Drie beulingen met echte spijs van Sinterklaas, als puzzelprijs Auto over de kop, een dode §J Als het echt wintert ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Horizontaal: 1. voorganger van Chroesjtsjef, 8. meel van vleesafval en afgekeurd vlees als veevoeder, 21. telwoord (Fr.), 23. bijb. figuur, 25. vlaktemaat, 27. term bij het schaak spel, 28. voorzetsel, 31. aanmatiging, 35. krijgsmacht, 37. buitenhaven, 40. draad van een spinneweb, 41. boom, 42. het verbod (Lat.), 43. hoepel, 45. water in Ned., 47. voegwoord, 49. nationaliteitsteken v. vliegtuigen v. Noorwegen, 52. schijn, voorkomen, 53. bloeiwijze, 55. zuidvruchen, 58. voegwoord, 60. wijnglas, 61. altijd, 62. zelfkant, 63. water in Utrecht, 64. bijwoord, 66. scheikundig element (afk.), 67. Royal Licence (afk.), 68. scheikundig element (afk.), 69. voor zetsel, 71. Indische moeraspalm, 75. bekend knaagdier, 78. vruchtje, 79. eikenschors, 90. gewas dat door de mens geteeld wordt, 91. genieting, 93. munt in Portugal (afk.), 96. aard soort, 97. opslagplaats van hout (Z. Nederl.), 98. railroad (afk.), 99. gist- middel, 101. tegenvaller, 105. zeker spel, 106. vooruitgang. Verticaal: 1. verbinding van twee oevers, 2. boom, 3. boom, 4. soort van antilope, 5. onheilaanbrengende go din, 6. onbekende (afk.), 7. schei kundig element (afk.), 8. volgens andere (afk.), 9. bekende afkorting, 10. boom, 11 tegenstelling van breed, 12. liturgisch hoofddeksel, 13. als 47 hor. 14. bereide dierenhuid, 17 Ja vaans woord voor een gewicht in In- dië, China of Japan, 18. stad tussen Moskou en Charkow, 19. dorpje te genover Nijmegen, 22. Europeanen, 24. rivier in Italië, 26. aardworm, 28. platte, gebakken steen, 30. telwoord, 31. als 27 hor. 32. en wel (afk.), 33. afkorting van tangens, 34. electro- magnetische eenheid (afk.), 36. bit ter vocht, 38. voornaamw., 39. water in Friesland, 41. mergel of kalksteen met bladafdruksel, 42. bedeesd, 44. leider of eigenaar van een plantage (meerv.), 46. in schijn, 48. plaats a. d. zolder bij de schoorsteen waar in een boerenhuis het rookspek hangt (meerv.), 50. schade, 52. stad in Z. Arabië, 54. gordel, 56. jaar (afk. Lat.) 57. de oudste (afk.), 58. vervoeging van een hulpwerkw., 59. bekende afkorting, 65. rij, 68. zangstem, 70. hond, 72. geluid van een ezel, 73. staatsbedrijf (afk.), 74. stad i. Frank rijk, 75. heg, 76. meisjesnaam, 77. in het jaar onzes Heren (af. Lat.), 78. mandje, 80. deel van een huis, 82. behoudens vergissingen (afk. Lat.), 83. gemakkelijk, vlug (fig.), 84. zij tak Elbe, 85. Rom. keizer, 86. dienst- (Advertentie) Op de Brouwersdijk te Dor drecht wilde vrijdag het 5-jarige meisje Margaretha van Zij der veld, uit de Willaertstraat, naar haar moe der lopen, die aan de overkant van de weg stond te wachten tot zij uit de kleuterschool zou komen. Juist op dat moment kwam er een vrachtauto aan. Liep met het hoofdje tegen de vrachtauto aan. Het werd zo zwaar gewond, dat het onderweg naar het ziekenhuis is overleden. Op de weg MaarnDriebergen is gisteravond door nog onbekende oor zaak een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de bestuurder van de auto, J. C. Kraay uit Utrecht om het leven is gekomen. Van de vier andere in zittenden werden er twee licht ge wond. Omstreeks acht uur is