkum Riff" in het dok ligt, worden afgeleverd. Om ook moeilijkheden in de genoemde landen te voorkomen zullen deze on derdelen pas als het schip in volle zee is aan boord worden afgeleverd en ingebouwd. Dan pas zal de zender compleet zijn. De gistermiddag in beslag genomen apparatuur was door de technici van de VRON zelf gebouwd. Men zal deze apparatuur terstond opnieuw gaan bouwen, echter met de nodige voor zorgsmaatregelen om herhaling van het gebeurde te voorkomen. Het plan van de VRON was geweest om aan het eind van dit jaar met commer ciële radio-uitzendingen vanaf het buiten de Nederlandse territoriale wateren voor anker liggende schip in de lucht te komen. De inbeslagne ming van de apparatuur in Amster dam zal volgens de directie een ver traging van een week geven, zodat men nu begin januari hoopt te kun nen starten. Het is niet onmogelijk dat de VRON-directie te zijner tijd bij de PTT een claim zal indienen voor de schade, die zal ontstaan door dat men niet op de voorgenomen tijd is kunnen gaan uitzenden. Geen machtiging. De heer Oswald was niet in zijn zaak aanwezig toen de PTT-ambte- naar met de politiemensen verscheen. De PTT-ambtenaar had geen schrif telijke machtiging voor de huiszoe king, waarmede reeds een begin was gemaakt toen de heer Oswald ver scheen. Deze heeft toen onder protest zijn toestemming gegeven, en daarbij de PTT-ambtenaar er op gewezen, dat de in beslag genomen apparatuur niet voor gebruik op Nederlands grondgebied bestemd was. Op advies van zijn advocaat heeft de heer Os wald geweigerd een verklaring af te leggen. Volgens deze raadsman is de appatuur onrechtmatig in beslag ge nomen. Volgens het genoemde wetsartikel is: hij, die radio-elektrische zendin- richtingen, niet zijnde radiotelegra- fen of telefoons, al dan niet voor openbaar verkeer bestemd, aanlegt, aanwezig heeft of gebruikt, zonder de vereiste machtiging, strafbaar met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of een boete van ten hoog ste 1.000. De in beslag genomen radio-appa- ratuur van de VRON is direct naar Den Haag overgebracht voor een na der onderzoek dat door technici van de PTT wordt verricht. ^an alle boogschutters en steenbokken Let opl Als uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent onder het tekei, van de boog schutter of de steenbok, doch In ieder geval in de maand decem ber schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MA TRAVENFABRIEKEN Afd. 6 Postbus 16. Lelden en u krijgt een charmante ver- jaardagssurprisel Opgeven per briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres. matrassen (Advertentie* (Advertentie) ONBILLIJKHEID BIJ VERHOGING KINDERBIJSLAG? Het Tweede Kamerlid Van Hel voort (KVP) heeft minister Toxopeus (Bin nenlandse Zaken) gevraagd, of de regering overweegt, de verhoging van de kindertoelage of kinderbijslag met twee cent per kind per dag voor gemeentelijke ambtenaren te beper ken tot hen voor wie een extra-pro gressieve regeling van de kindertoe lage geldt. De heer Van Heivoort vraagt zich verder af, of het niet een eis van rechtvaardigheid is, dat de compensatie-maatregelen inza.ke de kindertoeslag, die verband houden met de afschaffing van de subsidie op melk, voor alel overheidsambtenaren een evenredige schadeloosstelling tot gevolg moeten hebben. Bovendien zou deze afgevaardigde willen verne men, waarin de genoemde beperking In het stadsziekenhuis te Purmerend is overleden de heer N. Klijzing. „Opa Klijzing" kreeg in 1952 grote bekendheid, toen hij als eerste Neder lander de titel wereldkampioen pijproken verwierf na een tweekamp met een Amerikaan. De heer Klijzing bereikte de leeftijd van 84 jaar. zal