Scherp AKW Leiden ondernemer in bestudeert de de maatschappij 20 Jaar Benelux-samenwerking in oriëntalistiek te Leiden herdacht Oranjevereniging Sassenheim onzeker over toekomst {eestterrein SCHEPEN IN NOOD 't Noodweer in Zweden WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Inleiding door drs E. A. Bartel Misschien is een van de aantrek kelijkheden der vergaderingen van de kring Leiden van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, de AKWV, gelegen in het informele karakter, dat de bijeenkomsten dragen. Boven dien ontbreken doorgaans de notulen, welk fenomeen de voorzitter, de heer J. A. E. Aalders, gisteravond in de Turk voor deze ene keer toch even wilde signaleren. Een en ander, zeer zeker ook de besprekingsobjecten en de inleiders, ls de oorzaak, dat de AKWV op dr bijeenkomsten flinke groepen leden tot zich trekt. Zo ook gisteravond, toen het „blauwe boek je' ter hand werd genomen, betrek king hebbend op „Persoon en functie van do ondernemer in de hedendaag se maatschappij". De heer E. A. Bartel drs econ., oud voorzitter van de AKWV in de bis dommen Haarlem en Rotterdam, heeft een kernachtige samenvatting gegeven van de punten, welke het hoofdstuk „De ondernemer in de maatschappij" uitmaken. Allereerst gaf de heer Bartel zijn definitie van „de ondernemer": de man, die zijn inkomsten afhankelijk stelt van de uitkomsten van het produktieproces, die arbeid en kapitaal combineert en de continuïteit van zijn onderneming nastreeft. Die alles kenmerkt de on dernemer, die en dit is wel be langrijk door zijn eigen tijd wordt bepaald. In een reeks vragen werd de on dernemer bij de kop gepakt. Is de on dernemer verantwoordelijk voor het algemeen welzijn? Een mede-verant woordelijkheid, aldus de heer Bartel, valt niet te ontkennen, maar zij is gradueel, van mens tot mens ver schillend. In elk geval mag het alge meen welzijn niet geschaad worden door b.v. het leveren van minder waardige produkten. Sprekend over de huidige ontwikkeling in het lonen- en prijzenbeleid zei de inleider, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid aangetast wordt door een afspraken- eisende prijspolitiek. De ondernemer is ook verantwoor delijk tegenover zijn „collega's" (vroeger beter bekend als: concur rent), maar dan alleen in zoverre men fair blijft tegenover die ander. Zeer bepaald is de ondernemer verant- Burgerlijke Stand Geboren: Christina Mathilda dr van W. Wimmers en C. van Oosten; Ro- naldus Gerardus zn van P. C. Devilee en C. van der Burg; Everardus Maria zn van N. J. van Staalduinen en M. J. E. van Winsen; Clara Theodora dr van P. H. van Veen en E. Bloemzaad; Maria Johanna Theresia dr van J. W. P. van Zijp en J. T. Koree; Margare- tha Theodora dr van C. J. van der Pijl en J. C. van der Weijden; Jan Cornells zn vai. F. de Best en C. van Dijk. Gehuwd: J. P. Chaudron en J. Ligtvoet. Overleden: T. van Helden 72 jr, man; A. Stolk 63 jr. man: C. Blans- jaar 85 ir, weduwe van W. F. Later- veer; J. de Rijk 69 jr. man; T. Over- meer 62 jr. man: A. J. W. Sneep 80 jr. echtgenote van A. J. S. van Al phen; M. P Lilies 88 ir. weduwe van D. van Biezen: S Kuiters 65 jr, echt genote van W. Grönloh. woordelijk voor de arbeidsvrede in zijn onderneming: ook hierdoor is het algemeen belang gediend en dat van hemzelf. Op de vraag, of de onder nemer er zich op moet richten, dat Hij in een werkelijke behoefte voor ziet, was de inleider van mening, dat de ondernemer de behoefte verant woord moet stimuleren. Een belangrijk pun'. was dit bleek ook later bij het uitwisselen van gedachten en meningen de maatschappelijke functie van de on dernemer. Er rust op de onderne mer, al naar zijn geaardheid, een ze kere