Goud voor scheidende J. Voorhach Scherp Vorstgrens over Nederland St. Lodewijksgroep te Leiden maakte begin met feestelijkheden bij jubileum Catena studenten het Rapenburg aan Miss Benelux gaat vrijuit MAANDAG 7 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het afgelopen weekeinde heeft de kou boven Oost-Europa zich voort durend naar het westen uitgebreid. Naast deze uitbreiding nam de vorst in Polen en Rusland verder in he vigheid toe. In het noorden van Duitsland heeft het 5 tot 10 graden gevroren. De voorste begrenzing van de koude lucht bereikte van ochtend het noordoosten van Ne derland. Verwacht wordt, dat de vorst zich verder over het land zal uitbreiden, waarbij het de komende nacht in het noordoosten van het land ongeveer 5 graden zal vriezen, terwijl morgen overdag de tempe ratuur niet boven het vriespunt zal komen. Vermoedelijk zal de kou de komende 30 uur niet het zuiden van het land kunnen bereiken. Dit laatste hangt samen met de aanwezigheid van een diepe depres sie nabij de ingang van het Kanaal. Deze stuurt naar Frankrijk en Enge land zachte lucht, waarin het kwik zich 5 tot 10 graden boven het vriespunt bevindt. De depressie breidt zijn invloed nog wat in ooste lijke richtingen uit. In verband daar mee neemt later de kans op neerslag toe. Er blijft veel wind uit richtingen tussen oost en zuidoost. Kerstcadeautjes kopen in Londen Op uitnodiging van een Griekse scheepsniagnaat, wiens levenswandel door de hele wereld gaat, zijn prinses Gracia en prins Rainier voor genoegen en plezier mee naar Londen gevlogen, waar ze enige dagen blijven mogen. En wie nu overdag door de Britse hoofdstad loopt, ziet dat het prinselijk paar zijn kerstcadeautjes koopt. De stichting „Horusfondsorganisa- tie" van reünisten van „Catena" en de vroegere verenigingen „Unitas" en „Bond" heeft dezer dagen het pand Rapenburg 127 te Leiden aan gekocht. Zij zal dit pand ter be schikking stellen van de studenten vereniging „Catena", die daarin haar sociëteit zal vestigen. Tevens zullen enkele kamers van dit pand dienen voor huisvesting van studenten. Ver moedelijk zal de sociëteit aan het Rapenburg 127 in januari I960 ge opend worden. RIJWIELEN (Ie betaling) f 22.50 restant in termijnen Fa. DUSOSWA LEIOEN (Advertentie! Dankbaarheidsinsigne voor jeugd commissie De eerste bijeenkomst in de reeks feestelijkheden, die naar aanleiding van het 25-jarig jubileum van de St. Lodewijksgroep te Leiden worden georganiseerd, is zondagmorgen ge houden. Om 9 uur droeg de pastoor van de St. Petrusparochie, pastoor W. E. Blok, in de gymnastiekzaal van de r.k. Technische School Don Bosco een H. Mis op, waarbij de Grego riaanse gezangen door de verkenners en welpen werden gezongen. In een korte toespraak noemde pastoor Blok de H. Joannes de Doper „de voortrek ker van Christus". In dankbaarheid herdacht de pre dikant het vele goede werk, dat 25 jaar lang de St. Lodewijksgroep in de parochie heeft kunnen doen en hij hield de jongens voor ook echte voor trekkers de jeugd van de parochie voor te gaan. Tijdens het memento der overle denen werden alle overleden leden er oud-leden van de St. Lodewijks groep herdacht. In dezelfde zaal stonden ook reeds de tafels voor het feestelijk ontbijt gereed. De hoofdleider van de St. Lode wijksgroep, de heer A. G. J. Duindam, verwelkomde in het bijzonder de pastoor en de aalmoezenier, kape laan C. W. Thomas, en voorts de eer ste akela na oprichting, mevr. Gub- bensJongmans en haar echtgenoot de heer J. Gubbens, eertijds hopman van de groep, de dames W. Laken, A. Bisschop en L. van Valderen, oud leidsters, de vertegenwoordiging van de gidsen in de parochie, de distr.