Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden gaat diamanten feest vieren De moord op Stanley Wilson La Societa Corelli voor Toonkunst? Nuttige geschenken hetlod!" dc°svertolker^die „Geleerde dames amuseerden K8t0 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 19 Drie dagen burgerij-feesten, vier dagen eigenlijke herdenking Gevestigd in 2200 postkantoren UITVOERING VAN MUSICAL UITGAVE GEDENKBOEK, Niemand zal ontkennen, dat het al gemeen gewoonte is, dat de studen ten bij tijd en wijle volop gelegen heid hebben tot feesten De gebrui kelijke vijfjarige herdenkingen van de oprichtingsdatum der vereniging zijn daarvan de vele bewijzen. Maar memand zal er ook zijn, die de stu denten hun feestvieringen misgunt. Zeker is dit op het ogenblik niet het geval met de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden (V.V.S.L.), die in januari 1960 haar twaalfde lustrum gaat herdenken. De V.VJS.L. staat dus voor haar diaman ten jubileum en wat kan men van een dergelijke actieve studentenver eniging bij een dergelijk mooi jubi leum anders verwachten dan dat het op bijzondere wijze gevierd zal gaan worden? De voorbereidingen daartoe zijn, zoals wel begrijpelijk, reeds lang in volle gang en daarover heb ben gistermorgen de verschillende praesides in een in het clubgebouw aan het Rapenburg 65 gehouden pers conferentie een en ander meege deeld. De lustrumviering zal ditmaal bij zonder groot zijn, niet omdat het hier het diamanten feest betreft, doch ook omdat de talrijke leden er zijn er op het ogenblik niet minder dan 1100 recht daarop hebben. Rond 250 nieuwe leden hebben zich bij de aanvang van het nieuwe aca demische jaar weer aangemeld, in de eerste plaats natuurlijk om de studie aan de oude Alma Mater aan te vangen, maar daarnaast ook om gedurende de eerstvolgende jaren ge leidelijk aan de openkomende plaat sen van de ouderen te gaan innemen. Er worden bovendien bij dit diaman ten feest niet minder dan 2500 gas ten verwacht, leden en reünisten, en voor een dergelijk aantal is de opzet van een grootscheepse feestelijke her denking zeer wel begrijpelijk. De lustrumviering zal daarom dit maal van bijzondere betekenis wor den, omdat ter gelegenheid daar van een Gedenkboek zal worden uit gegeven, waarin in korte, flitsen en sfeervolle artikelen de geschiedenis der VVSL voor het nageslacht zal worden bewaard en de bijzondere betekenis ervan wordt nog geaccen tueerd door het feit, dat dit het eer ste gedenkboek zal zijn, dat van de WSL het licht zal zien. Het eigenlijke lustrum zal worden gevierd van 25 tot en met 28 ja nuari. .Vooraf worden evenwel van 20 tot 23 januari de traditionele „bur gerij dagen" gehouden, waarop ver scheidene groepen van de Leidse burgerij in de feestelijkheden wor den betrokken, waarbij in het bij zonder de jeugd en oudere jeugd en de hospita's Die burgerij lagen zijn ditmaal extra groot opgezet, omdat de burgerij vooral de laatste jaren zoveel Voor de studenten en speciaal de vrouwelijke studenten doet. Op woensdag 20 jan. zal een vyf-sin- geltocht worden gehouden voor de leerlingen van de óe klas L.O., waar aan volgens schatting door 1000 kin deren zal kunnen worden deelgeno men. Aan deze rallye te voet zul len verschillende attracties worden verbonden. Terwijl bij vorige lustra de bewoners van de hofjes werden bedacht, zullen nu de bewoners van rusthuizen in de feestviering wor den betrokken, benevens een groep van 55 maatschappelijke werksters, die een lunch en geschenken aange boden zullen krijgen. Daarbij werd de hoop uitgesproken, dat minister mej. Klompé hieraan zal willen deel nemen. In het Antonius Clubhuis zal voorts een song- en jazzfestival wor den gehouden, waarbij ieder die meent hiervoor geschikt te zijn, zijn kans zal krijgen. Dit festival staat open voor personen tot 21 jaar en de door een jury