De heer G. Bogerd te Voorschoten ontving Koninklijke onderscheiding Raad van Arbeid, jubilaris mei boeiende karaktereigenschappen Vijf Leidse pioniers nog in dienst Warme Bontlaarzen en Pantoffels Bronzen onderscheiding voor de heer A. Ober te Leiden NIEUWE CURSUS AMATEURTONEEL DINSDAG 1 DECEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Leiden heeft overmorgen een jubilaris, waar we allemaal wel eens een keertje mee te maken hebben: de Raad van Arbeid. Eigenlijk is dit een nationale aangelegenheid, want op 3 december 1919 werd landelijk de invaliditeitswet ingevoerd, waarvan de uitvoering in handen werd gelegd van de Raad van Arbeid. Maar daar elk district zijn eigen karakter heeft, en de Raad ook een eigen bestuur, is er voldoende aanleiding om dit feest ook plaatselijk te vieren. Dit geschiedt donderdag aanstaande met een ontvangst van genodigden in de Burgerzaal van het Stadhuis, waaraan een bijzondere raadsvergadering voorafgaat Ook in Leids district slapende rentekaarten" Met de huidige voorzitter van de Raad, mr D. J. Gorter, die ruim twaalf en half jaar deze functie in Leiden bekleed, hebben wij een ge sprek gehad over de jubilaris. Deze samenspraak vond plaats in de ver gaderzaal, tevens voorzitterskamer van de Raad van Arbeid aan de Breestraat, een zeer stijlvol gemeu bileerde ruimte, waarvan de ven sters uitzicht bieden op de Koorn- beursbrug en het Stadhuis. Al veer tig jaar is de Raad van Arbeid hier gevestigd.. Altijd nog in hetzelfde ge bouw, zonder uitbreiding naar links en naar rechts, in een patriciërshuis, dat volgens de aanduiding op de ger velseen in 1776 „Hof van Holland" geheten moet hebben. We spraken dus over de jubilaris: naar traditie een van vlijt en plichtsbetrachting, zoals de terminologie luidt. Boeiend. Maar ook een boeiende jubilaris, al hadden wij hier, vóór wij met mr Gorter in gesprek kwamen nog geen notie van. De eerste gedachte aan de Raad van Arbeid roept spookbeelden op van zegeltjes en rentekaarten, die altijd zoek plegen te zijn. Maar hoewel de slordigheid van ter zake van de invaliditeitswet niet ontkend kan worden de Raad van Arbeid heeft méér facetten. Om precies te zijn men heeft voorts bemoeiingen met de Vrijwillige Ouderdomsverze- kering, de Ongevallenwet, de Nood wet Kinderbijslag voor kleine zelf standigen, de Algemene Ouder domswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. We erkennen, dat wij na opsomming van deze instellingen nog niet op een enthousiaste reactie kunnen rekenen in de geest van: Tsjonge, tsjonge, dat wist ik nog niet; maar de smaak van de pudding leert men eerst waarderen door er van te eten. Indien men weet, dat de Invaliditeitswet een boekwerk met ruim 400 artikelen omvat, die alle moeten bijdragen aan een beter begrip van de materie; als men in aanmerking neemt, dat bijvoorbeeld deze 400 wetsarikelen op de juiste juridische waarde moeten worden geïnterpreteerd, als men weet, dat Weduwen- en Wezenwet uiterst in gewikkeld is in haar toepassing en er eigenlijk nog in de praktijk een jurisprudentie over deze kwestie ge schreven moet worden, waardoor er thans ook véél beroepszaken zijn, er kent men, dat de jubilaris uiterst ge compliceerd maar boeiend is, die voor velen, die met hem werken de hoogste eisen aan kennis en intelli gentie opeist. Grote bedragen. Maar onze veertigjarige jubilaris is ook een belangrijke. Dit moge blij ken uit het feit, dat hij in de jaren van zijn bestaan rond twee en half miljoen rentekaarten heeft uitge deeld en er thans circa 77.000 actief verzekerden zijn. Vergeten we niet, dat hij per jaar viermiljoen gulden aan invaliditeitswet uitkeert, alleen in het district Leiden; twee en een half miljoen aan weduwe- en we zenwet, exclusief de twee miljoen, die de Sociale Verzekeringsbank heeft uitgekeerd en ruim 13 miljoen AOW per jaar aan circa 15.000 be jaarden. De sociale verzekeringsbank keerde ongeveer eenzelfde bedrag uit. Uit de cijfers moge blijken, dat er iets in onze Raad van Arbeid om gaat. Geen wonder dat de pioniers van de twintiger jaren door velen gevolgd zijn. De Leidse Raad begon met tien