- commissaris, de heer G. Buis en de commissaris, de heer G. Bots. Voorts riep hij een hartelijk welkom toe aan de leden van de financiële com missie (jeugdcommissie): voorzitter, de heer G. P. Bergers, secretaris, de zint eer ge begint" lijkt ons ook hier van toepassing. De schoorsteenbrand die zendag- morgen om kwart over twaalf in de Vestestraat te Leiden uitbrak heeft wel duidelijk bewezen, dat Sint Nico- laas en zijn knecht hier niet op be zoek zijn geweest. De brand is n.h ontstaan door opeenhoping van roet in de schoorsteen en na een bezoek van de vijf-december-gasten lijkt dit uitgesloten. NU OOK SOUPER VOOR AUGUSTIJNEN IN LEIDEN De R.K. Studentenvereniging „Sanc- tus Augustinus" heeft uitbreiding ge geven aan de contactmogelijkheden der leden door met ingang van de vandaag de mogelijk te openen tus sen 6 en 8 uur nam. in het .Eigen Huis" aan het Rapenburg een souper te gebruiken, na de reeds eerder in gestelde borreltijd. Feestelijke alge hele openstelling van het „Eigen Huis" vindt plaats op 16 dec. aan staande. Burgerlijke Stand Geboren: Berend zn van L. de Vries en J. H. T. Kuijer; Alida Hu- bertiha Maria dr van W. A. J. de Haas- en J. P. Heemskerk; Antonia Maria Wilhelmina dr van N. J. Stik- voort en A. M. W. van den Assem. Overleden: K. Towa, 47 jr echt genote van J. Reichman. heer J. van Harteveld en penning meester, de heer J. van Oudenhoven, met dankbaarheid gewagend van het 12'/ï-jarig jubileum, dat deze com missie thans vierde. Als blijk van waardering speldde hij genoemde le den van de commissie 't dankbaar-, heidsinsigne op en overhandigde het hierbij behorende schrijven van de koninklijke commissaris,, Prins Bern- hard. Na deze plechtigheid draaide men nog enige films, waarbij het bijzon der werd genoten van de kleuren film over de jubileum-jamboree in 1957- De hoofdleider sloot met een woord van dankbaarheid aan de con cierge van de technische school de heer Peeters, die zich voor het wel slagen van deze morgen zéér ver dienstelijk had gemaakt. DIPLOMA'S REDDINGSBRIGADE Een aantal leden en jeugdleden van de Leidse Reddingsbrigade heeft in De Overdekte examen gedaan voor diploma A van de Kon. Nederl. Zwembond. De namen van de ge slaagden luiden: mevr. H. E. Immink Mulder; mej. P. J. de Mooij; mej. M. de Vink; mej. H. van der Pluym; de heren H. H. Lancel; P. C. de Haas; R. Kramp; J. P. A.' Hoogen- doorn; A. C. Mulder; C. Padding; mej. M. van Egmond; de heer B. de Kort te Katwijk. Waar geen plaats naam wordt genoemd, is dit Leiden. Leidse Agenda DINSDAG, 8 DECEMBER Maria Onbevlekte Ontvangenis. Sempre Crescendo. Gala-concert t.g.v. 128ste Diës. Stadsgehoorzaal. 8.30 uur nam.; vooraf te 7.30 receptie. A.K.W.V. „De Ondernemer in de Maatschappij", Vergulden Turk, 8 u. nam. Abonnementsvoorstelling. Toneel groep „Theater". „J. B.'\ Schouwburg 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden, aanvang cursus 20 uur R.K. Lyceum. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136. Wat lezers schrijven ADVENT OOK VOOR DE VLUCHTELINGEN IN HET JAMMERDAL Sinds de eerste oproep voor de vluchtelingen van het Jammerdal in Lager Haid bij Linz in Oostenrijk (die ten dele nu hun zestiende win ter in de barakken tegemoet gaan) en het schrijven van deze oproep, heeft de giro pas twee ochtenden de verblijdende strookjes kunnen bren gen. Veel is dus nog onzeker, maar zeker is het, dat het mogelijk is, evenals verleden jaar, naar Lager Haid te reizen en een heel eenvou dig kerstfeest met de armstén daar te vieren. En ook om ieder, die komt een kerstkaars te geven als teken van het Licht dat komt. Wij hopen, dat het mogelijk wordt U volgende week te vermelden, dat zoveel geld op giro 285812 van dr. E. A. Franken-Duparc is binnengeko men, dat ieder gezin een warmwa terkruik ontvangt. Maar dan blijft nog de wens van dekens: wij gezonde mensen in be hoorlijk verwarmde huizen hebben dekens in overvloed: daar leven heel veel oude mensen, verziekt door de vlucht en ontberingen en door het verblijf nu meer dan vijftien jaar in tochtige barakken zij kunnen de slaap niet vatten door koude en pijn. Het Sint-Nicolaasfeest brengt ons allen veel; sommige deden goede zaken. Sint-Nicolaas 