„Eigen rechters" voor Leidse kantonrechter Dodelijk ongeluk bij Haagse Schouw Storm, sneeuw en vorst Protest kath. artsen in Engeland Chroesjtsjefs tactiek blijft gevaarlijk DINSDAG 8 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Hoogvlieger-droogvlieger Ruimtevaarder John Glenn, gefotografeerd in een duplicaat-ruimtecabine, waarin hij zich vertrouwd maakt met de omstandigheden, welke hij ook tijdens de reis door de ruimte zal ontmoeten. Hij ligt op zijn rug, in een apeciaal geconstrueerde „stoel", die de geweldige druk op zijn lichaam voor een deel opvangt UITSPRAAK ZAAK „MAGERE JOSJE" De rechtbank in Amsterdam heeft vandaag de 42-jarige G. S., de ver dachte in de zaak „Magere Josje" we gens zware mishandeling de dood tengevolge hebbende, begaan tegen zijn echtgenote, een gevangenisstraf opgelegd van tien jaar met aftrek van het voorarrest. Aan deze verdachte was in de eer ste plaats moord, subsidiair doodslag ten laste gelegd. De rechtbank achtte geen van beide bewezen en sprak hem daarvan vrij. De veroordeling werd uitgesproken op grond van de genoemde zware mishandeling, die meer subsidiair ten laste was gelegd. Terstond na de uitspraak tekende de verdachte hoger beroep aan. VEBO~ prijzenavond Gisteravond vond in de Stadsge hoorzaal te Leiden de feestelijke uit reiking van de VEBO-prijzen plaats Na een openingswoord door de di recteur van de markt- en haven dienst, de heer M. Weima, overhan digde de heer P. Verhoeven, de Rijks- veeleeltconsulent, de 3<3 hoofdprijzen van de VHBO-veetentoonstelling die onlangs te Leiden gehouden is. De avond werd verder gevuld met vertoning van de film VEBO-1959- De heer Herman Kleibrink draaide daarna de films „Hollands Duin" een prachtige kleuren-natuunfilm en de bekende documentaire over molen „De Valk". Chauffeurs speelden „kai-en-muis Het komt nog al eens voor, dat een automobilist zich kwaad maakt op een medeweggebruiker als deze zich niet houdt aan de verkeersregels en er dan dan toe overgaan hun auto als „wapen" tegen de overtreder te gebruiken door b.v. een ander te „snijden" en hem zodoende tot stop pen te dwingen. Als de ander dan ook nog doorrijdt en zich niet laat „dwingen", ontstaan de gevaarlijke situaties waarna de rechter altijd het laatste woord heeft. Dat voor „eigen rechter" wordt door de magistraten ten zeerste gelaakt en de straffen, die volgen zijn dan ook doorgaans niet bepaald mild. Dat ondervond ook de 40-jarige Haagse grossier, die met zijn-auto op de Rijksweg no 4 onder Oegstgeest de vrachtauto van een Oegstgeester expediteur had „gesneden" en vlak vóór deze had afgeremd met de be doeling, de expediteur eens een „ver- keerslesje" te geven. De expediteur negeerde „het auto'tje" en duwde het met zijn zware vrachtauto tot twee maal toe een flink eind over de weg voort met het gevolg, dat er nogal wat schade ontstond. De grossier was tevens ten laste gelegd, dat hij op de autobaan was gekeerd een verboden handeling om de voorgenomen verkeersles ten uitvoer te kunnen brengen. Ver dachte ontkende, dat hij „gesneden" had en vlak voor de ander sterk had afgeremd. Wel was hij vóór de vrachtauto gaan rijden en had ge leidelijk afgeremd om de ander tot stoppen te dwingen, omdat hij deze eens wilde aanspreken over een ge maakte fout. Hij keerde niet op de- autobaan, doch kwam terug via de af- en oprit van een tunnel, aldus verdachte. De officier laakte het op scherpe wijze, dat verdachte voor „eigen rechter" wilde spelen en zich een slecht automobilist had getoond. Hy eiste dan ook naast een boete van ƒ150 subs een