van.p!!"?L!",!"®£!Middenstand in ons land nog steeds ondergewaardeerd Stomme getuige van drama in de storm 4»oudigebestrijdings°"t,sver5a<'er'"9 NedK"k Chefarine ,4 Noord-Nederland sneeuwwit De algemene herziening van de belasting-wetgeving Vertegenwoordiger na eis van drie jaar meteen in vrijheid gesteld Leen Wessels keek de dood in de ogen Ambtenaren verduisterden van sociale zaken WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Pon elkaar en doen umnrtamn I Vier helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtigen weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. „Laten wij ons geen illusies maken: alléén als wij middenstanders samen- krachtig zijn, wanneer wij ons aaneensluiten in onze organisatie, wanneer wij met deskundigheid, overtuiging en élan ons doel nastreven, zullen wij bereiken wat wij wensen. Hoewel in de middenstand ongeveer 1 miljoen mensen werk vinden, hoewel onze bijdrage in het nationale inkomen onge veer gelijk staat aan die van de landbouw, nemen wij als groepering slechts een minderheidspositie in. Wij zullen zelf moeten veroveren wat wij wensen, het zal ons niet cadeau gegeven worden. Nog steeds moeten wij echter een onderwaardering vaststellen ten aanzien van de betekenis van de midden- Togen pifnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, en kleinbedrijven in onze economie. W;j ervaren herhaaldelijk, dat in vele wam die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. maatschappelijke kringen en door leidende figuren achteloos wordt voorbij- 20 tabl. f0,80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabt. f3.60 gegaan aan de betekenis van onze groep, die zelf zijn positie maar meet ver overen. Gelukkig hebben we heel wat veroverd op sociaal, economisch en politiek gebied. Er is reeds goed werk verricht op het gehele maatschap pelijke terrein. Maar daarmee zijn we er nog lang niet". Aldus de heer J. A. Koops, voorzitter var. de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond in zijn openingsrede van de heden te Utrecht gehouden bondsvergadering. (Advertentie) Verdediging van positie Officiële onderwaardering. Acht redders, die met hun reddingsboot „Mona" op weg waren de bemanning van een losgeslagen lichtschip aan de oostkust van Schotland te redden hebben hun menslievende heldhaftigheid met de dood moeten bekopen: kort na hun vertrek uit de haven spoelde dt zwaar beschadigde reddingsboot leeg op de kustVan zes man heeft men de stoffelijke overschotten kunnen bergen, twee worden er nog vermist. Hier zien we de reddingboot op het strand: stomme getuige van een drama in de storm. Een oud zeer is het ontbreken van Al hebben we reeds een positie de Nederlandse middenstand in het verworven waar we heus niet over Sociaal en Economisch Comité van Het noorden en oosten des lands is te klagen hebben, we zullen deze toch de Euromarkt. De middenstand van «j. moeten verdedigen en versterken en de andere vijf landen is wel hierin gewo den door de eerste sneeuw- om dat te bereiken, zullen we aan be- opgenomen. De rollen zijn in de Ne- val van de aanstaande winter. Te- paalde voorwaarden moeten voldoen, derlandse afvaardiging in hoofdzaak voren al waren de meeste wegen door 20 ™r™lgde de heer Koops. verdeeld tussen industriële werkge- i, In het heden aangeboden rapport vers en werknemers. En al zullen we yzel glad geworden, zodat het verkeer „Middenstand in beweging" zijn een bl*Jvan Protesteren tegen de djjcri- grote moeilijkheden ondervond. groot aantal van deze voorwaarden nrmatie van "e Nederlandse midden- In Friesland vroeéén qind«? Hp late te vinden: op het gebied van de eco- stand> we gaan toch met by de pak- namiddag een felle sneeuwjacht. en maatschanoeliike waar- neerzitten Binnenkort zal er Financiën in Tweede Kamer De heer W. Wenneker is maan dagavond met zijn auto tengevolge van de gladheid in een S-bocht ge slipt, in het Noordhollandskanaal ge reden en verdronken. Een mede- inzittende, de 19-jarige A. Kist, even eens uit Noordscharwoude, slaagde er in het portier van de zinkende auto te openen en de wal te bereiken. De sneeuw is hier en daar tot duinen op gejaagd. 