De moord op Stanley Wilson Driedubbele moord in de Franse Alpen Revolutionaire actie in Venezuela? Pesquet' weer vrij Franse atoombom ligt klaar visie op televisie Priesterwijding frater Nico Wesselingh o.s.b. MAANDAG 7 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ernstige ontploffing te Purinerend Te Purmerend zijn gisterochtend door een gasontploffing twte mensen om het leven gekomen en twee hulzen vernield. Er waren vier gewonden. De foto toont de enorme ravage tijdens de bergingswerkzaamheden. De Franse politie is op zoek naar iemand, die zondagavond in het bergdorpje Villard-sur-Oege in de Franse Alpen drie mensen heeft ge dood. Nadat omwonenden schoten en gil len hadden gehoord, vonden zij in het huis van het gezin Mollet twee lyken, namelijk van de 53-jariges lo co-burgemeester Eené Mollet en dat van zijn 84-jarige moeder, en buiten het huis dat van de 48-jarige mevr. Hotelier, een zuster van de loco- burgemeester. De dader van de moorden is zeer methodisch te werk gegaan. Tevo ren had hij de telefoondraden door- DUITS VRACHTVLIEGTUIG BEHOUDEN DOOR NOODLANDING Een DC-4 (Skymaster) van de hujt Transport Untemehmen (de vroegere Luft Transport Union) uit Frankfort heeft een geslaagde landing gemaakt op het militaire vliegveld Mitchel (VS) nadat de Duitse gezagvoerder de luchtverkeersbeveiliging per ra dio telefoon had medegedeeld, dat een van de vier motoren van het toestel was uitgevallen en dat het apparaat voor de ILS (instrument landing system) niet werkte. Het vliegtuig van de LTU was za terdagavond op Schiphol aangeko men om vracht in te nemen, bestemd voor New York. De machine was gecharterd door de KLM. Deze maat schappij chartert wel meer vliegtui gen van dverse ondernemingen om vracht te vervoeren in gevallen, dat de KLM op dat ogenblik geen toe stel voor een speciale opdracht vrij heeft. Het LTU-vliegtuig vertrok zaterdagnacht van de Amsterdamse luchthaven met zeven bemannings leden, allen Duitsers, aan boord. De luchthavenautoriteiten van Idlewild deelden de gezagvoerder van de LTU mede, dat het vliegtuig naar de luchtmachtbasis van Mitchel diende uit te wijken. Het personeel van deze militaire basis „vingen" de DC-4 op het radarscherm op en per radio telefoon werd het toestel „binnen- Radioberichten, volgens welke drie verbannen kolonels Venezuela zijn binnengedrongen om een revolutio naire beweging te leiden, hebben politieke spanning veroorzaakt in de republiek, aldus meldt Reuter. De algemeen secretaris van de re geringspartij sprak zondag van „tal rijke geruchten, die de mogelijkheid veronderstellen van een ondergrond se beweging van reactionaire troe pen" die tegen de regering van pre sident Betancourt gericht zouden zijn. Hij zei echter, dat het gevaar niet zo groot is, dat „het volk op straat zou moeten worden geroe pen" ter verdediging van het land. Vice-admiraal Ricardo Sosa. hoofd van de marine, heeft verklaard dat de marine waakzaam is, doch dat dit niet betekent dat het land in ge vaar is. By het oversteken van de spoorbaan te Roermond is zaterdag avond de 69-jarige ongehuwde kleer maker M. Boesten uit Roermond omstreeks half zeven door een pas serende autobus van de N.A.O. (Nedam autobusonderneming) ge grepen en op slag gedood. Robert Pesquet die ervan wordt beschuldigd, verantwoordelijk te zijn geweest voor een bomaanslag in het gebouw van de Franse Nationale Vergadering in februari 1958, is za terdag voorlopig in vrijheid gesteld. Niet alleen laat de gezondheids toestand van Pesquet te wensen over, maar ook is het onderzoek in de zaak van de bomaanslag „nage noeg voltooid", zo heeft de rechter van' instructie René Auric medege deeld. Pesquet werd een week geleden gearresteerd op aanwijzing van een getuige, tegen wie Pesquet twee maanden voor de bomontploffing zou hebben gezegd, dat er een bom in de Nationale Vergadering zou moeten worden geworpen. Pesquet, die kort na zijn arrestatie in hongerstaking ging, is ook be trokken bij de geruchtmakende „aanslag" op ex-minister Mitterrand, gepraat". In