N^dampo Eerste vereiste in het leger is een betere salariëring van beroepspersoneel visie op televisie Artsen accoord met honoreringsverhoging Voorzitter Koops (Kath. Middenstand) legt functie,neer Wolfabriek brand in Vader bracht zijn dochter niet terug loster Middenstand bleef zich gunsiig ontwikkelen VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vijf jaar Koninkrijk Nieuwe Stijl Door de juweliersfirma Spritzer en Fuhrmann in Curasao en Aruba is het initiatief genomen om ter ge legenheid van het eerste lustrum van de ondertekening van het statuut van het koninkrijk der Nederlanden een penning uit te geven (foto). Het is een legmedallle met een diameter van 60 mm., die verkrijgbaar is in brons, zilver en goud. De drie gestyleerde vogels stellen de partners van het koninkrijk voor; de golven de saamgebon denheid van de koninkrijksdelen en de oranjebloesem symboliseert het huis van Oranje. De netto-opbrengst van de penningen, die geslagen worden bij de N. V. Koninklijke Begeer te Voorschoten, komt ten goede aan het Prins Bernhard Fonds. Minister Visser en onderminister antwoorden Tweede Kamer volkszonde, die door het volk in het leger wordt ingedragen. In het leger wordt echter aan de hand van het reglement op de krijgstucht tegen het vloeken opgetreden. Salariëring van het beroepsperso neel is volgens staatssecretaris Cal- meyer, die gisteravond antwoordde op de beschouwingen over de begro ting van defensie, het kernprobleem in de organisatie van de strijdkrach ten. Deze klemt in het bijzonder bij de verkorting van de diensttijd. Wan neer men met succes tot werving van beroepspersoneel wil overgaan, aldus de minister, zal men allereerst meer moeten betalen. Deze zaak heeft men thans op het departement in studie. De nieuwe verbeterde salarisrege ling moet geheel los staan van de sa larisverbetering, die de ambtenaren ook de militairen in het kader van de vrijere loonpolitiek zullen krijgen. De rede, die minister Visser hield, was in hoofdzaak een weergave van zijn inzichten inzake de nationale de fensie en de militaire samenwerking in Atlantisch verband De detailza ken werden door de staatssecretaris besproken. Een van die detailzaken was de nationale reserve, waarover verschil lende Kamerleden zich bezorgd had den gemaakt. Hij is van mening, dat het uitsterven van dit corps voorko men moet worden. Hij zal contact op nemen met de minister van binnen landse zaken om de buitengewoon dienstplichtigen, die voor de nood- wachtplicht in aanmerking komen te laten kiezen tussen de Bescherming Burgerbevolking en de nationale re serve, een toezegging, die wellicht in grote steden, waar de nationale re serve een kwijnend bestaan lijdt, met vreugde zal worden begroet. Offers voor luchtmacht. De minister wees de suggestie van Kol. Fens (KVP) om een staatsse cretaris voor luchtmacht aan te trek ken van de hand. Hij vindt het vol doende voor land- en zeemacht een onderminister te hebben, hoewel hij verklaarde, dat hij de luchtmacht 'n warm hart toedraagt en haar bete kenis niet onderschat. Hij erkende, dat de luchtmacht in de komende ja ren grote offers van het volk zal vra gen. Het is echter onjuist te veron derstellen, dat de vernieuwingen niet bekostigd kunnen worden uit de be dragen, die in de komende jaren voor defensie ter beschikking gesteld wor den. Hoe hoog het plafond zal zijn kon de minister nog niet meedelen. Het kabinet heeft over eventuele ver hogingen nog geen beslissing geno men. In de defensienota, welke in De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan huisartsen specialisten, tandartsen en apothe kers het voorstel gedaan, de hun toe gestane honorariumverhoging ten de le te incasseren op 1 januari a.s. en de rest op 1 oktober. Met uitzondering van de apothe kers is men hiermede accoord ge gaan. De tandartsen, die recht heb ben op 4.9 pet., nemen genoegen met 3.5 pet. op de eerste datum en met 1.4 op de laatste. Omdat de particu liere bijdragen van hun patiënten (die zij naast het ziekenfondshonorarium in rekening mogen brengen) voorlo pig niet omhoog gaan, was een hal vering voor de tandartsen wel erg bezwaarlijk. februari verschijnt zal hierover meer worden meegedeeld. Geld van Amerika De minister vond het een aantrek kelijk idee de niet-bestede defensie- gelden