FLITSEN Twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen echtgenoot van Magere Josje Tweede Kamer uit bezorgdheid over landbouw-garantiebeleid In Nederland werken nog 115.000 mensen ouder dan 65 jaar 5ia%rUs^neaner45.oh;nweT Plan luchtverbinding Rotterdam-Axel WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Officier: Doodslag bewezen; Raadsman: vrijspraak ER BLEVEN VELE TWIJFELS VRIJE ZATERDAG NA NIEUW JAARSDAG. Wanneer op zaterdag 2 januari, de dag na Nieuwjaarsdag, niet gewerkt wordt in fabrieken of werkplaatsen, mogen de verzuimde uren ingehaald worden. Gedurende een tijdvak van ten hoogste twee achtereenvolgende weken mag hoogstens een uur per dag worden ingehaald. Aldus een vandaag in de Staatscourant gepubli ceerde beschikking van de Staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Het gaat vlugger enbeter als U er Kloosterbalsem (Akker-Balsem) op doet. Die heerlijke en zuiverende wond- balsem reinigt en heelt wonden van allerlei aard. (speciaal ook brandwonden), en be vordert de groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrilfmlddel bij reumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Kloosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de woorden: ..Geen goud zo goed." (Advertentie) Enveloppe met negen mille vermist Beslissend achtte de verdediger het Dit verzoek werd na kort beraad feit, dat er „twee verdachten" zijn. in de raadkamer afgewezen. Een dronken S., een beest van een „Het is heel begrijpelijk, dat men mens, en een nuchtere S., die wel na anderhalf jaar geen detailpunten goed is voor zijn Josje. meer weet", zei de officier in re- Psychologisch achtte de verdediger pliek. „Ik weet zelf al niet meer, hoe Na een proces van zes dagen heeft de getuigenissen van de buurtbewo- laat de zitting gisteren was afgelo- de officier van justitie bij de Amster- ners niet zo heel betrouwbaar. Bij pen." „Waar het op aan komt is, dat damse rechtbank gistermorgen een waarneming van feiten vóór de Van R. steeds de grote lijnen en be- gevangenisstraf van twaalf jaar ge- moord kon geen van hen weten, dat langrijke punten van zijn getuigenis eist tegen de 42-jarige Joop S., die zij nog eens zouden moeten getui- heeft aangehouden", ervan verdacht wordt, zijn echtgenote, gen. Men herinnert zich niettemin ,Ik zou anders niet graag op ge- J. M. S. O. („Magere Josje") door opvallend veel. tuigenissen van Van R. afgaan", stel- wurging om het leven te hebben ge- Na, evenals de officier, de zaak de de verdediger daartegenover, bracht. In zijn requisitoir, dat ruim op details te hebben nagegaan, „Het is mijn enige getuige", voer- een uur duurde, zei hij „voorbedach- kwam hij tot de conclusie, dat men de de officier aan. „Maar wel van dit ten rade,, niet aanwezig te achten niet tot een sluitend geheel kan ko- kaliber", volhardde de verdediger, maar wel meende hij dat „opzet tot men. Ook is belangrijk, uit welke doodslag" bewezen was. hoek men de zaak bekijkt. Bepaal- Laatste woord. De verdediger bestreed dit alles, de gebeurtenissen in een bepaald Hij vroeg na een pleidooi, dat uren licht geplaatst blijken ineens bezwa- „Met dit alles heb ik direct noch duurde onvoorwaardelijke vrijspraak rend voor Joop. zijdelings ook maar iets te maken voor zijn cliènt. Het feit, dat verdachte bij de mei- gehad", zei Joop S. in zijn laatste ding van de moord had gesproken woord. „Wanneer ik mijn vrouw De officier was vol lof over alle van „een" vrouw weet spr. daaraan, naar het leven had gestaan, had ik De Postale Recherche te Leeuwar- politionele en justitiële speurders, die dat in soortgelijke verhoudingen dik- daarvoor andere middelen gehad: we den zoekt reeds enige dagen naar achter de schermen op zo