4 inl Voorstellen voor de 5porttoto voor betrokkenen onaanvaardbaar St. Nicolaas geschenk FOTO-GESCHENK Foto Ciné JAN WOLFSLAG S i 0 S P 0 m m m m mm mm Q H Lj ij m AANKLACHT VAN GEDETINEERDE AFGEWEZEN _s Damspel WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Men keert zich daarbij vooral tegen een hoofdprijs van f 25 000 In een persconferentie van de Stich ting Nederlandse Sporttotalisator, gis termorgen in Den Haag gehouden en vastgesteld voordat bekend was, dat het betreffende wetsvoorstel gisteren zou afkomen, antwoordde-de heer A. L. M. Schroder, de voorzitter van de Stich ting, met een „onaanvaardbaar" op een hem gestelde vraag, wat de stichting zou doen, indien de leden van de Tweede Kamer de voorwaarden voor een nationale pool zouden goedkeuren, zoals deze zijn opgenomen in het wets ontwerp tot wijziging van de Loterij- wet en dat is ingediend door de minis ters mr. A. C. W. Beerman en J. M. L. Th. Cals. De voorwaarden, waarvan het uitkeren van een maximum prijs van 25.000 en een inzet van niet meer dan Lper persoon. De heer Schroder verklaarde zich ten zeerste teleurgesteld door de voorgeno men plannen en hij noemde ze een doodsteek voor een nationale pool. Het speet hem en zijn medebestuur- deren, vier vertegenwoordigers van de Sportfederatie en drie van de KNVB, dat in het wetsontwerp vrijwel niets is terug te vinden van hetgeen in een audiëntie bij minister Beerman en in een op zyn verzoek bij de ministerraad Ingediend adres met klem is verdedigd, meer in het bijzonder ten aanzien van een ongelimiteerde hoofdprijs. De Stich ting handhaaft evenveel haar standpunt inzake de hoofdprijs en eveneens met betrekking tot de opbrengst van een voetbalpool. Zij beschouwt het als een noodzaak, dat deze geheel aan de ama teursport ten goede behoort te komen. In *n kort resumé wees de heer Schröder vervolgens aan de hand van het adres, dat thans aan de volksver tegenwoordiging is gericht en waar van wij gisteren uitvoerig melding maakten nog eens duidelijk op de resultaten, welke tot heden door de voetbalpool zijn bereikt en hij verde digde de leuze, welke de Stichting bij haar werkzaamheden voor ogen staat: „door de sport voor de sport". De voetbalpool is geen object voor werkelijke gokkers. Zij vinden heel andere mogelijkheden. De deelnemers zijn er op het ogenblik bepaald niet aan verslaafd, want terwijl zij de mogelijk heid hebben een inleggeld te betalen van twee gulden per week, bedraagt het gemiddelde 6lechts 1.45 gld. De voetbalpool is geen doel doch uitslui tend middel en dat moet zij blijven. Doch zij verliest als middel haar aan trekkelijkheid, indien men het maxi mum van de hoofdprijs limiteert. Ook voor de nationale voetbalpool ziet de Stichting als ideaal een regis tratie van de deelnemers door de sport clubs, die er daardoor profijt van kun nen trekken, zonder dat er grote-kos ten mee zijn gemoeid. De heer Schröder had hoop, dat de Tweede Kamer zich tegen het wetsont werp zal verzetten. Dat ontwerp volgt in grote lijnen het advies van de com- missie-Wiarda, doch reeds hebben de heren Berkhouwer, Blaise en Vrolijk, die het rapport mede hebben onderte kend, zich daarvan gedistancieerd. Dat rapport diende om de vorige regering van advies te dienen en was een com promis. Intussen evenwel zijn de rege ring en de omstandigheden veranderd. Maximale bod nog niet bereikt? Welke hoofdprijs wél voor de Stich ting aanvaardbaar is wilde de heer Schröder zolang „het maximum nog niet geboden is wat te bereiken valt" uiter aard niet zeggen. Wel kwam hij, naar aanleiding van een