bekroonden zullen op de hospita-avond, de volgende dag, weer kunnen optreden. Hier komt voorts een modeshow, een quiz o.l.v. Mies Bouman, benevens een cabaretvoorstelling door eigen leden, waarvan enkelen ook als conferen- cières zullen optreden. Op de derde dag zal o.l.v. majoor van Iperen een Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is dus ook n& drieën! Irüi HET POSTKANTOOR Hierna houdt het WSL-bestuur re ceptie in het dit jaar zo fraai geres taureerde clubgebouw. De dag zal worden besloten met diner voor reü nisten en leden in de Stadsgehoor zaal. Op de tweede dag, 26 januari, geeft militaire taptoe en een mars door de het Nederlandse Studenten Orkest stad worden gehouden, waarbij een des middags een concert, waarvan de bijeenkomst op het Schuttersveld, be- gehele opbrengst ten goede zal ko- sloten door een vuurwerk in de men aan het Nederlandse Studenten avond. Sanatorium en het Universitair Asyl Fonds. Die avond zal er een geva- Vierdaags feest voor de leden, rieerd programma worden geboden. Er zal in de historische Lakenhal Een der hoogtepunten v. d. vierdaag- 0 l v Cruys Voorbergh een show se feestelijkheden voor de leden WOrden gegeven van antieke kos- wordt de opvoering» van de Engelse tuums, gecombineerd met enkele musical „No bed for Bacon tekst moderne avondtoiletten. In de Waag, van Caryl Brahms en Ned Sherrin, a] een historisch gebouw, zal een muziek van Malcolm Williamson. De cabaretvoorstelling worden gegeven vertaling is van Berend Boudewljn <j00r Leidse studenten, en de Shakespeariaanse bezetting is Op de derde dag van het lustrum, verzorgd door Bert Voeten, terwijl 27 januari dus, zal tot op het laatste de muziek voor speciale bezetting is ogenblik een waas van geheimzinnig- gearrangeerd door Han Reysiger en heid hangen, zodat we daarvan nog Peter Kok. De regie is in handen niets kunnen mededelen. Alleen we- van Berend Boude wijn. ten we, dat op de ochtend van die Van deze musical, die deze winter dag ieder feestganger zal kunnen in Londen m première gaat, heeft plaats nemen in een door hem zelf te de VVSL de alleen-opvoeringsrech- bepalen voertuig tot het maken van ten voor Nederland verkregen. De een geheime rit door Nederland. Het gala-uitvoering vindt plaats op 28 geheel zal eindigen in een thé-dan- januari in het Kurhaus te Schevenin- sant: wat tussen start en finish ligt gen en wordt gevolgd door het tra- bliift geheim. ditionele gala-bal. De eerste opvoe- Een klinkend slot der feestelijkhe- ring vindt plaats op 27 januari. De den wordt voorspeld voor de laatste 25ste januari, de eerste dag van de dag. Voor en tijdens de lunchtijd is eigenlijke lustrumviering, wordt er een doorlopende show van Spaan- naar gewoonte de reunistendag ge- se, Schotse. Hongaarse en andere houden. In de ochtend zullen de le- dansen, welke manifestaties kunnen den traditiegetrouw de leden van plaats hebben door de medewerking de trein halen, waarna iets warms te van enkele ambassades. Men zal daar- drinken zal worden aangeboden, ge- bij kunnen genieten van verschil- ,J voortduring gemusiceerd. De volgd door de bekende intocht door lende bijzondere gerechten uit di- vleugel, in plaats van een clavecim- de stad. verse landen. Dit feest wordt „Brood £?1 zorgzaam bespeeld, was met Des middags zal in de Pieterskerk en Spelen" genoemd. De feesten ein- A het lustrum plechtig worden geopend digen tenslotte met de hierboven Hartveroverende muziek van grote door de praeses van de WSL, mej. reeds vermeld gala-uitvoering van |yaardf valt te beluisteren in de le M. de Vos tot Nederveen Cappel. „No bed for Bacon" en het bal. Symphome in D gr. t. van Vivaldi (jongere tijdgenoot van Corelli) diep, voornaam en, in welke vorm ook, lenig en fraai opgesierd. Alles was even natuurlijk ontsproten aan notenbeeld, waaraan dit ensemble een ongelooflijke nuancering