mensen, hij heeft zich in tussen uitgebreid tot negentig em ploye's. De Raad kreeg er in de loop der jaren nieuwe taken by, andere Mr D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid, district Leiden ontvielen hem. Maar zijn groei was toch wel van dien aard, dat men na de oorlog naar een uitbreiding zocht en vond in het gebouw Rapenburg 34 (voormalig Prytaneum) waar de uitvoering van de Invaliditeitswet, de Weduwe- en Wezen- en de de Ouderdomswet zijn geconcentrerd. De wieg. Maar vóór wij iets meer over de geschiedenis van de Leidse Raad van Arbeid schryven, past 't enige woor- 15 'T NODIG, om na meer dan 60 jaar in Lei den sigaren te hebben verkocht, U te wijzen op onze uitgebreide sortering. C. Walenkamp v/h H. Walenkamp Zonen. PRINSESSEKADE 1 LEIDEN TELEF. 21126 den te wijden aan de geboorte van de Raad wiens wieg in Den Haag stond. Naast de wieg stond minister Talma, toen minister van landbouw, nijverheid en handel, die véél met het borelingske te stellen had gehad en wiens zorg niet zonder zin was indien men in aanmerking neemt om de beeldspraak voort te zetten dat er op het gebied van sociale ver zekeringen reeds enige doodgeboren kindjes voorafgegaan waren. De in validiteitswet dateerde van 1913; in de negentiger jaren was al een aan loop tot de sociale wetgeving ge nomen. Door allerlei omstandigheden zoals de oorlog veertien-achttien, was de uitvoering aanzienlijk ver traagd. Met de invaliditeitswet kwam het in 1919 dus zover, maar de door Talma eveneens aan de Raden van Arbeid toegedachte zorg voor de ziektewet kwam eers in 1930 in werking, doch werd toen mede in handen van de bedrijfsverenigingen te gelegd. Eerste tijd in Leiden. En om thans tot Leiden terug te keren. De voorbereidingen werden in Leiden al in juli 1919 gemaakt; daardoor was het ook mogelijk, dat dit jaar onlangs veertigjarige jubi lea bij de Leidse R. v. A. werden ge vierd. De eerste Leidse voorzitter was de heer T. S. Goslinga, die te vens raadslid voor de Anti Revolu tionaire Partij en wethouder was. Hij bleef het tot 1938 en werd opgevolgd door mr S. Mok, die daar hij Is raëliet is op last van de bezetter in 1941 ontslagen moest worden. Na veel ontberingen in Duitse kampen keerde mr Mok in 1945 naar Leiden terug. Eind 1946 kreeg hij een be noeming als voorzitter van de R.v.A. te Utrecht en werd door de huidige voorzitter, mr Gorter opgevolgd. Voorzitter plus leden. De Raad van Arbeid was het eer ste orgaan, dat bij de uitvoering van wetten het werkgevers- en werkne mers-element heeft ingeschakeld. Hij is geen Rijksdienst in de enge zin van het woord en wordt gevormd door de voorzitter, die door de Kroon wordt benoemd en zes leden, waar van drie uit de kring der werkgevers en drie uit de kring der werknemers komen. Zij worden op voordracht van de organisaties door de minister benoemd. Naast mr Gorter hebben te Leiden in de Raad zitting als werkgevers: ir J. J. G. van Hoek, de heer J. H. v. d. Kloot (middenstand) en de heer N. Parlevliet te Katwijk. Plaatsvervangers zijn ir M. C. de Jong. de heer L. Zitman en de heer S. J.' M. Wijtenburg. De vertegen woordigers van de werknemers zijn: de heer K. F. de Bree, namens de KAB, de heer P. v. d. Kwa^k, na mens het CNV en de heer C. J. Pié- na namens het NW. Hun plaatsver vangers zijn: de heren C. N. Keur, A. L. Verhoog en A. Piket. En nu we toch namen aan het noemen zijn: het is gepast met dit jubileum ook de werkers van het eerste uur te eren, van wie er hans nog vijf op de Raad werkzaam zijn. De oudste (maar niet in jaren) is de heer P. J. Bergers, die als veertienjarige in dienst trad in het betere genre. ZIET ONZE ETALAGES Hei gaai goed mei het aquaduct (Advertentie) en nóg op de Raad werkzaam is. Daarna kwamen de heren A. G. de Kier, C. Dusoswa, van Weizen en J. Vollenga, die allen ouder zijn in ar beidsjaren dan de Raad zelf, dank zij het voorbereidend werk, dat zij moesten verrichten. Verrassingen. Wij tekenden de jubilaris reeds als een drager van vele karaktereigen schappen. Eén willen we tot slot nog noemen, die van de brenger van on verwachte verrassingen. Laatst nog