'wordt het voor de vluchtelingen niet, maar laten ze tenminste mogen weten, dat het Kerstmis wordt. E. A. FRANKEN-DUPARC, Lammenschansweg 71, Leiden Tel. K 1710—20408. MINERVA Leiden, 6 dec. '59. In uw blad van vrijdag jl. deelt u mede dat de sociëteit Minerva op dezelfde plaats heropgebouwd zal worden, welk feit niet alleen in stu dentenkringen met vreugde zou worden begroet. Bovendien spreekt u over een gebouw van traditie^ en historie. Wat dit laatste betreft: in een 1000-jarige stad spreekt men in nuchtere toestand toch niet over tra ditie en historie als een gebouw nau welijks 85 jaar bestaat. En of de Leidenaars nu zo gelukkig zullen zijn, dat de onhoudbare toestand daar ter plaatse blijft bestaan durf ik te betwijfelen. Zou het niet veel meer aanbeve ling verdienen ook voor de studen ten, dat men een modern ontmoe tingscentrum bouwt b.v. aan het Sta tionsplein bij bus en trein naast de a.s. schouwburg, vlak bij de grote uitbreiding van de univer siteit. Hierdoor zou bij het postkan toor een betere situatie geschapen kunnen worden. Zelfs het van de fiets afstappen kan meerdere mede weggebruikers in gevaar brengen als men een simpele brief moet pos ten, terwijl de voetgangersstroom totaal geblokkeerd wr dt. In deze in dustriestad is het onmogelijk met een auto vóór et hoofdpost kantoor te komen. Laten alle betrokkenen dus nog eens ernstig hun verdere plannen overwegen. Met dank voor de plaatstig, Hoogachtend J. AALDERS Noot red. Voor zover door ons van traditie en historie is gesproken be trof dit de geschiedenis van het corps en de traditie van 150 jaar studen tenleven, die inderdaad méér natio nale dan plaatselijke betekenis heeft. Laatste Berichten De president van de Haagse recht bank heeft vanmorgen uitspraak ge daan in het kort geding, dat de or ganisatrice van modeshows mevr. K. had aangespannen tegen de manne quin J. V. uit' Leiden, beter bekend als Miss Scheveningen en Miss Be nelux. Mevr. K. had geëist, dat het Miss Benelux verbóden zou worden op te treden voor opdrachtgevers uit de vroegere relatiekring van mevr. K. Het meisje had een verklaring ge tekend, toen ze achttien jaar was, dat zij niet zou optreden, op eigen gelegenheid voor opdrachtgevers, die zij door of vanwege het werk voor mevr. K. had leren kennen, tot drie jaar na het verbreken van de relatie tussen mevr. K. en het meisje. De president van de rechtbank heeft vanmorgen deze eis afgewezen. Hij had overwogen, dat deze verkla ring beschouwd moet worden als een concurrentiebeding, dat nietig geacht moet worden, omdat het ge sloten was met een minderjarige. Deze verklaring was niet van kracht geworden, doordat het meisje meer derjarig was geworden, meende hij. TWEE GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING Blijkens de staatscourant van he den zijn in de week van 22 tot en met 28 november 2 gevallen van kinder verlamming aangegeven, één geval in de gemeente Haarlemmermeer en één in Leiden (dit laatste zonder ver lammingsverschijnselen). Voorts werden ondermeer aange geven 18 gevallen van difterie, waar van elf in Zuid-Limburg. ZEE EISTE VEEL SLACHTOFFERS Het Franse persbureau AFP schatte het aantal in de storm omgekomen zeelieden maandag omstreeks het middaguur reeds op veertien. Men vreest nl. dat de twaalf opvarenden van de George Robb uit Aberdeen voor de Schotse kust allen om het leven zijn gekomen. De andere twee zijn vermist van de zuiger die de Nederlandse sleepboot Titan als sleep verloor. EISENHOWER IN PAKISTAN Op het vliegveld van Karatsji wa ren *er begroeting president gene raal Ajoeb Khan, het gehele Pakis taanse kabinet, de Amerikaanse am bassadeur, leden van het diplomatie ke korps en vele Pakistaanse gezags_ dragers aanwezig. Twaalf door Amerika geleverde „Sabre"-straaljagers van de Pakis taanse luchtmacht hebben Eisenho wers toestel op de laatste tachtig kilometer van de vlucht Ankara Karatsji vergezeld. President Eisenhower gaf, voor zijn vertrek uit Ankara, een af- scheidsboodschap uit, waarin hij het Turkse volk dankte voor de hem bereide „buitengewone ontvangst", die hem bijzonder had getroffen. „Turkije en de Verenigde Staten trekken één lijn met betrekking tot de voornaamste internationale vraagstukken", aldus de Amerikaan, se president. SPORT De Schiedamse zwemster Cockie Gas telaars, houdster van twee Nederlandse en een Europees record, is een dezer dagen in het ziekenhuis te Schiedam met een blindedarmontsteking opgenomen. Zaterdag is zij met goed gevolg geope reerd. