Amerika biedt 250 »Thunderchiefs« aan KANS VOOR NEDERLANDSE EN BELGISCHE INDUSTRIE Geen »Starfighter« en geen »Mirage« STORTINGSPLICHT TOT AUGUSTUS Minister Zijlstra voelt veel voor inkrimping getal staatsboerderijen Bejaarde man verbrand Jong echtpaar door verstikking gedood WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT De strijd om de vliegtuigorder van de Nederlandse en Belgische lucht machten is gisteren in een nieuw stadium gekomen. Was het probleem voor de beide regeringen tot dusver, dat zij moesten kiezen tussen de Franse Mirage III en de Amerikaanse Starfighter G, gisteren zijn op het de partement van Defensie voorstellen overhandigd van de Amerikaanse fa briek Republic Aviation Corporation, die de F-105 D (Thunderchief) in produktie heeft. Deze Amerikaanse fabriek, waar van momenteel een onderhandelings delegatie in ons land vertoeft al dus „Trouw" komt met een plan om 250 Thunderchiefs voor de Ne derlandse en Belgische luchtmachten te fabriceren, voor 1.4 miljoen dollar per stuk. Deze prijs licht aanmerke lijk bóven die van de Sharfighter en de Mirage, maar de Amerikanen deel den mee, dat de Amerikaanse rege ring bereid is om met Nederland en België te onderhandelen over Ame rikaanse financiële steun. Daarbij deelden zij mee, dat Ame rika zelf geen Starfigters maar Thunderchiefs voor zijn luchtmacht zal aanschaffen, omdat gebleken is dat de Thunderchief in alle opzichten èn operationeel èn defensief, beter zal voldoen dan de nog niet in pro duktie zijnde Starfighter. De Amerikaanse jachteskaders in Europa zullen ook met deze machines worden uitgerust. Dat men van de zijde van de Republic Aviation Cor poration zoveel belangstelling voor Nederland heeft, komt omdat Neder land van de Europese Navolanden momenteel het grootste aantal vlieg tuigen nodig heeft (150 tegen België 100). De Amerikanen zijn bereid 87 pro cent van de produktie door de Neder landse en Belgische industrieën te doen plaatsvinden, zodat de transac tie ook economisch voor Nederland aantrekkelijk wordt, te meer omdat ook het onderhoud van de machines van de Amerikaanse luchtmacht aan een Nederlandse firma zal worden gegund, wanneer de Nederlanders en de Belgen de order bij de Republic Aviation plaatsen. Minder kans Deze Amerikaanse interventie, die kennelijk geïnspireerd is door de Amerikaanse regering, betekent, dat de kansen van de Franse Mirage aan- me'rkelijk minder zijn geworden. Wanneer de beide regeringen zouden besluiten om de Mirage aan te ko pen, dan zullen zij hun plannen im mers moeten financieren zonder Amerikaanse steun. De Starfighter G, waarvan de Europese licentierechten zich in Duit se handen bevinden (minister Visser en staatssecretaris Calmeijer hebben maandag nog met minister Strauss over de vernieuwing van de Neder landse luchtmacht gesproken) staat nog in het begin van de ontwikkeling. De produktie van dit type moet nog geheel op gang komen, terwijl de produktie van de Thunderchief met ingang van 1 januari zal worden ver dubbeld. De Amerikaanse luchtmacht heeft een miljard dollar in de ontwikkeling van dit snelle vliegtuig gestoken. Bij de research waren enige honderden ingenieurs betrokken en de uitwer king van de plannen heeft zeven jaar VAKBEURS VOOR LEDERWAREN EN SOUVENIRS. Van maandag 11 tot en met vrijdag 15 januari 1960 zal in de Jaarbeurs gebouwen op het Vredenburg te Utrecht de zevende Wintervakbeurs voor koffers en lederwaren worden gehouden, in combinatie met de twee de Souvenirsbeurs. Het aantal deel nemers aan de Vakbeurs voor Kof fers en Lederwaren bedraagt 95 (vo rig jaar 85). De inzendingen beslaan een expositie-oppervlakte van 1.500 m2. De Souvenirsbeurs, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in samenwerking met de Vereniging van Souvenirsfabrikan ten, telt 135 exposanten (vorig jaar 125) op een oppervlakte van 1.900 m2. Opheffing grootboek woningverbetering Eisenhowers iriomfiochi in Oosterse praal JUNKER+ RUH reeds vanaf ff 284.