HAREN TEN BERGE f HET NIEUWE MEXICO oude cultuur werkt door in het moderne leven EEN SMELTKROES VAN RASSEN EN TIJDEN DE LEIDSE COURANT HEI NIEUWE MEXICO-CITY Voor haar rol in de nieuwe film van Allied artists „The Hypnotic Bye" welke in Hollywood op stapel staat, heeft de Amerikaanse filmster Allisom Hayes zich dit soort „raket-kapsel" laten aanmeten. Het kapsel, dat doet denken aan de tijd van Lodewijk de veertiende, behaalde op de jaarlijkse wedstrijd van 't kappersgilde van Los Angeles en Hollywood, 'n eerste prijs. Enige maanden geleden werd in het Haagse Gemeentemuseum een ten toonstelling gewijd aan de oude Mexicaanse kunst een expositie, die inmiddels naar Berlijn is verhuisd die in brede kringen de aandacht heeft getrokken. Die aandacht wordt thans weer opgeëist, ditmaal echter voor het nieuwe, het moderne Mexico. Onder de naam „Profiel van Mexico" is in het Tropen museum te Amsterdam, deze tentoonstelling geopend in tegenwoordigheid oan. van Signor Diaz Arias, vertegenwoordiger van 't Mexicaanse ministerie van industrie en hanael, Signor dr. Fernando Gamboa, gedelegeerde van de Mexicaanse regering voor de voorbereiding van deze exposities, expert van wereldformaat op het gebied van oude Ibero-Amerikaanse cultuur, de loco burgemeester van Amsterdam, dr. A. de Roos, de heer R. Cardova, rechter in het Internationaal Hof van Justitie, vele leden van het diplomatieke en consulaire korps en hoofdambtenaren van verscheidene ministeries. naar uiterlijk allerminst homogeen zijn. Jaarlijks worden circa een mil joen kinderen geboren, de bevol kingsdichtheid is echter, ondanks de aanwas (1900 14 miljoen, 1920 ter. Toch kent Mexico verscheidene 16 miljoen, 1950 26 miljoen), vrij gering, n.L 17 per vierkante kilome- grote steden waaronder als grootste de nationale hoofdstad Mexico-City, met AY2 miljoen inwoners de vierde grote stad van het gehele Amerikaan se continent. De officiële taal is het Spaans, daarnaast worden echter ook nog verschillende inheemse (In diaanse) talen gesproken. „Zonnen aan de boom des tijds" Het beeld dat deze tentoonstelling biedt is dat van het huidige Mexico, gezien tegen de achtergrond van de cultuur-historische invloeden, die nog steeds doorwerken. Niet alleen op het gebied van de kunst, maar ook in handel en verkeer, landbouw en in dustrie, van de architectuur vooral. „Mexico is een land van sterke tra dities, van een meer dan duizendjari ge cultuur en van grote landschap pelijke contrasten. Een smeltkroes van rassen en tijden met een sociaal- economische structuur, die zich in volle ontwikkeling bevindt." (Dr. Fern. Gamboa). Land en volk. Het is een op verschillende gebie den „jong" land, niettegenstaande de ouderdom van zijn oorspronkelijke beschaving. Ook geologisch is het nog steeds in ontwikkeling en be roering. Mexico heeft zes hoge vulka nen bedekt met eeuwige sneeuw, met een hoogte tot 5580 meter boven zeeniveau, en een vulkanische keten in het bergland, waar nog in 1943 een vuurspuwende berg is ontstaan, de Paricutin. In februari van dat jaar bemerkte een ploegende boer tot zijn ontstel tenis dat uit een der ploegvoren dam pen opstegen. Er ontstond een spleet in de bodem vol gassen en gloeiende substantie. Drie jaar later was deze vulkaan reéds 460 meter hoog, langs zijn flanken stroomde rode lava naar beneden en bedekte een oppervlak te van 1200 vierkante kilometer. De Mexicaanse bodem is dus verre van stabiel maar bevat veel mineralen als zilver, mica, gips, verscheidene half-edelstenen en soms uranium. Ook het klimaat is vrjj gevarieerd; ge matigd op de hoogvlakten, in het noorden koele winters en warme zo mers, zéér warm in de kuststreken en lage gebieden. De lengte van de grenzen is onge veer 13.000 km., waarvan ruim 9200 km. kustlijn. De oppervlakte bedraagt bijna 2 miljoen vierkante kilometer, ruim zestig maal zoveel als Neder