'it-Gele Kruis Lisse nam nieuw wijkgebouw in gebruik HUIBERS Adenauers bezoek aan Londen Chef-brugwachter P. J. Wijfje ie Nieuwveen hartelijk gehuldigd WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 rein moeten worden uitgezien. B. en W. menen dit gevonden te hébben in de nabijheid terzijde van de Prof. Boerhaveweg. B. en W. stellen voor, de gevraagde medewerking te ver lenen door: 1. gratis recht van opstal te ver lenen. 2. Ter dekking v. d. kosten van aan koop, opbouw, aansluiting enz. van het troephuis een geldlening te ver strekken tot 'n bedrag van ƒ11.000. aflosbaar in 15 jaar tegen een rente van 2V2 op onderpand van hy potheek. Dit neemt niet weg, dat de stichting nog een zware last op zich neemt. De jaarlijks verschuldigde som zal toch altyd nog 8Ö0,— zijn, wat nog zal stijgen als de verplaatsing naar het definitieve terrein is geschied. In komsten kunnen echter verkregen worden door verhuur, maar er zijn ook onderhoudskosten. Daarom heb ben B. en W. de gedachte geopperd, het bedrag van de benodigde lening te drukken door van de gemeenten, waarin de leden van de groep wo nen, een bijdrage a fonds perdu van b.v. 200,per lid te vragen. De lening en de jaarlijkse annuiteit zoy- den dan tot ongeveer de helft kunnen worden teruggebracht. B. en W- stel len de raad voor overeenkomstig het bovenstaande te besluiten. HILLEG0M (Advertentie: Gistermiddag is te Lisse het nieu we wijkgebouw voor het Wit-Gele Kruis geopend. Het was een feeste lijk gebeuren, waarbij vele genodig den en belangstellenden acte de pré pastoor G. F. Schneiders de inzege ning. Daarna voerde een lange rij van sprekers het woord. De eerste van hen was de architect, de heer Barn- hoorn. Daarna spraken de voorzitter van het Wit-Gele Kruis te Hillegom, de heer Heirman, de voorzitter van het Wit-Gele Kruis in De Engel, de heer Mens, de provinciaal-directeur van het Wit-Gele Kruis in Zuid- Holland, de voorzitter van het Groe ne Kruis te Lisse, dokter Van Dijk, en namens de gemeente Lisse wet houder A. J. Mesman. Om drie uur verrichte de voorzit ter van het Wit-Gele Wruis in Lis se, de heer M. Th. van Dijk, de offi ciële opening, nadat hij dankwoor den had uitgesproken aan allen, die hun medewerking hadden verleend bij het tot stand komen van het nieu we wükgebouw. In het bijzonder dankte hij het ge meentebestuur voor de subsidiering aan de „Stichting Kruisgebouwen te Lisse", de Inspecteur mor de Volks gezondheid, dr. In 't Veld, en aan dr. VOORSCHOTEN Bij de eerste bouw in plan Ade- geest de bungalow aan de Leidse- weg heeft de raad de wens te ken nen gegeven de welstandscommissie uit te breiden. B. en W. hebben zich hierover beraden. Inmiddels heeft de heer C. Verhey, directeur van Open bare Werken, die in deze commissie zitting heeft, B. en W. rapport uitge bracht en tevens verzocht om hem per 1 januari 1960 te ontheffen van zijn functie als lid van de Welstands commissie, zulks in verband met het feit, dat hij de mening is toegedaan, dat een lid van deze commissie, naast architectonische vakkennis en tact, een onafhankelijke positie dient te bezitten ten opzichte van het ge meentebestuur, aan welke laatste maatstaf door een Directeur van Openbare Werken uiteraard niet wordt voldaan. B. en W. hebben be grip voor dit standpunt en ook zij achten het wenselijk, gezien de prac- tijk, dat de adviezen worden uitge bracht door deskundigen, die onaf hankelijk zijn van het gemeentebe stuur. Toch willen B. en W. slechts ten dele aan het verzoek