Zwarte lonen in bouwwereld vrijwel uitgebannen Zware straffen geëist tegen jeugdige daders van roofoverval Ambtenarensalarissen: beslissing uitgesteld Vorst stagneert werk rond Gat van Wormer Schudel's Jonge Jenever KAB schenkt Frejus 1 miljoen francs VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 KERST- EN NIEUWJAARSPOST VOOR MILITAIREN Voor militairen van de Kon. Land en Luchtmacht op Nederlands Nieuw- Guinea bestemde luchtpostcorrespon dentie, waarvan het gewenst is, dat zij de geadresseerden voor Kerstmis 1959, respectievelijk voor 1 januari 1960 bereikt, moet uiterlijk op 15 december, recpectievelijk 22 decem ber in Nederland ter post worden be zorgd. De voor de militairen van de Kon. Landmacht in Suriname bestemde Nachtegaal Alberti vloog om te vliegen Geen eigen bedrijfstak. Tegenover een in te stellen be drijfschap is het standpunt van de N.A.P.B. ongewijzigd. „Er is op het j ogenblik voor ons geen aanleiding Ker?t- Nieuwjaarscorrespondentie mede te werken aan het invoeren verzending per luchtpost van de P.B.O. op het gebied van onze ^terlijk op 18 december resp. 20 bedrijfstak. Uit hoofde van ons leden- december in Nederland worden ge- tal, onze aantallen werknemers en Post- de door onze leden gemaakte omzet- ten, mogen wij constateren aldus treding van de sanerende c.a.tfc, niet meer een verschijnsel dat speciaal in verband met onze bedrijfstak mag worden gebracht, maar het doet zich thans overal in meerdere of mindere mate voor, terwijl het bouwbedrijf zich daarbij aan de gunstige kant be vindt", aldus de voorzitter van de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond voor het Bouwbedrijf in Nederland, de heer J. Dura Dzn, gis termiddag te Amsterdam, op een be sloten ledenvergadering. Het onderzoek van het Gat van Bestaande C.A.O. werkte voortreffelijk „De sanering op loongebied in het bouwbedrijf, als gevolg van de thans nog geldende c.a.o., is, blijkens uit komsten van talloze onderzoekingen wy constateren amus van voldoende objectieve zijde als de heer Dura „zo nodig op eigen geslaagd te beschouwen. Het z.g. gelegenheid m staat te zun, alle or- "zwarte loon" is, na de inwerking- gamsatorische werkzaamheden te - - - - verrichten^ De overheid zou dus, in dien er een bedrijfschap zonder de N.A.P.B. zou komen, toch nimmer aan ons voorbij kunnen gaan, zonder het algemeen belang te schaden". Met betrekking tot het aanbeste dingswezen gaat onze voorkeur uit naar een privaatrechtelijke regeling met strenge sancties. Deze regeling Wormer door kapitein Blommaart zal ten principale in het gehele land ondervindt stagnatie door de koude, en in alle sectoren moeten gelden. Daardoor zal de kapitein van de Het rapport van de staatscommis- explosievenopruimingsdienst zijn „de- sie van 1967 biedt een bruikbare ba- tector"-apparatuur niet voor de vol- sis voor een aanbestedingsregeling, gende week maandag in bet tweede Afwachten lijkt niet langer verant- gat van Wormer kunnen neerlaten. Sprekende over de doorberekening woord. „We zullen zelf samen met De mannen, die rond het gat werk- van verhoogde sociale lasten per 1 de andere aannemersorganisaties een zaam zijn, zien de koppelingen van maart a.s. merkte de voorzitter op, uitgewerkte regeling dienen te con- de non-ferrometalen pijp, die de dat thans een verhoging van de ar- cipiëren. Wanneer wij ons beijveren sonde naar beneden brengen moet, beidsinkomens in geen geval in de een regeling door te voeren, ongeveer onder hun handen vastvriezen, plaats komt van zwart loon, doch een als die, welke de staatscommissie Gisteren kwam de pijp tot op 12 reële verzwaring zal betekenen voor heeft voorgesteld, zou het mij ver- meter diepte. de loonpost. Een voorwaarde voor wonderen als overheid en opdracht- in totaal is het voldoende tot een goedkeuring van de loonsverhoging gevers daar niet tenslotte geheel diepte van 24 meter door te dringen, op zichzelf is, dat deze gelijke tred achter zouden gaan staan", zo besloot De laatste twaalf meter zullen onge- moeten houden met de verhoging van de heer Dura zijn rede. de produktiviteit. Deze is, aldus de voorzitter, bij een fabriekmatig stan- daardprodukt wellicht exact te bere kenen, ten aanzien van ons produkt gelden