Drie mensen door legerwagen gedood Een dode en zeven gewonden op onbewaakte overweg Geen reden ioi bemoeienis mei geval-Meulenbeli TIP VAN BOOTZ Vele gerepatrieerden eind 1962 eigen huis Personenauto reed op militairen in VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 TWEEDE KAMER IN GROTE MEERDERHEID: De Tweede Kamer heeft gisteren geweigerd op te treden als rechter in het geschil tussen het echtpaar Meulenbelt en enige medici over de vraag, of dit echtpaar al dan niet terecht enige tijd tijd is opgenomen in een psychiatrische inrichting. Al eerder was de vaste commissie voor Justitie en Volksgezondheid tot de slotsom gekomen, dat zij niet bevoegd was vast te stellen of de krankzinnigenwet al dan niet juist is toegepast. Deze zaak is door publicaties van een dagblad in de openbaarheid ge komen. En de bevindingen van de Kamercommissie zijn in een rapport vastgelegd. Over dit rapport debat teerde gisteren de Kamer. Behalve mr v. Rijckevorsel (KVP) die in de commissie een minderheids standpunt innam, voerden 't woord prof. Oud (WD), prof. Versteeg (AR), mr Van Doorn (KVP), dr Lamberts (PvdA), ir v. Dis (SGP), jkvr. Wttewaal v. Stoetwegen (CH) en de communist Bakker. Het werd duidelijk, dat de Kamer zich niet wenste in te laten met, wat men noemde, de zaak van de ad vocaat van het echtpaar Meulenbelt, mr. R. Kokosky, die met zijn beide cliënten de discussie van de publie ke tribune volgde. Sterk woog, dat de advocaat zich niet tot bevoegde autoriteiten heeft gericht met een aanklacht, maar tot een in Amster dam verschijnend dagblad. Beledigend. Prof. Oud kantte zich onder meer tegen de beledigende suggestie van mr Kokosky, dat hier een politiek spel werd gespeeld. De onjuistheid van deze bewering blijkt uit de eensgezindheid van de Kamer. De socialisten Samkalden en Suurhoff noemdé spr. onkreukbare figuren. Hij kwam er tegen op dat men hem partijdigheid in de schoenen schuift Prof. Oud hield zijn luisteraars voor dat men in ons land altijd terecht kan bij de zittende magistratuur. Waarom heeft men zich niet gewend tot het gerechtshof te Arnhem? Men had ook naar het medisch tuchtcol lege kunnen gaan. Prof. Oud vond het onbegrijpelijk, dat mr Van Rij ckevorsel dit niet inzag. Het stuk van mr Kokosky, de raadsman van de Meulenbelts, gaat geheel buiten de zaak om. Op het politiebureau "te Arnhem was het destijds een volslagen onmoge lijke toestand. De Meulenbelts wan trouwden iedereen. De psychiater werd niet toegestaan een onderzoek in te stellen. Bovendien blijkt de overspanning van het echtpaar uit zijn verklaring, zijn huis door het keukenraam te hebben verlaten. Het is voor de leek duidelijk, aldus spr., dat het echtpaar leed aan vervol gingswaanzin. Er is verder geen re den tot ongerustheid over de ver dere gang van zaken. Prof. Versteeg (AR) zei onder meer: het is niet aan de Kamer, om een medisch oordeel te gaan herbeoordelen. De Kamer mag zich ook niet door een pers campagne in deze richting laten dwingen. Nieuwe kans. Mr. van Rijckevorsel ging in het kort na, wat de achtergrond van dit Kamerdebat was. Als zij een oordeel uitsprak, kon zij slechts een oordeel geven over de staatsorganen die bij deze zaak betrokken zijn. Spr. vroeg zich af, waarom instanties die met de Meulenbelts werden geconfron teerd op de dag van hun inbewaring stelling, daarna de ouders van de op- genomenen niet hebben gewaar schuwd. Spr. distancieerde zich na drukkelijk van publicaties en mr Kokosky. Hij wilde slechts het echt paar een nieuwe kans geven zich als nog tot de rechter te wenden. Het kan onrecht zijn aangedaan en het zou juist zijn een arbitraal geding in te voeren, dat ten hoogste zes maanden zal duren. Geen reden tot twijfel. Mr Van Doorn (KVP) zei onder meer namens de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie, dat er geen reden was te twijfelen aan de eerlijkheid in het beleid van de he ren Suurhoff en Samkalden. De brief van oud-minister Suurhoff aan de Meulenbelts achtte hij echter niet erg gelukkig. Er is geen grond de regering een verwijt te maken. De Meulenbelts hebben verkeerde ad viezen gevolgd. Voortgaan op deze weg is hun eigen zaak. Zij kunnen overigens alsnog bij een onafhanke lijk rechter terecht. De heer Lamberts (PvdA) verzet te zich tegen de bewering van mr Kokosky, dat iedereen in