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE TE KOPENHAGEN Hedenmorgen vroeg luidde de stand in de zesdaagse te Kopenhagen: 1. Ar nold—1Terruzzi (Austr./It.) 337 pnt.; 2. WernerLykke (Den.) 289 pnt,; 3. van SteenbergenSevereyns (Belg.) 133 p,; ,Op één ronde: 4. PlattnerAndressen (Zwits./Den.) 192 pnt.; 5. Holzmann Ziegler (Did.) 104 pnt.; 6. Roth—Pfen- ninger (Zwits.) 88 pnt.; 7. Post—Retvig (Ned./Den.) 86 pnt.; 8. BugdahlLyng (Dld./Den.) 49 pnt. De overige koppels hadden vijf of meer ronden achterstand. LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT De uitslag van de le rit in de Cycle Cross competitie is: A en B klasse: 1. B. Zoet, 2. A. Hillebrand, 3. W. de Jong, 4. P. Kooyman, 5. A. Prangers. C-klasse: 1. Frans Brittijn, 2. W. Wij- nands, 3. Frans v. d. Broek, 4. Wolswijk. D-klasse: 1. Freddy Leemans, 2. Kerk vliet, 3. P. de Jong. potlood No. 532. Horizontaal: 1. hoofd deksel, 4. grondslag, 9. zangwijs, 11. meisjesnaam, 12. steenkolenwagen, gekoppeld aan de locomotief, 13. wa ter in N. Brab., 14. zonder (Lat), 15. inhoudsmaat (afk.), 17. scheikun dig element (afk.), 18. bekende af korting, 21. staatsbedrijf (afk.), 23. dorpje tegenover Nijmegen, 25- slede. 27. gem. in N. Brab., 28. vreemde munt, 30. kiem, beginsel, 31. bekend Nederl. schilder, 32. keurig. Verticaal: 1. klap, 2. eenmaal, 3. kanteel (meerv.), 5. karakter, 6. sus loco (afk.), 7. meisjesnaam, 8. zijtak Moezel, 10. vaarwel, 16- gem. in Utrecht, 19. jongensnaam, 20. li chaamsdeel, 22. glijvoertuig, 23. wa- terdoorlatend, 24. kraam, 26. kikker- kult, 29. muzieknoot. Oplossing morgenavond. POPULAIR? Wat doen we met „Minerva"? Dat hangt er van af of de staan de gevelmuur nog gebruilct kan wor den in de restauratie. Vanmorgen hoorden we van de hoofdinspecteur, dat de bewaking bij het gebouw is opgeheven, en dat bevoegden weer, zij het op eigen risico, het vernielde gebouw kunnen betreden. Thans kan eerst goede de diagnose worden ge steld en met angst en beven wachten de studenten op de uitslag: „inope- rabel of niet?" Maar het is de vraag of de burgerij er nu wel zo op gebrand is, dat het gebouw in oude vorm hersteld wordt. We hebben vrijdag geschreven, dat „de nieuwe hoop op herbouw in meer dan alleen studentenkringen vreugde zal brengen". Maar blijkbaar hebben wij buiten 'n belangrijk deel van de Leidse burgerij gerekend, wan* de telefonische en schriftelijke reacties van-vele kanten luidden: laat ze 't gebouw maar af breken en op een stillere plek van de stad of erbuiten zetten, want de aan wezigheid van de studenten beteken de dikwijls een belangrijl.e belemme ring voor de goede gang van het ver keer in de Breestraat. Niet alleen de fietsen, die ris een chronische kwaal het gelaat van Minerva bleven schen den, vormden een obstakel voor het voetgangers verkeer, ook luidruchtige beweging in groentijd het niet min der lawaaierige treffen met bevriende corpora. Laat de gemeente het postkantoor maar uitbreiden zegt men, want dat is toch al veel te klein. Naar ons gevoelen van thans wordt Minerva door vele Leidenaars minder gezien als een bolwerk van traditie dan wel als een kazemat van zinloze mores en feodaal verschil in status. „De studenten laten me koud", zei ons een lezer door de te lefoon. Dat is eigenlijk jammer: de uni versiteit en haar burgerij maken 'n levend