zeker andere rechtmatighe den. Inderdaad.zanger Willy Alberti moest gisteravond letterlijk het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam uit vluchten om het vliegtuig naar New York te halen. De machine zou om 23.05 van Schiphol vertrekken en Willy moest nog laat in de avond optreden; vandaar die haast Foto's: Willy Alberti wierp tijdens zijn optreden stiekum een blik op zijn horloge om even later weg te vluchten naar de auto die hem naar Schiphol zou brengen. GLASOYEN LIEP OVER veer twee dagen vergen. Eerst daar na zal de kapitein het verklikker-toe stelletje aan een lang snoer in de buis kunnen neerlaten. Hij zal dan bij het gat aan een aan tal metertjes de resultaten kunnen aflezen. De kapitein blijft er bij, dat N.V. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN (Advertentie) Gistermiddag is een glasoven van de Verenigde Glasfabrieken te Schie dam tijdens de verhitting overgelo- - 45-Urige werkweek. pen. Het vloeibare glas, dat in deze m .he* i®*3 te vinden is. Of die ovens tot op 1500 graden verhit theorie juist is, zullen de metertjes Met betrekking tot de arbeidstijd wordt, stroomde het terrein op. Er hem vertellen. staat de heer Dura op het standpunt, gingen enige duizenden kilo's glas dat in de c.a.o. als arbeidstijd 45 verloren. De brandweer heeft de In Windhoek Zuidwest-Afrika) uur, met ingang van het nieuwe va- gloeiende massa met twee stralen af- zijn in de afgelopen nacht verschei- kantiebonnenjaar, in 1961 moet wor- gekoeld. Er gebeurden geen persoon- dene Afrikanen gedood, toen politie den opgenomen. Vanaf die datum zal lijke ongelukken. en militairen het vuur openden op arbeid moeten worden verricht tus- De ovens, die 80 tot 100 ton glas oproerkraaiers. Deze hadden getracht sen 's morgens 7 en 's avonds 6 uur kunnen bevatten, staan op het ter- gebouwen in brand te steken uit pro- gedurende de eerste vijf dagen van rein van de fabriek aan de Buiten- test tegen het voornemen hen te ver- de week, terwijl jaarlijks in de perio- havenweg te Schiedam. plaatsen naar een nieuw district, de van 1 november tot 15 februari bovendien arbeid zal moeten worden verricht op zaterdag tussen 7.00 en 13.00 uur. Het vormen van ondernemingsra den, het maken van winstdelingsrege- lingen en dergelijke stuiten, aldus de voorzitter, helaas op bezwaren voort vloeiende uit het karakter van onze bedrijfstak. Postzegel als antwoord Ter uitvoering van het regerings plan ener bouwspaarregeling beval do heer Dura aan, de bouwvakarbei ders in dienst van leden van de N.A.P.B. 'en van de organisaties, die daartoe met de N.A.P.B. zullen sa menwerken, in de gelegenheid te stellen, binnen een redelijke termijn een eigen woning te verwerven. De heer Dura gaf een schets van zulk 'n bouwspaarregeling en uitte de wens dat de N.A.P.B. ook in deze het ini tiatief zal nemen. Utrechtse hoogleraren tegen singeldemping Zeven-en-negentig hoogleraren aan de rijksuniversiteit te Utrecht heb ben er bij de Utrechtse gemeenteraad op aangedrongen, het verkeersplan- Feuchtinger niet te aanvaarden. Dit plan houdt demping, van de singels en doorbraken in 't oude centrum in. De hoogleraren hebben in een adres aan de raad tegen het plan, dat door B. en W. aan de raad ter goed keuring is voorgelegd, zeer ernstige bezwaren van stedebouwkundige, sociologische, economische en andere aard naar voren gebracht. De meerderheid van alle hoog leraren aan de rijksuniversiteit te Utrecht heeft zich nu positief tegen Ihet plan-Feuchtinger uitgesproken. Onder hen is de rector-magnificus, prof. dr. J. F. Nuboer. Kantoorhouder liet zich niet intimideren Gisterochtend zijn de vijf Amste- damse jongens die op zaterdag 9 mei j.l. om 12.10 uur 's middags, met re volvers en pistolen gewapend, een postagentschap in de Landbouw- straat te Amsterdam-oost binnenvie len en tevergeefs trachtten de houder van dit agentschap te beroven, voor de rechtbank in Amsterdam geleid. De officier eiste tegen de hoofd figuren C. R. en A. de G. zeven jaar, tegen de bendeleden C. V. en J. K. de G. resp. zes en vier jaar. Het 16- jarigë bandietje R. M. hoorde twee jaar tegen zich eisen. Uitspraak op 24 december a.s. Terwijl op die zaterdag de 23-ja- rige verfmaler J. K. de