vraag, nog even te rug op het rapport van de commissie- Wiarda, dat een maximale hoofdprijs van 50.000.adviseerde. Tenminste twee leden van deze commissie, mr. P. A. Blaisse (KVP) en mr. M. Vrolijk (P. v. d. A.), hebben zich reeds gedis tancieerd van het rapport. De commis sie moest namelijk bij het samenstellen van het rapport rekening houden met door de laatste regering-Drees bij de kabinets-formatie gemaakte afspraken. Toen het kabinet-Drees aftrad vervie len ook die afspraken, zodat het rapport dat dus als een compromis moet wor den gezien veel van zijn waarde ver loor. Wat de KNVB, of beter de Stichting Nederlandse Sporttotalisator, zal gaan doen is uiteraard nog niet te zeggen, de bestuursleden hadden nauwelijks kennis genomen van het nieuwe wetsontwerp. Mocht er straks echter een gewijzigde loterij-wet komen, die voor de stichting aanvaardbaar is, dan zullen alle sport bonden die daartoe bereid zijn worden ingeschakeld bij de nieuwe, nu nationale toto. Maar voor het zover is zal er naar alle waarschijnlijkheid eerst een petitionne ment van de gehele Nederlandse sport wereld komen. Immers, zo besloot de heer Schröder: „misschien kunnen ge voelsoverwegingen hier nog een invloed ten goede hebben, want in het politieke vlak schijnen de kaarten al 'geschud te zijn. De nationale vereniging Caritas maakt zich eveneens zorgen over het thans in gediende wetsontwerp, waarin de voet balpool geregeld wordt. Op een gister middag te Utrecht gehouden persconfe rentie heeft de voorzitter van deze ver eniging de heer M. tG. Hermes met on der andere het noemen van cijfers be toogd, dat de Caritaspool zijn bestaans recht heeft bewezen. Gestart met enkele honderdei leden in 1956, werd onlangs het 50.000ste lid geboekt. In dit jaar werd reeds voor een bedrag van 678.513 gulden en 50 cent ingezet. Aan prijzen werd uitgekeerd een bedrag van 192.216 gulden en 46 cent Ruim 400.000 gulden werd geschonken aan instellingen, welke de volksgezondheid in de ruimste zin van het woord dienen. In februari 1957 na de oprichting van de Caritas heeft de KNVB als tweede grote orga nisatie in groot verband de organisatie van een voetbalpool ter hand genomen Volgens de heer Hermes heeft de KNVB van begin af gemeend Caritas te moeten bestrijden. In de loop der tijden, aldus de heer Hermes, hebben vele in stellingen tot welker steunverlening Caritas zich heeft opgericht onomwon den te kennen gegeven, dat zij de ziens wijze van Caritas geheel delen. Zij heb ben zich zelfs in een „comité sportprijs- vragen" verenigd. Tevens hebben ook vele sportorganisaties haar instemming met de Caritasgedachte betoond. Het feit, dat de ministers vaD justitie, nadat zowel de Caritaspool als de KNVB-toto door de rechter als in strijd met de wet werden geacht, de beide organisaties toch een vergunning verleende voor het aanleggen en houden van voetbalpool loterijen heeft Caritas volgens de heer Hermes de overtuiging gegeven, dat ook deze ministers het bestaan recht van Caritas hebben erkend. Een toewijzen van de toto aan de sport alleen zal ook wat dat betreft naar de mening van Caritas zo niet onrechtvaardig dan toch zeker onbillijk zijn, omdat daarmede een eenmaal verworven recht zou wor den genegeerd. Wanneer in het ontwerp van de „com missie Wiarda" gezegd wordt, dat met het aanleggen en houden van sportprijs- vragen het algemeen belang moet wor den gediend, kan dit volgens de heer Hermes alleen betekenen, dat het ge hele maatschappelijke leven van de op brengsten van de sportprijsvragen moet profiteren. Caritas stelt, dat wanneer de