van de heer Verhey tegemoet komen. B. en W. willen" hem als adviseur van de Com missie behouden. Hij kan dan aan de beraadslagingen omtrent de aan de Welstandscommissie ter beoordeling voorgelegde bouwplannen blijven deelnemen, hetgeen B. en W. van belang achten. De heer Verhey heeft zich gevraagd bereid verklaard als adviseur op te treden. Wel zal het noodzakelijk zijn, een nieuwe des kundige aan te trekken. Voorts ver dient het aanbeveling, dat uit be stuurlijke overwegingen de wethou der van Openbare Werken tot voor zitter van de welstandscommissie wordt aangewezen. Als secretaris zal een ambtenaar van de gemeente secretarie worden aangewezen. Het nieuwe lid zal een geldelijke vergoe ding moeten worden toegekend, die gesteld wordt op 1040,per jaar. De heer Verhey genoot geen honora rium, met het gevolg dus dat de kos ten voor het welstandstoezicht met 2080,hoger zullen worden dan de leges voor het welstandstoezicht, welke krachtens de legesverordening kunnen worden geheven. In het laat ste jaar was de opbrengst 1750, Pastoor G. F. Schneiders zegent het nieuwe wijkgebouw in. Beurs van de provinciale bond van het Wit Gele Kruis, die vele waar devolle adviezen gaven bij de bouw. Ook herdacht de spreker de heer P. van Berkel, de oud-penningmeester van het Wit-Gele Kruis te Lisse, on langs overleden, die grote verdien sten heeft gehad voor het werk van het Wit Gele Kruis in Lisse. Het nieuwe wijkgebouw is op aanwijzingen van dr. In 't Veld en dr. Beurs - geworden tot het pro totype van een kruisgebouw voor be scheiden gemeenten. Het is goed-ge- outilleerd en heeft een fris aanzien, doordat voor het schilderwerk mo derne lichte kleuren zijn gebruikt. Nadat de genodigden het nieuwe wijkgebouw hadden bezichtigd ble ven ze nog enige tijd gezellig bijeen. Waar evenwel met het welstandstoe zicht een gemeentelijk belang wordt gediend, zijn B. en W. van oordeel, dat dit nadelige verschil voor reke ning van de gemeente dient te wor den genomen. B. en W. voelen niets voor wijziging van de leges verorde ning, zulks te minder omdat de bouw- leges in Voorschoten toch al vrij hoog zijn. B. en W. stellen de raad voor, overeenkomstig het bovenstaande te besluiten. Maandagavond heeft pater A. v. d. Hulst van de Rijndijk voor de LTJ en de LTM gesproken over het wel en wee van zijn toekomstig missiegebied „Afrika". Daarop heeft de LTJ en de LTM een mooi plan geopperd. Zij willen hun steentje bijdragen in de nood van de missie in Afrika. Na rijp beraad is beslo ten, een toekomstige priester in de tijd van zijn studie met geldelijke bijdragen te steunen. Troephuis invalide padvinders Het bestuur van de „Stichting tot be hartiging van de M'hala Panzigroep, Postgroep West te Wassenaar heeft zich met B. en W. in verbinding ge steld ten einde de beschikking te krij gen over 'n terrein waarop ten behoe ve v. d. invalide en langdurige zieke jongens, die bij deze padvindersgroep zijn aangesloten, een troephuis kan worden gebouwd. Tijdens de bespre kingen met dit bestuur heeft men ook medewerking van de gemeente ge vraagd voor de financiering van dit plan. De M'hala Panzi-Postgroep West bestrijkt de gehele provincie Zuid Holland en telt ongeveer 30 le den. Het contact wordt in hoofdzaak per post onderhouden, vandaar de naam „postgroep", maar eens per 3 of 4 weken houdt een van de afde lingen een opkomst, waar een zoveel mogelijk centraal gelegen troephuis nodig is Vandaar de keuze op Voor schoten. Het doel is sympathiek Par- tuculieren