te gebruiken voor de finan ciering van de luchtmacht. Op zijn Amerikaanse reis heeft de minister de indruk gekregen, dat Amerika voorshands bereid blijft de West- Europese landen financieel te steu nen. Alles zal afhangen van de wil, die er bU de Westeuropese landen be staat om zelf de nodige defensiegel- den op te brengen. Er is in Amerika wel het verlan gen, de defensie van West-Europa meer en meer aan de Westeuropese landen over te laten. Dat anderen wel tot verlaging van de defensieLas- ten overgaan mag geen aanleiding zijn voor ons om onze verplichtingen niet na te komen. Wij hebben zelf het NAVO-bondgenootschap gewild. Ver zwakken wij de NAVO dan verzwak ken wij onszelf. Straaljagers. Over de vervanging van de jacht- eskaders zei minister Visser onder meer: wij zoeken naar een vliegtuig, dat een bepaalde actieradius heeft, dat zowel aanvallend als verdedigend kan optreden en ook operationeel past in de samenwerking met onze buurlanden Duitsland en België. Hij noemde geen enkele naam, zulks in verband met perspublikaties, die, naar hij zei, voor Nederland onge woon waren, maar die hij vanwege de enorme uitgaven, die er mee ge moeid zijn, wel kon begrijpen. Bij de beslissing over de vliegtuigorder zul len de belangen van de Nederlandse industrie scherp in het oog gehouden worden. Zowel minister als staatssecretaris lieten uitkomen, dat verdediging pri mair een zaak is van innerlijke over tuiging. (Van onze t.v.-medewerker) KJt.O. op woensdag De woensdagavonden zijn bestemd voor allerlei. De KRO heeft de gele genheid benut, iets te laten zien en horen over het Europese parlement. Henk Neuman en Fred Bredschney- der zijn er voor naar Straatsburg ge trokken en die reis schijnt niet zon der handicap te zijn verlopen. Ter plaatse hebben ze zich georiënteerd en nu hebben ze met film en een praatje een notedop-voorlichting ge geven over wezen en taak van ge noemd parlement. Tien liedjes van Jan de Cler en Emiel Lopez hebben er opnieuw aan herinnerd, hoe pro ductief beide KRO-medewerkers op het gebied van de lichte muze wel zijn. Dat Dora Paulsen aan dit pro grammaatje wilde meewerken, mag als een onderscheiding worden ge zien. In de Televitrine heeft Maria van der Eist snufjes op verschillend gebied laten zien, vooral bestemd voor de dames. Ze moet niet zo met verkleinwoordjes schermen; dat maakt de tekst popperig. De avond sloot af met een nieuw buitenlands variëté-programma uit Treslong te Hillegom. Voor de liefhebbers van dit genre was er ook nu de nodige verscheidenheid. We vragen ons af, of de internationale markt dan nooit verzadigd is? Komende programma's Gisteravond gaf de AVRO een voor stelling van het t.v.-spel ,De Pijn bank", waarin een hele serie acteurs als Amerikaanse militairen optrad. De enige actrice was Yda Andrea. De Eurovisie heeft intussen een re portage gegeven van de uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede in aanwezigheid van de Noorse koning. Vrijdag breng de NCRV een, op het oog gezien, rustig programma. Zaterdag is de VARA aan de beurt, wederom met de quiz „Je neemt er wat van mee" en de maandelijkse zitting van het Hof der zotheid. GRATIS Kwatta Manoeuvre ets reep voor 10 Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier... In zomer 1960 Tijdens de gisteren te Utrecht ge houden bondsvergadering van de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond deelde de voorzitter, de heer Staatssecretaris Calmeyer is ervan overtuigd, dat iedere soldaat in het leger elke rang moet kunnen berei ken. De reorganisatie van de oplei dingen zal daarheen moeten leiden. Maar aan de eisen van bekwaamheid en kennis kan niet worden getornd. Tenslotte zei hij nog: in het leger wordt niet méér gevloekt dan in de maatschappij. Het vloeken is een Drie maanden geëist in hoger beroep In hoger beroep heeft gisteren de 45-jarige montage-inspecteur T. W. B. voor het Amsterdams gerech'tshof terechtgestaan, die op 7 april door de Utrechtse rechtbank tot drie maan den gevangenisstraf was veroordeeld wegens het onttrekken van zijn der tienjarige dochter aan het wettig ge zag van de moeder, aan wie het meis je bij de scheidingsprocedure was toegewezen. Bij beschikking van de rechtbank te Zutfen was het meisje aan de moe der toegewezen, onder voorwaarde