Algerië heerst algemeen de overtuiging dat de Franse atoombom gereed is en dat de eerste proefne ming op elk tijdstip tussen nu en vijftien maart 1960, wanneer de Sow- jet-premier en partijleider Chroesjts- jef Frankrijk zal bezoeken kan plaats vinden. Te Algiers werd zaterdagavond van gewoonlijk welingelichte zijde ver nomen, dat alle grote installaties voor de in de woestijn de Sahara teweeg te brengen ontploffing gereed zijn en dat het vast stellen van de datum der explosie thans een „technische en po litieke beslissing" is. De ontploffing zal bovengronds te weeg worden gebracht. Niet bekend •is echter of de bom uit een vliegtuig zal worden geworpen of op dc top van een toren tot ontploffing zal wor den gebracht. De Sahara-olie. De Franse eerste minister Debré, heeft zaterdag te Hassi-Messaoud op symbolische wijze de toevoer van de Sahara-olie naar de buitenwereld ge opend. Hiermee is de olieleiding naar de middellandse Zeekust te Bougie officieel opengesteld. Frankrijk verwacht tegen 1963 zichzelf te kunnen voorzien van olie. Afrika onivoogd De Algemene Vergadering der V.N. heeft zaterdag met algemene stem men besloten, Frans Togoland op 27 april 1960 onafhankelijkheid te ver lenen en Italiaans Somaliland op 1 juli 1960. De Assemblée heeft derhalve de onafhankelijkheid van Somaliland met zes maanden vervroegd. Zij had oorspronkelijk het plan Somaliland op 2 december 1960, precies 10 jaar na de ondertekening van de beheer- schapovereenkomst, krachtens welke Italië het gebied bestuurt, onafhan kelijkheid te geven. Menzies bezocht Indonesië De Indonesische regeringsleiders hebben zaterdag de Australische pre mier Menzies, die een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, medege deeld, dat het in het belang van Australië zou zijn, de Indonesische aanspraak op Ned. Nieuw-Guinea te steunen. In elk geval zou Australië in deze kwestie passief moeten blij ven. President Soekarno van Indonesië heeft zondag, na een gesprek van bijna een uur met de premier van Australië, Robert Menzies, ver klaard: „Wij hopen dat de heer Menzies nu onze visie op West-Nieuw-Guinea begrijpt". „Ik heb gesteld, dat wij niet van plan zijn het geschil om West-Irian op te lossen door kracht. Wij zullen slechts vreedzame middelen gebrui ken". Soekarno voegde hier aan toe: „Wij zijn naburen en willen sa menwerken met Australië, de enige hindernis in de gehele kwestie-West- Irian". Een achtjarig meisje P. Pay- rable is zaterdag op de Jacob van Lennepkade te Amsterdam onder een vrachtauto terecht gekomen en gedood. Het meisje zat op de bagage drager van een fiets, bestuurd door haar 9-jarig vriendinnetje, dat be gon te slingeren toen de vrachtauto passeerde. Beiden kwamen te vallen waarbij het meisje P. onder het lin kerachterwiel kwam. Bij aankomst in het Binnengasthuis was zij reeds overleden. Het andere meisje, liep tengevolge van de val enige ver wondingen op en werd eveneens naar het B. G. vervoerd. Een verpleegde van de Van Lindenhoutstichting te Neerbosch, een jongen van 16 jaar is zaterdag door een hem achterop rijdende auto aangereden en gedood. De jongen liep met een der jeugdleiders en een vriend over de Kanaaldijk. De be stuurder van de auto, een 18-jarige jongen uit Eindhoven, moest, toen hij het drietal inhaalde, uitwijken voor twee uit tegenovergestelde richting komende wielrijders en een brom fietser, waardoor hij de jongens aan reed. In het Hippolytus-ziekenhuis te Delft is gistermorgen de 19-jarige Hans Dingjan uit Rijswijk overleden aan de verwondingen, die hij zater dagmiddag jl had opgelopen bij een verkeersongeval te Delft. De jonge man fietste op de Stalpaert van der Wieleweg te Delft. Hij was bezig, een voor hem rijdende wielrijder te passeren toen hij door een hem ach teropkomende trekker met oplegger werd aangereden. Hij werd ernstig gewond. Sinterklaas was jarig. Voor een deel werd het t.v. pro gramma van de voorbije dagen be heerst door de komst van Sint Ni- colaas. Allereert was hij bij de kin deren, in het