hebben reeds belangeloze hulp toegezegd in de vorm van hulp bij de bouw van het troephuis en het vervoer van de leden, waarvan er verschillende aan rolstoel of bran card gebonden zijn. Het troephuis kan, wanneer het niet voor de troep in gebruik is, beschikbaar worden gesteld aan anderen. Plaatselijke ver enigingen zullen hiervan een dank baar gebruik kunnen maken. Het troephuis zal bestaan uit een uit- neembare dubbelwandige houten keet van 18 x 8 m. welke t.z.t. ge plaatst kan word en'op een terrein in Vlietwijk II in de onmiddellijke na bijheid van de Vliet, een buitenter rein voor de plaatselijke padvinders- groepen. Het terrein zal echter pas beschik baar komen als de wegen in het uit breidingsplan Vlietwijk II klaar zijn. Voorlopig zal naar een ander ter Reeds zijn over de Hoofdstraat en de aansluitende straten de elek trische kabels gespannen, waaraan de verlichte klokken- en bloemvor men tijdens het komende St. Nico- laas-seizoen de kom van het dorp een feestelijk aanzien zal geven. Rond de oude pomp en op verschil lende plaatsen in de Hoofdstraat zul len lichtmasten geplaatst worden. Er zullen verschillende verrassin gen zijn voor het kopend publiek en uit alles blijkt dat de Hillegomse middenstand alles op alles zet om het voor de kopers in de St. Nico- laastijd in Hillegom zo aangenaam mogelijk te maken. VOORHOUT Jeugd EHBO „Rode Kruis" Bij voldoende deelname wil het Jeugd Rode Kruis, afdeling Voorhout, een cursus Jeugd-EHBO organiseren. Hiervoor kunnen in aanmerking ko men alle jongens en meisjes van plm. 11 tot en met 17 jaar. De kos ten per kind en per cursus zijn 0.50 Door het Jeugd Rode Kruis wordt eenzelfde bedrag bijgedragen. De duur van de cursus zal ongeveer juni 1960 zijn, per week één lesuur. De plaats waar de cursus zal wor den gehouden als ook de aanvang ervan, zal nog nader worden bekend gemaakt. Liefhebbers en belangstellenden kunnen zich opgeven bij de hoofden van de R.K. Jongensschool, Chris telijke school en R.K. Meisjesschool. Vervolgens bij het secretariaat Jeugd, Rode Kruis, mevr. Bokholt, Kievits park; de heer P. Langeveld, Teijlin- gerlaan 6; mevr. Th. Smolders, Prof. Aalberselaan; mevr. Turnhout, Spoorlaan en mevr. Th. Warmenho- ven, Mgr. Broerestraat. Raadsvergaderingen Aan de leden der Voorhoutse Raad is be kend gemaakt dat de eerstvolgende vergadering zal plaats vinden op 3 dec. De volgende vergadering is be paald op 22 dec. KAV Voor de bijeenkomst der KAV was als steeds een enorme be langstelling. De presidente sprak haar vreugde erover uit, dat de se cretaresse wederom present was, en na haar ziekte haar taak wederom kon verrichten. Het vijf-minuten praatje van de secretaresse was zeer actueel en be handelde de vraag „waar kopen wij". Uitvoerig werd de vraag behandeld, of het gewenst is dat de huisvrouw haar inkopen in de stad doet. Gewaarschuwd werd tegen het kopen van grote stukken van colpor teurs langs de deur. Het St. Nicolaasfeest voor de kleu ters der leden, wordt gehouden op woensdag 3 dec. De pastoor hield ook nog een St. Nicolaaspraatje. Spreker benadrukte dat men dit feest waardig moet vie ren en dat het de bedoeling van St. Nicolaas was, om goed te doen aan anderen, zonder te laten weten wie het doet. Na de koffie was het de heer J. Warmenhoven, die een geheel nieuw repertoire lichtbeelden vertoonde. Hij liet ons enige Zeeuwse plaatsen, zoals Vlissingen (vanwaar juist de „Willem Ruys" vertrok), Goes, Mid delburg en Veere. Daarna leidde hij ons naar