Minerva blijft in Breestraat Buffetchef Minerva kreeg onderscheiding Corps tijdelijk in Schuttershof Voetgangers weer door de Breestraat Bestuur KVP afd.-Leiden LEIDSE KLEUTERS OP HET SCHERM Portugese piloten op vliegveld Valkenburg DE LEIDSE COURANT DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Minerva zal ter plaatse in de oude toestand hersteld worden. Dit is wel duidelijk na de eerste onderzoekin gen, die door de bouwpolitie zijn in gesteld. Het gebouw is binnen zeer ernstig vernield, maar het zou be paald oneconomisch zijn, indien men niet van de resten die overeind zijn gebleven gebruik zou maken om de sociëteit te herstellen. Dit in tegen stelling tot de geruchten die in de stad gingen over verplaatsing van de sociëteit. Door dit besluit is een ge bouw van traditie en historie voor de Breestraat bewaard gebleven. On getwijfeld zal deze gelukkige mede deling in meer dan alléén studenten kringen met vreugde worden ont vangen. Hoewel zelfs de experts 't gebouw nog niet mogen betreden met het oog op gevaar van vallende steenbrokken heeft men wel kunnen vaststellen, dat vernietigd zijn de zolder, de bi bliotheek en de collegiumskamer. De Mensa Academica leed geringe schade en ook in de conversatiezaal is betrekkelijk weinig vernield: al leen daar waar de midden-bovenpui van de gevel dwars door het gebouw tot op de begane grond is geslagen. Hier heerst een enorme ravage. On geveer de helft van de sociëteit is nog intact, hoewel de waterschade aanzienlijk is. Veiligheidsmaatregelen. De gevel maakt de indruk nog in vrij goede staat te zijn. Stutten wa ren noodzakelijk omdat de verbin dende balken .in de bovenverdiepin gen verdwenen zijn. Men moest waar borgen hebben voor het verkeer, dat vanavond waarschijnlijk, maar in elk geval morgen in de Breestraat langs de sociëteit zal kunnen passeren. De aangebrachte stempeling moet voor komen, dat de muur, die door het passerende verkeer in beweging ge bracht kan worden in de Breestraat valt. Als zij valt, valt zij naar bin nen. Naar Schuttershof. Inmiddels heeft het collegium van het L.S.C. vele aanbiedingen gekre gen. De verheugendste is wel, het aanbod van bierbrouwerij „Oranje boom" om tot herstel van Minerva het corps onder te brengen in het Schuttershof. Waarschijnlijk is met het herstel anderhalf jaar gemoeid. Vóór de lustrumfeesten I960 is men dug nog niet in de Breestraat onder dak. Vele telegrammen bereikten voorts het collegium van alle studen ten-corpsen. Sociëteitshulp werd aan geboden uit Delft (Soc. Phoenix) en uit Rotterdam (soc. Hermes). Van een Leidse oud-alumma werd de toe zegging ontvangen het corpsvaandel te zullen vervaardigen en borduren naar het oude model. In dankbaar heid werden reeds grote -bedragen van het bedrijfsleven ontvangen, waaronder 5000.van Unilever. Het volledig corps kwam gister avond in het Prytaneum bijeen. Het was vol, maar de stemming reus achtig. Tot diep in de nacnt bleef men bijeen. De oude mores werden in stand gehouden, er waren al weer eerstejaarsbanken en fauteuils rond de haard. Oorzaak. Over de oorzaak van de brand zal wel niets meer bekend worden. De sociëteitsbediende Pardon heeft gis ternacht om twee uur nog de ronde door het gebouw gemaakt en in de bibliotheek stoelen op hun plaats ge zet. In tegenstelling n.l. tot eerdere berichten is gebleken dat tot ruim twaalf uur nog in de bibliotheek ver gaderd is door een bijbelkring. De heer Pardon heeft niets ont dekt. Om half drie, ruim één uur vóór het ontdekken van de brand heeft nog een corsplid over de gang langs de bibliotheek gelopen. Hij heeft geen rook gezien en geen brandlucht geroken. TOCH SEMPER. De almanakuitreiking en het con cert Sempre Crescendo die waren vastgesteld op resp. 7 en 8 decmber zullen gewoon doorgang vinden. Het semprebal is afgelast. In het gehele land worden door de reünisten actie-comité's gevormd ten behoeve van „Het brandfonds van het Leidsche Sudentencorps en de so ciëteit Minarva". Twee foto's geven een indruk van wat er vernield is, maar ook van wat is blijven staan. De ravage in het midden van de conversatiezaal op de begane grond is veroorzaakt door het neerstorten van de midden-boven pui. Links en rechts daarvan echter wordt nog een redelijk goede toe stand aangetroffen. (Foto's De Leidse Courant). Rijverkeer vanavond hersteld? De gemeente heeft langs het trot toir tegenover de uitgebrande socië teit „Minerva" aan de Breestraat een afzetting laten plaatsen, waarachter sinds