Nederland door een complot van bepaalde in stanties wegens krankzinnigheid op gesloten kan worden. Als het echt paar zich tot 't medisch tuchtcollege had gewend, had het 't volle pond gekregen. Ir Van Dis (SGP) achtte het verslag van de meerderheid der Kamer hoogst onbevredigend. Freule Wttewaal van Stoetwegen (CH) ver klaarde dat zij het eens is met het beleid van het kabinet en met de meerderheid van de commissie. LOON-ONDERHANDELINGEN MISLUKT Tijdens een gistermiddag gehouden bespreking tussen vertegenwoordi gers van de werkgevers en werk nemersorganisaties in het centrale verwarmingsbedrijf, het loodgieters- en fittersbedrijf en het modelmakers- bedrijf is geen overeenstemming be reikt over een door te voeren loons verhoging in het kader van de vrijere loonpolitiek der regering. Ver tegenwoordigers van de werkgevers organisaties deden het aanbod, om de C.A.O.-lonen met 3 procent te ver hogen. Met dit perc..tage is volgens hen de te verwachten produktiviteitsstij- ging in genoemde branche tijdens de jaren 1960 en 1961 ruimschoots ver disconteerd, zo niet overtroffen. Het aanbod is door de werknemersver tegenwoordigers niet geaccepteerd; deze blijven een loonsverhoging van 4 procent eisen. Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag in het gebouw te Londen van de maat schappij, die de „Evening News", de „Daily Sketchen" en de „Daily Mail" uitgeeft, een brandkast gefor ceerd en 25.000 pond sterling (onge veer 260.000 gulden), dat voor het uitbetalen van de salarissen gereed lag, gestolen. De politie sprak van „vakwerk". De heer W. J. Ossewaarde te Haarlemmermeer, hoofd van de tech nische dienst van de Haarlemmer- meerpolder, is bij Kon. BesL benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Raad van Arbeid te Den Haag, is donderdag in de aula van het Gemeentemuseum in de Residentie een openbare jubileum vergadering gehouden, waarop tal van prominenten uit den lande het woord voerden. De foto toont tijdens het aanbieden van gelukwensen v.Lnx.; prof. mr W. F. de Gaay Fortman, minister mr dr Ch. J. M. A. van Rooy, de heer P. Schotte (ach tergrond), de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr G. A. A. M. Boot, en zittend mr J. A. Jonkman, presi dent van de Eerste Kamer. Zandaulo dwong iot uitwijken per hele fles f 6.15 (Advertentie) Een militaire vrachtwagen heeft gisteravond een jong echtpaar, dat met een kinderwagen liep te wande len op de weg van Castricum naar Beverwijk, aangereden. Het echtpaar was op slag dood. Verder werd een fietser gedood en een militair licht gewond. De slachtoffers zijn de heer Anto- nius Postel (32), arbeider bij de Hoogovens, en zijn vrouw Tini Pos tel-van der Oord (26). De gedode fietser is de heer C. H. Zuurbier (60). „Uitverkoop'' hetzelfde als „coupons"? Van alle kanten werd gisteren voor de economische rechtbank te Utrecht df vraag bestudeerd of met het woord „Coupons" de indruk wordt gewekt van een uitverkoop. De kwestie was aanhangig gemaakt naar aanleiding van een proces-ver baal tegen een mevrouw uit Zeist. De geverbaliseerde drijft te Zeist een zaak in damestextiel. Aan de etalageruit had zij een raambiljet bevestigd met het woord „coupons". Dat was voor een ambte naar van de economische controle dienst uit Den Haag aanleiding ge weest. een procesverbaal op te ma ken omdat naar zijn mening de uit- verkoopwet werd overtreden. Vol gens de verbalisant waren op de uit gestalde coupons prijskaarten aange bracht, zoals dat ook bij een uitver koop gebruikelijk is. Wel stond er maar één prijs op die kaartjes en was er geen sprake van „van zoveel voor zoveel" zoals men bij een uit verkoop vaak ziet. De gedaagde vertelde dat het he lemaal niet de bedoeling geweest was, op de uitverkoop vooruit te lopen: ,.Wij waren tot deze reclame-aanbie ding in staat omdat we een voorraad coupons voordelig konden kopen". De officier van justitie kende geen pardon. Hij sprak als zijn mening uit, dat met de aanduiding „coupons" een verkoop wordt aangekondigd, waar uit het publiek de indruk moet krij gen, dat het goedkoper uit is. Hij eis te derhalve 50,boete of tien da gen hechtenis. De raadsman achtte hét ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrij spraak. De rechter zal uitspraak doen op 10 december. Beraad over landarbeidersionen wordt voortgezet In