Groningen en Friesland, om tenslotte nog enige lichtbeelden te laten zien uit het vogelleven. Ongemerkt was het laat geworden en allen gingen voldaan huiswaarts. M.S. ORANJE NAAR AUSTRALIë. Het m.s. Oranje van de'N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" zal donderdag a.s. geheel volgeboekt on der commando van kapitein J. H. Schulting voor een rondreis naar Australië uit Amsterdam vertrek ken. In Amsterdam zullen 200 pas sagiers worden ingescheept. In South ampton en Genua zullen nog resp. 550 en 160 passagiers aan boord ko men. Onder de passagiers, die zich in Southampton inschepen, bevindt zich kroonprins Raja Nuda Selangor uit Malakka, die met zijn echtgenote en kind de reis met de „Oranje" tot Penang zullen meemaken. Van 23 december tot 4 januari zal de „Oranje" in Australië een cruise gaan maken, die ook reeds geheel is volgeboekt. KORTE golf Een papegaai, vermoedelijk de enige overlevende van een scheeps ramp in •'p Noordzee, is dinsdag op een stuk wrakhout aan de noord kust van Jutland aan land gespoeld. Een strandjutter, die de papegaai vond, hoopt dat hij, zodra hij een beetje op verhaal is gekomen, zal gaan praten. Misschien kan men dan iets over de eigenaar te weten ko men. De 16-jarige Th. Boot uit Alk maar, is gisteren met een door een bestelauto voortgetrokken bakfiets gevallen, toen hij een beweging naar links maakte. De jongen kwam op het wegdek terecht en werd door een uit tegenovergestelde richting ko mende truck met oplegger overre den. Hij was op slag dood. De 65-jarige heer M. Wilms uit Millen viel dinsdagmiddag op de Tudderenweg te Sittard van zijn fiets en sloeg daarbij met zijn hoofd op een trottoirband. Bij de val bleek hij zo ernstig te zijn gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. MGR. OP DE COUL NAAR ZUID AMERIKA Op uitnodiging van de CIEC, de inter-Amerikaanse federatie voor Katholiek Onderwijs, zullen mgr. mr. Fr. op de Coul, directeur van het R K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag en voor zitter van het Internationaal Katho liek Onderwijsbureau, en prof. mr. J. Lindemans uit Brussel, secretaris-ge neraal van het IKOB, begin januari naar Costa Rica vertrekken. Zij zullen daar als vertegenwoor digers van het IKOB deelnemen aan het zevende inter-Amerikaanse con gres van de CIEC, dat daar in janu ari 1960 gehouden wordt. De bedoe ling van dit bezoek is besprekingen te voeren over de mogelijkheid en wenselijkheid van aansluiting der katholieke onderwijs-organisaties in Zuid-Amerika bij het Internationaal Katholiek Onderwijsbureau. CARO VAN EYCK KRIJGT BOUWMEESTER-RING De actrice Caro van Eyck is door mej, G. Alingh Brugmans en de heer Cor van der Lugt Melsert aangewe zen als nieuwe draagster van de Theo Mann-Bouwmeester-ring. De ring werd in 1911 aan mevr. Theo Mann-Bouwmeester geschon ken bij haar 40-jarige toneel jubileum door een huldigingscomité uit de Amsterdamse burgerij. Aan de schenking was de voorwaarde ver bonden, dat de houdster de ring zou doorgeven aan een opvolgster, die zij daartoe waardig achtte. In 1934 over handigde mevr. Theo Mann-Bouw meester de ring aan Else Mauhs. Deze heeft zoals bekend bij haar le ven niemand als haar opvolgster aan gewezen. Zeer waarschijnlijk zal de ring aan Caro van Eyck worden uitgereikt in de Amsterdamse stadsschouwburg. RECHTSZAKEN Lichtte redder het Carnegie Heldenfonds op? Voor de rechtbank te Den Haag heeft gistermorgen terechtgestaan 'n 40-jarige inwoner van OEGSTGEEST, verdacht van