gaf; muziek is gematigd modern en klinkt kleur van 't instrument kwam zeer charmant. Het samenspel was 2 n recnt- ET DIT jeugdconcert mag het volmaakt. Het Playful pizzicato Silvano Zuccarini, de solocellist, UW SPAARBANK KAV-Herensingel voerde „Hei dievennest" op Maandagavond heeft de eigen toneel groep van de KAV- parochie Heren singel, in het zaaltje van de speel tuinvereniging „Het Oosterkwartier" een opvoering gegeven van het blij,- spel in drie bedrijven „Het dieven nest". De voorzitster, mevr. W. C. van DamBorst, verwelkomde allereerst pastoor J. A. van Kleef, die kapelaau Wentholt de nieuwe geest, advi seur voor deze avond verving, en alle aanwezige dames het waren er zeer velen. De voorzitster deed mededeling over de verkoop van de kerstkaarten voor de avond van 14 december in de Maria Gijzensteeg. Deze kaarten zijn bij de bestuursle den van de KAV verkrijgbaar. Vervolgens ging het doek op voor de tonelisten uit eigen kring. Nou, ze hebben er beslist iets van gemaakt. Het was een opwindend gegeven trouwen. Twee gezusters Rosalinde en Barbara, dametjes op leeftijd, heb ben zo weinig om handen, dat zij gro te behoefte aan sensatie gevoelen. Zoals een ander zich op peil houdt met eten en drinken, zo voeden Rosa linda en Barbara zich met het opwin dend gevoel, dat diefstal met z ?h. meebrengt. Zo gauw ze hun kans schoon zien maken ze van alles tot het hunne. Een grote buit zien ze in de juwe lier Herman ter Laan, die een kost baar collier bezit Barbara zal met haar charmes zijn hart op hol bren gen en haar zuster moet verder het collier zien binnen te slepen. Het gaat allemaal op rolletjes. Maar als de liefde eenmaal haar intrede heeft gedaan is zij niet spoedig meer te Zo juist verschenen: «Ik kan fotograferen» Praktisch handboek voor allen, die goede foto's willen maken, door Jan Wolfslag. Uitgegeven bij A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij N.V. te Leiden. Dit boek is het 10e deel van de zo bekende „Ik kan serie". Fraai geïllustreerd, 11.90 gebonden in linnen. Verkrijgbaar bij: Fotociné Jan Wolfslag Breestraat 123 Tel. 21851 Haarl-straat 102 Tel. 32778 (Advertentie) (Advertentie) cue JEUGDCONCERT ME bestuur van de My voor Toon- klonk betoverend, zonder ook maar speelde het cello-concert in D gr. t. kunst te Leiden weer een succes de geringste uitschieter. De aanvoer- van Boccherini, een brillante solo- boeken. De Gehoorzaal tot in de nok der van de eerste violen strijkt een partij met uiterst lichte virtuose be en ook op 't podium bezetl Enige mooie markante en tevens wellui- handeling van 't instrument, in hoge honderden leerlingen moesten we- dende toon en de le cello strijkt een ligging. De begeleidende stemmen gens plaatsgebrek worden afgewe- verrukkelijke cantilene. Tot slot een waren mooi afgewogen in dynamiek, zen, maar tweehonderd hiervan wer- vrolijke levendige finale. Eerlijk en Nogmaals terug naar Vivaldi, naar den naar 't avondconcert overge- spontaan is er gespeeld, technisch en diens Concerto A gr. t. Van het bracht. muzikaal perfect. Terecht hartelijke handschrift (aanwezig in een biblio- 't Was muisstil in de zaal toen La b«val van de talloos velen. theek in Venetië) is de altpartij ver- Societa Corelli concerteerde. Henk loren gegaan en bijgecomponeerd Briër. leraar voor piano aan de AVONDCONCERT door Ephrilcian, w:ens naam met Toonkunstschool, gaf een vakkun- |eugdboeken Romans Vulpenhouders Kerstgroepen en e 30 stalien fa J. N. Geyer Botermarkt 26; LEIDEN (Advertentie) kleine lettertjes op 't programma dige, prettige inleiding tot de drie V°°R DE TWEEDE maal was de vermeld, dus op iets bijzonders werken, die gespeeld zouden worden. V Gehoorzaal weer prachtig be- w«st. Boeiend en vindmgnjk u t Er werd aandachtig naar geluisterd, zet en wetende hoe de kwaliteiten werk, de violen en celli met contra- een