Machinefabriek in de Haarlemmermeer veroverde plaats op de wereldmarkt ZWANENBERG maakt wat smaakt Eerste heipaal: nieuwe mijlpaal in ontwikkeling van Nieuwkoop MR STIKKER MOET ENIGE TIID RUSTEN VAN DORPSSMEDERIJ TOT MILJOENENBEDRIJF I DINSDAG 8 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 In het Jaar 1947 besloten de gebroeders Vissers aan de Hoofdweg, te Nieuw Vennip in de Haarlemmermeer- polder hun oude smederij en reparatiewerkplaats voor landbouwmachines aan de kant te zetten en geheel over te schakelen op de eigen fabricage van moderne land- bouw-werktuigen. Deze werden tot dan toen in ons land niet gemaakt, zeker niet op grote schaal. Zo goed als de gehele be hoefte werd geïmporteerd, hoofdzakelijk uit Engeland, dat 60 van de Nederlandse markt van landbouw werktuigen beheerste. Het begin van de nieuwe fabriek was zwaar, zó zwaar, vertelde ons een der heren Vis sers, dat„als wij hadden geweten hoe moeilijk het zou zijn, wij er misschien niet over zouden hebben gedacht". Maar men zette door en nu twaalf jaren later is, om één voorbeeld te noemen, Engeland niet alleen voor de landbouwwerktuigen die in het Nieuw Ven- nipse bedrijf worden vervaardigd, van de Nederlandse markt verwenen, maar beheerst Nederland 60% van de markt in Engeland. HOE HET GROEIDE De stichter van het oude bedrijf, de heer H. Vissers, stamde uit de landbouw, waarin hij tot 1910 als bedrijfsleider werkzaam was. Maar hij meende dat de wereld méér kansen bood dan boeren alléén. Hij ging loonzaaien, schafte zich andere machines aan waarmee hij bij de boeren ging kunstmeststrooien, gras- en graanmaaien. Niet allen bleek hij daardoor in staat een eigen bedrijf op te bouwen maar hij ontwikkelde zich ook tot een graag geraadpleegd deskundige. Naast het machinale loonbedrijf en een handel in zaad- en pootgoed begon H. Vissers ook een handel in landbouwwerktuigen en in 1927 stichtte hij achter zijn huis aan de Hoofdweg nr 1278 een reparatiewerkplaats en een service-afdeling ten behoeve van de door hem afgeleverde werktuigen. Het jaar 1927 kan dus be schouwd worden als de eigenlijke stichting van het thans bestaande bedrijf voor zover het het terrein van de techniek beslaat. De zaken gingen niet altijd naar wens. De beruchte crisis van de dertiger jaren deelde harde slagen uit en de dood van de oude heer Vissers stelde zijn weduwe met haar beide zoons Herbert en Bas voor een bijna bovenmenselijke taak. bi 1939 werd besloten de zaadhandel en het loon bedrijf te laten varen en alleen de reparatie van en de handel in landbouwmachines voort te zetten. Voor al in het beging van de tweede wereldoorlog nam het werk enorm toe. De invoer van machines was radi- kaal afgesnoerd en met de dag groeide de stroom van machines die in de werkplaats van Vissers moesten worden hersteld. Men begon met de fabrikage van kleine hulpwerktuigen die op de verschillende ma chines pasten. Dat was in 1942. In dat jaar werd ook de handelsnaam geboren, een bedenksel van een 16-ja rig knechtje, die daarvoor een gulden kreeg, VICON, Vissers' Constructiebedrijf Nieuw-Vennip. In 1945 had het zoeken naar een verbeterde aard- appelpootmachine, met als voorbeeld de oude mo dellen, resultaat en dit was de eerste volledige ma chine met eigen vindingen, die de werkplaats ver liet. Men ging door met zoeken en testen en het re- searchwerk werd stevig aangepakt. 