de vergadering van de hoofdaf deling sociale zaken van het land bouwschap is gisteren gesproken over de landarbeidersionen. Zoals bekend was van de zijde der drie landarbeidersorganisaties een loons verhoging in de CAO voorgesteld, terwijl de werkgevers 2 procent loons verhoging plus verwerking van de huurcompensatie wilden geven. De hoofdafdeling is gisteren niet tot het vaststellen van een advies gekomen. Het beraad zal op 17 december a.s. worden voortgezet. Na de vaststelling van een advies door de hoofdafdeling zal het be stuur van het landbouwschap over dit advies moeten oordelen, waarna de CAO's per provincie worden af gesloten tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties. MEER DAN 600 PASSAGIERS IN EEN JAAR De sterke uitbreiding van Raptim gedurende 1959 heeft tot resultaat gehad, dat het recordjaar 1958 nog ver overtroffen is. Vervoerde Raptim in 1958 450 passagiers, dit jaar zullen de 600 overschreden worden. Ver wacht wordt, dat 1960 een verdere uitbreiding te zien zal geven. Door de grotere frequentie en de stijging van het passagierscijfer is Raptim in staat volgend jaar zijn tarieven aan zienlijk te verlagen. Dit betekent voor de missie-orden en -congregaties een nog aanzienlijker besparing op de transportkosten der missionarissen. Onder de missionarissen, die 8 de cember vertrekken bevinden zich talrijke leken, onder wie de drie kraamverzorgsters Van der Wiel. Faassen en Van de Laarschot en 8 Kolpingsgezellen uit Duitsland en Oostenrijk, die met kapelaan Hooge- veen naar het aartsbisdom Blantyre gaan. In het tweede vliegtuig reizen onder anderen de twee kapotters Krol en Beijer met bestemming Tabora. De militaire wagen moest rij dend in de richting Castricum uit wijken voor een 6-tons zandauto. Op dat punt wandelde het echtpaar met hun kind rechts van de weg; daar vlak achter fietste een oudere man. De chauffeur van de militaire wa gen, vaandrig H. Praalder (21), kon niets anders doen dan krachtig rem men. Hierdoor echter ging de auto zwaaien. Het echtpaar werd geraakt en op slag gedood. De fietser werd eveneens geraakt en moest ernstig gewond naar het Rode Kruis-zieken- huis te Beverwijk worden gebracht. De kinderwagen kreeg een hevige stoot, maar de 9 maanden oude baby bleef ongedeerd. Door de zwaai ramde de zandauto op zijn beurt de militaire wagen als gevolg waarvan de bijrijder, de vaan drig C. H. van Looyen (22) uit de auto geslingerd werd en licht gewond raakte. De chauffeur van de militaire wagen werd met een shock onder be handeling van een arts gesteld. een ha»dige flasyc HUISAPOTHEEK HfiiPTiA k kfM*") ZOlWi" WvlthdlH? MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Pocdcr^^p hoofdpijn, kies pijn. hoest, gridp, Mirrhce. influenza, rheumatiek, koortsjjfieid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. (Advertentie). Pater Remigius Dieteren o.f.m., lector aan het pastoraal-theologicum der paters Franciscanen te Maastricht en stichter en secretaris van het So ciaal Historisch Centrum voor Lim burg, is gisteren aan de Rooms-Katho- lieke universiteit te Leuven tot doctor in de sociale en politieke wetenschap pen gepromoveerd. COUVE DE MURVILLE IN NEDERLAND De Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice. Couve de Murville, is gisteravond met de trein uit Parijs aangekomen in het station Hollands Spoor te Den Haag, waar hij werd begroet door zijn Nederlandse ambts genoot, mr. J. M. A. H. Luns. Foto: de Franse minister, die is vergezeld van zijn echtgenote, zal twee dagen in Nederland blijven. Minister Klompé: Minister Klompé (Maatsch. Werk) heeft in de Memorie van Antwoord op haar begroting aan de Tweede Ka mer meegedeeld, dat de gerepatrieer den, die op het ogenblik contract pensions in het noorden, oosten en zuiden des lands bewonen, vóór 1962 allen een eigen woning zullen kunnen betrekken. Zij, die in het westen, in Arnhem, Nijmegen en omgeving en Zuid-Limburg onderdak hebben ge vonden, zullen waarschijnlijk wat langer moeten wachten. De bewindsvrouwe schrijft verder, dat zij reeds enige tijd met haar col lega van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid overleg pleegt over de vraag, of het mogelijk is de voor keurswoningen voor gerepatrieerden alleen te bouwen in streken waar deze mensen werk kunnen vinden. Zij kan voorshands echter