dat zij eerst tijdelijk in een neutraal milieu moest worden ondergebracht. Dat milieu werd gevonden bij een gezin in Apeldoorn, maar het meisje had het daar zo slecht naar haar zin, dat zij tot driemaal toe naar haar va der in Amersfoort vluchtte. Tweemaal bracht de vader zijn dochter naar haar pleegouders terug, maar toen het meisje de derde maal verklaarde, dat zij bij terugbrenging de bossen in zou vluchten (zij wilde ook niet terug naar haar moeder) be sloot de heer B. zijn dochter te ver bergen. De politie weigerde hij mee te de len, waar zij zich op dat moment be vond. Kort daarop werd het meisje op het station te Amersfoort aange houden en naar een opvoedingshuis in Mook overgebracht, waar zij thans nog verblijft. De heer B. was tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank in be roep gekomen, omdat hij het onver antwoord achtte zijn dochter in deze situatie weg te sturen. Maar de procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis, omdat B. niet gehandeld heeft volgens de rech terlijke beschikkingen. Bovendien had hij zijn dochter veel schade kun nen toebrengen door een situatie van onzekerheid te scheppen. De raadsman riep clementie in, om dat zijn cliënt moeilijk anders kon handelen dan hij heeft gedaan. RODE EN WITTE LANDWIJN per fles 1.90 BEAUJOLAIS (appellation Controlée) per fles 3.00 Bij 12 flessen de dertiende GRATIS. (Advertentie» Brandweer werkte met roohmaskers Een korte doch hevige brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in een der fabriekshallen van de wollen stoffenfabriek van de firma A. Fran ken en Zoon c.v. in de Goirkestraat te Tilburg. Er zijn kostbare machines verloren gegaan en daarom is de schade aanzienlijk. Toen omstreeks half een de brand werd ontdekt, sloegen de vlammen reeds uit het dak van de fabriekshal. In deze hal waren de afdelingen ap paratuur, spinnerij en weverij van het bedrijf gevestigd. De brandweer van Tilburg slaagde er binnen een half uur in om het vuur, dat voor namelijk woedde in de afdeling appa ratuur, te localiseren, zodat de beide andere afdelingen hoegenaamd geen schade opliepen. De getroffen afde ling brandde echter volledig uit. De brandweer stond bij het blus- singswerk voor grote moeilijkheden, omdat de brandende wol en vetten een verstikkende rook verspreidden. Er moest dan ook met rookmaskers worden gewerkt. De gehele nacht is men bezig geweest met het nablus- singswerk. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. J. A. Koops mede, dat eind mei/be gin juni van het volgend jaar een buitengewone bondsvergadering zal worden gehouden ter vaststelling van de nieuwe statuten. Bij die ge legenheid zullen alle zittende be stuursleden hun mandaat ter be schikking stellen. Naar aanleiding hiervan werd de gebruikelijke peri odieke bestuursverkiezing afgelast. Bij deze gelegenheid deelde de heer Koops tevens mede dat hij zich dan niet meer herkiesbaar zal stel len. De heer Koops, die 66 jaar is, zal op 15 februari 1960 een kwart eeuw de voorzittershamer van de NRKM hebben gehanteerd. Naar wij vernemen zal dit feit t.z.t. op pas sende wijze worden herdacht. Prof. dr. A. A. Ariens, geestelijk adviseur van NRKM, heeft een rede gehouden waarin hij wees op de pas torale taak van de sociale organisa ties. Als middelen daartoe noemde spr. bezinningsbijeenkomsten, ge spreksgroepen en sociale avondscho len. Aan de hand van een Kaski-rap- port waarvoor de gegevens verzameld waren in drie parochies van 'n mid delgrote (niet nader genoemde) stad in het noord-oosten van het land, stelde prof. Ariens dat er van pas- torele zorg bij sociale organisaties in de parochies en de bestuursleden van dez verenigingen nauwelijks sprake (Advertentie» De 60-jarige Josef Pertl is don derdag in München veroordeeld tot vyf maanden gevangenisstraf, omdat hij bij de begrafenis van een vroe gere Nazi-functionaris de Hitlergroet had gebracht. Actie Kardinaal van Rossum Instituut Aandacht voor zorgwekkende ontwikkeling in missiegebieden Materiële noden Wie de politieke situatie van Afri ka en Azië nader bekijkt, zal met ons eens zijn, dat er alle reden tot bezorgdheid is. Sinds de laatste we reldoorlog bevinden deze landen zich in een stormachtige ontwikkeling en openbaren zich overal nationalisti sche stromingen