G., die reeds zeven veroordelingen achter de rug had, in de gestolen Amerikaanse wa gen, waarvan de motor bleef draaien, vlak buiten de deur wachtte, dron gen zijn vier kameraden het post agentschap. dat in een sigarenwinkel is gevestigd, binnen. Het waren de 21-jarige typograaf C. N. R., driemaal eerder veroordeeld, de 19-jarige bank werker A. F. de G., halfbroer van de in de auto achtergebleven verfmaler een branieschopper die ondanks zijn jeugd reeds tien maal was ver oordeeld voorts de 19-jarige ge- reedsdhapsmaker C. V„ vier maal eerder veroordeeld en de jongste van alle verdachten de 16-jarige schoon maker R. M-, die ter plaatse bekend was en de tip voor de overval ge geven had. De houder van het postagentschap zat achter zijn loket de rekening voor het hoofdpostkantoor op te ma ken toen hij plotseling een der jon gens dreigend hoorde zeggen: „Je geld of je leven. Handen omhoog". Toen hij het hoofd ophief keek hij in de loop van enkele pistolen. Zonder zich een moment te bedenken trok hij impulsief het deurtje naast het loket open en begon links en rechts klappen uit te delen. De jongens lie ten zich niet meteen overbluffen. Tot ontzetting van een 60-jarige weduwe, die achter de sigarettentoonbank stond, losten zij van dichtbij min stens twee schoten op de kordate beheerder. Het eerste schot trof hem in de rechterarm. De man bleef verwoed doorvech ten. Dit was het viertal te veel. Zij gaven de strijd op, verlieten de win kel ijlings en sprongen snel terug in de gereedstaande wagen, die daarna in een oogwenk de straat uitreed en verdween. De roofoverval is overigens niet het enige feit waarvoor zij terecht moesten staan. Zo hadden enkelen van hen op 11 april een inbraak ge pleegd in de Orteliusstraat te Am sterdam. De buit bestond uit geld en rookgerei. Er volgden toen nog enkele inbraken. Gisteren stond ook nog een zesde verdachte terecht, de 21-jarige las ser D. F. S., die echter nimmer met de jongens op pad was gegaan en aan wie alleen ten laste is gelegd dat hij in zijn woning aan het Mercatorplein vier stenguns met bijbehorende mu nitie voorhanden had. Deze verdach te is twee maal eerder veroordeeld. PORNOGRAAF IN ARREST. In Den Haag is in verzekerde be waring gesteld de uitgever van porno grafische lectuur J. van K. Vermoed wordt dat hij ook de schrijver is van bedoelde lectuur. Onderzocht wordt of J. van K. vervolgd kan worden op grond van artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht. De Griekse P.T.T. gaat een post zegel uitgeven met de beeltenis van de Hongaarse staatsman Imre Nagy. Onder de naam van de geëxecuteer de premier staat het opschrift „vrij heid aan de volkeren". De zegel zou als een „Grieks antwoord" aan de Russische P.T.T. moeten worden ge zien: deze heeft nl. een zegel uitge geven met de beeltenis van de Griekse communistenleider Manolis Glezos. ZEEPOST Mot de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Waterland" 13 dec.; Australië: ss „Cambridge" 13 dec., ts „Leverkusen" 16 dec., ss „Cedric" 14 dec., ss „Waroonga" 16 dec. en ss „Orontes" 15 dec.; Brazilië: ms „Wa terland" 13 dec. en ss „Uruguay" 17 dec.; Canada: ss „American Harves ter" 13 dec. en ms „Westerdam" 17 dec.; Chili: via New York 17 dec.; Indonesië: ss „Autolycus" 15 dec. en ms „Tabinta" 17 dec.; Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" 15 dec.; Suri name: ms „Sarpedon" 14 dec.; Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: ms „Carnarvon Castle" 13 dec.; Brits Oost Afrika: ss „Jean Laborde" 13 dec. Inlichtingen betreffende de ver- zendings-data van postpakketten ge ven de postkantoren. De overkomst van zeepost voor de Verenigde Staten blijkt aanzien lijk te zijn bespoedigd, nu de P.T.T. mede gebruik maakt van verzending met schepen uit de Franse havens Le Havre en Cherbourg in die gevallen, waarin verzending via Nederlandse havens te veel vertraging zou op leveren. Dit blijkt uit een antwoord van de directeur-generaal der P.T.T. op een brief van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, waarin twee jaar geleden werd aangedrongen op een zo snel mogelijke verzending onge acht de nationaliteit der schepen, waarmee deze snellere overkomst zou kunnen worden bereikt. De Kamer