organisatie van sportprijsvragen aan een instelling wordt toevertrouwd tot de daarbestaande noden zal dienen te be hartigen. Wanneer dit geschiedt, aldus de heer Hermes heeft Caritas haar doel bereikt. Caritas meent echter ook in be scheidenheid te mogen stellen, dat ge zien de rust en de orde op dit terrein bij het volk, na het verlenen van de loterij vergunningen aan KNVB en Ca ritas, bestendiging van deze toestand in een wettelijke regeling niet af te keuren zou zijn. Misschien is dit zelfs te pre fereren, omdat de beide organisaties zich dan in vrijheid kunnen ontplooien en ontwikkelen. Men hoopt binnenkort een gesprek met de KNVB inzake mogelijk samen gaan te openen. Caritas, zo zei hij, heeft grote ervaring op het gebied van de verdeling van gelden voor charitatieve instellingen. Welke ervaring misschien dienstig kan zijn voor de instelling, die straks met de organisatie van de voet baltoto in Nederland zal worden belast. VOETBAL Een welkom een v 41 Uit de grote reeks foto-artikelen, die stellig in aanmerking komen om als welkom St.-Nicolaasgeschenk te kunnen dienen, geven wij U gaarne enkele voorbeelden: Fotoboeken v. 1.25 tot 16.90 Boeken, speciaal voor kleuren fotografie, v. 2.65 t.m. 16.90 Flitslampjes per doosje 1.25 of 2.50 Lenskwastjes 1.954.50 Diadozen van 1.95—13.50 Statieven van 15.42.50 Foto-albums v. 2.95 tot 10.90 Belichtingsmeters van 35.— tot 85.— Flitsers van 9.90 tot 36.55 Filters in diverse kleuren vanaf 5.70 Voorzetlenzen voor zéér dichtbij opnamen v.f 5.70 tot 10.— Balhoofden vanfa 4.50 Projectieschermen van ƒ30.— tot ƒ175.— Breestraat 123 Telefoon 21831 Haarl.straat 102 Telef. 32778 Elektronenflitsers van ƒ149.— tot ƒ295.— Diakijkers van 2.90 tot 56. Projectoren vanaf 99. Ontwikkelschalen in diverse maten Vergrotingsborden v.a. 13.50 Glanspersen vanaf 20. Filmviewers vanaf 89.r- Kinokoppen vanaf 12.50 Projectie-tafels vanaf 42.50 Filmcamera'svanaf 125. Opname-materiaal in zwart-wit en kleuren. Dit is slechts een kleine greep uit de 1001 artikelen, die wij U kunnen tonen. Advertentie) Het Poolse amateurelftal heeft gis teren in de voorronden van het Olym pisch voetbaltournooi (groep 2 Europese zone) met 30 van Duitsland gewonnen Bij de rust was de stand 20. Reeds eerder zegevierde Polen tweemaal, na melijk met 31 en 62 over Finland. De stand in deze afdeling is nu: 1. Polen 3 3 0 0 6 12— 3 2. Duitsland 2 10 12 24 3. Finland 3 0 0 3 0 4—11 Door een 30 overwinnnig op Rode Ster (Belgrado) heeft de Engelse kam pioensclub Wolverhampton Wanderers zich geplaatst voor de kwartfinales van de Europese voetbalbeker voor clubs. In de eerste ontmoeting te Belgrado was gelijk gespeeld. In Oostenrijkse voetbalkringen is men nogal boos over de wijze, waarop de KNVB geprotesteerd heeft bij de Inter nationale Voetbalfederatie (FIFA) in verband met het feit, als zouden er in het Oostenrijkse amateurelftal spelers rondlopen, die niet helemaal meer prat kunnen gaan op een vlekkeloze ama- teurstatus. Josef Liegl, de secretaris-generaal van de Oostenrijkse Voetbalbond, verklaarde naar aanleiding van het protest. „Waar om heeft men juist ons genomen, terwijl wij niet eens de spelers voor enkele da gen in een trainingskamp kunnen krij gen?! De Tsjechen daarentegen, zijn daar toe wèl in staat. Onze spelers hebben al len een goede baan. Wij willen echter de Tsjechen niet van professionalisme of iets daaromtrent beschuldigen". Het geschil tussen de Utrechtse ver eniging DOS en Frans de Munck zal voorgelegd worden aan een arbitrage commissie uit de KNVB, waarvan leden zijn mr. J. Visser, mr. J. Pet