- gaan mee tot ver In het jaar 2000 Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp tot opheffing van het grootboek woningverbetering inge diend. De regering meent, zoals be kend, dat bij komende huurverhogin gen geen blokkering meer moet plaatshebben. De regering is ervan uitgegaan, dat de wet vóór 1 augustus 1960 in wer king zal treden. Zij heeft op grond daarvan voorgesteld dat na 31 uli 1959 niet meer bij het grootboek ge stort behoeft te worden. De gestorte gelden (met rente) zul len worden uitbetaald aan degene, die op de dag, voorafgaande aan de Een beeld van de triomfale intocht van president Eisenhower in Karachi (Pakistan). Naast de president staat zijn Pakistaanse ambtsgenoot, generaal Mohammed Ayub Khan. „ST, RAPHAëL" EN „S. BONIFACIUS" SAMEN? Naar de voorzitter van de bond datum van inwerkingtreding van de „St.Raphaël" mededeelde, bestaan er wet, als rechthebbende in het groot- vooruitzichten op een fusie tussen boek staat ingeschreven. Met de uit- deze bond en de bond „St. Bonifa- Advertentie) betaling zal spoed worden betracht, cius". Wind en zee spanden samen iegen de ,,SeevogeT' Tweede Kamer over drie miljoen geheime uitgaven BRAND IN KATOENAUTO Op de rijksweg 16, tussen de Moer- dijkbrug en Dordrecht, is gistermid dag in de lading van een vrachtauto, eigendom van de firma Wassing te Tilburg en bestuurd door de heer J. A. M. Ermes, uit Oisterwijk, brand uitgebroken. De chauffeur werd ge waarschuwd door een hem passeren de collega. Hij zette de vrachtauto, die met de aanhanger ongeveer tien en een halve ton balen ruwe katoen bevatte, aan de kant, koppelde de aanhanger af en reed de wagen zo dicht mogelijk naar een sloot. De auto werd scheef in de berm gezet en zo doende kon men gemakkelijk de brandende balen verwijderen. De Dordtse brandweer heeft het vuur geblust. De schade was aanzienlijk. Het einde van het 1400 ton metende Duitse vrachtschip „Seevogel", nabij de Zweedse kust gefotografeerd: nog voert het schip een vertwijfelde strijd tegen de golven, die echter over de dekken spoelen en de deklast losgerukt hebben. Het einde van het schip is nabij. De uit zeventien man bestaande bemanning van de „See vogel" is echter dankzij het heldhaftig optreden van een viertal loodsen, die tien maal met hun bootje langszij kwamen geheel gered. De zeelieden moesten echter van het schip springen om hun leven te redden. In de beschouwingen over de be groting van financiën heeft minister Zijlstra gisteravond onder meer het woord gevoerd over de Zuiderzeepol ders. Hij heeft de opvatting tegenge sproken, dat het mogelijk zal zijn de Zuiderzeepolders uitsluitend voor agrarische doeleinden te bestemmen. Ook in dit gebied moet met vestiging van industrie rekening gehouden worden. Dat zal vermoedelijk ook tot uitdrukking komen in het uitgifteplan voor de gronden in Oost-Flevoland, dat binnenkort aan de minister zal worden voorgelegd. De bewindsman deelde met de KVP-afgevaardigde, de heer Engel- bertink de mening, dat het getal staatsboerderijen bepaald niet aan de krappe kant is. Met name in de Wie- ringermeer zijn de landbouwbedrij ven die door de staat worden beheerd opvallend.talrijk. De minister zal na gaan hoe dit aantal kan worden ver minderd. In het algemeen verklaarde de mi nister, dat geen bezuinigingscommis sie voor de overheidsuitgaven zal worden ingesteld. De controle op de doelmatigheid der uitgaven behoort tot de taak van de Staten-Generaal en minister. De geheime uitgaven zijn inderdaad aanzienlijk, aldus de bewindsman. Maar in het verband van de gehele begroting zijn ze niet exclusief hoog. De minister wilde er geen nadere inlichtingen over geven. Daar zijn het geheime posten voor. De CHU-afgevaardigde, de heer Van de Wetering had n.l. over de meer dan drie miljoen, die aan ge heime doeleinden worden bi deed in lichtingen gevraagd. De minister kon slechts van de Kamer vragen de re gering het vertrouwen te schenken dat zij de geheime posten in de ver schillende begrotingshoofdstukken goed zal gebruiken. Staatssecretaris Van den Berge merkte daarna nog op, dat de belas tingverlaging, die misschien volgend jaar doorgevoerd wordt, niet gekop peld kan worden aan een algemene technische herziening van de belas ting, want dan zou men vertraging in de hand werken. RESTEN VAN GERAAMTE GEVONDEN Op het terrein van een aannemers bedrijf aan de Jan Apeldoornweg te