bewijs, dat hij 't goed heeft ge- van Italiaanse strijkensembles, bas vertolken hun partijen in wei- daan. Het voortreffelijk spelend was e>" gespannen verwachting, toen baast volmaakt samenspel strijkensemble, dat van 1950 dateert, het concerto grosso van Corelli kl. t. Het eigentydse werk van Benjamin speelt zonder dirigent, telt circa 12 ..Per la Notte di Natale" (dus voor de Britten „The Simple Symphome leden en specialiseert zich op het Kerstnacht) - vandaar de Pastorale werd met uitgebalanceerde ensem- vertolken van 17e en 18e eeuwse aan het slot werd ingezet. De bleklank uitgevoerd, t Was alles tot muziek. snelle delen zijn in Rondo-vorm met In perfectie geacheveerd. Herhaald Men begon met Concerto grosso D het terugkerende refrein thema tel- applaus en terugroepingen. Een toe- gr t. van Areangelo Corelli (1653— hens in andere toonsoort optredend, ëut, waarvan de concertmeester de 1713). Het concerto grosso kan als De langzame delen berusten op imi- jaam zeide, maar aangezien deze zijn geestesprodukt worden gezien, tatie principe. De groepen vormen heer even vlug spreekt, als hg viool Het concertino, bestaande uit twee een dialoog en 't is duidelijk, dat If*11' ho" men hem met verstaan, violen en cello, concerteerde wellui- hier meesters aan 't spelen zijn van Het doet er met toe: z(j speelden met dend, voornaam en virtuoos met het prachtig serene en toch zo blijde heel veel charme en vaardigheid. Tutti ofwel grosso. Corelli wilde muziek. Eensgezind gericht wordt er J. KORTMANN geen virtuositeit in de romantische zin van 't woord; evenwel hij vroeg f+ fj I/A f\ hieraan voldeden en warme expres- sie en voorname rust bereikten. In- plaats van clavecimbel werd een ll/IOLIERE IS EEN der weinige 17e want het bericht was vals en over vleugel gebruikt. Het geluid was iet- eeuwse toneelschrijvers, die nog gelukkig vallen de geliefden elkaar wat te dik; overigens begrijpelijk om altijd weten te boeien door de gees- in de armen. practische redenen, dat inplaats van tige wijze waarop zij de menselijke Molière neemt een loopje met de clavecimbel de ter plaatse aanwezige hebbelijkheden in het zonnetje heb- aanstellerij van enige vrouwen, die vleugel voor het continero bespeeld ben weten te zetten. Het procédé heel hoog willen vliegen, maar hun werd. echter, dat Molière gebruikt, is nu ware aard toch niet kunnen afleg- Het kamerorkest speelde dan In- wel bekend» da* niemand er meer gen, en stelt daar tegenover het ge- troduzione" aria en presto van Bene- intrapt zonde verstand van de (ook al be- detto Marcello, ongeveer tijdgenoot In de ..Geleerde Dames" (Les fem- kende) dienstbode, die niet op haar van Corelli, lévendige muziek met mes savantes), dat de Nederlandse mondje is gevallen. De mannen glip- opmerkelijke tegenstellingen, een Comedie gisteravond voor K. en O. pen daar zo'n beetje tussendoor; zij mooie cantilene en een gepointilleerd bracht wordt het huwelijk van één gebruiken weliswaar hun verstand, Scherzo. Daar allen meesters zijn op der dochters met een knappe jonge- maar helden zijn ze ook niet. Papa hun instrumenten, werd er een vol- man in gevaar gebracht, doordat de Chrysale is zelfs een pantoffelheld maakt ensemble bereikt. moeder een andere candidaat op het eerste klas, overigens tot groot ver- Hierna gaf de spreker zijn toehoor- oog heeft, een meer „geleerde" man, maak van de toeschouwers, ders enige inlichtingen over het die evenals zij zelf in de hogere sfe- werk van onze Engelse tijdgenoot ren der zuivere wetenschap vertoeft. 