minutieuse wijls sprake is van „een vrouw" en gingen dikwijls zwemmen; Josje was een enveloppe met 9.500 gulden, die wijze het proces hebben voorbereid, niet van „mijn vrouw". kortademig en als we dan ver uit de door een postbode wordt vermist. Hij Wat betreft de aanwijzingen, die er kant waren, moest ik haar vaak moest het geld bezorgen bij een aan zijn tegen Joop S., memoreerde de Ceel van onzekerheden. helpen. Wat zou voor mij makkelij- nemingsmaatschappij in Leeuwar- officier, dat de stille getuigen hun ker geweest zijn, dan haar aan haar den, die het voor de uitbetaling van eigen taal gesproken hebben: Josje De vraag, of Joop al dan niet in löt over te laten?" Joop besloot met: lonen zou gebruiken. Men weet nog is gewurgd en daarna met natte het huis sliep, heeft Magere Josje .»Het geloof kan ik U niet geven, niet zeker of de enveloppe door de handdoeken bewerkt om haar weer voor haar dood zelf al beantwoord, edelachtbare, maar ik ben onschul- postbode werd verloren of dat tot bewustzijn te brengen. „Dat doet toen ze 's morgens om zes uur te- dig". iemand het geld heeft ontvreemd, een bezoeker niet. Er moet een be- gen een van haar collega's zei: „Ik De Rechtbank doet uitspraak over toen de postbode, die zijn mand niet paalde binding geweest zijn tussen ga Joop wekken". De bekentenis veertien dagen had afgesloten, even afwezig was. Josje en de dader". Voorts bleek uit („Ik heb haar vermoord; het kan me gevonden materiaal, dat de moorde- niet schelen, dat jullie het weten") naar bijzonder goed op de hoogte was heeft S. afgelegd in dronkenschap en in het huis. in een omgeving, waar de achterdocht Sprekend over Joop S., zei de offi- broeide. Dat het slachtoffer met natte cier: „Hij was geen „echte" echtge- banddoeken bewerkt was vond de noot maar een actieve souteneur. Hij verdediger evenmin iets bijzonders, zette zijn vrouw aan tot ontucht en bonden de getuigen wel gedaan sloeg haar. Er was jaloezie, wrijving hebben, die er het eerst bij waren, over het inkomen en vrees voor aan- Trouwens zij hebben ook het kamer- gifte wegens souteneurschap. S. is fJe kunnen „opruimen" voordat Joop een driftig man, ook als hij niet s- met de politiemannen terugkwam, dronken is. Hij heeft zijn vrouw uit- De verdediger fundeerde zijn plei- gebuit; ze wilde wel breken maar dooi op de stelling: „In twijfel ont- durfde dat niet uit angst." houdt U". Hij zeide te hopen, de De verklaring van verdachte viel twijfel, die bij hemzelf was gerezen, de officier vooral op detailpunten te kunnen mededelen aan de recht aan: de leugenachtigheid was evi- bank, en richtte vervolgens een felle dent. Teveel vragen open. Ook de verdediger, imr. H. G. Th. Keune, begon met het steken van de loftrompet over de samenwerking van alle betrokken politonele en justitiële instanties. Toch vond hij niet, dat het onderzoek aanval tegen de kroongetuige, de Hilversummer A. van R., die alles wat hij getuigd had, achteraf gehoord zou kunnen hebben. „Deze man is een opschepper en een man, die niet goed bij zijn hoofd is", hebben verschillende getuigen van hem gezegd. Op de keper beschouwd, kloppen «laa+ofroho/i? - t wlJze de verschillende fragmenten van heeft plaatsgehad: er zijn te veel vra- 2iJn verhaal niet met e]a^ gen overgebleven. Dat men piet ge- De verHediger zeide ten slotte dat noeg gespecialiseerd was, noëmde hij het beter is, dat tien schuldigen wor- een ernstige laenne in een stad als den vrijgesproken, dan dat één on- Amsterdam. De rechtbank heeft zich schuldige wordt veroordeeld. De ver maar te weinig gerealiseerd dat er dediger vertelde, dat zijn cliènt hem in de buurt waar de moord gebeurd gezegd had niets te geven om vrij- !S, een heel andere mentaliteit