maand, de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden en nog eens 45 boete subs 10 dagen voor het keren op de weg. „Ik mag toch wel iemand spreken, die fout was op de weg" aldus ver- dachte's laatste woord. De plv. kan tonrechter mr W. de Koning, achtte het keren op de weg niet bewezen en sprak verd. hiervan vrij. Hij hoopte, dat een en ander een les voor ver dachte was geweest en zou daarom nog niet overgaan tot de ontzegging van de rijbevoegdheid, doch nu nog volstaan met een boete van 75 subs 15 dagen. „Getuigen" niet a décharge. De Oegstgeester expediteur ge noemd in bovenvermelde zaak stond eveneens terecht, omdat hij met zijn vrachtauto „het auto'tje" van de grossier vooruit had geduwd. Deze zaak werd reeds eerder behan deld, doch het onderzoek werd des tijds op verzoek van verdachte uit gesteld, omdat hij destijds pertinent ontkende het auto'tje te hebben voortgeduwd en aandrong op het na der verhoor van twee getuigen. Hoe wel een dezer getuigen niet was ver schenen, was zijn verklaring aan de politie afgelegd niet bepaald ten gunste van de verdachte, terwijl de andere getuige eveneens een be zwarende verklaring aflegde. Ver- dachte gaf thans toe, dat hij gewoon door was blijven rijden, terwijl de ander afremde en dat het geheel leek op een „kat en muis" spelletje. „Het was inderdaad zo'n spelletje, waar bij u met uw vrachtauto als de kat optrad en uw macht toonde", aldus de officier. Omdat hier van grove op zet sprake was, eiste hij dan ook /200 boete subs 40 dagen, alsmede de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. „Hij preste mij er toe, ik ben geen wegmisbruiker" verdedigde verdachte zich nog, waarna hij uiterste clementie vroeg, omdat hij zijn rijbewijs niet kon mis sen in zijn beroep. De plv. kantonrech ter vond dat voortduwen eveneens ergerlijk, doch wilde dit keer nog rekening houden met het beroep van verdachte en veranderde het onvoor waardelijke in „voorwaardelijk" met een proeftijd van een jaar en redu ceerde de geldboete tot ƒ100 subs 20 dagen. Tussen twee trams. Een 23-jarige bloembollenkwcker uit Sassenheim reed met zijn auto in de Geversstraat en wilde de tram passeren. Hij sloeg daarbij geen acht op de tram, die van de andere kant naderde. Verdachte schrok hevig, gooide het stuur om, reed tegen de tram op en werd door de andere tram nog eens opgenomen en weer teruggeduwd voor een tweede tref fen. Getuigen waaronder verdach- te's eigen vader verklaarden, dat verdachte roekeloos had gehandeld en dat de gevolgen ernstig hadden kunnen zijn. „Ik schrok eveneens toen ik deze zaak zag" aldus de of ficier. „Er hadden doden kunnen vallen". Hij eiste dan ook een boete van ƒ20 subs 5 dagen voor het pas seren van de tram en 60 subs 10 dagen voor de roekeloze manoeuvre. De plv. kantonrechter vonniste met 15 subs 3 dagen voor de eerste overtreding doch vond 60 subs 10 dagen te weinig voor het tweede ge val en maakte er dus 75 subs 15 dagen van. Bejaarde reeds „gestraft". Een 70-jarige wielrijder stak op een avond de Rijnsburger weg over, zonder te letten op het passerende verkeer. Hij werd door een auto ge grepen. Verdachte werd in het zie kenhuis opgenomen en ondervindt nu nog de gevolgen van de aanrij ding. Hij kon zich niets meer van het geval herinneren. De officier eiste 10 boete subs 4 dagen. In ver band met het feit, dat verdachte veel nadeel van zijn eigen fout onder vindt en bovendien nog ƒ100 scha devergoeding aan de automobilist moet betalen, legde de kantonrechtei hem slechts ƒ1.boete subs een dag op. door bijzondere