117IL MEN het spel van Molière nog Benjamin Britten, in 1913 geboren. Maar zodra deze „man van de geest" kunnen genieten, dan hangt al- Als jongen componeerde hij al aan hoort dat de familie failliet is, ont- les af van de wijze, waarop de geest zijn Simple Symphonie, die hij als hult hij zijn ware materialistische van het stuk aanschouwelijk wordt volwassen jonge man voltooide. Zijn bedoelingen. De overbekende truc, gemaakt en de altijd wat onwaar schijnlijke figuren aannemelijk wor den voorgesteld. Afgezien van de nogal opgewonden sfeer en de hoge toon, waarin het geheel gespeeld werd, heeft de Nederlandse Comedie aan hoge eisen voldaan. Zo was Ma ry Dresselhuis een vrouw, wie het vanzelfsprekende heersen buitenge woon goed afging en men zou haast gaan geloven, dat 't prul-sonnet van Trissofin inderdaad bijzondere kwa liteiten bezat, wanneer men haar ontleding hoort. Deze Trissofin is 'n snaak die door Han Bentz van den Berg op rustige, maar rake manier van relief werd voorzien; de beun hazerij droop eraf. Eén van de kal me, maar daarom niet minder sterk spelende figuren was Mien Duymaer van Twist, als tante Bélise, die on danks haar hoge aspiraties meende, dat iedereen verliefd op haar was. Als derde „geleerde vrouw" fungeer de Femke Boersma, die zich als dochter Armande wat te veel op vijzelde en daardoor minder goed verstaanbaar was Overigens wist men precies wat men aan haar had; Johan Fiolet deed ook nogal opge wonden, maar kluchtig was hij wel, vooral als de pantoffelheld, die hoog van de toren blies als zijn vrouw er niet bij was. De vurige minnaar van Allard v. d. Scheer zocht het in de radde taal; wat kon hij anders doen! De verrassing van de avond was de debutante Petra Laseur, die een lieve Henriëtte liet zien en zich goed wist te handhaven tegenover haar met zoveel meer ervaring toegeruste me de-spelers en -speelsters. Paul Huf had in Ariste een kleine, maar goed gespeelde rol terwijl Heieen v. Meurs als het keukenmeisje eveneens een bijrolletje keurig verzorgde. Zo werd deze Molière-opvoering in passende decors een welgeslaagde avond, waarvan naar hartelust is genoten. De dames werden welver diend in de bloemen gezet. verloochenen. Zo ook bij de dames Edelhart. Ze vallen door de mand, maar hun zonde was niet zó groot of beiden houden er een toekomstige bruidegom aan over: Barbara met de beroofde juwelier en Rosalinde krijgt haar notaris. De dames op de planken hebben hun best gedaan. Het haperde natuur lijk wel eens in de gelederen, maar dat heeft aan het plezier in de zaal niet in het minst afbreuk gedaan. Iedereen gaf, wat zij had. Of het nu de dames Edelhart waren vooral Rosalinde verdient een pluim of Nannie, het i 'enstmeisje, Sientje, die een en al beweeglijkheid was, of Rob, de (verklede) tuinman. Een aandeel in het succes hadden verder Herman, de juwelier, het nichtje Ans („gapt u nog altijd?") en haar verloofde. DR. W. L. GROENEVELD, LECTOR Bij Koninklijk Besluit van 14 novem ber 1959 is met ingang van de dag waarop het ambt aanvaard wordt, benoemd tot lector in de faculteit der Wis- en natüurkunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de scheikunde: Dr. W. L. Groene- veld. Dr. Groeneveld werd op 26 april 1921 te Semarang geboren. Hij begon zijn studie aan de Leidse Universiteit in het cursusjaar 1939/1940. Het doc toraalexamen scheikunde werd op 5 juli 1949 afgelegd. Hij promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een p. efschrift getiteld „Chloro- -onium verbindingen en oxychlo- ride solvaten", waarbij het iudicium cum laude verwierf. Als promotor trad op prof. dr. A. E. van Arkel. Van 1 november 1945 af is Dr. Groeneveld verbonden aan het Laboratorium voor Anorganische Scheikunde, eerst ais assistent later als wetenschappe lijk hoofdambtenaar. Sedert 19 sep tember 1945 was hij tevens met een onderwijsopdracht in de Anorgani sche en Physische scheikunde belast. AMATEURFOTOGRAFEN De Leidse Amateurfotografenver- eniging hield gisteravond in De Doe len haar jaarvergadering onder lei ding van voorzitter J. G. Gompelman, die evenals tweede secretaris G. L. v. d. Berg werd herkozen. Het belangrijkste moment