Algemene beschouwingen in raad van Sassenheim Peek&Cloppenburg Rode Kruis-hulp voor Indonesië Aan de Zuidpool zal vrede heersen Er zijn verwarrend veel beurzen WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 Noodweer in Zuid-Europa De herfststormen hebben dinsdag wel bijzonder zwaar huisgehouden in Zuid-Ëuropa waar overstromingen en stortbuien in steden en te velde ern stige schade aanrichtten. Vooral de Cote d'Azur moest het ontgelden, waar men bijv. in Nice sinds mensen - heugenis niet zulk zwaar weer zegt te hebben meegemaakt. Golven van ruim één meter sloe gen over de beroemde Promenade des Anglais en vernielden op vele plaatsen het wegdek. Honderden automobilisten konden daardoor niet voor -of achteruit en ook in de bin nenstad ontstonden door overstro mingen verkeersopstoppingen. Overal langs de Riviera kwamen dinsdag storingen in het trein- en te lefoonverkeer voor en ook de stroom voorziening werd door kabelbreuken herhaaldelijk onderbroken. De Ita liaanse Riviera ktvam er niet veel beter af. Aardverschuivingen tenge volge van de hevige regenval ver braken de spoorverbinding tussen Parijs en Ventimiglia en de grens- weg tussen Menton en Italië. Op Si cilië verdronken 12 mensen, in Rome viel één dode. Langs de Portugese kust spookte het zó, dat vele schepen een toevlucht in de havens moesten zoeken, al dan niet met sleepboothulp. In Spanje kwamen vijf mensen om het leven; doordat een balkon door de rukwin den 4het begaf, een hoogspanningska bel brak en een zeeman overboord viel. Ook in Algerië en Marokko woe den hevige stormen. Bij Boefarik in Algerië verongelukte een vliegtuigje met drie militairen, die om het leven kwamen. Voorts werden in Algerië 23 mensen gewond. Arbeider bedolven. Tengevolge van een grondver schuiving zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ten noordoosten van Tu rijn bij Ceresole dertien arbeiders be dolven. Het betrokken gebied in de Alpen ligt onder een laag sneeuw van 60 cm. Waterdamp op Venus De geleerden kunnen thans defini tief zeggen, dat er zich waterdamp rondom de planeet Venus bevindt, aldus heeft dr. John Strong van de John Hopkins universiteit in Balti more verklaard. Dr. Strong leidde de onderneming, waarbij vorige week twee ballon- vaarders tot een hoogte van ruim zesentwintig kilometer stegen om waarnemingen van de planeet Venus te doen. Dat er waterdamp om de planeet was had men met de spectro scope kunnen vaststellen. Deze ontdekking kan in de toe komst wellicht van grote waarde blijken. Tot nu toe had men alleen koolzuur kunnen vaststellen in de dampkring rondom de planeet. Men nam aan, dat er zich geen zuurstof in bevond, zodat de conclusie voor de hand lag, dat er geen leven op Ve nus aanwezig kon zijn, althans niet in de vorm zoals wij dat op aarde kennen. De kwestie van de mogelijk heid van levende wezens op Venus komt nu weer in een ander stadium. Zoals men weet is deze planeet steeds door een dik wolkendek omgeven, dat elke waarneming door middel van kijkers onmogelijk maakt. DE LEIDSE COURANT PAGINA S Haagse politie zit met een probleem Veel aandacht voorwoningvoorziening Een vertegenwoordiger van het in ternationale Rode Kruis, die onlangs een bezoek heeft gebracht aan Indo nesië, deelde te Genève op een pers conferentie mede, dat door de ge vechten tussen de regeringstroepen en opstandelingen, 600.000 bewoners van het Indonesische platteland uit hun woonplaatsen zijn verdreven. Hij deelde mede, dat in de rimboe- gebieden op Sumatra en Celebes de strijd nog wordt voortgezet. Op Cele bes is tien procent van de plattelands bevolking gevlucht naar streken, die onder regeringscontrole staan. Het merendeel der van huis en hof ver drevenen leeft in tijdelijke kampen of in gebrekkige behuizingen en heeft grote behoefte aan kleding, voeding en medische hulp. De mees ten hunner zijn ondervoed en vielen zijn ziek. De autoriteiten en het In donesische Rode Kruis doen, wat in hun vermogen ligt om deze mensen te helpen. VERBETERING ZWEMBAD NOODZAKELIJK De geest van het Sinterklaasfeest hing