oplichting van het Car negie Heldenfonds en van de Maat schappij tot het Redden van Drenke lingen. Hij zou geheel of gedeeltelijk ten onrechte een onderscheiding en be loningen geaccepteerd nebben. De Officier van Justitie, zei in zijn requisitoir, dat het oplichten van deze maatschappijen, die werken in een sfeer van opofferingsgezindheid en mensenliefde, in ieder geval streng gestraft moet worden. Hij eiste een gecombineerde straf: een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaarde lijke geldboete van 309 of 30 da gen hechtenis. Verdachte heeft in de zomer van 1958 een jongetje van ongeveer vier jaar uit het water van de Oude Vest te Leiden gehaald. Het kind is daar na door twee toevallig langskomende meisjes thuisgebracht. De Oegstgeester beweert, geheel gekleed in het water te zijn ge sprongen om het kind te redden en daarna kunstmatige ademhaling te hebben toegepast. Voor de aan zijn kleding opgelopen schade heeft het Carnegie Heldenfonds hem 33 uitgekeerd en hem voorts de zilveren medaille verleend. De maatschappij tot het redden van drenkelingen keerde hem nog eens 150.uit. De vele in deze zaak gehoorde ge tuigen, legden echter verklaringen af, waaruit bleek dat verdachte niet doornat was en dus niet in het water kon zijn gesprongen. Het Carnegie- fonds verleent alleen een medaille, wanneer met gevaar van eigen leven een drenkeling is gered. Alleen verdachte's stiefdochter, die zijn kleding later thuis verzorgd heeft, verklaarde dat ze al zijn kle ren, tot zijn overhemd toe, dat zelfs aan het boord nat was, te drogen heeft moeten hangen. Verdachte's raadsman sprak over de vertrouwensDOsitie, die zijn cliënt bekleedt Dat de getuigenverklarin gen nogal tegenstrijdig waren, weet hij aan het feit. dat dit geval meer dan een jaar geleden is gebeurd. Aangezien een gevangenisstraf, in welke vorm dan ook, zijn cliënt veel schade zou berokkenen, bepleitte hij vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Haarlemmerstraat 123 - Leiden Het slachtoffer dat gistermorgen gevonden is langs de spoorlijn Sit tardMaastricht bleek te zijn G. Niën. oud 27 jaar, een woonwagen bewoner met standplaats Beukeboom te Nieuwstadt. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Hangende kwesties Gisteren is de 85-jarige Adenauer in Engeland aangekomen. Bij zijn aankomst op het Victoria- station te Londen werd hij begroet door premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd van buitenlandse za ken. Langs de route door de stad stonden slechts weinig belangstellen den. Zoals bekend zijn de besprekingen, welke hij in Londen zal houden, ge richt op het herstel van de vriend schap tussen West-Duitsland en En geland. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen, dat Adenauer en Macmillan gisteren hebbeii gespro ken over de ontwapening, het Duitse vraagstuk en de betrekkingen tussen Oost en West, in de veronderstelling dat deze punten de agenda zullen vormen voor een conferentie op het hoogste plan. De besprekingen van gisteren waren van inleidende aard. Premier Macmillan heeft dinsdag avond in zijn Londense ambtswoning de speciaalzaak voor alle Religieuze Artikelen in Downingstreet 10, een ontvangst ter ere van bondskanselier Adenauer gegeven. Oud-premier Winston Chur chill was door ziekte verhinderd de receptie bij te wonen. Concessie van Adenauer. Volgens de Londense correspon dent van de „New York Times", Drew Middleton, die diplomatieke kringen aanhaalt, heeft Adenauer er mee ingestemd, dat