1947 Werd een kroonjaar. Twintig jaar na de start van H. Vissers Sr. kwam de fabriek met een geheel nieuw type aard- appelpootmachine, afwijkend van alle bestaande mo dellen en een geheel eigen Vicon-vinding. Het werd een overweldigend succes; op de najaarsbeurs te Utrecht boekte men orders tot 1000 stuks. KRUISPUNT VAN TWEE WEGEN Dit voerde het bedrijf op een kruispunt; doorgaan op de oude voet óf alles zetten op de fabricage van eigen producten. Na veel wikken en wegen en af wegen van de belangen waagden de gebroeders Vis sers de sprong en kozen voor het laatste. Langzaam en met veel zorg en moeite werd het bedrijf omge schakeld tot een fabriek „van poort tot achterdeur". De afnemers hadden vertrouwen, dat bewees een nieuwe order op 1000 aardappelpootmachines. Ook een kunstmeststrooier werd in fabricage geno men. Contacten met een zekere heer v. d. Lely, die een recolutionaire vinding op het gebied van hooi- bouwwerktuigen had gedaan, brachten ook op dit nieuwe terrein grote successen. Dat alles, gepaard met het kostbare researchwerk, vergde echter grote kapitalen en de grote kunst was om steeds meer geld te vinden waarmee het construc tie- en testwerk van proto-types kon worden bekostigd. Hierbij heeft de Herstelbank onschatbare diensten bewezen. In 1951 kwam aan die zware zorgen langzamerhand een einde. De grenzen gingen open, de afzet in binnen- en buitenland nam snel toe. .AANPAKKEN OF INPAKKEN" De zorgelijke eerste jaren na 1947 vergden veel van het uithoudingsvennogen van directie en medewer ken, maar men hield er de moed in. In de oude fa briek had men op een balk een spreuk aangebracht: „Aanpakken of inpakken". Men moest aanpakken om niet te hoeven inpakken en men zette door. Het be drijf groeide. In 1955 werd1 het oude huis, dat vader Vissers in 1920 had gekocht, afgebroken om plaats te maken voor een geheel nieuwe fabriek. In 1927 was reeds de eerste loods bij het oude huis gebouwd en ten be hoeve van de reparatieinrichting was de ruimte tus sen de jaren 1939 en 1953 voortdurend vergroot Maar om de steeds groeiende productie zo efficiënt moge lijk te doen zijn was een geheel nieuwe inrichting noodzakelijk en werd in 1955 het grote complex ge bouwd dat inmiddels weer met een enorme montage hal is uitgebreid en men thans weer bezig is nieuwe magazijnen bij te bouwen. Telde het bedrijf in 1945 vijftien werknemers en be droeg de omzet 42.000.in 1954 telde men reeds 170 werknemers en beliep alleen het bedrag aan export reeds drie miljoen gulden. Het aantal werknemers be draagt thans ca. 300. Behalve over het grote complex te Nieuw Vennip beschikt het bedrijf over een eigen gieterij in Lisse, waar de gietijzeren onderdelen voor de machines in eigen beheer worden vervaardigd. Dertig procent van de productie blijft binnen de grenzen van de Benelux, de rest gaat naar andere landen, vijf en twintig in getal. Het bedrijf bezit eigen vestigingen in België, Duitsland en de Verenigde Staten, terwijl de belangen in Engeland in handen zijn gelegd van Lister Blackstone. Ten behoeve van het personeel werd in 1946 reeds een Pensioen en Sociaal voorzieningfonds gesticht. Er werd gezorgd voor ontwikkeling en onspanning. Met het groeien in aantal namen de personeelsproblemen toe, waarvoor een eigen maatschappelijke werkster werd aangesteld. Uitvoering plan »Oost« gestart VOORLICHTING Dat de geschetste groei in slecht weinig jaren kon worden bereikt dankt het bedrijf op de eerste plaats aan de kwaliteit en de doelmatigheid van zijn pro ducten. Daarnaast echter ook aan de steeds toene mende drang naar mechanisatie overal ter wereld, ook in het landbouwbedrijf; een drang die zich, vooral na de laatste oorlog steeds sterker deed gevoelen. Wan neer men bedenkt dat circa twee derden van de we reldbevolking zich met landbouw bezig houdt, dan springt direct in het oog dat er op dat gebied nog wel wat te doen valt, mits de landbouwer op deskundige wijze wordt voorgelicht in woord en geschrift, maar vooral in