gisteravond al in de raad van Sassenheim, waar de behandeling van de gemeente-begroting voor het jaar 1960 begon. De woordvoerders van de vier fracties gaven hun alge mene beschouwingen over de ge meentelijke voornemens en ze deden die vergezeld gaan van hun verlang lijstjes. Natuurlijk zullen ook dit jaar niet al hun wensen in vervul ling gaan. Daarvoor is de gemeente als een echte Sinterklaas teveel van de financiën afhankelijk. De frac ties stellen zich nu vol verwachting de vraag, welke van de door hun aangeroerde punten verwezenlijkt zullen worden. Voordat de behandeling van de be groting begon, verklaarde de raad zich eerst accoord met het verlenen van een crediet 1000.voor het inrichten van een lokaal van de „De Visserschool" voor projectie-onder wijs, met het aangaan van een geld lening groot 93 mille bij de Bank voor Ned. Gemeenten en voorts stel de hij de. vergoeding per leerling van het L.O. vast voor 1960. Voordat de begroting-1960 voor het burgerlijk armbestuur werd goed gekeurd, werden met betrekking tot dit lichaam enkele opmerkingen ge maakt. De heer Duindam (Prot. Chr.) stel de namelijk, dat behoeftigen eerst geholpen dienen te worden door de familie, vervolgens door de kerk en daarna pas door het burgerlijk arm bestuur. Hij vroeg nu, of men niet te spoedig voor hulp bij het burgerlijk armbestuur aanklopt. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, was van mening, dat deze affaire zoveel mogelijk van ker kelijke zijde geregeld moet worden. Het is moeilijk door hun autono mie aandrang uit te oefenen op de betreffende autoriteiten. Wethouder Schrama sprak de veronderstelling uit, dat de opmerking van de heer Duindam over het hoofd van de raad heen gericht was tot de bevol king van Sassenheim.. Over dit on derwerp is ook in het verleden al veel gesproken maar het is niet te beoordelen, wat de keikelijke autori teiten doen. Spr. was ervan over tuigd, dat ze doen, wat ze kunnen. De heer Van Breda (Prot. Chr.) stelde vast, dat de kerken, waartoe 90 pet. van de bevolking behoort, veel doen. Dat ze niet meer aan de vraag kunnen voldoen, is een aan klacht aan de gelovigen, van wie men echter niet kan vaststellen, in hoeverre ze hun medemensen nog zouden kunnen bijspringen. Daarom moest men dankbaar zijn, dat het B. A. nog hulp kèn verlenen; als de gelovigen hun roeping zouden besef fen, dan zouden ongétwijfeld de kos ten van het burgerlijk armbestuur lager zijn. De heer Verschoor (Prot. Chr.) haalde een pauselijke uitspraak aan, die zegt, dat het opvoeren van de belastingen de liefdadigheid in ge vaar brengt. Hij meende, dat de Staat de liefdadigheid steun moet verle nen middels kerken en diaconieën. De heer Kortekaas (KVP) bracht te berde, dat het tekort aan steun niet op de kerkelijke instellingen moet worden afgeschoven. 40 Pet, van de bevolking is onkerkelijk. De kerkelijken, die de kerkelijke liefda digheid steunen, betalen de staat bo vendien belasting. Wethouder Vo gelaar zeide ten slotte nog, dat men in deze niet alleen naar de begro ting van de kerkelijke instellingen moet kijken, maar ook naar wat de gelovigen al hebben bijeen gebracht. Eerst dan kan men zien, of de ker ken méér hadden kunnen doen. Hierna kwamen de algemene be schouwingen aan de orde. Weinig te vragen. De eerste spreker was de heer Van Reen (WD). Hij was even als alle na hem komende sprekers vol lof over het duidelijke over zicht over de financiële toestand. Die liet hem weinig te vragen over en daarom bepaalde hij zich tot de woningbouw. Hij lanceerde opnieuw het reeds eerder geopperde plan van kleine-woningen-zonder-rijks- steun. Hij verzocht B. en W. nog maals, alle mogelijkheden daartoe na te gaan. De heer Verschoor (Prot. Chr.) ves tigde de aandacht op de periode van welvaart, die Nederland doormaakt. Niettemin is er een belangrijk tekort op de Staatsbegroting. Naar verhou ding omgeslagen over het aantal in woners, zou Sassenheims schuld 750.000.moeten bedragen. Het gemeentelijk tekort is slechts 81.000.Daartegenover staat, dat de Staat gemakkelijker