bestaan en hoe de aantasting Q van de gemeentelijke zelfstandigheid die zij impliceert, kan worden Q verantwoord. - o V HOORNTJE Gisteravond hebben wij inge togen Theo gecremeerd. In de kachel. Maandenlang hebben wij hem gastvrijheid verleend, gekoesterd en vertroeteld, want het was zo'n leuk dier, die Theo. Bij ons haastig ontbijt omzoemde hij ons al, vriendelijk, soms wat opdringend, maar altijd trouw. Hij had zo bij het eten zijn voorkeurtjes en daar hielden wij dan, voorzover het ons mogelijk was, rekening mee. Naast de korreltjes suiker prefereerde hij rozenbottel- jam boven abrikozengelei; een kwes tie, waarover wij steeds verschil van mening hadden met elkaar. Theo was ook zeld zaam volgzaam. Een deugd, die we niet hoog genoeg kunnen aanslaan. We namen hem natuurlijk niet mee op de fiets. Dat was ook zijn be doeling niet, want een vlieg, die van plan is ergens te overwinteren zal het ten enenmale vertikken een ka mer te verlaten, ook al zet je alle ramen en deuren tegen elkaar open. Nee, Theo bleef gewoon thuis, maar bij onze terugkeer was het altijd weer feest. Dan schoot de zwarte stip die de laatste weken al be hoorlijk aangekomen was door het kamerzwerk als een niet onder con trole te krijgen dwarse straaljager. Niets liet hem koud. Hij bekriti seerde onze vouwloze pantalon, ren de over ons avondkrant je de mees te journalisten hebben twee echtge notes: de wettige en de krant en ging dan doorgaans een kwartiertje zitten uitrusten op David Copperfield in kunstlederen band of op het Vin kentouw van Bomans om tenslotte de aanval te ondernemen op het brei werk van onze wederhelft. Kijk, en juist dit heeft hem de das omge daan, of liever: heeft hem zijn nek gekost, want een vrouw moet je niet tergen, zeker niet bij herhaling. „Ik houd niet van zoembeesten en helemaal niet als ik aan het werk ben. Bovendien zijn ze onhygiënisch. Vooruit, maak Theo ogenblikkelijk dood". We weigerden categorisch, met uitleg van het waaróm. Omdat we het zo'n plezierig dier vonden, zo aanhankelijk, zo weinig eisend, èn zo volgzaam. Ons pleidooi voor Theo werd energiek van de hand gewe zen en na enkele weken ondermijnen van een bloeiend huwelijk om Theo's wille zijn we bezweken. Wie zal het ons kwalijk nemen? We hebben Theo laaghartig vermoord, van achteren, met een krant. Niet eens met de blote vuist. Toen hebben we het kacheldeurtje geopend. Onze weder helft heeft vanmorgen geweend EEK, Langdurig staan bevordert optreden van spataderen Spataderen komen alleen voor In de onderste lichaamshelft. Het zijn verwijdingen van de aderen, waarin zich het bloed bevindt, dat naar het hart moet worden terug gevoerd. Aangezien in de benen de zwaar tekracht tegengesteld werkt op die beweging van het bloed, laat het zich horen, dat juist in deze lede maten de kans op belemmering en stagnatie van de bloedstroom zeer groot is. Stoornissen zullen vooral dan op treden wanneer de kleppen, die zich op geregelde afstanden in de ade ren bevinden, niet voldoende funk- tioneren, dat wil zeggen: terug vloeien van het bloed in beneden waartse richting niet voldoende be letten. Er is een stelsel van oppervlak kig gelegen diepe aderen in de be nen. In de diepgelegen bloedvaten moet verreweg het grootste deel van het bloed worden afgevoerd. Daar staat tegenover, dat die diepe aderen omgeven zijn door spieren; de samentrekkingen van dat spierweefsel bevorderen de lediging va de bloedvaten. Aan de oppervlakte van de be nen ontbreekt echter zulk een voortstuwende kracht; er behoeft dan maar een geringe verminde ring van de veerkracht der ader- wanden op te treden of de voort gang van het bloed wordt gestoord. Zwaarte in de