bestanddeel uit van de stad. Studenten zijn er al sinds 1574 in Leiden. Zij behoren bij de inven taris van de Sleutelstad. Het is er mee als met een oud meubel, wan neer het er niet meer is ga je het missen. Het goed-vaderlandse gezegde „be- Toen de heer J. Voorhach zater dagmorgen in het stadhuis afscheid nam als chef van de afdeling onder houd gebouwen, deelde de burge meester hem mee, dat het Hare Ma- jestijd had behaagd, hem de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. De bur gemeester zelf en zijn vrouw schon ken hem de kleine medaille. Groot was de belangstelling voor dit afscheid, van de nog vitale heer Voorbach, die, het is hem niet aan te zien 65 jaar is geworden. De burgemeester gaf een overzicht van de staat van dienst van deze voor aanstaande ambtenaar en noemde drie punten, die op hem bijzondere indruk hadden gemaakt: de stadhuis brand in 1929, toen de heer Voorbach zich bij het in veiligheid brengen van niet-verbrande overblijfsels zeer ver dienstelijk heeft gemaakt (twee ge redde sleutels sieren nu nog de ka mer van de burgemeester), het optui gen van de Burgerzaal ter gelegen heid van het Koninklijke bezoek eni ge jaren geleden en de adoptie van Nieuwe Tonge na de ramp in 1953. Hij stond altijd klaar voor de ge meente en heeft in zijn werk een ac curatesse en voortvarendheid aan de dag gelegd, die voorbeeldig kunnen worden genoemd. Ook de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, sprak een hartelijk dank- en af scheidswoord. „U deed uw werk pri ma", zei de heer Jongeleen. „Als je iets ondernam, was het belang van de gemeente altijd je drijfveer". Er zat ook vaart in het werk van Voor bach en ondernemingslust. Dank bracht de wethouder hem ook voor de prettige verstandhouding. Hij bood de scheidende chef het boek „Hoe leer ik timmeren?" aan. De aanwe zigen lachten toen de wethouder de titel had genoemd; „hij heeft zijn le ven niets anders gedaan dan timme ren". „Als er één aan de weg getimmerd heeft, is Voorbach het wel", zo be gon de directeur van Gemeentewer ken, ir D. Y. Lem, zijn toespraak. Buitengewone toewijding heeft hij voor de gemeentezaken aan de dag gelegd. Een officiële werktijd gold voor hem niet. Ook de heer Lem her innerde aan de tijd van Nieuwe Ton ge; Voorbach was een van de ge- schikste mensen, daarheen te wor den uitgezonden, omdat hij direct doeltreffend wist aan te pakken. De heer Lem bood een kijker en een boek aan. Zuinig. Namens de gehele afdeling voer de ir H. L. Boter het woord. Hij be lichtte vooral de verdiensten van de heer Voorbach ten bate van het personeel. Ir J. Westra sprak op geestige wijze over de aangename samenwerking. Verschil van me ning was er wel eens, maar dat tast te de algemene geest niet aan. De heer Voorbach was zuinig voor de gemeente en hij had een goede kijk op oude gebouwen. De heer Voorbach heeft ook veel gedaan voor de huisvesting van de kwekerij. Daarvoor dankte de heer A. Galjaard, chef van de gemeente lijke plantsoenendienst, hem. De heer A. H. Labee, „een oude ge trouwe", wenste de heer Voorbach geluk op rijm. „Hij was eerlijk, recht door zee, hulpvaardigd en opgewekt". Mh. J. Bool, secretaris dner gemeen te, prees de heer Voorbach in het bijzonder om zijn technische kwali teiten. „U was een van de mensen met wie ik aan die kant het meest had te maken. Als voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren sprak de heer J. de Bres, gemeentesecretaris van Voorschoten, een kort woord. Hij bood de heer Voorbach enkele boeken aan. De heer J. Backx voegde er nog het zijne aan toe als administrateur van de dienst Gemeentewerken. Tenslotte dankte de heer Voorbach allen, die van zijn afscheid uit de gemeentedienst getuigen hadden wil len zijn. Velen maakten van de gelegen heid gebruik om de heei Voorbach de hand te drukken. Onder hen wa ren de wethouders en de hoofden van dienst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2