aan geld komt dan de gemeenten. Het finan cieel beheer van Sassenheim berust voor 75 pet. op de Staat. Daarom ried spr. aan, nog geen wissels te trekken op een nieuwe wettelijke fi nanciële regeling tussen Rijk en ge meenten. Volgens de heer Verschoor getuigt de toelichting van B. en W. op de begroting voor 1960 van een voorzichtig en wijs financieel be leid. Hij noemde niettegenstaande het tekort de financiële positie van Sassenheim „gezond". Toch ontried hij de bouw van een nieuwe ge meentegarage. Er waren belangrijker wensen: de verlichting op de Hoofd straat en een parkeerterrein aan het Kuipershofje. Hij sprak er in dit ver band zijn leedwezen over uit, dat de onderhandelingen tussen gemeente en N.-H.-kerkvoogdij in het slop zijn geraakt. Tot slot van zijn betoog brak de heer Verschoor een lans voor ver groting van het areaal opgaand hout in de gemeente Hij zag daartoe ge legenheid, door beplanting van het vierkante stuk grond ten zuiden en zuidoosten van het park. Verdrag getekend Twaalf landen, waaronder de Sow- jet-Unie, hebben dinsdag een histo risch verdrag getekend met het doel de Zuidpool voor altijd als terrein voor vreedzaam wetenschappelijk onderzoek te bewaren. Het verdrag, dat het resultaat is van zeven weken van onderhandelin gen, bant tevens alle militaire wa pens uit het uitgestrekte gebied. Het voorziet voorts in het eerste inter nationale inspectiestelsel ter wereld, dat moet waarborgen, dat de Zuid pool alleen voor vreedzame doelen gebruikt wordt. Het verdrag is ondertekend door Argentinië, Australië, België, Enge land, Chili, Frankrijk, Japan, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika, de Sowjet-Unie en de V.S. Het wordt van kracht als de regeringen van al deze twaalf landen het bekrachtigd hebben. Een door de leiders van de delega ties eveneens getekende „slotakte" houdt de bepaling in, dat vertegen woordigers van de twaalf landen binnen twee maanden na de onder tekening en zo nodig daarna bijeen komen om zich met mogelijke tussen tijdse regelingen bezig te houden. Als het verdrag eenmaal van kracht is, hetgeen een jaar of langer kan duren, zullen vertegenwoordigers van de verdragsmogendheden binnen twee maanden in Canberra samenko men om zich te beraden over Zuid- poolaangelegenheden van gemeen schappelijk belang. De 14 artikelen van het verdrag bestrijken vraagstukken als de weten schappelijke samenwerking en de ju ridische situatie op het continent, de regeling van de geschillen op de toetreding van andere leden van de V.N. n artikel 5 staat, dat kernontplof fingen in het Zuidpoolgebied en het deponeren aldaar van radio-actieve afvalstoffen verboden zijn. Voor het geval er een internationale overeen komst over het gebruik van kern energie gesloten wordt, zal deze over eenkomst ook op het Zuidpoolgebied van toepassing zijn. Gevaarlijke sloot. Mevrouw De Meyer (P. v. d. A.) sprak er haar leedwezen over uit, dat de woningbouw nog verder ach terop is geraakt. Toch had zij het volste vertrouwen in het college van B. en W. Zij wenste meer gelegen heid tot recreatie. Daarbij doelde zij op de eerste plaats op het zwembad, dat verbetering behoeft. Zij vroeg naar de mogelijkheid, het tot fami liebad in te richten. Familiebaden zijn nu onmogelijk door de leeftijds grens van vijftien jaar. Zij vroeg voorts, of er op het weiland in het Park niet een speelweide kon worden uitgezet en ook zag zij graag een verzoek uitgaan naar de PTT, tot plaatsing van een locale en inter- locale telefooncel in de kom van het dorp. Een volgende punt, waarvoor zy aandacht vroeg, was „de blauw zwarte stinksloot, die tussen Acacia laan en Berkenlaan loopt". Deze sloot is een schande voor de nieuwe buurt: is het niet mogelijk, dat ze door een riool vervangen wordt? Nog deze week werd ternauwernood een kind uit het gore water gered, waarmee mar is aangetoond, dat de sloot een gevaar betekent. De gemeente beschikt niet over veel geld en dus zal er van de bouw van een cultureel centrum of dorps huis wel geen sprake zijn. Maar schoolmelkvoorziening die