't Verkeer wordt zodanig be lemmerd, dat verscheidene busdien sten moesten worden gestaakt. nomische en maatschappelijke waar- dering v.n de middenstand, de sa- in Brussel een Nederlands secretan- menwerking in de P.B.O., op het ter rein van de sociaal-economische ont wikkeling, die voor de middenstand voor de midden- en kleinbedrij ven bij de E.E.G.organen worden ge vestigd namens de drie in de Com- De sneeuwval in Gelderland heeft betekent, zich tot dusverre beperkt tot het noor- Door dit -apport bewijzen wij als delyk deel van de Achterhoek. Het is middenstandsbeweging kwaliteits- een niet keheel geruisloze revolutie !™isje van J°^er,JeS samenwerkende Middenstandsbonden. Over de bekende problemen in de bakkerij wereld, zei spr. dat daar tot nog toe bij een 'beetje stuif- werk te kunn°n brengen, zo ging spr. nieerderheid van de S.E.R. m.b.t. de Minister Zijlstra en staatssecreta ris Van den Berge antwoordden gis termiddag op de beschouwingen over de domeingronden. Dat het aantal staatsboerderijen be paald niet aan de krappe kant is, bleek een mening te zijn, die de be windsman deelt met de KVP-afge- vaardigde Engelbertink. Met name in de Wieringermeer zijn de landbouwbedrijven, die door de staat worden beheerd, opvallend tal rijk. Daarom zal de minister nagaan, of dit aantal kan worden vermin derd. Over de reeds in 1956 ingediende motie-Biewenga betreffende het ver pachten en yerkopen van domeinen, kon de bewindsman nog geen uit sluitsel geven: het kabinet beraadt zich er nog over. De beslissing is echter binnen korte tijd te verwach ten. Is ze eenmaal gevallen, dan zal de Kamer er zo spoedig mogelijk over worden ingelicht. De bewindsman verweerde zich met kracht tegen suggesties van de socialist Egas. De vragen, door dit Kamerlid gesteld, kan prof. Zijlstra niet anders zien dan tegen een ach tergrond van wantrouwen tegen zijn beleid. Minister Zijlstra deelde mee, dat er géén bezuinigingscommissie voor de overheidsuitgaven zal worden inge steld. De controle op de doelmatig heid der uitgaven behoort immers tot de taak van Staten-Generaal en minister. Wat de geheime uitgaven betreft, de bedragen die daarvoor zijn uitge trokken, kunnen weliswaar- aanzien lijk worden genoemd, doch in ver houding tot het geheel van, de begro ting zijn ze niet excesief hoog. De aard van deze betalingen verhinderde de minister, er nadere inlichtingen over te verschaffen. Staatssecretaris Van den Berge, die de fiscale aangelegenheden besprak, sprak de hoop uit, dat de algehele herziening van de belastingwetgeving, wanneer ze eenmaal door de rege ring is voltooid, door de Komer zo snel mogelijk zal worden afgedaan. De regering verlangt ernaar, zo zei de staatssecretaris, deze langdurige kwestie beëindigd te zien. De staatssecretaris liet de waar schuwing horen, dat men een even tuele belastingverlaging in 1960, waar over minister Zijlstra zich tijdens een vorige vergadering in uiterst voor zichtige bewoordingen heeft uitgela ten, niet mag koppelen aan de alge mene herziening van de belasting wetgeving. Dit bracht de afgevaardigde Pe ters (KVP) er toe, te concluderen, dat dan, indien de heffingswetten niet voor het einde van I960 in het staatsblad worden gepubliceerd, zulks niet mag betekenen, dat van belas tingverlaging geen sprake zal zijn. Hoewel dr. Van den Berge niet van zins was, de Successiewet afzonder lijk te wijzigen, beloofde hij met z.g. kwijtscheldingsbeleid te verruimen.. Hij antwoordde hiermee de Kamer leden, die ervoor gepleit hadden, de