van de avond was voor een tiental leden on getwijfeld de bekendmaking van de uitslag van de wedstrijd om de H. J. Holswilder-plaquette. Aan deze wed strijd mogen alleen beginners en ge vorderden meedoen. De jury, ge vormd door leden van de Delftse Fo toclub, heeft de plaquette voor de tweede achtereenvolgende keer toe gewezen aan de heer J. Raar voor diens ingezonden kinderportret. Dr. P. J. Muilen besprak na de pauze de tien ingezonden foto's. Leidse Agenda WOENSDAG, 25 NOVEMBER Intocht Sint Nicolaas in Leiden 1.50 nam. Station richting Stadhuis. Rozenkranskrnistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Alg. Ned. Invaliden Bond. Diplo- mazwemmen minder validen. „De Overdekte", Haarlemmerstraat 8.30 uur nam. Jongerencontact. Groep F (Louis Snijers) op het gebruikelijke adres, 8 uur nam. DONDERDAG, 26 NOVEMBER Thanksgiving Day. Herdenking. Pieterskerk, 11 uur voorm. Leidse Postzegelverzamelaars. De Kleine Burcht, 8 uur nam. Ned. Reisvereniging voor Katho lieken. „Zomerreis door Vikingland", lezing met lichtbeelden door de heer J. Dominicus. 't Gulden Vlies, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden c>een cursus maar EHBO-wed strijden te Alphen, vertrek per trein 18.35 of 19.35 uur. St. JozefzaaL door PHILIPPA PRESTON 45) „Kom je soms even binnen een kop koffie drinken?" Shane aarzelde; haar stem zei dui delijker nog dan haar woorden: „kom binnen en laten we praten als vrien den maar enkel als vrienden meer niet". „Mgg ik?? Ik zou het ver rukkelijk vinden als ik mocht". „Natuurlijk mag je". Ze keerde te rug voordat hij kon aitwoorden. Haar hart bonsde en haar vreugde borrel de op als het water uit een bron. Sha ne dacht, toen hij haar volgde: Ik zou, op welke voorwaarden ook, wil len komen. Weer zat hij in die kleine zitkamer en zijn ogen drukten zijn honger uit naar de dingen, die hij zo was gaan liefhebben. Hij ging in de hem bekende leunstoel zitten, terwijl Audrey over koetjes en kalfjes bab belde, om gevaarlijke stilte te voor komen. Ze zette koffie en bracht die bin nen, schonk in met bevende handen, die verrieden, hoe opgewonden ze zich voelde. Ze zag er stralend geluk kig uit, alsof heel het verleden was uitgewist en ze voor een heerlijke toekomst stond. „Hoe gaat het met je werk? vroeg hij, koffie drinkend en daarna een sigaret opstekend. „Best ik ga er iedere morgen op uit, maak notities en werk die op de machine verder uit. Hij is een aardi ge oude heer en blijft hier nog wat langer, dan zijn voornemen was, zo dat ik voorlopig niet zonder werk zit. En als ik klaar ben, doe ik mijn huishouden". „En 's avonds? Ik ben benieuwd naar alles", zei Shane met een glim lach. „Dan lees ik of naai en verstel, ofZe brak haar zin af en te kende met haar vinger figuurtjes op het tafelblad. „Je zit hier voor het raam en kijkt naar de sterren. Ik heb je wel gezien; maar nu ik ontdekt ben zal ik niet meer komen". Ze onderdrukte een plotselinge snik. „Ik wou maar, dat ik je dan niet gezien, maar alleen geweten had, dat je er stondWanneer ga je trou wen? Het was hopeloos, persoonlijke be langen buiten het gesprek te houden* onmogelijk, over het weer of het nieuwste toneelstuk te praten, nu zich om hen beiden zulk een drama afspeelde. „Volgende maand. Elma wil wel eerder, maar een beroemd operazan ger moet by de trouwplechtigheid zingen en hij is nog niet in de stad. Mal toch, is het niet? Ik heb het ge voel, of ik een zotskap met belletjes moet opzetten en over mijn kou dui kelen". „Shanezeg dat niet!" Audrey bedekte haar gelaat met haar han den om de wanhoop op zijn gezicht tijdens die wrede spotterü niet te zien. „Ja, ik voel het nu eenmaal zo. Soms kan ik niet geloven, dat ik wakker ben, maar leek ik als in een voortdurende nachtmerrie. Elma is echt in haar schik. Ik zie haar elke dag, loop naast haar mee hierheen en daarheen en