hedenmorgen het voetgangers verkeer normaal doorgang kan vin den. Wanneer de werkzaamheden van het stutten en stempelen van de wan kele Minerva-gevel vermoedelijk vanmiddag geheel zullen zijn vol tooid, zal de gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht uitma ken, of ook het rijverkeer' door de Breestraat weer kan worden hervat. Naar wij vernemen, zal dit vonnis hedenavond om zes uur geveld wor den. Het bestuur van de Leidse KVP- afdeling heeft zich als volgt samen gesteld: dagelijksbestuur, voorzitter: Mr. J. van de Poel, sekretaris: B. C. Klein jr, Herensingel 8, teL 22898; penn.meester: P. Weiter (giroreke ning t.n.v. penningm. KVP afd. Lei den 572194); vice-voorz. S. Menken. Overige leden: W. Juffermans, A. R. v. d. Heijden, M. v. d. Klugt, H. W. J. J. Kortman, arts, C. P. W. Schinck, mevr. A. de Wit-Kraakman. Gedurende de maanden december en januari worden de werkzaamhe den van de voorzitter waargenomen door de vice-voorzitter. z z zz DE „SPIJTOPTANTEN" Met het eerste grote transport „spijtoptanten" uit Indonesië aan lx)ord, nL 349 van de 650 passagiers, is vanmorgen het s.s. „Waterman" in Rotterdam aangekomen. Deze mensen hebben bij hun ver trek een verklaring moeten tekenen, dat ze het Indonesische staatsburger schap verloren hebben, en er nooit meer terug keren. Dit vertelde prof. dr. P. W. van der Veur, een Neder lander van geboorte, die hoogleraar aan een Amerikaanse universiteit is geworden. Hij heeft thans een half jaar verlof om het proefschrift waar op hij in 1955 promoveerde „Histori sche beschouwing over de sociaal-po litieke bewustwording van de Indo- nesisch-Europese groep", dat de pe riode van 1900 tot 1951 bestrijkt, bij te werken tot 1960. Prof. v. d. Veur is daarom in Aden aan boord van de „Waterman" gekomen. Hij vertelde tijdens de reis vijftig mensen intensief geinterviewd te hebben. Daarbij kreeg hij bevestigd, dat de „spijtoptanten" bij de sou- vereiniteitsoverdracht in 1957 niet om ideologische redenen het Indonesische staatsburgerschap aanvaard hebben, maar om den brode. Ze hadden daar hun baan, ham zekerheid, waren aan het land gehecht ook. Dat ze nu toch naar Nederland komen, is omdat er in Indonesië een voortdurende verslech tering van de sfeer ten opzichte van „het westen" is, en met wat westers is, voelde men zich toch het meest verbonden. De westerse dansen worden op het ogenblik in Indonesië verboden, aldus prof. van der Veur, evenals b.v. het St.-Nicolaasfeest, en de kinderen mo gen ook niet meer naar Nederlandse scholen. Op een vraag hoe Amerika over dit probleem denkt, antwoordde de hoogleraar: „Men denkt niets, men zegt niets, want men weet niets". „Het probleem als zodanig is onbe kend. Men weet iets over de grote uittocht van 1957, daar schreven de kranten toen over, maar daarna heeft men er niets meer van ge hoord". Prof. van der Veur zei de groot ste moeite te hebben om onder zijn studenten belangstelling hiervoor te kweken. Hoewel het gisteren voor de stu dentensociëteit Minerva een dies ater was, had deze dag voor haar buffet chef Bouter ondanks alle teleurstel ling ook bij hem toch nog een vleug je feestelijkheid in petto. De heer Bouter is daar in 1918 buffetchef ge worden en is er dus veertig jaar in dienst. De burgemeester reikte hem gisteravond in zijn woning aan de Koninginnelaan ter gelegenheid hier van de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit. In zijn toespraak prees hij de buf fetchef om diens genegenheid, trouw en plichtsbesef. Namens de commissie voor de socië teit Minerva sprak de heer R. O. Fuchs een kort woord. Enige tijd ge leden was de heer Bouter op de so ciëteit al in grotere kring gehuldigd. De sociëteitscommissie zal hem de draagmedaille, behorende bij de ver leende onderscheiding, aanbieden; in verband met de brand was deze echter niet tijdig op haar plaats ge komen. (Foto N. van der Horst). OOST-DUITSE „NOZEMS" VEROORDEELD Een rechtbank te Erfurt in Oost- Duitsland heeft dertien leden van een jeugdbende op beschuldiging van aanranding, diefstal en straatschen derijen tot gevangenisstraffen va riërend van een tot zeven jaar ver oordeeld. De groep omvatte in totaal een veertigtal leden. De beklaagden waren tussen de 17 en de twintig jaar oud. Als plaats van samenkomst hadden zij het clubhuis van de com munistische jeugdbeweging in Erfurt gebruikt. De veroordeling werd be kend gemaakt door het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland". NOORDWIJK H. PRIESTERWIJDING