gereduceerde belasting van 10 pro cent op schenkingen aan culturele, maatschappelijke en menslievende instellingen niet slechts te laten gel den voor het binnenland, maar ook voor Nederlandse instellingen, werk zaam in de onderontwikkelde gebie den (zending en missie). Cumulatie van belastingaanslagen kan volgens dr. Van den Berge niet worden voorkomen, tenzij wat on denkbaar is alle biljetten juist zou den worden ingevuld. Dat voor oude en nieuwe panden een aanmerkelijk verschillend bedrag aan inkomstenbelasting moet worden betaald, is een moeilijkheid, die vol gens de staatssecretaris geringer wordt, naarmate de huren worden aangepast. Door gladheid op de weg is gis termiddag in Katwoude onder de ge meente Monnikendam een NACO-bus tegen een vrachtauto gebotst. Enkele buspassagiers liepen lichte verwon dingen op. De chauffeur raakte be kneld achter zijn stuur, maar bleek, nadat hij bevrijd was, niet ernstig gewond te zijn. Twee werden gered sneeuw gebleven, in Overijssel ligt verder. Al uit de samenstelling van een laagje van enkele centimeters. de commissie blijkt, dat wij een res- Op de Veluwe komen hier en daar pectabele braintrust kunnen opbren- gladde wegen voor. Bij de Woeste £en. waaronder een zeer hoog per- centage. academici. Als middenstand ?Pzl_cnt kunnen wij beschikken over een nóg bakkerij paragraaf van de Arbeidswet, de onderwaardering van en de on kunde over de middenstandsbakkerij zowel in economisch als in sociaal Hoeve ziin gisteravond door de "lad- centage. academici. Als middenstand opzicnt wel zeer ten voeten uit xioeve zyn gisieravona aoor ae giaa k - beschikken over een nÓP hfreft gedemonstreerd. Maar noch de heid zes auto's op elkaar gegleden. DescniKiien over een nog bakke? norh pe.alarmeer- Er was wat materiële schade. 7 f1"^ araenaa^ van gezond en ^,,i Uit den Helder en Alkmaar wordt m5nsïï en v,aP T' len ^ï™ie«nSft TP£ pa^en r^t uRsluUend de kwaliteit Lt van de middenstand, maar hun bij- Sprekende over de bezitsvorming, straten in Den Helder zyn glad door js onmisbaar om tot kwaliteits- verwees de heer Koops naar de de georganiseerde middenstand zul len zich hier in een hoek laten drin- ijizel. De bootdienst op Texel vaart on regelmatig wegens de harde zuid oostelijke wind en de lage water stand. Verkeer komt op dreef. werk te komen. Toezegging en waarschuwing. den van prof. Romme dat „persoon lijk duurzaam bezit voor de betrok kene de mogelijkheid bevordert van het ontplooien van initiatief, het be- We mogen gerust zeggen, aldus de nutten van bijzondere kansen, het ge- heer Koops, dat het in de midden- nieten van grotere onafhankelijk- stand door de toenemende algemene heid". De middenstanders weten uit welvaart ook goed gaat: de cijfers eigen ervaring hoe waar dit is. In de noordelijke provincies van bet düideiyi uit. Ook voor de Nederland heerst op het ogenblik toeicomst een vrij constante temperatuur van stig. zijn de verwachtingen gun- Maar als men dan ziet, aldus de heer Koops, op welke wijze dit per soonlijk duurzaam bezit belegd moet worden, dan praat men over vele Jan Zomer, runner op de sleep „Port Sunlight", een zuiger, welke door de Nederlandse sleper „Titan" getrokken werd, maar waarvan de tros knapte. Zomer kon, na een ver woed gevecht .net de wilde golven, veilig het strand bereiken, evenals een Engelse collega. Een derde col lega ond de dood, terwijl van een vierde nog niets bekend is. zes graden onder nul. Af en toe valt dij kader moet ook onze hou- er wat stuifsneeuw die door de har- ding ten opzichte van het nieuwe dingen, maar het sparen voor een de oostenwind op hopen wordt ge- loon- en prijsbeleid worden gezien, eigen bedrijf wordt zelden of nooit jaagd. Het verkeer ondervindt daar- Wij hebben ten aanzien van het prijs- genoemd. Bij de „heerlijkheden", die van echter aanmerkelijk minder