benen. Wanneer er geruime tijd stagna tie heeft bestaan, is dit duidelijk te zien, want de aderen liggen dan als brede en gekronkelde blauwe linten aan de oppervlakte van onder- en bovenbenen. Voordat het zover komt, heeft de belemmerde bloedafvoer zich echter al kenbaar gemaakt in dik worden van de enkels, vooral tegen het eind van de dag, in een gevoel van grote vermoeidheid en zwaarte in de benen. Bij sommige mensen ontstaan deze moeilijkheden alleen door een aangeboren slapte in de aderwand en aderkleppen. Meestal zijn er nog andere faktoren voor aansprake lijk Zo bijvoorbeeld het urenlange staan, dat met de uitoefening van menig beroep gepaard gaat. Het eerst dient hierbij worden gedacht aan winkelpersoneel, kellners en huisvrouwen. Dit staan vormt een zeer grote belasting voor kleppen en vaat- wanden. Veel lopen is heel wat min der schadelijk, want daarbij zijn de beenspieren in aktie, waardoor het stromen van het bloed naar boven toe wordt begunstigd. Doe het zittend! Iedereen moet erop bedacht zijn langdurig staan te vermijden. Als het mogelijk is, moet af en toe een ogenblik zitten (of liggen), liefst met verhoogde plaatsing van de voeten, worden ingeschakeld. Wanneer men er maar erg in heeft, blijkt het, dat allerlei werk jes evengoed in zittende als in staande houding kunnen worden verricht! In vele gevallen wordt een extra belasting van de beenaderen ver oorzaakt doordat er van boven af een abnormaal grote druk wordt uitgeoefend, bijvoorbeeld doordat zich in de buik een gezwel bevindt Natuurlijk behoort dan aller eerst te worden nagegaan of zo'n gezwel moet worden verwijderd. Ook bij aanstaande moeders treedt nogal eens op soortgelijke wijze stuwing in de beenaderen op. Verder kunnen spataderen aan corpulentie te wijten zijn, want de vermeerderde vetafzetting door het gehele lichaam heen veroorzaakt zowel een zware druk op de benen als een algehele bemoeilijking van de bloedsomloop. Een vermage ringskuur heeft in zulke gevallen dus ook een gunstig effekt op de spataderen. Vervelende gevolgen. De gevolgen van ziekelijke ader verwijding zijn heel onaangenaam. De patiënt, die overigens heel flink en normaal kan zijn, voelt zich nooit fit, doordat hij zijn benen als het ware mee moet slepen. Bovendien dreigt het gevaar, dat hij invalide wordt, hetzij doordat in de slecht gevoede huid van het onderbeen open plekken optreden, hetzij doordat het bloed in de ver wijde aderen plaatselijk tot stol ling komt: trombose. Ook ontsteking van de aderwand treedt gemakkelijk op en dat maakt, evenals trombose, volstrekt rusthouden noodzakelijk. In al deze gevallen is dan invaliditeit ont staan. Onder sommige omstandigheden komt operatieve behandeling van spataderen in aanmerking. De ver wijde aderen worden dan afgebon den en kunnen dus niet meer wor den gebruikt. Soms worden ze zelfs geheel verwijderd. De bloedstroom is dan gedwongen uitsluitend de in de diepte gelegen aderen te volgen, die zich meestal wel voldoende kun nen ontdoen. Ook inspuiting met een bepaalde vloeistof, die het bloedvat laat dichtschrompelen, kan worden overwogen. Dit geldt voor spatade ren aan het onderbeen. Elastieke kousen. Kousen van elastisch weefsel zijn dikwijls van zeer -groot nut Ze kunnen worden gedragen door men sen die niet vbbr operatie of inspui ting in aanmerking komen, maar ook door hen, die al chirurgisch behandeld zijn, om te voorkomen, TOILETJES VAN DIOR-LONDEN In Maddox Street te Londen ls een show gehouden van de collectie voor voorjaar 1960 van Christian Dlor-Londen. Caroline Westmacott toonde op deze show dit dagtoiletje,. „Arta- dan", van 'donker-abrikoosklcurige wol, als meest opvallend