heerst spraak wegens gebre\ aan bewiJ1 en dat er andere waarden gelden Men zou dan altijd kunn J waar buitenstaanders weimg van we- gen: ijHij heelt Jhet ®isscMea tocgh gedaan". Daarom meende hij, dat het een Op grond van zijn betoog vroeg de YoOTdl M IdtldboUW hopeloze taak was voor de recht- pleiter een onvoorwaardelijke vrij- bank om hier een oordeel te vellen, spraak en onmiddellijke invrijheid- y/Qrkt 171611 CrOOT „U moet komen tot een volkomen stelling voor Joop S., die reeds ze- overtuiging, zonder de geringste ven maanden preventieve hechtenis ,r„, twijfel. Ik hoop, dat U dat kunt." achter de rug heeft. - Volgens de laatste gegevens wer- Een redelijk bestaan voor de agrariër? Onder voorzitterschap van dr L. G. Kortenhorst is de Tweede Kamer gistermiddag na het stemmen over de motie van het PvdA-lid Daams om het toelatingsbeleid voor de spijt optanten aanmerkelijk te verruimen, begonnen met de algemene beraad slagingen over het hoofdstuk Land bouw en Visserij van de Rijksbe groting voor 1960. De begroting van justitie was zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vanmiddag zal minister Marijnen van Landbouw antwoorden. Erg veel goede woor den hadden de afgevaardigden niet voor het garantiebeleid voor de landbouw. De heer Den Hertog (VVD) zei wel vertrouwen te hebben in de nieuwe minister. Hij was tevreden over de vroegtijdige vaststelling van de garantieprijzen, maar met het gehele beleid, dat de minister denkt te gaan voeren, kan hij het niet eens zijn. De minister moet in het garantiebeleid z.i. zich niet dis- tanciëren van de kostprijzen. Daar door zal ieder redelijk houvast voor de landbouw gaan ontbreken. Ook was spr. het niet eens met de hoogte van de thans vastgestelde minimum- garantieprijs voor consumptiemelk. De minister moet het advies van het Landbouwschap opvolgen. Ongewenste inkomenspolitiek De heer Kodde (SGP) betreurde het. dat door het landbouwbeleid de landbouwer niet heeft kunnen delen in de gestegen welvaart. Afgevaar digde Biewenga (AR) zei, dat het er niet om ging wie de meeste be scherming geniet: de industrie of de landbouw. Er moet echter een evenwich tige ontwikkeling bestaan van het bedrijfsleven. Hij herinnerde eraan, dat de landbouw in tien jaar tijd 100.000 van de 500.000 agrarische werkers heeft moeten afstoten. Het was de heer Biewenga ook niet he lemaal duidelijk, of de garantieprij zen in EEG-verband lager zullen moeten zijn. Dit is nog lang niet zeker. De minister wordt volgens hem steeds meer gedrongen in de richting van een inkomenspolitiek die de Kamer niet wenst. De heer Egas (PvdA) haalde nog even minister Mansholt naar voren die steeds het redelijk bestaan in de Aan zulke oren kan best één meer luisteren landbouwsector. Hij verklaarde, dat de ervaring heeft geleerd, dat men sen die te lang in dienstbetrekking blijven, later, als zij uiteindelijk toch met pensioen gaan, vaak niet meer de geestelijke kracht hebben om zich ken in Nederland 115.000 mensen van nog om te schakelen. nemers. De 8000 vrouwen van 65 jaar JÏfIvïXJi voorkeur sw SS. sysj v ijvc werken dient zijns inziens uitsluitend Dit werd gistermiddag medegedeeld op "«willige basis te geschieden. Hij door mr. dr. A A. van Rhijn, op een verklaarde met enthousiast te zijn kadervergadering van de algemene toeken?™ van „verhoogde bond van ouden van dagen in ^'Bestelde pensioenen": pensioenen Utrecht die hoSer worden, naarmate men lan- ger doorwerkt. Naar zijn mening be- Mr. Vain Rhijn zei, dat het aantal staat namelijk het gevaar, dat men ouden van dagen sterk toeneemt: terwille van het financiële voordeel men verwacht, dat in 1980 anderhalf langer blijft doorgaan, terwijl het miljoen Nederlanders (10,4 procent eigenlijk beter zou zijn de arbeid te van het totaal) ouder dan 65 jaar zul- stoppen. Door deze methode wordt len zijn. Voor 1960 schat men het per- bovendien de „doorstromdngskans" centage op 8,4, in 1850 was het slechts voor jongeren geringer. 