plicht, een rol te vervullen in het bestuur van zijn land, gemeente of in het organisatieleven zonder dat dit zijn onderneming mag schaden en ook zó, dat zijn gezin een primaire plaats blijft behouden. Bij dit alles geldt steeds deze achtergrond, dat de ondernemer als christenmens zijn taak zo goed mogelijk dient te ver richten. Hiermede waren voldoende facet ten belicht om stof te geven voor een uitgebreide onderlinge bespreking, waarbij nog mogelijkheden overble ven tot verdere uitdieping van het onderwerp in eventuele studiegroe pen. Bij het hoofdbestuur bestaat na melijk de wens, d-at de -eacties uit de kath. werkgeverswereld op de behan delde onderwerpen worden verwerkt in een rapport. KOEKOEKSJONG Liet begint te dagen in Den Haag. Duidelijk hebben onze gemeen telijke woordvoerders betoogd, dat de stad in bouwcapaciteit achter raaki door de activiteit, die op het gebied van de universiteitsbouw in de stad wordt ontwikkeld. Er is nu eenmaal maar één arbeidsmarkt en men kan er niet tweemaal uit putten. Jarenlang wacht men, om een voorbeeld te noemen, op de bouw van een kleuterschool aan de Timorstraat. Het NTS-journaal heeft er aan dacht aan besteed; de kindertjes met het oog der camera van „de school tot de schoen" gevolgd. Hun wens is riet verder gekomen dan de gemeen telijke scholen-sinterklaas, wethou der Van Schaik, die als uitdeler van vele goede gaven een pover figuur moet slaan. Hij kan het niet helpen. Op 1 december 1959 was het twin tig jaar geleden, dat op initiatief van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten, in nauwe samenwer king met het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" te Leiden en het Instituut voor Oriën- talisme aan de Universiteit te Leu ven, Nederlandse, Belgische en Luxemburgse oriëntalisten en ar- chaelogen besloten tot een nauwere samenwerking op wetenschappelijk gebied te geraken. De eerste bespre kingen daartoe waren reeds gevoerd in september 1938 ter gelegenheid van het Internationaal Oriëntalisten- congres te Brussel, terwijl de direc teur (toen nog conservator) van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden in de zomer van 1939 een oriënteringsreis door België maakte, ten einde deze samenwer king voor te bereiden. Aanvang der samenwerking. Zo kon in het najaar van 1939 een aanvang gemaakt worden met het uit wisselen van oriëntalisten en archaeo- logen voor het houden van lezingen over en weer, waarbij wetenschap pelijke genootschappen in de Bene- Leidse Agenda No 535. Horizontaal: 1. eind, 4. niet harde slag, 7. gepelde gerst, 8. mu zieknoot, 9. vreemde munt, 10. optel ling, 11. vlek, 14. voorzetsel, 15. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 17. plaats v. duiven, 19. bakje, 21. bekende afkorting, 22. bij woord, 23. soort, 24. onderricht. Verticaal: 1. ik (Lat.), 2. bars, 3. dorpel, 5. wereldtaal, 6. leesteken, 10. werktuig om een zeis aan te zetten, 12. achting, 13. zuivelprodukt, 16. on gaarne, 18. meisjesnaam, 20. voorwerp om te snyden. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 533. Horizontaal: 1. avond, 4. ree, 7.sneep, 9. vete, 11. la, 12. Ede, 13. dat. 14. re, 15. gene, 16. angel, 17. Eos, 19. vorst. Verticaal: 1. ar, 2. veste, 3. Oene, 5. spatel, 6. overal, 8. elan, 10. eden, 13. Delos, 15. geer, 18. et. WOENSDAG, 9 DECEMBER K.AJ3. Gezellig samenzijn. Inlei ding door Jan Cottaar kan niet door gaan, St. Antoniusclubhuis, 8 u. nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. K.A.B. Inleiding over sport door Jan Cottaar, St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. DONDERDAG, 10 DECEMBER K O-film. „God heeft mensen nodig", Casino, 8 uur nam. „The Messiah", G. F. Handel, „Con