omstandigheden ver hinderd naar Leiden te komen. In plaats hiervan zal er een gezel lige avond worden gegeven eveneens in het Antonius Clubhuis. Een „sur prise-avond", om nog te spreken in de geest van het achter ons liggende Sinterklaasfeest. Wij verwachten al le kaderleden met hun dames. HET BESTUUR Burgerlijke Stand Geboren: Freddie zn v. L. van der Zeeuw en A. Hansen; Nicolaas zn v. H. C. W. Bijl en W. van Leeuwen; Josephus Stephanus Maria zn v. S. M. van der Aart en C. C. Seijsener; Cornelis Pieter zn v. A. Hoek en T. van Duijn; Johanna Cornelia dr. v. F. Pracht en L. A. van Duyn; Hen drik zn v. H. Jansen en J. Alleblas; Paulina Petronella Christina dr. v. F. M. van Kesteren en J. C. P. Ver- schragen; Inge Monique dr v. M. J. Horsman en E. E. van Weerlee; Hen- drikus Leendert zn v. A. van der Boon en A. Haasnoot; Maria Adriana dr. v. A. Mudde en M. den Haan; Yvonne Kathe Maria dr v. J. G. van Dillen en C. van Beek; Neeltje dr. v. A. Schaap en J. Aandewiel.Roos- ke dr v. W. van der Werf en P. C. Born; Wilhelmina Johanna dr v. K. van Duijn en W. J. Boekee; Jolande Elisabeth dr. v. J. I. Fielemon en C. Flanderhjjn; Jacob Dirk zn v. T. Rij laarsdam en H. N. Hoop; Jan Antho- nie zn v. S. Nieuwenburg en A. Bo- narius; Anne Maria dr v. P. H. M. van Doorn en A. Rovers. Getrouwd: J. C. Oomen en A. C. de Jong. Overleden: W. Kuijer, 62 jr, man; A. Westra, 68 jr, man; C. M. Gran- netia, 80 jr, weduwe v. E. Giesen. OEGSTGEEST Hedenmorgen, omstreeks kwart voor vijf heeft op de Rijksweg 4, ter hoogte van de Haagse Schouw te Oegstgeest een auto-ongeluk plaats gevonden, waarbij een persoon het leven heeft verloren. Een auto, bestuurd door de heer S. van Bever (26) uit Amsterdam, slip te, komende uit de richting Den Haag, over de tramrails. De wagen vloog tegen het ijzeren hek, aan de over zijde van de rijksweg. Door de schok viel de bestuurder uit de wagen, die afschampte, onbestuurd de rijksweg overstak en tegen een hoogspannings mast van de trambaan tot stilstand kwam. De heer Van Bever moet op slag gedood zijn. De twee andere inzitten den, een broer en een kennis van de overledene, werden gewond. Zij kon den, na in het Acad. Ziekenhuis te Leiden verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis reizen. De heer Van Bever was gehuwd. „Simpelhagen en de wildernis'*, door Ligtenberg Uitg. Mij. N.V. Standaard-Boekhandel, A'dam. Dit verhaal speelt zich af 'n paar eeuwen terug, ergens in Limburg, in een afgelegen dorp, dat een bos be zit, grenzend aan een uitgestrekte wildernis. In dat dorp kwam 'n nieu-- we dorpsonderwijzer, die de jeugd en later ook de ouderen kennis laat ma ken met de heerlijke natuur van planten, bloemen en dieren. Hij ont hult voor hen zelfs de wildernis, waar hij kennis maakt met 'n beer, die later een tamme beer blijkt te zijn, wiens meester daar gevangen is. Het is 'n aardig verhaal voor jongens en meisjes, die de spanning van het ver haal ongetwijfeld zullen meemaken. „Waar staat dat in de Bij bel?", door P. N. J. van Doornik M.S-C. N.V. Uit geversmaatschappij Pax, Den Haag. Het vooroordeel, dat de Katholieke Kerk geen „evangelische" Kerk zijn zou, wordt door dit boek gelogen straft. Behalve Bijbel-teksten bevat het ook aanhalingen van kerkelijke schrijvers uit de eerste aanvang van het christendom, alle teksten geor dend naar alfabetisch aangegeven onderwerpen. Het is een waardevol en handig boek, niet alleen in een vriendschappelijke discussie met an dersdenkenden, maar ook als hoogst interessante „stichtelijke lectuur" voor katholieken. Ten zeerste aan