de toekomst van West-Berlijn op de komende topcon ferentie wordt besproken, maar dan als onderdeel van het Duitse pro bleem als geheel. Adenauer had zich eerst tegen bespreking van de Ber- lijnse kwestie op de topconferentie verzet, maar de kanselier deed de concessie nadat Macmillan had ge zegd, da* het in de huidige omstan digheden onrealistisch zou zijn te verwachten, dat men de kwestie om zeilt wanneer punten van wrijving tussen Oost en West worden bespro ken. DE AFFAIRE IVHTTERAND. De Franse senaat heeft vandaag met 152 tegen 117 stemmen gewei gerd zich uit te spreken over het ver zoek van het Franse ministerie van justitie, de parlementaire onschend baarheid van senator Frangois Mitte- rand op te heffen zodat hij berecht zou kunnen worden wegens „min achting van de rechterlijke macht". De zaak werd naar de onlangs ge vormde speciale commissie terug verwezen voor een verder onder- Advertentie) zoek. Gistermiddag is de chef-brugwach ter van de Kattebrug in Nieuwveen de heer P. J. Wijfje in verband met zijn 40-jarig jubileum als brugwach ter van de Kattebrug over het Aar- kanaal in café Lelieveld in aanwezig heid van zijn gezin door chefs en col lega's van de Provinciale Waterstaat op hartelijke wijze gehuldigd. Een der eersten die de jubilaris toesprak was de heer J. W. De Rid der uit Alphen, de chef over het Aar- kanaal. Hij zei vooral grote waarde ring te hebben voor de wijze waarop de heer Wijfje zich steeds aan de twee voornaamste karaktertrekken heeft vastgehouden, namelijk het verrichten van diensten voor de pro vincie en het dienen van de mede mens. Trots was de heer De Ridder er ook op, dat de heer Wijfje daags te voren in Den Haag begiftigd was met de Koninklijke onderscheiding de zil veren medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, waarmee spre ker de jubilaris feliciteerde. De heer A. J. M. Deelman sprak als bureau-chef woorden van dank tot de heer Wijfje voor de wijze waarop deze steeds de belangen van de pro vincie heeft behartigd. Namens de collega's sprak de heer P. Blom die dank bracht voor de uit stekende samenwerking en voor de wijze waarop de heer wijfje altijd op de bres stond voor anderen. Hij bood een fraaie rooktafel met garnituur aan. De heer De Groot uit Utrecht sprak vervolgens namens de Algemene Bond van Provinciale Ambtenaren in Nederland alsmede namens de Amb tenaren Centrale woorden van dank voor hetgeen de jubilaris in de afge lopen jaren voor deze bond heeft ge daan. De heer K. M. van Buuren brug wachter te Leiden sprak als voorzit ter van de vereniging Eensgezindheid waarvan de heer Wijfje tal van jaren de voorzittershamer met veel succes heeft gehanteerd. Daarna sprak burgemeester Kam- menga van Nieuwveen hartelijke woorden tot de heer en mevr. Wijfje, die hij beiden als inwoners van zijn gemeente heeft leren kennen als twee arbeidzame mensen. Vooral waardering had Nieuwveens burger vader voor de wijze waarop de heer Wijfje zijn taak heeft vervuld en toch ook de nodige aandacht aan zijn gro te gezin van 16 kinderen heeft kun nen besteden. Van harte feliciteerde spreker de heer Wijfje bij dit jubi leum alsmede voor de koninklijke on derscheiding. Tot slot sprak de jubilaris zelf in een woordenrijke toespraak voor deze grootse huldiging, die zijn stout ste verwachtingen heeft overtroffen. De jubilaris P. J. Wijfje met zijn echtgenote, luisterend naar een dei- toespraken, het Koninklijk zilver op de borst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8