verschijn, als ik ontbo den word. Ik ga bijna pootjes geven en opzitten met een klontje suiker op mijn neus, maar zij schijnt ermee te vreden". „Is zeis ze bezig, je huis te meubileren?" „Grote goedheid, geen denken aan! Ze is er nog niet in geweest, sedert jij er was. Dat is van joü zolang ik leef. Ik moet toch een schijn van geluk hebben, om, als ik me dood ongelukkig voel, daarheen te kunnen vluchten en me te verbeelden, jou daar te zien en met je te praten. Ik bij zo blij, dat jij in dat huis geweest bent Het is tenminste iets, al is het dan ook niet veel". „Sonia? Ik ben ook erg benieuwd". Al haar gedwongen vrolijkheid was verdwenen en ze voelde niet anders meer dan verterend verlangen, de man, die ze lief had, te bemoedigen. „Ze is naar het buitenland getrok ken. Ze is helemaal niet bij John ge weest Ik heb een telegram van haar gehad en ze is op weg naar Milaan. Volgende week verwacht ik een brief uit Cherbourg. Ik geef het op, want het blijft voor mü een ondoorgron delijk geheim. Ik schijn alle vat op Sonia verloren te hebbenHeb je Marash nog gezien?" „Nee, maar ik heb hem vanmorgen opgebeld en hij wil me vanavond spieken. Hij scheen me heel opge wekt en zelfverzekerd. Ik dacht, dat hij jou misschien gesproken had". „Maar lieve kind, waarvoor zou dat dienen? Wat er ook gebeurd, ik moet me toch overleveren aan die operazanger en de trouwklokken". „Ja, dat weet ik al". Audrey teken de weer op tafeL „Be zal je daarna nooit meer terugzien, je zelfs niet meer op straat tegen het lijf lopen. Wat vreemd hè?" Het bleef doodstil in de kamer. Die stilte omhulde hen beiden en ver stikte alle gedachten op één na. Met een ruk stond Shane op en greep naar zijn hoed". „Ik moet gaan". Ze begreep wel, waarom. Ze waren op slot van zake maar mensen en trouw, al had Elma die dan ook ge kocht en betaald, bleef toch trouw. „Dag jongen!" Ze stond niet op, doch bleef dood stil zitten luisteren naar zijn voet stappen op de trap en het dichtsmak- ken van de voordeur, waardoor de buren misschien wakker zouden schrikken. Toen werd het stil. Audrey snikte en drukte beide handen tegen haar ogen. Nogmaals was de hemel poort voor haar gezicht dichtgewor- pen. William Marash onderzocht het automatische pistool. Daarop staarde hij, naar gewoonte, piaar de zolde ring en trachtte de vraag op te los sen, waarom Lila Langley de man, die ze voor Leonard Peters had aan gezien neergeschoten had. Was Peters te ver gegaan, of had Lila iets over Sonia CarteT gehoord? Had Peters haar wellicht geld voor haar stilzwijgen beloofd en he' niet betaald? Of niet genoeg voldaan aan haar steeds hoger eisen? Nee, dat was het niet En op slot van zaken stond het niet vast, dat deze revolver gebruikt was. Er wa ren immers wel meer meisjes die er een revolver op na hielden. Ze speel den er graag mee. „Ik moe. toch eens naar die kogel kijken", dacht hij. Hij zette zijn hoed op en begaf zich naar het kantoor van Leyton, waar hij een uur moest wachten, voordat deze verscheen. Marash kon wel een eeuw wachten, als hij iets nodig had. „Ben jy daar?" zei Leyton onbe houwen. „Ja en ik zou graag de kogel zien, die jij onder je berusting hebt, en die ze uit het lichaam van de man heb ben gehaald, welke in de kamer van Peters werd doodgeschoten". Leyton ging met een bons op zijn lessenaar zitten. Hij had Marash liefst het raam uitgegooid, want Ley ton had juist een kwaad half uurtje met zijn chef achter de rug en hij was de zaak Peters meer dan beu. „Die kan ik je niet laten zien". „Kom wees niet zo mopperig", zei Marash gemoedelijk glimlachend. „Hij ligt in die brandkast daar achter je en ik wil hem maar een ogen blikje bekijken. Je moogt hem vast houden en ik zal met mijn handen op mijn rug blijven staan, zodat je zien kunt, dat ik eerlijk spel speel". (Wordt vervolgd}

Leidse Courant | 1959 | | pagina 19