bevolen. Mrs Craddock, door W. Somer set Maugham. Uitg. Prisma- boeken, Utrecht. De schrijver Somerset Maugham brengt hier het verhaal van de mooie en intelligente Bertha Leys, die be neden haar stand trouwt met de jon ge, levenslustige boerenzoon Edward Craddock De auteur knoopt hiermee aan bij het klassieke gegeven van de negentiende-eeuwse familieroman. Het is de geschiedenis van een hart stochtelijke zelfbewuste en absoluut levende vrouw, die zich volledig wil overgeven aan de boerenzoon Edward Craddock. een wat verlegen jonge man, die feitelijk slechts voor zijn werk leeft. Zij vindt iii hem niet de bevrediging van de verlangens, die zij zich om een huwelijk gedacht had en zo ontstaat het conflict tussen deze twee niet bij alkaar passende personen met alle onredelijkheid, die er in de regel uit voortkomen. Zij le ven naast elkaar voort, erwijdering en terugkeer wisselen zich af en al leen zijn plotselinge dood geeft haar Magneet voor Kam Onneslab Bij het Kamerlingh Onnes-labora- torium te Leiden is na een reis over zee een twee en een halve ton zware electro-magneet aangekomen. De magneet is door het transport bescha digd. De kosten bedragen ongeveer honderdduizend gulden. Dit apparaat is bestemd voor het doen van kern- resonantie-proeven op het labora torium waarmee men de kernen op een bepaalde wijze tracht te beïnvloe den. Het stralingsveld moet hiervoor zeer constant zijn en het te gebruiken instrument zeer zorgvuldig afgesteld. De magneet werd in de Verenigde Staten vervaardigd door Varian. In afwachting van de belasting-ambte naren, die het apparaat vrij van in voerrechten moeten verklaren staat het in de hal van het Kamerlingh Onneslaboratorium in de Zonnevelt- straat opgesteld. „Ons Belang", Leiden hield jaarvergadering Gisteravond hield in „De Harmo nie" de Woningbouwvereniging „Ons Belang" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Qerritsen, sprak een woord van welkom tot de (zeer weinige) aanwezigen. De trou we kern was aanwezig en dit was voor hem weer een reden tot opge wektheid. Het negende bouwplan (243 woningen) is nu, in zijn geheel uitgewerkt. De verhuring van de woningen liep niet zó gemakkelijk als voorheen. Het Bureau voor Huisvesting ver schilde nogal eens van mening met het bestuur. De door dit bureau aan gewezen personen vond het bestuur niet altijd de geschiksten. De huur was voor vele leden te hoog. Er zijn ook bewoners in de woningen geko men, voor wie de huur inderdaad te hoog is. De gedachte, dat zij in elk geval een woning hadden, gaf zeer dikwijls de doorslag tot het huren. In de praktijk blijkt dat sommige bewoners dan ook zo spoedig moge lijk proberen, door ruil een goedko pere woning te krijgen. Vervolgens herdacht de voorzitter de zo plotseling overleden penning meester, de heer Joh. v. d. Bos. Hij prees diens accuratesse, door hem ruim 40 jaren als bestuurder aan de dag gelegd. De overledene werd in stilte herdacht. De notulen werden gelezen door de heer P. Brussee. Zij werden on veranderd door de vergadering goed gekeurd. Bij het punt „Beleid bestuur" kwa men de tongen los. Er werd nogal kritiek geleverd op een en ander en tal van wensen werden naar voren gebracht. Doch ook werd het bestuur dank gebracht voor het vele, moei lijke werk door hem verricht. Het beleid van het bestuur werd ten slotte goedgekeurd. Ook over de fi nanciële resultaten van de Cuma (een onderdeel van de vereniging) werd gesproken. De accountant der vereniging, de heer B. taal, lichtte een en ander uitvoerig toe. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende secretaris, de heer P. J. Schouten, met bijna algemene stem men herkozen, Zulks was ook het geval met de heer P. Brussee, waar nemend penningmeester, die door het bestuur kandidaat was gesteld voor de vacature van eerste pen ningmeester. In de vacatures in het bestuur, door het bedanken van de heer A. Cornet (die ongeveer 25 jaar zitting had in het bestuur) en door het overlyden van de heer Joh. v d. Bos, moesten twee nieuwe bestuurs- ders gekozen worden. Hiervoor wer den bij acclamatie aangewezen de heren C. van der Kley (De Genestet- straat) en G. Koolhaas Mauritsstr.). De beide aftredende bestuursleden, de heren J. G. v. d. Pompe en W. v. Zonnveld kregen ook het volle ver trouwen van de aanwezigen. Het rapport van de kascommissie meldde dat de boeken en bescheiden van wijlen de heer Joh. v. d. Bos, keurig in orde waren. Het aftreden de lid van de kascommissie, de heer J Ph. v. d. Bosch, werd vervangen door de heer W. van Strien. Tenslotte volgde een zeer uitge breide rondvraag, waarin vele za ken ter sprake kwamen. Door de voorzitter werden de vragen en wen sen beantwoord. Het was kwart over elf toen de voorzitter de vergadering met een woord van dank sloot. TONEELAVOND K.AJJ. ST. PETRUS-ST. LODEWIJK Men schrijft ons; Zondag a.s. zal een toneelavond worden gehouden in de „Grote Burcht", aanvang 7.30 uur precies. De toneelgroep van de K.A.V. zal opvoeren „Het Levenselixer", blij spel in drie bedrijven. Tot slot bal onder leiding van Evert Castelein. Plaatsbespreken a.s. zondag van 122 uur in de „Grote Burcht". Toegangsbewijzen zijn vanaf he den verkrijgbaar bij de volgende adressen: C. J. van Leeuwen, Lange, brug 79, P .Schouten, Mulderstraat 2, P. Kramers, L .Raamsteeg 63, hoek Garenmarkt; W. J. Lut, Gerrit v. d. Laanstraat 18; mevr. Kerstens, Le liestraat 6. KADERAVOND K.A3. Tot onze zeer grote spijt moeten wij hierbij onze kaderleden mede delen dat de aangekondigde „sport avond" op woensdag 9 december a.s. in het Antonius Clubhuis geen door gang zal kunnen vinden. De voor deze avond gevraagde inleider is nl. VOORSCHOTEN ZWARE BINNENBRAND. Gistermiddag werd de Voorschc- tense brandweer gealarmeerd voor een zware binnenbrand. Het was half drie toen bewoners van het Albert Schweitzerplantsoen bemerkten, dat er op nr. 9 van dit plantsoen boven brand was. De heer en mevrouw Langerak,, de bewoners, waren geen van beide thuis. In deze nieuwe wijk, waar nog geen telefoon-aansluitingen zijn, was het moeilijk direct de brand weer te waarschuwen. Daarom ging enige tijd verloren. Eenmaal ter plaat se, werd op open water ingelegd, met twee stralen het vuur bedwon gen. Om 4 uur kon met de nablus sing begonnen worden De boven verdieping van het perceel is nage noeg geheel uitgebrand. De inventa ris moet als verloren worden be schouwd. De brandweer kon uitbrei ding van de brand voorkomen. De oorzaak van de brand is waarschijn lijk gelegen in het feit, dat was goed te dicht bij de oliekachel te dro gen hing. De wind, die door het open raam binnen woei, deed de rest. St. Nicolaas bij Kath. Vrouwengilde. De leden van het Kath. Vrouwen gilde kwamen gisteravond bijeen in het bondsgebouw voor een St. Nico- laasviering. St. Nicolaas had zijn ver trek naar Spanje nog een dagje uit gesteld, om ook de leden van het Vrouwengilde nog met een bezoek te vereren. St Nicolaas had nog vol doende cadeaux overgehouden om alle dames een presentje mee naar huis te geven. St. Nicolaas kwam heel rustig en bezadigd binnen, maar een maal op zijn praatstoel gezeten werd menige dame in het ootje