verband van de NCRV. Piet Ekel en omroepster Tanja Koen hebben hem ontvangen, maar hoe zeer ook aangemoedigd, de Goed heiligman bleek niet al te bespraakt en buiten het zicht van de beeldbuis heeft hij zijn schimmel bestegen om in alle stilte de aftocht te blazen. Bij de VPRO kwam Sint Nicolaas in het bijzonder ten behoeve van de kinderen, die wat later naar bed mochten. Het was een korte plech tigheid van ongeveer tien minuten, waarbij ook Zwarte Piet een rol ge speeld heeft. „Voor hen geen Sin terklaas" was de titel van een her haling van de film „Redt een kind" over de vluchtingen in Oost-Ma- rokko. In het Vara-„Artisten-café" van Wim lbo werd Sint Nicolaas niet zo uitdrukkelijk ten tonele ge voerd. Filmische verscheidenheid. „De oude draaidoos" van Simon van Collem heeft weer een en ander onthuld ten gerieve van ouder ge worden filmliefhebbers. Ook is iets vertoond van een in bezettingstijd in het geheim gemaakte Nederlandse film. Van meer actuele aard was het „Filmvenster" met een blik op en achter de schermen. Jan Blokker en Eimert Kruidhof zijn ook te rade gegaan bij filmsterren en filmma kers. Deels film tenslotte was de toe ristische documentaire van dr. L. v. Egeraat over Denemarken. Rariteiten-kabinet van de NTS. Vooral de kijker naar de t.v. to neelspelen via Bussum kan waarne men, dat de inventaris van schier eik interieur is „aangepast". Zo vreemdsoortig kan de aankleding van een stuk niet zijn, of er is in de ekwisietenschat van de Ned. Tele visie stichting een oplossing voor radig. Binnenkort zal een vrijgeko men tapijtfabriek te Hilversum als opslagplaats voor decors en derge lijke worden ingericht, als gevolg waarvan men in de door de NTS overgenomen ambachtsschool te Bus sum meer armslag krijgen. Op de ruime zolder van die school bevindt zich sinds lang een soort rariteiten-kabinet, namelijk een on voorstelbaar grote voorfaad artike len, die men op de markt van het Amsterdame Waterlooplein niet rui mer en meer gesorteerd zou kunnen wensen. Wat men er ziet, is eigen lijk niet veel anders dan rommel, die voor de uitdrager nauwelijks waarde zouden hebben. En toch is de magazijnmeester er enthousiast over, want nu kan hij elk stuk van de in het draaiboek gewenste prul laria bezorgen vanaf een ouderwetse koffiemolen en theestoof tot de sui kerzoete devotiebeeldjes en vroeger gebruikte wasrollen voor de fono graaf. En nog steeds kijkt de maga zijnmeester tot in wijde omtrek uit naar méér van dat verlopen spul, „want je kunt nooit weten wanneer het gevraagd wordt". Modern en antiek meubilair en by- behorende woninginrichting zijn in die opslagplaats niet nodig. Er zijn winkel-magazijnen genoeg waar men een en ander graag verhuurt, zoals dat ook wel geschiedt aan plaatse lijke toneelgezelschappen. Wat ten slotte het decor voor t.v. toneelstuk ken en andere uizendingen betreft: er is geen tweede gelegenheid in ons land waar op zo'n uitgebreide schaal wordt gepast en gemeten en waar wekelijks zoveel decor- en zet stukken de deur uitgaan. KRO op woensdag Er staat de nodige afwisseling op het KRO programma van woensdag avond. Opnieuw is Hillegom in het beeld en wel voor de uitzending in Treslong van een internationaal va riétéprogramma. Ook de rubriek Te- levitrine is weer eens aan de beurt, onder regie van de inmiddels wegens huwelijk naar Eindhoven verhuisde Tineke Roeffen. Jan de Cler en Emil Lopes hebben tien liedjes in voor raad, waarbij onder andere Dora Paulsen als zangeres is betrokken. De avond begint met een notedop- voorlichting over wezen en taak van het Europese parlement. „Redt een kind" Gedurende ongeveer anderhalf uur geeft de VPRO a.s. zondag van de manifestatie van Nederlandse kunste naars in het Concertgebouw te Am sterdam ten bate van de vluchtelin- genactie „Redt een Kind". Hieraan werkt mee een lange rij van beken den o.a.: Yoka Berretti, Hetty Blok, Mies Bouwman, Corrie Brokken, Si mon Carmiggelt, Rudy Carrell, Jules de Corte, Lia Dorana, Mary Dressel- huys, Ko van Dijk, Gerard Henge- veld, David