de auto, waarin stratenmakers uit Utrecht za ten, van de weg geraakt, in de mid denberm terechtgekomen, ove' de kop geslagen en op het linkerweg gedeelte tot stilstand gekomen. De heer K. was gehuwd en vader van negen kinderen. willige (afk.), 87. elk, 88. het oude Mesopotamië, 89. deel v. e. spiegel, 91. gift. 92. kneedbak, 95. landtong, 97. slaapt men op, 99. afkorting van dona, 100. v. d. vorige maand (afk. Lat.), 101. sus loco (afk.), 102. pro ces verbaal (afk.), 103. ledger (afk.), 104. als 7 vert. Bij de juiste oplossing leest men horizontaal: 15 (5 letters) 16 (5 let ters), 20 (5 letters) 29 (5 letters), 38. (11 letters), 48. (2 letters), 51 (2 let ters), 81. (11 letters), 87. (3 letters), 88. (5 letters) 94. (3 letters), 103. (5 letters), een drieregelig versje. Sinterklaas houdt van puzzelen en van puzzelaars. Ter verloting onder de abonnees van De Leidse Courant, die deze week een juiste oplossing inzenden op de speciale Sinterklaas- puzzel die hierbij is afgedrukt, stelde hij ons drie echte beulingen beschik baar. Wie wil meedingen naar een van deze lekkernijen, dient zijn oplossing voor donderdag 12 uur te (doen) be zorgen aan de Puzzelredactie. De heer M. Peterse, Beatrixstr. 25 te Leiden en de heer G. W. v. Beek, IJmuiderstraat 9 te Noordwijk-bin- nen zijn de gelukkigen, die door het lot werden aangewezen als winnaars van een prijs van vijf gulden. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. gordel, 6. Kolyma, 12. opaal, 13. reder, 14. it, 15. San, 17. hel, 18. ra, 19. rib, 21. Nabal, 23. bar, 24. leek, 26. pil, 27. Lena, 28. lof, 30. wis, 31. les, 32. kin, 34. die, 36. end, 39. Oman, 41. een, 43. erts, 45. rot, 46. gebed, 48. aap, 49. ar, 50. ren, 51. dal, 53. Be, 54. armee, 56. medoc, 58. lagune, 59. tekort Verticaal: 1. Goirle, 2. optie, 3. ra, 4. das, 5. elan, 7. Orel, 8. lel, 9. yd, 10. Meran, 11. Ararat, 16. nap, 17. hal, 20. bel, 22. bik, 23. bes, 25. Ko- lin, 27. Linne, 29. fee, 30. wie, 33. moraal, 34. dat 35. neb, 37. dra, 38. aspect, 40. Morêa, 41. een, 42. Ned, 44. Tabor, 46. geen, 47. dame, 50 reu, 52. Lek, 55. mg, 57. do. STEUN VAN UTRCHTSE STUDENTEN VOOR MINERVA Het Utrechtse Studenten Corps heeft besloten een bedrag van 2000 te schenken aan de door bi and ver woeste MLierva sociëteit van het Leidsche Studenten Corps. Bouwen op 't (stille) strand; niet een brug naar Engeland LOLLYPOP! U zult wel even moeten kijken wie van de twee nu de pop Is: wel het Is het linker dametje, dat de ouderen onder ons beslist zullen herkennen: Shirley Temple. De pop die in Amerika nog geen veertig dollar zal kosten, heeft echt haar en bewegende gewrichten. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Hebt U op Sinterklaas van Uw maag toch wat teveel gevergd en zullen we het deze week dan maar eens rustig aandoen? Frisse en niet te vette en liefst ook goedko pe gerechten? Want in de maand december met al die feestdagen wordt ons financieel beleid wel aan de kaak gesteld en moeten we na een week waarin we wel wat over de schreef moesten gaan, de vol gende week beslist zuiniger zijn! ZONDAG: kop bouillon van blok jes; hamrolletjes met kaasragout, Brussels lof of Brussels lof-sla, aardappelen; gepofte aardappe len. MAANDAG: rolpens, appelmoes^ aard. purée; broodschoteltje. DINSDAG: stoofpot spitskool, to maat en kaas; griesmeelpudding. WOENSDAG: haché, rode kool, aardappelen; rijst met krenten. DONDERDAG: stamppot andijvie met spek; yoghurt. VRIJDAG: gekookte vis of hard gekookt ei, peterseliesaus, sla, aardappelen; chocoladevla. ZATERDAG: risotto; fruit. RECEPT: STOOFPOT SPITS KOOL MET KAAS 2 kg. aardappelen. 