land. Het heeft een bevolking van 34 miljoen zielen, ethnografisch gevormd uit twee groeperingen: de autochtone bevolking en Europeanen, voorna melijk Spanjaarden. Deze vermen ging heeft het aanschijn gegeven aan de moderne Mexicanen, die echter Geschiedenis. De geschiedenis van Mexico wordt verdeeld in vijf perioden, door de bevolking met trots genoemd: „Vijf zonnen aan de boom des tijds". De eerste is de prae-columbiaanse periode (1500 v. Chr.1521 n. Chr.). In die tijd vormden de Azteken het voornaamste volk. In de dertiende eeuw bereikten deze als nomaden het Mexicaanse hoogland, waar zij van de zich daar reeds bevindende be schavingen, voornamelijk die van Teotihuacan en de Tolteken, religieu- se en artistieke voorstellingen over namen en in minder dan een eeuw tijds een machtig rijk ontwikkelden. Tenochtitlan, nu Mexico-City, was ten tijde van de komst van Colum bus in het westelijk werelddeel, rij ker en meer bevolkt dan alle Spaan se en de meeste andere Europese steden. Met de verovering van de stad door Cortés werd de ontwikke ling van de oude cultuur onderbroken. Het koloniale tijdperk, dat met de val van Tenochtitlan begon, is het tijdperk van de Mesties, waarin in heemse zowel als Europese tiekken zijn verenigd; Indiaans en Spaans bloed vermengde zich. Drie eeuwen was Mexico een Spaanse kolonie, het Kruis nam de plaats in van de oude goden. De oude bouwkunst ging te niet, de koepel verving de pyramide. Met de 18e eeuw kwam het stre ven naar grotere vrijheid. De Mes ties ging de door het Spaanse gezag geintroduceerde vormen op eigen wij ze interpreteren. Dit was de voorbe reiding van de eigen vrijheid. Hij kwam in aanraking met de denkbeel den, die tot de Franse revolutie leid den. Creolen, Mestiezen en Indianen wilden hun land zelf besturen. Don Hidalgo, een bescheiden dorpspastoor, begon in 1810 de onaf hankelijkheidsstrijd. In 1857 werd een liberale grondwet afgekondigd waar bij de slavernij in Mexico werd afge schaft. De Indiaan Benito Juarez won de strijd tegen de stro-keizer Maxi- nuliaan en diens Franse „opdracht gevers". De jongste periode neemt een aan vang met de revolutie van 1910 toen arbeiders, boeren en ambachtslieden zich verenigden in de strijd tegen de militaire dictatuur van de in 1876 aan het bewind gekomen Porfirio Diaz. De beginselen van de revolte in 1910 werden vastgelegd in de grondwet van 1917. De huidige pre sident is Adolfo López Mateos. Betrekkingen met Nederland. Economisch gezien behoort Mexico tot die Latijns-Amerikaanse landen, waarheen Nederland in toenemende mate exporteert. Weliswaar heeft ons land sinds 1953 nog steeds een pas sieve handelsbalans met Mexico ge had, terwijl Mexico daarentegen met Nederland een voordelig saldo kan noteren, doch in de laatste jaren gaat in elk geval een belangrijke vaarde aan exportprodukten naar Mexico. Hieronder nemen de Neder landse chemische produkten, waarbij geneesmiddelen en meststoffen, een eerste plaats in (in 1958 voo" een waarde van ruim 14 miljoen gulden), terwijl electro-technische produkten op de tweede plaats komen met 9 miljoen gulden. Veder zijn in de uitvoer naar Me xico nog machines van betekenis. Aan de verbetering van de Mexi caanse landbouw neemt ons land deel door de uitvoer van meststoffen, zaai en pootgoed. De invoer van Mexicaanse produk ten in Nederland bestaat onder meer uit katoen, lood, zwavel, sinaasappe len, koffie, cacaobonen, veekoeken eD tabak Er is dus sprake van een levendi ge uitwisseling van belangen tus sen beide landen en Mexico komt hier dan ook steeds sterkei in de al gemene belangstelling. Met dit doel is de tentoonstelling „Profiel van Me xico" dan ook georganiseerd, waar bij meer speciaal is uitgegaan van hetgeen op economisch en sociaal terrein gepresteerd wordt. De tentoonstelling. Voor deze tentoonstelling had bij na geen betere titel gekozen