be- beleid ingestemd met een aantal be- in het vooruitzicht worden gestéld bij lemmeringen dan gisteren het geval perkingen. Dit betekent, dat de prij- goed sparen, wordt de opbouw van was. zen ™et verhoogd zullen worden, een eigen bedrijf niet of nauwelijks De autobusdiensten konden van- tenzij in zeer dringende omstandig- aangeroerd, juist nu het probleem morgen vanuit Groningen zonder he.den» enz., omdat wij er van over- van de opvolging in het midden vertraging van enige betekenis on- tuigd zijn dat het algemene belang standsbedrijf een acuut probleem is. derhouden worden. Enkele goederen- e^s^' da* onze v°Ue medewerking treinen hadden gisteravond laat en verlenen aan een stabiel prijsniveau. Toekomstplannen, vannacht enige vertraging, doordat Sestegen kosten, vooral wissels vast bleven zitten. Net op wagen uit tijd Beroving bewezen én niet bewezen Precies een uur nadat de 31-jarige vertegenwoordiger H. O. B. van O. uit Amsterdam door de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank drie jaar gevangenisstraf we gens het medeplegen van diefstal met geweld tegen zich had horen eisen, willigde de rechtbank het ver zoek in van de raadsman, om de ver dachte onmiddellijk in vrijheid te stellen- De rechtbank baseerde haar beslissing op grond van het feit, dat naar haar mening aan de hand van de dagvaarding ten aanzien van de vertegenwoordiger geen veroordeling mogelijk is. Het betrof hier de beroving van een Noorse zeeman in de vroege ochtend van 26 juli j.l. op de Schip- holweg. Tegen de 22-jarige sahilder Y. T. uit Amsterdam, die naar de mening van de officier het leeuwen deel in de berovingop zijn naam heeft, luidde de eis vier jaar gevan genisstraf met aftrek. Beiden was ten laste gelegd „dief stal in vereniging op 26 juli geduren de de tijd bestemd voor de nachtrust op de openbare Provinciale weg Die- menOuder Amstel van een porte feuille met 600,ten nadele van de Noorse zeeman T. M. Burchard na hem meermalen in het gezicht te hebben gestompt, waardoor hij viel en hem daarna in een sloot te schop pen, waardoor de Noor tot zijn schou ders in die sloot terecht kwam". De schilder gaf ter zitting toe, dat hij met de Noor gevochten had. Maar zowel hij als de vertegenwoordiger zeiden, dat de laatste, die aan het stuur had gezeten, niet uit de wagen was geweest. De schilder had de por tefeuille op de kant van de sloot ge vonden, toen hij probeerde de zee man er uit te trekken. In zijn requisitoir zei de officier de diefstal met geweldpleging in ver eniging bewezen te achten. De verdediger achtte „absoluut niet bewezen", dat de vertegenwoor diger de ten laste gëlegde feiten - - heeft begaan. De raadsman zei ten Molrl wan CA/-!ala valran aanzien van het aandeel van zijn QvlU V Cl al JV/vICIIC idl%dl cliënt te twijfelen aan de verklaring van de Noorse zeeman, die kort na de I eveneens in de neriode van 1952 tot berovin8 afgelegd. „Ik kan mij In zeven laar IMS eeSleeS tin liS. ee voorstellen, dat de Noor toen geen en met 1SÖ8 gepleegd, ten laste ge- helder had over hetgeen 6 precies had afgespeeld". De verdedi- Deze ambtenaren maakten er een ger vroeg vrijspraak en onmiddellijke Vier jaar gevangenisstraf met af- f."0011*6 van strookjes te onder- invrijheidstelling, welk verzoekdus -«HL. K:.i tekenen met namen van mensen, die door de rechtbank werd ingewilligd. recht op ondersteuning hadden, liiaar Voor de schilder Y. T. werd een de rechtbank te Arnhem gisteen ge daarvan geen gebruik maakten, en aanmerkelijk lagere straf bepleit. Uit- •jarige voormalige de2e ter staling aan te bieden aan spraak op 22 december a.s. van sociale zaken. Het waren bedragen variërend van ƒ40 tot 100 en meer. loon- en huurverhogingen zullen wij Over de plannen met betrekking uit eigen middelen moeten opbren- tot de Bond, zei de heer Koops nog, gen. dat een waardige