heeft men in het geval van een „sla pende rentekaart" een weduwe 1700 gulden uitbetaald. Zij wist van niets, haar blijdschap was groot. Bij de Raad van Arbeid te Leiden berusten ongeveer 80.000 „slapers", dit zijn rentekaarten van mensen die voor een uitkering in aanmerking kwa men, maar zich nimmer gemeld heb ben. Van die 80.000 zijn intussen vele rentetrekkers-in-spe gestorven, maar toch zijn er ook nu nog enige tientallen mannen of vrouwen, die rijker zijn dan zij op 't moment wel vermoeden. In 18 gevallen is men in in het district na de invoering van de algemene weduwe- en wezenwet dat zich uitstrekt tot Hillegom, Nieuwkoop en Zoetermeer tot uitbetaling over kunnen gaan; er werd in totaal 25 mille uitbetaald. Zeven gevallen zijn nog in onder zoek, maar er zijn er méér. Wie weet houdt de Raad van Arbeid, wiens werk aan de buitenkant zo weinig spectaculair lijkt, ook voor u nog 'n De werkzaamheden aan het aquaduct bij Nieuwe-Wetering, waar de jubileum-attractie in petto? Rond 5 Ringvaart van de Haarlemmermeer over de nieuwe rijksweg Amsterdam december kan men van alles ver- Rotterdam voert, gaan steeds verder. Op deze fotocombinatie zien we boven wachten. de waterweg en onder de autoweg, zoals de situatie op het ogenblik is. Loco-burgemeester G. Solirama wenst de heer G. Bogerd, die veertig jaar bij hem in dienst was, geluk met zijn koninklijke onderscheiding. Spr. vroeg zich af of de jeugd van deze tijd zich op de duur zo volhar dend zal tonen als het met de velen van een vorige generatie het geval was. Ook het gemeentebestuur heeft waardering voor het goede werk, dat de heer Ober in zijn loopbaan heeft verricht en het verheugde hem te kunnen meedelen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de heer Ober de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau toe te kennen. De wethouder speldde ver volgens de jubilaris het eremetaal op. De directeur, de heer J. C. Staf- leu memoreerde, dat de heer Ober de derde drukker was, die destijds in het nog kleine bedrijf van de Ro togravure in dienst trad. IJver en plichtsbetrachting en stiptheid wa ren kenmerken van deze employé. Zijn stiptheid bleek onder andere uit het feit, dat hij in veertig jaar nooit 40 Jaar bij Rotogravure Veertig jaar geleden trad de heer A. Ober, thans werkzaam in het ma gazijn, als drukker in dienst van de Ned. Rotogravure Maatschappij te Leiden. Gistermorgen om half twaalf werd hij, vergezeld van echtgenote en zoon, in de cantine van het bedrijf ontvangen, waar wethouder J. C. v. Schaik hem als eerste toesprak. Hij herinnerde aan het feit, dat de heer Ober op 14-jarige leeftijd in dienst van de Rotogravure trad en gedu rende veertig jaar er bewijs van heeft afgelegd, dat hij een eens be gonnen werk ook wil voortzetten. De langdurigheid van het dienstver band bewijst ook dat er tussen de di rectie en de jubilaris een goede ver houding is gegroeid. 40 Jaar bij Schrama's Veevoederbedrijf Hoog op de silo van Schrama's Vee- nen de muren van het bedrijf feest voederbedrijf aan de Rijndijk te werd gevierd. De eerste chauffeur, de Voorschoten woei hedenmorgen de heer Guus Bogerd, Leidseweg 522 te vlag. Ze woei wel door mistvlagen Voorschoten, herdacht het feit dat hij omhuld, maar ze was toch een teken voor veertig jaar bij Graanmaalderij voor de verre omgeving, dat er bin- „Welgelegen" zijn intrede deed. één keer te laat op zijn werk is ge komen. De heer Stafleu sprak ten slotte de hoop uit dat de heer Ober, die thans 54 jaar oud is, nog vele ja ren in goede gezondheid aan het be drijf zal meewerken. Hij overhandig de een geschenk onder couvert. Me vrouw Ober kreeg bloemen. De heer S. C. H. Coebergh, direc teur, overhandigde de jubilaris ver volgens namens het bestuur van het Departement Leiden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift en de pen ning van deze Maatschappij. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heer heer W. Streefland, die een speech op rijm hield namens de juibileum-comimissie, de heer W. Philippo, voorman van het magazijn, de heer T. Jasper, namens het per soneel van het magazijn en de heer S. Stokkermans, namens de collega's drukkers. Als blijken van waardering ont ving de jubilaris een electrisch söheerapparaat en een enveloppe met inhoud. De heer Ober dankte hartelijk voor de vriendelijke belangstelling, die de bedrijfsgenoten getoond hadden. De directeur, de heer Stafleu, wenst de jubilaris geluk. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. God geleerdheid de heer H. H. Nieuwen- huizen, te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Westerse Sociologie de heren P. L. A. Schoonenberg te 's-Graven- hage en R. Schieven te Doetinchem. Geslaagd voor het doctoraal exa men Westerst Sociologie de heer J. W. Pannekoek te Hoenderlo. W IJ N BESTELLEN ELSHOF BELLEN Haarlemmerstraat 139 Telefoon 21023 Zie onze etalage voor diverse surprises (Advertentie) Het Werkverband voor Katholiek Amateurtoneel zal in maart, april en mei 1960 weer cursussen geven. In Leiden en Roelofarendsveen zal een regiecursus gegeven worden waaraan ook ervaren speelsters en spelers kunnen deelnemen. Teunke Hauer, zal deze cursussen leiden. Bo vendien zullen in Leiden, Alphen a. d. Rijn en Lisse cursussen worden ge geven voor beginners. Hier zal de provinciale adviseuse les geven. Men zal zich nu reeds aanmelden by de cursusleider, de heer G. G. van Elburg te Warmond. Om tien uur werd de jubilaris, ver gezeld van zijn echtgenote en kinde ren een schoondochter was door ziekte verhinderd in het privékan- toor ontvangen. Hij werd daar ver welkomd door de heer P. Schrama, die verlof vroeg, de jubilaris, on danks het bijzondere karakter van deze dag, toch met zijn gewone naam, Guus. aan te spreken, als teken van waardering voor zijn persoon en zijn werk. Vervolgens nam de eigenaar, de heer G. Schrama, het woord. Hij ging in zijn toespraak terug op de tijd, dat de heer Bogerd zijn intrede deed in het bedrijf. Dat was kort na de eerste wereld oorlog, toen de maalderij zich na een moeilijke tijd voorspoedig begon te ontwikkelen. Dat was de tijd, waarin de eerste paardewagen werd aange schaft. Guus onderscheidde zich al gauw als de man. ,die alles goed deed, wat hem werd opgedragen. Hij was gezien bij alle klanten, die hy be zocht. Maar niet alleen kon hij goed opschieten met mensen. Hij had ook een speciale manier om met de paar den om te gaan; zelfs met de kwaad ste. In 1923 werd de eerste vrachtwa gen aangeschaft, die twintig zakken kon dragen. Na twee les-uren be heerste de jubilaris het autorijden en ook op geen van de vrachtauto's, die op deze eerste volgden, heeft Guus ooit ongelukken gemaakt. Als werknemer is hij nooit opge vallen in ongunstige zin. Hij had ple zier in zijn werk en nooit was hem een zak te zwaar. „Je hebt altijd zorg gehad voor de belangen van de maal derij „Welgelegen" en het zijn die kleinigheden, die het bedrijf goed doen lopen", aldus de heer Schrama. Met de wens, dat de jubilaris nog vele jaren in gezondheid hetzelfde werk zal mogen doen, eindigde hij zijn toespraak. Met zijn felicitaties overhandigde spr. de heer Bogerd een doos sigaren en een geschenk onder couvert. Mevrouw Bogerd werd in de hulde betrokken. Zij ontving als blijk van erkentelijkheid voor de steun, die zij haar echtgenoot en het bedrijf ge weest was, een boeket rose anjers. Namens de collega's sprak de heer J. van Drecht enkele welgemeende woorden van gelukwens. Hierop nam de heer P. Schrama opnieuw het woord, het een genoe gen achtend, dat zich zo nu en dan een loco-burgemeester in het bedrijf bevindt. Zo ook nu. Als loco-burgemeester en werkge ver van de jubilaris sprak daarop nogmaals de heer G. Schrama, die de heer Bogerd schetste als een man met wie het plezierig werken was omdat hy plezier had in zijn werk. Hij deed de jubilaris mededeling, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft,, de heer Bogerd de zilveren eremedaille toe te kennen, behoren de bij de Orde van Oranje Nassau. Nadat spr. hem de medaille had opgespeld, ontving hij de gelukwen sen van zijn werkgevers en collega's. Na de officiële huldiging, hleef men nog enige tijd gezellig by een.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6