maar een gering bedrag per kind vraagt is toch te verwezenlijken. Kan dat dit jaar nog? De heer Kortekaas (KVP) achtte de begroting een demonstratie van de zorgen en activiteiten van 3. en W. Hij waarschuwde ervoor, dat het ge zag hen niet uit handen moet lopen. Wel was het tekort dit jaar minder maar de begroting is nog altijd een zorgenkind; de begroting 1959 is bo vendien nog niet goedgekeurd door G.S. Daarom wekte hij B. en W. op, niet te zeer op de reserven te re kenen en ieder dubbeltje om te ke ren, alvorens het uit te geven. Als er nog een mogelijkheid bestaat, sub jectieve uitkeringen te ontvangen, moeten B. en W. die aangrijpen. Ze moeten op de eerste plaats besteed worden aan bevordering van de volksgezondheid. In dit verband noemde hij de „stinksloot", bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie en verbetering van het zwembad. Een controle heeft namelijk uitgewezen, dat het bad juist aan de toelaatbare minimum-eisen voldoet. Er werden 50.000 baden genomen in 1959; dat waren 50.000 kansen op besmetting. Als er aan verbetering gewerkt kan worden, laat de gemeente er dan meteen een „ideaalbad" van maken. Woningvoorziening weinig hoopvol. Het uitbreidingsplan, nu bijna klaar, had spr. doen realiseren dat 1200 woningen niet zoveel mogelijk heden bieden aan de huisvesting ge zien de wachtlijst van woningzoe kenden en de industrialisatie. Het plan moet minstens 20 jaar mee. De situatie is' niet erg hoopvol voor de toekomst. Hij drong er daarom op aan, de migratie te beperken en de premiebouw te bevorderen. Hij wilde de bevolking erop attent doen ma ken, dat binnenkort geen woningwet woningen meer beschikbaar zijn voor personen, wier inkomen boven een zekere grens ligt. Ook de woningverbetering levert in deze tijd van stijgende welvaart moeilijkheden. Volgens ruwe schat ting wonen er ca. 150 slechtbehuis- den in Sassenheim. De woningcom missie komt nu voor het dilemma: ook voor hen nieuwe woningen bou wen, hetgeen de behoefte nog gro ter maakt, of jong-gehuwden naar oude woningen verwijzen, waar ze hun zuur-verdiende spaargeld aan restauratie kunnen besteden. Hij had in dit opzicht waardering voor het „Plan Van Reen". Maar de woningen, die de heer Van Reen voorstaat, voldoen niet aan de mi nimumeisen. Het gaat wel om meer woningen maar men moet waken voor de kwaliteit. De verhoging van de watertarieven achtte spr., gezien de investeringen, gerechtvaardigd maar dan moet er ook voldoende waterdruk zijn. Hij vroeg voorts aandacht voor de straatverlichting, de brandveiligheid in gestichten en grote gebouwen. Hij drong er op aan, de naam „burger lijk armbestuur" te veranderen naar de eisen van de tijd en vroeg de voortdurende zorg van B. en W. voor het verkeer, nijverheidsonder wijs, vacantiespreiding en vrijetijds besteding. TER AAR Be:aarde voetganger overleed na aanrijding door bus Dinsdagavond omstreeks half acht is de 69-jarige heer E. J. Kerkhoven door een autobus van de NAL aan gereden en vrijwel onmiddellijk overleden. Het ongeluk gebeurde in de directe omgeving van zijn wo ning, toen de heer Kerkhoven met cijn hond aan de riem op de weg liep. Omwonenden die de klap hadden gehoord snelden naar de plaats van het ongeval, zij alarmeerden dokter Quartel, die eerste hulp verleende. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het on geluk. De heer Kerkhoven is jarenlang tot aan zijn pensioen, onderwijzer geweest aan de school voor Chr. Volksonderwijs. De heer Kerkhoven, die tot de Ned. Herv. kerk behoorde heeft in Verscheidene verenigingen 'n functie vervuld. Zo was hij ere-voorzitter van de afdeling der Chr. Land arbei dersbond, oud-voorzitter van de jon gelingsvereniging „Jonathan", secr.