van Koophandel nam met vreugde kennis van dit antwoord. Het verbondsbestuur van de Katho lieke Arbeids Beweging heeft be sloten om ten behoeve van de slacht offers van Fréjus een bedrag van 1 miljoen Franse francs beschikbaar te stellen. Organisaties voelen niets voor voorschotregeling Na 24 jaar trok de zee toch aan het langste eind Kapitein Johan Vuoria van de Finse houtboot „Anna" gestrand op de rotsige kust van Schotland weigerde aanvankelijk zijn schip, waarover hij 24 jaar het commando heeft ge voerd, te verlaten. De woedende kracht van de opgezweepte golven dreigt echter het schip te verpulveren en men heeft de grijze gezag voerder er nu van kun nen overtuigen, dat hij beter deed het ten dode gedoemde schip te ver laten. Hier wordt hij (tweede van links) 21 uur na zijn bemanning aan land gebracht uitgeput van verdriet en van zijn strijd tegen de woeste zee. In tegenwoordigheid van de minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, is gisteren de centrale commissie van georganiseerd over leg in ambtenarenzaken bijeen ge weest, ter voortzetting van de op 1 december j.l. gehouden besprekingen omtrent de salarispositie van het overheidspersoneel. Er is nog geen beslissing genomen. Alvorens omtrent de in de verga dering van 1 december door de re gering gedane voorstellen een oordeel te geven, werd van de zijde der per- soneelsdelegatie een nieuw voorstel gedaan, inhoudende dat door de regering een voorstel tot een defini tieve regeling der salarispositie van het overheidspersoneel aan de cen trale commissie zou worden voorge legd op 1 februari 1960 met de be doeling daaromtrent zo enigszins mo gelijk op die datum een beslissing te nemen. De minister achtte dit voorstel van dien aard, dat hij daaromtrent nader overleg in de ministerraad noodzakelijk achtte. De centrale com missie kan zich met dit standpunt van de minister verenigen. Geen toezegging. In aansluiting op bovenstaand com muniqué vernemen wij dat de amb- tenarenorganisaties onder de huidige omstandigheden niets voelen voor de voorschotregeling van minister Toxo peus. De vraag is echter, of de minis- teraad voor februari tot een beslis sing kan komen. Men is natuurlijk wel bereid tot uitstel, maar aan dit uitstel wordt geen enkele toezegging verbonden. De voorstellen van minister Toxo peus behelsden oa. een voorschot van 3 procent met een minimum van 12.48 per 1 januari. De organisa ties zijn blijkbaar bevreesd, dat de voorschotregeling in het nieuwe jaar te lang zal duren en dat het aan vaarden van deze regeling hun posi tie in het georganiseerd overleg zal verzwakken. BRAND OP DE „SOESTDIJK". Om ongeveer half drie vannacht is brand uitgebroken op het motor schip „Soestdijk", groot ruim 8.000 ton. Het schip ligt bij de werf van Wilton Feyenoord te Schiedam, waar men het van turbine- tot motorschip ombouwt en het inricht als vries- schip. Om ongeveer half drie ontdekte een wachtsman het vuur. Hij waarschuw de de bedrijfsbrandweer. Omdat het vuur zich via de isolatielagen, die uit kurk bestonden, een weg baande naar het benedenschip, moest spoe dig hulp worden ingeroepen van de Schiedamse brandweer. De brand woedde het zwaarst in ruim vier van het schip. De brand weer, die de vuurhaard moeilijk kon bereiken, stortte grote hoeveelheden water in het schip en op deze wijze gelukte het tegen half zes de brand onder de knie te krijgen. De „Soest dijk" vertoonde toen zwa.re slagzij. Het schip, dat eigendom is van de Holland-Amerika Lijn, zou begin ja nuari gereed moeten komen. Omtrent het ontstaan van de brand is nog niets bekend. Mitterand eet er nog goed van Hr. Ms. Jagers „Groningen" en „Gelderland", zullen na beëindiging van individuele oefeningen op de Senator Mitterand ls in staat van beschuldiging gesteld omdat hij het Noordzee, op 11 en 12 december in JPenbare gezag zon hebben gekwetst door de politie na de „aanslag" die op ■o l* j j i T". inem gepleegd was, met te vertellen van zijn contacten met Pesauet Na Rotterdam gemeerd liggen. De lig- zijn verschijning voor de magistraat werd Mitterand (midden) met zijn plaats is de Parkhaven. advocaat gefotografeerd in een nabij gelegen restaurant.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7