en de Feye- noordspeler Van Kerkum. Deze commissie zal uitspraak moeten doen over de klacht van De Munck, dat DOS zonder geldige reden zijn spelers- en arbeidscontract heeft verbroken. De uitspraak van de arbitragecommissie is bindend, zodat beroep niet mogelijk is. Eerst nadat deze uitspraak is gedaan, kan de KNVB verdere stappen nemen. De Munck hoopt dat, wanneer hij in het gelijk mocht worden gesteld, hem alsnog de kans wordt geboden desnoods door het opstellen van een „eenmans-transfer- lijst" dit seizoen toch nog voor een andere vereniging uit te komen. De kans op een gunstige beslissing is evenwel sterk verminderd na een ver klaring van het DOS-bestuur afgelegd naar aanleiding van verschillende publi- katies over deze kwestie in de afgelopen weken. DOS handhaaft in de verklaring het destijds eenstemmig genomen bestuurs besluit dat volledig door de finan ciële commissie werd ondersteund waarbij De Munck werd uitgesloten. De arbitrage-commissie zal onder voorzit terschap staan v. mr. J. Visser uit Amster dam, die door de KNVB is aangewezen Frans de Munck heeft de Feyenoord- aanvoerder Gerard Kerkum verzocht in üeze commissie zitting te nemen, voor DOS doet dit mr. Pet uit Doetinchem, bestuurslid van de Graafschap. BRIDGE LEIDSE BRIDGE-CLUB „D.D.S." Paren-competitie (1ste deel) Na de 11e ronde luidt de eindstand: Groep zwart: 1. van der Meerde Meyier 224.73; 2. mevr. BeekerBaggen 216.67; 3. dames van Zijpvan Tuyn 216.35; 4. Hr. en mevr. Kuilman 215.41; 5 Hr en mevr. van Heusden 214.68; 6. mevr. EichhornBrouwer 212.97; 7. van NoortLautenbach 198.52; 8. Hr. en mevr. Verboog 195.32; dames Visservan der Meer 190.95; 10. Hr en mevr. Reekers 185.92; 11. Parmentierv. d. Voort 179.32; 12. mevr. BrouwerEichhorn 165.62. Groep groen: 1. mevr. den Holder de Nie 228.69; 2. PlouvierLangemeyer 217.34; 3 dames VerstraatenNagel 212.87; 4. dames van AlphenSeis 211 65; 5. van LeeuwenEyndhoven 209.48; 6. dames v. d. ValkSchneider 195.93; 7. Hr. en mevr. de la Court 195.29; 8. Hr. en mevr. Krul 195.10; 9. dames v. B. H. Landzaat 193.71; 10. Kooloos-v. d. Werf 190.94; 11. Hr. en mevr. de Pree 179.56; 12. mevr. CleveringaDr. Borleffs 169 48 De nos. 1, 2 en 3 van de groep Groen komen nu in de groep Zwart, terwijl de Nos 10, 11 en 12 van de groep Zwart in de groep Groen worden geplaatst. In de zevende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen heeft titelhouder Koeperman gisteren te Minsk gewonnen van onze landgenoot ir. van Dijk. De Rus leidt nu in de twee kamp met 95. Van Dijk speelde in de zevende partij met wit voor de vierde maal in deze tweekamp de Hollandse opening Onze landgenoot koos echter niet de traditio nele voortzetting. Koeperman ging op de variant in en er ontstond een ingewik kelde positiestrijd. Bij de 20e zet nam de Nederalnder het initiatief door een aanval op zijn linker vleugel. Koeperman legde echter de zwakke plekken in van Dijk's stelling bloot en isoleerde vervolgens de vleu gels van zijn tegenstander door een on verwachte aanval in het centrum. In deze fase van de strijd doorzag van Dijk niet alle mogelijkheden, die er voor hem in het verdedigende vlak waren en bij de 35e zet zag hij een combinatie van de Rus over het hoofd, waardoor zijn nederlaag onafwendbaar werd. Onze landgenoot zette de strijd nog even voort, maar bij de 40e zet gaf hij op. WATERPOLO SLEUTELSTAD—DE ZIJL 3—1 Zoals het meer gaat in plaatselijke ont moetingen werd hier een felle strijd ge streden met wisselende kansen, door scheidsrechterlijke dwalingen evenwel zeer ontsierd. De Zijl begon heel