- penn. van de vereniging voor zieken- huisverpleging Aardam en penning meester van het Bouwfonds der Ned. Herv. Kerk. WARMOND HET RIJWIELPAD BU DE KAAG. B. en W. van Warmond hebben aan de Staten der provincie Zuid- Holland een brief gezonden, waarin zij schrijven met bevreemding ken nis te hebben genomen van de voor dracht van het College van Gedepu teerde Staten dezer provincie, be treffende uitvoering van het provin ciaal rijwielpadenplan, tracé van pad no. 2 bij de de Kaag. Deze bevreemding komt o.a. voort uit de omstandigheid, dat Gedepu teerde Staten aanvankelijk geheel en al erkend hebben de bezwaren tegen een rijwielpad vanaf de Zjjldjjk, met een overzet over de Zijp, langs de oever van het Zweiland, naar de buurtschap Zevenhuizen. Deze oostelijke oever langs het Zweiland wordt juist bij uitstek be zocht door talrijke beoefenaren van de watersport, zoals in de afgelopen zomer nogeens duidelijk is geble ken. Immers bij oostelijke wind vin den de beoefenaren van de water sport met hun boten aldaar geschik te, door houtopstand beschutte, lig plaats; en oostelijk wind valt in de zomer gewoonlijk samen met zeer mooi weer. B. en W. achten, het bepaald onjuist dat talloze personen uit de grote ste den, die in het plassengebied rust zoeken en voor enige tijd bevrijd willen zijn van het drukke en ru moerige stadsverkeer, verdreven zul len worden door andere stedelingen, die zich op een rijwielpad langs het Zweiland zullen voortbewegen, na genoeg zeker met bromfietsen, waar door de verlangde rust geheel en al illusoir zal worden gemaakt. B. en W. mogen voorts onze reeds vroeger naar voren gebrachte be zwaren tegen de aanleg van een rij wielpad als bedoeld. Zij voegen daaraan nog toe, dat de plaatselijke bevolking, die in het betrokken ge bied woonachtig is, unaniem van oordeel is, dat het door Ged. St. thans wederom voorgestane rij wielpad, de rustige voortgang van hun bedrijven in de zomer op ern stige wijze zal verstoren. Verder willen zij met nadruk wij zen op de reeds eerder door de be sturen van de Kon. Zeil-, Roei- en Motosportvereniging „De Kaag" en van de watersportvereniging „Ven- nemeer", welke verenigingen res pectievelijk plm. 1350 en plm. 250 leden tellen, terzake ingediende be zwaren. De leden van de vereniging „Vennemeer" zullen zich zeer zeker sterk gehandicapt voelen doordat hun enige uitgang vanaf hun jachthaven naar de Kagerplassen juist bij mooi weer voor een groot deel geblok keerd zal worden door de gedachte overzet over de Zijp aan het einde van de Zijldijk. De vereniging „De Kaag" komt op voor de algemene belangen van haar leden, juist in dit gedeelte van de Kagerplassen. Gezien het vorenstaande dringen B. en W. er met klem op aan geen gevolg te geven aan het voorstel van Gedeputeerde Staten om het rijwiel padenplan, zoals dit in 1955 t.a.v. rij wielpad no. 2 gewijzigd is vastge steld, in beginsel te handhaven. L1SSE DE IN BESLAG GENOMEN AUTO Zaterdagmiddag j.l. werd door een deurwaarder uit Leiden beslag ge legd op een vrachtauto, die gepar keerd stond cp de parkeerplaats van de koffietent „De Uiver". De eige naar van de wagen, woonachtig in Lisse, heeft toen de chauffeur van de takelwagen, die zijn auto moest weg- De Rotterdamse fabrieksarbeider H. D. B., die in de laatste twee jaar in Den Haag en Voorburg verschei dene inbraken heeft gepleegd, heeft de Haagse politie voor een schier onoplosbaar probleem geplaatst Bij zijn strooptochten heeft B. tientallen sieraden, miniaturen en horloges ge stolen en de politie mag nu uitzoeken wie de eigenaars zijn van deze voor werpen. Een gedeelte van het ge- stolene is inmiddels al by de recht matige eigenaars terecht gekomen. Ongeveer twee honderd voorwerpen zyn nog niet thuisgebracht Zuivering van zeewater Als men de Deense maatschappij Danks Destruktion" geloven kan, is het vraagstuk van de verontreiniging van het zeewater door olieproruk- ten opgelost. De firma heeft patent aangevraagd op een middel, dat stookolie en an dere olieprodukten, die aan de opper vlakte van de zee drijven, naar de diepte doet verdwijnen. Het gaat hier om een poeder, dat een mengsel is van zand en koolstof. Het wordt met behulp van samenge perste lucht op een olievlek gespoten, die dan verandert in een substantie, die lijkt op nat zand. Binnen korte tyd verdwijnt deze substantie. LUCHTTARIEVEN EMIGRANTEN. Van 1 januari af zullen de prij zen van het