trekje een gestyleerde matrozenkraag heeft U kunt niet weten Gebruik zelfplakkend tochtband voor het tochtvrij maken van uw ramen, deuren enz. Het is gemakke lijk en afdoende. Het stukje lint, dat u er af moet trekken voordat u het band ergens opplakt kunt u ook weer gebruiken door een kier in houtwerk dicht te plakken en even bij te verven. Plak reepjes van een fietsband om de wieltjes van rolschaatsen, u hebt dan geluiddempers, dus min der kabaal. Teddyjasjes maakt men schoon met een papje van magnesia en tetra. (werken bij open raam). Zodra het jasje droog is flink uitkloppen. Haren en stofjes op fluwelen kle dingstukken verwijdert men met een reepje schuimplastic. Vetvlekken op behang verwijdert men met pasta uit een tube, in de handel verkrijgbaar. Met een korst oud wittebrood lukt het soms ook wel. Vlekken van notedoppen behande len met warm water en met azijn naspoelen. Oude olievlekken behandelen met 2 delen geest van salmiak en 1 deel terpetijn. Behandeling zonodig herhalen. Veel snoepen en overmatig gebruik van suiker bederven de eetlust, het gebit en de slanke lijn. Weest dus matig. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Bij de groenteman kan men af fiches tegenkomen met de raadge ving in december vaker sla te eten. Er is inderdaad veel sla te krijgen die bovendien niet duur is, een heel verschil dus met vorige jaren toen het nog werkelijk een tref was wan neer men met de feestdagen ter garnering van de feestschotels een behoorlijk kropje sla op de kop kon tikken. Maak dus van de gelegen heid gebruik, koop sla en doe er ditmaal eens wat gefruite ui en snippertjes appel door. U hebt dan weer iets heel anders! ZONDAG: toastjes met kaasboter; varkenshaasje, spruitjes, aardap pelen; grapefruit. MAANDAG: koud vlees, kropsla, gebakken aardappelen; wentel teefjes met vruchtensapsaus. DINSDAG: stoofschotel prei met kaas; warme griesmeelpudding. WOENSDAG, andijvie, aardappelen, gehaktsaus; yoghurt met geraspte appel. (Witte bonen in de week zetten). DONDERDAG: roerei, witte bonen, tomatensaus, aardappelenpurée; koffievla. (Eventueel stokvis we ken). VRIJDAG: stokvisschotel met rijst en uien. ZATERDAG: stamppot boerenkool met worst; fruit. RECEPT: KARNEMELKPUDDING 1. karnemelk, sap van 2 ci troenen, geraspte schil van 1 ci troen. 200 g. suiker, 30 g. gelatine (waarvan 5 g. rode gelatine), dl. water. De geweekte gelatine en de sui ker in het hete water oplossen en door de karnemelk, waaraan het ci troensap en de citroenrasp zijn toe gevoegd, roeren. De massa, zodra ze drillig gaat worden, in een met water omgespoelde vorm overbren gen. De pudding keren, desgewenst garneren met wat slagroom en een geconfijt vruchtje en er een vanil lesaus bijgeven. RECEPT: WARME GRIESMEEL PUDDING 80 g. griesmeel, 4 dl. melk, 40 g. boter, 70 g. suiker, citroenrasp, 3 eieren. 50 g. amandelen of rozijnen, iets zout. De melk aan de kook brengen, het griesmeel droog vermengd met wat suiker erin strooien, een zeer dikke pap ervan koken, de fijn ge hakte amandelen of rozijnen, de losgeklopte eidooiers, de boter, ci troensap, suiker en zout erdoor roe ren en tot slot het stijfgeslagen ei wit er voorzichtig doorscheppen. Kooktijd 1 uur. dat opnieuw stuwing in de benen optreedt. Vele artsen zijn van mening, dat het goed is als elastische kousen worden gedragen door aanstaande moeders, zelfs al is er geen spoor van spataderen: ze dienen dan om de tijdelijke inwerkende belasting van de beenaderen te neutrali seren. dr. H. W. SCALONGNE lOaOIIOIIOUOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOHOIIOXIOIIOIIOIIOIIOllOIIOIIOIIOlICDllcj

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10