beeld. Het doelmatigste medium van zulk een voorlichting is de film. De n.v. Vioon heeft daarom door de cineast Albert Koning uit Lisse, naar een scenario van Wim Netto een film laten vervaardigen met een draaiduur van plm. 80 minuten, waarin de werking van haar machi nes op spectaculaire en attractieve wijze wordt ge toond. De directie heeft ons dezer dagen in de gele genheid gesteld met deze film kennis te maken en we mogen meteen zeggen dat deze kennismaking een aangename was. Naar onze mening is Koning er niet alleen in geslaagd een aan zijn doel beantwoordende' reclamefilm te maken maar ook een rolprent die over het algemeen „filmisch" verantwoord mag heten. Er zit vaart en ritme in, de steeds wisselende gezichts hoek van waaruit de machines worden getoond vooral de hooiharkkeerder met de wenteldende „bor den" dient in dit verband genoemd maken de film tot een levend element. Niet dat alles feilloos is; som mige episoden duren wat lang en hier en daar werkt de herhaling van een bepaald beeld storend, maar als geheel is de film interessant en kan ook de kijker-niet- 1 andbouwer zeer wel bevredigen. Een enkele maal heeft Koning zich laten verleiden tot een opname die er met de haren is bijgesleept en met de wezenlijke inhoud van de film niets te maken heeft dan in een vergezocht en zeer ver verwijderd verband. Wij bedoelen de episode met de clown in de film van de hooiharker en we menen dat de film aan waarde zal winnen wanneer deze inlas geheel zou worden gecoupeerd. Het propagandistische element zal er zeker niet door worden geschaad. De door Ger Luhtenburg gesproken commentaar is goed. Dit is eveneens het geval met de muziek van Chap- pel England met als grote verdienste dat deze nergens domineert. Een aardige vondst is de draaiorgelklanken bij een close up van wentelende harkborden. Samenvattend mogen we echter zeggen dat Koning een film heeft gemaakt die zijn waarde als voorlich tingsmedium heeft en waaraan een zekere estetische vormgeving niet kan worden ontzegd. GROENTE CONSERVEN Binnen 3 jaar 261 woningen De eerste heipaal, geslagen door burgemeester M. P. van der Weyden in het nog ongerepte uitbreidingsplan „Oost", betekent een nieuwe mijlpaal in de opmerkelijke ontwikkeling van Nieuwkoop, dat hiermee na een korte adempauze zijn poorten weer wijd open gaat zetten voor een ieder in den lande, die op redelijke voorwaar den in een eigen woning wil wonen in een van de meest aantrekkelijke plassengebieden van Holland. Gehuld in dikke jassen tegen de felle Oostenwind, die joeg over de kale poldervlakte, hadden zich maan dagmorgen verscheidene geïnteres seerden verzameld rond de heikar van baas Versloot uit Loenen a. d. Vecht om getuige te zijn van de sym bolische ingebruikname van het nieu we uitbreidingsplan „Oost", waar eni ge puinwegen nog slechts een povere indruk geven van wat straks een nieuwe woonkern gaat vormen. Van gemeentewege waren aanwe zig burgemeester M. P. van der Wey den, wethouder E. H. van Dam, ge- me en tesekretaris P. Oskam, gemeen tearchitect A. Buys, alsmede de raads leden H. Markman, H. Pieterse, L. Stoppelenburg en A. van Dam. Van de Bouw- en Exploitatie Mij. Bakhui zen te Hilversum, direkteur Bakhui zen, adj. dir. Brandts, de heer G. M. Hyman en de architekt van de te bouwen huizen Leicher uit Maarssen. Burgemeester Van der Weyden be diende de handle, waardoor het zwa re heiblok al vallend de eerste paal 8 m. diep ging drijven in de aanvan kelijk weinig weerstand lpiedende poldergrond. Nadat deze er „geheid" was inge gaan, begaf het gezelschap zich naar het „sporthotel" de Koker, waar de wel verdiende koffie stond te wach ten. BURGEMEESTER KREEG HEILOON De heer