en verlangens, die allemaal uitmonden in een sterke af keer van Westerse overheersing en bevoogding. Ook de missionarissen vangen hiervan nogal eens klap pen op. Binnen afzienbare tijd zullen deze volkeren volkomen zelfstandig en onafhankelijk zijn en is-er een grote kans, dat de afkeer voor het Westen zich manifesteert in een uitzetting van alle blanken. Aangezien onze missionarissen heel vaak worden ge zien als vertegenwoordigers van de Westerse kerk is de kans groot, dat ook zij dan niet langer getolereerd worden. Wij zullen er dus naar moeten streven, de kerk in deze landen zo zelfstandig mogelijk te maken, d.w-z. met inlandse priesters, maar zeker ook met een inlandse lekenelite, die gezamenlijk het werk van onze mis sionarissen steeds meer overnemen. In dit streven ontmoeten we diverse moeilijkheden van geestelijke, so ciale en materiële aard. Ernstige problemen In Nederland staat voOr elke 500 gelovigen een priester, in Afrika is er één priester op de 5000 gelovigen, terwijl elke priester gemiddeld ook nog voor 65.000 ongedoopten staat. Een sterk toenemende industriali satie brengt ernstige problemen met zich mee. Geestelijke vervlakking, drankzucht, prostitutie en een ern stige massificatie. De materiële nood is onbeschrijfe lijk groot. 80 Procent van de bvolking van deze landen vindt haar bestaan in een landbouw, die in eeuwen niet ge ëvolueerd is en daardoor nog zeer De dokter op visite in een inlands dorp, ergens in Belgisch Congo. primitief. Hierdoor is de opbrengst van die landbouw slechts 1/10 deel van die in het Westen. Aldus zyn honger en ondervoeding algemeen. Niet minder dan 60 van de we reldbevolking lijdt honger. 600 Mil joen mensen hebben nog niet één maaltijd per dag, waardoor er jaar lijks miljoenen sterven door de hon ger. In dit verband stuiten we tevens op het probleem van de gezondheids zorg. Heeft de mens in Nederland een gemiddelde levenskans van 70 jaar. in de missielanden is dit 33 jaar. Hebben wij op elke 1000 inwoners een arts, in de missielanden 1 op de 50.000. Niet minder dan 25 van het aan tal levendgeboren kinderen sterft in het 1ste levensjaar, slechts de helft wordt 20 jaar oud. Ontstellend is het tekort aan me disch personeel. In 1100 ziekenhuizen en 3000 me dische posten worden niet minder dan 60 miljoen zieken verpleegd. In 300 melaatsencentra 55 000 me laatsen. In 1600 wees- en kindertehuizen worden meer dan 100.000 kinderen verzorgd. Tenslotte staan we nog voor 2 an dere problemen: 90 van de bevol king is analfabeet en een enorm toe nemende aktiviteit van communisme en Islam. Hierover morgen nog iets. In het algemeen kan gesteld wor den dat de gunstige economische ont wikkeling van de middenstand zich in 1958 en 1959 heeft voortgezet. In een publikatie van het Economisch Instituut voor de Middenstand wor den enkele ontwikkelingslijnen in detailhandel en ambacht in de pe riode 1953 tot 1958 duidelijk zicht baar gemaakt Allereerst valt op dat een groot aantal ondernemers hun bedrijven heeft opgeheven en dat een veel geringer aantal ondernemers een nieuw bedrijf gevestigd heeft, zodat in totaal het aantal vestigingen van zelfstandige ondernemers in detail handel en ambacht met circa 8% is teruggelopen. De gemiddelde personeelssterkte per bedrijf steeg van 2,5 in 1953 tot 2,8 in 1958. Belangrijk is ook een ge constateerde verschuiving van eigen naar vreemd personeel. In de periode van vijf jaar steeg het aantal ondernemers, dat een be drijfspand in eigendom heeft van 45 naar 49%. Ook in de inkomstenverhoudingen zijn in deze periode belangrijke ver schuivingen opgetreden. Behaalde in 1952 zestig procent van de midden standsondernemers een inkomen van niet meer dan f 4000,uit het be drijf, in 1957 was dit nog slechts het geval met 25%. Het gemiddelde in komen steeg van 4400,in 1952 tot circa ƒ8050,in 1957, een toename dus met 84%. Ten aanzien van deze op zich spec taculaire stijging moet echter wor den opgemerkt dat deze inkomens stijging nog op een lager niveau ligt dan de inkomensstijging, die in de nijverheid werd bereikt. Voor de be rekening van de reële verbetering is het voorts noodzakelijk de geld ontwaarding in deze periode ten be drage van ongeveer 15% in minde ring te brengen

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8