kunnen worden: ze geeft een doorsnede van Mexico te zien, waarbij nagenoeg alle facetten van land en volk worden belicht. Men ontmoet er Mexico op overrompelende wijze en men ziet de Mexicanen „levensgroot" bezig in hun dagelijkse doen en laten door een zeer groot aantal foto's van soms enorme afmetingen. Zonder dat iets tekort is gedaan aan de oude culturen van de vroe gere indianenvolken in het gebied, dat thans door Mexico wordt ge vormd, blijkt duidelijk, dat men hier te doen heeft met een modern land, dat breed de vleugels weet uit te slaan, zoals wordt gesymboliseerd door de adelaar van onyx, speciaal voor deze tentoonstelling gemaakt, waarin een menselijke figuur is op genomen. Foto's en wandschilderingen, waar de Mexicanen bekend om zijn, geven de culturele revolutie van het land weer. Een der wanden draagt het silhouet van Mexico's verschillende streken met typerende voorwerpen als mineralen en landbouwvoortbren- selen. Maar achter al deze dingen wordt de mens van Mexico tot leven gebracht in al zijn rijkdom van be volkingstypen en hun milieus, die de Indianen en de Spanjaarden tot ba sis hebtfen. In woord en beeld wordt deze bonte samenleving voor ons geplaatst. De landbouw met zijn produkten, projecten, onderwijs en voorlichting, trekt de aandacht, evenals de geëx poseerde voorwerpen betreffende electrificatie door enorme water krachtcentrales, de mijnbouw en de petroieumwuming. Deze laatste bron van welvaart wordt gesymboliseerd door een gestileerde „spuitende" olie bron, waar de vloeistof opwelt uit het hoofd van Quetzalcoatl, de Gevederde Slang, het oude symbool van het ver bond tussen Hemel en Aarde. Interessante voorwerpen, maquet tes en foto's geven voorts een beeld van de drie grote perioden van de Mexicaanse architectuur, de prae-co lumbiaanse, de Spaanse barok en de moderne, beeldende kunst, onder wijs en universiteitsleven. Met be trekking tot dit laatste verdient spe ciale aandacht de grote maquette van de universiteitsstad van Mexico, wier hogeschool de eerste is van Latijns- Amerika en met pl.m. 45 duizend studenten tevens de grootste. Verder vragen de aandacht gezond heidszorg en folklore, volkskunst, na tionale klederdrachten, enz. Een gemis. Eén ding hebben wij op deze, toch veel-omvattende tentoonstelling ge mist, n.l. het „profiel" van het gees telij k-religieuse leven In het huidi ge Mexico. De bevolking is (in naam althans) zeer overwegend katholiek. Het uiterlijk vertoon, verweven met de zeer oude tradities en symbolen wij schreven daarover reeds bij ge legenheid van de tentoonstelling van oude Mexicaanse kunst in Den Haag vindt de bezoeker weliswaar be scheiden terug in de afdeling die aan de volkskunst en de folklore is ge wijd, doch vragen omtrent de positie van de kerk en de plaats die de re ligie nog in de Mexicaanse volksge meenschap inneemt, blijven geheel open. Hoewel de doorsnee-Mexicaan zich nog altijd katholiek noemt komt dat in de wat we zouden noemen „aesthetische" kunst niet tot uiting. We zagen een stenen crucifix uit het begin van de z.g.n. koloniale periode, met motieven aan de oude Aztekenkunst ontleend, maar dat was opgesteld als een soort tegenhanger van een beeld van Ehocatl, dc god van de wind. Ook zagen we enkele voorbeelden van bouwwerken uit de Spaanse Ba- roktijd maar een afbeelding van een modern kerkgebouw op deze tentoon stelling van het nieuwe Mexico, dat door de vermenging van het zeer oude met het geheel nieuwe in de architectuur de ontwikkeling van een geheel eigen stijl vertoont, hebben we niet kunnen ontdekken. Ondanks dit manco echter raden wij ieder, die kennis wil maken met leven en volk in dit dynamische land, de expositie te gaan zien. Ze blijft, als wintertentoonstelling van het Tro penmuseum, drie maanden geopend tot 1 februari. W. PRINS.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4