1 kg. spits kool, «/a kg. tomaten, >/a eetlepel maizena, 80 g. boter, 250 g. belegen kaas, zout, peper. De aardappelen in stukjes gesne den met een bodempje water gaar koken. De spitskool in snippers snijden en met de boter in de koe- Q Het is weer winterhandenweer kepan 10 min Ucht Iruitra De ge Wie niet weten mocht: voor kou en vocht, voor wind en tocht past grote achterdocht. Mensen die aanleg hebben om winterhanden te krijgen, weten van de voorgaande jaren maar al te goed wat het betekent, als zij in de komende weken kleine jeu kende bobbeltjes op de huid zien verschijnen. Dat zijn geen muggebeten, dat zijn geen „galbulten", zoals de on ervarene zal denken. Nee, dit is het begin van een hele winter suk kelen met prikkende en jeukende, glimmende en opgezette rode vir#- gers, waar, als het erg is, ook nog kloven in vallen: winterhanden. Nu is het nog tijd om maatrege len te nemen waardoor het slepen de ongemak van de winterhanden geheel kan worden voorkomen. Dat kost wat tijd, dat kost wat doorzettingsvermogen, maar het is zeer zeker de moeite waard om die er toch maar in te steken. Het genezen van winterhanden, wanneer die eenmaal zijn ontstaan, is namelijk een bezigheid die nog veel meer geduld en energie kost. Natte handen. Hebt u aanleg voor die akelige winterplekken, dan is het zaak, de handen telkens grondig af te dro gen, elke keer wanneer ze met wa ter in aanraking zijn geweest Zorgt u vooral voor droge hand doeken! Vooral de huisvrouwen onder on ze lezers moeten dit goed ter harte nemen. Zij worden meer dan ande ren door de kleine gebeurtenissen van alledag telkens uit haar werk gehaald. En hoe vaak staan zij juist op zulke ogenblikken niet met voch tige of met natte handen. Door deze vaak terugkerende samenloop van omstandigheden ontstaan soms win terhanden. Kantoormensen. Verder zijn wind en tocht twee dingen, waar men gevoelige handen niet aan moet blootstellen. Veel te weinig mensen zijn zich dit be wust: in elk geval wordt dit voor schrift zelden in acht genomen. Kantoormensen kunnen met handschoenen aan naar hun werk gaan, zij kunnen ook betrekkelijk gemakkelijk iets doen tegen de mo gelijke tocht, die door de ramen over hun handen speelt. ,Ook hier heeft doorgaans de huis vrouw het het moeilijkst. Zij moet geregeld aan de voordeur zijn, zij heeft kleine werkjes te doen in de tuin ,op het balcon, op het plaatsje. Ruime wanten. De gebrekkige bloedsomloop in de vingers de oorzaak van alle kwaad mag niet verder worden belemmerd. Vandaar dat de hand schoenen die u 's winters draagt, ruim en soepel moeten zijn. Wan ten zijn eigenlijk nog beter. De bloedsomloop ter plaatse kun nen we bevorderen door huidmas sage en door zogenaamde bloed- vatgymnastiek. Bij de massage wrijven wij de huid van de handrug, de handpalm en de vingers elke ochtend goed in met een vette crème. De bloedvaten laten wij gymnas tiek doen doordat wij ze afwisse lend