Bergen zijn gisteren tijdens graaf werkzaamheden de resten van een geraamte aangetroffen. Deze zijn door de politie in beslag genomen. Het gerechtelijk laboratorium te Den Haag zal ze onderzoeken. Ge dacht wordt aan een zekere B., die kort voor de bevrijding door de B.S. moet zijn geliquideerd. Enige steek houdende nadere aanwijzing bestaat nog niet. „Schilder-prins" in Prinsenhof KORT GEDING TEGEN WEEKBLAD T.V. De omroeporganisaties AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO zijn voornemens in kort geding stopzet ting te eisen van de publikaties der omroepprogramma's in het weekblad T.V. De organisaties zeggen zich hier toe genoodzaakt te hebben gezien om daarmede de belangen van omroep, de luisteraars en de kijkers te be schermen. Te Beerta is gisteravond een boerderij gedeeltelijk afgebrand. Het vuur ontstond in een schuur met hooi, waarin een tractor in brand geraakte. Door de felle zuidooster stond de schuur in een oogwenk in lichter laaie. De brandweer uit Beerta kon het grootste deel van het woonhuis van de boerderij behouden. Er zijn vijf kalveren verbrand, zeven paar den en zes koeien konden worden ge red. De eigenaar is verzekerd. NAUWNAUW Het voor Glasgow bestemde motorschip „Vimeira" dat is gebouwd op de aan een meer liggende Ekensberg werf in Zweden, is met zijn 12.700 ton het grootste schip dat in Zweden ooit op een werf in het binnenland is gebouwd. Het was dan ook een penibele onderneming om het 147 meter lang.e schip door de sluizen op weg naar zee te brengen, gezien het feit dat de sluiskolk tussen beide deuren slechts 132 meter meet. Dank zij de vaardigheid van kapitein Arne Fris een voormalig Stockholms haven-kapitein, verliep alles echter zonder on gelukken. Zoals de foto toont was er maar heel weinig ruimte tussen schip en sluiswanden. Om precies te zijn aan beide kanten 60 centimeter.Het schip zal zijn eerste tocht naar Rotterdam maken. Gisterochtend is in de gemeente Berkenwoude (Z.H.) de 81-jarige heer Louwerens Dekker in brand ge raakt. Des avonds is hij in het zie kenhuis te Gouda aan zijn verwon dingen overleden. De heer Dekker, die reumatisch was en enigszins gebogen liep, was werk zaam op zijn tuin in het Oosteinde. Gewoontegetrouw stopte hij, na een pijp te hebben gerookt deze in de zak van zijn jas. De pijp moet echter nog hebben gebrand, want de be jaarde man bemerkte even later, dat zijn jas warm werd. Bij een poging, deze uit te trekken, is hij gevallen en daar hij niet in staat was zichzelf op te richten, geraakte zijn kleding geheel in brand. De heer Verwaal, een boerenzoon uit de omgeving, vond de man, die in zorgwekkende toestand naar het Van Iterson-zieken- huis te Gouda werd overgebracht. Gistermorgen is het drie maanden getrouwde echtpaar Van der Loos Van Winden in een zelfgemaakte woonwagen aan de Kethelseweg te Rotterdam dood aangetroffen. Waar schijnlijk had het echtpaar de vorige avond bij het thuiskomen de olie- kachel opgestookt en zijn de 27-ja rige timmerman en zijn 24-jarige vrouw onwel geworden en even op bed gaan liggen. De woonwagen kon blijkbaar niet voldoende geventilleerd worden, want zij kwamen om het le ven door koolmonoxydevergiftiging. Gistermorgen werd de vrouw, die overdag werkte, zoals gewoonlijk door een vriendin afgehaald, maar deze kreeg geen gehoor. Wel hoor de zij de radio spelen en brandde er licht. De gewaarschuwde politie vond het echtpaar gekleed te bed lig gen. Op 12 december a.s. zal in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft een tentoonstelling worden geopend van ongeveer honderd schilde rijen en gouaches van wijlen prins Eugen van Zweden, de z.g. schilder- prins". Het zal de grootste tentoonstelling van werken van de prins in het buitenland worden sedert de twintiger jaren. Het initiatief voor deze nieuwe tentoonstelling gaat uit van dr. D. Holten van het Prinsenhof, die in mei van dit jaar een bezoek aan Zweden heeft gebracht. De foto toont dr. G Lindgren in het „Waldemarsudde", het huis van wijlen de prins bij Stockholm dat nu als museum is ingericht, bij een van de schilderijen, welke in Delft te zien zullen zijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7