Hollestelle, Wim lbo, Johnny Jordaan, Peter Kellenbach, Johnny Kraaykamp, Herman Kreb- bers, Cor Lemaire, Fien de la Mar, Felix de Nobel, Dora Paulsen, Jetty Pearl, Bep Rowold, de Selvera's, Er na Spoorenberg, Paul Steenbergen, en Mieke Verstraete, bovendien het Nederlands kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel en Dolf van der Linden met zyn Metropole orkest. In de kloosterkerk van de zusters Benedictinessen aan de Poolseweg te Breda zal op maandag 21 december a.s. door mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, de Priesterwijding wor den toegediend aan frater Nico Wes selingh, Benedictijner monnik van de St. Paulusabdij te Oosterhout. De zondag daarop, 27 december a.s., zal pater Wesselingh in zijn oude paro chiekerk van St. Bernardus aan de Groenendijk te Hazerswoude om half tien zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen. De receptie is op die dag des middags van half, drie tot half vier in de aula van St. Pius X- school. KERST- EN NIEUWJAARSPOST MARINE. Luchtpostcorrespondentie voor per soneel der koninklijke marine, ver blijvende in Nederlands Nieuw-Gui nea en de Nederlandse Antillen die nen op de navolgende data uiterlijk ter post te zijn bezorgd: Kerstpost voor Nederlands Nieuw- Guinea: 15 december en voor de Ned. Antillen: 17 dec. Nieuwjaarspost voor Ned. Nieuw-Guinea: 22 decern*» ber en voor de Ned. Antillen: 21 de cember. De brieven dienen geadresseerd te zijn: Amsterdam C.S. Marine. door PHILIPPA PRESTON 55) Shane kwam even over achten op zijn atelier terug en juffrouw Hen- nesy dacht, toen ze hem opendeed: ,Die ziet er uit, of hij naar een be grafenis en niet naar zijn eigen brui loft moet". Hij vroeg haar een een voudig maal klaar te maken en be gaf zich naar het atelier, waar hij een stapel post vond met een dikke brief, door een speciale besteller gebracht, ernaast. Het eerste ogenblik herken de hij het hanischrift van Elma niet eens; toen hij het bemerkte, wilde hij de brief wegleggen, totdat hij gege ten had. Doch hij besloot hem toch maar eerst te lezen. Er zaten ver schillende dicht beschreven velletjes in met een kort begeleidend briefje, dat hij vol verbazing vóór de rest las: Beste Shane, Ingesloten bekentenis is me af geperst door een ellendige kerel Marash genaamd. Ik denk wel dat je hem kent. Ik ga naar het buitenland. Vaar wel dus maar! Elma Beverley Shane stond perplex van dat briefje, doch tegen dat hij de beken tenis had gelezen, was hij ervan over tuigd, dat hij een nachtmerrie had. En nog voor dat hij weer geregeld orde op zijn verwarde gedachten had kunnen stellen, kwam Marash on aangediend binnengestapt. „Ik heb tegen uw huishoudster ge zegd, dat ik wel naar boven zou gaan. Shane liet zich op de divan neer zakken met de vellen papier nog in zijn hand geklemd, terwijl Marash zich in een diepe leunstoel neer liet en zijn onvermijdelijke dure sigaar aanstak. „Aha, u hebt dus alles gelezen. Ik kwam alleen even kijken, of die brief al aangekomen was". „Ik weet niet wat ik er van moet zeggen. Ik ben verbluft, overdonderd, en kan geen woorden vinden, die mijn toestand afdoende omschrijven. Ik weet alleen dat mijn dankbaarheid voor u peilloos diep als de zee is, als u dat van me wilt aannemen". Marash maakte een afwerend handgebaar. „Ik heb geen dank ~odig. Het is nu eenmaal mijn liefhebberij vak. Mag ik de bekentenis hebbén, om haar in een verzegelde enveloppe in mijn bankkluis weg te bergen? Daar zit ze zeker veilig". Shane vouwde de velletjes in el kaar met de hoop, ze nimmer meer terug te zien. „Ik ben u dankbaar dat u hem mee wilt nemen. Weet Audrey het al?" „Nog niet, maar U moet nu gauw naar haar toegaan. Ze wilde haar kamers verhuren ik heb ze toen van haar gehuurd omdat ik wist dat er niet meer dan enkele uren verlopen zouden, voordat ze er weer graag te rug zou willen komen. Dat was zo; u weet, dat ik zo'n wonderlijke in- tuitie heb; ik had eigenlijk waarzeg ger moeten worden en in een don kere kamer door een kristallen bol zitten kijken. Shane