goed en spoedig was de eerste kans voor midvoor van Kampen, die rakelings naast schoot. Snel ging het spel van doel tot doel tot dat tot ieders verbazing buiten de 4 M- lijn Erades een strafworp werd toege wezen, die hij dankbaar benutte (10). Even later was het weer raak toen W. v. Rooyen van verre inschoot en A. Plezier, de goed keepende Zijl-verdedi ger, zich liet verrassen (20). Nog voor rust miste P. Erades een strafworp door ver naast te schieten. Voor rust kon W. Bergman voor 21 zorgen. De tweede helft begon met felle aan vallen van beide ploegen, en juist in deze periode loste W. v. Rooyen opnieuw een ver schot, dat door midachter Leune in eigen doel werd gewerkt (31). De, Zijl kwam nu iets meer in de aan val maar de vele corners leverden geen succes op. Jammer was het, dat een zui ver doelpunt van W. Bergman om onbe grijpelijke redenen werd afgekeurd, zo dat de strijd een geheel ander karakter kreeg. Nu bleef het bij een strijd met wisselende kansen. Twee spelers weraen het water uit gezonden en zonder andere doelpunten kwam het einde. Andere resultaten: Sleutelstad 2B. Z en P.C. I (dames) 2—2; B.Z. en P.C. 2 DKD I 1—2. ling weet deze componist een weliswaar bekend, doch verrassend blijvend motief te voorschijn te toveren. Wedstrijdprobleem no. 948 Auteur: B. J. Pranger, Den Haag le publikatie t* P es a i g, m m m 0 mm A.N.W.B. VERZOEKT VERSCHER PING CONTROLE OP VOERTUIG VERLICHTING Rijkspolitie zal extra geïnstrueerd worden De ANWB heeft zich tot de Alge mene Inspectie van de Rijkspolitie gewend met het verzoek een scherper toezicht te laten uitoefenen op de naleving van de verlichtingsvoor schriften. De Bond wijst er in zijn schrijven op, dat vooral in de herfst en winter het aantal ongevallen bij duisternis zeer groot is. Speciaal op de wegen waar veel landbouwverkeer is, ge beuren herhaaldelijk ongevallen, die te wijten zijn aan de merendeels slechte ach ter ver lichting van het landbouwverkeer. De ANWB heeft inmiddels in de Comm. Veiligheid Wegverkeer sug gesties gedaan ten aanzien van een betere wettelijke regeling van de ver lichting van deze categorie wegge bruikers. Ondanks de voortdurende waar schuwingen in de voorlichtingsmedia zijn er nog vele automobilisten, die bij zware mist overdag met de stads lichten aan de mist en de daaraan ge bonden gevaren trotseren, inplaats van de grote lichten te ontsteken. Tegen deze automobilisten, die zich nog maar steeds niet bewust zijn van hun onverantwoord weggebruik dient volgens de ANWB ten streng ste te worden opgetreden. Het is verwonderlijk, uldus de Bond .hoe weinig aandacht de gemid. delde weggebruiker, van fietser tot automobilist, heeft voor de achter verlichting van zijn voertuig. Hij be seft niet, dat gezien worden in het verkeer een levensbelang is. Zo zal een nauwlettend politietoezicht, hoe impopulair ook, de weggebruiker te gen zichzelf moeten beschermen, zegt de ANWB. De Algemeen Inspecteur van de Rijkspolitie geeft thans aan de com mandanten der districten van het Koros in overweging het personeel van de Rijkspolitie nog eens te in strueren inzake de controle op de na leving van de verlichtingsvoorschrif- ten. 