Amore", Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. „Avibus", vogeltentoonstelling, Pa rochiehuis, Haagweg, open van 8-10 uur nam. Kath. Nat Bond voor EHBO afd. Leiden, vervolgcursus, 20 uur, R.K. Lyceum. VRIJDAG, 11 DECEMBER N.L.R.I.A. Film over glasblazen. ,,'t Gulden Vlies", 8 u. nam. „NederlandEngeland". Australië, lezing met lichtbeelden. De Doelen, 8 u. nam. Expogé. Reisherinneringen uit bin nen- en buitenland door kap. Stoe- linga, Harmonie, 8 u. nam. Avibus. Vogeltentoonstelling, Pa rochiehuis Haagweg, 1022 uur nam. Wit-Gele Kruis. Jaarvergadering. Gebouw Kamerlingh Onneslaan 22, 8 uur nam. ZATERDAG, 12 DECEMBER Accordeonver. DVV. Feestavond, t.g.v. 30-jarig bestaan. St. Antonius clubhuis, 8 u. nam. Kunst en Genoegen, Uitvoering. Stadsgehoorzaal, 7.30 u nam. Rondom de Watertoren. Tienjaar bestaan. Feestavond in De Burcht, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden, jeugdcursus, 15 uur, R.K. Lyceum. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136. TENTOONSTELLINGEN Auberge Fran?aise (Kloksteeg 19): Tentoonstelling Pieter Giltay en Rein Dool (tot 12 december). Rijksmuseum Geologie en Minera logie. v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling .Ook dit is Japan" Werkdagen 104 uur; zondags 14 uur (tot 28 februari). luxlanden medewerking verleenden. Deze samenwerking kon nog tot begin 1942 worden voortgezet, toen er geen verdere visa meer door de Duitse be zetters aan de sp-ékers werden ver strekt voor het maken van reizen naar het buurland. Lezing. Ter gelegenheid van dit twintigja rig bestaan heeft de bekende Belgi sche Egyptoloog, prof. dr. B. ridder van de Walle, hoogleraar aan de universiteit te Luik, gisteravond on der auspiciën van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten in samenwerking met het Vooraziatisch- Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" en de Vereeniging voor Antie ke Beschaving, in het Akademiege- bouw te Leiden, een voordracht ge houden over „Les Scribes et les Li- vres dans l'Ancienne Egypte". In deze voordracht heeft de spreker de aandacht gevestigd op de rol van dé schrijvers in de Egyptische cultuur* geschiedenis, aanvangende bij het Oude Rijk in het derde millennium v. Chr. en voortgaande tot in de perio de na het Nieuwe Rijk. Uitvoerig stond de spreker stil bij de betekenis van het Egyptische boek en de kunst zin die de schrijvers daarbij ontwik kelden. Hij illustreerde zijn lezing met een aantal fraaie lichtbeelden naar foto's van verscheidene collectie uit de ge hele wereld. De bijeenkomst werd ingeleid door dr. A. A. Kampman, directeur van het Nederlandse Insti tuut voor het Nabije Oosten, die in het bijzonder de culturele attaché van de Belgische Ambassade, dr. A. Mariën, verwelkomde, als vertegen woordiger van de Belgische Am bassadeur, die wegens ambtsbezig heden verhinderd was. Dr. Kamp man gaf daaarbij een kort overzicht van de ontwikkeling van de oriën- talistische samenwerking in Bene- luxverband in de jaren 19391959. De vraag blijft slechte, hoe kan men in Den Haag slapende dossiers tot leven wekken? Wie weet waar de papieren over de Alphons Ariëns-kleuterschool op dit moment hun winterslaap houden? Misschien wel in de lade van een ambtenaar, die van plan is overmor gen naar de wintersport te gaan. Maar het daagt in Den Haag. Want heeft men eindelijk niet een pakket documenten, waarop „Kikkerpolder" stond geschreven, weer in de depar tementale circulatie gebracht door er op te wijzen, dat ons „Koekkoeks- jong" de universiteit het terrein van een van de grootste voetbalvereni gingen van Leiden: UVS, bedreigt? Onlangs heeft de wethouder van Leiden het departement met eerbie