over deze kwestie „geen illusie wekken". Het ligt voorts niet in de bedoeling van de minister verdere uitgebreide onderzoekingen in zake het vraag stuk der gerepatrieerden te laten houden. Regeringsvoorstel: Hogere salarisverhoging voor lagere ambtenaren Behalve 3 procent voorschot in af wachting van een definitieve salaris verhoging, heeft de regering thans aan de bonden van overheidspersoneel ook voorgesteld om dit voorschot op Bij een hevige botsing tussen een trein en een auto op de onbewaakte overweg tussen Hoogkerk en Zuid- horn (Gr.) is gisteravond één man gedood; zeven anderen werden ge wond. Het slachtoffer is de 22-jarie J. de J. uit Sprundel. (De volledige naam werd gisteravond nog niet vrijgege ven). De gewonden zijn: J. van Steen- sel (33) uit Mijnsherenland; J. van Overveld (21), Rucphen; M. Mol (18), Sint-Willibrord; W. Matthijsen (24), Woul; M. Konings, M. Koevoets (21) en J. Valentijn (23), allen uit St. Willibrord. Vier van de gewonden zullen waar schijnlijk, na behandeld te zijn, naar huis kunnen. Drie mensen zijn in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. Een van hen is er ernstig aan toe. Het slachtoffer is door verdrin king om het leven gekomen. Na het ongeluk is de auto namelijk in de vrij diepe sloot langs de spoorbaan terecht gekomen. De verongelukt auto was afkomstig van de firma Elektron te Breda, die minimaal 12.48 per maand vast te stellen. Voor de lager gesalarieerden, zoals de schrijvers en grote groe pen werklieden betekent dit dat hun voorlopige salarisverhoging wel tot 4 en 4procent kan stijgen. Volgende week zulen de bonden in het georganiseerd overleg medede len of zij op deze basis tot een ak koord willen komen. Op het ogen blik zijn de regeringsvoorstellen in studie. Men vreest dat de ambtenaren bond van het N.V.V. zich zal verzet ten tegen de voorgestelde regeling. De salarisverhogingen zouden per 1 januari ingaan. In de loop van vol gend jaar zal dan op grond van de dan tot stand gekomen gemiddelde loonsverhogingen in het bedrijfsleven, de definitieve verhoging van de amb tenarensalarissen worden vastgescteld Ook aan de z.g. middengroepen zal extra aandacht besteed worden. De bonden ijveren in dit verband nog steeds voor een onmiddellijke uitke ring van de extra-periodieke verho ging, waarop ambtenaren boven de rang van adjuct-commies moeten wachten tot ze hun maximum-sala ris hebben bereikt. In de lagere ran gen werd deze verhoging destijds wel onmiddellijk uitgekeerd. De verho ging werd reeds enige jaren gele den overeengekomen, toen andere groepen van het overheidspersoneel een loonsverhoging kregen. werkzaamheden uitoefent aan een hoogspanningswerk ten behoeve van het provinciale elektriciteitsbedrijf. Waarschijnlijk is het ongeluk ver oorzaakt doordat de mannen niet bekend waren in deze omgeving. Toen de Bredase auto de overweg wilde oprijden, kwam van de andere kant een tegenligger die stopte. De Bredanaar meende dat htm voor rang verleend werd. Pas toen hij op de overweg was, zag hij dat er een trein aankwam. Het was toen echter te laat. Een personenauto heeft gister avond op de weg van Harskamp naar de legerplaats Wittenberg een mili taire colonne aangereden. Vier sol daten werden gewond. De militairen hadden juist een schietoefening achter de rug. Men vermoedt dat de chauffeur van de personenwagen verblind is geweest door een tegenligger. Twee van de gewonde militairen zijn ernstig en twee licht gewond. Levensgevaar bestaat voor geen van hen. De namen van de gewonde mili tairen zijn de dpi. sld. C. Althof (20) afkomstig uit Zutphen, dpi. sld. N. Hartog (19), uit Amsterdam en de dpi. sld. W. v. d. Geest (21), uit Spa kenburg. De vierde gewonde soldaat liep zo lichte blessure op, dat hij niet werd opgenomen in het ziekenhuis. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: ss Groote Beer 6-12, ss Iberia 9-12; Canada: ms Prins Wil lem van Oranje 6-12, ss Rijndam 10- 12; Chili: via New York 10-12; Indo nesië: ms Musi Lloyd 10-12; Ned. Antillen: ss Waterman 9-12; Ned. Nw. Guinea: ss Pyrrhus 10-12; Nieuw Zeeland: ss Waterman 9-12, ss Ran- gitoto 10-12; Suriname: ms Mentor 10-12; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms Randfontein 8-12; Brits Oost Afrika: ss Yang-Tse 10-12. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7