4,3. Mr. Van RJhijn merkte op, dat het gevaar bestaat, dat men ondanks Iedereen die na zijn 65ste jaar blijft lichamelijke en geestelijke vermin- doorwerken, heeft niet alleen recht derungen wil blijven doorwerken. Dit op zijn volle loon, maar ook op zijn gebeurt volgens hem met name in de pensioen, waarvoor hij tot aan die leeftijd premie heeft betaald, aldus Dit is een van de reflectie-antennes voor de Navo zoals die op het ogenblik worden gebouwd door de Kruppfabrieken te Rheinhausen in West-Duitsland. De Navo heeft de antennes besteld voor het inrichten van veertig stations in een keten welke reikt van de Noordkaap tot Turldje. Elk van deze stations zal worden uitgerust met twee verschillende reflectie-antennes; een met een doorsnede van negen, en een met een doorsnede van achttien meter. Zij zullen dienen voor radio- en telefoonverkeer. Tijdens de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Zeeuwsch-Vlaanderen deelde de voorzitter ir. C. A. L. Horstmann mede dat er besprekingen gaande zijn om te komen tot een luchtverbinding van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam met Axel, eventueel via Haamstede. De initiatiefnemer, de heer T. H. -Sinni- ge, verkeersleider op het vliegveld van Rotterdam, stelt pogingen in het werk om voor een dergelijke verbin ding het meest geschikte vliegtuig te charteren. Hij zou willen beginnen met twee retourvluchten per dag, voorlopig op maandag en dinsdag, met ingang van 1 maart 1960. De mo gelijkheid is in studie genomen om zes dagen per week twee vluchten per dag te maken, waarbij de prijs voor een retourvlucht aanzienlijk la ger zou komen te liggen. Ir Horst mann heeft tijdens een onderhoud met de minister van Verkeer en Wa terstaat te Den Haag de toezegging gekregen dat men goedgunstig zou staan tegenover de aanvraag voor 'n concessie, mits voldaan wordt aan de technische eisen, door de rijkslucht vaartdienst te stellen aan het vlieg tuig, het onderhoud .daarvan en aan de vliegvelden bij Haamstede en AxeL Men hoopt binnenkort over te gaan tot de oprichting van een N.V. mr. Van Rhijn. Mr. Van Rhijn verklaarde tenslot te, dat de toepassing van de sociale verzekeringswetgeving voor werken de Nederlanders van 65 jaar en ouder nog een chaotisch geheel vormt. Hij acht het dan ook noodzakelijk, dat deze materie nader wordt bestudeerd. Amsterdamse schilders leggen werk neer Patroons houden zich aan CAO Iir de Amsterdamse tuinsteden Slo- tervaart, Osdorp en Buitenveldert hebben gisteren meer dan 100 schil ders, die bij de nieuwbouw zijn be trokken het werk neergelegd uit protest tegen de aankondiging van hun patroons, dat voortaan de lonen en premies volgens de CAO zullen worden uitbetaald. Aanvankelijk gingen de schilders- patroons nog door met het betalen van hogere lonen. Dit had tot ge volg, dat de vonnissen voor het be talen van zwarte lonen steeds zwaar der werden. Vorige week echter heb ben de patroons gezamenlijk beslo ten, de schilders voortaan alleen vol gens de CAO te betalen. Dit komt voor de schilders neer. op een loons verlaging van bijna 30 gulden per week. MR. A. W. JOOLEN PLV. DIR.