luchtverkeer voor emi granten van Nederland naar Austra lië en Nieuw-Zeeland belangrijk wor den verlaagd, zo deelt de KLM mede. Met ingang van deze datum zullen deze gelijk worden gemaakt aan die van het vervoer per regeringsschip naar deze landen. De KLM zal naast de normale lijn- machine, die elke zaterdag van Schip hol naar Australië vertrekt, elke don derdag een speciale emigranten- vlucht maken. Naar Nieuw-Zeeland zal de KLM naar behoefte zo mogelijk elke maand één vlucht maken. ARBEIDERS BEDOLVEN De grondverschuiving in Italië kwam terecht op een hut waarin on geveer 20 arbeiders lagen te slapen. Bij het reddingswerk wordt gebruik gemaakt van hefsohroefvliegtuigen. PORTUGEES GENERAAL CRITISEERT HET REGIEM De 53-jarige naar Brazilië uitgewe ken Portugese generaal Humberto Delgado heeft vanochtend In „De Poort van Cleve" te Amsterdam een persconferentie gehouden, waarin hij het huidige regiem van premier Sa- lazar in Portugal met een dictatuur vergeleek, doch daaraan toevoegde dat die minder misdadig is dan de dictatuur van b.v. Hitier. Dit werd o.a. duidelijk uit een antwoord, dat hy op een desbetreffende vraag gaf: „Ik ontvang van de Portugese rege ring inderdaad nog pensioen. Dit wordt uitbetaald aan mijn vrouw, die in Portugal woont". De het vorige jaar volgens de of ficiële verkiezingsuitslagen verslagen candidaat voor het presidentschap was voor de veiligheid van zijn vrouw niet bevreesd. Zij had hem in Enge land opgezocht, toen hij daar de vo rige maand contact zocht met Britse politieke leiders en de pers. De 62-jarige heer A. Boerhout uit Huizen, die gisterochtend op de Brediusweg te Bussum op zijn brom fiets door een auto werd aangereden en hierbij een bekkenfractuur op liep, is gisteravond in het Diacones- senziekenhuis te Naarden overleden. De bromfietser stak linksaf de Von dellaan in toen de auto naderde. De chauffeur kon de heer B. niet meer ontwijken. slepen in zijn opgewondenheid onder bedreiging met geweld bewo gen, de vrachtauto uit de takel los te maken. Hij werd daarop gearresteerd. In het bericht over dit gebeuren, dat wij maandag plaatsten, werd als reden van deze arrestatie vermeld .diefstal en bedreiging met geweld pleging". Naar wij thans vernemen was de motivering: „poging tot het onttrekken (van de auto) aan een gerechtelijk beslag". Iemand kan nooit zijn eigendom stelen, wanneer dat in het bezit is van een ander. De betreffende autobezitter uit Lisse heeft dus niet gestolen. KRITIEK OP JAARBEURSBELEID De directeur van de stichting Ne- derlandse Textieljaarbeurs, de heer A. G. Biemond jr, heeft op de na jaarspersconferentie van deze beurs kritiek geuit op de leiding van de Koninklijke Nederlandse jaarbeurs. Hij noemde het beleid vaak grillig, waarby hy doelde op de verlenging, verkorting en splitsing der beurzen. Nederland, zo zei hy, kan zich ver snippering niet veroorloven. Er dient naar zijn menin~ een vaste lijn te worden bepaald waaraan men zich moet houden. Daartoe, aldus de heer Biemond, is contact met het bedrijfs leven van het allergrootste belang. Volgens de heer Biemond wordt het contact met het bedrijfsleven door de jaarbeurs te weinig gezocht en vaart men ook te weinig op het kompas van het Nederlandse be drijfsleven. Hij wilde de jaarbeurs graag zien als een afspiegeling van het industriële handelsgebeuren in Nederland. In het buitenland kent men de Utrechtse jaarbeurs te weinig, zo zei hij, terwijl er dan bovendien altijd nog de factor is van de verwar ring. Men weet het volgens de tex- tieljaarbeursdirectie niet meer. Er is een najaarbeurs en een voorjaar beurs, er is een Croeselaan en een Vredenburg, er is een beurs voor con sumptiegoederen en voor kapitaal goederen en soms zijn er vakbeurzen. Bovendien wisselt de duur der mani festaties. De jaarbeurs moet, volgens hem, als een overkoepelend lichaam zorgen voor een zeer grote mate van publiciteit, dient uitgebreide bekend heid aan haar manifestaties te geven en te streven naar een totaliteit van het aanbod.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5