ge nomen. Er viel niet veel te berispen. Het bleef bij het uitdelen van ca deautjes, wat gepaard ging met lied jes zingen. Na het vertrek van St. Nicolaas bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Er werden allerlei gezelschapspelletjes gedaan. Voldaan keerde een ieder huiswaarts. de vrijheid terug. Door het verhaal heen de kostelijke figuur van een tante, die het geheel niet weinig af keurt. „Puzzel mee, met professor Pee", Prisma-Juniores door Laurens A. Daane. Tekeningen van Henk Albert. Uitg.: Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. Puzzels, raadsels, spelletjes en zoekplaatjes. Een boek vol; en stuk voor stuk waard om heel veel aan dacht aan te besteden. Elsevier Atlas van de gehele wereld. Uitgave Elsevier Pockets, Amsterdam-Brussel. Samengesteld door de Winkler Prins redactie bevat deze atlas in klein formaat zeer goede landkaarten van de gehele aarde, en behalve dat, eveneens in kleurendruk, de wapens en vlaggen van alle landen, een macht geografische bijzonderheden en bovendien een plaatsnamenregis ter. Een niet duur geschenk, waar mede men iedereen een plezier doet. „Van Advent tot Enifanie", door Romano Guardini. Uitgave Lannoo, Den Haag. Degenen, die het voorrecht kennen naar deze Duitse priester te luisteren, zullen deze kleine bundel preken rond het Nieuwejaar met verstilde aandacht lezen. Zij ook zullen weten, dat het geen lichte kost is, maar er des te meer van houden. „Schilderkunst en literatuur in dè I9e eeuw", door prof. dr. Gerard Brom. Uit gave Aula-boeken, „Het Spectrum", Utrecht-Antwer- pen. Een welkome (en goedkope) uitga, ve van Broms werk, verschenen in 1927, door de schrijver „ruim bijge werkt". De gezamenlijke beschouwing van schilderkunst en literatuur leidt tot verrassende ontdekkingen en kostelijke curiositeiten. Het is on danks Broms wat gewrongen stijl makkelijk te lezen, maar welk een vrucht van studie en eruditie en van combinatie er aan ten grondslag lig gen, verraden de 400 noten! Broms laatdunkend oordeel over de schil derkunst van de Romantiek wordt tegenwoordig weinig meer gedeeld, maar op zichzelf genomen is dit af wijzend oordeel weer een curiositeit voor de opvattingen rond 1927. Deze opmerking doet nauwelijks af aan de waardering voor dit boek met zijn heldere, beide kunst-uitingen bestrij kende, synchronisatie. „Machiavelli en zijn tijd", door Edmond Barincov. Uitgave Pictura-boeken, „Het Spectrum", Utreoht-Antwer- pen. Voor minnaars van geschiedenis is dit een zeer gedegen en boeiende le vensbeschrijving van het veel om streden menselijk wezen Petrus Ma- chiavelli. De tijd, waarin hij leefde, verklaart veel en vergoelijkt veel van zijn levensopvatting. In dat tijds gewricht en in Machiavelli's „impas sen" geeft het boek een zeer gedegen inzicht. Ondanks de aardse roem een verdaan leven. Het boek is kwistig en kunstig verlucht „Gevleugelde varkens", door P. G. Wodehouse. Uitgave Prisma-boeken. „Het Spec trum", Utrecht-Antwerpen. Gelijk de titel voor alle Wodehouse- vereerders aangeeft, gaat het weer eens over het prijsvarken van Lord Emsworth, de verstrooide Heer van Blandings Castle, die in dit bewolkte leven al zoveel verstrooiing en on schuldig plezier heeft gebracht. Wij zijn graag met Wodehouse de gast op Blandings Castle. Wat hebben we daar al een pret gehad! Storm, sneeuw en vorst hebben het afgelopen weekeinde in de Scan dinavische landen veel schade en verkeersstagnatie veroorzaakt. Bij een ongeval, dat tijdens een dichte sneeuwbui op een overweg te Vet- landa in Zweden gebeurde, kwamen vier