- GENERAAL BIJ VOLKS HUISVESTING. Tot plaatsvervangend directeur- generaal van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is bij K.B. benoemd mr. A. W. Joolen, gemeente-secreta- f ris van Dordrecht. Mr. Joolen, die 51 jaar is, vervulde voor zijn benoe ming tot gemeente-secretaris te Dor drecht een dergelijke functie te Rot terdam. Begroting Justitie door Tweede Kamer aanvaard „Spijtoptanten"-motie van PvdA verworpen Met alleen de stemmen van de communisten tegen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de begroting van justitie voor 1960 aangenomen. De heer Van Doorn (KVP) had zijn motie om de Kamer in te lichten over het beleid van de spijtoptanten inge trokken toen de minister het daarin gevraagde had toegezegd. Met 46 tegen 74 stemmen werd een motie verworpen van de heer Daams (PvdA), die het toelatingsgeleid aan zienlijk verruimd wenste te zien. Al leen de PvdA, de SGP en de heer Weiter (KVP) stemden voor. De heer Weiter verklaarde, dat hij zijn stem aan de motie zou geven, omdat deze een erkenning inhield van de gevolgen van de ineenstorting van Indonesië na de soevereiniteits overdracht. landbouw centraal stelde. De nieu we minister evenwel zegt, dat een redelijk bestaan niet steeds moge lijk zal zijn. Het is mogelijk, dat voor de melk een lagere garantie prijs dan de kostprijs gewenst is, maar de heer Egas wil niet zonder meer de kostprijs loslaten. Er bestaat ook onzekerheid over het fabrieksaardappelen-beleid, al dus de heer Mellema (CHU). Hij vraagt van de minister een nadere verduidelijking inzake diens stand punt, dat een ontkoppeling niet de bestaanszekerheid zal aantasten. Bezorgdheid over lonen. Toch zal er wel vruchtbaar over leg met minister Marijnen mogelijk zijn, vond de heer Van der Ploeg (KVP). Hij vroeg zich af, of de thans vastgestelde garantieprijs in overeenstemming is met de bevor dering van een redelijk bestaan voor de agrarische producent, mede gezien de langdurig droogteperiode. Bezorgd vooral was de heer v. d. Ploeg over de lonen in de land- landbouwsector. Hij betoogde, dat in het huidige stelsel de landbouw- lonen nooit meer kunnen stijgen dan de landelijke gemiddelde loonstij ging. Een beleid, dat de ongelijke verhouding tussen de beloning in de industrie en de landbouw niet ver betert. is voor de KVP-fractie, al dus de heer v. d. Ploeg, niet aan vaardbaar. Hij acht de beperkende spelregel van de minister in strijd met het stelsel van de gedifferentieerde loonvorming. Kan de prijs van de consumptiemelk niet /at worden verlaagd door de bestaande regelin gen ten aanzien van de verkoopprijs van de melk te vereenvoudigen, zo vroeg de heer v. d. Ploeg zich af. De heer Van Koeverden (KVP) ontwikkelde bezwaren tegen de praktische uitvoering van het ga- rantieprij zenbeleid. Het garantiebeleid kan niet wor den gemist om een redelijk bestaan in de landbouw mogelijk te maken. Het garantiebeleid moet gebaseerd zijn op de kostprijs. De nieuwe re geling is ingewikkeld en het psycho logisch effect is ongunstig. Spr. zou de oude regeling gehandhaafd wil len zien. De heer Duynstee (KVP) stelde de minister enige vragen over de invloed van de chemie en de atoom leer op de landbouw. Hij schetste enige mogelijkheden, die wellicht over twintig jaar eerst gerealiseerd zouden kunnen worden. Bij het ne men van beslissingen in het heden, direct de landbouw rakende, zou men z.i. rekening moeten houden met de ontwikkeling in de „geïn dustrialiseerde landbouw". JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: JLy Kinderfeestjes: geknipt om te (ook in kleur) (Advertentie) Kokkels brachien een goede prijs op Di de aula der gemeente-universiteit te Amsterdam is dinsdagmiddag de Reina Prinsen Geerligsprijs 1959 (een literatuurprijs voor auteurs jonger dan 25 jaar) door de heer A. Prinsen Geerligs uitgereikt aan de 22-jarige J. Bernlef (links; pseudoniem voor H. J. Marsman) uit Amsterdam. De jury heeft de prijs in de eerste plaats toegekend voor Bernlef's verzen bundel „Kokkels".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9