huisvesting in het Ten aanzien van de loononderhan- komende jaar verwezenlijkt gaat delingen zou ik toch wel een waar- worden, een nieuw eigen pand aan de schuwende vinger willen opsteken, Laan van Meerdervoort in Den Haag zo vervolgde de heer Koops. In som- worden betrokken. In het voor- mige branches bestaat de geneigdheid •'aar za^ een buitengewone bondsver- om hogere lonen te gaan betalen dan gsuenng worden gehouden, waarin de gestegen productiviteit, of dp ver- nieuwe statuten zullen worden vast- Op de Vondelingenweg te Rotter- wachte stijging daarvan, toelaat. Een gesteld, dam is gisteravond een auto door dergelijke handelwijze leidt, indien Spr. herdacht vervolgens de heren een rangeertrein meegesleurd en het College van Rijksbemiddelaars er Olnon, Klein Schiphorst, Oostermey- daarbij zwaar beschadigd. geen halt aan toeroept, tot inflatie. er, Klompé en Van Gemert. Ik be- By het bepalen van het loon- en Sin eenzaam te voelen op de top De motor van de personenauto was prijsbeleid is echter ook weer geble- en deze eenzaamheid, aldus besloot juist afgeslagen toen de wagen op ken, dat zich in de midden- en klein- de voorzitter van de N.R.K.M., wordt de rails stond en de bestuurster wist bedrijven speciale omstandigheden nu 20 ëro°t> dat ik geloof dat de tijd deze niet tijdig op gang te brengen, voordoen. De regering was volledig ®aat aanbreken, dat ik naar een la- Zij kon nog vlak voor de naderende bereid hierover te praten maar dat ëer> meer bewoonbaar gebied ga af- trein de auto verlaten. duurt enige tijd. Wij hebben dus bij dalen. t. het aanvaarden van het beginsel van De vergadering duurt voort. Tij- De bestuurster woont op de Von- gedifferentieerde loonpolitiek en een dens de middagbijeenkomst werd het- delingenweg, waar het ongeval ge- stabiliserend prijsbeleid tevens een rapport „Middenstand in beweging" beurde. Zij had de auto achterwaarts uitwerking moeten aanvaarden, die aangeboden, toegelicht door mr. F. de garage uitgereden, waarna de bij vele branches weerstanden en J. H. Bachg, raadsadviseur van de wagen op de rails stopte. misverstanden opriep. N.R.K.M. zeven jaar 857 falsificaties i gisteren ge- eist tegen de ambtenaar van sociale zaken P. V., die ervan wordt verdacht ongeveer 75.600 te hebben verduisterd ten na dele van sociale zaken te Arnhem in de jaren 1952 tot en met 1958. TT Top Naeff krijgt gedenkteken. De officier berekende, dat V. in In opdracht van een6 DSrdts comité 857 gevallen falsificaties had ge- heeft de Amsterdamse beeldhouwer Tegen de 47-jarige J. C. van K., ook pleegd of, gemiddeld over zeven jaar a. Jansma een gedenkteken vervaar- een inmiddels ontslagen ambtenaar berekend om de drie dagen één. digd ter nagedachtenis aan de twee van sociale zaken te Arnhem, eiste de De officier legde een zwaardere jaar geleden overleden schrijfster officier één jaar met aftrek, waar- strafmaat voor deze verdachte aan, mevr. A. v. Rijn-Naeff. Het gedenk- van drie maanden voorwaardelijk omdat hij al eerder was veroordeeld teken zal werden geplaatst boven de met een proeftijd van drie jaar. Hem en, in tegenstelling tot van K., on- voordeur van haar geboortehuis, wiaren soortgelijke verduisteringen verschillig stond tegenover de ernst Nieuwe Hf ven 38. Op 24 maart zal tot een totaal bedrag van 7.500, van zijn misdrijven. ihet onthuld worden. Letn Wessel uit Umuideu kijkt gelukkig de wereld in: Hij werd met zijn hondje doer de reddingsboot van Brixham gered van een lichter welke door de sleepboot „Cycloop" getrokken werd, doch waarvan de kabel gekant moest worden. De sleep was onderweg van Nederland naar W.-Afrika, doch werd ter hoogte van het Britse graafschap Devon door de storm gegrepen. Een der opvarenden van de lichter is tijdens de reddingspogingen overleden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8