dige vrijmoedigheid op dit feit gewe zen en het dossier is op slag weer aan het wandelen geraakt over de minis teriële afdelingen tot alle noodzake lijke paragrafen verzameld waren. Goedkeuring volgde. Want om parafen gaat het. Laat het 't gemeentebestuur leren, dat men in Den Haag een gevoelige snaar kan raken, als ie maar met het instrument overweg kan. Nog méér, maar nu minder-goéd nieuws van het terreincomplex „Kik kerpolder". Er is n.l. in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in de Docos-cantine. Een ruit is inge drukt en de dader(s) hebben zich tot de cantine toegang verschaft waar zij een banketstaaf, koeken, limonade soldaat maakten. In totaal hebben zij voor ongeveer dertig gulden onbe taalde schade achtergelaten. De gas ten zi.in de cantine weer door de voor deur verlaten. OEGSTGEEST KAAK GEBROKEN Om half zeven, gisteravond, vond op het rijwielpad langs rijksweg 4 een aanrijding plaats tussen een wielrijder en een bromfietser. De wielrijder, W. L. uit Oegstgeest, reed zonder licht ter linkerzijde van een andere wielrijder, dus vrijwel mid den op het pad. De bromfietser, H. K. uit Ootmar- sum, kwam uit tegenovergestelde richting, zag de fietser niet en reed tegen hem aan- Beiden vielen. K. kreeg een kaakfractuur en een lichte hersenschudding; de wielrijder-in- overtreding mankeerde niets; zelfs zijn fiets was niet beschadigd. Aanrijding. Op de wegkruising HofdijkPrinses Marijkelaan vond gisteravond vijf voor acht een bot sing plaats tussen een „Lelijk Eend je" en een bus van de NZH. De „2 CV", bestuurd door de heer P. uit Den Haag, gaf geen voorrang aan de bus, die de Pr. Marijkelaan indraaide. Beide wagens werden beschadigd. Vergadering IJsclub Onder voorzitterschap van de heer K. Veen hield de IJsclub haar alg. ledenver gadering in .,Het Witte Huis". Er was goede belangstelling en er heers te een opgewekte stemming. Bij de opening deed de voorzitter medede ling, dat de ij stent was geplaatst en dat de baan in orde was gebracht. De secretaris bracht een uitgebreid jaarverslag uit. Het ledental was stationair gebleven. De heer J. v. d. Post gaf een financieel overzicht. De ontvangsten hadden ƒ3296.bedra gen en de uitgaven 2404.Er was dus een batig saldo van 892.De kascommissie bracht bij monde van de heer Streng rapport uit en stelde voor, de penningmeester te dechar geren. In de kascommissie 1960 wer den benoemd de heren A. Schipper en H. Kuijpers. De periodiek aftre dende leden, de heren L. J. Hensing, G. A. Lubbe en W. v. d. Mey, wer den met grote meerderheid van stemmen herkozen. Bij de rondvraag informeerde de heer Lubach naar het resultaat van het verzoek van de Leidse IJsclub om van de baan gebruik te mogen maken. De voorzitter antwoordde, dat is overeengekomen, dat 125 leden op de Oegstgeester baan mo gen schaatrijden a 1.50 per lid. Het bedrag van 187.50 is reeds voldaan. De heer De Roode zou graag weer een gedeelte der loten bij opbod ver kocht zien. De voorzitter antwoord de dat het bestuur een en ander zal overwegen. Hierna volgde de verlo ting, nadat de voorzitter allen die 'n pop beschikbaar hadden gesteld, had bedankt. Nadat het officiële gedeelte besloten was, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. VOORHOUT Voorzitter L. H. Prins kon een groot aantal leden wei«.om heten op ae eerste najaarsvergadering van „Bloempoiiencultuur". afd. Voorhout. Hij hoopte, dat allen tevreden waren over het afgelopen seizoen, en zag het nieuwe jaar met vertrouwen te gemoet, omdat de perspectieven gun stig zijn. Voor het jubileumfonds der Alge mene Vereniging werd i 5U,-— be schikbaar gesteld. Het bekronings fonds van de Floriade zal 25, krijgen. Het was wel