keek Marash doordringend aan. „We hebben veel aan u te dan ken". Marash zwaaide met zijn sigaar, op gevaar af, dat het lange eind as er af viel. „Als u haar gelukkig maakt, zal ik meer dan tevreden zijn. Shane hoorde de waarheid, die zich in zijn stem verried en als wilde hij de sym pathie van Shane vermijden, stond Marash vlug op en stak de bekentenis bij zich. „U moet gauw gaan. Tot ziens. Ik ga vanavond naar het Westen een beetje vakantie nemen". Voordat hij tijd had zijn hand te grijpen, zag Shane Marqsh vesdwij- nen en de trap afgaan. Audrey zei tegen zichzelf, dat ze een grote dwaas was. „Hier zit ik nu weer op dezelfde kamer, waaruit ik had willen wegvluchten, als die schat van een Marash het niet verhinderd had. Dan zouden hier nu vreemden zitten en met hun sigaretten gaten in mijn kleed branden". Ze was toch weer blij dat ze terug was. Ze had gedacht, dat het huwe lijk van Shane beter te verduren zou zijn geweest, als ze die dagen in een vreemde omgeving doorbracht, maar enkele uren van afwezigheid hadden haar doen beseffen, dat ze graag te rug wilde naar haar oude woning, waar ze over het verleden kon pein zen en het tegenwoordige uit haar hoofd verbannen. Marash had bloemen besteld en de kamer hing vol zomergeuren, die haar deden terugverlangen naar de uren, met Shane buiten doorgebracht. Toen ze zich goed en wel thuis voel de, ging ze een paar boodschappen doen en kocht onderweg een krant, waarin niets anders scheen te staan dan society nieuwtjes met portretten van Elma en bijzonderheden over de huwelijksreis. Na haar thuiskon^t verfrommelde ze de krant in het vuil nisvat met het gevoel, als had een stormwind alle geluk uit haar ka mers weggevaagd. „Och Shane!Waarom was ze hier eigenlijk teruggekeerd? Het liep tegen negen uur en de schemering begon te vallen toen er gescheld werd. Ze stond langzaam van haar stoel bij het venster op en ging naar beneden om open te doen. En toen ze dc deur opentrok, gaf ze een schreeuw van verbazing, want daar stond Shane, donker tegen het schemerlicht afstekend. Audreyik ben vrij!" Hij kwam naar binnen, sloot de deur achter zich, maar durfde haar nog niet aan te raken, voordat ze ge noeg besefte, wat er gebeurd was en zijn geweldig geluk intens met hem delen kon. „Hoe dan Shane? Hoe dan?" Hij nam haar in zijn armen en droeg haar naar boven, zette haar neer in een grote stoel en knielde naast haar op de grond. „Het komt er niets op aan, aller liefste, niets komt er meer op aan, dan dat het waar is, Audrey, volko men waar!" Zijn toon nog meer dan zijn woor den, ontspande haar innerlijke span ning en ze klemde zich aan hem vast lachend en schreiend tegelijk. Audrey zat met Shane op het bal- con van hun suite in het Grand Ho tel te Venetië. Het was lente en de volle maan scheen over hen en over het gladde water, dat tegen de stenen trappen beneden kabbelde en op de gondel met de muzikanten en zan gers, die oude liefdesliederen zongen, die ook in die vreemde taal begrijpe lijk waren. Shane en Audrey hadden bijna een jaar rondgereisd en zouden de vol gende dag naar Parijs en vandaar over Havre naar hun oude huis in Washington Square gaan om daar te wonen. Toen de gondel met de grote lam pions verdwenen was, loosde Shane een zucht van tevredenheid en nam Audrey's handje in de zijne. „Gelukkig, lieveling?" Ze zuchtte van volkomen tevredenheid. „Zo gelukkig als het maar moge lijk is, Shane!" In het verlopen jaar was ze nog in schoonheid en lieftalligheid toege nomen. „Morgen zijn we op weg naar ons huis; wat klinkt dat heerlijk! Ons huis!" „Ja, voor mij ook en ik ben erg blij dat John en Sonia vlak na ons van hun huwelijksreis terugko men, want ik zou graag in New York zijn, om hen te kunnen verwelko men". Ze stond op en trok haar sjaal wat vaster om haar schouders. Shane stak zijn hand uit en hield haar vést. De kamer achter hen was donker en, toen ze uit het zilveren maanlicht van het balcon binnentraden bukte Shane zich en kuste haar.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5