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I Bi] pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doenl lOubl f0.80.Voc lakking 100 UbLfl.SO (Advertentie) Leersum geen plaats voor wilde dieren Aan het eind van de vorige week heeft de raad van Leersum met tien stemmen voor en één (VVD) tegen, een voorstel aangenomen tot aanvul ling van de politieverordening. De aanvulling luidt: „Het is verboden, zonder vergunning van B. en W. een dier, behorend tot een gevaarlijke in het wild levende soort te hebben of te vervoeren." Deze aanvulling werd door de raad nodig geacht in verband met plannen van de „Toni Bolt.ni Inter nationale Circusshow" om in Leer sum aan de Middenweg te overwin teren. Het vorig jaar had het circus ook in Leersum het winterkwartier, maar toen waren er geen wilde die ren. De overwegingen, die hebben ge leid tot aanvaarding van het voor stel van B. en W. waren dat de wil de dieren lawaai-hinder kunnen ver oorzaken, terwijl hun aanwezigheid in Leersum voorts niet geheel zon der gevaar geacht wordt. 01 cier: Geen mishandeling Zwart: 7/10, 12, 18/20, 22 en 28. Wit: 21, 26, 27, 29/31, 34, 37, 42, 43 en 48. Wit speelt en wint. Vervolgens een zeer verdienstelijk stukje van de heer Polman. Met weinig materiaal is hier een mooi geheel tot stand gebracht, hetgeen een verdienste op zichzelf betekent, Het bevat boven dien een leerzaam slotspel, dat volledig uitgewerkt dient aangegeven te wor den. Wedstrljcfproblecm no. 949 Auteur: A. A. Polman, Bussum le publikatie (Met eindspel) De officier van Justitie te Amster dam zal niet overgaan tot een ver volging naar aanleiding van een aan klacht, die de 24-jarige gedetineerde kantoorbediende E. H. C. onlangs heeft ingediend tegen de directie en negen bewakers van het Huis van Be waring aan de Weteringschans te Amsterdam terzake een mishande ling. Dit heeft de raadsman, mr. J. A. van Waarden, gisteren meegedeeld tijdens de behandeling van de appel zaak tegen C., die voor het gerechts hof te Amsterdam bevestiging van het vonnis der rechtbank (vier jaar gevangenisstraf) tegen zich hoorde eisen wegens enkele diefstallen met braak en inklimming. De kantoorbediende heeft einde september, zoals toen gemeld, enige opschudding veroorzaakt met zijn verklaring, dat hij met gummiknup pels door bewakers was geslagen en dat hy een week lang vastgebonden op zijn brits in een cel had gelegen. De directie van het Huis van Bewa ring verklaarde, dat men C. in over leg met de psychiater inderdaad op een brits had vastgebonden, doch dat men tot deze maatregel moest over gaan om de man tegen zichzelf in be scherming te nemen. Daarop diende C. de aanklacht in. De raadsman zei vandaag zich nog te beraden of hij tegen deze beslis sing van de officier in beroep zal gaan. Zijn cliënt houdt vol, zwaar te zijn mishandeld". De raadsman neemt niet aan, dat alles gelogen is wat de gedetineerde heeft verteld. Hij zei ook, dat hij geen inzage heeft kun nen krijgen van het rapport, dat de politie over deze zaak heeft uitge bracht. 64STE AVICULTURA TENTOONSTELLING De 64ste tentoonstelling van de Kon. Ned. Vereniging Avicultura wordt gehouden van 15 t.m 17 jan. 1960 in de Haagse Dierentuin Aan de tentoonstelling wordt medewerking verleend door een dertigtal landelijke bonden en speciaalclubs. Men ver wacht ruim 3.000 inzendingen pluim vee, sierduiven en pelsdieren, als mede, door de medewerking van de Ver van Vogelliefhebbers Luscinia, ongeveer 1.000 zang- en tropische vo- BILJARTEN NIJMEGEN REDT KNBB Dank zij het initiatief van het district Nijmegen heeft de KNBB voor dit sei zoen drie kaderkampioenschappen kun nen onderbrengen. De Nijmegenaren hadden reeds de organisatie van de na tionale kampioenschappen groot biljart anker kader 71/2 en klein biljart eerste klasse 38/2 op zich genomen. Thans hebben zij zich ook ontfermd over het ereklassekampioenschap groot biljart anker kader 47/2, waarvoor de KNBB nog een week geleden geen organisatie had kunnen vinden. Er