een aderlating voor de kas. maar de financiën waren zo zuinig beheerd dat de penningmees ter nog 753,48 in kas had. De bestuursverkiezing veroorzaak te geen mutaties. Met algemene stem men werden de heren L- H. Prins, P. v. Reisen J.W.zn en P. H. Hermans herkozen. Bij acclamatie werd de heer L. H. Prins als voorzitter her benoemd. De beschrijvingsbrief werd vlot doorgewerkt. In de vacature Hoofd bestuur werd in de plaats van de heer A. J. v. d. Kolk met algemene stem men candidaat gesteld de heer W. C. Witteman uit Hillegom. Ook C. v. d. Kroon uit Nieuwe Tonge zag bijna alle stemmen op zich verenigd als candidaat in de vacature Jac Hui- bers; 4 stemmen gingen naar J. Schoneveld uit Rijnsburg. Een voorstel van de afdeling Berk hout om in voorkomende gevallen bij tentoonstellingen in de afdeling, de contributie te verhogen, werd alge meen ondersteund. Men wilde het aardappel-teeltver bod bij de rondvraag van de algeme ne vergadering ter sprake brengen. De heer P. v. d. Nouland ontraadde dit ten zeerste, omdat hij het een Amerikaanse maatregel noemde, die door Wageningen wordt ondersteund „Dit instituut negeert toch, in dit op zicht, onze particuliere belangen, al dus spreker. Ook de voorzitter was huiverig, het ter sprake te brengen. Met overgrote meerderheid werd dit voorstel verworpen. ^Vlet grote eenstemmigheid werd besloten, weer met een wagen aan het Bloemencorso del te nemen. Medegedeeld werd, dat op de Flo riade bij de ingang van de Ahoy- hallen door de afdeling 11830 tulpen en 3360 hvacinthen zijn geplant. De secretaris vroeg voorts, hem bij verhuizing een adreswijziging te stu ren Hij deelde mede, dat men zich bij het bestuur kan opgeven voor deelname aan een cursus Werk methode-verbetering in het bollen- vak". NOORDWUK UITSPRAAK „KWESTIE VVV" OPNIEUW VERDAAGD De uitspraak in het civiele geding dat tegen de stichting WV-Noordwijk bij de Leidse kantonrechter aanhan gig is gemaakt door de heer Kleine Staarman, gewezen directeur van het VW-bureau te Noordwijk, is op nieuw veertien dagen uitgesteld. De uitspraak zou hedenmorgen door de kantonrechter gedaan zijn. Gisteravond hield de Oranjever eniging „Sassenheim" haar jaarver gadering in de zaal van hotel „Het Bruine Paard". De waarnemend voor zitter, de heer M. van Breda, sprak een woord van welkom tot de aan wezigen bijzonder tot burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. Tevens bracht hij dank aan het college van B. en W. voor de mede werking aan de Oranjefeesten-1959 en aan de tocht voor Ouden van da gen. Spr. memoreerde het aftreden der voorzitter, de heer Ph. Boot, die om gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen. Hij bracht hem woorden van dank voor al het werk dat hij in de afgelopen 26 jaar als bestuurslid en het belang der ver eniging had verricht. Uit h l. jaarverslag van de secre taris, de heer J. v. Vliet, bleek, dat het ledental stijgend is en er thans 1348 leden zijn. Verder gaf het een overzicht van de belangrijkste aktiviteiten van het afgelopen jaar met als hoogtepunten het kindercorso tijdens de oranje feesten en de zeer geslaagde auto tocht voor de ouden van dagen- Dat het de vereniging goed gaat. bewees het financieel verslag over 1959 van de penningmeester, de heer De Graaf. Er was een beginsaldo van 1265.11; de inkomsten beliepen 7768.42: de uitgaven f 6026.86; het eind-saldo was f 1741,56. In de bestuursverkiezing, die hier na volgde, werden de aftredende he ren N. Demmenie en J. v. Vliet bij enkele candidaatstelling herkozen In de buitengewone vacature ont staan door het bedanken van de heer Ph. Boot werd. op voorstel van het bestuur, gekozen de heer D. A. Per- fors, waarna uit het weer