zich laten verwijden en ver nauwen door wisselbaden. Twee tegen v(jf. Voor deze wisselbaden zijn twee kommen nodig, waarvan de ene met koud en de andere met warm water wordt gevuld. De nanden worden dan beurte lings twee seconden in het koude en vijf seceonden in het warme water ondergedompeld. Wisselba den worden het best toegepast voor het naar bed gaan. Dr. ALFREDA BRIEDé. en gesneden tomaten hier aan toevoegen en 5 min. mee laten sudderen. De kool en tomaten aan de aardappelen toevoegen, de in blokjes gesneden kaas erbij doen, het vocht binden met de aange mengde maizena en de stoofscho tel op smaak afmaken met zout en peper. Onmiddellijk opdienen, daar de kaas anders uit gaat smelten. RECEPT: RISOTTO 200 g. rijst, 200 g. kaas, 200 g. uien, 60 g. boter, zout -f- 4 dl. water. De rijst wassen en uit laten lek ken. De uien fijn snipperen en frui ten in boter, hieraan kunnen ook nog stukjes champignons toegevoegd worden. De uitgelekte rijst erbij doen en meebakken tot ze lichtgeel is. Met water en wat zout gaar ko ken. De geraspte kaas erdoor roe ren. De risotto desgewenst in een vuurvaste schotel, bestrooid met wat geraspte kaas een bruin korstje geven. Wordt Uw geëmailleerde kachel (haard) in de voorkamer niet iede re dag gebruikt, smeer hem dan in met wat slaolie. Hij blijft er mooi van. Voor het gebruik eerst even stevig afwrijven. Een kijkje bij de bouw van de nieuwe pier te Scbevenlocen, die nu teede het strand overbrugt. 0 XioilONOIIOIIOiiOUOIIOIICMIOIIOoiloilOltOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOIIOIIOJ Als het echt wintert, dan is het begrijpelijk dat we ons hierop kleden. De tijd is al voorbij, dat we scheef keken naar 'n vrouw met een lange broek. En zeker wanneer het flink koud ls, dan is zo'n pantalon een uitkomst De broeken die tegenwoordig voor de dames in de handel zijn hebben zich al geheel aan de vrouwelijke lijn aangepast. Het is daarom geen mannedracht meer, maar een echt dameskle dingstuk geworden. Pijpen en bovendeel volgen over het al gemeen de lichaamslijn in te genstelling tot vroeger, toen er bijna geen verschil te zien was tussen een broek voor een heer en die voor een dame. Ook de dessins zijn anders ge worden. We zien tegenwoordig veel strepen en ruiten, dikwijls in vrolijke kleuren, maar daar naast heeft ook de broek van effen stof nog veel aftrek. Maar met een lange broek zijn we er niet als de winter goed doorzet Dan is een heerlijke trui ook een kostbaar bezit Al vele tientallen jaren is de mode hiervan weinig veranderd. Dat zien we weer eens duidelijk in de trui die ons model draagt Het is een heerlijke dikke wol len Jumper met dwarsstrepen van zacht blauw waarin een dunne gele streep en dat alles op een witte achtergrond. De grote kraag is geel en alles bij elkaar is het een leuk ding, vooral op zo'n zachtgrijze «f lichtblauwe lange broek staat het erg leuk. Natuurlijk zijn er op die manier duizenden combinaties te maken. Truien vinden we in vele modellen alsook de lange pantalons. Het is aan iedere vrouw om zich een bij haar persoon passende combinatie te kiezen. (Nadruk verboden). 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 g 0 0 0 0 0 0 0 6 0 5 c 0 0 0 0 0 0 0 6 I

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10