was reeds min of meer besloten dit kampioenschap niet te houden en 'in selectiewedstrijden de Nederlandse vertegenwoordiger voor het Europees kampioenschap 47/2, dat van 4 tot en met 7 februari a.s. in Tours wordt gespeeld, aan te wijzen. Dit is nu niet nodig. Van 17 tot en met 20 december a.s. zullen de volgende acht biljarters in ho tel Keizer Karei te Nijmegen om de nationale titel 47/2 strijden: Ph. J. Beekman (Amsterdam), J. Ligthart (Alkmaar), A. J. van Loon (Bergen op Zoom), H. Metz (Den Haag), L. A. van Nijnatten (Steenbergen), P. J. van de Pol (Rotterdam), K. de Ruyter (Ulven- hout) en M. J. Wijnen (Nijmegen). HET Alle correspondentie, «deze rubriek betreffend, gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw Vennep. LADDERWEDSTRIJD (November-serie) In deze rubriek geven we alweer de laatste vraagstukken van de maand november. Uit onderstaande problemen blijkt nog weer eens, dat het damspel onuitputtelijk is aan schone momenten, terwijl het bewijs geleverd wordt, dat studie de basis van alle onderzoekingen is. Onder 948 een mooi stukje van de heer Pranger. Ia een aannemelijke stel- Zwart: 8/11, 17, 23, 24 en 28. Wit: 25, 26, 32, 34, 42, 44 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand november kunnen worden in gezonden tot 6 december a.s., aan boven deze rubriek vermeld adres. Oplossingen oktoberserie No. 934: Wit 20—14, 17—11, 21—17, 28—23, 17—11, 42—38, 48x37, 50x19, 45x3, 1510 en 3x2. No. 935: Wit: 48—42 (37x48 AB) 36— 31 (26x28 C) 47—42, 34—29, 38—32, 16x20, 33x2, 2x5 wint. C (26x46) 47—42 (48x28) 34—29 enz. A. (37x46) 36—31 (26x28 op x48 volgt 4742 enz.) 3429 en verder als boven. B. (37x48) 3631 (x48 op 46 volgt 3429 enz.) 4742, 3429 enz. Het volgende werd ook in gezonden door de heer W. Krom: 4742 (37x46A) 36—31, 34—29, 38—32, 16x20, 33x2, 2x5, dus zonder de zet 4742. A. 47—42 (37x28) 34—29, 38x32 en 16x20. No. 936: Wit: 47—42, 50—45, 32x23, 43—39, 49x9, 9—3 (49xl6x) 26—21 (I6x46x) 325, 25x5 wint. No. 937: Wit: 42—37, 37—31, 16x18, 47—41, 26—21, 21x5, 5x1 wint. No. 938: Wit: 20—14, 43—38, 36x9, 30— 24, 40—34, 35x2 (32—37x) 2x28, 28—5 wint. No. 939: Wit: 26—21, 12—7, 43—39, 39x19, 35x4 met een eindspel als van pr. 926, zie ook 2 8oktober j.l. No. 940: Wit: 35—30, 39—34, 34x3, 3x26 enz. No. 941: Wit: 32—27, 27—22, 23x43, 34—29, 24—20, 43—39 en 49x20 wint. LIJST DEELNEMERS Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. prinses "Irene zijn gistermiddag om twee uur uit Wenen op Soestdijk te ruggekeerd. De reis werd gemaakt met de regeringsdakota, die om half twee op Soesterberg landde. Een hevige brand heeft een boerderij in Keidonk in de as gelegd. De landbouwer werd door brand op zijn boerderij wakker Het vuur had toen reeds zo ver om zich heen ge grepen dat hij er slechts met moeite in slaagde, zijn vrouw en vier kinde ren in veiligheid te brengen. Wat klein-vee en meer dan 150 kippen kwamen in de vlammen om. Ook de landbouwinventaris en de inboedel gingen verloren. De brardweerkorp- sen uit Erp en Veghel slaagden er met moeite in een aangrenzend woonhuis Met arendsveren, vredespijp en totemstaf arriveerde dinsdagmiddag het i jaar oude Indianenopperhoofd „Wandelende Buffel" uit Canada op te behouden. De schade wordt op Schiphol. De schilderachtige Indiaan zal enkele dagen in ons land verblijven f 60 a ƒ70.000.— geraamd De oor- als onderdeel van zijn Europese reis voor de morele herbewapening. Hier zaak van de brand is nog onbekend. staat hij, ten voeten uit, in het stationsgebouw van SchiphoL t

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11