Bakhuizen feliciteerde de burgemeester, die zich als een gerou tineerd vakman van zijn taak heeft gekweten en betaalde hem prompt in „Sinterklaas-munt" zijn heiloon uit, zonder aftrek zelfs van loonbe lasting. Hij gewaagde van de goede samen werking met gemeentebestuur en ambtenaren van Nieuwkoop, dat steeds meer bekendheid gaat la-ij gen. Reeds ruim 200 woningen werden ge bouwd in het uitbreidingsplan cen trum, die aanvankelijk aarzelend van de hand gingen. Later echter zo vlot, dat een geheel nieuw plan kon wor den ontworpen voor de bouw van 261 woningen, binnen een tijd van 2Vt 3 jaar te realiseren. De eerste serie van 81 woningen gaat nu ge bouwd worden. Nog vóór een paal werd geslagen heeft 1/3 deel al bij voorbaat een eigenaar gevonden. Bij deze nu te bouwen woningen zijn er 10 gereserveerd op bijzonder gunstige kondities voor bewoners van Nieuwkoop. Burgemeester Van der Weyden antwoordde, dat zijn eigenhandig heien van de eerste paal moet gezien worden als een bewijs van de goede verstandhouding, die cr bestaat tus sen het gemeentebestuur enerzijds en de fa. Bakhuizen anderzijds. De fi nanciering is nog steeds een lastig hoofdpunt en jammer genoeg zit er nog veel waars in het oude versje, dat zegt „wie geld heeft kan huizen bouwen, wie het niet heeft kan ste nen sjouwen". Wat we in andere gemeenten wel hebben gezien, dat tal van gebouwde woningen niet konden worden ver kocht, deed zich hier niet voor. Dit is een bewijs, dat deze bouw in een be hoefte voorzien en dat anderen graag in onze gemeente wonen, waaraan het nabije plassengebied niet vreemd zal wezen. Het is voor de gemeente een grote voldoening, dat door de toezegging van de fa. Bakhuizen, dat 30 wonin gen in het hele plan op voordelige voorwaarden beschikbaar worden gesteld voor Nieuwkopers, de ge meente zodoende mee heeft kunnen werken aan de bevordering van eigen woningbezit ten gunste van de ingezetenen. Tenslotte hoopte de burgemeester, dat deze nieuwe wo ningbouw een even succesvol verloop mag hebben als die in ons eerste uit breidingsplan. Om gezondheidsredenen kan de Ne derlandse ambassadeur bij de NATO, mr. D. U. Stikker, niet optreden als leider van de Nederlandse regerings delegatie naar de luchtvaartonder handelingen met de Verenigde Staten over de landingsrechten voor de KLM in Los Angeles. Mr. Stikker, die in Parijs wegens hartklachten enige tijd rust heeft moeten houden, heeft zich gisteren door de Amsterdamse hartspecialist, prof. dr. Borst, laten onderzoeken. Prof. Borst heeft mr. Stikker aan geraden nog enige tijd rust te ne men, waarvoor hij zich in de zieken verpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam heeft laten opnemen. Me vrouw Stikker deelde mee, dat er geen enkele reden tot ongerustheid is. Wanneer mijn man, aldus mevr. Stikker, het ziekenhuis heeft verla ten, zal hij enige tijd in onze villa aan de Italiaanse Rivièra doorbren gen, om daarna weer volledig her steld zijn werk te kunnen voortzet ten. Bij afscheid koninklijk beloond Op de eerste dag van het congres van de R.K. Bond van Vervoerper soneel „St. Raphael" in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht heeft voorzitter J. Blommers maandag zijn functie, na veertig jaar met zijn organisatie ver bonden te zijn geweest, overgedragen aan de heer W. L. Spit. Na deze over dracht reikte de minister van Verkeer en Waterstaat, Z.E. H. A. Korthals aan de heer Blommers de versierselen uit behorende bij de hem door H M de Koningin verleende onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Foto: Minister Korthals (links) wenst de heer Blommers geluk met zijn onderscheiding.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7