inzittenden van een auto om het leven. In Zuid-Zweden kwamen vele auto's in de sneeuw vast te zitten en Volgens een bericht in de London Sunday Express dreigen alle katho lieke artsen in Engeland met een collectief uittreden uit de Britse artsenvereniging, indien de vereni ging in haar populaire tijdschrift Family Doctor" advertenties plaatst van de vereniging voor geboortebe perking. De vereniging voor geboortebeper king heeft nl. een advertentie aan geboden van twee pagina's, waarin gedetailleerde voorlichting over voorbehoedsmiddelen en bovendien een lijst met de ruim 300 klinieken der vereniging worden gegeven. Mr. James O'Sullivan, vrouwenarts in Harley Street, de artsenwijk van Londen, die secretaris is van de kath. artsenvereniging, schat, dat ongeveer 17% der artsen katholiek is. De Brit se artsenvereniging zal morgen, 9 december, beslissen of zij de adver tentie accepteert of niet. sommige automobilisten moesten een etmaal in hun wagen doorbrengen. In Noorwegen kwam de water krachtcentrale Roessaaga stil te lig gen, doordat ijs de toevoerkanalen versperde. De ijzerindustrie te Moi- rana en de aluminiumfabriek te Mosjoen kwamen daardoor vrijwel buiten bedrijf. Het ijs moest met dy namiet worden opgeblazen. Op het vliegveld Fornebu bij Oslo was za terdagmiddag drie uur lang geen verkeer mogelijk, doordat er sneeuw moest worden geruimd. Op het Deense eiland Bornholm moest zondag het hele spoorwegver keer gestaakt worden. Oostenrijk onder de sneeuw. In de Oostenrijkse Alpen is giste ren ongeveer zestig centimeter sneeuw gevallen. De temperatuur daalt snel. De automobilisten werd aangera den sneeuwkettingen te gebruiken op de bergpassen in Oostenrijks Tirol en Karinthië. Het Oostenrijkse weerbureau voor spelde nog meer sneeuw voor de komende dagen. De hotels in de Al pen zijn open voor een vroeg begin van het ski-seizoen. Te Vignolo, ten westen van Genua, hebben dertig gezinnen hun huizen moeten verlaten, daar het dorp door 'n aardverschuiving bedreigd wordt. In de Canadese provincie Britsch Columbia zijn in het noord-oosten enkele plaatsen geïsoleerd. Er is in dat gedeelte van Canada een neerslag van 12,5 cm. gemeten. 160 km. ten noord-oosten van Prince Rupert heeft een grondverschuiving 1 dode en een ernstig gewonde geëist. DE OUDHEDEN VAN DE NIJL Het bestuur van de Unesco, de or ganisatie van de VN voor onderwijs, wetenschap en cultuur, heeft maan dag zyn goedkeuring gehecht aan $en plan voor het behoud van de monu menten en kunstschatten van het oude Nubië, welke zich bevinden in het gebied dat door de dam in de Nijl bij Assoean onder water komt. Met de uitvoering van het plan zal een bedrag van 50 miljoen dollar zijn gemoeid. In het begin van het volgende jaar zal een oproep worden gedaan voor internationale samenwerking en fi nanciële steun. De tactiek van Nikita Chroesjtsjef mag dan subtieler en ingewikkelder zijn dan die van Stalin zij is niet minder dreigend, aldus een rapport over de Amerikaanse buitenlandse politiek van de „Rockefeller Foun dation". In het rapport wordt voorts met nadruk gewezen op de huidige toe stand in communistisch China. Dit land met zijn voortdurend groeiende bevolking en onvoldoende grondstof fen, bevindt zich zo langzamerhand in eon toestand, die zo leert de historie bijna zeker leidt tot agres sie, aldus het rapport. Hierin wordt voorts gezegd, dat de V.S., hoewel zy zoeken naar grond slagen voor een werkelijke vrede, zich toch moeten blijven voorbereiden op een mogelijke oorlog.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5