voltallige bestuur een voorzitter gekozen werd. Van de 30 uitgebrachte stemmen kreeg de tweede voorzitter, de heer M. v. Breda, er 26, zodat deze onder dankzegging voor het in hem gestel de vertrouwen het voorzitterschap van de vereniging aanvaarde. Het voorstel van het bestuur om de Oranjefeesten-1960 te houden op 14 en 15 sept. a.s. kon ieders goed keuring wegdragen. Tijdens de rondvraag deed de bur gemeester de mededeling, dat hij niet de verzekering kon geven, dat in I960 de festiviteiten op het oude terrein gehouden konden worden. Mocht dit zo zijn, dan zou het college van B. en W. voor een ander feestterrein zorgen. Verder kwamen vele wensen en suggesties van de aanwezige leden naar voren, zoals meer volksspelen met grotere prijzen en behendigheids- wedstrijden, inplaats van puzzletoch- ten voor automobilisten, dit alles om het publiek meer te bieden. De voorzitter beantwoordde deze suggesties met de verzekering, dat er alle aandacht aan besteed zal worden en met de opmerking: „Wij zullen het weer proberen en wij wachten maar af of er deelnemers komen". De heer Van Vliet merkte nog op dat de woorden van de burgemeester over het feestterrein hem bang ge maakt hadden. Hij vond dat de ver eniging wat stiefmoederlijk bedeeld was in deze. „Waar komen wij te recht?" vroeg hij. Als men het nieu we veld buiten de kom der gemeente legt dan zal dit een financieel na deel worden voor de kas. Hij sprak de hoop uit. dat het col lege van B. en W. de vereniging een permanent terrein voor de toekomst konden aanwijzen. De burgemeester antwoordde dat dit probleem de volle aandacht van het college had. Met de toezegging van de voorzit ter. dat het bestuur met de verlan gens der vergadering rekening zou houden, sloot hjj deze. SASSENHEIM OUDE KONINGSHUIS IN NIEUWE STAAT Het hotel-restaurant „Het Oude Koningshuis" is gistermiddag tijdens een cocktail-party in aanwezigheid van talrijke genodigden, feestelijk geopend. Onder de gasten, die werden ver welkomd door de eigenaar, de heer Dusoswa en echtgenote, waren de burgemeester, de wethouders en de gemeente-secretaris. Na een inleidend woord door de heer Dusoswa nam de burgemeestei het woord en schetste de geschiede nis van het „Oude Koningshuis". Hij prees de eigenaar, dat hij er deze bestemming aan had gegeven. Industrieën en bollenexport-bedrij- ven kunnen thans hun gasten een comfortabel onderkomen aanbieden in de onmiddellijke omgeving van hun bedrijven. Na de heer Dusoswa voorspoed en succes toegewenst te hebben ver klaarde de burgemeester „Het Oude Koningshuis" voor geopend. De heer Dusoswa sprak een kort dankwoord, waarna verversingen werden geserveerd, terwijl men ook gebruik kon maken van een uitge breid Zweeds buffet. Tijdens een rondgang kreeg men een voortreffelijke indruk van de in richting van dit hotel-restaurant. Wielerver. Uitslag van de zon dag in het Langeveld verreden tijd rit: A. klasse 33 km. 1. A. v. d. Lans 1.1.21; 2. G. Waasdorp 1.1.39; 3. L. Melland 1.2.54. B klasse: 22 km. 1. J. de Zwart 42.8; 2. M. v. Hage 42.12; 3. A. Wassenaar 43.43; 4. G. Hekker 45 min. C klasse: 14 km. 1. P. v. Hage 31.30. Zaterdagavond jl. is het P. v. d. Lans in een 3 uurs koppel wedstrijd te Keulen niet erg best vergaan. Na l'/i uur met drie koppels de leiding te hebben gehad, gaf zijn koppelgenoot, H. Marinus, wegens vermoeidheid op. Na-'nog een half uur alleen gereden te hebben, kreeg Piet toen een Zwitser tot koppelge noot, wat hem twee ronden kostte en waardoor zij als 9e eindigden. Er waren 15 koppels gestart. Laatste Berichten Vervolg van pag. 3. De Frean heeft een bemanning van negen man. De Noorse vrachtvaarder Buffalo was door de hoge zee niet in staat