Op zaterdag 19 december a.s. zal de weleerwaarde heer Nico de Wolf, pa- rochiezoon van „Maria ad Mare" te Noordwijk a. zee, door Mgr. J. W. M. Baeten tot priester worden gewijd in de kerk van de Sint Paulus-a'bdij te Oosterhout. De eerste plechtige H. Mis in de parochie „Maria ad Mare" te Noord- wijk at. zee zal door de neomist wor den opgedragen op zaterdag, 26 de cember (2e Kerstdag), 's morgens te 10 uur. SJC Het eerste elftal speelt zon dag weer een uitwedstrijd en wel te gen „Paraat' 'in den Haag, als onze jongens paraat zyn, brengen zij beide puntjes mee naar Noordwijk. Het tweede ontvangt thuis UVS 3; een moeilijke maar toch geen onmoge lijke opgave. De kampioensploeg SJC 5 kan UDO 3 in Oegstgeest wel mannen. Verder spelen nog ASC 5 SJC 4 en SJC 6—Unitas 4. Schietwedstrijden Bij de laatste wedstrijden van Blijf voor 't Land werden de wisselmedailles gewonnen door: A. v. Egmond 48 p. Ie klas; K. Goudriaan 48 p. 2e klas; J. Bouw meester 40 p. 3e klas. Bij KSO behaalden de prijzen: J. Vink 56 p. Ie klas; W. Wassing 55 p. 2e klas. In de eerste klasse behaalden J. Vink, D. Luschen en W. Bohemen al le drie 56 p., maar het beste laagste schot van Vink was hierbij beslissend. Klaverjas-competitie SNA De iutslagen van laatstgehouden compe titiewedstrijden van de Klaverjas- vereniging „Sport Na Arbeid" zijn als volgt: S. Wijnands 5831 p.; W. Smit 5162; D. Wijnands 4991; B. Ha- zenoot 4831; Q. de Haas 4821; T. Holst 4676; J. v. d. Berg 4470; A. v. d. Berg 4346; J. Vos 4336; Th. Ruigrok 4262. LISSE Biljarten. Excelsior I (Lisse) blijft op het goede pad doorgaan door voor de zesde achtereenvolgende maal de overwinning te behalen, thans op het eerste viertal van „Tur kenburg" Hillegom. Hier volgen de uitslagen: v. Lierop 100 76 20 3.80 P. Duivenvoorde 96 96 20 4.80 Weyers 80 70 26 2.60 H. v. d. Linden 85 85 26 3.07 Th. v. Tol 100 100 23 4.35 G. J. v. Eyk 102 101 23 4.35 Totale uitslag: Excelsior I 6 pnt. Turkenburg I 2 punten. Door het aannemersbedrijf J. van Riet van de Maresingel te Leiden zal het hoekhuis AalmarktMandenma- kerssteeg worden gerestaureerd. Er zal een dependance in oud-Holland se stijl van het hotel Nieuw Minerva worden gevestigd. Op het vliegkamp Valkenburg van de Kon. Marine zijn sinds enige tijd leden van de Portugese luchtmacht gedetacheerd, die daar door de Marine Luchtvaart Dienst worden vertrouwd gemaakt met het vliegen op Neptu nes. De M.LJD. heeft dit type tweemo- torig gevechtstoestel steeds gebruikt in het kader van de onderzeeboot- bestrijding. De vliegtuigen werden in dertijd van Amerika verkregen in het kader van het militaire hulppro gramma en zijn dus min of meer in bruikleen. Thans, zo vernemen wij, ligt het in de bedoeling, dat de MLT. deze toestellen doorgeeft aan de Portuge se luchtmacht. Het was al bekend, dat de MIX), de beschikking zou krijgen over een nieuw en moderner type vliegtuig ter vervanging van de Neptunes, die al vele jaren dienst doen. Het ligt, nu Portugese vliegers op Valkenburg in opleiding zijn, voor de hand te veronderstellen, dat de Amerikaanse autoriteiten de Nep tunes in handen willen stellen van de Portugese luchtmacht. Voor de Portugese vliegers op Val kenburg kwamen zijn zij enige tijd gestationeerd geweest op het vlieg kamp De Kooy, by Den Helder. Leiden heeft gisteravond een ruime plaats gekregen in het televisie-pro gramma. Eerst gaf de camera een duidelijk beeld van de schade, die de brand aan de sociëteit Minerva heeft toegebracht, vervolgens werden de kijkers meegenomen naar de Timor- straat, waar de zeer penibele toestand voor de kleuters uit de doeken werd gedaan. Het hoofd van de kleuter school mej. A. Hettinga, geassisteerd door mej. E. de Jong, was druk in de weer op het scherm met haar de kin dertjes, die leuk-natuurlijk hun ver langlijst in de klomp deponeerden. De stationcar van het schoolbestuurslid, mevr. Van Dongen, verleende goede diensten; zij trad ook nog in het beeld, evenals de heer Wijngaards het schoolhoofd, dat" eveneens een uit stekend T. V.-debuut maakte. Ook de opnamen bij Wethouder Van Schaik waren pleziering om naar te kijken. Leiden blééf op het doek, want vijf minuten later hield dr. J. J. A. van Iersel, lector te Leiden en werkzaam op het Zoölogisch Laboratorium te Leiden een boeiend praatje over het „dierengesprek" Bovenstaande foto geeft nog een moment uit het T. V.- filmpje over de Leidse kleuterscho len-probleem.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6