de lijken aan boord te nemen. Er werden ook twee gekapseisde red dingboten en een vlot gevonden, maar volgens NTB beschikte de El- frida nog over een derde redding boot. Van de Merkur (met zeven man aan boord) is nog steeds geen spoor gevonden. De door de Zweedse boot Raunala overgenomen opvarende blijkt nader de kapitein te zijn. Kapitein Vuorio van de verlaten Finse houtboot Anna voor de Schot se kust heeft woensdagmorgen ge weigerd een overgeseind bevel van de reders om het schip evenals zijn bemanning met de „Broek" te ver laten, op te volgen. De 62-jarige ka pitein heeft 25 jaar het bevel op het schip gevoerd. Een Brits vliegtuig, ingeschakeld bij het zoeken naar de Ertnan, die voor de Shetland-eilanden in nood verkeert, nam het schip later waar. Een reddingsboot van Ierwick trachtte vergeefs de boot te berei ken. Duizenden van buitenwereld afgesloten De sneeuwstormen in Zuid-Zwe den hebben gisteren en vandaag drie mensen het leven gekost. In de pro vincie Naerke werd een 83-jarige man doodgevroren op een akker ge vonden; in Smaaland verdronk een vrouw in een rivier. Beiden zijn blijkbaar door de sneeuwbuien de weg kwijtgeraakt In Smaaland kwam een poüteman door uitputting om het leven. De w.egen op de zuidpunt van Zweden en op het eiland Oeland zijn geheel of gedeeltelijk door de sneeuw versperd. Het ergst is de toestand op Oeland. In verscheidene winkels is men daar begonnen de levensmidde len te rantsoeneren. Honderden bewo ners van het eiland zijn zonder werk, doordat de fabrieken niet meer kun nen draaien en duizenden mensen zijn in hun woningen van de buiten wereld afgesloten. Hier en daar zijn de sneeuwbergen zó hoog dat de bo vengrondse telefoonleidingen er door bedekt zijn. In een boerderij te Graesgaard op de zuidelijke helft van het eiland brak vanmorgen een brand uit, die het hele dorp in gevaar bracht. Brandweerlieden moesten per heli kopter worden overgevlogen, maar het kostte grote moeite slangen naar de plaats van de brand te krijgen en bovendien waren alle brandputten in de directe omgeving leeg. Een in Kaimar op het vasteland gestationeerde helikopter kon van twee voorgenomen ambulancevlueh- ten er slechts één volbrengen. De tweede keer kon het toestel, dat door de hevige wind onbestuurbaar werd, het eiland niet bereiken Een red dingboot moest het werk overnemen en bracht de patiënt een zeven tienjarig meisje met blindedarmont steking dat in ernstig levensgevaar verkeerde nog juist op t(jd in Kalmar. Sam, het aapje dat verleden week in een Amerikaanse raket een ruimtereis heeft gemaakt, heeft „pen sioen" gekregen. Het aapje, dat niet meer voor ruimte-onderzoekingen zal worden gebruikt., verblijft thans weer in het centrum voor weten- schanpeliik onderzoek 'te Balconnes, nabij Antonio in Texas. Kinderrijwielen f 56.- Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie i DE KWAKEL PTT-BESTELLER TE WATER De altijd actieve besteller I der PTT de heer J. C. Vork, beleefde gisteren een hachelijk avontuur. In zijn vrije tijd gaat V. vaak zijn zoon op de kwekerij een handje toe steken. Zo ook maandagmiddag. Het werk bestond uit het hout varen. Aangezien de praam niet geheel san de kant kon komen, maakte V. ge bruik van een balk, als z.g. loopplank. Op een gegeven moment liep hij over deze plan, de armen vol met hout geladen, toen nij uitgleed, en geneel onder water en hout verdween. On danks dat hü gehandicapt werd door zijn rubberlaarzen, wist hij. uitste kend zwemmer als hij is. zich weer naar boven te werken, en de walle- kant te bereiken. Gelukkig heeft Vork geen nadelige gevolgen van zün onvrijwillig bad ondervonden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2